Jan Minneboo's eerste grote redding werd een sueces SUS-LOTEN?? UITVERKOCHT!!! 3 IS U TELEURGESTELD? APPEL 2" Londen gelooft, dat Amerika wat water in de wijn heeft gedaai Met een enkel woord Agenda 9 Vervolg van pag. 1 Mannen zegevierend aan wal gebracht We weten waar we moeten zijn, heeft Jan Minneboo zaterdagavond* kort na het vertrek uit Veere, tegen «ijn stuurman, met wie hU in de stuurkamp stond, gezegd, toen hU in de verte een vuurpijl uit de zee omhoog zag kruipen. Het was op een andere plaats dan aanvankelijk was opgegeven, maar aan de vuurpijl wist Jan Minneboo groot kenner van het vaarwater in de mond van de Ooster- schelde direct waar de Ebro zat. „Dat was op de West Banjaard", vertelde hij ons gistermorgen, op het bolletje van Banjer, zoals wij dat noemen, het hoogste plekje van de Banjaard, dat 's zomers bij laag water geheel droog valt, een plekje waar zeehonden wel eens liggen te zonnen. Daar was de Ebro precies bovenop gelopen. Even voor negen uur was hjj gealarmeerd. Hij had zijn bemanning zo bij elkaar en kort daarop liep hU het Veerse Gat uit. „Storm uit noordwest", kracht zeven en een zeer holle zee, erger dan anders bij deze windkracht voorkomt. Toen we ter hoogte van Vrouwenpolder voeren en die vuurpijl zagen, wisten we waar ze zaten. Om er zo vlug mogelijk bij te zijn, heb ik toen de kortste weg over de banken genomen, waar maar net ge noeg water stond om niet aan de grond te lopen. Door branding en grondzeeën heen liep de Maria Carolina Blanken- heym het zeegat uit naar de uiterste westpunt van de Banjaard. Bemanning bijeen Eenmaal bij de Ebro gekomen zagen we dat de sleepboot met de voorsteven naar het zuiden lag. Grote brekers lie pen over de boot heen. Het achterdek kwam al bijna niet meer uit het water. Op de brug zagen we de bemanning bij elkaar. Die brug was al zwaar bescha digd. Een sloep hing als waardeloos brandhout in de davits. Aan bakboortskant ben ik toen langs zy van de Ebro gevaren om ze de ge legenheid te geven over te springen. De eerste klap was al direct prijs. De dreg die op de voorsteven ligt, werd door de klap waarmee we tegen de Ebro werden gesmeten, verbogen als een dun ijzer draadje. Maar die klap gaf aan vijf man de gelegenheid de sprong te wagen en in ons vangnet te komen. Direct hield ik mijn boot af, liet de geredden onder dek brengen, stoomde rond om dezelfde manoeuvre te herhalen. Van het zuiden uit schoot ik weer langs de bakboord zijde van de Ebro, gooide ter hoogte van de brug gekomen, de motor op achteruit, een zee smeet ons tegen de Ebro aan en nu sprongen zes mannen over. Bij de derde keer kwamen weer vijf opvarenden bij ons aan boord. Toen waren nog de kapitein de stuurman en de marconist op het wrak. Terug naar Veere Voor dé vierde maal slingerde ik mijn boot langs de Ebro. Stuurman en mar conist sprongen. Kapitein Bruins slin gerde voor hij sprong de trommel met scheepspapieren in het vangnet en kort daarop was hij ook bij ons aan boord. Door de radio kon ik toen aan de roeiers- wacht van Vlissingen melden: „Ik heb ze er allemaal afgehaald en keer terug naar Veere. Twee gewonden had ik aan boord. De 63-jarige tweede machinist Vroombout sprong mis, kwam tegen een stut van het vangnet aan. maar bleef binnenboord. Hij had geblesseerde en kels. Kok M. Slyp sprong ook minder ge lukkig, zodat hij aan beide benen ge wond werd. Maar ook hy kwam binnen boord. Allen waren doornat. Kapitein Bruins had hen bevolen oliegoed en laarzen uit te trekken, omdat als dat onverhoopt nodig mocht zijn zwem men dan gemakkelijker is. In het voor onder en in de machinekamer konden de schipbreukelingen wat op hun ver haal komen en de fles rum die rond ging, heeft hen goed gedaan. In Veere waar Jan Minneboo zegevie rend zijn geredden aan wal bracht, het was inmiddels half een in de nacht, be ijverde zich iedereen het de schipbreu kelingen naar de zin te maken. Zij kregen droog goed uit een dump die daar nog aanwezig is uit de ramptijd. De bur gemeester van Veere bracht zijn collega van Maassluis op de hoogte van de geslaagde redding. Iets wat zeer op prijs werd gesteld, met auto's werden de schipbreukelingen nog in de loop van de nacht naar Vlissingen overgebracht waar zij in warme bedden in een hotel spanning, kou en vermoeienis konden vergeten. Zij kregen gistermorgen nieuwe schoenen en kwamen toen met de trein naar Rotterdam. Zijn tweede zeedag Koksmaat Cor van Ewijck uit Loos duinen (15 jaar) zal er zich lang op kun nen beroemen dat hjj op de tweede dag dat hij op de zeesleepvaart voer, al schipbreuk heeft geleden. Het laatst wat hij had kunnen doen, was tijdens het varen naar de Lindekerk de maaltijd op dienen: haring, erwtensoep en een koude schotel Kort daarop was hjj schipbreu keling met de anderen. Hij was bij aan komst in Veere al bekomen van de schrik en zei dat hjj beslist weer naar zee zou gaan. Uit de verklaringen van de tweede stuurman die gistermiddag met de ge redden naar Rotterdam kwam blijkt dat de peilingen gedurende de reis uitwezen dat men ver van de ondiepten bleef. Op een gegeven moment kwamen de zeeën van alle kanten op de Ebro aan zetten en liep het schip aan de grond. Het is vrij zeker dat de sleepboot het slacht offer is geworden van een wandelende bank die zich eerst kort geleden daar bij de Westbanjaard heeft gevormd. Bij elke grondzee kwamen grote hoeveelhe den zand aan dek. Door de zee moet de Ebro toen op het bolletje van de Banjer zijn geslagen waar de reddingboot het wrak aantrof. Tweemaal Banjaard De Banjaard heeft wel een grote rol in het leven van de Ebro gespeeld. In 1931 kreeg de nieuwe sleepboot als eer ste karwei op te knappen het vlotsle- pen van het s.s. baron Garioch. Het schip zat op de Banjaard. Met het uitvaren voor wat het laatste karwei werd kreeg de Banjaard de sleepboot in zijn greep en nam hjj wraak op het feit dat de Ebro 26 jaar geleden haar een bijna zekere prooi had ontfutseld. De „Ebro" verloren De Ebro is verloren. Kapitein Bruins, zhn eerste stuurman en enkele ber- gingsdeskundigen zijn gisteren met een bergingsvaartuig naar de plaats van de ramp gegaan. Zij vonden de sleepboot vrijwel geheel onder water. Slechts een mast en een deel van de schoorsteen staken nor boven zee uit. Het wrak bleek al geheel onder het zand bedolven te zijn. Het schip waarvoor de Ebro uitvoer, is gisteren nog in veiligheid gebracht. De Lindekerk was tussen de banken verdaagd maar zag kans voor anker te gaan. Gistermorgen is de sleepboot Hudson voorzichtig dit gebied vol on diepten binnengevaren en heeft toen de Lindekerk aan de tros genomen. In de loop van de middag werd het schip, dat zelf met de machine mee draaide. te Vlissingen binnengebracht. MAANDAG 13 JANUARI 1958 (Advertentie) dd. 14.10.57 ^1.600.000toten..Inlichtingen Heemraadssingel 303^^^ uitknippen en bewaren Trekkingen 14. dagen vervroegd, n.l.:18,19,21,24en 25 januari 1958 Wenst u onmiddellijk na de trekking een lijst van de 5 trek kingen Gireer dan nu f. 0.25 op postrek. 4028. SUS. Rotterdam. Geen geld of postzegels in brieven, geen briefkaarten met extra postzegels, geen postwissels. Over enkele weken start een aktie van hetzelfde formaat ten gunste van de Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers en nagelaten betrekkingen, genaamd: ff Wederom 5 woonhuizen, ieder van f. 25.000.-, auto's, TV-toe- stellen. Totale waarde der prijzen ruim f. 200.000.-. Loten i f. 1.00 per stuk in 4 kleurenoranje, rood. wit en blauw. Laat reeds nu uw loten reserveren bij uw winkelier of gireer op postrekening 18 t.n.v. Appèl. Rotterdam. Bedenk vooral, dat uw lot het lot van vele nederlandse militaire oorlogsslachtoffers bepaalt. 9 Vervolg van pag. 1 Topgesprek zou een enkele berg moeten zijn en zeker geen hele bergketen Eerst een goede agenda (Van onze Londense correspondent) In Londen is de eerste indruk van president Eisenhowers antwoord aan Boelganin. dat het Britse en Amerikaan se standpunt elkaar wat de aanvang van het topgesprek betreft vrjjwel dekken. Volgens diplomaten in Washington zou er zelfs sprake zijn van een grote triomf voor premier Macmillan over het „state department" (Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken). Want de pre sident blijkt niet zo afkerig van een top gesprek als Dulles, die er enkele dagen geleden geen goed woord voor over had. Men mag natuurlijk niet vergeten, dat aangezien de antwoorden van de NAVO- bondgenoten zoveel mogelijk met elkaar in overeenstemming zijn gebracht, de Verenigde Staten, gezien het algemene verlangen dat de deur voor een topge sprek in elk geval dient te worden open gelaten, wel water in de wijn moesten doen. Hoewel de president, zoals de Engelsen graag willen geloven, achter Macmillan aanloopt, is het opmerkelijk, dat Eisen hower elke zinspeling op diens voorstel inzake een niet-aanvalspact tussen Oost en West achterwege laat. Maar de pre sident is de Britten in zoverre tegemoet gekomen, dat niet langer gevreesd be hoeft te worden voor een nieuwe onder linge breuk, of dat Engeland alleen met de Sovjet-Unie zal gaan praten. Mac millan had duidelijk gemaakt, dat hij zou doorgaan met de voorbereidingen te treffen voor een gesprek, ondanks de aanvankelijke tegenstand van het State Department. In Nieuw-Dehli heeft Macmillan zaterdag het Britse standpunt nog eens uiteengezet. De Britse regering wil, dat er eerst een bijeenkomst zal worden ge houden van de ministers van Buiten landse Zaken, welke grondig diplomatiek dient te worden voorbereid. Een even tueel topgesprek zal volgens Britse op vatting een uiterst beperkt karakter die nen te dragen. Het mag geen grote dis cussie-groep worden. Het moet een bergtop zijn, zei Macmil lan, maar vooral geen bergketen, zoals de Russen dit blijkbaar willen. Uit een en ander kan worden afgeleid, dat het Westen niets voelt voor een reeds over twee of drie maanden te houden topge sprek, als door de Russen geëist. De top kan pas beklommen worden, nadat het terrein uitvoerig zal zijn verkend en de expeditie degelijk voorbereid. Dit zal zeker meer tyd vergen dan de door de Russen genoemde periode. Macmillan zeide, dat de fout van de conferentie van Genève in 1955 is ge weest, dat men geen agenda had. In Londen betoogt men. dat, wil er van enig succes sprake zijn, een akkoord bereikt moet worden over een welomschreven agenda, welke waarschijnlijk alleen die punten zal mogen bevatten, waarom trent een redelijke kans van overeen stemming bestaat. Alleen dan zal er iets tastbaars kunnen worden bereikt. Syl- wyn Lloyd heeft trouwens reeds te ken nen gegeven, dat hij meer voelt voor geheime diplomatie in het eerste stadium dan voor openbare bijeenkomsten. Tot zover onze Londense correspondent. Reacties elders In Parijs werd vernomen, dat het antwoord van president Eisenhower wel past in de officiële Franse opvatting ten opzichte van een topconferentie. Ook in Bonn heeft Eisenhowers antwoord een gunstige indruk gemaakt. De reactie in Moskou was er daar entegen een van teleurstelling. De Sovjet-Unie zou wel een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken aanvaarden, indien het slechts de zeker heid had, dat deze tot een topconferentie zou leiden. Op dit punt verschillen het Oosten en het Westen heel duidelijk. Moskou wil in elk geval een topbijeen komst, het Westen wil er alleen een, als er sterke aanwijzingen zijn. dat zij tot verbetering van de betrekkingen zal lei den. Men spiegelt zich aan het overleg van Genève in 1955, dat op de lange duur tot niets geleid had. Brief aan dr. Drees Zaterdagmiddag heeft de Russische ambassadeur in Nederland een brief overhandigd van de premier Boelganin aan premier dr. Drees. Boelganin schrijft o.m., dat de grote bezorgdheid van zijn regering voor het lot van de vrede hem ertoe gebracht heeft zich opnieuw in een brief tot dr. Drees te richten. De Russi sche premier zegt voorts, „dat het vrede lievende Nederlandse volk steeds krach tiger eist, dat een einde wordt gemaakt Frankrijk verkleint legermacht met 15% (Van onze Paryse correspondent) Het Franse ministerie van Nationale Defensie heeft bekend gemaakt, dat de regering van plan is op de militaire uit gaven te bezuinigen. Van de ruim één miljoen manschappen, die nu nog onder de wapenen zijn zullen er. zodra het parlement zijn fiat heeft gegeven, 106.000 af mogen zwaaien. Tegen het einde van het jaar zou dat getal nog hoger kun nen worden opgevoerd, waardoor het percentage op het totale aantal soldaten van tien tot ongeveer vijftien zal stjjgen. Een bezuiniging van 110.5 miljard franken zal door deze maatregelen, waar. van de militaire inspanningen in Alge rije echter vrijwel geen invloed zullen ondervinden, worden opgeleverd. De minister van Nationale Verdedi ging Ch&ban-Delmas, acht deze inkrim ping mogelijk dank zij de ontwikkeling van nieuwe, en speciaal nucleaire wa pens. waardoor mankracht kan worden bespaard. Vermoedelijk zal Parijs deze beperking van zijn legermacht echter ook op het diplomatieke plan uit trachten te spelen door er op te wijzen dat Frankrijk de Sovjet-Unie op de weg naar ontwape ning nu nog is voorbijgestreefd. De jong ste maatregelen in Rusland, waarover het Kremlin nogal enige ophef heeft ge maakt betroffen met een vermindering van 300.000 manschappen vermoedelijk acht procent van de omvang van het Rode leger, dat nu altijd nog uit een vier miljoen soldaten moet bestaan. aan de „koude oorlog" en dat de oorlogs propaganda en de bewapeningswedloop worden gestaakt. Dit vindt zijn uitdruk king in een reeks verklaringen van de kant van vertegenwoordigers van ver schillende organisaties in Nederland. In openbare kringen in Nederland stelt men terecht de vraag, waarom er geen onderhandelingen worden gevoerd, in dien geen der partijen oorlog wenst. De werkers van de Sovjet-Unie hebben met voldoening vernomen, dat een van de in vloedrijkste partijen in Nederland de Partij van de Arbeid zich voor het verbod van proeven met atoomwapens heeft uitgesproken", aldus Boelganin. Om te bewijzen, dat de voorstellen, die de Russische regering bij herhaling aan de Westelijke mogendheden heeft ge daan ter ontspanning van de betrekkin gen tussen de staten, geen propaganda zijn in de slechte zin van het woord maar propaganda voor de vrede, somt premier Boelganin een reeks maatrege len op. die de Sovjet-Unie genomen heeft, waaronder het jongste besluit om haar strijdkrachten opnieuw met 300.000 man te verminderen. BINNENLAND Ter gelegenheid van het 60-Jarig be- I 6taan van de Nederlandse Konijnenfok- j kersbond ls zaterdagmiddag ln het RAI- gebouw te Amsterdam een receptie ge houden, waarop talrijke vertegenwoordi gers van de plaatselijke afdelingen het hoofdbestuur kwamen feliciteren. De bond telt thans 5500 leden, die zijn ver deeld over 220 afdelingen. In het afge lopen Jaar heeft de N.K.B. ruim 500 nieu we leden kunnen inschrijven. Mr. C. C. van Helsdlngen ls afge treden als voorzitter van de Christelijke Vereniging tot Verpleging van Lijders- lessen) aan Vallende Ziekte, welke Ver eniging ln Heemstede de Inrichting „Meer en Bosch" heeft, en is benoemd tot erelid. Mr. H. Beucker Andreae zal mr. van Helsdlngen als voorzitter opvolgen. De Nederlandse Centrale Organisatie voor toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek wil een complex kantoorge bouwen laten zetten aan de Juliana van Stolberglaan ln het Haagse wederopbouw- plan Bezuldenhout. B. en W. van Den Haag hebben de raad voorgesteld de voor deze bouw benodigde grond aan T.N.O. te verkopen. By K.b. is met ingang van 16 Jan. 1958 benoemd tot directeur van het Rijksmuseum voor Volkskunde „Het Ne derlands Openluchtmuseum" te Arnhem, dr. A. J. Bernet Kempers, te Zeist. Hij zal op 16 Jan. officieel worden geïnstalleerd ln de aula van het openluchtmuseum door de chef van de afdeling Oudheid kunde en Natuurbescherming van het ministerie van O. K. en W.. ln tegen woordigheid van de commissie van bij stand van het Openluchtmuseum. In het kasteel Nljenrode te Breuke- len ls het afgelopen weekeinde een confe rentie gehouden van afgevaardigden van plaatselijke Unesco-comlté's en Unesco- Jeugdclubs ln Nederland onder leiding van de voorzitter van het Unesco-centrum Ne derland. prof. mr. P. J. Verdam. In de nacht van zaterdag op zon dag ls bij een Inbraak ln een huls boven een café aan de Herengracht te Den Haag voor f 3000,aan geld en voor ongeveer f 3500,aan antieke gouden munten ge stolen. De dader heeft zich aan de ach terzijde toegang verschaft door een bal kon op de eerste etage te beklimmen en een glas-ln-lood raam te breken. Het geld en de munten bevonden zich ln een geldkistje dat uit een bureau ls genomen. In de nacht van zaterdag op zondag ls de 22-jarlge A. W. Brugman uit Loenen op de Veluwe op de Hoofdweg aldaar met zijn bromfiets door onbekende oorzaak te- gén een langs de weg staande boom gere- I den. Hij ls ter plaatse overleden. In tegenwordlgheld van vele autori teiten heeft dijkgraaf D. J. Dees van het waterschap Ellewoutsdijk zaterdag het nieuwe, verkorte dijktracé bij Ellewouts dijk officieel „ln gebruik genomen". Dit dijkgedeelte is een der eerste waterkerin gen langs de Westerschelde. die nu op de veilige Delta-hoogte is gebracht. Zaterdagmorgen is het dubbelschroef- patroulllevaartulg „Subhas" op de werf „De Noord" N.V. te Alblasserdam te water gelaten. Het schip ls ln opdracht van de regering van India op de werf „De Noord" gebouwd. De doopplechtigheid werd verricht door mevrouw J. A. Thivy. echtgenote van de ambassadeur van India in Nederland Ten aanzien van de heling gepleegd door een vrouw uit Den Haag, die werd aangehouden ln verband met de roof overval op het benzinestation ln de Haar lemmermeer. ls gebleken dat zij te goeder trouw geld van haar vriend, heeft geac cepteerd. ZIJ ls na verhoor op vrije voeten gesteld. BUITENLAND Het radiocontrolestatlon van de Zweedse PTT heeft onomstotelijk vast kunnen stellen, dat geheimzinnige signa len, die aanleiding hebben gegeven tot speculaties omtrent een nieuwe Russische kunstmaan or een raket op weg naar de maan. van een telefotozender afkomstig waren, die van tyd tot tijd Ingeschakeld was zonder te zenden. Lord John Boyd Orr, de Britse voor malige leider van de Voedsel- en land bouworganisatie der VN (FAO), die ln '49 een Nobelprijs kreeg, heeft te New York voorgesteld dat de V.S. en de Sovjet-Unie hun militaire uitgaven met tien procent verminderen. De helft van het bespaarde bedrag zou ln mindering op de lasten van de belastingbetalers moeten worden ge bracht. terwijl de rest zou moeten worden gestort in een fonds van de V.N. voor hulp aan economisch ten achter gebleven gebieden. De Perzische bendeleider Dad Sjah, wiens bende vorig Jaar een Amerikaanse vrouw, twee Amerikaanse mannen en twee Perzen heeft gedood, ls zaterdag ln een vuurgevecht met Perzische politiemannen dodelijk getroffen, aldus is zaterdag of ficieel te Teheran bekendgemaakt. De po litie heeft 24 uur lang slag geleverd met de bende naby Dad Sjahs schuilplaats ln de woestijn van Baloetsjistan. Er zouden tien doden gevallen zijn. Tsjecho-Slowakije heeft zijn deel neming aan het werk van de Wereldge zondheidsorganisatie (W.H.O.) hervat Bij na 8 Jaar geleden zegden de Sovjet-Unie en haar Oosteuropese bondgenoten hun medewerking op Thans zijn al deze lan den, op Hongarye na, van dit besluit te ruggekomen. De Chinese premier. Tsjou En-lal, heeft 'op een vergadering te Peking een lans gebroken voor het nieuwe systeem om het Chinese handschrift te vereenvou digen. Hij zei, dat aanvaarding van een gelatiniseerd alfabet het Chinees stellig beter bij de socialistische opbouw zou kunnen doen passen. De „Daily Mirror" weet te melden dat de Britse regering bezig is haar houding t.o.v. de kwestie-Cyprus te wijzigen en dat het er naar uitziet dat aartsbisschop Ma- kar los naar Cyprus kan terugkeren. De terugkeer van Makarlos ls de eerste stap naar een regeling van de kwestie, aldus het blad. De „Daily Herald" voorspelt dat de Britse minister van Koloniën, Lennox- Boyd, door de op hem uitgeoefende druk vanwege de kwestie-Cyprus wellicht zal aftreden. De 82-Jarige Koningin Elizabeth van België is vrijdag per vliegtuig naar Albert- stad in de Belgische Kongo vertrokken, waar zij gisteren (zondag) een monument voor Koning Albert, haar echtgenoot heeft ingewijd. Koningin Elizabeth zal meer ste den van de Kongo, het nationale park Al- bert en de koper- en uranlumprovincie Katanga bezoeken. Het monument voor Koning Albert verrijst op een hoog plateau en beheerst de baai van het Tanganjika- meer. Het was in de buurt van Albertstad dat de Belgische koloniale troepen reeds in augustus 1914 erin slaagden de Duitse koloniale troepen te verslaan. Russische oliedeskundigen zullen spoedig naar Syrië komen om een onder zoek ln te stellen naar mogelijke olielagen. Dit heeft Hassan Jbara, hoofd van de Sy rische raad voor economische ontwikkeling meegedeeld. Hij zal binnenkort naar Oost- Duitsland gaan om te spreken over een aanbod om Syrië ln ruil voor goederen te helpen by de uitvoering van zijn indus triële projecten. De eerste secretaris van de Slowaakse communistische partij. Bacilek. heeft in een zaterdag gepubliceerde rede gezegd, dat vroegere fascisten erin zyn geslaagd hoge functies te krijgen, zelfs ln de com munistische partij. De eerste lading olie uit de Sahara, afkomstig van de velden van Hassl-Mes- saoud, ls zaterdag ln de Middelandse-Zee- haven Philippevllle aangekomen, zo ls ln Algiers bekend gemaakt. De olie kwam on der zware bewaking aan ln vier wagons, die aan een goederentrein waren gehaakt. Een andere olletrein is te Biskra, halver wege de afstand naar de kust. aangeko men. De Amerikaanse luchtmacht heeft aangekondigd dat haar straaljagers van het type F-Lolb. de Voodoo, voortaan uit gerust zullen zijn met een atoomraket, die een hele formatie bommenwerpers kan vernietigen. Vlaams-Nederlands program Van het Vlaams-Nederlandse t.v.-pro gramma. dat de N.T.S. ons zaterdag avond samen met haar Belgische zusje heeft voorgeschoteld, viel het inleidende cabaret zozeer met de deur in huis, dat verscheidene kijkers het wellicht niet hebben kunnen verteren, mede door de vele, overigens best aardige woordspelin gen in de tekst van Bab Westerveld. Uit het nogal pretentieloze geheel bloeide af en toe een heel aardig liedje op of een knappe schets (met name over het Ezeltje uit Gent», maar de hele zaak werd nogal ingewikkeld aan elkaar ge praat. In het daaropvolgende quiz-program ma bestreden Nederland en Vlaanderen elkaar in drie sectoren, de litteratuur, met prof. dr. Garmt Stuiveling en Karei Jonckheere als kampvechters, de staats inrichting, waarin alles van prof. dr. A. E. M. Duijnstee en prof. dr. R. van den Bogaert uit Gent afhing, benevens de sport, waarvoor men overschakelde naar de Brusselse voorstad Schaerbeek, waar verscheidene sportlieden uit beide lan den elkaar met verplichte prestaties punten trachten af te vangen. Uitste kend getroffen voor de t.v. was de afwis seling tussen academische sfeer, waarin de litteratoren en de staatkundigen vaak peinzend naar het plafond keken na een vraag, die altijd politiek of letterkunde van het èndere land aanging, en het sportcentrum, waar de lichamelijke prestaties vaak onder eenzaam gehijg werden geleverd. België heeft deze quiz met 76 gewonnen. Voor 't laatste programmadeel draaide de camera rond in een speciaal in Tres long in Hillegom ingerichte piste, waar in de equilibristen Freddy and Jo. Lot en Joe Amers, een aanminnig duetje, ge vormd door Christine Spierenburg en Bert Robbe, het aardige doorgezaagde benzineblikkenorkest „The Golden Roek- steel Band" van St. Eustatius, de Brunels, een paar hele goede dansparo- disten, de Morgans, een stel aardige muzikale clowns en het amusements orkest van Gaston Nuyts de aandacht boeiden. Maar speciale vermeldingen verdienen toch de grote pantomimist Marcel Cornelis, die zich op de prakti sche leiding van een denkbeeldig circus wierp, de als goochelaar steeds weer ge desillusioneerde illusionist Mac Ronay en Katja Solonevsky's rugby spelende buldogen, die een storm van hilariteit veroorzaakten in een inderdaad verhit gespeelde wedstrijd, waarbij ballonnen als ballen dienden. Opmerkelijk was een klein keffertje in hun midden, dat elk der doggen leek te bekritiseren. Er werd nog een doelpunt gemaakt ook. Razend snel De televisie heeft de Nederlandse kij kers zondag twee keer naar de ijsbaan meegenomen. Des middags kregen we in een gezamenlijk programma een relais van de Duitse televisie te zien met een reportage van de Duitse kampioen schappen kunstrijden op de schaats in Münohen en des avonds werd een rechtstreekse reportage van de in Den Haag gespeelde ijshockeywedstrijd tus sen HOKY en Bad Nauheim gegeven. Vooral deze laatste uitzending, die maar liefst twee uur duurde, zal velen een genoegen hebben gedaan. De aar dige. levendige wedstrijd was door het grote aantal camera's uitstekend te vol gen. De cameralieden verloren de ra zendsnelle puck geen moment uit het oog. En dat was op zichzelf al een prestatie. Iets minder goed was het commen taar van Frans Henriohs, die vooral in het begin soms vergat dat hij niet voor de radiomiorofoon stond en die de wed strijd daarom nog eens van een mon deling verslag voorzag. Na een uurtje werd 'hy echter kennelijk moe: hij praatte niet meer zoveel en dat maakte het geheel wat rustiger! In de pauzes maakte Henriohs en kele vlotte praatjes met ijshookeyken- ners. Een paar kunstrijders vulden de overgebleven tijd. Rijksmuseum voor Volkenkunde: K. en O.-cursus „Godsdiensten der mensheid". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O. A'dams Kunstmaandorkest. Soloviolist Wlm Stenz. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Filmvoorstel ling Chr. Metaalbedrufsbond. 4.30 en 8 u. nam. De Doelen. Ledenvergadering Leldse Amateur Fotografenver. 8 uur nam. Oegstgeest Zaal Willem de Zwygerkerk. Baptistengemeente. Spr. H. Schouten Jr. Ond.: Gods tafel staat nog gedekt. 8 uur nam. DINSDAG Den Burcht (grote zaal): Feestavond Chr. Jeugdver. U.K.S. 7.30 uur nam. Gulden Vlies: Leldse Assurantieclub. Spr, F. J. M. v .d. Pluym over „Levensverzeke ring en geldbelegging". 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Liederavond Jan Stip- donk. 8 uur nam. Leldse Volkshuis. Ver. voor Pedagogiek Spr. dr. J. J. Miedema. 8 uur nam. Schouwburg: Uitvoering Toneelver. D.- O.S. „Myn zoons". 8 uur nam. WOENSDAG Den Burcht (grote zaal)Filmavond Leldse Bond van Volkstuindersverenigin gen. 8 uur nam Het Gulden Vlies: Demonstraties van geluidsfilms. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep .Theater". Grote Hanzen en kale Halzen* Prediker: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J Robert. 7.30 uur nam. Rijksmuseum voor Geologie en Minera logle (Garenmarkt)Lezing mej. G. E. de Groot over de geschiedenis van het leven op aarde. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Ledenvergadering Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde. 8 uur nam. DONDERDAG Langebrug 63: Lezing B. Lemkes van Alphen. „Israël voorheen, nu en in de toe komst". 8 uur nam. Schouwburg. Ledenverg. Leldsche Schouw burgver. 4 uur nam. Geref. Kerk (Oude Vest): Contactcom missie Evangelisatiewerk ds. A. Kret over „Albert Camus en de kribbe". 8 uur nam. De Kleine Burcht (Nieuwe Rijn): Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming. Spr. Arnts W. F. Storm. 8 uur nam. Stadszaal (foyer): K. en O. Lezing dr. J. van Echoud over Nieuw-Guinea. 8 uur nam. De Doelen: Genootschap Nederland-En' geland. Spr. Eric Gillett "Those angry young men". 8 uur nam. Rehoboth: Ned Chr. Vrouwenbond. Spr dr. R. J. van der Meulen. 8 uur nam. Breestraat 19: Jaarvergadering Broeder schap van oud-padvlnders 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Toneelver. „Tot Ieders Genoegen". „De Vader, de Moeder, de Dochter", enz.". 8 uur nam. Den Burcht Jacobazaal)Nieuwjaars visite „Ons Grunnegerland". 8 uur nam. Nieuw laagterecord STIJGING KOERSEN BUITENLANDSE VALUTA De Indonesische goud- en deviezen reserves hebben de afgelopen week een nieuw laagterecord bereikt. Zij bedroe gen blijkens de jongste weekbalans van de Bank Indonesië 11.46 van het geld in omloop en andere opeis bare verplichtingen. De week daarvoor was het dekkingspercentage 11.77 In de afgelopen week steeg de geld- omloop met 116 miljoen, terwijl de voor schotten aan de regering met 207 mil joen roepiah toenamen. Op het ogenblik bedraagt de goudprijs in Djakarta 72 roepiah per gram. Op de zwarte markt zijn de koersen voor buitenlandse valuta gestegen. De Amerikaanse dollar, die officieel 11.40 roepiah noteert en ongeveer 29 roepiah bij aankoop tegen exportcertificaten, zo als wettelijk voorgeschreven is, notterde deze week op de zwarte markt 49.50 roepiah. De Nederlandse gulden deed 15 roepiah, tegen een maand geleden 10 roepiah. De officiële notering voor de gulden is 3 roepiah, en ongeveer 7.80 met inbegrip van de exportvertificaten. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen Bevallen: Teilegen-Bergman, z. Am sterdam. Getrouwd: C. E. Etty en E. R. Hagens, Amsterdam: H. G. E. Erwig en J. Bar- tels Naarden. H. H. W. Rutteman en C. L. W. Top, Rotterdam: F. Meijers en H. E. Heesterman, Den Haag; A. E. Hudd en H. van Puffelen-van Bork, Hove (Engeland). Overleden: M. H. Brans-van Essen, vr. 87 j. Baarn; M. J. Ramakers-Ver- meys vr. 67 j. Eindhoven; W. K. Ver- seput, vr. 63 j. Zierikzee; A. Huijser- Kooij, vr 87 j. Rijsoord; H. K. Nederlof, m. 81 j. Ge er truiden berg; J. M. Kake- beeke, m. 76 j. Bilthoven; L. W. A. Cal- demeyer-Mönkehous, vr. 76 j, Rotter dam; H. C. Advocaat-Kolsteeg vr, 65 j. Den Haag; E. D. Seydel-Voll. vr. 68 j. Den Haag; A. P. Claasen-van de Vran- de, vr. Den Haag; W. C. F. J. Rost va:i Tonningen-Schrasseirst Bert, v. 89 j. Den Haag; M. Reyn-Vergaaij, vr. 76 j. Amsterdam; A. F. Dorhout, m. 84 j. Zeist. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen (Vrouwenkerksteeg 12) Tentoonstelling van tekeningen, de school voor esthetische vorming. Werkdagen 2-5 en 79 uur nam. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feestdagen 2-4 uur. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Volk van Suriname" (tot 1 maart). Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Foto's van Erich Salomon. Werkdagen van 2-5 uur (t/m 18 Januari). Lakenhal: Eretentoonstelling Coba Rlt- sema. Werkd. 10-4 uur; donderdag boven dien 7.30-9.30 uur; zondag: 1-5 uur (tot 27 Januari.). BIOSCOPEN Trianon: „Een koning ln New York". A.I. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „De misdaad van kapitein Stuart". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 u. Casino: „Voor zonsondergang". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, n 9.15 uur. Donderdagcyclus: „De nozems". 18 Jaar. Lido: „Razzia op Montmartre". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Voor wie de klok luidt". 18 Jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.30 uur. Zater dag: 2, 7 en 9.30 uur. Zondag: 2. 4.30, 7 9.30 uur. De avond- nacht- en zondagdienst van de apotheken te Lelden wordt van heden middag 2 uur tot zatermorgen 18 Januari 8 uur waargenomen door de Doeza-apo- theek, Doezastraat 31. tel. 21313 en de Ha venapotheek. Haven 18. tel. 20085. In Oegstgeest is geopend: Apotheek Oegstgeest. Wllhelminapark 8, tel. 26274. By geen gehoor bij Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) V a 5* 2 3 c I 5/UI 11-f CM Helsinki mist w 1 -1 2 Stockholm sneeuw nno 1 0.2 Oslo zwaar bew. n 1 1 2 Kopenhagen mist n no 6 -1 2 Aberdeen onbewolkt nw 1 -1 0.3 Londen onbewolkt nnw 4 1 0 Amsterdam half bew. wnw 3 4 2 Brussel zwaar bew. nw 4 2 3 Luxemburg zwaar bew. nnw 3 1 0 Parijs geh. bew. nnw 6 2 0 Bordeaux onbewolkt nnw 2 1 Grenoble sneeuw nw 8 2 1 Nice licht bew. n 5 4 0.2 Berlijn regen n 4 3 0.1 Frankfort regen nno 4 3 0.3 8 München geh. bew. w 1 0 Zürich sneeuw windstil -0 7 Genève geh. bew. no 10 Locarno licht bew. zo 5 6 0 Wenen geh. bew. nw 2 4 1 Innsbruck zwaar bew. windstil -6 15 1 Rome regen ozo 6 7 AJacclo weerlicht nno 3 2 7 Mallorca half bew. wnw 10 8

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2