„Diplomaten moeten weg banen voor topconferentie van Oost en West Reddingboot van Veere redde alle negentien opvarenden van de Ebro WEERBERICHT v> President wijst tweezi jdig overleg Wash ington-Moskou nadrukkelijk van de hand M Walenkamp Zn GRATIS koopuur Uitgevaren voor hulpverlening en zelf ten onder gegaan Huisvesting en hulpverlening aan de gerepatri eerden 96ste jaargang MAANDAG 13 JANUARI 1958 No. 29339 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f 0 59 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21507 Eisenhower antwoordt Boelganin President Eisenhower heeft gisteren geantwoord op de brief van de Sovjetrus- sische premier Boelganin, waarin deze een topconferentie van Oost en West voorstelde. Eisenhower zegt, dat hij bereid is de Russische leiders te ontmoeten, maar dat het noodzakelijk is, dat de moeilijke materie eerst wordt behandeld langs diplomatieke weg en door de ministers van Buitenlandse Zaken. De president zegt, dat hij op deze voorwaarde met een topconferentie akkoord gaat, maar alleen indien ook de leiders van andere landen, die erkende verant woordelijkheden hebben wat betreft de te bespreken onderwerpen, die conferentie kunnen bijwonen (het Russische voorstel tot een conferentie van alleen het Russische en het Amerikaanse staatshoofd is daarmee dus verworpen. President Eisenhower stelt voor: dat de ruimte alleen voor vreedzame doeleinden wordt gebruikt; dat plechtig beloofd wordt dat het vetorecht niet zal worden gebruikt om te verhinderen dat de Veiligheidsraad methoden voorstelt voor een vreedzame oplos sing van geschillen; dat Duitsland door middel van vrye verkiezingen herenigd wordt „zoals wij (in 1955 in Genève) hebben afgesproken en welke hereniging in de gegeven omstan digheden dringend noodzakelijk is". aanvalsoorlog Amerika beschouwt als „weerzinwekkend" De Amerikaanse president stelt ver der voor; dat de positie van de Oosteuropese landen wordt besproken; dat er een verbod komt op ,.de thans onbeperkte produktie van kernwapens" en dat de proeven met kernwapens niet voor twee of drie jaar, maar voor onbe paalde tijd worden gestaakt; de president zei, dat de bestaande wapenvoorrad en ook kunnen worden verminderd door ze op controleerbare wijze voor vreedzame doeleinden te gaan gebruiken. .,Daar onze voorraden ongetwijfeld groter zijn dan de uwe, zouden wij een grotere hoeveelheid dan U kunnen overhevelen", zegt hij; dat er stappen worden gedaan om te beginnen met de gecontroleerde en pro gressieve vermindering van conventione le bewapening en troepensterkten; dat er begonnen wordt met luchtin- spectie als waarborg tegen de mogelijk heid van een plotselinge aanval. De president zegt dat verificatie de hoofdzaak is bq al deze dingen. Dit had den de Ver. Naties als eerste stap voor gesteld. ..Daarom dring ik er op aan, dat deze eerste stap gezet wordt", aldus president Eisenhower. Zijn eigen voorstellen en die van Boel ganin dienen op een eventuele ontmoe ting tussen Oost en West te worden be sproken, nadat het nodige „grondwerk" is verricht. De Russische leiders kunnen volgens Eisenhowers brief door blijk te geven van een oprecht verlangen deze basis problemen op te lossen, de onmisbare bijdrage leveren tot het verwijderen van de belemmeringen, die de vriendschap pelijke betrekkingen en het vreedzame streven waar de wereld op wacht, in de weg staan. Eisenhower verdeelt de brief van Boel ganin in drie hoofdpunten, namelijk de behoefte aan vrede, de bewering dat de vrede in gevaar wordt gebracht door de collectieve defensiemaatregelen van het Westen en de voorstellen van de Russi sche premier. Op het eerste punt ant woordt de Amerikaanse president, dat Amerika een aanvalsoorlog niet alleen als weerzinwekkend beschouwt, maar ook als ondoelmatig en onmogelijk. In antwoord op het tweede punt geeft de president ,,twee plechtige en catego rische verzekeringen", t.w.: 1. De Ver. Staten zullen nooit steun verlenen aan een aanvalshandeling van een collectieve verdedigingsorganisatie of een lid daarvan; 2. de Ver. Staten zijn steeds bereid te streven naar doeltreffende collectieve beveiligingsmaatregelen in het kader van de V.N. ter vervanging van de re gionale verdragen. >LEX bromfietsen TURFMARKT 5 Lichte vorst in de nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met zonnige perioden, maar plaatselijk ook mist. Van nacht op de meeste plaatsen lichte vorst en morgenmiddag iets lagere tempera turen dan vandaag. Zwakke wind. (Op gemaakt te 11.15 uur). 14 JANUARI. Zon op: 8.43 uur; onder: 16.56 uur. Maan op: 3.13 uur; onder: 12.41 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.02 en 22.44 u. Laagwater te 5.31 en 18.06 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. De perschef van het Witte Huis ver klaarde in antwoord op vragen, dat de brief van de president kan worden be schouwd zowel als het antwoord op Boelganins brief van 10 december als op zijn tweede brief, die vorige week don derdag is ontvangen. Het was evenwel mogelijk, dat de president nog een brief zou verzenden. Eisenhower citeert Stalin In zijn antwoord aan Boelganin merkt Eisenhower nog op dat de politiek van collectieve veiligheid, die door de Wes telijke mogendheden wordt gevolgd, in overeenstemming is met de raad die wij len maarschalk Stalin hun in 1939 heeft gegeven. In maart 1933 verklaarde Stalin, dat de fascistische agressie aangemoedigd wordt door de houding van de ..niet- agressieve landen, in het bijzonder Groot-Brittannië en Frankrijk, die de politiek van collectieve veiligheid heb ben verworpen, aldus Eisenhower. De Amerikaanse president zegt voorts in zijn brief, dat het ook Stalin is geweest, die geconstateerd heeft dat een politiek, die er op neerkomt dat elk land zich naar eigen inzicht en vermogen met ei gen middelen verdedigt, niets anders is dan een mede-schuldig-ziin aan agres sie en slechts kan leiden tot het open stellen van de we<? die naar oorlog voert. Op het ogenblik is het Chinees-Russi sche blok reet zijn bevolking van een miljard zielen, zo machtig, dat het er vanzelfsprekend toe zou komen de we reld te overheersen als de vrije volkeren geen eenheid vormden, aldus Eisenho wer. Slot or> pag. 2 (Advprtentle) ZATERDAG VAN 9—9.30 UUR (stempel 1). VAN 12—12.30 UUR (stempel 7). DINSDAG LAATSTE DAG Ids. COEMAAT De politie in het Engelse graaf schap Essex zoekt nog steeds naar aanwijzingen over de toedracht van de moord op het Nederlandse meis je Mary Kriek Een beeld van het. j dreggen naar het moordwapen in I de rivier Stour te Strafford Scherp oordeel ven Truman over Eisenhower en Duües Oud-president Harry Truman heeft in een gesprek met de pérs felle kritiek op president Eisenhower uitgeoefend. ,.Het was een groot militair leider", zei hij. toen hij iemand had die hem zei wat hij doen moest". Een goed politicus was hij niet. Ook minister van Buitenlandse Zaken Dulles kan - naar Trumans in zicht - goed werken als hij order een baas staat. .,Maar hij heeft er geen", voegde de oud-president er aan toe. Op de Banjaard vergaan (Speciale berichtgeving) In zware grondzeeën die binnen weinige ogenblikken het scheepje overspoelden is zaterdagavond de sleepboot „Ebro" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst voor de kust van Schouwen op de beruchte ondiepte Banjaard ondergegaan. In dichte duisternis, een stormachtige noordwesten wind en een holle zee raakte de sleepboot, die was uit gevaren om het ms. Lindekerk dat ter hoogte van Schouwen in moei lijkheden verkeerde, te assisteren, op een bank. De Ebro werd direct overspoeld en wrak geslagen. De 19 opvarenden vluchtten naar de brug. Enkele uren later werden zij met grote moeite gered door de reddingboot uit Veere, de Maria Carolina Blankenheym, die zich dap per door het golfgeweld heenworstelde! Het was de eerste grote redding van schipper Jan Minneboo die hiermede zijn uitzonderlijk zeemanschap bewees. Uitzonderlijk zeemanschap van Minneboo Drama op de Schouwense kust Het drama dat zich in de late avond van zaterdag op enkele mijlen uit de Schouwense kust afspeelde, begon met een roep om assistentie van het m.s. Lin dekerk van de V.N.S. dat zaterdagmiddag de Waterweg verliet op weg naar Vlis- singen. Het schip dat in ballast was kon in het geweld van de noordwesterstorm geen zee meer houden en dreef af naar de Banjaard, het grote bankencomplcx voor de kust van Schouwen. Vrezende daar te zullen stranden vroeg de Lindekerk om kwart voor zes sleepboothulp. Van Vlissingen vertrok onmiddellijk de sleepboot Ebro, de laatste stoomsleep- boot van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst, die daar met een sleep be stemd voor Cardiff Roads lag te schuilen voor de storm. De sleepboot Hudson voer de Waterweg uit eveneens ter assistentie van de Lindekerk. Weinig kon men toen vermoeden dat wat men aan boord van de Lindekerk vreesde - het stranden op de Banjaard - het noodlot van de Ebro zou worden. Voor zover thans is na te gaan, kreeg de kleine Ebro een boot van 600 pk, ge bouwd in 1932. het buitengaats zwaar te verantwoorden. Het scheepje worstelde zich echter dapper door de zware zeeën heen. Even voor 9 uur meldde Scheveningen Radio dat de Ebro het noodsein had ge geven. Kapitein J. Bruins meldde dat zij op de Banjaard was gelopen en door zware grondzeeën werd overspoeld. Het scheepje zou het niet lang uithouden. Direct daarop kwamen de reddingboten in actie. Van Veere, het dichtst bij ge legen station van de Kon. Zuid Holland- sche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen, vertrok de redding boot Maria Carolina Blankenheym. schipper Jan Minneboo. Van Stellendam voer de Koningin Wilhelmina uit en van Breskens vertrok de president J. V. Wierdsma. Het is tenslotte de redding boot van Veere geweest, die de opva renden van de Ebro redde. Vernielende grondzeeën Vijftien van de 19 geredden kwamen gistermiddag op doorreis naar Maas sluis on het Centraal Station te Rotter dam aan. Zij vertelden het verhaal van de ondergang van hun schip en hun redding. Eerste machinist C. Snoey, met een bepleisterd gezicht - hij had toen de ruiten van de brug werden ingeslagen door een grondzee. wonden gekregen - was in de machinekamer, toen hij voelde dat de sleepboot op de bodem stootte. Dat was omstreeks half negen. Geruime tijd heeft hij door de machine voor- en achteruit te laten slaan, getracht de Ebro nog vlot te krijgen, maar het zand had het schip reeds in ziin macht. Al spoedig vielen de eerste grondzeeën over de sleepboot heen. Zij vernielden de machinekamer. Telkens kwamen zware hozen water en zand door de kap de machinekamer binnen, zodat zij door het water moes ten baggeren om him werk te doen. Want ze bleven beneden. Het achter schip stond weldra permanent onder water. De zeeën liepen over de sleepboot heen als over een blinde klip, alles ver nielend wat in hun weg kwam. Dat heeft zo ongeveer twee uren geduurd. Toen was het water zo hoog gestegen dat ver der doorvechten tegen de ondergang geen zin meer had. De reddingboot van Veere kwam toen in de nabijheid en ka pitein Bruins, ervan overtuigd dat de llllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Teleurstelling voor Arthur Rank (Speciale berichtgeving) De filmproducer Arthur Rank za.\ het diep betreuren dat de Ebro is ondergegaan. Want het vergaan haalt voorlopig een streep door zijn plannen. De Ebro lag in Vlissingen klaar voor een sleep naar Cardiff Daarna zou de sleepboot een week betrokken zijn bij filmopnamen voor de zeesleepfilm Seafurv. De Ebro zou voor die gelegenheid tij delijk worden herdoopt in Fury en op de brug zou als gezagvoerder staan Victor Mac Laglan. Rank had voor deze flm de Ebro aange trokken omdat dit schip de laat ste stoomsleepboot was van het gerenommeerde type. De Britse filmers zijn gisteren nog ingelicht over de ramp. 'llllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ebro tot de ondergang was gedoemd, gaf aan de machinisten en olieleden de' or der op de brug te komen. Toen het wa ter al tot borsthoogte stond, bereikten zij het hoogste punt van het schip, waar allen bijeen waren. De zee had aan dek toen vrijwel alles reeds vernield. Een sloep hing stukgeslagen in de davits. Zware zeeën hadden alle ruiten van het stuurhuis ingedrukt. Een deel van de brug was aan brokken gegaan. In deze kleine ruimte, slechts enkele meters bo ven de zee. groepten 19 mensen bijeen, allesbehalve veilig voor de grondzeeën die op de Ebro bleven stormlopen. Een bijzonder zware zee sloeg eens drie mannen van de voet en slechts door zich op het laatste moment vast te grijpen aan een stut konden zij voorkomen overboord te worden gespoeld. Door een patrijspoort van de kaarten- kamer hadden kapitein en stuurman in middels verscheidene vuurpijlen afgesto ken. Hier kwam een kleine kustvaarder op af. Het scheepje zou wellicht ook het slachtoffer van de Banjaard zijn geworden, als kapitein Bruins het niet had geseind zich niet in de krikkemik te wagen en bij hem van daan te blijven. Een strander was al meer dan voldoende en in deze grondzeeën zou alleen een volwaar dige reddingboot uitkomst kunnen brengen. Die uitkomst kwam om half elf, toena de reddingboot uit Veere in zicht kwam. Kapitein Bruins gaf toen order de vuren te trekken en naar de brug te komen. Op de spanning die nog in de ketels stond, bleef de dynamo, die hoog in het schip was aangebracht, nog draaien, waardoor het licht niet uit viel. Zo kwam het dat Jan Minne- broot de Ebro vrij snel kon vinden Op die lichten voer hij af. Slot op pag. 2 Vergoedingen van de gemeentebesturen De minister van Maatschappelijk Werk. mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft de medewerking van de gemeentebesturen ingeroepen voor de hulpverlening aan ge- repatrieerden, die niet of onvoldoende in hun levensonderhoud kunnen voorzien, of voor wier huisvesting een oplossing moet worden gevonden door onderbrenging op vrijwillige basis bij particulieren en door het benutten van kleinere beroeps- pensions. De regeling hulpverlening gerepatrieerden is in dier voege gewijzigd, dat gere- patrieerden, die ten gevolge van de jongste gebeurtenissen in Indonesië naar Nederland zijn gekomen of na hun verlof niet naar Indonesië kunnen terugkeren - indien noodzakelijk - op grond van deze regeling kunnen worden geholpen. Wat de tijdelijke huisvesting bij particulieren en in kleinere beroeps pensions betreft, is voorzien, dat de genen die een gerepatrieerd gezin huisvesten en voeden, daarvoor van het gemeentebestuur desgewenst een vergoeding kunnen ontvangen over eenkomstig de plaatselijk geldende prijs tot een maximum van f. 3.50 per persoon per dag met inachtne ming van de eventuele aanschaffin gen voor rekening van de gerepa trieerde). Voor kleinere beroepspen sions bedraagt dit maximum f. 4.-. De bijdrage van de op deze wijze ge huisveste gerepatrieerden in de kosten van hun huisvesting en voeding is vast gesteld op 60 van het gezinsinkomen (met aftrek van verwervingskosten) en met als maximum de door de gemeente te betalen vergoeding. Bij de berekening van het gezinsinkomen wordt van het netto loon van gezinsleden (derhalve niet van het gezinshoofd of de kostwin ner) een bedrag van f. 10 per week of f. 45 per maand voor elk dezer gezinsle den vrijgelaten. De bijdrage zal steeds zo worden berekend, dat de gerepatrieer de in elk geval de beschikking behoudt over een bedrag gelijk aan het maxi mum zakgeldbedrag krachtens de rege ling hulpverlening gerepatrieerden. ver hoogd met de premies voor ziekenfonds en aanvullende verzekering. Wel zullen degenen, die over vermogen beschikken, tot het volle bedrag van de door de ge meente betaalde vergoeding moeten bij dragen. Hierbij wordt echter een bedrag van f. 5000 buiten beschouwing gelaten voor een gezin van twee personen, ver meerderd met f. 1000 voor elk minder jarig gezinslid. Voor alleenstaanden blijft een bedrag van f. 3000 buiten be schouwing. Van de bijdrage uit vermo gen kan vrijstelling worden verleend, indien kan worden aangetoond dat het vermogen moet worden bestema voor de opvoeding van kinderen of voor de ver zekering te gelegenertijd van de econo mische zelfstandigheid van zichzelf of de kinderen. De gerepatrieerden zijn ge houden eventuele aanspraken op salaris, wachtgeld, pensioen, uitkeringen ineens, enz. geldend te maken. Illlllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Oproep De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé heeft ook zaterdagavond over de beide radiozenders en voor de tele visie een beroep gedaan op het Nederlandse volk om niet alleen het hart, maar als het enigszins kan ook de woning open te zet ten voor de gerepatriëerden uit In donesië. Over de huisvesting van deze vaderlanders maakt minister Klompé zich zorg. De regering stelt zich op het standpunt, dat iedere Nederlander, die naar ons land terug wil, ook moet kunnen. Dit be tekent. dat wij er in principe op voorbereid moeten zijn allen, die daar nog wonen hier op te nemen en dat zijn er ruim 45.000. De minister wees er op, dat zoveel mo gelijk wordt gedaan om de mensen ander te brengen, in contract-pen sions, in kampen of zelfs in eigen woningen. Men kan echter geen ïieuwe woningen afnemen van hen lie reeds jaren en jaren op een 'luis wachten. Het leven in kam- aen gaat ten koste van het gezins even. Bovendien zijn ze vaak ze geïso'eerd gelegen, dat opneminr n de Nederlandse samenleving 'rnstig zou worden vertraagd. De nlnlster deed dan ook een drin gend beroep on het Nederlandse olk om tijdelijke huisvesting te? beseb'kk'np te stellen toMat eer leflnlMeve oplossing gevonden is. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilll Bij tijdelijke afwezigheid wordt f. 2.50 per persoon per dag op de vergoeding in mindering gebracht (f. 1.25 voor de kleinere beroepspensions) en kan aan de gerepatrieerden f. 1.25 worden toegekend tenzij deze die dagen elders ten laste van de overheid wordt gehuisvest en ge voed. Aan de bij particulieren of in kleinere beroepspensions ondergebrachte gerepa trieerden kan, indien zij geen inkomsten hebben, volgens de regeling hulpverle ning gerepatrieerden zakgeld worden verstrekt en de ziekenfondspremie ver goed. Tenslotte kan ingeval van huisves ting bij derden zonodig een voorschot worden verleend voor de aanschaf van beddengoed e.d. Dit voorschot komt in mindering op het te zijner tijd aan de gerepatrieerde te verlenen meubelvoor schot. Soekarno bij Nasser President Soekarno is gisteren uit In dia in Cairo aangekomen. De president, die vergezeld wordt door zijn minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio, werd welkom geheten door president Nasser. Onder de aanwezige diplomaten bevond zich niet de Neder landse ambassadeur te Cairo. mr. W. Cnoop Koopmans. Minister Soebandrio deelde mee. dat de president op 17 januari naar Belgra do zal gaan en vandaar twee dagen la ter naar Damascus, waar hij een dag de gast zal zijn van president Koewatli van Syrië. Nog geen teruggang der repatriëring Kringen van het Nederlandse consu laat-generaal in Djakarta hebben me degedeeld, dat sinds het op volle gang komen van de repatriëring van Neder landers uit Indonesië, nu een maand ge leden, meer dan 3000 Nederlanders per week Indonesië verlaten. Tot dusver vertrokken er in totaal 13.000 terwijl er naar verwachting voor het einde van deze maand nog 6000 zul len vertrekken. Het afgelopen weekeinde vertrok het Engelse passagiersschip „Himalaya" met 775 Nederlandse evacué s aan boord, die rechtstreeks naar Rotterdam zullen rei zen. Volgens genoemde kringen is er nog geen teruggang te hespeuren in het aan tal Nederlanders, die binnenkort Indo nesië wensen te verlaten. Parijs vraagt uitlevering van Joseph Jcanovici Het Israël: be ministerie van Buiten landse Zaken heeft van Frankrijk een verzoek ontvangen om uitlevering van Joseph Joanovici, de schroothandelaar van Roemeense afkomst, die onlangs tegen de wens van d Franse autoritei- ter naar Israël is uitgeweken. Een woordvoerder van het Israëlische minis terie verklaarde, dat men alle aandacht aan het verzoek zal besteden, hoewel er tussen Frankrijk en Israël geen uitleve ringsverdrag bestaat. Joanovici heeft tijdens de tweede wereldoorlog in Frankrijk een dubbelrol gespeeld. Enerzijds verdiende hij enorme bedragen door de levering van oude metalen aan de Duitsers, anderzijds deed hij een deel van zijn verdiensten aan de Franse verzetsbeweging toekomen. Wegens het eerste feit heeft hij enkele jaren in een Franse gevangenis doorge bracht Daarna werd hem de stad Mende in het departement Lozère als gedwon gen woonplaats aangewezen. Vandaar verdween Joanovici enige tijd geleden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1