LEIDS JEUGD PARLEMENT Prof. Schermerhorn sprak in Voorschoten over Indonesië OOSTENRIJK HAD GOED JAAR Taxi-l)onl)oekjes een uitkomst! ZATERDAG 11 JANUARI 1958 Wethouder J. C. van Schaik vertelt over zijn „departement" Gisteravond hield het Leids Jeugd- parlement In de Trouwzaal van het Stadhuis een bij een komst, waarin de leden ditmaal in groter getal opge komen luisterden naar een uiteenzet ting van wethouder J. C. van Schalk over gemeentelijke onderwas-, kunst-, sport- en jeugdzaken. De heer J. van Zonneveld leidde de wethouder in. Hij memoreerde, dat dit de eerste zitting was in het nieuwe jaar, dat. door de verkiezingen een belangrijk jaar beloofd te worden. Bovendien is 1958 voor het jeugdparlement een lus trumjaar het 10-jarig bestaan hoopt men op vrijdag 13 juni te gedenken. „ONDERWIJS" IS UITGEBREID Wethouder van Schaik begon zijn in leiding met zijn gebied in het gemeente bestuur te omgrenzen. De aanduiding „onderwijs" dekt in genen dele meer de taak, die de wethouder thans heeft. De omschrijving van de taak heeft de omvang van een waslijst. Om een duide lijk beeld te geven van het werk van „onderwijs" besprak hij hoe een zaak „aanhangig" gemaakt wordt. De geschie denis van de Leidse Jeugdactie was daarbij zijn leidraad. Duidelijk bleek na de oorlog het belang van een Centrale, die al het jeugdwerk zou coördineren. Tal van besprekingen werden aan het jeugdwerk in Leiden gewijd. Vele beden kingen vooral in confessionele krin gen moesten worden overwonnen. In een reglement werden dè taken duidelijk omschreven. De gemeente trad naar de achtergrond toen de besprekingen met succes waren bekroond. De overheid liet het aangeven van de weg geheel aan particulier initiatief over. Slechts over de besteding van de subsidie wenste zij goed ingelicht te worden. In dit verband merkte hij op. dat de overheid het par ticulier initiatief gaarne ruim baan geeft. B. en W.'s visie wijkt hierin niet sterk af van de raad. Hoewel het dikwijls lijkt of er tussen het college en de overi ge raadsleden een ernstige controverse bestaat, is dit in de praktijk toch niet het geval. Wethouders immers aldus de heer Van Schaik zijn zelf raadsle den die door hun collegae zijn aangewe zen. CONTACT MET BURGERIJ Ook het werk van de ambtenaren is minder zuiver „ambtelijk" en meer „in het leven staand" geworden. Functiona rissen van culturele- en kunstzaken wonen geregeld vergaderingen bij van de verenigingen die zich hiermee bezighou den; dit geldt ook voor sportzaken. Ook door enquêtes stelt het gemeentebestuur zich op de hoogte van het culturele leven in Leiden, hoewel deze vorm van contact in den beginne met enig wantrouwen door de verenigingen werd bezien. Sub sidies werden dikwijls verhoogd naar aanleiding van deze enquêtes. Ook be reikte men een betere verdeling over het seizoen van uitvoeringen. Deze gang van zaken maakte het mogelijk, dat het toonkunstkoor groeide en nu zelfs kan optreden in het programma van het Veron kwam bijeen HOE WORDT MEN ZENDAMATEUR De Veron hield haar maandelijkse bij eenkomst in Rehoboth. De voorzitter, de heer Van Weerlee, opende de vergade ring met een woord van welkom, in het bijzonder tot de spreker van deze avond ing. J. Roorda jr. Ing. Roorda, die hierna het woord kreeg, gaf een uiteenzetting van het doel van de zendexamencommissie n.l. of de toekomstige zendamateur de gevraagde stof voldoende beheers1. De examencom missie bestaat uit technische ambtena ren van de PTT en uit Veronleden. Er zyn 3 soorten machtigingen: de A-machtiging, dit is een algemene machtiging voor 80, 40, 20, 15 en 10 meterband en de banden rond de fre quenties 145. 450, 1250, 2400. 5700 en 10000 Mhz. in het gebied van de zeer korte golven. Het maximaal toegestaan vermogen, waarmee gewerkt mag worden is 150 Watt; de B-machtiging, overeen komstig de A-machtiging, doch met een maximaal vermogen van gemiddeld 50 Watt en de C-machtiging: voor zeer korte golven (banden voor de frequenties 145. 450, 1250, 2400, 5700 en 10000 Mhz.) met een maximaal vermogen van 50 Watt. Hoe kan men nu zo'n machtiging ver krijgen: allereerst moet men natuurlijk het een en ander weten van de elektro- en radiotechniek en tevens moet men de bepalingen kennen van de Nederlandse- en internationale wetgeving op het ge bied van de radio telegrafie en telefonie. Wat de A- en B-machtigingen betreft, wordt nog geëist, dat men de morsesei nen kent en kan opnemen met een snel heid van 12 woorden per minuut. Is men hiertoe in staat, dan dient men een verzoek voor een machtiging te rich ten aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Vervolgens gaf spreker een uiteenzet ting van wat er aan de kandidaten wordt gevraagd. De leeftijd om examen te doen behoeft geen belemmering te zijn. Vorig jaar was er een kandidaat van 67 jaar. Na de pauze werd de techniek onder de loep genomen. Na afloop werden enkele vragen ge steld, waarop spreker uitvoerig inging. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris J. A. Dil te Zoeterwoude De huizen en erven te Leiden Volle- bregtshof 1 en 3 en Vijfde Binnenvest gracht 4, respectievelijk in bod: f. 2.550, f. 2.350 en f. 2.600 zijn uit de hand ver kocht. Holland-festival. In scholen heeft het gemeentebestuur kunstwerken laten aanbrengen: met beeldhouwwerken wordt hier en daar het stadsbeeld verfraaid. Een monument ter ere van Piet Paaltjens wordt op dit moment vervaar digd. Verfraaiing van de trouwzaal was een wens van de wethouder zelf. die vond, dat de zaal een weinig deprime rend werkte op de trouwlustigen, die haar betraden. Sprekend over de afdeling onderwijs, beschreef hij de historie van de Mytyl school voor spastische kinderen. Dank zij deze school kregen vele kinderen, die een zware last voor de ouders waren, een nieuwe kans. Na de pauze beantwoordde de wet houder enkele vragen, net bleek o.m. dat de H.T.S. (hogere technische school) niet voor 1960 aan bod zal komen waarna de heer Van Zonneveld de spre ker bedankte om zijn onderhoudende en leerzame uiteenzetting. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johay, zn van H. Heus en J. C. Seller. Jacobus, zn van J. van Duljvenbode en R. van der Mark, Jacoba Hendrlka. dr van J.. van Gent en J. H. Mink, Gerardus Marti- nus, zn van M. van der Linden en D. van der Hoogt, Cornells, zn van J. Barnhoorn en M. Vooijs, Johanna, dr van G. H. Frls- sel en F. M. Kool. Jansje Margaretha, dr van J. Brokaar en K. Visbeen. Thomas Franciscus Laurentlus, zn van J. L. Belt en H. M. Reimerink. ONDERTROUWD C. Woudt en J. M. van den Berg. N. Boom en T. M. A. de Boer, G. J. Schoon- water en A. C. Ravensbergen, P. Smit en M. BelJ. A. Chouffoer en W. J. de Ridder. G. T. Huisman en A. J. Verduin, A. J. Ro denburg en C. C. de Groot. J. Slera en A. Colpa. A. Langeveld en C. M. van den Bergh. N. van der Linden en A. C. Sty- laart. J. A. Zirkzee en A. Zandvliet. W. G. Zwetsloot en J. H. H. de Groot, J. B. Smits en C. Stouten. J. W. F. de Roode en E. Eradus. J. Rijsdam en C. van Weeren. A. J. Zwartelé en M. P. Smeets, J. van der Mark en E. Klinkhamer, J. van Baaren en W. van Beyeren Bergen en Henegouwen. Melkprijsverhoging ingetrokken Na besprekingen met melkhandeiaren in andere plaatsen zoals Haarlem, die onlangs de prijs van flessenmelk per li ter met één cent hebben verhoogd, heeft de gesaneerde melkhandel te Lei den besloten voorlopig de enkele dagen geleden ingestelde prijsverhoging met één cent op literflessen melk en melk- produkten ongedaan te maken. Zij doen dit overeenkomstig het advies van het hoofdbestuur van de landelijke organi satie van melkhandelaren, die met. de minister van Economische Zaken be sprekingen voert over de winstmarge op melk en melkprodukten. Zij nemen ook in aanmerking, dat de minister juist gisteren een prijzenstop op consumptie- melk en melkprodukten heeft ingesteld. De huisvrouwen zullen dus weer de prijs betalen, welke op 31 december j.l. in rekening werd gebracht. Dit besluit geldt alleen voor Leiden en dus niet voor de niet-gesaneerde bui tengemeenten. WATERPOLO KLEINE NEDERLAAG VAN L.Z.C.- VETERANEN Gisteravond hebben de L.Z.C.-vetera nen in Haarlem strijd gevoerd tegen de veteranen van H.V.G.B. Hoewel de Leid se „oudjes" een kleine nederlaag moes ten incasseren was het toch een zeer prettige en interessante ontmoeting. Van beide zijden waren de aanvals-linies superieur aan de verdedigingen. De L.Z.C. nam de leiding met 20, die echter ook weer vrij snel was terug ge bracht tot een gelijke stand 22 en zelfs in een voorsprong voor Haarlem met 4—2. Met de rust was de score 54 in het voordeel van de Leidenaars. De tweede helft werd door H.V.G.B. nog be nut met 4 doelpunten en L.Z.C. met 2 goals, waardoor de eindstand 87 voor H.V.G.B. werd. Reis naar Andorra LEZING VOOR HET NUT Voor de leden van het Departement Wassenaar van het Nut hield dr. J. J. Smits, leraar aan het Rijnlands Lyceum, gisteravond in het Vereni gingsgebouw een causerie over een reis dwars door de Pyreneeën naar Andor ra. Hy vertoonde daarbij een groot aantal kleurendia's. De reis begon bij Carcassone en leidde in de eerste plaats naar het miniatuur staatje Andorra met 6000 inwoners, een -eutraal gebied, dat naar de overleve- i.ng wil zijn ontstaan in 1278 dankt aan Karei de Grote, uit dankbaarheid voor de hulp tegen de Moren. Spreker vertel de allerlei bijzonderheden over het leven van de bewoners, over hun dansen, waarna de reis verder ging over Lourdes. Vervolgens werd bezocht het land van de Ba8ken, een volk waarvan de oor sprong onbekend is. De Basken noemen zich afstammelingen van Japhet, een zoon van Noach, willen niets weten van Frankrijk, noch van Spanje en zouden graag de zeven provinciën, het gebied waarover zij zijn verspreid, tot een af zonderlijke staat zien verenigd. Ook over deze mensen, hun gebruiken, dansen enz. vertelde spreker interessante bijzonder heden. De dia's, waarbij ook de planten- en dierenwereld niet was vergeten, waren zeer fraai en werden door de aanwezigen soms hoorbaar bewonderd. OEGSTGEES1 Mr. J. H. Valentgoed niet meer in nieuwe raad Mr. J. H. Valentgoed, die gedurende tal van jaren deel uitmaakte van de ge meenteraad, heeft aan het bestuur van de C.H. Kiesvereniging medegedeeld, dat hij zich niet meer als raadslid verkies baar stelt in verband met zijn vertrek uit de gemeente in de loop van dit jaar. Medische dienst Dit weekeinde nemen waar de doktoren Varekamp en Meissner. beiden tel. 21916. i.EU)F.RI)(> R' Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dok ter H. A. Blaauwendraad, Hoogewaard 4, Koudekerk, tel. K 1714 - 208/ VOORSCHOTEN Medische dienst De dienst der dok toren wordt gedurende dit weekeinde voor spoedgevallen waargenomen door dokter H. Olthuis. Leidseweg 179, telef. 2527; voor wijkverpleegster; Gezond heidscentrum. telef. 2177. Nieuwe verbinding WassenaarVoorschoten dit jaar gereed De aanleg van het nog ontbrekende gedeelte van de nieuwe verbinding VoorschotenWassenaar is thans aan besteed cn zal nog dit jaar worden uitgevoerd, aldus de ANWB. Het betreft hier het gedeelte tussen de spoorwegovergang en het kruispunt van de Wijngaardenlaan, die de traverse door Voorschoten vormt. De Wijngaar denlaan wordt provinciale weg en zal een hoofdrijbaan met twee parallel wegen krijgen. De spoorwegovergang zal worden herzien en krijgt een hoofdrybaan met een parallelweg; de overweg zal wor den voorzien van halve bomen en tussen de spoorwegovergang en de Wijngaardenlaan wordt een nieuw wegvak aangelegd. Het verkeer vanuit Wassenaar naar Voorschoten is thans nog genoodzaakt voor het laatste deel gebruik te maken van de oude Papenlaan; bovendien is de uitmonding van deze Papenlaan op de provinciale weg door Voorschoten voor het verkeer niet van gevaar ontbloot. De nieuwe toestand zal dan ook een aanzienlijke verbetering betekenen. WARMOND Medische dienst De diens't wordt dit weekeinde waargenomen door dok ter J. van Nes (Sasseniheim, tel. 7119) en dokter A. W. Bots (Voorhout, tel. no. 7393). WASSENAAR ONGEVALLEN Kamend van een zandpad stak de 56-jarige kweker J. Nell alhier op on voorzichtige wijze op zijn bromfiets ctwars de Katwijkseweg over en werd door een auto aangereden. Met een sleutelbeenbreuk werd hij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden ver voerd. In de garage Reyerse aan het Kerke- hout raakte de linkerhand van de 27-jarige Chauffeur H. C. Koetsier, uit Katwijk, tussen de draaiers van de zg- V-riem van een motor, waardoor hem twee vingertoppen werden afgerukt. HU werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Medische dienst De medische dienst wordt zondag waargenomen door do artsen Ten Cate en Boer. Laatste Berichten Dr. Mansholt Commandeur Orde Ned. Leeuw By K.B. is oud-minister dr. S. L. Mansholt benoemd tot Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Deze hoge ouderscheiding is vanmorgen door de minister-president aan de heer Mansholt uitgereikt. Kritiek op de lieer Hasselman weerlegd De voorzitter van de Nederlandse Kamer van Koophandel in Indonesië, de heer P. van Meeteren, heeft van daag verklaard: „met verontwaardi ging" de artikelen in de Nederlandse pers te hebben gelezen, waarin twijfel werd geuit over de waardigheid en fierheid van de Nederlandse diploma tieke vertegenwoordiger in Indonesië, de heer H. Hasselman, en kritiek werd geleverd op het feit, dat hij blij kens een in de Nederlandse dagbladen gepubliceerde foto tijdens de nieuw jaarsreceptie In het paleis van Presi dent Soekarno. een „gezellig praatje" zou hebben gemaakt met de minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio. Hij verklaarde er zeker van te zijn namens de gehele Nederlandse gemeen schap 'te spreken als hij zegt, dat „allen van hen het hoogste respect hebben voor de wijze, waarop de Nederlandse diplo maat zijn taak als vertegenwoordiger van de Nederlandse regering en in het belang van de Nederlanders en de Nederlandse belangen in Indonesië onder de huidige buitengewoon moeilijke omstandigheden uitvoert". De heer Van Meeteren merkte op, dat de heer Hasselman in de uitoefening van zijn ambt deze nieuwjaarsreceptie bij woonde. De heer Van Meeteren besloot, dat „dergelijke artikelen duidelijk blijk ge ven van een volkomen gemis aan be grip voor de problemen, moeilijkheden en ontberingen, waarvoor de Nederlan ders in Indonesië zich op het ogenblik zien gesteld". Auto in de Z.-Willemsvaart Een dode De heer Niessen uit Someren is van ochtend om het leven gekomen nadat de door zijn zoon bestuurde personen auto in de Zuid-Willemsvaart was gere den. Drie mannen van de technische dienst van de PTT, zagen het ongeluk gebeuren. Een hunner, de 17-jarige B. Allards uit Stiphout, sprong gekleed te water en redde de bestuurder. Pogingen om ook de vader te redden mislukten. Afstand doen van Nieuw-Guinea In de grote zaal van het Cultureel Centrum sprak voor leden van de P- v. d. A. en andere belangstellenden prof. dr. ir. Schermerhorn. Naast de ingrypende maatregelen, die noodza kelijk zijn ter overkoming van de hui dige moeilijkheden, zoals de beste dingsbeperking, gedeeltelijke werkloos heid, enz-, constateerde spreker vooral een verlammende machtelooslyid op bijna alle gebieden der nationale en internationale politiek. Bij het streven naar grotere eenheid in Europa constateren wij een neiging, dat ieder te veel op eigen belang uit is en dat nadeel van de een een voordeel van de ander zou kunnen zijn. Tot het werkelijke grote inzicht van de wezen lijke samenahng tussen de volken in de wereld is men nog niet gekomen. Op zijn reis door de Aziatische landen was het spreker opgevallen, dat het ver schil tussen de mensen werkelijk niet zo groot is als wij dikwijls, 'naar hun. uiter lijke huidskleur beoordelend, menen. Ras sendiscriminatie dienen wij resoluut van de hand te wijzen. In dit verband was spreker niet bijster enthousiast over de voorgenomen reis van minister Suurhoff naar Z.-Afrika. In Z.-Afrika wordt een politiek bedreven, die catastrofaal voor de blanken zal blijken te zijn. In de zaak Indonesië en N. Guinea hebben we allen een duit in het zakje gedaan. De waarde van die duit ging nergens de waarde van de stuiver te beven. Over het werkelijk essentiële pro bleem is niet gesproken. Een feit is nu eenmaal, aldus betoogde prof. Schermer horn, dat wij de veel te bevoorrechte positie, die wij in Indonesië innamen, en die te zijner tijd als absoluut on houdbaar zou blijken, niet tijdig hebben begrepen. Een feit is ook. dat juist daar door de Indonesiërs ons thans zien zoals wij in 1945 de Duitsers hebben gezien. Er is echter één groot verschil, n.l. dit. dat er nog vele persoonlijke sympathieën zijn. Het psychische beeld, dat Indonesië ons thans laat zien. is niets anders dan een afreageren van een soort collectieve haat. door bepaalde groepen het Indo nesische volk ingeblazen. Spr. noemde de R.T.C.-overeenkomst onzedelijk, omdat de positie van de twee partijen niet gelijk was en omdat wij ten aanzien van N. Guinea eenvoudig niet wisten wat te doen. Als zijn persoonlijk standpunt gaf spreker weer, ten eerste, dat wy met Indonesië tot een gesprek moeten ko men, ten tweede, dat wy binnen een Uit handen van mgr. van Waeyen- berg. rector van de Universiteit van de Belgische stad Leuven, heeft de Westduit se Bondskanselier dr. Konrad Adenauer gisteren de do cumenten ontvangen, behorende bij het hem door deze Universiteit ver leende ere-doctoraat in de politieke en sociale wetenschappen. Deze te- lefoto geeft hiervan een beeld. bepaald aantal jaren afstand moeten doen van N. Guinea. Ten aanzien van de binnenlandse po litiek, als ook van het partijwezen, pleit te spreker voor een eerlijke, open dis cussie. Wanneer eep politieke leiding meent uit overtuiging een bepaalde weg te moeten bewandelen, dan mag zij hier niet van afwijken, ook niet uit vrees, dat Vergezeld van mej. Pasmaja Nai- doe. gouverneur van West-Ben- galen. daalt president Soekarno de trappen af van het gouvernements paleis in Calcutta dat hij op zijn reis door Azië en Afrika bezocht. een deel van de mensen haar niet be grijpt en zich zelfs daardoor van haar afwendt. Dit is een slecht soort demo cratie. De kunst van de politiek begint daar, waar het het moeilijkst is om idealen in een wereld te verwezenlijken. Voor 4e maal belastingverlaging Sprekend voorbeeld van grote stabiliteit (Van onze Weense correspondent) Experts verwachten dat ook Oos tenrijk in de naaste toekomst een zekere economische terugslag zal ondervinden, maar zij beschouwen dit toch niet als een wet van Me den en Perzen. Met het oog op de stabiliteit van de Oostenrijkse munt begint men dit land zelfs het kleine Zwitserland" te noemen, en wie met financiers of bankmensen spreekt, hoort van hen dat er steeds meer buitenlands kapitaal in Oostenrijk wordt belegd. De algehele stabiliteit blijkt het dui delijkst uit het zeer kleine aantal werk lozen. Er wordt zoveel gebouwd en ge ïnvesteerd, dat men vooral in de bouw vakken nog steeds gebrek heeft aan ge schoolde krachten, met het gevolg dat de zwarte markt blyft bloeien. Zelfs van een periodieke werkloosheid kan geen sprake zijn, omdat men met succes methodes heeft toegepast, door welke het werk van de aannemers in de winter kan worden voortgezet. De welvaart is in het afgelopen Jaar zo aanzienlijk geweest dat de eeuwige strijdvraag om prijzen en lonen vruwel geen rol heeft gespeeld in het politieke debat tussen de partijen. De prijsverho gingen bleven binnen de normale gren zen, en in tegenstelling met andere lan den heeft het geld bijna niets van zijn waarde ingeboet. Grof betalen Er is veel geld verdiend en men heeft grof en graag betaald voor uitzonder lijke prestaties, zoals overuren en vrou welijke arbeid. Dientengevolge zijn de omzetten in de kleinhandel enorm ge stegen. Terwijl echter op het gebied van textiel, schoenen en huishoudelijke ar tikelen een zekere verzadiging is inge treden, werden er grote omzetten bereikt op het gebied van dure en betere meu belen, van t.v.-apparaten en vooral van etenswaren. Wat de wijn- en likeurhan- del alsmede de kruidenierszaken in de afgelopen maand hebben omgezet, is onvoorstelbaar. Er werden recordcijfers bereikt, die Oostenrijk sinds 1914 niet heeft gekend. Van grote betekenis zijn hierbij de inkomsten uit het buitenland se vreemdelingenverkeer die voor dit jaar een hoogte van vier miljard schil ling hebben bereikt. Daardoor staat Oostenrijk na Frankryk en Italië op de derde plaats - zelfs nog voor Zwitser land. De betalingsbalans vertoont dan ook een batig saldo, zodat de minister van Financiën nu voor de vierde maal een belastingverlaging voor de gemiddelde inkomens kon aankondigen. Bedachtzaam Toch heeft het Oostenrijkse volk er niet al te wild en gedachtenloos op los- geleefd. Het is zuiniger en voorzichtiger geweest dan andere staten en het heeft in het afgelopen jaar twintig procent meer gespaard dan in 1956. De regering gaf daarin het voorbeeld, want op het initiatief van de minister van Finan ciën heeft zij niet meer uitgegeven dan zij ontving. Bovendien had zij de ge lukkige idee ook de kleine man in staat te stellen zogenaamde ..volksobligaties" te kopen die door grote staatsonderne mingen en grondstoffen-industrieën werden aangeboden. Desondanks is ook hier nog het gebrek aan kapitaal voor grotere bestedingen voelbaar, onder an dere voor de volledige uitbouw van nieu we waterwerken en de daaraan verbon den elektrische installaties. Men rekent hier met de mogelijkheid van een terugslag, die dan bepaald zal worden door internationale factoren. Dit ls de reden waarom de Oostenrijkse economie pogingen in het werk stelt oc* zich voornamelijk op de binnenlands# markt te concentreren. Doch wanneer er geen onvoorziene catastrofes optreden, kan dit land de komende ontwikkeling rustig tegemoet- gaan. omdat het voorlopig geen werk loosheid behoeft te vrezen en vooral omdat het in het bezit is van loonvrede, belastingverlaging en van vertrouwen in zyn munt. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen. Bevallen: Kopuit-Springer. d Amster dam; Vries-Wabeke. z., Wierden; Borgh- Muilwijk, z., Rotterdam; Milders-Milders, z., Rotterdam: Voordendag-De Koning, d„ Strijen; Ditzhuvzen-Swane. d Bang kok; Siemen^-De Wolf, d.. Singapore. Getrouwd: B Schoemaker en E. O'Herne, Den Haag. Overleden: N. W. Wildschut-Van Do- dewaard, vr., 78 j., Apeldoorn; N. J. van Oosterhout, vr., Amsterdam: R. Sprui- tenburg-MeUer, vr.. 69 j.. Dordrecht; A. Rombach, m., 80 j., Den Haag; C. F. Breedveld, m„ 64 j., Rotterdam; W. M. van Donselaar-Wilbers. vr., 87 j., Ach terveld; J. A. Voorendijk, m., 77 j., Rot terdam. (Van onze correspon dent in West-Duitsland) „We geven oma met Kerstmis een taxi-bon- boekje cadeau. Daar kan ze nog lang veel plezier van hebben". Dat hoor den wij dezer dagen iemand uit München zeggen. Een vrouw in Mün chen, die vaak bij haar radiotoestel zit en altijd met de grootste belang stelling naar het vrou wenhalfuurtje luistert, is op het knappe idee geko men zulke boekjes ln te voeren. Ze schreef er een briefje over aan het hoofdkwartier van de Beierse omroep en deze gaf er ruchtbaarheid aan Bejaarde mensen, die niet meer zo vlot ter been zyn, voelen zich soms in het drukke centrum van een stad niet erg op hun gemak. Het kan voorko men, dat ze als ze een lange afstand per tram moeten afleggen, een paar keer moeten over stappen. wat ze ook al niet prettig vinden. Wan neer men hen de goedge- maande raad geeft toch een taxi te némen, vin den ze het zonde van het geld dat ze beter voor wat anders kunnen ge bruiken. Soms is hun gehoor niet meer zo bijster scherp en zyn hun ogen niet meer zo goed als vroeger. Hun familieleden en vrienden maken zich ernstig ongerust, als ze de oudjes alleen op straat moeten laten scharrelen en soms durven de oude mensen er zelf niet eens meer alleen op uit. Een taxi-bonboekje kan een uitkomst zyn. Men kan zo'n ding voor aller lei gelegenheden gebrui ken. ook bijvoorbeeld als men 's avonds visite heeft. De vereniging van de taxichauffeurs in Mün chen; was onmiddellijk voor de nieuwigheid te vinden. München dat net zyn miljoenste inwo ner heeft gekregen, de zoon van een schoor steenveger, die later het beroep van zijn vader zal moeten overnemen (zo beweert papa tenminste nu al) is de eerste stad in de West-Duitse bonds republiek, waar dergelijke taxi-bonboekjes werden ingevoerd. Men kan ze op veertien verschillende plaatsen kopen. Grote ondernemingen sloegen er al twintig en dertig tege lijk in. Ze geven de bon netjes aan leden van hun personeel, wanneer die overwerk hebben ver richt. en aan bezoekers, die wat lang zijn blijven zitten praten. In andere Westduitse steden overweegt men het voorbeeld van Mün chen te volgen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7