Dulles niet gekant tegen gesprek met de Sovjetrussisclie leiders PUZZEL SATELLIET „Maar onze veiligheid mag niet van hun beloften afhangen WEERBERICHT GRATIS koopuur GOEMAAT Vierde Atlas-raket gisteren met succes in Florida gelanceerd 96ste jaargang ZATERDAG 11 JANUARI 1958 No. 29338 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.255 per maand; f 0 59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, is niet gekant tegen besprekingen met de Sovjet-Unie, „maar de veiligheid en de levensbelangen van de Verenigde Staten mogen niet afhangen van Russische beloften zonder meer", aldus verklaarde de minister gisteren in Washington. Dulles zei niet te geloven, dat er binnen twee of drie maanden een topconfe rentie zal worden gehouden, tenzij een dergelijke conferentie behoorlijk is voor bereid en redelijkerwijze mag worden verwacht, dat zy tot een of ander gewenst resultaat zal leiden. Verder zei hij het, ondanks de negatieve Russische houding na de NAVO- topconferentie, waarschijnlijk te achten, dat er nieuwe ontwapeningsbesprekingen zullen worden gehouden. Selwyn Lloyd ivil een eerste stap tot grote dingen De Sovjet-Unie heeft zich losgemaakt van de behandeling van de ontwape ningskwestie door de Verenigde Naties, maar Dulles zei te geloven, dat er een onweerstaanbare druk op de Russen uitgeoefend zou worden, zodat zij toch weer aan onderhandelingen zullen gaan deelnemen. Dulles zei, dat er geen plan nen bestaan de ontwapeningsvoorstellen van het Westen te wijzigen. De Sovjet-Unie-heeft de propaganda tot een 'veel hogere graag ontwikkeld dan de Verenigde Staten. Haar regering, aldus Dulles, spreekt vaker en misschien welsprekender en hartstochtelijker over vrede. Maar wanneer het om daden ga^-t, vindt men een leegte. Onderhoud Hasselman - Lapian Bezorgdheid over het inleveren van sleutels Het hoofd, van de Nederlandse di- piomatieke missie in Djakarta, de heer H. Hasselman, heeft vandaag een bezoek gebracht aan het hoofd van het directoraat Europa van het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken, Lapian, om uitdruk king te geven aan bezorgdheid over de inhoud van een brief, welke vele Nederlandse bedrijven kortgeleden van de plaatselijk militair comman dant van Djakarta hebben ontvan gen. In deze brief werd, onder verwij zing naar een aantal besluiten van de militaire commandant, aan de betrokken firma's verzocht om „on middellijk" een aantal woningen over te dragen aan het dagelijks commando van zijn staf. Te dien einde moesten alle sleutels van deze woonhuizen worden ingeleverd. In een nota. welke bij de brief was ge voegd. werd verklaard dat indien de in de brief genoemde woningen nog moch ten zijn bewoond, de bewoners naar an dere accommodatie dienden te worden overgebracht. De woordvoerder van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging ver klaarde, dat in vele gevallen de verlang de overdracht betrekking had op meer dan 50 - en dan het beste deel - van het totale aantal huizen, waarover de Nederlandse firma's de beschikking had den. In praktisch al deze instantiehui zen zijn Nederlandse gezinnen gehuis vest. Een ieder, die op de hoogte is van de buitengewoon moeilijke huisvestingspro blemen in Djakarta, zal beseffen wat deze maatregel van de militaire autori teiten zal betekenen voor de Nederlandse gezinnen, die zich toch al voor zo tallo ze problemen in Indonesië zien gesteld. De Nederlandse woordvoerder voegde hieraan toe. dat op de dag waarop de brief van de militaire commandant van Djakarta werd ontvangen, een Neder lander bij zijn thuiskomst de ervaring opdeed, dat zijn huis al „overgenomen" was. Hij kreeg niet eens toestemming naar binnen te gaan om zijn persoon lijke eigendommen weg te halen! SOLEX bromii H. Walenkami Buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan opklaringen afgewisseld door enkele regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind tussen west en noordwest. Iets kouder. (Opgemaakt te 11.15 uur). 12 JANUARI Zon op: 8.44 uur; onder: 16.52 uur. Maan op: 0.42 uur; onder: 11.37 uur (L.K.) Hoogwater te Katwijk te 7.56 uur en 20.23 uur. Laagwater te 3.33 uur en 16.00 uur. (13/1: hoogwater te 8.54 en 21.28 uur; laagwater te 4.26 uur en 17.00 uur) Dit Dommer bestaat alt 12 pagina's, en een Bijvoegsel Dulles zei te geloven, dat er terreinen zyn, waarop de Amerikanen en de Rus sen een gemeenschappelijk belang heb ben. Er worden thans onderhandelingen gevoerd tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie over culturele en andere uitwisseling. Deze onderhandelingen worden gevoerd op een wijze, die prak tische resultaten belooft, aldus de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft zich gister avond in zijn kiesdistrict Eliesmere Port uitgesproken voor het houden van een korte conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken met de Russen over ontwapening, als een eerste stap tot VRIJDAG VAN 10.30—11 UUR (stempel 4) en VAN 2—2.30 UUR (stempel C). Maandag en dinsdag LAATSTE DAGEN. Kfk' „grote dingen". Overeenstemming tussen Oost en West over een bepaald punt zou z.i. van grotere psychologische waar de zyn en de weg banen voor verdere toenadering. Een topconferentie van re geringsleiders zou daarentegen, als zy geheel mislukte, meer kwaad dan goed doen. Minister Lloyd gaf als zyn oordeel te kennen, dat men tot een betere ver standhouding tussen Oost en West kan komen, als men poogt contacten met de Russen door middel van toerisme en het uitwisselen van studenten, geleerden en kunstenaars uitbreidt en naa- een uit breiding van de handelsbetrekkingen streeft. Sloep van de CapeEla gevonden Het vissersvaartuig van schipper Tot, uit Den Helder, heeft gisteravond in Oudeschild een sloep binnengebracht van de Groninger kustvaarder „Capella" die dinsdag met negen opvarenden op de Noordzee is vergaan. De sloep is in de buurt van de Cocksdorp opgepikt. De NAVO-raad Iteeft het antwoord gereed De nieuwe brieven van Boelganin bevatten eigenlijk niets nieuws „Militaire drukop West-Duitsland De permanente NAVO-raad, die de antwoorden van de NAVO- landen op de brief van Boelganin van vóór de Atlantische topconfe rentie coördineert, is gisteren tot de conclusie gekomen, dat de Westelijke landen bereid zullen zijn alle „vruchtbare denkbeelden" met de Russen te bespreken. Er is echter nog geen datum voor een conferentie genoemd. Terwijl men zo doende was om een antwoord aan de Russische premier op te stellen, verzond deze alweer nieuwe brieven. In NAVÓ-kringen is men enigszins verbaasd, dat de Rus sische leider niet gewacht heeft tot de antwoorden op zijn eerste brieven binnen waren. Het doet twijfel rijzen aan de oprechtheid van de Russische bedoelingen. Een afgevaardigde gaf als zijn oordeel, dat het alleen de bedoeling is de eensgezindheid in de NAVO aan te tasten, want men is van oordeel dat de jongste brief niets nieuws bevat. Een stakin>i van het administra tief personeel bij de scheepvaart lijnen in de haven van New York dwong mevr Mary Gunches uit Brooklyn om behalve haar dure nertsmantel ook haar eigen bagage te dragen na haar aankomst in New York met het Italiaanse lijn schip ..Augustus Kantoorperso neel van de ..Italian Line waartoe dit schip behoort, liep. met borden bij het schip, dat langs Pier 84 lag gemeerdin de hoop van de maat schappij een contract te krijgen. Dat de passagiers zelf voor hun l agage moesten zorgen kwam. doordat de kruiers op de kade. uit sympathie met de stakers ook ver stek lieten gaan. Op het bord van de staker op de foto kan men lezen, dat de ..Italian Line" niet sportief is opgetreden tegenover het personeel der scheepvaartkantoren. „Tijdstip belangrijker dan inhoud", aldus Dulles De voorstellen, die Boelganin deed in zijn brieven aan alle V.N.-leden en ver scheidene landen, komen op het volgen de neer. Er zou een topconferentie moe ten worden gehouden van landen van de NAVO en het Verdrag van Warschau, waarop ook India. Afghanistan, Egypte, Joego-Slavië. Zweden en Oostenrijk ver tegenwoordigd zouden moeten zijn, om dat er onder meer over kwesties van al gemeen belang gesproken moet worden, zoals het instellen van een zone zonder atoomwapens in het Midden-Oosten en de instelling van een zone van 800 km. langs de scheidslijn tussen Oost en West. die vanuit de lucht geinspecteerd zal worden ter verhindering van troe- pencencentraties voor onverhoedse aan vallen. De perschef van het Witte Huis Hagerty, maakte gisteren bekend, dat president Eisenhower de brief van Boel ganin zorgvuldig zal bestuderen. Hij heeft ook het ministerie van Buiten landse Zaken opgedragen de brief zorg vuldig onder de loep te nemen. Minis ter Foster Dulles gaf als zijn mening te kennen, dat deze brief een herhaling be tekent van vroeger gedane voorstellen. Boelganin heeft enkel ermee beoogd de „State op the Union" van president Ei senhower in de schaduw te stellen. De betekenis van Boelganins brief is meer het tijdstip dan de inhoud, aldus de Amerikaanse minister. Geen ontwapeningsoverleg Blijkens de volledige tekst van de bij lage bij Boelganins brief aan de Britse premier. Macmillan, is de Sovjet-Unie op het ogenblik niet bereid deel te ne men aan het werk van de V.N.-ontwa peningscommissie, die onlangs van 11 tot 25 leden is uitgebreid. De voorgestel de topconferentie zou volgens Boelganin tevens een gelegenheid verschaffen voor een uitwisseling van meningen over de ontwapening. Militaire druk De Russische ambassadeur in West- Duitsland. Andrei Smirnof, heeft giste ren ook bondskanselier Adenauer een brief van Boelganin overhandigd - met memorandum Dit werd medegedeeld door de woordvoerder van de Westduitse regering Felex van Eckhardt, die voorts Geruchten over aparte Staat Sumatra Het linkse dagblad „Berita Indonesia" in Djakarta heeft vandaag de beschul diging geuit, dat de Sultan van Johore, op Malakka, Tengkoe Ibrahim, tezamen met de feodale bevolking van het oos telijk deel van Sumatra achter de be weerde beweging tot instelling van een afzonderlijke Staat Suamatra zouden staan. Volgens het blad zou de sultan van Johore aan deze beweging hulp verle nen door middel van de ..Culturele Stichting Malakka en Sumatra". Ook beweerde het blad, dat in geval van in stelling van een Staat Sumatra, de vroe gere vice-president Hatta president zou worden, de voorzitter van de Indonesi sche socialistische partij Soetan Sjahrir premier, de vroegere minister van Fi nanciën prof. Soemitro Djojohadikoeso- mo minister van Financiën van de nieu we staat, de voormalige waarnemend chef-staf van de landmacht, kolonel Zoekifli Loebis die sinds november 1956 Mr. Lunsde Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken, en mevr. Luns hebben in de ambts woning van de minister in Den Haag gisteravond een nieuwjaars receptie gehouden. De foto laat zien hoe de voor malige minister van Buitenlandse Zaken. mr. W. Beyen. (links) thans benoemd tot Nederlands Am bassadeur in Parijs, en mevrouw Beyen. (tweede van links) hun ge lukwensen kwamen aanbieden. voortvluchtig is, minister van Defensie, en de militaire commandant van Midden Sumatra, luitenant-kol. Ahmad Hoes sein chef-staf van het leger. De legerwoordvoerder in Medan, de hoofdstad van Oost-Sumatra heeft reeds ontkend iets af te weten van „provoce rende en speculatieve" berichten, als zoude „spoedig een Staat Sumatra wor den ingesteld". Amerikaanse luchtmacht heeft een plan voor bemande satelliet naar de maan Van het proefterrein te Cape Canaveral in Florida is gisteren weer een ballistische raket van het type „Atlas" afgeschoten, de vierde in de lopende reeks, waarvan er twee mislukt en nu dus twee geslaagd zyn. De volledige draagwydte van deze raketten is 8000 km. Deze vierde proef betrof een beperkte afstand. Een paar uur na de Atlas werd een tweede grote ballistische raket afgeschoten. Deze was van het type „Navaho", een projectiel voor middelgrote reikwijdte, welke niet meer in produktie is. „Wij hebben er nog een paar over. Dus gebruiken we ze maar op", verklaarde een woordvoerder van het ministerie van Defensie. De „Navaho" is een geleid projectiel, dat van de grond wordt afgeschoten en gericht is tegen doelen op de grond. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft gisteren last gegeven de hoogste voorrang te geven aan de produktie van een nieuwe raket, welke vaste brandstof gebruikt. Dit projectiel zal de „Redstone" vervangen, een korte-afstandsraket met een motor voor vloeibare brandstof. Door de vooruitgang bij de ontwikkeling van vaste brandstoffen voor raketten is het mogelyk geworden een projectiel te bou wen, dat kleiner, lichter en beter verplaatsbaar is dan de „Redstone". klaring werd vrijdagavond door de luchtmachtleiding voor publikatie vrij gegeven. Spoedig derde spoetnik Generaal Bernard Schriever, hoofd van de dienst voor geleide projectielen van de Amerikaanse luchtmacht, heeft zich donderdag j.l. in een bijeenkomst van de ondercommissie van de Ameri kaanse Senaat voor de militaire paraat heid der AJ.S. tegen Eisenhowers voorstel uitgesproken, om een speciaal orgaan voor de ruimtevaart in het leven te roepen. De president deed dit voor stel in zijn congresboodschap over de „State of the Union". Schrievers ver- zeide, dat in deze brief voorstellen wer den gedaan, kennelijk bedoeld om de wens van de Westerse mogendheden, om de spanning in de wereld weg te nemen via besprekingen langs de diplomatieke kanalen, te dwarsbomen. In vergelijking tot de vorige brief van Boelganin, bevat het nieuwe document „een grootscheepse poging om militaire druk uit te oefenen", aldus von Eck hardt. Hij gaf over dit onderdeel van de Russische brief geen nadere bijzonder heden. Hij had echter vernomen, dat Boelganins brief verwijzingen bevatte naar de gevolgen, die het gebruik van waterstofbommen voor West-Duitsland kan hebben. Laatste kans voor Ui IV Maandag 13 uur sluit de inzendingstermijn Tot dusver is het aantal oplossingen beneden de verwachtingen ge bleven. Wanneer die verwachting echter toch in vervulling zal gaan. dan moet dat binnen twee etmalen ge beuren, want maandag a.s. om 13 uur sluit de inzendingstermijn voor de „puzzelsatellieten", welke wy onder onze lezers hebben rondgestrooid. Op lossingen, die na maandag a.s. 13 uur in ons bezit komen, kunnen niet meer in aanmerking komen voor prijzen. U weet het: het is werkelyk niet nodig om alle tien puzzels op te los sen om voor de pryzen in aanmerking te komen. Ook voor de afzonderlijke puzzels worden namelyk pryzen toe gekend. Zorgt l). dat uw naam voorkoml op de liist van prijswinnaars, die wij zo spoedig mogelyk na maandag a s. zul len publiceren? Volgens Schriever zou verwezenlijking van Eisenhowers voorstel dubbel werk betekenen, daar de luchtmacht reeds een plan heeft opgesteld om over enkele jaren een kunstmatige aardsatelliet met een passagier aan boord naar de maan te zenden. De satelliet zou, na de maan bereikt te hebben, weer naar de aarde fcrugkeren. Generaal Schriever verklaarde nog, dat de Amerikaanse luchtmacht in staat is „in de zeer nabije toekomst" een kunstmatige aardsatelliet te lanceren, die de maan kan bereiken. Een enigszins verbeterd model hier van, dat door nog krachtiger brandstof zou worden voortgedreven, zou verken ningsvluchten rondom Mars en Venus kunnen volbrengen. Generaal Schriever noemde deze plan nen „enkele voorbeelden van mogelijk heden, die de Amerikaanse luchtmacht thans kan verwezenlijken". Hy verklaar de, dat deze plannen zonder verwijl zouden moeten worden uitgevoerd, In dien de Verenigde Staten in de periode 19651970 de wedloop der ruimtevaart zouden willen winnen. Radio-Boedapest heeft gisteravond meegedeeld, dat volgens zijn correspon dent te Moskou tegen het einde van deze maand een derde kunstmaan in de Sovjet-Unie zal worden gelanceerd. Deze nieuwe satelliet zou op de tweede spoetnik gelijken, maar er zouden op grond van opgedane ervaringen enige wijzigingen in de apparatuur zijn aan gebracht. Prof. Donkersloot treedt uit de P. v. d. A. Prof. dr. N A. Donkersloot heeft bedankt voor de P. v. d. A. en is toege treden tot de .Pacifistisch Socialistische Partij", zulks in verband met het feit, dat het hem in P. v. d. A. verband onmogelijk is om stelling te nemen te gen het standpunt van het bestuur in zake de bewapening. I Prof. Donkersloot is een dergenen, die de denkbeelden van „De derde weg" voorstaan.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1