AMERIKA'S PRESIDENT OVER DE VEILIGHEID EN DE VREDE WEERBERICHT GELUKKIG Programma van acht puntenwaarin o.a. sterke nadruk valt op betrekkingen met buitenland Partijpolitiek en landsbelang Scheepvaartonderhandelmgen met Japan leidden nog tot niets GRATIS koopuur 96ste jaargang VRIJDAG 10 JANUARI 1958 No. 29337 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week f.750 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 EVENWICHTIGE REDE VAN EISENHOWER (Van onze correspondent in Washington) President Eisenhower heeft gisteren in het Huis van Afgevaardigden zijn met spanning tegemoet geziene rede over de „toestand van de Unie" (State of the Union) uitgesproken, waarin hij het Amerikaanse volk heeft gevraagd om „opofferin gen en een grote mate van begrip". Zijn rede, die door radio en televisie direct werd uitgezonden, bevatte ook een oproep aan de Sovjet-Unie om met de Ver. Staten samen te werken „bij het opruimen van de onnatuurlijke belemmeringen die de stroom van denken en wederzijds begrip" tussen de beide volken blok- keren. De president heeft zich in zijn rede voorname lijk beperkt tot twee onderwerpen: de veiligheid en de vrede. Het was goed gezien, dat hij niet uitsluitend over bewapening sprak, aldus het even wicht in zijn rede op bevredigende wijze bewa rende. Zelden of nooit heeft Eisenhower zó krachtig gesproken over economische steun aan het buitenland en over versterking van de betrek kingen met het buitenland. En het economisch offensief van de Sovjet-Unie werd in zijn woorden althans zeker niet onderschat. Het slotgedeelte, waarin Eisenhower voorstelde de wetenschap in dienst te stellen van de vrede en het welzijn van de gehele wereld, zal stellig alom een gunstige indruk maken. In Washington waren zowel de leden van beide Amerikaanse grote partijen als de buitenlandse waarnemers kennelijk onder de indruk van deze rede! Indien de Amerikaanse regering trouw blijft aan de thans uitgestippelde richt lijn en indien in het Congres de kracht kan worden opgebracht om de party - politiek achter te stellen by het landsbelang, dan kan deze negende januari een belangryke dag zijn geweest, voor Amerika zowel als voor heel de wereld. Warme instemming van tie Congresleden Zelden of nooit heeft men met zoveel spanning uitgezien naar de jaarlijkse boodschap van de Amerikaanse presi dent aan het Congres als thans het ge tal is geweest! Vrij algemeen was men immers in de Ver. Staten van gevoelen, dat er van Eisenhower niet voldoende leiding meer uitgaat en de grote, twee ledige, vraag was daarom: a. zal deze president toch nog in staat blijken Congres en volk te doordringen van de ernst van de situatie; b. zal hij er tevens in slagen de weg te wijzen, welke Amerika zal moeten volgen teneinde de toekomst met ver trouwen tegemoet te gaan? Welnu: in zijn goed gestelde en goed uitgebalanceerde rede heeft president Eisenhower deze vraag absoluut beves tigend beantwoord! Eindelijk kreeg Ame rika nu de leiding welke het zozeer be hoeft. Het Congres reageerde op de rede met ongebruikelijke warmte en met meer in- Groter gevaar! De democratische senator James East- land. voorzitter van de Senaatscommis sie voor de Amerikaanse binnenlandse veiligheid, heeft verklaard, dat het weg voeren (na afloop van de tweede we reldoorlog) van Duitse financiële des kundigen door de Russen, mogelijk een groter gevaar voor het Westen zal zijn dan de gedwongen tewerkstelling van Duitse raketexperts in de Sovjet-Unie. Eastland verklaarde, dat in een voor de ondercommissie afgelegde verklaring was medegedeeld, dat de Sovjetrussische strijdkrachten, die in 1945 Berlijn ver overden, de gehele staf en het archief van een nazi-orgaan voor economische penetratie, dat onder de naam „Clau dius" bekend stond, naar een villa in de omgeving van Moskou hebben overge bracht. „Vermoedelijk hebben deze Duitse des kundigen hun economische ondergra- vingswerkzaamheden voor de Sovjet- Unie en haar satellieten voortgezet", aldus Senator Eastland in een tegenover journalisten afgelegde verklaring. Advertentie SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Nieuwe depressie De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dnn regen. Krachtige tot stormachtige, tijdelijk wellicht weer tot storm toe nemende wind tussen zuid en zuidwest, later ruimend naar noordwest. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 11 JANUARI Zon op: 8.45 uur; onder: 16.51 uur. Maan op: uur; onder: 11.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.05 en 19.25 uur. Laagwater te 2.47 en 15.13 uur. vtuiiOL Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Dulles optimistisch over de Russen? De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft zich gisteren op een vergadering van de Senaatscommissie voor Bui tenlandse Zaken" een beetje opti mistisch" uitgelaten over onderhan delingen met de Sovjet-Unie, aldus heeft de democratische Senator Fulbright aan journalisten meege deeld. Hij is nog altijd tegen een conferentie op het hoogste niveau gekant, aldus Fulbright, maar hij zei over aanwijzingen te beschikken, volgens welke de Russen zich in de toekomst zullen beteren. Hij gaf de hoop niet op. stemming dan Eisenhower in lange tijd deelachtig is geworden. De tekortkomin gen van het eigen regime werden niet verdoezeld, de prestaties van de Russen niet weggeredeneerd. Persoonlijk achten wij dit de sterkste rede. welke deze president ooit voor het Congres heeft gehouden. Het komt er nu echter maar op aan of Eisenhower en zijn kabinetsleden de kracht zullen kunnen opbrengen om te bereiken wat in de rede zo helder tot doel is gesteld. In het verleden heeft het zowel de pre sident als zijn kabinet namelijk nogal eens aan actie ontbroken wanneer de toestemming van het Congres voor nood zakelijke maatregelen moest worden verworven. De ernst van de toestand gedoogt niet dat het thans aangekondigde regerings programma door oppositie van het Con gres verwatert. 9 Slot op pag. 2 Geen eerlijke leidersmaar egoïsten Arbeiders voelen zich bedrogen en staan thans aan de rand van de afgrond (Van onze correspondent te Djakarta) Volgens te Djakarta luidende berichten hebben de onderhandelingen tussen de Indonesische en Japanse delegaties over het inzetten van Japanse schepen op de zeeverbindingen van de Archipel nog geen enkel concreet resultaat opgeleverd, i Tot nu toe hebben de besprekingen slechts geleid tot het vaststellen van de charter-kosten. Gevraagd, welke stappen zullen worden genomen indien de onder handelingen met Japan mochten falen, verklaarde de voorlichtingsdienst van het departement van Scheepvaart, dat „falen onmogelijk schijnt", omdat Japan in staat is condities te stellen, die voor Indonesië niet te zwaar zijn. Als een overeenkomst niet kan wor den bereikt, dan „behoeven wij niet on gerust te zijn", aldus de woordvoerder, want behalve Japan zijn er nog zes andere landen, die zich bereid hebben verklaard Indonesië te helpen. Dat zijn Polen, Oost-Duitsland, Tsjecho-Slowa- kije, India, Hongarije en Egypte. Ook Engeland, West-Duitsland, de V.S. en Joego-Slavië zouden hulp aangeboden hebben. Scherpe brief Onder de havenarbeiders heerst mo menteel een groeiende ontevredenheid over hun huidige onzekere positie. Deze ontevredenheid komt tot uitdrukking in een brief van 12.000 havenarbeiders van de KPM te Tandjong Priok aan hun leiders, waarin zij een heftige aanval op deze leiders lanceren, die thans, na de overname van hogerhand van het KPM- hoofdkantoor te Djakarta, zitting heb ben in de centrale commissie, belast met het toezicht op de KPM. De 12.000 arbeiders, die werkloos zijn omdat er geen werk is, terwijl er bo vendien geen geld is om hen te beta len, zeggen in hun brief dat het nu duidelijk is geworden dat zij door hun voormannen zijn bedrogen, daar deze slechts hun eigen belangen verdedigen en alleen vechten om in de luxueuze auto's van de onderneming rond te kunnen rijden. (Advertentie) DONDERDAG VAN 9.30—10.00 UUR (stempel 2) VAN 1.30—2 UUR (stempel B). ).de GOEMAAI De arbeidersleiders hebben zichzelf tot hoofd van belangrijke afdelingen uit geroepen, zo gaat de brief verder, en vragen zich niet af of zij de capaciteit en de ervaring hebben om een derge lijke positie naar behoren te kunnen vervullen. Prins Bernhard naar Londen Prins Bernhard is gisteren naar Lon den vertrokken voor het presideren van een vergadering van de organisatoren der Bilderbergconferenties. Maandag zal hij een bijeenkomst van de gouverneurs van de Europese Cultuurstichting leiden, om dinsdagmorgen naar ons land terug te keren. Eert pinguin in het Zuidpoolge-1 bied is gevangen door de camera maar niet in de gebruikelijke be-1 tekenis van het woord. De vogels i missen alle schuwheid voor de mens, die zij nog niet kennen. Overigens hebben zij het hier veel te druk met hun eieren om zich met die vreemde, lange twee voeters te bemoeien. Nieuwe brieven van premier Boelganin Premier Nikolai Boelganin van de Sovjet-Unie heeft in nieuwe brieven aan de regeringshoofden van !9 landen, waaronder alle leden van de Noordat - lantische Verdragsorganisatie (NAVO) voorgesteld binnen twee tot drie maan den een conferentie van leidende staats lieden op hoog niveau te beleggen, waar aan de regeringshoofden deel zouden nemen. Als mogelijke plaats van samen komst wordt Genève genoemd. Onder meer zou gesproken kunnen worden over de onmiddellijke stopzetting van kernproeven voor de duur van twee tot drie jaar. Radio-Moskou, die een samenvatting van de inhoud der brieven geeft, noemt de volgende punten. De mogelijkheden van een akkoord ter voorkoming van een plotselinge aan val en ter vaststelling van internatio nale controle zijn nog niet uitgeput. In dit verband stelt de Sovjetrussische re gering voor. dat men spreekt over de inrichting van controleposten in spoor wegknooppunten. havens en op autowe gen, alsmede over de instelling van een zone van 800 km. voor fotografie uit de lucht aan beide zijden van de lijn, die de tegenover elkaar staande militaire groeperingen in Europa scheidt. Het sluiten van een niet-aanvalsver- drag tussen de landen van de NAVO en het verdrag van Warschau, of zelfs het sluiten van tweezijdige niet-aanvalsver- dragen tussen de leden der beide groe pen. zou een geweldige invloed ten gun ste van een internationale ontspanning uitoefenen. Tot de te bespreken onderwerpen zou ook moeten behoren het Poolse voorstel voor een atoomwapen-vrije zone in Midden-Europa. Duizenden op straat Vervolgens verklaren de havenarbei ders dat zij in het begin hun volledige medewerking aan de overname van ho gerhand hebben gegeven, omdat zij meenden met eerlijke leiders te doen te hebben, die slechts oog hadden voor de belangen der arbeiders. Thans blijkt dat zij grote egoïsten zijn, die de Hollanders in de kaart spelen. Als gevolg van de maatregelen, door deze leiders genomen, zijn de verbindin gen met de Buitengewesten afgesneden en zijn duizenden havenarbeiders op straat komen te staan. Als gevolg van hun onverantwoorde lijk beleid is de toestand in Indonesië verslechterd en West-Irian is verder verwijderd van het Indonesische volk dan ooit. „Als gevolg van uw handelin gen", zo zegt de brief, staan thans 35.000 havenarbeiders in heel Indonesië, niet medegerekend hun vrouwen en kinde ren, aan de rand van de afgrond. Ten slotte wordt in de brief, die o.a. naar het centrale militaire bestuur is gezonden, gevraagd hun standpunt te herzien. In dien dit niet gebeurt, zullen zij alle maatregelen en handelingen van hun leiders in de couranten publiceren. De aangevallen arbeidersleiders in de centrale commissie van toezicht hebben thans op een bijeenkomst, ge houden na deze aanval, besloteh de hulp van de regering in te roepen. Zij vroegen de regering de KPM niet al leen te beschouwen als een onderne ming met Nederlands kapitaal, maar ook als een arbeidsterrein voor dui zenden Indonesische arbeiders. De KPM moet in dienst worden gesteld in het belang van volk en staat. Zij vroe gen de regering tenslotte de liquidatie van de KPM tegen te gaan en de on derneming te handhaven. Minister Hofstra is niet ontevreden over bestedingsbeperking De financiële resultaten van de bestedingsbeperking stemmenbij een terugblik over het afgelopen jaar, tot tevredenheid, aldus minis ter Hofstra tijdens een voordracht over de oorzaken, wijze van uitvoe ring en gevolgen van de bestedings beperking, die hij gistermiddag in het Casino te 's-Hertogenbosch voor het departement Oost-Brabant van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft gehou den. Het tekort op de betalingsbalans zal. naar mag worden aangenomen over 1957 kleiner zijn dan over li>56 en er is ook al enige verruiming op de kapitaalmarkt tt bespeuren. Als symptomen daarvan noemde de minister het teruglopen van de rente voor schatkistpapier van vier zevenachtste tot vier en een half pro cent en het feit. dat de nationale wo ningbouwlening thans 105 genoteerd staat. Een punt. dat bij deze ontwikke ling tot enige bezorgdheid aanleiding geeft, is de werkloosheid, die een auto matisch gevolg van de mindere inves tering is. Doch waar de aangenomen norm van 3 procent voor structurele werkloosheid nog niet is bereikt, is er zeker nog geen reden tot pessimisme, al dus de minister, die nog opmerkte, dat de situatie op de arbeidsmarkt in de laatste jaren niet normaal meer te noe men was. Ten ear»7ien van he* aandeel van de overhad in de beperking, be toogde de minister, dat daar alleen een drastische beperking mogelijk zou zijn. De foto toont de Koningin gister- avond in gesprek met een gerepa- trieerde moeder met kind die zQ~ juist op Schiohol zijn geland. Natsir kritiseert Evenals Moh. Hatta heeft thans ook Moh. Natsir, de voorzitter van de „Masjoemi" gisteren tijdens een rede te Medan verklaard te betwijfelen, of de huidige campagne voor „West- Irian" en tegen de Nederlanders vruchtdragend zal zijn, aangezien naar zijn mening de regering daarvoor geen tevoren overlegd plan had. Moh. Natsir zeide: „De regering is nu verrast door de gevolgen van haar eigen niet vooraf georganiseerde cam pagne." Natsir was naar Medan gegaan om de herdenking van de oprichting der isla mitische universiteit aldaar bij te wonen. Naar Natsirs mening heeft dr. Soe- bandrio zijn toevlucht genomen tot mid delen, die mogelijk als een boemerang tegen hemzelf zullen uitwerken. Advertentie CIGARETTES Indonesië sticht oliemaatschappijen Indonesië tracht thans enige orde te brengen in zijn enorm oliepotentieel, zo verneemt het Journal of Commerce uit oliekringen te New York. Naar verluidt zijn oliemaatschappijen in Japan, Canada, Italië, West-Duits land en di V.S. bereid Indonesië te hel pen bij de ontwikkeling van zijn olie reserves. Een regeringsbesluit van 1951, dat de verlening van nieuwe olieconcessies ver bood tot een nieuwe oliewetgeving van kracht zou zijn geworden, maakte dit echter onmogelijk Het Journal of Com merce verneemt thans, dat er stappen zijn gedaan, die tot een nieuwe olie wet zouden kunnen leiden. Zo is er een cen trale holding company voor olie opge richt, die haar hoofdkwartier te Djakar ta heeft. Verder is er een dochteron derneming van deze holding company opgericht, die ten doel heeft olievelden te exploiteren, met name de vooroorlogse bezittingen van de Koninklijke Shell in Noord-Sumatra. Voorts hebben twee des kundigen van de Indonesische regering een bezoek gebracht aan oliegebieden op het westelijke halfrond om inzicht te krijgen in de olie-industrie. De beide oliemaatschappijen zijn eigendom van de regering en staan onder toezicht van hrt leger. Zij zijn einde 1937 opgericht. Naar verwachting zullen binnenkort aandelen in de hol ding company worden verkocht, vermoe delijk uitsluitend aan Indonesiërs. De exploitaticmaatschappü zal trachten een raffinaderij van dp Shell te Pang- kalan Brandan in Noord-Sumatra te moderniseren en olie te produceren uit de naburige olievelden, die thans gro tendeels niet worden geëxploiteerd. Een kleine Amerikaanse maatschap pij .de Edgington Oil Refineries Ine, heeft naar verluidt een overeenkomst gesloten om in de nabije toekomst olie in Noord-Sumatra te produceren voor invoer in de V.S gedurende een periode van twee Jaar. wanneer de regering bepaalde taken van zich zou kunnen afstoten en daar zag hij bij de huidige Nederlandse structuur weinig of geen mogelijkheden toe. Hetzelfde betoogde hij ten aanzien van de zo zeer gewenste belastingverla ging. Het is duur, maar er wordt ook veel voor geboden. Alleen als er een we reldvrede zou korden, die het zou toela ten de defenA-uitgaven tot een mini mum Ie beperken, zou zulk een verlaging mogelijk zijn.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1