Washington spiegelt zich aan de Russiscli-Chinese hulpverlening VRIJDAG 10 JANUARI 1958 Beklemming over rood offensief in Afro-Aziatische landen De Amerikaanse regering is van plan voor haar programma's voor de hulpver lening aan het buitenland bepaalde methoden over te nemen, die hebben bijgedragen tot het welslagen van het Chinees-Russische economische offensief in de minder ontwikkelde landen, zo wordt uit goede bron in Washington vernomen. Dit voornemen van de Amerikaanse regering onderstreept enerzijds de onge rustheid, die dit communistische offensief in Washington veroorzaakt en ander zijds het feit, dat de Verenigde Staten hierdoor in de verdediging zijn gedrongen. Voorshands overweegt de Amerikaanse regering voornamelijk de rentevoet van de leningen, die zij aan minder ontwikkelde landen verstrekt, in overeenstemming te brengen met de lagere rente, die de Sovjet-Unie voor haar leningen vraagt. Over het algemeen dragen de Amerikaanse leningen een rente van 3%, indien zij in dollars en van 4 indien zij in de valuta van het betrokken land worden afgelost, terwijl de rentevoet van de Russische leningen niet hoger is dan 2 a 24 Russische rentevoet is de helft lager Dit is overigens slechts een van de maatregelen, die de Amerikaanse rege ring aan het Congres zal voorstellen om een tegenwicht te vormen tegen het Chinees-Russische economische offen sief, dat in de komende maanden ver moedelijk nog zal worden versterkt. In de onlangs te Cairo gehouden Afri kaans-Aziatische conferentie heeft de Sovjet-Unie, zoals bekend is. hulp op grote schaal aan alle minder-ontwik- kelde landen aangeboden. Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft enkele dagen geleden een stu die gepubliceerd, waarin het doet uit komen. dat de Sovjet-Unie, gezien haar politieke stelsel en haar economische capaciteit, gemakkelijk de omvang van haar programma's voor hulpverlening aan het buitenland zou kunnen verdub belen. President Eisenhower zal binnenkort het Congres verzoeken aanzienlijk meer middelen uit te trekken voor het verle nen van hulp aan het buitenland. Voor het jaar 1958/59 verlangt Eisenhower voor dit doel bijna vier miljard dollar, een jaar geleden verzocht hij het con gres om 3.4 miljard dollar voor de bui tenlandse hulpverlening, maar het Con gres stond hem slechts 2,4 miljard dollar toe. Op het ogenblik wijst alles erop, dat het Congres nog minder welwillend tegenover de programma's voor de hulp verlening aan het buitenland staan. De leden van het Congres wijden in de eer ste plaats hun aandacht aan de moge lijkheid van verhoging der uitgaven tot verhoging van de militaire veiligheid STADSNIEUWS Ds. W. Bouwman 90 jaar Van 1916 tot 1937 predikant te Leiden Dinsdag 14 januari hoopt onze oud stadgenoot ds. W. Bouwman van 's-Gra- venhage emeritus predikant van de Geref. Kerken, 90 jaar te worden. Ds. Bouwman werd op 14 januari 1868 Ds. W. Bouwman in zijn Leidse tijd te Zuidwending in de gemeente Veen- dam geboren, bezocht eerst het stedelijk gymnasium te Winschoten en studeerde vervolgens aan de Theologische Hoge school te Kampen, waar hij in 1895 zijn kandidaatsexamen deed. Nadat ds. Bouw man door de classis Winschoten was be roepbaar gesteld in de Geref. Kerken 'n Nederland werd hij op 8 december van datzelfde jaar te Lutjegast in de classis Grootegast in het ambt bevestigd, waar hij de eerste predikant was van de daar op 24 november 1893 geïnstitueerde Geref. Kerk. Op 2 oktober 1898 verwis selde ds. Bouwman deze kerk met die van Ezinge in de classis Groningen, van waar hij op 2 juni 1901 naar Hallum in Friesland vertrok. Op 6 augustus 1916 deed ds. Bouwman zijn intrede in zijn vierde en laatste gemeente Leiden, waar hem met ingang van 2 februari 1937 op 69-jarige leeftijd emeritaat werd ver leend. Na zijn emeritaat was de jubi laris nog vele jaren geestelijk verzor ger van het geref. rusthuis alhier en ver der heeft hij na zijn emeritaat nog 1 van preekbeurten vervuld. Ds. Bouwman heeft in de loop der jaren veel bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van colleges. Zo was hij o.a. lid van de Schoolraad: be stuurslid van Gereformeerd Schoolver band: bestuurslid en voorzitter van de commissie van oud-strijders; lid van de examencommissie van de Schoolraad; lid van de Commissie voor de Radio kerkdiensten en voor de Particuliere Synode van Zuid-Holland (noordelijk gedeelte) deputaat voor de zending. Van zijn hand verschenen enige pre ken en verder was hij vele jaren redac teur van de Friese Kerkbode en in zijn Leidse tijd eindredacteur van de Leidse Kerkbode. Voor zover we weten is ds. Bouwman, na het overlijden van ds. F. H. Boersma van Veenwouden op 2 januari 1.1., thans de oudste van de predikanten in de Ge ref. Kerken. van het land en bovendien houden zij er rekening mede, dat er in november a-s. weer verkiezingen voor het Congres zullen worden gehouden! Om te trach ten zijn standpunt te doen zegevieren, zal president Eisenhower binnenkort een speciale adviseur benoemen in de persoon van Eric Johnston, een voor aanstaande persoonlijkheid in de Ame rikaanse filmindustrie, die een groot voorstander is van aanzienlijke hulpver lening aan minder ontwikkelde landen. Zijn eerste taak zal zijn een ..hulpver leningscampagne" te beginnen en te trachten de bevolking der Verenigde Staten ervan te overtuigen, dat de strijd voor de hulpverlening aan de minder- ontwikkelde landen evenzeer van vitaal belang is voor de toekomst van het land. ja zelfs voor zijn voortbestaan, als de strijd om de suprematie op wetenschap pelijk en militair gebied. Arbeidsreserve 104.000 mannen en 7500 vrouwen Van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid wordt het volgende medegedeeld: „Gedurende de maand december steeg de omvang van de geregistreerde arbeidsreserve tot 104 000 mannen en 7500 vrouwen. Deze cijfers worden in sterke mate beïnvloed door de winter- top in de werkloosheid. Voor het vol gen van de ontwikkeling van de werk loosheid dient echter een correctie te worden aangebracht voor de seizoen schommelingen. Het voor het seizoen gecorrigeerde werkloosheidscijfer van mannen en vrouwen tezamen geeft voor december een niveau aan van rond 80-000. Evacué's in Napels Het Italiaanse passagiersschip Austra lia" Is in Napels aangekomen met een groep Nederlandse evacué's uit Indo nesië. Zij zullen per vliegtuig of trein de reis naar ons land voortzetten. Tevens bevonden zich aan boord 12 officieren, 30 onderofficieren en 230 manschappen van de Indonesische ma rine, die naar La Spezia zullen doorrei zen voor de overname van twee, voor Indonesische rekening in Italië gebouw de torpedojagers Ook de Indonesi sche zaakgelastigde in Madrid, en twee leden van de Indonesische ambassade in Washington reisden met de „Austra lia". Voor wie de klok luidt Vijf arrestaties De diefstal van een oude Friese klok is twee Amsterdammers, die verdacht worden van een reeks grote diefstal len, noodlottig geworden. Want met de aangifte der ontvreemding van deze klok door de eigenaar de patroon van een der twee mannen had het uur van hun arrestatie geslagen. Voorts heeft de recherche drie helers van de gestolen goederen aangehou den. De buit der diefstallen bedraagt ongeveer f 10.000. Alle gearresteerden, die geen onbekenden voor de politie zyn, hebben bekend en zijn voor de officier van Justitie geleld. Was Soekarno's bezoek aan Nehroe een succes? In bevoegde kringen te New Delhi - aldus het AFP - is het bezoek van pre sident Soekarno aan de Indiase hoofd stad een succes genoemd. .Men meent te weten, dat Soekarno erin is geslaagd de Indiase minister-president. Nehroe. te overtuigen van de juistheid van het standpunt van de regering te Djakarta in de kwestie Nieuw-Guinea. Ook wees men in deze kringen op het belang van het onderhoud van Soekar no met de Britse minister-president. Macmillan. Laatstgenoemde scheen eerst nogal terughoudend te zijn wat een der gelijk onderhoud betrof. Het schijnt echter, dat Soekarno Neh roe niet heeft kunnen overtuigen van de noodzaak een nieuwe conferentie van Bandoeng te houden. Nehroe zou van oordeel zijn, dat het thans niet mo gelijk is tot eenzelfde eenstemmigheid te komen als op de conferentie van Bandoeng. Bovendien schijnen Soekarno en Nehroe ook geen oplossing te hebben ge vonden voor het probleem van de be trekkingen tussen Indonesië en Neder land. Men herinnerde eraan, dat Nehroe heeft aangedrongen op een vreedzame en diplomatieke regeling van de han gende problemen. De Indiase premier veroordeelde ge weld, maar zei de redenen te begrijpen, die de Indonesische regering ertoe heb ben gebracht te handelen, zoals zij heeft gedaan. Bewaker in Westduifse qevangenis vermoord Bij een muiterij in de gevangenis van Moers in het Rijnland is een 44-jarige bewaker vermoord. Een hoofdbewaker, die hem te hulp snelde, werd ernstig ge wond. Doordat de politie snel ter plaatse was kon geen der muiters ontsnappen. De muiterij brak uit in een werkafde- ling. waar vijftien gevangenen zonder toezicht matten vlochten. Toen de bewa ker binnen kwam vielen zij hem met hun gereedschap aan. Hij bezweek onder de slagen, die zij hem toebrachten. Twee gevangenen die niets van de opstand wilden weten, wisten evenwel de zaal te verlaten en de hoofdbewaker te waar schuwen. Toen deze binnenkwam werd hij door de muiters eveneens neerge slagen. doch door een aantal gevange nen verdedigd tot de inmiddels gewaar schuwde politie arriveerde. Geen der muiters is er in geslaagd uit de gevangenis te ontsnappen. De ver moedelijke raddraaiers zijn apart ge vangen gezet. De vermoorde bewaker was getrouwd en had drie kinderen. OEGSTGEES7 C.H.U. en A.R. zullen weer samengaan In het Witte Huis werd gisteravond de jaarvergadering gehouden van de Chr. Hist. Kiesvereniging o.l.v. de heer M. v. d. Voet die in zijn inleiding en kele belangrijke zaken besprak over de buitenlandse, binnenlandse en plaatse lijke politiek. Hij wees er vervolgens op dat de CHU dit jaar haar 50-jarig bestaan hoopt te vieren en stelde de vergadering in ken nis van de activiteiten, die daarmee verband houden. Uit de mededelingen bleek dat gebruik zal worden gemaakt van het blad Unieklanken met een af zonderlijke pagina voor Oegstgeest. De heer Van der Voet propageerde de ledenwerfactie en spoorde speciaal met het oog op de komende verkiezingen tot de grootst mogelijke activiteit aan. Voorts bleek dat uit de gehouden sa- menspreking met de A.R. Kiesvereni ging verwacht mag worden dat hier met één prot. chr. lijst uitgekomen zal wor den bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing. Uit het verslag van de penningmees ter bleek o.m. dat de vereniging 184 le den telt en dat het er met de financiën vrij gunstig voor staat. De aftredende bestuursleden, de heren J. F. v. Veen en J. K. Veenendaal wer den herkozen. De gevraagde medewerking aan de vaststelling van de groslijst van kandi daten voor de Prov. Staten gaf aanlei ding tot discussie, speciaal t.a.v. leden der Prov. Staten, die bij voortduring aandringen op herindeling van gemeen ten en grensverleggingen, hetgeen uiter aard voor Oegstgeest een belangrijke zaak is. Het gemèenteprogram der CHU brengt tot uitdrukking dat alleen dan tot grenswijziging en annexatie kan worden overgegaan, indien geen andere weg meer openstaat tot oplossing van de hangende problemen. Zo staat de zaak er met Oegstgeest naar het oordeel der vergadering niet voor. Afgevaardigden voor verschillende grote vergaderingen werden benoemd, waarna werd overgegaan tot het samen stellen van een groslijst voor de gemeen teraadsverkiezing. Éen voorlopige lijst werd opgemaakt. BURGERLIJKE STAND Geboren: Nicolaas J zn van J Wester beek en L. van Laef. Wilhelmina C. dr van J. C. W. Visser en W. van Dijk. Jeltje A. M.. dr van J. M. Hoekstra en W. K A KlaU, Mariken dr van G. Ploos van Amstel en C de Jong, Francina L„ dr van G. P. van Rees en A. O. Doude van Troostwijk. Robertus A L., zn van A. H. M. Kooter en L. A. F. van Berge Henegouwen. Paul. zn van F. F. Siebrand en A. Fröling; Pieter. zn van P. J. Jongerius en G. van Wit- zenburg. Ondertrouwd: A. Nederburgh en L. Gros. J. de Mooij en C. L. M. Sengers. Getrouwd: B. Broers en W. J Koppier. J. D. van Bokkum en J. C. Jansen. Overleden. L. H. Rietveld. 76 Jaar. M. Feekman. 72 Jaar WARMOND TAFELTENNIS T.T.V. „Steeds Vooruit" De uitsla gen van deze week waren: dames: Steeds Vooruit 1Tactiek 1 7—3; he ren: Steeds Vooruit 1Netibal 2 55; Steeds Vooruit 3Avanti 1 55. WASSENAAR Op de verjaardag van Prinses Beatrix geeft de Wassenaarse Oranje vereniging Koningin Wilhelmina een oranjebal in het Verenigingsgebouw met medewerking van het dansorkest The Dixieland Pipers onder leidin" van Eric Krans. Op 16 januari a.s. viert de heer H. de Graaf alhier, adjunct-bureauchef op het kantoor van de H.T.M. te Den Haag, zyn 40-jarig ambtsjubileum. JONGEN AANGEREDEN De 13-jarige Cornells Cozijn alhier, werd op het trottoir langs de Karei Doormanlaan nabij de Ulo-school aan gereden door een 16-jarige bromfietser uit Leiden, waardoor de jongen zijn rechteronderbeen brak. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden gebracht. BURGERLIJKE STAND Geboren: Petrus F. J.. zn van J. M. de Koek en V. E. M. Nleboer, Petronella C., dr van H. van Dijk en A. Blom, Ellen M.. dr. van K. Donkers en J. M. Dekker. Ve ronica M., dr van J. N. C. T. van der Erve en M M. Rohenkohl, Elisabeth G. M.. dr van J. G. Hendriks en A. J. Laarman. Brigitta H„ dr van A. P. Parlevliet en A. P. C. Knijnenburg, Engelbertus A. M.. zn van G. A. Bakker en E. J. T. van Leeuwen. Ondertrouwd: I. J. G. Alons en F. A. J. van Duinen. J. C. Zandvliet en C. M. H. van den Berg. B. H. Kühne en M. Kraaij. GetrouwdG. F van Cltteren en L. Bouma. B. J. A. C. M. v. Heijsmeijer en J. C M. Jurgens. A. C. van der Pauw en G. S. van Hemert. J. Konijn en W. de Kra mer. Overleden: A. W. van Ruiten. 83 jaar. Joh. A. Eversen. 81 jaar. M H. H Splitter 64 Jaar. E. D. van Minos. 61 Jaar. Fr J. Smolders. 58 Jaar, H. C. Verdouw. 57 Jaar. JONGEREN ZAGEN FILM. Gisteravond werd voor de Jongeren- Organisatie van de Hollandse Maat schappij van Landbouw, afdeling Wasse naar. Voorschoten en omstreken, ver toond de film „Met elkander voor elkan der" van de Raiffeisenbank te Utrecht, welke in april jj. ook voor de afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen liep. Het was ook weer de heer J. H. Vroom uit Utrecht, die hierbij een toe lichting gaf. Hij vermeldde hierbij wel iets bijzonders voor de jongeren, te we ten, dat er een wetsontwerp in de maak is om het jeugdsparen te bevor eren. Als jongeren van 15 tot 21 jaar zes jaren achtereen een bedrag van f.30 minimum en f.200 maximum per jaar sparen be taalt het Rijk 10 pet. bij over hoofdsom en rente.. RAADSAGENDA. De raad dezer gemeente komt woens dagavond 15 januari in openbare verga dering bijeen. De agenda omvat de na volgende punten: Wijziging algemene salarisverordening 1954 (verhoging van de salarissen van de beroepskern van de gemeentelijke brandweer). Looncompensatie in verband met de huurverhoging (voor het daar voor in aanmerking komende gemeen- tepersoneelSubsidie Kruisverenigingen (voorstel 'tot subsidiëring op de bestaan de wijze). Dienstruimte voor verkeers- pedagoog «een lokaal van de o. 1. school aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat voor verkeersonderwijs). Verkoop van een gedeelte van de Zijlwatering (ten behoeve van de aanleg van een parkeerterrein bij de renbaan Duindigt) Postzegelclub Wassenaar In Huize „Den Deyl" werd donderdag avond de jaarvergadering gehouden van de Postzegelclub Wassenaar. De voor zitter, de heer W. A. M. Melis, wenste de leden alsnog een gelukkig 1958, ook voor wat hun liefhebberij aangaat. De secretaresse-directrice voor de rond zendingen, mevr. D. Waalkens. bracht verslag uit over het rondzendverkeer. Een aantal van 520 boekjes circuleerde, waaruit voor een bedrag van f2900 werd verkocht. Het ledental is gestegen tot 92. De penningmeester, de ^cer W. van der Worp. kon een batig saldo van f. 468 melden. Wegens stjjging van de kosten zal een contributieverhoging volgend jaar wel nodig zfjn. Bij de bestuursverkiezing deelde de voorzitter mee. dat hijzelf en de heren G. P. H.Steinbach en R. B. Ronde in verband met roulatie in het bestuur niet herkiesbaar waren. Als nieuwe leden werden door het bestuur voorgesteld de heren H. van Woerden,voorzitter, en r. W. J. Surink, die bij acclamatie werden gekozen. Aangezien de heer Steinbach slechts tijdelijk bestuurslid was. is het bestuur van vijf met de heer H. J. H. Harnas voltallig. De heer Melis betuigde bij het schei den dank aan mevr. Waalkens en de heer v. d. Worp, die de kurken zijn, waarop de club drijft. Op geestige wijze werd hierna door de heer N. F. Heneman van de Intern. Ver eniging Filatelica uit Den Haag de bedriegerij van handelaars met zoge naamd verzegelde pakketten postzegels van diverse landen in het licht gesteld. ZOETERWOUDE RAADSAGENDA De raad van Zoeterwoude komt op woensdag 15 januari 1958 te 7.45 uur I nam. ten gemeentehuize bijeen ter be- handeling van o m. de volgende punten: i Behandeling ontwerp structuurplan i \oor „de Leidse agglomeratie": verhuur van grond aan J Slingerland; aangaan ener rekening-courant overeenkomst met de N.V Bank voor Nederlandse Ge- meenoen voor 1958; voorstel om het college te machtigen voor het jaar 1958 kasgeldleningen aan te gaan en bij de N V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten gelden in rekening-courant op te nemen tot een maximum bedrag van f. 1.700.000.— verhoging van de jaar lijkse reservering van gelden voor het grondbedrijf; toekennen van een huur- compensatie aan het gemeen te perso neel over 1958; afwijzend te beschikken op een verzoek om subsidie van het be stuur van het Nederlands Centrum voor Onderwijs en Opvoed'ing; het geven van de naam ..Europastraat" aan de nieuwe provinciale weg; intrekking van het raadsbesluit van 27 november 1956, waarbij medewerking werd verleend tot de bouw van 29 woningwetwoningen door de R.-K. Woningbouwvereniging „St -Willibrord" en het verlenen van medewerking voor de bouw van 12 wo ningwetwoningen; leggen van een ge meenschappelijke aanvoerleiding voor de drinkwatervoorziening van Leider dorp en Zoeterwoude; aankoop grond van W C. de Groot voor woningbouw; bespreking verbetering Zuidbuurtseweg vanaf het Graaïhuis tot de Geerbrug. Raadsstukken De raad dezer gemeente komt op woensdag 15 januari a.s. in openbare vergadering bijeen. Ais «punt 4 vermeldt de agenda: Behandeling ontwerp-struc- tuurplan voor de „Leidse agglomeratie". Hierover konden nog geen gegevens worden verstrekt. B. en W. stellen aan de raad voor hun College te machtigen om gedurende het jaar 1958 aan kasgelden te mogen op nemen een bedrag van f. 1 700.000. De schuld in rekening-courant per 31 december j.l. bedroeg reeds f. 1.260.000. Voorts wordt voorgesteld om het jaar lijks aan het grondbedrijf uit te keren bedrag tot vorming van een reserve te brengen van f. 100 op f. 3.000. Aan het gemeentepersoneel zal, bij aanneming van het voorstel van B. en W.. voor 1958 een compensatie voor de per 1 augustus 1957 ingevoerde huurver hoging, worden toegekend. Nu de nieuwe provinciale weg. vanaf Cronesteyn tot aan de Miening, gereed gaat komen en binnen afzienbare tijd in gebruik zal worden genomen, zal aan deze straat een naam gegeven moeten worden. In dit verband verwijzen B. en W. naar een schrijven van de minister van Binnenlandse Zaken. Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, waarbij de aandacht wordt gevestigd op resolutie 140 van 1957 van de Raadge vende Vergadering van de Raad van Europa. In deze resolutie wordt een be roep gedaan op alle gemeenten, te tonen dat zij de idee van de Europese eenheid voorstaan. Hiervan kan worden blijk ge geven door de naam „Europa" te verle nen aaji een plein of een straat. B. en W. kunnen zich met de in de resolutie neergelegde gedachte volkomen vereni gen en stellen dan ook voor aan de nieuwe provinciale weg de naam te geven van „Europastraat". FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen Bevallen: Van der Burg-Schebaum, z Den Haag; Kalker-Menko, z.. Amster dam; Heukensfeldt Jansen-Jonckheer. d„ Amsterdam; Van Peski-Mertens zur Borg. d„ Amsterdam; Boerlage-Maas, z. Aberdeen (V.S.); Sinke-Mulcrone, d, Rotterdam Getrouwd: J. G. Docter en H. Tim-| mer. Enschede. Overleden: Th. G. van Dompseler. vr., 68 j., Deventer; H. Brinkman, m., 89 j., Den Haag; Ch. E. de Viso-Stennekes, vr., 73 j., Den Haag; C. Dil, vr., 76 j., Koog a. d. Zaan; J. Mollinger, vr., 60 j., Amersfoort R. Brandt Corstius, m., 17 j.t Naarden. BEURS OVERZICHT Lager en teleurstellend Wallstreet AMSTERDAM, 10 januari Wallstreet heeft wederom een halt toegeroepen aan de optimistische stem ming, die de laatste dagen op 't Dam rak aanwezig was. De jaarlijkse bood schap van president Eisenhower aan het Congres over de „toestand van de Unie", was van dien aard, dat deze niet ver mocht enige invloed op het koersverloop van de Newyorkse beurs uit te oefenen. De markt bleef daar onbewogen met voor olie-aandelen eerder iets lager. De aarzelende tendentie in Wallstreet t.a.v. de koersvorming, had in Amsterdam een lusteloze stemming ten gevolge. Er viel vanmiddag een ontmoediging in het koersverloop te constateren en de arbi trage liquideerde hier en daar in het klein de eigen aangehouden posities. Overigens stond de arbitrage wederom op non-actief, behalve voor aandelen Kon. Olie, die aangeboden werden voor Brusselse rekening. Hierdoor lag de koers van deze aandelen op circa 144. f. 1.70 beneden die van gisteren. Van publieke zijde bestond voor de aandelen vrijwel geen belangstelling. Aandelen Philips hielden zich weder om goed. doch konden toch niet verhin deren. dat de koers zich ruim 1 punt beneden de vorige slotprijs stelde. In Unilevers vond liquidatie plaats door de In Cambodja gaat de tandarts nog wat minder ingewikkeld te werk dan in de westerse wereld. De open lucht is zijn behandelings kamer. een doos met wat roestige instrumenten en een verzameling reeds getrokken tanden en kiezen als reclamemateriaal vormt zijn ge hele uitrusting. Deze tanden- en kiezen-trekkers (op dit werk komt het alleen maar aan) hebben hun strenge ongeschreven vakbond- reglementen. zoals op het gebied van de prijzen voor behandeling waarin ook bepaald wordt dat de patient zijn geld terug krijgt als de verkeerde kies getrokken blijkt te zijn. Dat kan per slot van rekening wel eens voorkomen arbitrage. Tegenover dit schaarse r ~n- bod stond toch niet voldoende vraag, met als gevolg, dat de aandelen een koersverlies van circa 4 punten moesten incasseren .De prijs schommelde rond de 3154. Aku's deelden in de malaise en verloren circa 2 punten. KLM had een goede vlucht en vormde, in vergelijking met de overige markt een gunstige uit zondering, door een gulden hoger te noteren. De zaken in de Scheepvaartsector waren gemakkelijk op de vingers van een hand te tellen. Veel verschil met de koersen van gisteren vertoonden de aandelen niet. De markt was hier nauwelijks prijshoudend. De drukte in de Cultures is blijkbaar ook afgelopen. Er viel vanmiddag in deze hoeken al heel weinig te beleven en de fluctuaties bleven binnen nauwe gren zen. Belangrijke veranderingen t.o.v. gisteren deden zich niet voor. Staats fondsen kalm en vrijwel onveranderd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 10 januari Londen 10 58 i 10.5911N York 3.7812—3 79ft, Montreal 3.844—3.84%, Parijs 89.92 4 90.024, Brussel 7.577.57' Frankfurt 89.90'289.954. Zürich 86 33'.—86.384, Zurich (vr. frj 88.41'.88.464, Stock holm 73 04'.—73.09'., Kopenhagen 54 70'.—54.754. Oslo 52 91—52.96. Mi laan 60.434—60.484, Wenen 14.52%— 14.53%. Beurs van Amsterdam Vrijdag 10 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 87 87 Grootboek obl 34 74 Ned '47 34 (3) 85 85 Ned '51 34 884 38 Ned '53 (34) 86186% Ned '56 34 864 86H Ned 48 3 4 80 804 Ned '54 34 814 81% Ned '55 I 34 82 Ned '55 n 34 84 B 844 Ned '37 3 81A 81% Ned. W.B lening 6% 1054 1054 Dollarlng '47 3 89% 90 Investeringscert 3.. 90fi 901 i Ned 62-64 3 90% 904 Cert NWS 60 60 4 B Indië '37 A 3 84 844 Grootboek '46 3 803/4 ACTIEVE AANDELEN Clt Handl en Ind B 224 234 Nat Handelsbank 724 724 Ned. Handelmij1404 141 Amst. Rubber 424 424 Deli Mij .en (Ver.) 60% 60 A H.VA 88% 88 Java Cult.21 21 Senembab 42% 42% Vorstenlanden 104 10% AE.U 153% 1524 Berk el's Patent (v) 183 182% Calvé Delft cert 252 250 Kon Pap v Gelder 175 1754 Hoogovens cert 246 243 Miiller en Co N.B 308 3044 Ned Kabelfabr 232 222 Philips 238% 237% Philips pref 147 147 Unilever 326 4 3144 Wilton Feyenoord 2134 2094 Biliton 2de r 180 179 4 Dordtse Olie gew 7164 707 Kon Petr (120.— 146.30 145 idem (50 a f 20.-) 145 70 143 90 Holl Amer lijn 139% 139% Java China Paket 114 113 KiAl 98 98.50 Ned Stoomv Mij 133 131 Kon Paket Mi) 104% 1034 Stoomvaart Mi) Ned 132 131 Nievelt Goudr cert 1544 153 v Ommeren cert 2014 200 Kon Rott Lloyd 117 117 Ned Scheepv Unle 112 111 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam 47 (34' 3 864 874 Den Haag 1937 i 3 78 80 Lelden 1947 87 4 B R'dam '37 i-in 34 86 Industr Obligaties Philips Dollarlng '51 95 95 Premieleningen A'dam '53 3 89 B 90 B A'dam '51 24 824 B 824 A'dam '56 I 24 784 79 A'dam '56 II 24 86% 87 Eindhoven '54 24 78 B 784 B Enschede '54 24 79% 804 Den Haag '52 1 24 88 89 B Idem II 24 874 89 R'dam *52 I 24 864 864 Idem n 24 88 89 B Utrecht '52 24 92 92A NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Amst. Bank 192 4 193 H.BU eert 1714 170% Rott Bank 162 163 4 Twentsche Bank 1554 1554 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 185 B 187 B Borneo Sum H Mi) 33% Ned G en Sp fabr 162 Kon Ned Grofsm 1004 100 Internatio 56 57 Rott Droogdok Mij 441 Tieleman en Dros 8 B Ned Mij Walv.vrt. 56 55 Spoorwegen Dell Spoorweg Mij 7% 7 Amerik. fondsen Canadian Pacific R 24A 23fi Intern NlckeJ 724 71% Anaconda 42,% 414 Bethlehem Steel 37% 37% Cities Service 50 49 4 General Motors 361% 35% Kennecott 81 804 Republic Steel 43 40% Shell OU 65% 64,% Union Pacific 264 254 Un States Steel 544 524 Nog enkele fondsen alt Lelden en omgeving Aandelen V K 9/1 Edeimet Kon AA 49 Prei wa idem 554 G 56 G Elect! ulas B 282 285 Hol! Constructie 305 B 305 Ing our v Buuwnyv 115B Int Kunststof! Ind 344 344 Leldsche Wolspinn 155 Sikkens Laklab 53 372 372 Ver I ouwtahripicpi' 138 B 141 G Wernink's Betonm 62 62 Van Wijk Textiel 744 73

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11