Eeuwfeest van de Verificatiedienst ^T8!r.-!.?p'il.'ra"'1 te Wassenaar officieel gevierd r? Oók al aan de sigaar? Personeel bood gedenkplaat aan Bezuiniging teveel op vitaminen maar te weinig op het snoepgoed Onderzoek naar moord op Maria Kriek nog zonder resultaat Weduwe voor ƒ6000.— opgelicht 96ste jaargang Donderdag 9 januari 1958 Derde blad no. 29336 Het eeuwfeest van de Verificatie van de Rijkszee- en Luchtvaart- instrumenten, gevestigd aan de Maaldrift te Wassenaar, is gisteren gevierd met een tweetal recepties in de periscopenzaal van het bedrijf, die voor deze gelegenheid feestelijk versierd was met bloemen en enkele grote tekeningen met voorstellingen uit vroeger tijden. De eerste receptie was bestemd voor het personeel, de tweede voor een groot aantal genodigden. Tijdens de eerste receptie werden enkele geschen ken aangeboden, o.m. een gedenkplaat namens het personeel. De receptie voor het pernoneel werd geopend met een toespraak van de directeur van de Verificatie, ir. M. G. A. Haalebos. die in het kort de geschiedenis van de dienst naging, waaruit duidelijk bleek welk een geweldige vooruitgang in de loop van de afgelopen eeuw heeft plaats gevonden. Schout-bij-nacht W. J. Kruys, vlag officier materieel Marine, de tweede spreker deze middag, wees erop, dat de dienst steeds is meegegroeid met de voortschrijdende techniek. Lang niet alle instrumenten, die bij de Marine in gebruik zijn, zijn echter in onderhoud by de Verificatie, zo is bijv. de radar elders ondergebracht ter reparatie. De grens is dus wel vrij willekeurig getrok ken, aangezien radar zeer belangrijk is voor de plaatsbepaling, en andere in strumenten voor deze bepaling juist bij de Verificatie zijn ondergebracht. De vraag of in de toekomst meer apparaten naar Wassenaar zullen worden gebracht, en of de apparaten, die daar nu in onderhoud zyn, ook zullen blijven, hangt voor het grootste gedeelte van Uzelf af, aldus schout bij-nacht Kruys. Hoe beter U werkt, hoe meer vertrouwen wy in U krijgen, en hoe meer wjj aan U zullen toever trouwen. Het voortbestaan van de Verificatie ligt dus geheel in handen van het personeel zelf. "geschenken Namens de Personeelsvereniging „Veri" bood vervolgens ir. G. J. Flim een receptieboek aan. Namens het personeel sprak voorts de heer F. J. van Milaan, hoofd-technicus van het bedrijf. Na enkele punten uit de geschiedenis van de dienst opgehaald te hebben, wijdde spreker enige woorden ter nagedachtenis aan hen, die in vroeger tijd hier hebben gewerkt. Mede aan hen en aan hun doorzettingsvermogen is het te danken, dat de dienst thans 100 jaar bestaat. Vervolgens bood hy namens het gehele personeel een gedenkplaat aan. Hierop ziet men een kruiser en een vliegtuig, met daaronder enkele instrumenten, zoals periscoop en sextant, en het boek der wijsheid. De achtergrond is ver vaardigd van formica, de voorstelling van messing. Het ontwerp is van de Leiderdorpse architect Scheepstraa. Ir. Haalebos dankte hartelijk voor dit geschenk, dat een sieraad voor het gebouwencomplex van de Verificatie zal zyn. Meer vlees, minder melk De voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, heeft in een te Utrecht gehouden ver gadering van dit produktschap gepleit voor een juiste verhouding tussen vlees en melk. Nationaal gezien acht de heer De Veer het ten zeerste gewenst, dat de rundvleesproduktie wordt uitgebreid en de melkproduktie wordt ingekrompen. Volgens de heer De Veer is een matige verhoging van de rundvleesprijzen wen selijk. Spreker wees er in zijn nieuw jaarsrede voorts ook op, dat de varkens- produktie in het afgelopen jaar iets te hoog is geweest met als gevolg, dat in tijden van hoge produktie de prijzen aanzienlijk beneden de kostprijs lagen. Dat moet in de toekomst vermeden zien te worden. TAL VAN GENODIGDEN Later op de middag vond de receptie voor genodigden plaats, die zeer druk bezocht was. Onder de aanwezigen merkten wy o.m. op de staatssecretaris sen van Marine en Oorlog, resp. vice- admiraal b.d. H. C. W. Moorman, en mr. Kranenburg, de chef Marine Staf. vice- admiraal H. H. L. Pröpper. de comman dant zeemacht Nederlandse Marine schout-bij-nacht G. B. Fortuyn, de directeur van de Rijkswerf van Marine, kapt. ter zee A. J. C. Bax. de directeur van het Marine Electr. Bedrijf, kapt. ter zee B. Knopper, de commandant van de De gedenkplaat is zojuist ont- huld. Van rechts naar links: ir. P. Flim. ir. M. G. A kost zestien levens Aan boord van het 2.098 ton metende Noorse schip „Erling Jarl" is gisteren in de haven van Bodö noord-Noorwe- gem een grote brand uitgebroken, die aan zestien mensen het leven heeft ge kost. De brand was benedendeks uitge broken en verspreidde zich snel over het gehele achterschip. Brandweerlieden met zuur stof alpparaten hebben verschei dene passagiers, die in hun hutten door de rookontwikkeling bedwelmd waren, kunnen redden. De „Erling Jarl" vaart in de lijndienst langs de Noorse kust. Zeilschip bij Borneo vergaan 2s doden Voor de oostkust van Borneo is een zeilschip vergaan, waardoor 23 personen de dood hebben gevonden. Twee opva renden van het schip, de „Soekatjita", werden gered. Het was met een lading kopra op weg naar Tawao, Brits-Noord-Borneo. Moeilijkheden in bouwbedrijf bestrijden met de beschikbare produktieve middelen directeur der Verificatie, de vlag officier materieel, schout-bij-nacht WJ. Kruijs. en verscheidene per soneelsleden. (Foto L.D./Van Vliet) Sociaal Medische Dienst te Leiden, lt. t. zee N. J. Margadant, het hoofd van de Marine Bedrijven, ir. T. K Han, de directeur van de Leidse Instrument makers School, dr. J. v. d. Handel, het hoofd van de Rijksgebouwendienst te Leiden, de heer Maas, en het hoofd van het geniebureau te Leiden, de heer K. Veen. Voorts waren aanwezig vele ver tegenwoordigers uit het particuliere be drijfsleven en van overheidsinstanties. Er heerste een zeer geanimeerde stem ming. Enkele leden van de Mannierskapel zorgden voor passende muziek. Tijdens de beide recepties werden enige voorstel lingen gegeven van de onlangs opgeno men bedrijfsfilm, die een goed beeld geeft van het vele en belangrijke werk, dat wordt verricht door de Verificatie. Eind december stonden bij de be drijfsvereniging voor de bouwnijver heid 22.000 werklozen ingeschreven. Eind december 1956 waren het er 6000. In het laatste kwartaal van 1957 werd 7.5 miljoen gulden werk loosheidsuitkering uitbetaald, tegen 1.8 miljoen in het laatste kwartaal 1956. Deze cijfers zijn gisteren ge noemd in de nieuwjaarsrede van de heer J. Dura, de voorzitter van de Haelebos. I raad van bestuur bouwbedrijf - waar in negen ondernemersorganisaties samenwerken. De oorzaak voor deze gang van zaken vatte de heer Dura samen in de consta tering, dat de bezuiniging - zoals hij de bestedingsbeperking wilde noemen - teveel wordt gezocht op het gebied van de vitaminen van het Nederlandse volk en te weinig op dat van het snoepgoed, te veel in de investeringen - en te wei nig in de consumptieve sfeer. Hij vroeg zich in verband hiermee af. of het niet verantwoord geacht moet worden onder'de huidige omstandighe- I? el zijn er twee aanknopingspunten De ouders van Marie Kriek, die enkele dagen geleden nabij Colchester dood in een greppel werd aangetroffen, zyn gisteravond in Harwich gearriveerd, aan boord van het Nederlandse schip „Koningin Emma". Intussen heeft de politie het onderzoek naar de moord op het Nederlandse meisje geconcentreerd op het zoeken naar het wapen, waarmee de verwondingen op het hoofd moeten zyn toegebracht. De politie hoopt tevens de vermiste bruin suède schoudertas te vinden, die Marie Kriek by zich gehad moet hebben toen zy uit de bus stapte op de avond van de moord. Het onderzoek heeft twee aanknopings punten opgeleverd: een tweekleurige auto die gezien werd op 100 meter af stand van de bushalte, waar Marie af stapte en een hond, die sinds de dag van de moord abnormaal bang is ge weest voor een gat in een heg dicht bij de plaats waar het stoffelijk overschot werd gevonden. De politie heeft vastge steld dat de auto niet behoort aan men sen uit de plaats of een Amerikaanse Moeilijkheden rond keuring van militairen in Hengelo (Van onze correspondent) De geneeskundige commissie van de militaire keuringsraad in Hengelo, die in een groot gebied werkt (er zyn in Nederland twaalf van deze commis sies) leeft in een conflict met minister Staf. De drie burgerartsen hebben ontslag genomen. In het vervolg zal de commissie maar één burgerlid tellen. De minister heeft onlangs in het leger in het kader van de bestedingsbeperking enkele bezuinigingen laten doorvoeren. Hij heeft toen de blik ook gericht op de geneeskundige commissies, die aan staande militairen keuren, en kwam tot de slotsom, dat die commissies inge krompen konden worden. De commissie in Hengelo bestond uit drie burgerartsen en een militaire arts. Van die vier artsen moest er één verdwijnen. De anderen zouden dan maar wat langer moeten werken. De voorzitter van de commissie, dokter J. Komen uit Hengelo, schreef het ministerie, dat hem de nieuwe regeling in verband met andere werkzaamheden niet paste. Hij heeft per 1 februari aan staande ontslag gevraagd, hetgeen in middels is verleend. Ook de beide andere burgerartsen, de heren J N. Schilder uit Enschede en W. E. de Haes uit Albergen, schreven het ministerie op overeenkomstige wijze. Deze beiden wei luchtbasis in de buurt. Het gedrag van de hond heeft ertoe geleid, dat er met mijndetectors een onderzoek ingesteld zal worden in de omgeving van de heg De politie deelde mede dat zij van het publiek vele telefoontjes en brieven heeft ontvangen, maar dat zij na schifting daarvan nog geen enkele aanwijzing heeft kunnen vinden Intussen heeft men voorzorgsmaat regelen genomen om een herhaling van het gebeurdè te voorkomen. Jon gemannen en meisjes die "s avonds laat van kantoor naar huis in Col chester gaan reizen thans in „convooi" en velen worden by de bushaltes door familie-leden afgehaald. Behalve tot de Amerikaanse lucht basis in Bentwaters strekt het onder zoek zich ook uit tot Britse militaire kampen in de omgeving van de plaats van de moord. „Wij zullen elk voertuig in die kam pen op bloedvlekken onderzoeken", aldus verklaarde een politie-functio' naris. Eierenuitvoer groter dan ooit Op de gisteren in Utrecht gehouden vergadering van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren heeft de voorzitter, ir. J. G. Tukker, het jaar 1957 een recordjaar in tweeërlei op zicht genoemd. Het aantal uitgevoerde eieren was groter dan ooit en de to tale exportwaarde van de pluimvee- houderijprodukten steeg tot boven het halve miljard gulden, te weten tot 521 miljoen gulden. Het is juist een halve eeuw geleden, dat er voor de eerste keer meer eieren werden uitgevoerd dan geïmporteerd. Tot 1907 overtrof de invoer steeds de uitvoer. Thans zyn er met een groot binnenlands verbruik van circa 200 stuks per jaar per hoofd. 2700 miljoen eieren uitgevoerd. Import is er niet meer. Het voornaamste exportprodukt wa ren de eieren met een bedrag van circa 375 miljoen gulden. Het slachtpluim- vee was met een exportwaarde van 105 miljoen gulden het tweede pro- dokt- West-Duitsland was ook in 1957 onze belangrijkste afnemer, we verkochten er 2153 miljoen eieren, een hoeveelheid, die van jaar tot jaar is toegenomen. Ook Italië. Frankrijk. Spanje en Zwit serland zyn belangrijke afnemers van onze eieren. De export naar Frankrijk is echter door de minder gunstige mone taire positie beduidend teruggelopen, van 300 miljoen stuks in 1956 tot 127 miljoen stuks in 1957. De uitvoer naar Spanje vertoont enige uitbreiding. Ir. Tukker betreurde het, dat de ver koop van gevogelte nog steeds beperkt blijft tot ongeveer 600 bedrijven in het hele land. Er zijn uitgestrekte gebieden, waar geen enkel poeliersbedryf is ge vestigd en het is naar zijn overtuiging buiten kijf, dat dit de afname van ge vogelte ongunstig beïnvloedt. Ofschoon 1957 buitengewoon slecht inzette voor de pluimveehouders, zijn toch nog wel behoorlijke resultaten ver kregen. omdat steeds wordt gestreefd naar verlaging van de produktiekosten en verbetering van de kwaliteit. Naar de mening van ir. Tukker kon een maxi maal effect worden verkregen door de uitstekende samenwerking tussen alle betrokken geledingen, de verschillende organisaties en groeperingen. Geen atoomcentrale te Geertruidenberg Het is nog niet zeker of de eerste, =- - elektrische centrale in Nederland die i den eveneens ontslagen, met als resui- j Twee arbeiders maakten er goede sier mee (Speciale berichtgeving) Een 71-jarige weduwe wonende aan de Langelermaatweg te Hengelo, is in de loop van de twee afgelopen jaren van al haar spaarcentjes, ongeveer een bedrag van f 6000.ontdaan. Zij heeft zich zelfs in de schulden moeten steken, waarop een familielid de politie heeft gewaarschuwd. Verdacht van meermalen gepleegde oplichting ten nadele van de weduwe heeft de recherche een 35-jarige kousen wever en een 33-jarige textielarbeider beiden uit Hengelo, aangehouden. Deze mannen zouden na overleg ieder afzonderlijk met niet kloppende verhalen de weduwe bewogen hebben hun geld te lenen, wat zij later niet hebben terugbetaald. De eerste nam het leeuwendeel van de verdwenen f 6000.voor zijn rekening. door kernenergie wordt gedreven te Geertruidenberg zal worden gebouwd. Dit heeft een van de directeuren van de Provinciale Noordbrabantse Elektri- citeitsmaatschappy, de heer J. Rijkes, gisteren meegedeeld in de jaarvergade ring van de afdeling Noord-Brabant van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Het is ook niet zeker, aldus de heer Rijkes, of een dergelijke centrale helemaal wel zal worden gesticht of be heerd door de PNEM. 54 NEDERLANDSE EVACUÉS IN PARIJS. In Parijs zijn vandaag 54 Nederlan ders o w. 21 kinderen, per vliegtuig uit Djakarta aangekomen. Zij zullen later naar Amsterdam doorvliegen. taat. dat de burgerafdeling van de geneeskundige keuringscommissie, inclu sief de voorzitter, per 1 februari af treedt. Inmiddels heeft men in Den Haag ijlings gezocht naar een oplossing in deze kwestie, omdat de keuringen moeten doorgaan. Men wil het nu als volgt trachten te regelen: het overge bleven militaire lid van de commissie krijgt hulp van een tweede militair, terwijl voorts nog een burgerarts zal worden benoemd. Dan is er dus een commis-ie van drie personen, waarin maar één burgerarts zitting heeft. Laatstgenoemde is nog niet benoemd. Naar wy vernemen zijn ook in andere commissies moeilijkheden door de be zuinigingsmaatregelen gerezen. De weduwe, die zo nu en dan met een wagen schillen ophaalt, is zodoende om- streeks eind 1955 begin 1956 in contact gekomen met beide mannen, bij wie zij aan de deur kwam. In het begin heeft j zij kleine bedragen uitgeleend, die soms werden terugbetaald. Naarmate dit ge makkelijker ging, werden de bedragen groter en de verhalen waarmee de man- I nen haar tot leningen trachtten te be- I wegen onwaarschijnlijker. Er werden haar valse voorspiegelingen gedaan van I moeilijke huiselijke omstandigheden, men vertelde geld van een bedrijf tegoed te hebben, vroeg voorschotten om zoge naamde leningen op te kunnen nemen en gaf valse beloften om haar flinke I bedragen boven de geleende sommen te- Irug te betalen. De bejaarde vrouw was by zonder goedgelovig ten aanzien van hele eeriee verzonnen verhalen. Daar steeds sporadischer een klein gedeelte van het geleende geld terugbetaald kreeg, raakten al haar spaarcentjes op en moest zij zelfs een aanzienlijk bedrag van familie lenen Bijna het gehele bedrag van de verdwenen f 6000.— is in de loop van de laatste twee jaren, waarin de op lichtingen herhaaldelyk werden ge pleegd, verdwenen. De twee mannen hebben goede sier van het geld ge maakt, dat zij gebruikten om hun huishoudingen luxueuzer te maken, om feesten bij te wonen en om o.a. taxi ritten te betalen. Zelfs van een aan zienlijk bedrag dat enige weken gele den „geleend" was, bleek nog maar bitter weinig over. zy zullen voor de Officier van Jus titie worden geleld. den de teugels cp het gebied van de vergunningen-politiek te laten vieren. De heer Dura vervolgde: ..Ik acht het niet juist, dat bouwvakarbeiders tot werkloosheid worden gedoemd, dan wel verwezen worden naar werkverschaf fingsobjecten. omdat er een urgentiepro gramma bestaat. Het moet niet nodig zijn, dat het bouwbedrijf een hoge re kening presenteert voor de wachtgeld en werkloosheidsuitkeringen terwijl pro duktieve arbeid mogelijk is op werken, waarmede geen door de overheid aan te trekken kapitalen gemoeid zijn. Werken, die anders pas over enkele jaren in uit voering zouden worden gebracht. Wer ken. die thans nog uitgevoerd kunnen worden, maar in de toekomst wellicht niet meer. omdat de kans groot is dat in vele gevallen de opdrachtgevers hun projecten zullen intrekken, wanneer de realisering daarvan op een te lange baan wordt geschoven. Wanneer ik deze weg wijs. dan dien ik daaraan toe te voegen, dat ik geen acuut gevaar aanwezig acht dat straks, wanneer verandering in de conjunctuur zou optreden en het mogelijk zou wor den de woningbouwactiviteit weer op te voeren, er teveel bouwvakarbeiders door minder urgente werken worden vastge houden. Vooral in de sector van de uti liteitsbouw zal het dan toch niet moge lijk zijn weer in grote omvang te star ten, omdat de bouw van fabrieken, kan toren en dergelijke gebouwen nu een maal een langdurige voorbereiding ver eist. Alle naar miin mening gevaarlijke op timistische geluiden ten spijt acht ik het daarom alleszins verantwoord de huidige ernstige moeilijkheden in het bouwbedrijf, die naar het zich laat aan zien nog groter zullen worden, te be strijden met de wél beschikbare, pro duktieve middelen, liever dan door werkloosheidsuitkeringen en werkver schaffing". Drama te Leeuwarden Arbeider slaat zijn vrouw met bijl (Speciale berichtgeving) In Leeuwarden heeft gistermorgen een 38-jarige stratenmaker, waarschijnlijk in een vlaag van waanzin, geprobeerd zijn vrouw van het leven te beroven. Een en ander speelde zich af in zijn woning. Omstreeks kwart voor twaalf kwam de man binnen met een bijl om zijn vrouw hiermede op het hoofd te slaan. Bij deze daad brak de steel, waardoor waarschijnlijk de kracht van de slag werd gebroken. De vrouw liep een gapende hoofdwonde op en is daarna naar de portiersloge van de Lijempf gevlucht, waar zij in elkaar is gezakt. Zij werd naar het Diacones- senhuis overgebracht. De man verliet de woning, doch keer de later terug om een eind aan zijn leven te maken. Dit gelukte hem echter niet. want zyn pogingen konden tijdig worden verijdeld doordat de buren het huis binnendrongen. De man is naar het Stadsziekenhuis vervoerd. De toestand van de vrouw is thans redelijk wel. maar de man verkeert nog in levensgevaar. Het echtpaar had twee kleine kinderen. Rupsenplaag in Australië Een gebied in Victoria (Australië) wordt al veertien dagen lang geteisterd door een rupsenplaag. De rupsen drin gen huizen binnen, nestelen zich in bed den. verwoesten het veldgewas en zijn er zelfs in geslaagd een trein tot stil stand te brengen. Op een helling by Healesville moest een dieseltrein zich als het ware een weg „karnen" door een glibberige massa rupsen. De trein moest tenslotte stoppen, de machinist was gedwongen een rijtuig los te koppelen voor hij weer verder kon gaan. Twintig vliegtuigen hebben vanaf woensdagochtend vroeg in één ruk de massa's rupsen met vergift bespoten. De massa's bedreigen op het ogenblik het bouwland in een circa 300 km groot gebied, dat ten noorden van Melbourne ligt. Te Yarra Glen, op 36 km van Mel bourne, bestrijden de mensen de aan rukkende rupsen met kokend water en bezems. Afsluiting Utrechtse binnenstad voor „lang verkeer" onwettig? Obstakels in het verkeer (Van onze Haagse redactie). In juni van het vorige jaar verbood het Utrechtse gemeentebestuur de 13 bruggen over de Stadsbuitengracht te Utrecht tussen 7 en 19 uur voor j vrachtauto's van een lengte van meer dan 11 meter. Deze verordening heeft tot feitelijk gev olg dat de gehele Utrechtse binnenstad voor dit „lang verkeer" is afgesloten. Is deze vérgaande beslissing in over eenstemming met de wegenverkeers wet? Ja, zegt het college van B. en W. in Utrecht, neen zeggen vele goe derenvervoerders. Een tweetal hunner ging in beroep bij de Kroon en vandaag werd deze zaak aan de afdeling geschillen van de Raad van State voorgelegd. Volgens de pleitvoerder van de twee appellanten, mr. J. G. Snakkers, is door deze verordening van B en W. een zeer gevaarlijk precedent geschapen, omdat indien dit optreden niet in strijd met de wet wordt verklaard, allerlei ge meentebesturen volkomen willekeurig hun stadskernen kunnen gaan afslui ten voor het vrachtvervoer De verorde ning is volgens mr. Snakkers een uiting van een ongemotiveerde, louter emo tionele houding van velen t.a v. de vrachtauto. De beperking van de vrijheid der ver voerders en de overlast, hun aange daan. is niet equivalent aan het voor deel. dat de verordening voor het ver keer "in de Utrechtse binnenstad ople vert. Daarom verzocht mr. Snakkers de raad de Kroon te adviseren deze veror dening nietig te verklaren. Minister Zijlstra over sehrootfraude Minister prof. dr. J Zeilstra heeft in antwoord op schriftelijke vragen van de leden van de Tweede Kamer, jhr. mr. M. van der Goes van Naters en de heer G. M. Nederhorst, medegedeeld, dat het mede op zyn verzoek ingestelde justi tiële onderzoek naar de omstandigheden waaronder een ambtenaar van zijn departement valse verklaringen voor schroot heeft afgegeven, nog niet is ge ëindigd. Over welke termijn deze fraude heeft geduurd is niet bekend, men schat een anderhalf jaar. Evenmin is bekend hoe groot het financiële nadeel is voor de kas van de staalproducenten in de Kolen- en Staalgemeenschap (O.C.CFi. De valse verklaringen, die door de be trokken ambtenaar werden vervaardigd „en in omloop gebracht, werden niet ge bruikt by de aanbieding van schroot aan de K.S.G.-vertegenwoordiger in ons land, doch bij de aanbieding van schroot aan de vertegenwoordiger voor Duits land. Laatstgenoemde vertegenwoordiger heeft in deze ongewone gang van zaken geen aanleiding gevonden zich in ver binding te stellen met zijn collega voor Nederland. Aangezien aan de valse ver klaringen geen documenten ten grond slag lagen, moet worden aangenomen, dat de vertegenwoordiger voor Duitsland op dit stuk geen controle heeft toege past, in tegenstelling tot zyn collega voor Nederland. De heer h. w. Offers, die de ge meente Utrecht vertegenwoordigde, zette uiteen dat de verordening niet tegen de vrachtauto als zodanig gaat, maar slechts tegen die. welke langer zyn dan 11 meter. Deze motorvoer tuigen leveren niet alleen bii rich tingverandering gevaren op. zij zijn door hun langzame acceleratie ook obstakels voor een vlotte verkeersaf wikkeling in het centrum. De bestuurlijke maatregel is niet in strijd met de wegenverkeerswet, betoog de de heer Offers. Hij verklaarde dat er voor het „lang verkeer" ook in Utrecht wel degelijk een ringweg is, nl. de singels, Tevens bestreed hij de opvatting dat lange vrachtauto's op de Utrechtse bruggen geen gevaar zouden opleveren. „Na vrijwel alle bruggen volgen kruis punten. waarop vrachtauto's dikwijls van richting zullen veranderen". Uitspraak volgt later. Ontslag van Amerikaanse generaal Gavin aanvaard Generaal James Gavin, hoofd van het wetenschappelijk onderzoek van het Amerikaanse leger, heeft meegedeeld, dat zijn besluit om per 31 maart in het burgerleven terug te keren definitief is. niettegenstaande een aanbod van het ministerie van Defensie om comman dant van het zevende leger in Europa te worden. De generaal verklaarde dit voor de subcommissie van de Senaat, die een onderzoek instelt naar de stand van zaken met het Amerikaanse pro gram voor raketten en projectielen. „Ik kan het leger beter dienen door ont slag te nemen", aldus de generaal. Hij zei. dat de V.S. na de tweede we reldoorlog hun strydkrachten tot vijf tien divisies hadden verminderd, ter- wyl de Sovjet-Unie over 175 divisies beschikt, waarvan een flink aantal gemechaniseerd is en voorzien van de modernste wapens. Volgens hem be schikt het Amerikaanse leger over t« weinig fondsen om zyn program voor wetenschappelijk onderzoek naar be horen uit te voeren. Het leger heeft inmiddels het ont slag van de generaal aanvaard. Gavin stond aan het hoofd van de 82ste di visie luchtlandingstroepen hij de slag in de Ardennen in de tweede wereld oorlog. Hij was toen pas 37 jaar. Ily werd beschouwd als toekomstig staf chef. De Amerikaanse „Waarheid" staakt de verschijning Het dagblad van de Amerikaanse communistische party, de „Daily Wor ker". zal maandag a.s. voor het laatst verschynen. aldus heeft het blad mee gedeeld. Het blad was in de afgelopen jaren in financiële moeiiykheden ge raakt.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5