Belgische kunstwereld is geschokt door verkoop van beroemd drieluik Trio Pasquier voor „Toonkunst" Prinsen De Mérode verkochten „Maria-boodschap" naar V.S. 66ste jaargang Donderdag 9 januari 1958 Tweede blad no. 29358 (Van onze Brusselse correspondent) Aan spits van het bij machte mogelijke De naam „Pasquier" (de drie gebroeders Jean, Etienne en Pierre, resp. viool, alt en cello) is een „begrip". Al 31 jaar bezoeken zij ons land en de bewondering der fijnproevers op het gebied der kamermuziek stijgt voor hen nog steeds. Zij vinden bij hen het non plus ultra van ragfijn genuanceerde, klankschone en harmonisch op elkaar afgestemde ensemblekunst. In 1954 gewaagden wij voor het laatst van hun volmaakte, voorname speeltrant, hun noblesse, hun onvergelijkelijke speelvrijheid, waarin de ingeving van het ogenblik geen schade doet en waarbij toch de een heid bij voortduring bewaard blijft. Het lijkt, alsof ieder maal dat ge hen opnieuw hoort, de delicate zeggingskracht nog intenser doorleefd is. Het moet voor hen geen eenvoudige schermer baron Gottfried van Swieten taak zijn het auditorium steeds weer met een nieuw programma in kennis te stellen, want de triolitteratuur is be perkt. Toch slagen de Pasquiers daarin, dit maal met werken van Mozart, Beetho ven en de Franse componist Jean Rivier. Hoogst interessant de Mozart, nl. diens vier Préludes (van de zes) ieder gevolgd door een fuga van Wilhelm Friedemann Bach (eenmaal) en drie maal door Joh. Seb. Bach uit het Wohl- temperierte Klavier. Zij zijn in 1782 op gedragen aan zijn te Leiden geboren be- Naar een veiliger verkeer Cursus voor bromfietsers Zoals wy reeds eerder aankondigden, is het bestuur van de afd. Leiden van het Verbond voor Veilig Verkeer voor nemens ook hier ter stede een cursus voor bromfietsers te organiseren, waar aan de deelneming tegen een matige vergoeding openstaat voor allen, die een bromfiets berijden. In merkwaardige tegenstelling tot andere plaatsen, blijkt de belangstelling hiervoor in onze stad zeer gering te zijn. Was in Utrecht bijvoorbeeld het aantal gegadigden zó groot, dat niet minder dan vijf parallelcursussen tegelijk moes ten worden georganiseerd, in Leiden bereikte het aantal liefhebbers nau welijks de dubbele cijfers. Het afdelings bestuur heeft de neiging deze geringe animo te verklaren uit de overweging, dat bromfietsrijdend Leiden wellicht niet voldoende op de hoogte is van de aard en de opzet van deze cursussen. Waar de deelneming daaraan mag worden aangemerkt als een effectief streven naar verhoging der verkeersveiligheid, zij op deze plaats nogmaals gewezen op de mogelijkheid om zich voor deze cur sussen op te geven aan het secretariaat der afdeling, gevestigd in het Politie bureau in de Zonneveldstraat, alwaar ook nadere inlichtingen worden ver strekt. Trambaan vrijhouden De trambaan moet door iedere weg gebruiker worden vrijgehouden wan neer een tram nadert: de tram mag door het ryverkeer nooit in zijn vrije loop worden belemmerd- De ANWB wijst er in dit verband nog eens op dat vooral by het afslaan op een kruispunt of by het parkeren extra aandacht aan deze regel moet worden besteed. Zo moet men b.v. bij het links afslaan, indien daarbij een links gelegen tram ten behoeve van zijn strijktrio, waarmee hij voor zijn kennissenkring musiceerde. Mozart bleef in deze Préludes in hoofdzaak nog zichzelf getrouw, ondanks de by hem door de zich ook voor Hayan ze sterk interesserende van Swieten opge wekte bewondering voor Bach en al deed hy ruimschoots pogingen om tot diens wereld door te dringen. De rust en de duidelijkheid, waarmede de Pasquiers met sublieme loonvorming een en ander exposeerden, waarbij de klaarheid der polyfone stemvoering in de fuga's uniek genoemd mag worden, dwongen tot diep respect. „Huismuziek" van de hoogste orde, waarnaar te luis teren een verheffende ervaring was! Men kon voorts kennis nemen van de groei naar zelfstandigheid van de 27- op. 9 no. 1 in D majeur, dat van de 27- jarige Beethoven in het Trio op. 9 no. 1 in D majeur, dat speciaal in het Presto een ongeëvenaarde verklanking kreeg. Daarin bewezen de Pasquiers, dat de allermoeilijkste materie voor hen ge nerlei problemen schept. Ook hier was, gelijk trouwens in alles wat zij spelen, de geest dominerend en de uitdrukking daarvan tot in ieder onderdeel der on derscheidene delen van dit Trio van een perfectie, waarover zich slechts musici kunnen verheugen, die door de jaren heen tot een volstrekte volgroeid heid gerijpt zijn. Wij geloven dat het Trio Pasquier zich met deze vertolking aan de spits stelde van wat hier bij machte mogelijk is! Slechts één werk vulde het concert- deel na de pauze: het aan het Trio Pas quier opgedragen, van 1933 daterende Trio van de Parijse conservatoriumleraar Jean Rivier (1896). die o.a. vijf symfo nieën schreef. Men speelt deze composi tie dit seizoen voor het eerst, doch wij betwijfelen, of de Pasquiers er een groot succes mee oogsten. Daarvoor lijkt ons dit trio te weinig geïnspireerd geschre ven, uitgezonderd het ritmisch boeiende laatste deel (Molto vivo et ritmico) waarin afstand gedaan wordt van „be dacht" maakwerk, waarvan het te uitge sponnen karakter evident is. De verwachtingen, welke aanvanke lijk het subtiele, stemmingsvolle en colo- ristisch fijnzinnige Allegretto wekte, gingen niet in vervulling, zij verwater den te zeer in monotonie. Het applaus-leek ons dan ook méér de als steeds uitermate gevoelige, genuan ceerde reproduktie te gelden, waarin alle kenmerken van dit al zo vele malen, hooggeroemde sublieme Pasquierspel te onderkennen waren en waardoor veel vuldig. zélfs in Rivier, een merkwaar dige spankracht bereikt werd. Toch was het hierna een ware wel daad in Schuberts eerste Trio B dur zonder enige beperking op te mogen gaan in de absolute klankschoonheid waarvan de Pasquiers het apart geheim bezitten en de blijde verwondering daar over te" ondergaan. Zó horen wij deze eminente instru mentalisten het allerliefst! Omdat zij daarmee de toehoorder, doorstroomd van een warm en zuiver geluksgevoel, naar huis doen gaan! H. Kaasmarkt weer in Waaggebouw Bij wyze van proef zal de kaasmarkt, die sedert 1927 op het Kaasmarktter rein wordt gehouden, met ingang van morgen gedurende de wintermaanden plaats vinden in het Waaggebouw (Boterhuis). Met deze maatregel, welke er in de eerste plaats op is gericht om de handel tijdens het gure jaargetijde in een over dekte ruimte te doen plaats vinden, keert men terug naar een toestand, welke voordien vele jaren bestond en waartoe het thans gerestaureerde Waag gebouw een goede mogelijkheid biedt. C.B.P.B. bijeen In het gebouw „Rehoboth" kwamen gisteravond de Chr. Plattelandsvrouwen uit deze gemeente bijeen. Het was de eerste vergadering in het nieuwe jaar. Als spreker was uitgenodigd de heer H. de Jong t Wassenaar. Deze vertelde voor de pauze het een en ander over ge vangenen, ontslagen gevangenen en hun gezinnen. De heer De Jong noemde het probleem van de reclassering en alles wat daarmede samenhangt een bran dend vraagstuk. Er is naar zijn mening op dit terrein een groot tekort aan be zinning en evenzeer een tekort aan daadwerkelijke zin. Ook de kerk doet niet wat zij er aan behoort te doen, al dus spreker. In onze gevangenissen zit ten thans ongeveer vierduizend mensen opgesloten. Een nog grotet aantal ver toeft in strafgestichten en duizenden voorwaardelijk of gedeeltelijk voorwaar delijk veroordeelden staan onder toe zicht van de reclasseringsinstellingen. Heel wat vrijwilligers, die hun schouders onder dit werk willen zetten, zijn nodig. Het is zelfs min of meer een plicht om de helpende hand uit te steken omdat zonde en misdaad niet een persoonlijke aangelegenheid zijn. Wij zijn er in zekere zin allen in betrokken, zo stelde de heer De Jong. Wij moeten getuigen van liefde en de gerechtigheid in het byzonder aan het adres van de gevan genen en hun gezinnen, die met woord en daad bijgestaan dienen te worden en zowel in materieel als in geestelijk op zicht gesteund. Sentimentaliteit en over gevoeligheid zijn bij het reclasserings- werk echter uit den boze. Men moet hart voor de zaak hebben en vooral ook de arbeid, die de voorzorg betreft, niet ver waarlozen. Later op de avond was er gelegenheid tot het stellen van vragen. AUTO TEGEN TRAM. Gistermiddag omstreeks kwart over drie kwam een auto op de Blauwpoorts- brug in botsing met Blauwe Tram. Het verkeer ondervond tengevolge van deze aanrijding twintig minuten vertraging. De auto werd beschadigd. Garantie-lening voor de Ned. Antillen De Eerste Kamer heeift met algemene Memmen ne« regcim6oVuu* - stel aangenomen om tot een bedrag van 38 miljoen gulden garant te zijn voor le ningen van de Ned. Antillen voor de uitvoering van plannen ter verbreding van de economische basis van het land. In het kader van de wederzijdse bij stand was men algemeen van oordeel, dat de garantie moet worden verieend zonder beoordeling van de plannen, die in de eerste plaats voor de verantwoor ding zijn van de zelfstandige Ned. An tillen. De financiële regeling houdt ook in, dat Nederland ten iioogate 1% voor haar rekening zal nemen van de rente boven 3'/2 Dat betekent jaarlijks f. 380.000 en de heer De Wilde (VVD) was van mening, dat een subsidie tot dat bedrag zuiverder was geweest. Men speculeert op een daling van de rente, maar dat is inderdaad speculeren. Minister Helders antwoordde, dat des tijds de plannen waren opgezet op een rentebasis van 3'/2 Bij de besprekin gen over het verlenen van een Neder landse garantie voor de in Amerika aan te gane lening, was de rentestand in middels gestegen tot 5 5% en tegen dat laatste percentage zal de lening wel worden afgesloten. Overeengekomen is, de hogere rentekosten samen te delen en Nederland zal dus 1 voor haar re kening nemen. De eerste lening van drie miljoen loopt tot midden 1959 en tegen die tijd is de rentestand misschien wel gedaald. Financieel is de positie van de Antil len gezond en de plannen versterken de kredietwaardigheid, aldus minister Hel ders. Toenemende belangstelling voor het kleuteronderwijs In de „statistiek van het kleuteron derwijs 1957", lezen wij, dat het aantal kleuterscholen vergeleken met 1954 steeg met 364 tot 3793 en het aantal leidsters (voorheen hoofden en onderwijzeressen genaamd) van 9215 in. 1954 tot 10.153. Het aantal leerlingen daarentegen ver minderde in dezelfde periode met 19.000 tot 349.000 (5 pet.). Ondanks deze terugloop van het aan tal leerlingen steeg de „belangstelling" (aantal 5-jarige leerlingen per 100 vyi- jarigen) van 70.7 in 1»54 tot 78.4 in 1957, doordat vooral in de noordelijke .irovincies en Gelderland (Veluwe) een xlink stuk van de vroegere achterstand werd ingelopen. De gesignaleerde daling van het aantal leerlingen werd goed deels veroorzaakt door demograiische factoren (minder omvangrijke geboorte generaties) en vooral ook door het stel len van de wettelyke toelatingsleeftijd op 4 jaar. Het aantal 3-jarigen bedroeg in 1954 23.000. Het gemiddeld aantal leerlingen per klasse, dat in 1954 nog 40,0 bedroeg, daalde tot 34.4. baan wordt gepasseerd, er goed op letten dat vóór deze baan wordt gestopt als een achteroprijdende of tegemoetko mende tram in aantocht is. Men mag er dan niet op speculeren dat er vóór het kruispunt wel een ver plichte tramhalte zal zijn: dit is lang niet altijd het geval. De grote snelheid van de moderne tram is een factor waarmede men ern stig rekening dient te houden. En verder: een tram kan nooit uit wijken, en is moeilijker tot stilstand te brengen dan een auto! In sommige straten is de ruimte naast de trambaan dikwyls vrij gering: wan neer men dan langs de trottoirband par keert dient men er zich terdege van te overtuigen dat de loop van de tram niet wordt belemmerd. Reeds velen zijn in dit opzicht door schade en schande wijs geworden BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Cornells Martlen Gijsbert. zn van W. v. d. Tang en L. de Jong. Saskia Anthonla Pieternella. dr van P. J. Klap en M. L. Drijgers, Pieternella, dr van H. G Buyn en M. J .van Putten. Adrlana Christina Wllhelmlna, dr \an F. van der Klauw en W. Wltteman. GETROUWD M. K. H. Wagtendonk en E. Teske. OVERLEDEN M. de Groot, 70 Jaar, weduwe van W. L. C. Brunlngs. In Belgische kunstkringen is opschudding verwekt door een bericht over de verkoop naar Amerika van een bekend schilderwerk: het triptiek van de „meester van Flemalle" (in Henegouwen). De „Marla-boodschap" is een prachtig drieluik, dat aan de werken van Jan en Hubert van Eyck doet denken. Weinige kunst kenners hebben dit drieluik overigens ooit gezien, daar de eigenaars, de Belgische prinsen De Mérode, het doek nooit in het openbaar hebben tentoongesteld. In antwoord op een vraag van een Kamerlid heeft de minister van Openbaar Onder wijs en Kunsten, de heer Collard, geantwoord dat hij toevallig had vernomen, via een verklaring van de directeur van het Metropolitan Museum in New York, dat bedoeld doek voor een bedrag van 50 miljoen Belgische franken (1 miljoen dollar) is aangekocht en reeds in de Ver. Staten is gearriveerd. Soepel uitvoerverbod van belangrijke kunstwerken? De conservator van het Belgische Kunsthistorisch Museum van het Jubel park, graaf de Borchgrave. heeft nu een verzoekschrift aan Koning Boudewyn gezonden, waarin gevraagd wordt het drieluik in Belgisch bezit terug te laten brengen. Afstammelingen van de prinsen de Mérode hebben het doek, dat voor de Belgische kunstkenners onschatbare waarde heeft, tegen een relatief laag be drag aan een Amerikaans museum ver kocht, en de familie, die dit op haar ge weten heeft, krygt thans alle mogelyke verwijten. Inmiddels blijkt, dat de Bel gische regering niet gewapend is tegen eventuele export van kostbare kunst voorwerpen, want er staat in het Bel gisch wetboek geen enkele regel, waarop men zich zou kunnen baseren om die export te verbieden. Men is steeds van de gedachte uitgegaan, dat het onder werpen van kunstvoorwerpen aan een export-vergunning die voorwerpen sterk in waarde devalueert. Wanneer men de export van een kunstwerk verbiedt, moet de eigenaar zich by eventuele verkoop beperken tot de binnenlandse liefheb bers, in veel gevallen dus de particuliere kunstverzamelaars of de musea. Bij ge brek aan geld of aan werkelijke belang- stelling gaan deze binnenlandse kopers dan lager bieden. Zo blijven oude en waardevolle kunstwerken, schilderijen of beeldhouwwerken, soms generaties lang op een of andere oude zolder slingeren tot ze daar toevallig worden ontdekt. Thans wil de minister van Onderwijs een wetsontwerp indienen dat een soe pele vorm van exportverbod inhoudt. Slechts werken, die voor een groot be drag zijn verzekerd, zouden op grond van een exportvergunning eventueel naar het buitenland mogen worden ver kocht. Wanneer het om werkelijk waar devolle werken gaat, die men als een deel van het nationaal kunstbezit mag beschouwen, zou de minister van Onder wijs of de betrokken minister, na advies van een commissie van deskundigen, de exportvergunning mogen weigeren. In dien de wet soepel wordt toegepast, zou het exportverbod slechts op een dertig tal hoogst belangryke schilderijen en beeldhouwwerken kunnen worden toege past. Op openbare veilingen zou de staat anderzijds een zekere voorrang verkrij gen bij de verkoop van kunstwerken, die het nationaal bezit zouden kunnen ver groten. wat eveneens voor waardevolle handschriften, boeken en wetenschappe lijke werken het geval zou wezen. Is de staat overigens verplicht het kunstwerk te kopen, waarvoor zij een exportvergunning weigert? De geleerden zijn het daar niet over eens. In ieder geval schijnt de actie van de kunstkrin- gen tegen de „schandelijke" verkoop van Dollarlening voor Amsterdam? (Van onze Haagse redactie) Het bestuur van de gemeente Am sterdam voert thans besprekingen met een Amerikaans bank-concern over de mogelijkheid van het sluiten van een dollarlening. Het bedrag en de rente voet voor deze lening staan nog niet vast. De onderhandelingen zyn in een eerste stadium. Het is niet onmogelijk, dat het om ca. f40 tot f50 miljoen zou gaan. Uiteraard zal voor een dergelijke le ning, indien men tot overeenstemming komt, de gemeente Amsterdam goed keuring zowel van Ged- Staten als van de minister van Financiën nodig heb ben. Het ligt in de bedoeling de eventueel verkregen gelden te gebruiken voor uitbreiding van de havens en drin gende voorzieningen voor het gas- en elektriciteitsbedrijf. Uitverkoop of niet? (Speciale berichtgeving) In de vergadering van de Kamer van Koophandel voor Gooiland te Hil versum is aandacht gevraagd voor het grote aantal verkopen tegen aanzien lijke kortingen in de kleinhandel- BU het publiek wordt hierdoor de indruk gewekt dat de seizoenuitverkopen reeds aan de gang zyn. Deze mogen volgens de wettelijke regeling echter pas op 15 Januari beginnen. Winkeliers die zich aan de bepalingen van de wet houden, dreigen van deze gang van zaken de dupe te worden. Men vroeg zich af of de nieuwe uitverkopen- wet. waar de middenstand zelf om heeft gevraagd, op deze wijze wel aan zijn doel beantwoordt en of de naleving hier van wei voldoende wordt gewaarborgd. de Maria-boodschap aan een Amerikaans museum de regeringskringen sterk te beïnvloeden en het zou ons niet verwon deren, als het parlement deze wet over enkele maanden zou goedkeuren. De Britse Marine krijgt de be schikking over een aantal zeer snel le, met kanonnen en torpedo's be wapende patrouilleboten, die aange dreven worden door turbinemoto ren van hetzelfde type als in de .Britannia'' vliegtuigen zit. Het moment tijdens de tewater lating op de werf in Hampshire. MET OF ZONDER SILK FILTER: GLADSTONE HOUDT DE SMAAK WAAR U VAN HOUDT! Gladstone Silk Filter, de sigaret met 2 pluspunten, 't Duurste filter, de puurste tabak. Gladstone met SILK FILTER garandeert koel, mild en goed roken en laat tóch het verrukkelijke Virginia-aroma onbeperkt dóór!

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3