WYBERT Europees energieprobleem slechts in samenwerking oplosbaar Beslissende betekenis in de strijd tegen het communisme Rheumatiek Kloosterbalsem Gaat West-Duitsland bemiddelen tussen Nederland en Indonesië? Met een enkel woord Agenda DONDERDAG 9 JANUARI 1958 Federalisten bijeen in Delft (Van een onzer redacteuren) Vijfendertig jaar economische stagnatie, het verloren gaan van de monopoliepositie van steenkool en de steeds grotere omschakeling van het westelijk halfrond op het Midden-Oosten voor het betrekken van aardolie, dit zijn de drie factoren die in Europa een energieprobleem hebben geschapen dat weloverwogen moet worden opgelost. De Euro pese welvaart is daarvan afhankelijk. Een oplossing kan slechts gevon den worden door Europese samenwerking. Deze oplossing is van beslissende betekenis voor het behoud van de vrije wereld in alle facetten der maatschappij omvattende krachtmeting met het com munisme. Aldus kan het betoog worden samengevat van de heer M. Kohn- stamm, secretaris-generaal van het comité voor de Verenigde Staten van Europa en namens Nederland verbonden aan de Europese gemeen schap voor Kolen en Staal tijdens de gisteren te Delft gehouden bijeen komst van de Beweging van Europese Federalisten. Tijdens deze bijeenkomst werd het verband besproken tussen de energievoorziening en de Europese integratie. De heer Kohnstamm stelde, dat de economische ontwikkeling in Europa tussen 1914 en 1945 is gestagneerd door twee wereldoorlogen en een economische crisis. Tussen 1913 en 1948 steeg de in dustriële produktie in Europa slechts van 100 tot 150, terwijl in de overeen komstige periode deze stijging in Amerika van 100 tot 350 bedroeg. Na 1950 is ech ter een zeer sterke productiestijging op getreden, die een reeds bestaand maar door de stagnatie verborgen gebleven energietekort aan het licht heeft ge bracht. De steeds sterker overschakeling van kolen op olie als grondstof voor de energievoorziening iheeft dit energie probleem vergroot vooral in het licht van de verschuiving van de leverings- markt. Lag die vroeger in hoofdzaak op het westelijk halfrond, tegenwoordig is dit vrijwel geheel het Midden Oosten ge worden. Dat betekent echter een afhan kelijkheid van een gebied, waar ernstige bezwaren tegen bestaan op grond van de politieke onzekerheid. Juist die steeds groter afhankelijkheid van Europa van het Midden-Oosten zal het communis me ertoe kunnen verleiden daar onrust te stoken en daardoor de economie van de vrije wereld te ontwrichten. Slechts in coördinatie van de ener gievoorziening van de Europese lan den is een uitweg uit dit probleem te vinden. In die samenwerking moet men zich bewust zijn, dat eventueel direct economische nadelen moeten worden aanvaard teneinde aan onafhankelijk heid van onbetrouwbare grondstofle veranciers te winnen. Spreker vroeg zich af of voor het be reiken van een oplossing niet meer no dig is dan een enigszins statische ver wezenlijking van ingewikkelde verdra gen, namelyk een werkelijk federaal ge zag dat tezamen met een federale volks vertegenwoordiging in voortdurende po sitieve actie de antwoorden kan zoeken op steeds wijzigende problemen die slechts in samenwerking kunnen worden opgelost. Europese integratie noodzakelijk. Kennis en studie Ir. L. Vos, directeur van het Gemeente Energie Bedrijf te Amsterdam,behan- De lacune in de nationale energievoor men van het Nederlandse bedrijfsleven, waarin hij er de nadruk op legde dat de energievoorziening geen aangelegenheid van opportunistisch handelen is doch een kwestie van weloverwogen beleid. Delacuna in de nationale energievoor ziening die binnen korte tijd dreigt op te treden moet opgeheven worden door elektrische energie uit kernsplitsings centrales. De elektriciteitsbedrijven zien het als hun plicht, zo spoedig mogelijk tot dergelijke energievoorziening te gera ken, ook al is men er zich van bewust dat de exploitatieuitkomsten nog vele onzekere factoren te zien zullen geven. Juist die onzekerheden en hun conse quenties maken het voor de individuele bedrijven onmogelijk zich op dit nieuwe terrein te begeven. Slechts in samen werking (in het kader van de Stichting Elektriciteits Produktiebedrijven) kan gedaan worden wat de situatie vereist. Nederland heeft echter naast steen kool, aardolie en aardgas nog een ener- Dertig doden door sneeuwstorm in V.S. „Elektrisch Europa" Voorts werd het woord gevoerd door prof. dr. ir. H. Gelissen, directeur van de Provinciale Limburgse Elektriciteits Maatschappij, die in het bijzonder de mogelijkheden van samenwerking op het gebied van de elektriciteitsvoorziening onder de loep nam. Hij constateerde, dat op dit gebied reeds een nauwe sa menwerking bestaat, die onder meer tot uiting komt in Europese koppelnetten waaruit de mogelijkheid tot wederzijd se hulpverlening in de energievoorzie ning is voortgekomen. Er bestaan nog omvangrijke plannen, die echter eerst verwezenlijkt kunnen worden als een toekomstige nauwe Europese samen- Tengevolge van een sneeuwstorm over de oostelijke staten van de V.S. hebben 33 personen het leven verloren. De sneeuw ligt tot in midden-FIorida. Ook in ons eigen werelddeel is in het Zuiden sneeuw gevallen: op vele plaat sen in de Zuiditaliaanse provincie Bari viel woensdag een laag van twintig cm. Ook elders in Zuid-Italië en op Sicilië is het voorjaarsachtige weer van enige dagen geleden omgeslagen met hagel- buiten en natte sneeuw. giebron: de menselijke en Intellectuele energie. Deze kan aangeboord worden voor de energieproduktie in een groter verband dan het nationale. Men zou zich een nieuw soort EGKS kunnen den ken, niet een Europese gemeenschap voor Kolen en Staal maar voor Kennis en Studie, waarin Nederland veel zou kun nen bijdragen tot de welvaart van het vrjje Europa. De bijeenkomst die door mr. H. R. Nord als algemeen voorzitter van de be weging werd geopend en ingeleid door de president curator van de T.H., dr. C. H. van der Leeuw, werd onder meer bijgewoond door minister mr. G. Ph. Helders en door mr. C. L. W. Fock, secretaris-generaal van het Ministerie van Algemene Zaken. Na afloop van de voordrachten vond een levendiege dis cussie plaats. Advertentie Wrijf uw pijn weg met Kloos terbalsem. die diep in de huid dringt en de pijn verjaagt. "geen goud zo goed" J Bij oversteken van de weg door auto gedood (Speciale berichtgeving) Als gevolg van een aanrijding op de Markeloseweg te Goor, ter hoogte van de weg naar de watertoren aldaar, is gisteravond de 24-jarige mevrouw J. D. LeeferinkWeideman om het leven gekomen. Haar vijfjarig buurmeisje H. B. Bomans werd zwaar gewond. Het kind werd naar het Koningin Juliana- ziekenhuis te Hengelo overgebracht. Het slachtoffer, moeder van een ruim anderhalfjarig dochtertje, bracht een logeetje naar de bus. Toen deze was vertrokken, stak zij met het kind aan de hand achter de bus de rijweg over. Waarschijnlijk heeft zij daarbij niet gelet op een uit de richting Markelo komende personenauto uit Enschede. Mevrouw Leeferink en het kind werden door deze auto gegrepen, met bovenver meld noodlottig gevolg. Amerikaan gaat een week in ruimtetoestel leven Een Amerikaanse vlieger, de 28-jarige Donald Farrell, zal een weeklang in dezelfde omstandigheden verkeren als in de ruimte. Een week is voldoende voor een ruimtevaart naar de maan en terug naar de aarde. Volgende maand zal deze proef worden genomen aan de school voor luchtvaartgeneeskunde van de vliegbasis Randolph. Farrell zal plaats nemen in een lucht dicht afgesloten cabine, waarin hij zich nauwelijks kan bewegen. Hij wordt blootgesteld aan een atmosferische druk, die ongeveer de helft is van die op zeeniveau. Het zuurstofpercentage zal hoger zijn dan in de buitenlucht en het koolzuurgas zal worden afgebroken. Hij zal voedsel krijgen door een opening, die zodanig is ingericht, dat de buitenlucht er niet door naar binnen kan dringen. Ontmoeting Von Brentano - Zian te Bonn De Indonesische ambassadeur te Bonn, Zairin Zain, zal vandaag een onderhoud hebben met de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, zo wordt uit Bonn gemeld. De minister en de ambas sadeur zouden de mogelijkheid bespreken van een bemiddeling door West-Duitsland om te komen tot een heropening van de besprekingen tussen Nederland en Indonesië. West-Duitsland zou daartoe zijn goede diensten hebben aangeboden. De ontmoeting tussen Von Brentano en Zain zou zijn tot stand gekomen op initiatief van West-Duitsland. Advertentie OVERAL DREIGT BESMETTING Gebruik regelmatig Alleen in dozen met Wybert-beeldmerk Geen schadevergoeding De Indonesische ambassadeur in Aus tralië, dr. A. Y. Helmi, die voor twee weken naar zijn land is terug geweest, verklaarde gisteren tijdens een perscon ferentie te Canberra, dat Indonësië geen vergoeding voor de in beslag genomen Nederlandse bezittingen overweegt, voor dat de soevereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea zal zijn besproken en daarover een beslissing is genomen. ,,Als de Hollanders verstandig zijn, dan komen zij naar ons toe en praten ze over Nieuw-Guinea", aldus dr Helmi. De ambassadeur ontkende, dat het de I bedoeling zou zijn om Westelijk Nieuw- I Guinea met geweld te veroveren. De ..bevrijdingskorpsen", die in verschillen de delen van Indonesië zijn gevormd, dienen slechts yoor ..defensie-doelein den", zo zeide de Indonesische ambassa deur. Richtlijnen voor ruilhandel Een woordvoerder heeft vandaag me degedeeld, dat de Indonesische regering spoedig richtlijnen zal uitgeven voor de ruilhandel, welke door de verschillende buitengewesten met andere landen wordt gevoerd. Hjj weigerde echter de aard van deze richtlijnen bekend te maken. Ruilhan del wordt on het ogenblik bedreven door Atjeh, Midden- en Zuid-Sumatra, Bor neo, Celebes en de Molukken. Indonesië houdt vast Volgens „Antara" Is de Indonesische regering vastbesloten vast te houden aan haar eis ten aanzien van de territoriale wateren. Dit werd medegedeeld door de vice-premier mr. Hardi. die thans optreedt als waarnemend minister van Buitenlandse Zaken, naar aanleiding van het bericht, dat Engeland de eis van Indonesië tot uitbreiding van zijn terri toriale wateren, heeft afgewezen. Builenpest op Midden-Java? In verband met de aanhoudende ge ruchten over een epidemie op Midden- Java worden alle passagiers die in Sin gapore uit Indonesië aankomen, vijf d.«- kunnen in het kamp blijven. En voor gen in quarantaine gehouden. Voor de evacuees is dit gemakkelijk, want zij mensen die van de normale lijndiensten - boot of vliegtuig - gebruik maken wordt verwacht dat zij de medische au toriteiten op de hoogte zullen houden van adreswijzigingen. De Nederlandse consul-generaal, de heer Middelburg; heeft verklaard dat er op Midden-Java een epidemie van bui lenpest is uitgebroken. Ook dr. Yung, chef van de gezondheidsdienst in Sin gapore. zei dat op Midden-Java builen pest heerst. Hij stelde echter vast dat deze ziekte in dat gebied veel voorkomt en merkte on dat de havens van Java. niet door de ziekte zijn besmet. De heer Middelburg verklaarde alle drie de evacuatiekampen in Singapore bezocht te hebben en daar geen andere besmettelijke ziekten te hebben aange troffen dan mazelen bij enkele kinderen. Unileverfabrieken stopgezet Onze correspondent te Djakarta meldt: In de drie fabrieken van Unilever te Djakarta is thans de produktie stopge- BINNENLAND Op Initiatief van de N.V. Koninklijke Industriële Maatschappij voorheen Noury en van der Lande te Deventer zal ln de Ierse plaats Sligo een chemische fabriek worden gevestigd. De onderhandelingen met het gemeentebestuur van Sligo voor het verwerven van een terrein, waarop de fabriek zal worden gebouwd, zijn vol tooid. Bij graafwerkzaamheden te Zut- phen hebben arbeiders gistermiddag de stoffelijke resten gevonden van twee Duitse soldaten Deze zijn ln de laatste oorlog daar ln een loopgraaf gesneuveld. De terugtrekkende troepen hebben blijk baar niet meer de gelegenheid gehad deze graven te merken. Identificatie bleek niet meer mogelyk. Aan ons Bureau ligt voor belang stellenden de passagierslijst ter inzage van het m.s. ..Marne Lloyd", dat 12 Jan. a s. uit Indonesië ln Rotterdam wordt ver wacht. Op het strand bij de Cocksdorp op Texel is gistermorgen een tas met papie ren afkomstig van de vergane Groningse kustvaarder ..Capella" aangespoeld. Het is een tas. zoals die gebruikt wordt door een kapitein om de papieren ln mee te nemen als hij zijn schip moet verlaten. De po litie heeft de tas onder haar berusting. In Drachten ls gisteren het ruim twee-Jarige dochtertje van de familie H. Ruiter dicht bij de ouderlijke woning ln een gracht verdronken. De moeder, die het kind plotseling miste, toen het met oudere broertjes en vriendjes naar een winkel zou gaan, zocht enige tijd tever geefs. Een buurvrouw zag daarna ln de gracht het manteltje van de kleine Willie drijven. Het meisje was de Jongste tilt een gezin met zes kinderen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss. „Uruguay" 13 Januari. Australië ss ..Strathnaver" 13 Januari, vla Engeland 18 Jan.. Brazilië: ss „Uru guay" 13 Jan.. Canada: „Ravneflell" 15 Jan Chili: vla New York 16 Jan., Indone sië: ms „Bengkalls" 16 Jan.. Ned. Antillen ms. „Prins der Nederlanden" 14 Jan., Nw. Zeeland: vla Engeland 18 Jan. Unie van Z -Afrika: ms. „Pretoria Castle" 18 Jan. en Z.W. Afrika. In het Nederlandse opleidingsinsti tuut voor het buitenland (Nold) en kas teel Nijenrode te Breukelen wordt zater dag en zondag a.s. een nationaal Unesco- congres gehouden, waaraan circa 100 per sonen deelnemen). De Delftse recherche heeft een man gearresteerd, die vroeger ln Delft woonde doch de laatste Jaren in hotels ln ver schillende steden vertoefde. Hij heeft om streeks 20 inbraken op zijn geweten, niet alleen in Delft, doch ook in Gouda. Arn hem. Wierden. Naarden. Amersfoort. Wa- genlngen. Woerden. Hlllegom en Heemste de. Vermoed wordt, dat de man zich ook schuldig maakte aan tal van kleinde dief stallen in bedrijven te Delft, welke de laatste maanden werden gepleegd en niet werden opgehelderd. Een compagnon van de man ls in Utrecht in arrest gesteld. Het ministerie van Maatschappelijk Werk heeft besloten 200 bejaarden gere- patrieerden, in hoofdzaak Indische Ne derlanders. onder te brengen ln het oude St.-Josephziekenhuis te Devehter. Tegen half februari worden de gasten verwacht ln het gebouwencomplex, waarin tot an derhalf Jaar geleden het St.-Josephzieken- huls gevestigd was. Na de opening zaterdagmiddag door de waarnemend voorzitter van het Unes co centrum Nederland, prof. mr. P. J. Verdam, houdt de Leldse hoogleraar, prof. dr. M. C. Berg, lid van de nationale Unes co commissie een lezing over het grote Unescoproject „OostWest", de weder zijdse waardering, in het bijzonder op het gebied der cultuur en het nader tot el kaar brengen van de beschavingen van de Westerse en Oosterse wereld. Gisteren ls de 40-Jarige houwer J. de Keyser uit Urmond bij werkzaamheden in een schaafpijler op de 455 meter verdie ping van Staatsmijn Maurits onder val lend gesteente geraakt en zo ernstig ge wond. dat hij ter plaatse ls overleden. Houwer de Keyser was gehuwd en va der van twee kinderen. De 42-Jarige hou wer Busman uit Steln. die eveneens onder de vallende stenen geraakte, liep ernstige doch niet levensgevaarlijke verwondingen op. BUITENLAND De Franse marine beschikt weer over een Atlantisch eskader naast het eskader ln de Middellandse Zee. Admiraal Douget heeft woensdag het commando te Brest op zich genomen. Het eskader bestaat uit een lichte kruiser, vier grote torpedoboot- Jagers. duikboten en een aantal lichte vaartuigen. Na de tweede wereldoorlog was wegens gebrek aan schepen geen nieuw Atlantisch eskader gevormd. De economische besprekingen tussen de Sovjet-Unie en Egypte zijn. naar Tass bekendmaakt, gisteren te Moskou begon nen. De leider van de Sovjetrusslsche de legatie ls de voorzitter van de staats commissie voor economische betrekkingen met het buitenland en de Egyptische de legatie wordt geleld door de Egyptische minister voor de Industrie. Gisteravond zyn de economische deskundigen van bel de landen met de werkzaamheden begon- Er zal op 10 februari een nieuwe postzegel van de Verenigde Naties worden uitgegeven ter gelegenheid van de op richting van het Internationale bureau voor atoomenergie. De zegel, die is ont worpen door de Fransman Robert Pe""ot- wordt uitgegeven in de waarde van drie en acht dollarcent. Een Franse vroedvrouw, de 66-Jarlge mevrouw Leroroy Reneau te Guines nabij Calais, is dinsdag behulpzaam geweest bij de 35.000ste geboorte van haar loopbaan. John Dloguardi, leider van één der afpersersorganisaties in New York. die bekend ls als Johnny Dlo. is op beschulr dlglng van afpersing veroordeeld tot een gevangenisstraf van vyftlen tot dertig jaar. Hij had twee werkgevers laten weten, dat zij geen moeiiykheden met het per soneel zouden krijgen als zij een zekere som betaalden. In september Jl. was Dlo al tot twee Jaar veroordeeld wegens om koperij. Hij moet nog terechtstaan op be schuldiging van belastingontduiking en medeplichtigheid aan de aanslag op de Journalist Victor Rlesel. die enige Jaren geleden blind werd doordat onbekenden hem zoutzuur in het gezicht gooiden. Het wereldluchtvaartverkeer heeft ln het afgelopen jaar met een totaal van 87 miljoen passagiers een record bereikt. De gemiddelde afgelegde afstand was 930 km- zo bleek uit een overzicht van de inter nationale burgerluchtvaartorganlsatle. De technische directeur van een vllegtuigmotorenfabriek in de Oostduitse stad Chemnitz. Werner Makella. Is volgens het antl-communlstlsche bureau „West" naar West-Duitsland uitgeweken. Makel la werd na het einde van de tweede we reldoorlog naar de Sovjet-Unie overge bracht. Pas in 1954 lieten de Russen hem naar Oost-Duitsland terugkeren. Het Russische ministerie van Buiten landse Zaken heeft de ambassades van Japan, de V.S. en Engeland geiykluldende nota's overhandigd, waarin de Russische regering de protesten van de hand wijst tegen de sluiting van de Baai van Wladi- wostok. De Russische regering staaft haar standpunt, dat zij de soevereiniteit bezit over de wateren en aangrenzende gebie den van de Baal met een lang Juridisch en historisch betoog. In Tanganjlka is op 52-Jarlge leef- tyd overleden de Canadese „diamant- koning" en multi-miljonair dr. John T. Williamson. Hy stond bekend als een van de rykste en meest verlegen vrijgezellen van de wereld. In november 1957 schonk hij Prinses Margaret van Groot-Brlttannlë een diamant ter waarde van circa 160.000 gulden ter herinnering aan het bezoek, dat zy ln 1956 aan zijn myn bracht. Wil liamson. die circa 500 huwelijksaanbie dingen per Jaar kreeg, schijnt tijdens zijn leven maar weinig belangstelling voor geld gehad te hebben. Een groot deel van zyn winsten werd ln zijn mlln geïnves teerd of besteed voor het welaan van zyn De vermindering der Sovjetrusslsche troepen in Oost-Duitsland met 41.000 man zal tegen eind Juni voltooid zijn. De kazernes en barakken, die de vertrekken de troepen achterlaten, zullen door het Oostduitse leger in gebruik worden geno men. zo meldt het antl-communlstlsche voorlichtingsbureau West in West-Berlijn. Volgens dit bureau zijn de vrouwen van Russische officieren, die naar de Sovjet- Unie zullen terugkeren, reeds begonnen zoveel mogelijk goederen en kleding ln te slaan. De Oostenrijkse ministerraad heeft woensdag .besloten, dat kanselier Raab zich na Pasen naar Moskou zal begeven voor een officieel bezoek. De juiste da tum van de reis zal in overleg met de Russische ambassadeur in Wenen vastge steld worden. Raab zal met Pasen ln Ro me zijn. Aan het eind van de lente zal hy ook een bezoek aan de V.S. brengen. Het Oostenrijkse blad „Blldtelegraf" heeft gemeld, dat een openbare aanklager te Boedapest de doodstraf heeft geëist te gen mgr. Rurszanyl. een vroegere secreta ris van kardinaal Mlndszenty. Volgens dit blad ls het proces op 24 december begon nen en zal vrydag a.s. vonnis worden ge wezen. Geoffry Hlrst. een conservatief lid van het Britse parlement, heeft giste ren gedreigd de conservatieve regering zijn steun te zullen onthouden als hy niet e#n bevredigender en realistischer voormalige minister van Financiën krygt. Hirst eist ook de verzekering, dat de strijd tegen de Inflatie zal worden voortgezet. Het conservatieve parlementslid zegt niet te geloven, dat Thorneycroft en de an deren afgetreden zijn „alleen om de vyf- tig miljoen pond sterling" van de begro ting. De Franse staatsveiligheidsdienst, de Sureté Nationale, heeft, naar officieel door de politie bekend is gemaakt, een clandestiene fascistische organisatie op gerold, die een samenzwering tegen de staat op touw had gezet. De organisatie had geen duideiyke banden met bestaan de rechtse bewegingen, en had zijn plan nen kennelijk nog niet ln beweging gezet. De Jordaanse monarch. Koning Hoes sein. heeft gisteren met palelsdignltarls- sen en journalisten ln een Fokker Friend ship boven Amman gevlogen. Piloot Hugo Burgerhout stelde bij het landen op het militaire vliegveld bij Amman voor, dat de Koning de stuurknuppel zou overnemen. De Jonge vorst, die bekend staat als de „Jet propelled King" wegens zijn liefheb berij ln vliegen, aanvaardde het aanbod. Hij nam plaats op de stoel van de tweede piloot, vloog tot een hoogte van 1500 me ter en cirkelde gedurende 20 minuten bo ven het vliegveld terwyi hy Burgerhout op verschillende bezienswaardigheden wees. „De Koning vloog uitermate goed", zei Burgerhout na de vlucht. Een echte t.v.-acteur en een nieuwe rubriek In het televisieprogramma van de K-R.O. hebben we woensdagavond een zeer aannemelijke opvoering gezien van „De stillen" (The quiet ones) een tv-spel van de Engelse auteur IanMac Cormick over communistische infiltra tie in het bedrijfsleven. De schrijver heeft begrijpelijk Engeland als plaats van handeling gekozen, maar zijn stuk is toch duidelijk bedoeld als waarschu- Advertentie) VOOR UW DRUKWERK Haarlemmerstraat 219 Telef 30900 Eervol ontslag aan mr. W. C. graaf van Rechteren Op de meest eervolle wijze is mr. W. C. graaf van Rechteren Limpurg ont heven van zijn functie van Ned. ambas sadeur te Madrid. In afwachting van het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd is hy ter beschikking gesteld. zet. De Colibri-zeepfabrieken t« Soera- baja, die ook tot het Unilever-eoncern behoren, zullen in de komende dagen volgen. Als resultaat van het gebrek aan grondstoffen, veroorzaakt door de ver storing van het interinsulaire scheep vaartverkeer, zijn, zoals gemeld, de zeep fabrieken in Djakarta reeds medio de cember stopgezet. Tegen het einde van de vorige maand volgde de sluiting van de margarinefabriek en thans moet ook de Archa Oliefabriek, waar ruwe kokos olie uit kopra wordt vervaardigd, de produktie beëindigen. Ofschoon de Indonesische autoriteiten hun volle medewerking verlenen bij de verstrekking van grondstoffen aan Uni lever, is het niet te verwachten, dat de fabrieken in de naaste toekomst weer op volle kracht zullen kpnnen draaien, daar ook het distributie-apparaat stag neert als gevolg van de verslechterde vervoerssituatie in de archipel. Met het oog hierop is Unilever, die begin decem ber de vrouwen en kinderen van al haar Nederlandse employé's heeft geëvacu eerd, thans begonnen met het terugzen den van de Nederlandse employé's, die niet meer te werk kunnen worden ge steld. Gisteren is de eerste groep van elf personen per TAI-vliegtuig uit Djakar ta vertrokken. Ongeveer 20 anderen zul len in de komende twee weken volgen. Dit vertrek staat ook in verband met het plan het internationale karakter van het concern te accentueren en daarom de Nederlandse employé's te vervangen door andere buitenlanders. De vraag is, in hoeverre er onder deze buitenlanders animo aanwezig is onder de huidige om standigheden naar Indonesië te gaan. Geen „Staat Sumatra?" De woordvoerder van het militair commando van Noord-Sumatra, kapitein Matang Sitepoe. heeft vandaag ver klaard, dat het militaire commando van Noord-Sumatra tot dusver nog niets heeft gehoord over plannen om een af zonderlijke staat Sumatra te stichten". Hy ontkende iets af te weten van „provocerende en spectaculaire berichten dat spoedig een „Staat Sumatra" zou worden ingesteld". Hij verklaarde met nadruk, dat het commando van Noord-Sumatra trouw zal blijven aan de centrale regering. Halvering Gia-diensten De Indonesische minister van verbin dingen, Soekanto, heeft vandaag ver klaard. dat na het vertrek van het KLM-personeel, dat thans bij de Ga- roeda Indonesian Airways werkzaam is, de frequentie van de" inter-insulaire vluchten van de GIA tot de helft zal moeten worden teruggebracht. DONDERDAG Café De Valk. Ruilbeurs voor verzame laars. 7.30 uur nam. Langebrug 63: Lezing B. Lemkes van Alphen over „De wereld, voorheen, nu en ln de toekomst". 8 uur nam. Hogewoerd 175. Byeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. Rehoboth. Ledenvergadering Veron. Spr. lng. Roorda Jr. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Abonnements concert Residentie Orkest o.l.v. Ignaz Neumark. Solist Herman Krebbers. 8 uur nam. Den Burcht: Emlgratie-voorlichtlngs- avond over Canada. 8 uur nam. Gerecht 10: Soefi-beweging. Spr. mevr. J M. Kunst. 8 uur nam. Schouwburg: Hoofdstad Operette „Eln Walzertraum". 8 uur nam. Stadhuis (trouwzaal): Leldse Jeugdpar- lement. Spr. Wethouder J. C. van Schalk over onderwys, kunsten Jeugd- en sport zaken. 7.30 uur nam. ZATERDAG Luxor-theater. K. en O. „Sltous les gars du monde". 4.30 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Ryksmuseum voor Volkenkunde: K. en O.-cursus „Godsdiensten der mensheid". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O. A'dams Kunstmaandorkest. Solovlollst Wim Stenz. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal)Filmvoorstel ling Chr. Metaalbedrljfsbond. 4.30 en 8 u. nam. De Doelen. Ledenvergadering Leldse Amateur Fotografenver. 8 uur nam. Leldse Volkshuls. Ver voor Pedagogiek Spr. dr. J. J. Mledema. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Ver. voor Pedagogiek Spr. dhr J. J. Mledema. 8 uur nam. wing in algemene zin. Met „de stillen" typeerde hij de kleine en kleinere hand langers van de communistische partij, die de opdracht hebben leden te werven zonder dat de slachtoffers er al te veel van merken. Om hun doel te bereiken mogen zij stakingen forceren en moeten zij in het algemeen de maatschappelijke orde. de economie van een land, als mollen ondergraven uit naam van een ideologie, die beoogt de wereld te ver beteren. Misschien waren er gisteravond kijkers, die de indruk hadden, dat Mac Cormick door de scherpte, waarmee hij zijn stuk heeft geschreven, de hele zaak van communistische dwarsbomerij wat erg opschroeft en gevaarlijker voorstelt dan zij in werkelijkheid is. Zij dienen dan te bedenken, dat de soort commu nistische terreur, zoals de schrijver die in zijn personen en hun corrupte „mo raal" tekent, in Engeland aanmerkelijk groter kansen heeft dan in ohs land. Piet Kamerman toonde aan, dat hij in Canada, waar hy met Elly Ruimschotel gedurende een jaar een fc.v.-opleiding genoot, het vak van televisieacteur heeft geleerd. HU speelt voor de camera di recter dan de meeste andere acteurs in ons land kunnen, gewend als zy zijn in schouwburgen op te treden. In het spel van Elly Ruimschotel was dat ook op vallend. Beiden spelen geroutineerd „op de camera" en daardoor „in de huis kamer". Piet Kamerman gaf een zeer overtuigende, nu en dan sublieme ty pering van John Pringle, de nerveuze, onevenwichtige ontwerper van vliegtuig modellen, die zich meer als daad tegen over zyn beide oudere broers, bij wie hy zich altyd in de schaduw voelde staan, eten uit overtuiging bij de communisten aansluit, maar zich terugtrekt, zodra hU de corruptie onder zyn kameraden als misdadigheid tegenover zyn medemen sen onderkent. Zyn broer Joe kreeg in het spel van Fritz Butzelaar eveneens uitstekend gestalte. Zyn tweede broer Charlie werd bevredigend door Bert Dijkstra vertolkt. Ook zagen we over tuigend, soms ontroerend spel van Mag- da Janssens als de moeder en van Elly Ruimschotel als John's vriendin. De overige rollen werden eveneens bevre digend vertolkt. Jan Casteiyns maakte een glad klinkende vertaling. Het decor van Fokke Duetz voldeed over het al gemeen wel. maar was voor ons gevoel toch hier en daar te veel decor, waar door een gebrek aan sfeer aan de voor stelling enige schade deed. Voordat men de camera in de studio in werking stelt, doet men er bij stukken met een be langrijke schildering van een ruw milieu als dit goed aan een paar keer kris kras met de ogen dicht door het vertrek te wandelen, waarin opnamen zullen worden gemaakt. En dan moet men dingen die men heeft omgegooid, niet weer overeind zetten. Aan deze voorstelling ging de eerste aflevering van een nieuwe rubriek geti teld „Vademecum" vooraf. Jan Willem Hofstra stelt daarin aan gespecialiseerde beoefenaars der wetenschap vragen over onderwerpen op het gebied van hun vak. En hij doet dit zo. dat het antwoord voor iedere leek begrijpelyk kan zyn. Deze eerste aflevering een gesprek met prof. dr. F. van der Meer van de R.-K. Universiteit in Nijmegen over de geschiedenis van het kruis in religie en kunst leek ons een waarborg te geven voor de zinrykheid van volgende edi ties. WOENSDAG Den Burcht (grote zaal): Filmavond Leldse Bond van Volkstulndersverenlgin- gen. 8 uur nam Schouwburg: K. en O. Toneelgroep Theater". Grote Hanzen en kale Halzen". 8 uur nam. Prediker: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. Rijksmuseum voor Geologie en Minera logie (Garenmarkt)Lezing mej. G. E. de Groot over de geschiedenis van het leven op aarde. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen (Vrouwenkerksteeg 12): Tentoonstelling van tekeningen, de school voor esthetische vorming. Werkdagen 2-5 en 79 uur nam. Ryksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feestdagen 2-4 uur. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Volk van Suriname" (tot 1 maart). Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25) Foto's van Erich Salomon. Werkdagen van 2-5 uur (t/m 18 januari). BIOSCOPEN Rex: ..My gun Is quick". 18 Jaar. Werk dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2,30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Knock on wood". Vrijdag, zaterdag, zondag en woensdag 2.30 uur „Tom en Jerry". Lido: „De Prins en het dansmeisje". A.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Bambi". A.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Ariane love in the afternoon'. 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. I.uxor: „Voor wie de klok luidt". 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.30 uur. Zondag 2. 4.30, 7 en 9.30 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 11 Januari 8 uur waar genomen door: Apotheek van Drlesum. Mare 110, tel. 20406. en Apotheek Oegst geest. Wilhelminapark 8. tel. 26274. Bij geen gehoor by Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Helsinki onbewolkt windstil -29 0 Stockholm licht bew. windstil -18 0.4 Oslo sneeuw n l -11 6 Kopenhagen regen zzw 5 1 4 Aberdeen zwaar bew. nw 6 5 6 Londen zwaar bew. w 10 7 2 Amsterdam half bew. wzw 11 8 7 Brussel regen wzw 12 7 7 Luxemburg regen zw 10 3 5 Parys Bordeaux regen zw 10 7 4 zwaar bew. z 3 2 0 Grenoble zwaar bew. windstil -2 2 Nice licht bew. nnw 7. 5 0 Berlijn regen zzw 8 2 0.3 Frankfort regen wzw 11 5 2 München zwaar bew. zw 5 1 1 ZUrlch zwaar bew. zzw 5 2 2 Genéve geh. bew. z 2 -1 0 Locarno half bew. ono 2 -1 0 Rome onbewolkt O 4 2 0 Ajacclo Mal lor ca onbewolkt no 3 3 0 zwaar bew. n 9 8

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2