„Ons volk moet inzake woonruimte een grote extra prestatie leveren" WEERBERICHT Ook oproep van kerkelijke zijde H. Walenkamp Zn NAVO-raad werkt aan antwoord op de brieven van Boelganin GRATIS koopuur 96ste jaargang DONDERDAG 9 JANUARI 1958 No. 29336 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.255 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Minister Klompê op nationaal appèl: De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, was een van de prominente figuren uit het Nederlandse kerkelijk en maatschappelijk leven, die vanmiddag in de Burgerzaal van het Hilver- sumse raadhuis het woord hebben gevoerd op een nationale manifes tatie, die zoals de minister zei „een appèl wil zijn aan het gehele Nederlandse volk om de heersende woningnood te helpen verlichten". Noodzakelijk appèl Deze vianifestatie was belegd door de landelijke contactcommissie inza ke het ivoonruimtevraagstuk. Leden van de Eerste en Tweede Kamer, van Gedeputeerde Staten, benevens burgemeesters en afgevaardigden van velerlei organisaties met name op gezins- en woninggébied, woon den dit nationale appèl bij. De minister zei dankbaar te zijn voor dit initiatief van de contact-commissie. Het appèl heeft volgens spreekster zin, omdat de nood zo onnoemelijk groot is en er in ons land nog velen zijn, die zonder al te grote bezwaren woonruim te zouden kunnen afstaan. Hoewel de enige doelmatige oplossing van de wo ningnood is het bouwen van meer wo ningen. zijn toch tijdelijke voorzienin gen nodig, omdat fysieke en financiële factoren aan de bouw een limiet stel len. Honderden brieven De minister vroeg zich af, of juist de genen. die zouden kunnen helpen met woonruimte, de nood wel in alle scherpte kennen. Honderden brieven komen we kelijks ten departemente binnen, die ge tuigen van deze nood. Hiervan hebben vooral te lijden de gezinnen met kinde ren, die nog steeds in een of anderhalve kamer moeten huizen, de jonggehuwden en degenen, die trouwplannen hebben alsmede de alleenstaanden, de onge huwde volwassenen. Het bestaan van de groep gerepa trieerd en geeft volgens de minister een extra actualiteit en noodzaak aan dit appèl. Ten aanzien van deze groep, zei minister Klompé „De regering stelt zich voor de huisvesting van deze land genoten zodanig te regelen, dat aan de bestaande prioriteit van de reeds inge schreven woningzoekenden niet wordt voorbijgegaan. Daarom zullen de gere- patrieerden, die op huisvesting van overheidswege zijn aangewezen, zoveel mogelijk worden ondergebracht in con tractpensions of in andere centra, ten einde de zelfstandige huisvesting van de reeds lang wachtenden-op-korte-termijn niet aan te tasten. Wel zullen echter de gerepatrieerden ten dele mede aangewe zen zijn op beschikbaar komende over tollige woonruimte. Dit maakt het appèl zo urgent, im mers zij hebben er recht op door ons te worden opgenomen, maar anderzijds mag de nood van hen die hier reeds lang wachten niet nog worden vergroot. Er moet door ons volk dus een extra prestatie worden geleverd", aldus mej. dr. Klompé. Geen vordering „Men heeft mij dikwijls gevraagd, waarom de woonruimte niet eenvoudig gevorderd kan worden", zo zei mej. Klompé. „Vordering zie ik als een uiter ste middel, dat pas gebruikt mag wor den, als alle andere hebben gefaald". De minister wees op de nadelen van min of meer gedwongen samenwoning. De basis van vrijwilligheid maakt het tenminste mogelijk bij het begin zeer duidelijke afspraken te maken over de wijze van samenwoning, al zijn daarmee niet alle problemen opgelost. „Met financiële regelingen alleen is echter het probleem niet opgelost. Er is een goede wil van de bevolking zelf no dig. Er zijn daarnaast nog allerlei voorzieningen mogelijk en nodig, waardoor een soepeler en doelmatig gebruik van overtollige woonruimte kan worden gewaarborgd, een groeiende sa menwerking tussen de plaatselijke huis vestingsbureaus kan worden bevorderd en daarnaast ook de ruimteverschaf - fende partij kan worden beschermd tegen overlast". Ons volk heeft in het verleden ge toond onverzettelijk te zyn als het ging om het bestrijden of te boven komen van rampen. De woningnood is zo'n ramp en het gaat er vandaag om onze eigen landgenoten te helpen. Advertentie SOLEX bromfietsen TURFMARKT 5 Wisselvallig De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan opklaringen maar ook en kele buien later wellicht weer regen. Aanvankelijk nog stormachtige, later overwegend krachtige westelijke wind. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 10 JANUARI Zon op: 8.46 uur; onder: 16.50 uur. Maan op: 23.24 uur; onder: 10.44 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.20 en 18.37 u. Laagwater te 2.05 en 14.30 uur. Dit nummer bestaat uit 13 pagina's. Wy zullen niet versagen. Wij zullen ook deze stryd winnen. In het licht van de heersende nood roep ik li allen op by U zelf na te gaan wat U kunt doen om te helpen", aldus besloot de minister van Maatschappeiyk Werk haar beroep op het Nederlandse volk. Kerkelijke stemmen Op deze bijeenkomst werd voorts het woord gevoerd door de praeses van de generale synode van de gereformeerde kerken in Nederland, ds. P. N. Kruys- wijk.die sprak over een „ramp voor het volk, een verpletterende druk, die neer komt op een deel van het volk, op de jeugd en de jonge gezinnen" en de praeses van de generale synode der Nederlands hervormde kerk. dr. A. A. Koolhaas, die er op wees dat de kerken de plicht hebben iedere verantwoorde poging van de overheid om de door de Koningin genoemde „zwaarste nood" n.l. het woningtekort te lenigen en op te lossen, krachtig te steunen. Voorts sprak ook de aartsbisschop van Utrecht mgr. B. Alfrink, die zeide, dat het wo ningvraagstuk een nood en een leed is, waar slechts door gezamenlijk doen hulp kan worden geboden. Natuurlijk heeft het zin om de wachtenden en de klein behuisden op te wekken tot le vensmoed en vertrouwen, aldus mgr. Alfrink: „Maar mogen zij niet met recht verwachten van geheel ons volk, dat het niet alleen hun nood onder kent, maar ook alle krachten inspant en alle middelen gebruikt om aan die nood tegemoet te komen". De laatste spreker was de voorzitter van de voorlopige raad voor de volks huisvesting. mr. H W Bloemers. die sprak over de oorzaken van de woning nood en de pogingen om deze te leni gen. „Men gaat er thans van uit, dat het met de bouw van 80.000 woningen per jaar tot 1968 zal duren alvorens de woningnood zal zijn overwonnen. Het is echter niet uitgesloten, dat deze nood nog langer zal duren, omdat niet bekend is of het zeer hoge ge middelde van 80.000 woningen per jaar ook in de komende jaren kan worden gehandhaafd. En al die tijd zal dit het dichtst bevolkte land ter wereld steeds dichter bevolkt raken, zullen de jonge mensen de voor hun leven meest essentiële verbintenis willen aangaan en zullen deze ver bintenissen gezegend worden met de rqkste gave der natuur. Geen huis vestingsbureaus, geen ambtenaar en geen formulier zullen deze levens stroom kunnen afdammen. Moge het beroep, dat heden op ons volk wordt gedaan, de weerklank vinden, die dat zelfde volk zo bitter van node heeft", aldus mr. Bloemers. Omzichtige bereidheid tot een gesprek met Moskou inzake raketvrije zone (Van onze correspondent te Parys) De permanente raad van de Noordatlantische Verdragsorganisatie (NAVO) heeft gisteren onder leiding van secretaris-generaal Paul-Henri Spaak in Parys langdurig de inhoud en termen overwogen van de antwoorden op de vijftien brieven, die maarschalk Boelganin, uit naam van de Russische regering, in december naar de Atlantische hoofdsteden heeft gestuurd. Ofschoon ook Amerika en Frankrijk al ontwerpen voor hun antwoorden moeten hebben opgesteld, is gisteren alleen een Engels voorstel in die richting behandeld, waarby eveneens premier Macmillans suggestie voor een niet-aanvalsverdrag met Moskou ter sprake zou zyn gekomen. Westelijke brieven worden „geharmoniseerd" Vrijdag zal het dossier „corresponden- tie-Boelganin" opnieuw in het Palais Chaillot op de groene tafel verschijnen, maar wanneer de brieven, waarvan de inhoud dus „geharmoniseerd" zal wor den, in zee zullen gaan, is nog niet bekend. Een woordvoerder van het NAVO- secretariaat deelde ons nog mede, dat gisteren ook het Poolse plan voor een raket-vrije zone in Midden-Europa be sproken is. Zoals bekend denkt ook de voormalige Amerikaanse ambassadeur in Moskou, George Kennan, in deze richting. Over het algemeen scheen men het met Spaak eens te zijn, dat de mili taire betekenis van dit plan zonder waarde was, terwyl de politieke kanten gevaarlyk werden bevonden. Niettemin waren de meeste vertegenwoordigers van oordeel, dat het plan niet zonder meer verworpen moest worden, vooral ook omdat de mogelijkheid geenszins werd uitgesloten, dat Warschau nu inderdaad een onafhankelijker positie tussen Mos kou en het Westen probeert in te nemen. pochten er zich gisteren in Parijs dus al een paar tekenen hebben voorgedaan, die kunnen wijzen op een omzichtige bereidheid de dialoog met Moskou vol gens de wensen van de NAVO-conferen- tie van vorige maand te heropenen, dan heeft de heer Foster Dulles in Washing ton op de hem bekende kloeke wijze ge poogd bij voorbaat ieder optimisme de kop in te drukken met zijn verklaring, dat het nutteloos zou zijn momenteel op een hoger niveau met de Russen te gaan praten. (Zie een bericht hierover elders in dit Blad). Sir Edmund Hillary is „diep geschokt" Sir Edmund Hillary is „diep ge schokt" door het feit, dat de gehele wereld op de hoogte is van zijn me ningsverschil met dr. Vivian Fuchs. De boodschap, waarin hy Fuchs aan raadde op de Zuidpool voorlopig te stoppen, was nooit voor de openbaar heid bestemd. Dat neemt echter niet weg, dat Sir Edmund vasthoudt aan zijn toen geuite mening. Hillary zeide dit gisteren tijdens een radio-uitzending voor Nieuw Zeeland vanaf het depot var» Scott. Hy voegde er aan toe. dat hij desnoods nog zal willen trachten een tweede voorraad- basis voor de expeditie van dr. Fuchs te vestigen, maar dat het aanleggen van dit nieuwe depot - een 150 kilometer dichter bij de Zuidpool dan depot 700 zeker „het uiterste van onze krachten zal vergen". Tot dusver heeft men nog geen ant woord ontvangen op dit aanbod van Hillary. Mocht dr. Fuchs op het voorstel ingaan dan kan dit depot ingericht worden door middel van vluchten met vliegtuigen zonder dat het nodig zou zijn mannen over land voorraden te la ten aanbrengen. Beaver-vliegtuigen van Nieuw-Zeeland zouden de voorraden over een gedeelte van de route vervoeren en Engelse Otter-toestellen zouden dan verder helpen de ladingen over de berg achtige ijsstreek naar de nieuwe basis te brengen. (Advertentie) tegenstander Dulles van topconferentie Meany over streven van Moskou naar wereldmacht De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Foster Dulles heeft voor een Congrescommissie met nadruk verklaard, dat besprekingen op hoog De directeui van de N.V. Steen fabrieken v.h. Terwindt en Arntz te Nijmegen, de heer O. Huisman, die vijftig jaar lang de belangen van de Nederlandse Baksteenindus trie heeft behartigd, werd gisteren benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Dr. E. L. Kramer, directeur-generaal voor de Energievoorziening en de Indus trialisatie van het Ministerie van Econ. Zaken, speldt de jubilaris (midden) de versierselen op. WOENSDAG VAN 1—2 UUR (stempel 5). niveau met de Russen op dit ogenblik geen zin hebben. Hy verklaarde dit voor de commis sie van buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden, toen hij een uit eenzetting gaf over de internationale toestand, zo heeft de commissievoorzit ter, de democraat Ohara, gisteren be kend gemaakt. George Meany, voorzitter van de ge combineerde twee grootste Amerikaan se vakbonden der A F L. en C.I.O.. heeft gisteravond in een radiotoespraak een beroep op het Amerikaanse volk gedaan militair, economisch, maatschappelijk en op nóg andere gebieden sterker te worden, om het hoofd te kunnen bie den aan de toenemende sovjetrussische dreiging. Meany verklaarde, dat het onmoge lijk is de verzekeringen der Sovjet- Unie, dat zij uit is op een vreedzaam samenleven met andere landen, voor waar aan te nemen. „Mag ik er in dit verband aan herinneren dat de Sovjet- Unie niet-aanvalsverdragen had geslo ten met alle landen, die zy thans be zet houdt?", aldus Meany. Meany legde ln zyn betoog de nadruk op de volgende vier punten: De Sovjet-Unie streeft naar wereld- overheersing; Zij is militair thans tenminste even sterk als de Verenigde Staten; Er heeft zich een teruggang in de Amerikaanse economie voorgedaan, het geen de hoop der Sovjets, om hun doel te kunnen bereiken, aanwakkert; De vrees der Amerikaanse bondgeno ten voor de Sovjet-Unie is sterker dan hun vertrouwen in het vermogen der Verenigde Staten, om hen tegen een eventuele Sovjetrussische aanval te kunnen verdedigen. Voorzichtige steun van Neliroe? Vandaag onderhoud Soekarno— Macmillan Gistermiddag heeft premier Nehroe ten tweede male een onderhoud gehad met Soekarno. Deze bijeenkomst stond niet op het officiële programma van Soekarno's bezoek aan Nieuw Delhi. In bevoegde kringen ziet men hierin een aanwijzing van de belangrykheid, die moet worden toegekend aan de besprekingen tussen beide staatslieden. Volgens goedingelichte zegslieden heeft premier Nehroe van India zich tegenover Soekarno bereid verklaard te helpen Aziatische steun te zoeken voor Indonesië's aanspraken op West Nieuw Guinea. Men verklaarde echter dat Nehroe voorzichtig was wat betreft het geven van steun aan de handelingen van Indo nesië, maar Soekarno kreeg te horen, dat India zich het geschil sterk aantrekt. Men gelooft dat de meningen tussen de twee leiders afwijken niet zo zeer wat betreft de fundamentele principes als wel de methodes van benadering. Nehroe zou een vreedzame schikking, die met vreedzame middelen tot stand komt, wensen. Van gezaghebbende zijde wordt verno men, dat president Soekarno en pre mier Macmillan elkaar vanmiddag zullen ontmoeten tijdens een lunch met premier Nehroe. Men verwacht, dat ook bij deze gele genheid het geschil tussen Indonesië en Nederland over Westelijk Nieuw- Guinea informeel zal worden bespro ken. Westelijk succes met kernfusie Zowel Britse als Amerikaanse geleer den hebben bij het onderzoek op het gebied der kernfusie bij hoge tempera turen aanzienlijke vorderingen gemaakt. Vermoedelijk zal over enkele weken een 1 officiële Brits-Amerikaanse verklaring over de vorderingen worden uitgegeven, aldus heeft admiraal Lewis Strauss, voorzitter van de Amerikaanse commis sie voor atoomenergie, gisteren op een persconferentie in Washington ver klaard. Hy voegde hieraan toe, dat En geland en Amerika eind vorig jaar be> sloten hadden zo spoedig mogelijk in het nieuwe jaar een gezamenlijke be kendmaking over deze kwestie uit te geven. Strauss ontkende ten stelligste, dat de Ver. Staten Engeland ervan weerhou den hebben Britse vorderingen wereld kundig te maken. Hij achtte het mogelijk, dat de Ame rikaanse regering voor het einde van de maand het Congres zal vragen de wet geving te wijzigen, zodat meer inlichtin gen over het atoomonderzoek aan de bondgenoten kunnen worden verstrekt. Op de vraag of het verstandig was in lichtingen te verstrekken, die de Euro pese bondgenoten in staat zouden stel len zelf atoomwapens te maken, ant woordde Strauss, dat in de eerste plaats inlichtingen zullen worden vrijgegeven, die de mogelijke vijanden van de Ver. Staten vermoedelyk toch reeds bezitten. Voorts bestaan er inlichtingen, die de gemeenschappelijke defensie en veilig heid eerder zouden versterken dan scha den. doch „dit betekent niet. dat ik er voorstander van ben alles maar aan iedereen te onthullen", zo voegde hy hier nog aan toe. Kasjmirs vroegere premier op vrije voeten gesteld Sjeik Abdoellah. de voormalige eerste minister van Kasjmir, is woensdag, na een gevangenschap van byna vier en een half jaar, op vrye voeten gesteld. De 52-jarige sjeik is in augustus 1953 door de huidige premier. Ghoelam Moham med. afgezet en gearresteerd Tegen sjeik Abdoellah waren geen beschuldi gingen ingebracht. Wel was zyn bewind beschuldigd van wanbestuur In de In diase pers is gezegd, dat Abdoellah eer der aan onafhankeiykheid voor Kasjmir dacht dan aan aansluiting van het ge bied by India of Pakistan. Volgens in Srinagar ontvangen be richten zou sjeik Abdoellah na zyn vry- lating zijn intrek hebben genomen in een rusthuis van de reeerine Twee an dere politieke gevangenen. Soefi Mo hammed Akbar en Chwaja Ali Sjah, zyn eveneens vrygelaten. H.M. de Koningin probeert een van de instrumenten van de Suri naamse „Golden Rock Steelband'' tijdens een demonstratie, welke gisterochtend te Soestdijk werd ge geven. Opnieuw radiowedstrijd met liefdadig doel „Wie opent de kluis?" Het is ditmaal de AVRO, die de luis teraars een wedstryd gaat voorzetten met top-, hoofd- en andere prijzen, be schikbaar gesteld door het bedryfsle- ven. De baten komen ten goede aan drie charitatieve instellingen: Het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestry- ding, het Nationaal Rheumafonds en het Prinses Beatrix Poliofonds ter be- stryding van kinderverlamming. „Wie opent de kluis" is de titel van deze wedstrijd, die op 3C januari a.s. be gint en die een wat ingewikkelde vorm heeft van hersengymnastiek-cijfercom binatie. waarover het publiek uitvoerig zal worden ingelicht ner „kluisblad", dat binnenkort hüis-aan-huis zal worden bezorgd. Hoofdagent als dief? Wilde koplamp van fiets halen (Speciale berichtgeving) De Rotterdamse politie heeft een hoofdagent van het eigen korps ge arresteerd. D' man is dinsdagmiddag op de Mathenesserweg betrapt bij het stelen van een koplamp van een onbeheerd staande fiets. Toen hy dit deed, was hy in burger. Burgers hebben de hoofdagent, die reeds geruime tyd deel uitmaakt van het Rotterdamse politiekorps, aangewezen. Hangende het onderzoek is hy geschorst. Fransman verbetert de transistor De Franse PTT heeft bekendgemaakt, dat er in haar laboratorium een radio lamp ter grootte van een lucifer is ge construeerd, di een belangryke verbe tering ten aanzien van de in de V.S. uit gevonden transistor betekent. Terwijl het Amerikaanse apparaat alleen bruik baar is voor lage frequenties en geen nut heeff voor geleide projectielen, televisie en andere telecommunicates, kan de Franse vinding, „Tecnetron" genaamd, worden gebruikt voor frequenties tot duizend megahertz. De „Tecnetron" is geperfectioneerd door de 53-jarige. uit Polen afkomstige Stanislas Teszner. De Franse staats secretaris voor de PTT verklaarde, dat „Frankryk nu geen minderwaardig heidscomplex op het gebied van de elektronica behoeft te hebben".. Toestand in Venezuela is nog niet stabiel Politieke waarnemers te Washington zyn van mening, dat de toestand in Ve nezuela nog verre van gestabiliseerd is, ook al werd de opstand van 31 decem ber j.l. snel onderdrukt. Zy menen dat de revolutie ernstiger was en vermoe delijk verder strekkende gevolgen zal hebben dan men aanvankelijk dacht De officiële berichten uit Venezuela zyn schaars Zy wekken echter de in druk dat er een zeker gevoel van on behagen in het land heerst. Voorts wordt in persberichten gemeld, dat er onder de r.-k. geestelijkheid verzet tegen dictator generaal Perez Jiminez zou bestaan Verscheidene priesters zouden reeds gearresteerd zijn. In kringen te Washington die be langstelling hebben voor de gang van zaken in Venezuela meent men dat de houding van de r -k kerk en de reactie hierop van de regering-Jiminez voor de toekomst van Venezuela van beslissen de betekenis zullen zyn Men wijst er in deze kringen op. dat aan de val van de voormalige Argentijnse dictator Pe- ron en aan die van Rojas Pinilla de geween president van Col imbia. even eens een conflict tussen regering en r.-k. kerk vooraf ging.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1