Conferentie van Klein Europa in Parijs met half succes geëindigd WEERBERICHT Touwtrekken om hoofdstad zonder resultaat - Van één Benelux-politiek was geen spra ke Luxemburg hield taai vast Manoppo verklaart Noord-Celebes tot afzonderlijke provincie GRATIS koopuur GOEM4AT Handgranaat explodeerde voor Rivoli-bioscoop in Djakarta 96ste jaargang WOENSDAG S JANUARI 1958 No. 29335 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Sülgel l' Lelden Giro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal: f.2.55 per maand: t 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Parijse correspondent) Na twee dagen en een nacht touwtrekken om de toekomstige hoofdstad van Europa zyn de zes regeringsvertegenwoordigers van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux gisteravond in Parys uiteengegaan zonder dat een hunner zich winnaar mocht noemen. Helaas kan echter evenmin worden gezegd, dat de zes ministers hun nationale belangen hebben weten te offeren op het altaar van Europa! Zoals men weet, was de heer Bech, die sedert veertig jaar in Luxemburg, een staat van ongeveer 300.000 zielen, regen en mooi weer maakt, niet bereid de Europese Gemeenschap voor kolen en staal (KSG) met haar achthonderd amb tenaren te laten vallen, een weigering waardoor de vestiging van alle Europese organen in één stad automatisch eveneens onmogelijk werd gemaakt. Niettemin was het in 1952, toen het probleem van Europa's hoofdstad ook al werd gesteld, de uitgesproken bedoeling geweest dat de KSG slechts tijdelijk in Luxemburg zou worden ondergebracht. De Luxemburgse premier Bech heeft zijn standpunt tot het laatste moment als een tyger verdedigd. Tenslotte heeft hij zich echter wel bereid verklaard gedurende zes maanden de aanbiedingen in overweging te nemen, die hem zouden kunnen worden gedaan om zijn land schadeloos te stellen voor een eventueel verlies van de KSG-zetel, maar zijn collega's maken zich geen illusies over de prijs, waarvoor monsieur Bech zijn huid zal willen verkopen. Dr. Mansholt slechts tot vice-voorzitter gekozen Bij deze distributie van posten zijn wü, die oud-minister Mansholt als kan didaat voor de Euromarkt hadden voor- Staatssecretaris Van der Beugel, die ons land in Parijs wegens ongesteldheid van minister Luns vertegenwoordigd heeft, meende- de positie van de heer Bech te mogen vergelijken met het ver zet dat de burgemeester van Eindhoven zou bieden, indien de Philipsbedrijven hem dreigden te ontglippen. Het beeld gaat zeker niet helemaal op, maar de belangen zijn aan beide kanten mis schien wel te vergelijken. Tengevolge van bovenomschreven positie der Luxem burgse regering welke in gematigde termen, wel door België doch niet door Nederland gesteund werd van een ge meenschappelijke Benelux-politiek is in Parijs dan ook geen sprake geweest! komen de beide andere gemeenschappen, Euratom en Euromarkt, die officieel in functie zijn getreden, nu dus nog min stens zes maanden in de lucht te han gen. Men weet zelfs nog niet waar de Europese commissies gedurende die tijd zullen zetelen. Dat punt zou door de resp. voorzitters moeten worden beslist, waarbij zij de keus hebben tussen Brus sel-Val Duchesse en Luxemburg. Amerikaanse staten hadden acht jaar nodig België en Luxemburg hebben tijdens deze conferentie, ofschoon ogenschijnlijk rivalen, niettemin steeds onder één hoedje gespeeld. Beide landen hopen een stuk van de Europese koek blyvend machtig te kunnen worden en spanden zich daarom nu al in op voorhand de concurrentie van Straatsburg en vooral later eventueel van Parijs het hoofd te kunnen bieden. De voornaamste kampen werden in Parijs nu dan ook in het bij zonder gescheiden door een front waar bij België en Luxemburg zich tegenover de vier andere landen met inbegrip dus van Nederland bevonden. Door dat front is de aanwijzing van een Europese hoofd stad als gezegd onmogelijk gebleken. Men troostte zich gisteren hier echter met de gedachte, dat de Amerikaanse staten indertijd acht jaren hebben nodig gehad om een gemeenschappelijke zetel als administratief en politiek centrum te vinden, alvorens het toenmalige dorpje Washington voor die functie te bestem men!!! De ministers zijn het daarentegen wel eens kunnen worden over de verdeling van de verschillende posten, een puzzel, waarover zij de excellente hoofden uren lang moesten pijnigen. Het vraagstuk was inderdaad niet alleen de verschil lende nationaliteiten ieder hun rechtma tig erfdeel te gunnen, doch bovendien daarbij een zeker politiek evenwicht in acht te nemen. Tenslotte heeft men die moeilijkheden op menen te kunnen los sen door de Franse spoorwegdirecteur Louis Armand, die voor deze gelegenheid het liberale etiket werd opgeplakt, tot president van Euratom te maken, terwijl de r.-k. Duitse staatssecretaris Hallstein aan het hoofd van de Euromarkt werd geplaatst en de Belgische socialistische vakbondsleider Paul Finet bij de KSG de Fransman René Mayer zal opvolgen. De Italiaanse minister Campilli werd tot voorzitter der Europese Investerings bank benoemd. Advertentie gedragen, er wat zuinig afgekomen, te meer waar van onze kant geen andere verlangens voor een zetel waren inge diend. De heer Van der Beugel ver klaarde ons na afloop van de conferen tie evenwel, dat de heer Mansholt in de politieke legkaart niet te plaatsen was als president. Wel is hij tot vice-voorzit ter van de Euromarkt gekozen, tezamen met de Franse ex-secretaris-generaal van de OEES, Robert Marjolin. De heer Spierenburg werd tot vice-president van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap (KSG) gepromoveerd en mr. Stassen is tot lid benoemd van de Euro pese commissie. Bovendien zal een Ne derlander als eerste voorzitter worden aangesteld van het Hof van Justitie, waarvan de zetel dus ook nog onbekend blijft. Al deze posten zullen voor tweejarige perioden bij toerbeurt wor'den vervuld, zodat teleurgestelde kandidaten alle hoop voor de toekomst nog niet behoe ven te laten varen. Van een eclatante overwinning der Europese gedachte kan, alles bijeen, bij deze potverdeling van functies en zetels dus bepaald niet worden gewaagd. Het beginsel van een Europese hoofdstad is in het slotcommuniqué niettemin wel vastgelegd en voor 1 juni a.s. zullen de zes ministers weer bijeen komen om nogmaals te pogen dit beginsel in daden om te zetten. Doch voorlopig is hier de afstand tussen woord en daad voor de landen van Klein-Europa toch nog te groot gebleken. Meldingsplicht te Djakarta Voor eigenaars Ned. bod'ijven De eigenaars van Nederlandse be drijven te Djakarta hebben, voorzover hun zaken nog niet zijn overgenomen door de regering, bevel gekregen zich binnen 10 dagen te melden bij het plaatselijke militaire commando, aldus werd gisteren bekend gemaakt. In de bekendmaking wordt gezegd, dat re gistratie nodig is voor een verdere re geling van de status dezer bedrijven. Tot nu toe ziin te Djakarta 49 Ne derlandse bedrijven officieel overge nomen door het plaatselijke militaire commando ten behoeve van de rege ring, sedert op 1 december van het vorige jaar in Indonesië maatregelen tegen de Nederlanders een aanvang namen. (Advertentie) Alle banden met Makassar zijn verbroken Manoppo, die zich zelf heeft uitgeroepen tot gouverneur van de provincie Noord- Celebes heeft bekend gemaakt, dat de instelling van een afzonderlijke provincie Noord-Celebes thans werkelijkheid is geworden. Volgens een uitzending van het radiostation te Menado heeft Manoppo de districtshoofden formeel „geïnstalleerd" als hoofden van de provinciale afdelingen. Hy verklaarde dat een provincie zonder haar eigen provinciale afdelingen slechts een „lege" provincie is. Manoppo her innerde er aan, dat hij in de laatste maanden verscheidene keren naar Djakarta is gevlogen, om met de centrale regering overleg te plegen over de» instelling van een afzonderlijke provincie Noord-Celebes. thans te Menado bevindt negen maan den geleden in verzet kwam tegen de centrale regering. Majoor Najoan, die bij de plechtigheid optrad als vertegenwoordiger van de militaire gouverneur van Noord- en Midden-Celebes, bevestigde, dat de cen trale regering de provincie Noord-Cele bes nog niet heeft erkend. Doch er is zeide hij voor Djakarta geen reden om deze erkenning te weigeren. De provincie Noord-Celebes, met Menado als hoofdstad, heeft voorts alle bestuurlijke en financiële banden met Makassar, de hoofdstad van de provincie 'Celebes, per 1 januari j.I. verbroken. Met betrekking tot de financiële aangelegenheden zeide majoor Najoan: „Hierover behoeft niemand zich zor gen te maken, we zullen worden over stroomd met geld". Noord-Celebes drijft een ruilhandel van kopra tegen goederen met Singa pore, Malakka, en, naar verluidt, met de Philippijnen, sedert de voormalige mili taire commandant van Oost-Indonesië, overste Ventje Soemoeal die zich De luchtverbinding tussen Makassar en Menado, de „hoofdstad van de pro vincie Noord-Celebes", zoals dit gebied thans door de plaatselyke leiders wordt genoemd, werd enkele dagen geleden verbroken. De dienst van de Garoeda tussen Balikpapan, op Borneo, en Me nado werd zondag en maandag niet onderhouden. Volgens de plaatselijke agent van de Garoeda gingen de vluchten „om bepaalde redenen" niet door. Volgens uit Noord-Celebes ontvangen berichten, zou Manoppo, vandaag zijn eerste dienstconferentie houden met de hoofden van de verschillende departe menten in Menado. Volgens deze berich ten zouden deze hoofden worden benoemd als „hoofden van provinciale departe menten". De Franse schrijfster Frangoise I rende z-vous manqué" in Monte wordt tijdens de receptie na Carlo gelukgewenst door de schrij- de première van haar ballet „Au i ver Jean Cocteau. DINSDAG voor Leiden en Rijnsburg VAN 10—10.30 UUR (stempel 3) EN VAN 3—3.30 UUR (stempel E). Voor Katwijk en Noordwyk VAN 10—10.30 UUR (stempel 3). ►.de Onderhoud NehroeSoekarno President Soekarno heeft onmiddellijk na zyn aankomst in Nieuw Delhi, een onderhoud gehad met premier Nehroe. Naar verluidt bracht de Indonesische president Nehroe op de hoogte van jongste ontwikkelingen in het geschil van Indonesië met Nederland. Hillary zal Fuclis toch lielpen Sir Edmund Hillary heeft op de basis van Scott verklaard dat, indien dr. Vi vian Fuchs zijn tocht dwars over het Zuidpoolgebied wil voortzetten, „het onze taak is te bewerkstelligen, dat hij dit zo snel en veilig mogelijk doet". Hillary en zijn medewerker Murray Ellis zullen Fuchs' expeditie in bevoor radingsbasis 700 ongeveer 480 kilo meter van de Zuidpool ontmoeten en zij zullen haar van hieruit naar de basis van Scott vergezellen. Op de basis van Scott worden thans onverwijld voorbereidingen getroffen om nieuwe, voor de expeditie-Fuchs be stemde voorraden naar bevoorradings basis 700 over te brengen. Het hoofd van het Noord-handels bureau in Makassar, resident Boerna- noeddin, die is toegevoegd aan het bureau van de militaire gouverneur van Zuid-Celebes, verklaarde nog, dat de laatste tijd slechts 5000 ton kopra uit Menado wai-en ontvangen tot aan de dag, waarop Noord-Celebes de admini stratieve banden met Makassar verbrak. Ook gaf hij te kennen, dat de kopra- fabriek in Noord-Celebes moeilijkheden ondervindt, als gevolg van de vertraging in de aanvoer van pakpapier uit Dja karta. SOLEX bromfi H. Walenkamp Veel wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond nog enkele opklaringen, ove rigens zwaarbewolkt met tijdelijk regen, in het oosten van het land voorafge gaan door sneeuw. Tot krachtig of stormachtig toenemende wind, aanvan kelijk zuidelijk, later westelijk. Vannacht temperatuur om het vriespunt morgen in de loop van de dag stijging van temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 9 JANUARI Zon op: 8.46 uur; onder: 16.48 uur. Maan op: 22.05 uur; onder: 10.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.34 en 17.51 uur. Laagwater te 1.24 en 13.45 uur. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. De stoomlocomotief is voorgoed van het Nederlandse spoorwegnet verdwenen. Hijgend en steunend was het gistermiddag no. 3737die de allerlaatste rit maakte. Zij trok i een extra trein met genodigden van Geldermalsen naar het Spoorweg museum in Utrecht. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling de rit van uit s-Hertoqenbosch te maken maar door de schade, welke ont staan was door de ontsporing op de lijn Geldermalsen-Zaltbommel, was dat niet mogelijk. Nu moest de meester van deze stoomloc, de ma chinist H. Avan Hoog uit Roosen daal. zijn machine in Geldermalsen op gang brengen. Hij stond niet al leen achter de rossige vuurmond. Hij had hoog gezelschap. De presi dent en de oud-president van de Nederlandse Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander en dr. ir. W. Hupkes stonden bij de machinist en zijn leerling cm op de plaat deze laatste rit mee te maken. Na aan komst in het museum in het voor malige Maliebaanstation te Utrecht werd deze laatste stoomlocomotief overgedragen aan de directeur van het museum, dr. F. F. de Brugn. Op de foto ziet men deze laatste stoomtrein voor het vertrek in het station van Geldermalsen naast een moderne dieselelektrische trein, wel ke met zijn soortgenoten de stoom locs naar het museum hebben ver drongen. Dertien gewonden en tien arrestaties? Gisteravond werden in een der drukste wijken van Djakarta 13 personen ge wond door het ontploffen van een handgranaat. Dit gebeurde voor het Rivoli- bioscooptheater aan Kramat, enkele minuten voor afloop van de filmvoorstelling. Onmiddellijk na de ontploffing werd Kramat onder zware militaire bewaking gesteld, terwyl alle daarheen leidende straten voor het verkeer werden afgesloten. Veiligheidstroepen, onder leiding van de chef-staf van het plaatselijk militair commando van Djakarta, majoor Marsoedi, stelden onmiddellijk ter plaatse een onderzoek in. Er zouden tien arrestaties verricht zijn. Het Rivoli-theater ligt in de wijk Senen, een van de grootste marktcentra van Djakarta. De 13 slachtoffers waren voornamelijk straatventers of mensen, die op de tram stonden te wachten. Allen werden naar het ziekenhuis over gebracht, doch twaalf van de dertien konden later weer huiswaarts keren. Al spoedig na het begin van het on derzoek werd de veiligheidspen van de ontplofte granaat gevonden. Desgevraagd kon majoor Marsoedi nog niet verklaren, of de aanslag verband hield met de aanslagen met handgranaten, die enkele maanden geleden in Djakarta hebben plaats gehad. Ooggetuigen vertelden, dat de gra naat werd geworpen toen het publiek zich voor de laatste voorstelling van de Indonesische film „Djandjikoe" Schattingen omtrent de Russische strijdmacht Westelijke militaire deskundigen schat ten de sterkte van de Russische strijd krachten na uitvoering van de aange kondigde demobilisatie van 300.000 man op 3.650-000 man, waaraan men een 400 000 leden van de veiligheidstroepen moet toevoegen. In december j.I. schatte men dat het leger 2.500.000 man sterk was, de luchttroepen 650.000 man en de marine 800.000 man. Het leger zou 175 divisies tellen, waar van 110 infanterie- en 65 pantserdivi sies; 133 divisies zouden westelijk van de Oeral gestationeerd zijn, waarvan een zestigtal in de volksdemocratieën. De luchtmacht beschikte over 30.000 gevechtsvliegtuigen en 20.000 transport toestellen. De ramingen voor de vervaar diging van straalvliegtuigen lopen op tot 6 000 toestellen per jaar. De marine zou bestaan uit 30 kruisers, 120 onder zeeboot! agers, 800 begeleidingsvaartui gen en een 500 onderzeeërs. De vloot be schikt over 4000 vliegtuigen. Onder be vel van maarschalk Konjef stonden dan nog 80 divisies met ruim een mil joen man van de landen van het Ver drag van Warschau. In Japan schat men de sterkte van het Chinese leger op drie miljoen man. In noodgevallen zou de Sovjet-Unie binnen een maand 400 divisies op de been kunnen brengen. Albanië dwong Amerikaans vliegtuig tot landen Een Amerikaans straalvliegtuig T-33 een opleidingstoestel van het type Lock heed Shooting Star, is boven Albanees gebied tot landen gedwongen, aldus een in West-Duitsland opgevangen bericht van een station, dat zich Radio-Tirana noemt. Het incident gebeurde in de streek van Berat, ongeveer vijftig km. van de kust. Als naam van de piloot werd Howard Keran opgegeven. In Washington deelde de Amerikaan se luchtmacht mee, dat een straalvlieg tuig, dat sedert 23 december in Europa wordt vermist, het tot landen gedwon gen toestel zou kunnen zijn. Het ver dween tijdens een vlucht van Frankrijk naar Napels. De piloot, majoor Howard Curran, werd officieel als vermist op gegeven. De vorige week werd een Britse Sky- master met zes bemanningsleden boven Albanees grondgebied tot landen ge dwongen. Het toestel en de bemanning konden een paar dagen later weer ver trekken. voor het theater in een ry had opge steld. Met stalen helmen en geweren uit geruste troepen patrouilleerden na de aanslag door de straten van de be trokken wyk. In de andere delen van de 3 miljoen zielen tellende stad was niets bijzonders te bespeuren. Feitelijk merkten alleen de mensen, die toeval lig in de buurt waren, dat er iets aan de hand was geweest. Prinses Margriet terug Prinses Margriet is gisteren uit Lech in Oostenrijk, waar zij haar vakantie heeft doorgebracht, naar Nederland teruggekeerd. Prinses Irene zal nog tot 11 januari blijven. Hoewel er in de Oos tenrijkse Alpen gisteren een hevige wind stond, hebben Prinses Irene en de vrien dinnen, die haar vergezellen, toch haar dagelijkse skiles genomen. Zware berging van de Crozon De „Zeeland" beschadigd Gistermiddag is in IJmuiden de sleep boot „Zeeland" met een triomferende, doch dodelijk vermoeide bemanning te ruggekomen met op sleeptouw de Fran se vrachtvaarder van 4500 ton „Crozon" die op de Noordzee in moeilijkheden was geraakt. De „prijs" .die de sleper van Wijsmüller hiervoor heeft moeten beta len was niet gering, want bij een van de drie keren waarop de verbinding tus sen de sleper en zijn prooi tot stand werd gebracht heeft een zware ..klap" water de sleepboot met zo'n kracht te gen de scherpe steven van de „Crozon" gesmeten, dat de neus van de Fransman zich diep in het achterschip van de sleepboot boorde. Daarbij werd de „Zeeland" zwaar be schadigd. Een van de oliebunkers liep leeg doch er ontstond gelukkig geen lek kage. Het is een zware berging ge weest, want nadat men gistermorgen om tien uur voor de eerste maal contact had op het ogenblik dat de Franse vracht vaarder nog maar 3 Va mijl uit de kust was en het torentje van het Bio-Vakan- tieoörd in Bergen vlak naast de deur leek - er stond nog maar 5V2 vaam wa ter onder het schip, dat al over het wand schuurde - is de tros als een draadje garen gebroken. Hierbij kreeg de ..Zeeland'' ook al een paar zware gol ven over, waardoor er aan dek een niet geringe ravage is aangericht. Net wilde de sleper ten tweede male het schip benaderen, toen een zware grondzee hem achteruit drukte tegen de boeg van de ..Crozon". Men heeft ondanks deze aanvaring toch een tros overgekregen die echter brak. De derde maal is het gelukt. De sleper gaat in het dok, de „Crozon" is aan de Kanaaldijk afge meerd. Grcningens oudste inwoonster overleden (Speciale berichtgeving) De oudste inwoonster van Groningen, mevrouw J. T. Walstra Deuling, is gis teren op 103-jarige leeftijd overleden. Mevrouw Walstra heeft tot het eind van haar leven een vrij goede gezondheid gehad; haar overlijden kwam vrij plot seling. Zij woonde 75 jaar in de Visser straat, waar zy sinds enkele jaren voor de oorlog, toen haar man overleed, door haar dochters werd verzorgd.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1