PAMIR-SHAG Hillary heeft de Zuidpool verlaten Dr. Vivian Fuchs denkt over twee weken de pool bereikt te hebben NU In handigeplastic tabakszakfi DOUWE EGBERTS de goudgele VIRGINIA! Garoeda herstelt de luchtbrug tussen Djakarta en Singapore B6ste jaargang Maandag 6 januari 1958 Tweede blad no. 29333 Leidse Postduivenver. „De Vriendenclub" Interessante tentoonstelling In het clubhuis van de Speeltuinver eniging „Oosterkwartier" heeft de Leid- 6e Postduivenvereniging „De Vrienden club" zaterdag en zondag haar jaarlijk se tentoonstelling gehouden, die beide dagen veel aandacht trok. Ingezonden waren ±250 vogels. De keurmeester, de heer I. Gimbrèze uit Haarlem, had veel waardering voor het ingezonden materiaal, waardoor vele liefhebbers in puntental gelijk bleven en slechts een klein onderdeel de uit eindelijke beslissing bracht. De hoofdbekroningen waren: Mooiste vogel van het geheel: L. Gijsman; mooi ste oude doffer: H. van Klaveren; idem oude duivin: W. Vijlbrief idem jonge doffer: L. Gijsman en idem duivin: W. Vijlbrief. Uitslag hoktentoonstelling: 1. H. v. d- Luit 362; 2- W. Vijlbrief 361%; 3. P. War- mei-dam 361%; 4. C. Braun 361%; 5. J. J. Mulder 361% pnt. De overige uitslagen waren: oude dof fers boven 500 km., alle kleui-en: 1. H. van Klaveren 91%; 2. W. J. Mark 91 pnt. Oude duivinnen boveix 500 km-, alle kleuren: 1. C. Gijsman 91; 2- C- Caste- lijn 91 pnt. Oude doffers van 300—500 km., alle kleuren: 1. J. Jansen 91; 2. J. Beekman 91; 3. W. Vei'haar 91; 4. R. Pet 91: 5. H. v .d. Luit 91; 6. L. Gijsman 90% pnt. Oude duivinnen 300—500 km-, alle kleui-en: 1. C. Vlaardingerbroek 91; 2. J. J. Mulder 91: 3. W. Vijlbrief 90% pnt. Oude doffers 65—300 km., alle kleu ren: 1. J. van Leeuwen 91; 2. P. Marks 91: 3. W. Vijlbrief 91 pnt. oude duivin nen 65—300 km., alle kleuren: 1. P. Marks 91: 2. H. Mulder 90% pnt. Oude doffers, onbevlogen, alle kleuren: 1. W. Vijlbrief 91: 2. C- Vlaardingerbroek 91; 3. C. Castelijn 91 pnt. Oude duivinnen onbevlogen, alle kleuren: 1. W. Vijlbrief 91: 2. J. van Leeuwen 90% pnt. Jonge doffei-s onbevlogen, Bl.band, Bl.kras, Zw.-kras: 1/2. L- Gijsman 91%90%; 3- C. van Cleef 90%; 4. A. de la Rie 90%; 5. N. Bemelman 90% pnt. Jonge duivin nen bevlogen, Bl.band, Bl.kras, Zw.kras: 1. H. v -d. Luit 90%; 2- J. J. Mulder 90%; 3. P. Wai-merdam 90% pnt. Jonge dof- Th. Brugman en K. Kuyvenhoven 40 jaar bij S.L.F. Zaterdag herdachten de heren Th. Brugman en K. Kuyvenhoven werkzaam aan "de Sted. Fabrieken van Gas en Elektriciteit, het feit dat zij veertig jaar geleden in dienst traden van de Lichtfa- l^-ieken. Ter gelegenheid van dit jubileum reik te de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, hun ten stadhuize de ere-me- daille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uit met een hartelij ke toespraak, waarbij hij hen dankte voor de zovele jaren met toewijding ver richte diensten. De directeur der Lichtfabrieken, ir. Y. Ykema. sprak hen vervolgens in zijn ka mer toe. waarbij hij erop wees, dat ook de arbeid op een bescheiden plaats in het bedrijf een onmisbare schakel is in het grote geheel en in het bijzonder, als men deze arbeid vervult op een wijze als met beide jubilarissen het geval is. Hij wenste beiden geluk met onder scheiding en jubileum en overhandigde daarna de oorkonde en de gratificatie van het gemeentebestuur. De chefs van beide heren uitten even eens hun waardering voor de wijze waarop zijflch tot krachten hebben ontwikkelft, die men niet gaarne zou missen. De personeelsvereniging bood, bij monde van haar voorzitter, aan beide jubilarissen een herinnering aan deze dag aaft. In de intieme kring van personeelsle den, waarmee zij dagelijks samenwer ken, werden zij vervolgens gecompli menteerd. Uiteraard gingen de sympa thieke toespraken vergezeld van enige attenties. De heren Brugman en Kuyvenhoven dankten allen voor de blijken van har telijkheid en collegialiteit. Vele perso neelsleden wensten hen daarna geluk met hun onderscheiding en hun jubi leum. AFSCHEID H. ZAALBERG In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd werd zater dag in intieme kring afscheid genomen van de heer H. Zaalberg, die ruim dertig jaar in de afdeling bankwerker ij van de N.V. Holl. Constructie Werkplaatsen werkzaam was. Achtereenvolgens spra ken de heren Blom van de technische dienst. C. Pauw voorzitter van de kern, H. Laman voorzitter van „De Stalen Band" en J. Groot namens het tech nisch personeel, woorden van afscheid en waardering. Enkele geschenken wer den aangeboden. Tijdens dit afscheid gaf ook de personeelschef van de HCW, de heer Wakka, blijk van zijn belang stelling voor de werkkracht van de heer Zaalberg. STAATSBURGERLIJKE ORIËNTATIE Gezien het feit, dat in 1958 Staten- en Raadsverkiezingen plaatsvinden heeft het programma van het Leids Jeugd Parlement een instructief karakter ten einde de Leidse jeugd op plaatselijk en provinciaal terrein staatsburgerlijk te oriënteren. Het programma is als volgt samenge steld: 10 januari: inleiding wethouder J. C. van Scha ik (Onderwijs): 14 februari: inleiding wethouder D. v. d. Kwaak (Fi nanciën). 28 maart: inleiding wethouder A. Jonge leen (Openbare Werken) en 25 april: inleiding wethouder S. Menken (Sociale Zaken). Tevens zal een werkzaam aandeel wor den genomen in de activiteiten der Leidse Commissie voor Internationale Samenwerking. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Mancl, dr van P. Flandrijn en I. Sari, Jan Peter, zn van C. H. Frederlks en F. Eenkhoorn, Albert, zn van C. A. Abspoel en J. van Leeuwen, Jacobus Petrus Gerar- dus. zn van C. J. C. van Geijlswijk en C. M. G. de Haas. Peter, zn van J. C. van Evert en L. J. Zadelaar. OVERLEDEN. W. R, Weise, 62 Jaar, man, J. P. C. Wen- nekers, 79 Jaar, man, M. Barthen, 77 jaar, echtgenote van J. J. Roman. Officiële piihlikaties SLUITING GEMEENTE-ARCHIEF Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat In verband met werkzaamheden aan het Ge meente-Archief de leeszaal met Ingang van 7 januari 1958 tot nader© aankondi ging voor het publiek gestoten sal tijD» fers bevlogen, Bonten, niet genoemde kleuren: 1. H. v. d. Luit 90%; 2. A. Ver haar 90%; 3. C. Gijsman 90%; 4. C. Cas telijn 90% pnt. Jonge duivinnen bevlo gen, bonten, niet genoemde kleuren: 1. W. Vijlbrief 90%; 2. C. Braun 90%; 3. L. Bax 90; 4. W. Mark 90 pnt. Jonge doffers onbevlogen, alle kleuren: 1. B. Devilee 90% pnt. jonge duivinnen on bevlogen, alle kleuren: 1. J. Beekman 89% pnt. Late jonge doffers, alle kleu ren, minstens 3 oude pennen: 1. J. Beekman 89 pnt. en Late jonge duivin nen, alle kleuren, minstens 3 oude pen nen: 1. C. Braun 89% pnt. Hoofdstadoperette komt met „Ein Walzertraum" „Ein Walzertraum" staat voor het sei zoen 1957/58 op het repertoire van de Hoofdstad Operette, de voortzetting van de Fritz Hirsch Operette, onder directie van Meijer Hamel, Otto Aurich en Fritz Steiner. Met deze romantische operette van Felix Döi-mann en Leopold Jacobson op de onstei-felijke muziek van Oscar Straus, komt het gezelschap nu naar onze stad: op virijdag 10 januari geeft het er een vooi-stelling van in de Leidse Schouwbui-g. „Ein Walzertraum" is een typisch- Weense operette, in overeenstemming met de aard van het gezelschap. Zij speelt omstreeks 1900 in de hoogste kringen van het vorstendom Flausen- thurn De hoofdrollen worden gespeeld door Fritz Steiner, Otto Aurich, Lizzi Schöff- mann een Weense operettester, spe ciaal voor deze operette als gast geënga geerd Jan Handerson, Rosy Parrish, Claire Clairy en Marga Graf. Voorts wei-ken mede Hei-man Valsner, Walter Fein, Ad Heerings en vele anderen. De muzikale leiding berust ook dit maal bij de vaste dirigent van het gezel schap, Wilhelm Rettich, die tevens de speciale arrangementen verzorgde. Otto Aurich voert de regie. De kostuums zijn ook nu weer ontworpen en uitgevoerd door de Weense firma Lambert Hofer. Karei Bruckman ontwierp de décors, die werden uitgevoerd door de firma Van Doesburg. Incident op Amsterdamse Burgerdag voer 23-jarigen Nadat enige tijd geleden van commu nistische zijde op B. en W. van Am sterdam kritiek was uitgeoefend op het toen bekendgemaakte programma van de Amsterdamse Burgerdag, heeft zich zaterdagavond in „Bellevue" te Amsterdam tijdens het feest van deze Burgerdag een klein incident voorge daan. Toen het gemeenteraadslid, mr. C. van Rij zijn aangekondigde rede over de Hongaarse opstand begon, stonden en kele 23-jarige burgers in de zaal op en begonnen op luide toon te protesteren. De organisatoren hadden gewaar schuwd door de eerder aan het gemeen tebestuur gerichte schriftelijke protesten op deze interrupties gerekend en ter stond schoten enkele rechercheurs in burger toe, die de protesterende jonge lieden aanmaanden zich kalm te hou den. Toen deze dit advies negeerden werden zij uit de zaal verwijderd. Mr. Van Rij hield vervolgens zijn reden en sprak onverstoord door, toen met de regelmaat van een klok telkens uit verschillende delen van de zaal groepjes van drie, vier nieuwe stemge rechtigden demonstratief opstonden en de zaal uitwandelden. Niet zodra had mr. Van Rij zijn rede beëindigd of een jongeman met een papiertje in zijn hand spoedde zich naar het podium en wilde dit beklimmen. Ook hij werd ver wijderd. In totaal verlieten enkele tientallen ontevredenen de zaal. Zij wachtten op de gang, totdat ook de journaalopnamen van de Hongaarse vrijheidsstrijd ver toond waren en kwamen toen weer bin nen. Het was voor de eerste maal, dat Am sterdam zfjn Burgerdag gecentraliseerd vierde. Circa 500 jonge Amsterdam mers, die ofwel juist 23 zijn, dan wel deze leeftijd spoedig zullen bereiken en die dit jaar voor de eerste maal zullen mogen stemmen, waren in „Bellevue" bijeengekomen, waar hun een zeer ge varieerd programma werd gepresen teerd. Bijna allen hadden een intro ducé meegenomen, zodat de zaal met circa 1000 mensen tot de laatste plaats bezet was. Chartervliegtuig met 55 passagiers op Schiphol Vanmorgen kort na acht uur is het door de regering voor het vervoer van evacué's uK Singapore gecharterde Boac-vliegtuig „Antilope" op Schip hol aangekomen. Aan boord bevonden zich 55 passagiers, o.w. 25 kinderen en één baby. Technisch had de aankomst geen vlot begin, want de cabinedeur klem de en hoe men ook wrikte er was geen beweging in te krijgen, zodat de pas sagiers via de deur van de cockpit het vliegtuig moesten verlaten. Tot de groep behoorden o.m. 7 vrou wen en 12 kinderen van personeel van de elektriciteitsmaatschappij „Aniem" en voorts vrouwen en kinderen van per soneel van een cultuuronderneming. Er waren maar enkele mannen en een paar al wat oudere personen bij, o.a. een man, die met een tropenhelm op het hoofd en een wandelstok in de hand het toestel verliet. De meeste der kin deren droegen al warme kleding, zodat zij en ook de groten slechts van aan vullende warme overkleding. als shawls, alpino's, vesten en handschoenen, in de Rode Kruishulppost behoefden te wor den voorzien. De evacué's, van wie velen Indische Nederlanders zijn. waren zeer te spre ken over de vlucht en de verzorging aan boord van het Boac-toestel. Een der evacué's, mevrouw Baans. die correctrice was geweest bij het Nieuws blad voor Sumatra, de enige krant die in Medan in het Nederlands verscheen, vertelde, dat toen zij met haar dochter en zoontje op 2e kerstdag Medan ver liet alles rustig was. Zij had nog veel van haar bezittingen, zij het tegen lage prijzen, kunnen verkopen. Aanvankelijk was dit niet toegestaan, doch later was er toch toestemming voor gegeven. In de eerste dagen van de campagne tegen de Nederlanders, de verf-acties e.d.. was het wat onrustig geweest. Op Sumatra is, zo vertelde zij, voedsel genoeg. Het diner, dat de Koningin en de Prins jaarlijks geven voor het Corps Diplomatique zal dit jaar plaats hebben op 15 en 16 januari in het Huis ten Bosch. „Mount Everest was vermoeiender Sir Edmund Hillary, de leider van de Nieuwzeelandse expeditie, die vrijdag op de Zuidpool was aangekomen, is gisteren met drie van zijn tochtgenoten in de Amerikaanse Marinevliegtuigen gestapt, die hen naar de z.g. basis van Scott aan de Ross-zee hebben teruggebracht. Het vijfde lid van Hillary's expeditiegroep, Peter Mulgrew, is aan de Zuidpool achtergebleven voor het onderhouden van radioverbindingen met de groep van dr. Vivian Fuchs, die van de andere kant de Zuid pool nadert. Dr. Fuchs hoopt volgens een te Londen ontvangen bericht over veertien dagen de 500 kilometer, die hem thans nog van de pool scheiden, te hebben afgelegd. Temperaturen van 42 graden onder 0 Tegenover een medewerker van de Nieuwzeelandse radio verklaarde Hil lary dat de Amerikanen, die bij de Zuidpool een basis hebben, zijn expe ditie pas hadden gezien, toen zij vlak bij de basis waren gekomen. De Ame rikaanse onderzoekers hadden er n.I. geen idee van gehad, dat de Nieuw- zeelanders zich zo snel verplaatsten. Bij haar aankomst aan de pool had de expeditie nog brandstof voor 15 tot 30 kilometer. De levensmiddelenvoor- raad was nog toereikend voor 10 tot 15 dagen. De laatste week van hun tocht waren de Nieuwzeelanders voortgetrokken op een hoogte van 3000 meter en bij een temperatuur van dertig tot 34 graden Celsius onder nul. De laagste tempera turen waren ongeveer 42 graden onder nul geweest. Desondanks hadden zij per dag afstanden van 64 kilometer afge legd. Sir Edmund noemde de tocht naai de Zuidpool echter minder vermoeiend dan de bestijging van de Mount Everest. IJsbruggen Wanneer de leider van de Britse expe ditie naar de Zuidpool, dr. Vivian Fuchs geen al te grote terreinmoeilijkheden tegenkomt, hoopt hij 19 januari de pool te hebben bereikt. Volgens het bericht, dat te Londen is ontvangen, had Fuchs nuttig radiocontact onderhouden met Hillary, voordat deze de pool bereikte. Gisteren zou Fuchs ongeveer zestig kilometer hebben kunnen afleggen. Hij zou zich nog circa vijfhonderd kilometer van de pool bevinden. Hij is op een hoogte van 2000 meter. De laatste honderd kilometer had hfj erge hinder ondervonden van scherpe ijsruggen. En zover het oog reikte strekte dit soort terrein zich nog steeds voor de mannen uit. De expeditiegroep van dr. Fuchs bestaat in totaal uit twaalf man. Russische activiteiten Ook de Russen zijn actief aan de Zuidpool. Volgens het persbureau Tass hebben Russische geleerden en zeelieden een vier meter hoog metalen gedenk teken met een rode ster er bovenop op gericht op een onbewoond Zuidpool- eiland. Dit eiland maakt deel uit van de zuidelijke groep van de Britse Sand wich Eilanden. Volgens Tass is dit echter 127 jaar geleden ontdekt door de Russische ontdekkingsreizigers Bellins- hausen en Lazaref. Aan de andere kant van de wereld zijn de Russen in de weer. Een waarnemingspost van Russische geleerden op een ijsschots in het Noord poolgebied heeft in acht maanden tijd een afstand van 2000 kilometer afge legd, aldus het Russische persbureau Tass. De post, „Noordpool 6", heeft in die tijds hemelsbreed 640 kilometer afge legd. Bij de beweging van ijsschotsen speelt de wind de belangrijkste rol, aldus is bü het onderzoek vastgesteld. Verder meldt Tass, dat Russische vliegtuigen proeven hebben genomen met televisie voor de verkenning van de ijsgang in de zeeweg om de noord. De beelden werden opgevangen door een ijsbreker. Z'n eetlust was wat achteruit gegaan Een 54-jarige inwoner van Sedge- field in het Engelse graafschap Durham, klaagde erover dat hij de laatste tijd niet meer de rechte lust tot eten bezat. Hij werd in een ziekenhuis opgenomen en onder zocht. Het resultaat was verras send: in zijn maag werden 424 munten en 27 om spoelen gewon den stukken ijzerdraad, tot een to taal gewicht van meer dan twee kilogram, aangetroffen. De man, een zwakzinnige, werd financieel geholpen door de gemeentelijke verzorgingsdienst. Op zijn verzoek werd hem zijn weekgeld altijd in klein geld uitbetaald. De reden hiervoor is thans ook bekend. Men hoopt thans 's mans eetlust in nor maler banen te kunnen leiden. Advertentie Opleiding in de V.S. voor geleide wapens Met de uitzending van personeel van de Kon. Luchtmacht naar de V. S. voor de opleidingen in verband met het in gebruik nemen van geleide wapens ten behoeve van de luchtverdediging bij de Nederlandse luchtstrijdkrachten, is thans een begin gemaakt. Twee techni sche officieren komen heden in de V. S. aan. In februari volgt een aantal onder officieren en korporaals en in maart Dog een officier, ook allen beehnieeh Engeland ivijst de territoriale eisen af De Indonesische luchtvaartmaatschappij Garoeda heeft gisteren het vervoer van Nederlandse evacué's van Djakarta naar Singapore hervat. Verleden week werden de speciale vluchten van deze maatschappij stopgezet. Gisteren zijn met een speciale vlucht van de Garoeda 43 Nederlanders naar Singapore overgebracht. Indonesische economie ernstig verstoord Engeland heeft de door Indonesië voorgenomen uitbreiding van de Indo nesische territoriale wateren van de driemijlsgrens tot 12 mijlen, geldend tussen de eilanden van de Indonesische Archipel, van de hand gewezen. In een Engelse nota, die aan de Indonesische ambassadeur te Londen, Soenario, werd overhandigd, wordt gezegd, dat Enge land de geldigheid van wat Indonesië hier voor zich opeist, niet kan erkennen. Een woordvoerder van het Engelse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft de Indonesische regering laten weten dat naar Engeland hoopt, er geen po gingen zullen worden gedaan het Indo nesische voornemen tot uitvoering te brengen. Zweden levert geen wapens Het Zweedse ministerie van Buiten landse Zaken heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat Zweden aan de Indonesische regering heeft medegedeeld op het ogenblik geen licenties voor de uitvoer van wapens naar Indonesië te kunnen uitgeven. In het communiqué wordt verder ver klaard. dat het verzoek van Indonesië op 28 december j.l. in Djakarta werd ge daan en dat de Zweedse regering de zelfde dag aan haar vertegenwoordiger in de Indonesische hoofdstad heeft doen weten, dat daaraan op het ogenblik geen gevolg zou kunnen worden gegeven. Militaire oefeningen in Djakarta De militaire leiding in Djakarta heeft bekendgemaakt, dat 9 januari in de In donesische hoofdstad een reeks militaire oefeningen zal beginnen. Volgens een militaire woordvoerder zijn deze nodig „in verband met de huidige officiële noodstoestand in Indonesië en ook om onze nationale waakzaamheid te ver dubbelen". Vrijwilligers voor West-lrian Zes vrijwilligersdivisies van voormali ge guerillastrijders ter ..bevrijding van West-lrian" zijn in Djakarta geïnstal leerd. Twee divisies waren op Sumatra ge vormd. een in Djakarta, een 'in West- Java, een in Centraal-Oost-Java en een Is samengesteld uit bewoners van de Oostindonesische eilanden. De adviseur van de guerillastrijders, kolonel Moestopo, verklaarde, dat het winnen van het betwiste gebiied de sleutel tot de welvaart van het Indone sische volk is". Indonesische studenten naar O.-Duitsland Volgens de „Indonesische Nationale Persdienst" worden Engeland en Oost- Dultsland genoemd onder de landen, die bereid zijn Indonesische studenten op te nemen, die thans in Nederland stude ren. In officiële kringen in Djakarta zou zijn vernomen, dat reeds overeenstem ming is bereikt over het overbrengen van minstens 150 Indonesische studen ten van Nederland naar Oost-Duits- land. Volgens deze persdienst zouden ook West-Duitsland. Engeland, Frankrijk en België bereid zijn een beperkt aantal Indonesische studenten uit Nederland op te nemen. personeel, in totaal 25 man. Dit zijn specialisten op elektronisch gebied, die in de toekomst de geleidewapens "ulien bedienen. Later in het ja~r wordt en groep onderhoudspersoneel f r or1-- 'ig uitgezonden. De opleiding zal in haar geheel twee jaar in beslag nemen en ongeveer 200 man officieren, onder-officierén en kor poraals omvatten. Het Amerikaanse departement van handel heeft verklaard, dat het onmid dellijke gevolg van de anti-Nederlandse campagne in Indonesië over Westelijk Nieuw-Guinea is geweest, dat de finan ciële en commerciële faciliteiten van het Indonesische economische leven ernstig zijn verstoord. Als gevolg van de verwarde situatie in Indonesië, aldus dit ministerie, kan de invloed op lange termijn van de jongste gebeurtenissen, die grotendeels van po litieke aard zijn, nog niet nauwkeurig worden geschat. Dit oordeel was opgenomen in het wekelijkse tijdschrift, voor de buiten landse handel van het departement, te gelijk met een rapport over Indonesi sche economische aangelegenheden. Het departement merkte daarbij op, dat dit rapport was gebaseerd op inlichtingen, welke werden verzameld vóór „het uit breken van de huidige anti-Nederlandse campagne". „De verslechtering in de Indonesische economie" - aldus het rapport - „zette zich van het derde tot in het vierde kwartaal van 1957 voort, met slechts weinig tekenen dat de neerwaartse ten dentie in de naaste toekomst zal worden gekeerd". Het rapport vermeldde, dat de gewij zigde hand els voorschriften, welke in juni j.l. van kracht zijn geworden, geen succes hebben gehad in het brengen van fundamentele veranderingen in de eco nomische situatie, die de export zouden kunnen stimuleren. Drie miljard dollar méér voor de defensie nodig De V.S. moeten hun defensieuitgaven, de komende paar jaar met omstreeks drie miljard dollar per jaar verhogen, willen zij aan de snelle verslechtering van hun positie in de militaire wedloop met de Sovjet-Unie een einde maken. Tot deze slotsom is een uit 21 personen bestaande niet-officiële studiecommissie onder leiding van Nelson Rockefeller gekomen. In deze commissie hebben ge leerden, voormalige diplomaten en oud officieren, vakbondsfunctionarissen, atoomdeskundigen, onderwijsfunctiona- rissen en uitgevers zitting. De commissie beveelt o.a. ook aan, alle operationele strijdkrachten onder een verenigd opperbevel te brengen, waarin officieren boven de rang van brigade generaal niet meer aan één onderdeel van de strijdkrachten gebonden zouden moeten zijn. Paul Hoffman, de vroegere directeur van de Amerikaanse dienst voor de uit voering van het plan-Marshall, pleit in een artikel in het Amerikaanse blad „Look" voor een Amerikaans „schok- program voor de vrede" en stelt de op richting voor van een „opperste vredes- raad" door de regering van de Verenigde Staten. Deze maatregelen dienen bij te dragen tot het scheppen van een gun stig klimaat voor de Amerikaanse be schaving. De raad zal moeten worden belast met het bestuderen en het uitvoeren van de in de Verenigde Staten opgekomen ideeën over de vrede en verbetering van. de internationale betrekkingen op aarde. Jaarlijks zal hij de beschikking moeten hebben over twee miljard dollar, j Verder acht Hoffman herziening van de wettelijke bepalingen, die de uitgifte van visa beperken, noodzakelijk. Hij pleit, voor beurzen voor 2.000 studenten uit communistische landen voor de studie aan Amerikaanse universiteiten en eveneens voor 2.000 beurzen voor stu denten uit Afrikaanse en Aziatisch® 1 landen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3