9m GERDING pUyftmf/tia Positie van liet Westen is niet langer overheersend Met een enkel woord Uiteenlopende reaeties op liet nieuwe voorstel van Macmillan Wordt U gekweld ■Sr Agenda 1 1* 1 Vervolg van pag. 1 Minister Soebandrio Nederland moet niet te lang meer wachten Soebandrio zeide vervolgens, dat nadat Indonesië tot de huidige anti-Neder landse campagne over Westelijk Nieuw- Guinea was overgaan, het het onderwerp is geweest van „krachtige politieke druk van het westerse deel van de wereld, die w\j hebben doorstaan en die wü zullen blijven doorstaan". „Er zijn zelfs dik doenerige aanwijzingen van militaire druk geweest. W(j vertrouwen, dat wij ook die kunnen weerstaan. WU weten, dat Nederland op het ogenblik een campagne voert voor economische sane ties tegen Indonesië en eist, dat vriend schappelijke .landen hun hulp aan ons zullen verminderen". N.O.V. eist: MAANDAG JANUARI 1958 scholenbouw Minister Soebandrio legde er voorts de nadruk op, dat in politiek en militair opzicht Indonesië vastbesloten is zijn onafhankelijke buitenlandse politiek zo veel mogelijk te handhaven. Op de hem gestelde vraag wat hy be doelde met .militaire druk" verwees Soebandrio naar het zenden van enige Nederlandse oorlogsbodems naar Singa pore, die, met Singapore als basis, bewegingen hebben uitgevoerd in de richting van Medan. Verder wees hij op de tekenen, welke erop duiden, dat de NAVO in deze zaak de zijde van Neder land zou hebben gekozen. Toen Soebandrio de vraag werd ge steld of Indonesië, gezien de door het Westen op de Indonesische handelingen geuite kritiek, tot de Aziatische en Afrikaanse landen het verzoek zou rich ten, zich af te wenden van het Westen en samen te werken als een afzonder lijke eenheid, antwoordde de minister niet van mening te zijn, dat de positie zodanig is, dat Indonesië er toe zou wil len besluiten te zeggen: „laat de Aziaten tezamen leven en de rest van de wereld in haar eigen vet gaarkoken".. In verband met wat hij noemde de geweldige revolutie die in wording is in de wereld-ideologie vroeg Soebandrio, waarom de westelijke landen aan de onder-ontwikkelde democratische landen steeds de eis stellen, dat die landen in hun voetspoor zullen treden. „Wij moe ten samenleven. Dat is ook mijn bood schap aan Nederland. Wij willen met Nederland zo vriendschappelijke betrek kingen onderhouden als mogelijk is". Op de vraag of naar zyn mening de Indonesische maatregelen op de een of andere manier de weg zouden kunnen openen naar vriendschappelijke be trekkingen met Nederland, zeide hij: BINNENLAND Van vrijdag 17 tot en met donderdag 23 Januari wordt in het oude raadhuis aan de Groenmarkt in Den Haag een tentoon stelling gehouden over het verpleegsters- beroep. Deze tentoonstelling beoogt het beroep van verpleegster onder de aandacht te brengen van de leerlingen van het voortgezet onderwijs, die voor de keuze van een beroep staan. Het is een reizende tentoonstelling, die na Den Haag nog in vele plaatsen van ons land zal worden op gesteld. Donderdag 16 Januari zal minister Suurhoff de tentoonstelling officieel ope nen. BUITENLAND Volgens Radio-Boedapest stellen de landen van het communistische blok een gemeenschappelijk 15-Jarenplan op voor de coördinatie van hun economieen. Radio- Boedapest haalt een bericht aan van het officiële orgaan van de Hongaarse com munistische party volgens hetwelk het plan de periode tussen 1960 en 1975 zal bestrijken. De communistische landen af zonderlijk zouden eigen ontwerpen maken, die later tot een gemeenschappelijk plan zouden worden samengevoegd. De Britse Skymaster, die dinsdag J.l. door Albanese straaljagers gedwongen werd in Albanië te landen; is zaterdag op het vliegveld van Brindisi geland. De Al banese autoriteiten hadden het toestel za terdagmorgen vrijgegeven. De Skymaster is later van Brindisi naar Groot-Brittannie teruggekeerd. Een Italiaanse vissersboot heeft in de Adrlatische Zee een bootje met 21 Joe goslavische vluchtelingen, o.w. vier vrou wen en vijf kinderen, opgepikt en naar Ancona gebracht, waar de vluchtelingen zaterdag politiek asiel hebben gevraagd. De binnenstad van Buenos Aires werd zaterdagavond opgeschrikt door vyf krachtige ontploffingen, kort na elkaar, op het ogenblik dat de bioscopen uitgin gen. Het bleek dat er kleine, eigenge maakte bommen waren geplaatst op de hoeken van drukke straten en in een café. Er werd slechts een persoon licht gewond. Minister Luns zal de ministerscon ferentie van de EEG. die vandaag in Pa rijs begint, door ziekte niet bijwonen. De staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, de heer van der Beugel, die met mr. Luns de conferentie zou bijwonen, is inmiddels naar de Franse hoofdstad vertrokken. Als gevolg van zeer zware regenval zyn honderden hulzen in twee dorpen ten noordoosten van Bagdad (Irak) Ingestort. Men gelooft, dat ten minste tien personen onder het puin de dood hebben gevon den. In Saadiyah werden 4000 mensen dakloos door liet instorten van 750 hul zen en in Jelawla werden 150 huizen ver woest. De dorpen liggen op een afstand van ongeveer honderd km van Bagdad. Volgens te Warschau gepubliceerde officiële statistieken besteden de Polen meer geld aan wodka dan aan enig andere uitgavenpost. In de eerste negen maan den van het afgelopen Jaar werd gemid deld 452 zloty (ongeveer 68 gulden) per persoon voor wodka uitgegeven (een Poolse arbeider verdient gemiddeld 1400 zloty omstreeks 225 gulden per maand). De hoeveelheid alcohol, die er in genoemde periode in totaal werd geconsu meerd, was vyftien miljoen liter méér dan in de overeenkomstige periode van 1956. Het aantal aanhoudingen wegens dron kenschap of wegens misdryven, in dron kenschap begaan, steeg met ruim 23 pro cent. De Britse luchtvaartpionier Sir Al- liott Verdon-Roe is zaterdag op tachtig- Jarige leeftijd in een ziekenhuis te Ports mouth overleden. Hy was de eerste En gelsman die in een vliegmachine vloog. In 1908 bouwde hij een vliegtuig met een motor van 24 pk, waarin hij vluchten van 45 meter maakte. In 1910 richtte hij de vliegtuigfabriek A. V. Roe op en in 1912 maakte hij het eerste gesloten vliegtuig ter wereld. Na de eerste wereldoorlog ver enigde A. V. Roe zich met S. E. Saun ders. een van de weinige fabrieken die vllegboten maken, en de nieuwe naam van de onderneming luidde voortaan Saunders-Roe. Sir Alllott is president van deze maatschappy geweest. Het centrale observatorium van To kio meldt dat er vrijdag in de Japanse steden Jonako en Kagosjima (eiland Kioes Jioe) radio-actieve regen is gevallen. Vol gens Japanse geleerden kunnen de radio actieve deeltjes in het regenwater een aan- wyzing zijn, dat er kortgeleden kernproe ven in Siberië zijn genomen. „Hoe langer de Nederlanders wachten hoe meer maatregelen wy zullen moe ten nemen. Wy moeten denken aan ons economisch bestaan". Soebandrio zeide verder, dat beweerd is, dat de stryd om Westelijk Nieuw- Guinea voor Indonesië alleen maar een voorwendsel is tot het treffen van de huidige maatregelen. Soebandrio bestreed dit, zeggende, dat er voor Indonesië geen andere keus was. Soebandrio, die de perscommentaren van hetgeen in Indonesië voorvalt be treurt, zeide tenslotte dat, betrekkelijk gesproken, de macht van het Westen is verminderd en „dat het Westen niet langer een overheersende positie in neemt". Dergelijke commentaren „kun nen de grondslag doen ontvallen aan onze sympathie en toewijding voor het Westen, zij kunnen mogelyk van in vloed zijn op onze toekomstige betrek kingen, en zelfs de ontwikkeling van de wereld in het algemeen beïnvloe den". gelijk aan woningbouw In de algemene vergadering van de Nederlandse Onderwijzersvereniging, die I gedurende drie dagen in Amserdam is gehouden, is een motie van het hoofd bestuur, waarin er met klem bij de re gering op wordt aangedrongen meer en langs een snellere weg bouwvolume toe te staan voor de verschillende takken van onderwijs, door de ongeveer 500 aan wezigen met algemene stemmen aange nomen. In de motie wordt o.m. opgemerkt dat het wettelijk voorgeschreven onderwijs in de lichamelijke oefening dikwijls on mogelijk is, omdat, bouw van gymnas tieklokalen niet wordt toegestaan. Hoe wel in de motie wordt erkend dat op de begroting voor O. K. en W. voor het jaar 1958 aanmerkelijk hogere bedragen zijn uitgetrokken dan voor het voorafgaan de jaar wordt niettemin vastgesteld dat de scholenbouw steeds achter blijft bij de woningbouw. Geëist werd dat de scholenbouw met de woningbouw zou worden gelijk gesteld. Het voorstel van de afdeling Am sterdam om te ijveren voor een verbete ring van de salarissen van kleuterleid sters werd eveneens met algemene stemmen aanvaard. Dr. P. S. Pels, secretaris van de S.E.R., voerde het woord over: „Het onderwijs en de sociaal economische politiek". Spreker merkte op dat verwacht mag worden dat in 1958 1.500.000 kinderen aan het lager onderwijs zullen deel nemen, waarvoor bijna 43.000 leerkrach ten beschikbaar zijn. Advertentie voor kantoorinrichting voortaan Breestraat 11 O Vervolg van pag. 1 Parijs zoekt verband met binnenlandse politiek van Groot-Brittannië Gunstige beoordeling in Pech met zakzender Het gevarieerde zaterdagavondpro- gramma van de N C.R.V. week niet af van de vroegere programma's. Het begon weer met het optreden van Jelle de Vries, die „Het lied van de maand" zong en het bespreken van nieuwe grammo foonplaten. De kijker zal het niet erg gevonden hebben, dat Pi Scheffer een kwartier langer nodig had voor zijn uit zending dan aangekondigd was, maar de samenstellers van het programma uit „Treslong" te Hillegom zullen het even' min hebben betreurd. Bij de voorberel ding van het „Uit-en-thuis"-programma hadden zij met pech te kampen gehad. De gladde wegen waren oorzaak, dat de medewerkenden veel te laat in Hillegom aankwamen, waardoor de repetities later afgelopen waren dan gewenst was. Tij dens het eigenlijke programma bleek, dat de zakzender van Goos Kamphuis en de microfoon niet perfect werkten, waar door de uitzending wegens storing on derbroken moest worden. Hierdoor was Goos Kamphuis mogelijk als wedstrijd leider niet zó op dreef als anders. Toch dient gezegd te worden, dat het programma gezellig was, hoewel enkele zwakke plekken niet achterwege zijn ge bleven. De twee Rotterdamse huisvrou wen, die als debutanten optraden, had den last van plankenkoorts. Dan kwam de Haarlemse debutant, de inspecteur van politie G. J. Êndlich, beter voor de dag. Hij heeft de geboden kansen ge grepen en zijn optreden met zijn ukulele was een succes. De kijkers hebben zich overigens het meest met de olijke hond jes van de Martelli's vermaakt. „Swee't Sixteen" onder leiding van Lex Karse- meijer is een koor van graag geziene gasten voor de televisie. Het muzikale deel was verder toevertrouwd aan Juan Petra met zijn orkest, het kwartet Jo Bos en de zanger Pépe de CoSta. Bonn en Rome Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het voorstel van Macmil lan als een eerste stap om de spanning tussen het Oosten en het Westen te verminderen „verrassend" genoemd. In bevoegde kringen in Washington werd overigens gezegd, dat de V.S. bij hun standpunt blijven, dat een niet-aanvals- verdrag tussen de NAVO-landen en de landen van het Verdrag van Warschau in het huidige stadium van de interna tionale betrekkingen meer kwaad dan goed zal doen. Minister Dulles heeft de Moskouse voorstellen voor een niet-aan- valsverdrag van de hand gewezen en verlangd, dat de Sovjet-Unie eerst een bewijs van goede wil zou leveren. De Canadese waarnemende mi nister van Buitenlandse Zaken, Davie' Fulton, heeft daarentegen het Engelse voorstel toegejuicht en gezegd, dat-het belangwekkende mogelijkheden opent tot onderhandelingen. De vroegere Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, aan wie onlangs de Noberlpijs voor de vrede is toege kend, heeft het denkbeeld van Mac millan „een goede gedachte" genoemd. Maar hiermede zijn de problemen niet uit de weg geruimd. „Wij hebben allen niet-aanvalsverdragen getekend, o.a. het Handvest der Ver. Naties", voegde Pear son er veelbetekenend aan toe. Volgens Radio-Moskou bevat Macmillans voorstel tot het sluiten van een niet-aanvalsverdrag „niets nieuws". „De Sovjet-Unie doet reeds verschei dene jaren dergelijke voorstellen", aldus dit omroepstation. Het Russische persbureau Tass heeft Macmillan „ruwe anti-Russiche aan vallen" en verdraaiingen van de feiten verweten. Macmillan had in zijn radio rede van zaterdagavond getracht de buitenlandse politiek van de Britse re gering te rechtvaardigen. Macmillans voorstel Is in P a r ij s met weinig geestdrift ontvangen, aldus tele foneerde onze Parijse correspondent ons hedenochtend. De regering heeft zich tot dusverre nog van ieder commentaar onthouden en verwacht wordt dat de Franse vertegenwoordiger in de perma nente NAVO-raad woensdag het officiële standpunt in dit verband pas zal ont hullen. Op veel steun zal Macmillan van Franse zijde vermoedelijk niet moeten rekenen, ofschoon men in Parijs in be ginsel zeker sympathiek staat tegenover pogingen het gesprek met de Russen te Orgelconcert Georg Friedrich Handel was een geniaal componist en magistraal was zijn orgelspel. Tussen 1735 en 1751 com poneerde Handel twintig orgelconcerten. Het orgel, dat de meester hiervoor op het oog had, was beperkt van afmeting. Op de aanwezigheid van een voetklavier (pedaal) werd niet gerekend. Maar de samenstelling van de registers, die ge combineerd "konden worden met glans gevende vulstemmen. was voortreffelijk. Als het orgel was ook het begeleidende orkest eenvoudig van samenstelling. Strijkinstrumenten, hobo's, fluiten en fagotten naar believen waarborgden met de orgelklank het ideale barok-timbre. Onder invloed van de romantiek zyn de orgelconcerten van Handel in de negentiende en in het begin van de twintigste eeuw dikwijls in een niet pas send klankengewaad gestoken. In onze door reumatiek, spit. ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toe- .„w„ vlucht tot Togal. Het middel dat verhaasten. Maar deze Engelse poging baat, waar andere falen Laat U dus riekt, zo luidt de overheersende opinie niet langer kwellen, maar gebruik in Parijs toch iets te veel naar binnen- Togal. Togal zuivert de nieren en is landse politiek. Bij Macmillan zou na- voor hart. pn maan. melij-k vooral, zo gelooft men in Parijs, de bedoeling hebben voorgezeten zijn tegenstanders te bewijzen, dat hii niet willoos aan het Amerikaanse lijntje loopt, en dus ook zelf wel initiatieven durft te nemen. In Italiaanse regeringskringen is het voorstel van Macmillan gunstig ont vangen. Men is evenwel van oordeel, dat een dergelijk pact niet behoorlijk ge waarborgd kan worden zonder dat eerst het „kernprobleem" van de Duitse her eniging wordt aangepakt. Diplomatieke kringen in Bonn heb ben de rede van Macmillan over het algemeen gunstig beoordeeld. onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88 Werk voor Malta De marinewerf op Malta, waarover een geschil is uitgebroken tussen de re gering van Malta en de Britse regering omdat een aantal havenarbeiders op Malta zonder werk is gekomen tenge volge van de Britse defensiebesnoeiing, heeft een contract gekregen om de 16.000 ton metende Liberiaanse tank boot Sirius te herstellen. Hierdoor zul len de havenarbeiders weer langer dan drie maanden kunnen werken. dagen is men teruggekomen op de oor spronkelijk bedoelde klank en wat dit betreft kon de uitvoering van een van Handels concerten, het Concert in A opus 7 no. 2, zaterdag door het Omroep- kamerorkest onder leiding van Roelof Krol met Cecilia Andriessen als soliste voor de KRO-microfoon gegeven, voor beeldig genoemd worden. Cecilia An driessen een dochter van professor Hendrik Andriessen speelde vaardig, met beheerst tempo en evenwichtige ritmiek. Met gracieus wisselspel zorgde Roelof Krol en het Omroepkamerorkest voor een hechte vertolkingseenheid en zo werd Handels concert een ongecom pliceerde voorbereiding voor de Etudes voor strijkorkest van de in Nederland wonende Zwitserse componist Frank Martin, die niet zo probleemloos waren. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I (402 ni.). AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Regeringsuitz.: Rubriek Verklaring en toelichting. Vra- Een rond de woonruimteverdeling. 18.25 lchte muz. 18.50 AVRO-fotowedstr. 18.55 Strijktrio. 19.25 Muzikale caus. 19.45 Re geringsuitz.: Landb.rubr.: 1. De boer van Nooitgedacht. 2. Goed voeren noodzake lijk. 20.00 Nws. 20.05 De Radioscoop. 23.00 Nws. 23.15 Koersen te New York. 23.16 Act. of gram. 23.30—24.00 Frontloge. Hilversum II (298 m.). NORV18.00 Orgelspel. 18.30 Sport- praatje. 18.40 Eng. les. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 School- zang. 19.35 Volk en Staat, caus. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Lichte muz. 20.40 Speculanten, hoorsp. 21.50 Gram. 22.20 Boekbespr. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.4024.00 Het Evangelie in Esperanto. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. 20.45 22.25 Filmprogr. VOOR DINSDAG 7 JANUARI. Hilversum I (402 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwydlng. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Lichte muz 11.30 Pianorecital. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuiwb.meded. 12.33 Metropole Ork. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 V. d. kind. 15.00 Mezzo-sopr., plano en fluit. 15.30 V. d. zieken. 16.30 V. d. 1eugd. 17.30 Jazzmuz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Amateursuitz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 V. d .kind. 19.05 Gitaarspel. 19.25 Caril- lonspel. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Operafacet. ten. 22.55 Ik geloof, datcaus. 23.00 Nws. 23.15 Koersen te New York. 23.16 New York calling. 23.2124.00 Gram. Meteen miljonair Tot nu toe was de naam van de Ita liaanse inwoner van New York, die in de in november gehouden Italiaanse voetbalpool een prijs had gewonnen van 233 miljoen lire (ruim 1,3 miljoen gul den) onbekend. Men giste er wel naar, maar niemand wist het juiste antwoord. Gisteravond riep de 37-jarige Silvio An- gelini - geboren in Sant'egidio alle Vi- brata in Italië, maar reeds gedurende 23 jaar woonachtig in New York - de vertegenwoordigers van de pers bij zich in een kroegje in Triest om hun te ver tellen, dat hij die gelukkige prijswin naar was. Silvio vertelde, dat hij nooit tevoren aan een voetbalpool had deel genomen. Hij had zelfs nog nooit een voetbalwedstrijd gezien, het interesseer de hem niet. Maar toen hij met een vriend op vakantie was in Italië zag hij in een bar een groepje jongelui voetbal poolformulieren invullen. ..Ik besloot zelf ook een kansje te wagen", zo vertel de Angelini: „Op de achterkant van het formulier schreef ik de woorden „Ik en Mammie" in het Italiaans. En twee da gen later zag ik. dat ik 233 miljoen lire had gewonnen. U kunt begrijpen, hoe ik mij voelde Silvio besloot het geheim te houden en het ook zijn moeder, met wie hij in New York samenwoont, niet te schrij ven. De kleine, rustige en uiterlijk on bewogen Amerikaanse Italiaan vertelde verder, dat. hij een notaris in Bologna verzocht had de prijs te innen. Hij had er geen bijzondere haast mee. want hij had voldoende dollars bij zich. toen hij in Italië kwam. 'Hij hoopt het geld naar de Ver. Staten te kunnen overmaken na een gedeelte aan liefdadige instellingen in Italië te hebben gegeven. „Electronisch brein" voor Girodienst (Van onze Haagse redactie) In het PTT-laboratorium is een machine in ontwikkeling, die de Post cheque- en Girodienst in de toekomst veel werk uit handen zal nemen. Aan enkele rekeninghouders is een nieuw formulier gezonden, dat is inge steld op deze elektronische machine. De ontwikkeling van dit „elektronisch brein" is reed zover gevorderd dat de PTT op 13 januari nadere mededelingen over de vereenvoudiging van het thans geldende systeem by de girodienst zal doen. De Amerikaanse „Vereniging van au- tomobielfabrlkanten (de „Automobile Ma nufactures Association") heeft medege deeld. dat drie van elke vier Amerikaanse gezinnen een auto bezit. Er zyn thans 56.101.000 personenauto's in de Verenigde Staten. Het aantal vrachtauto's bedraagt 10.875,000 en dat der autobussen 255.000 zodat er in totaal 67 231 000 motorvoer tuigen in Amerika zijn. tegen tien Jaar geleden 37.841.498. Het vrachtschip „Monte Nadajo" is uit Bilbao vertrokken met aan boord het elfde-eeuwse Romaanse kerkje van Fuen- tlduenas, uit de Spaanse provincie Sego via. Deze kerk is. evenals het Schotse kasteel uit de beroemde film van Rene Clair „Spook te koop", steen voor steen afgebroken en als een blokkendoos van 387 ton ingepakt voor het vervoer. De kerk vormt een nieuwe aanwinst vóór het stedeiyk museum van New York. Volgens het Egyptische blad „Ach- In Algiers is zaterdagavond bekend- bar el Jom" zal de eerste secretaris van gemaakt, dat bij gevechten tussen Franse de communistische partij van de Sovjet troepen en opstandelingen die de Tune- Unie, Kroesjtsjef. in 1958 een bezoek aan sische grens 30 km van Tebessa trachtten Egypte brengen. Russische en Egyptische te overschryden. 84 opstandelingen zyn vertegenwoordigers op de Afrlkaans-Azla- t I gesneuveld en 41 gevangengenomen. 10 km tische conferentie te Cairo zouden hier- zouden bieden aan Australische strijd ten westen van Ras el Aloen doodden Fran 1 over hebben gesproken. Egyptische re- krachten. De woordvoerder verklaarde, dat 6e troepen 16 opstandelingen en namen zij geringsambtenaren wilden dit bericht be- deze kazernes worden gebouwd voor de er 11 gevangen. vestigen noch tegenspreken. politie van Borneo. Tslecho-Slowakije zal India finan ciële hulp verstrekken voor de bouw van een metaalgieterij te Rantsji in Bihar waarvan de kosten op ruim tweehonderd miljoen gulden worden geraamd. Dit is het resultaat van besprekingen tussen premier Nehroe van India en de Tsjecho- slowaakse eerste minister Siroky. die za terdag zijn besloten. Generaal James Gavin, leider van het raketprogram van het Amerikaanse leger, is van plan ontslag te nemen. Hij verklaarde zaterdag, dat hij het gevoel heeft dat hy buiten de dienst meer voor de nationale defensie kan doen. Generaal Gavin, die 30 Jaar in militaire dienst is geweest, is teleurgesteld over het huidige systeem, dat er volgens hem de schuld van is dat hy „niet veel heeft kunnen doen". Een woordvoerder van de Britse strydkrachten in Singapore heeft zondag „absoluut ontkend" dat de Britse regering een nieuwe militaire basis bouwt in Ta- wau. aan de oostkust van Brits Noord- Borneo, zoals in berichten in de plaatse- ïyke pers is gemeld. Volgens deze berich ten zouden kazernes worden gebouwd voor militairen, die het eerst onderdak Abraham Moeyes was tot zater dag de enige melkrijder in Noord- Holland, die nog van een ouder wetse wagen met paard gebruik maakte. Na zestig jaar zijn route te hebben gereden (550.000 km, on geveer zestien maal de aarde rond) heeft hij op 73-jarige leeftijd zijn werk gestaakt. By de bovenloop der Oostslberische rivier de Aldan is volgens Tass een dia mantveld ontdekt, dat de rykdom van de Zuidafrikaanse vindplaatsen moet even aren. Eerder was ook by de rivier de Le na een veld blootgelegd. Brigade-generaal J. A. Barclay heeft zaterdag in Chicago bekendgemaakt, dat de Amerikaanse troepen in Europa om streeks het najaar van 1958 zullen worden uitgerust met ballistische projectielen van het type Jupiter, die een relkwydte hebben van 2400 km. Generaal Barclay, die plaatsvervangend bevelhebber is van de organisatie, die zich bezighoudt met de ontwikkeling van de Jupiter, zei, dat dit projectiel reeds in de produktle is ge nomen door de Chryslerfabrleken in De troit. Kloksteeg 25: Excursie Prentenkabinet Leidse Amateur-FotografenVer. 8 uur nam. DINSDAG Schouwburg. K. en O. Toneelgroep „Theater". „Bezoek aan een klein pla neetje". 8 uur nam. Wijkgebouw Levendaal: Ledenverg. Chr. Hlst. Unie. Spr. mr. H. K. J. Beernink over de a.s. verkiezingen. 8 uur nam. Houtvoorlichtings- WOENSDAG Stadszaal (grote zaal): Concert Mij voor Toonkunst. Trio Pasquir. 8 uur nam. Rehoboth: Chr. Bond van Plattelands vrouwen en Boerinnen. Spr. mevr. Brinks- Dek. 8 uur nam. Prediker: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. DONDERDAG Kon. nam. Jehova's Nonnensteeg 1. Jaarvergadering Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur n Hogewoerd 175. Byeenkomst Getuigen. 7.30 uur nam. VRIJDAG Schouwburg: Hoofdstad Operette „Ein Walzertraum". 8 uur nam. Stadhuis (trouwzaal): Leidse Jeugdpar- lement. Spr. Wethouder J. C. van Schalk over onderwys. kunsten Jeugd- en sport zaken. 7.30 uur nam. ZATERDAG Luxor-theater. K. en O. „Sitous les gars du monde". 4.30 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen (Vrouwenkerksteeg 12): Tentoonstelling van tekeningen, de School voor esthetische vorming Werkdagen 2 5 en 79 uur nam Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Volk van Suriname" (tot 1 maart 1958) Ryksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1) .Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur Ryksprentenkablnet (Kloksteeg 25) Foto's van Erich Salomon. Werkdagen van 25 uur (t/m 18 lanuarl) BIOSCOPEN Rex: „My gun is quick". 18 Jaar. Werk dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Knock on wood". Vrydag, zaterdag, zondag en woensdag 2.30 uur „Tom en Jerry". Lido: „De Prins en het dansmeisje". A.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Bambi". A'.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Ariane love in the afternoon 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. I.uxor: „Voor wie de klok luidt". 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.30 uur. Zondag 2. 4.30, 7 en 9.30 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 11 Januari 8 uur waar genomen door: Apotheek van Driesum. Mare. tel. 20406, Zuider-Apotheek, Lam- menschansweg 4. tel. 23553 en Apotheek Oegstgeest, Wllhelmlnapark 8, tel. 26274. Bij geen gehoor bij Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Hilversum II (298 m.). KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weer ber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvrouw. 9.45 Lichtbaken. 10.00 V. d. kleuters. 1015 Gram. 10.30 Schoolradio.- 10.50 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.35 Chansons. 14.00 Pianorecital. 14.25 Gram. 14.30 Wy vrouwen van het land. 14.40 Gevar. progr. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. a. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Ryksdelen overzee. Bezoek aan een dorpsschool in Nederlands Nieuw Guinea door M. Oh E. Coreelmont. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Pol. caus. 18.30 Lichte muz. 18.50 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 20.20 Katechlsmus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 En Gy zult het aanschyn der aarde vernieuwen. 22.05 Fluit, viool en klavecimbel. 22.35 De Radiodokter. 22.45 Avondgebed en lit. ka lender. 23.00 Nws. en weerber. 23.15 24.00 Nouveauté's. TELEVISIEPROGRAMMA. VPRO19.3023.00 Gysbreght van Aem- stel, treurspel, en De Bruiloft van Kloris en Roosje, zangspel. BBC Home Serv. (330 m.). 12.00 Lichte muz. 12.30 Klankb. 13.00 Orkestconc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws 14.10. Discussie. 14.55 Gram. 15.25 Dans muz. 16.00 Caus. 16.15 Gram. 16.30 Hoor spel. 16.45 Caus. 17.00 Caus. 17.15 Orkest concert. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Stad en land. 19.40 Sport 19.45 Orgelspel. 20.00 Verz.progr. 21.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22.45 Strijk kwartet. 23.45 Caus. 24.00 Nws. 0.06—0.13 Koersen. ^Engeland, BBC Light Progr. (1500 en 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's Dagb 12.30 Nws. en orgelspel. 13.00 Gram 13.30 v' d" arb- 14 00 Dansmuz.' (Om 14.30 Nws.) 14.45 V. d. kleuters. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.) 16.00 Dansmuz. ir6'30 Nws') 16 45 Fabrleksfanfare. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's Dagb. 17.45 Ge var. muz. (Om 18.30 Nws). 19.00 Lichte muz. (Om 19.30 Nws.) 19.45 Hoorsp. 20 00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en Have a Go. 21.00 Hoorsp. 21.30 Nws. en Gevar. muz. 22.30 Nws. en klankib. 23.00 Gram. 23.30 Nws. 23.40 Dansmuz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.551.00 Nws. Nordwest-Deutscher Rundfunk (309 m.) 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ge var muz. 14.00 Viool en plano. 15.10 Volksliederen. 16.00 Operetteconc. 17.00 Nws. 17.45 Dansmuz. 19.00 Nws. 19.20 Ork. Harry Hermann. 21.45 Nws. 23.30 Ork.conc. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. Frankrijk, Nationaal Progr. (347 m.) 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. 14.05 Kamer- ™,uz- 16.00 Gevar. muz. 17.00 Kamermuz. 17.20 Gram. 19.02 Oude muz. 20.00 Ka mermuz. 21.50 Gram. 22.30 Nws. 22 50 Amerikaanse uitz. 23.10 Gevar. muz. 23 53 24.00 Nws. Brussel (324 en 481 m.). ,o3o\4 rT'v wï2 00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Tulnb.kron. 12.40 Pianospel. (Om 12-55 Koersen). 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Filmmuz. 16 00 £.°H6e~' 16 02 Gram- 1630 Ork.conc. 16.55 Gram 17.00 Nws. 17.10 Kamermuz. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d leugd. 18 30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40' Gram. 19 50 Syndicale kron. 20.00 Radiokron. 21 00 22-5j£—23.00"*Nws. "WS' 2215 Kam.nnuz. 484 ni.: 12.00 Strykork. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.45 Ork.conc. 15.30 Gregoriaanse liederen. 16.05 Dansmuz. 17.00 Nws. 17 10 Gram. 18.30 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Ork - conc. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) bo d O, B SS Helsinki sneeuw ozo 8 -12 1 Stockholm geh. bew. O 11 -3 0 Oslo sneeuw no 4 -2 6 Kopenhagen sneeuw o 7 0 7 Aberdeen zwaar bew. z 6 2 0 Londen regen z 5 6 12 Amsterdam half bew. zw 7 3 14 Brussel half bew. zzw 6 4 12 Luxemburg regenbui wzw 6 3 14 3arljs geh. bew. zzw 4 6 5 Bordeaux motregen wzw 8 12 12 Grenoble regen zzw 2 6 9 Nice zwaar bew. w 8 15 3 3eriyn Frankfurt half bew. w 3 4 5 licht bew. zzw 5 2 4 Mlinchen geh. bew. wzw 6 3 7 Zürlch half bew. zzw 2 3 5 Genève zwaar bew. z 4 7 Locarno licht bew. ono 2 -2 0 Wenen geh. bew. ozo 2 -2 0 Innsbruck sneeuw zo 2 2 3 Rome regen z 8 11 4 AJaccio geh. bew. windstil 11 3 Mallorca zwaar bew. Windstil 12 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2