Soebandrio waarschuwt liet Westen tegen nemen economische sancties Britse premier Macmillan biedt de Russen niet-aanvalsverdrag aan WEERBERICHT „Telkens opnieuw proberen" Anders tegengestelde methoden GRATIS koopuur .dc 20% KORTING VAN EGMOND Hoofdzaak is, dat de rommel, achtergelaten door oude geschillenwordt opgeruimd 96ste jaargang MAANDAG 6 JANUARI 1958 No. 29333 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Heany DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte stoBel l- Lelde° n°' 5™j* loofdredacteur: J. Brouwer j.,.50 per kwartaal; f.255 per maand; f.059 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Britse premier legde er de nadruk op, dat er niet voor mocht worden terug gedeinsd zo nodig nieuwe denkbeelden en methoden toe te passen, waarbij hij zinspeelde op de mogelijkheid van een neutrale gordel en van een van atoom wapens ontblote zone. Dit is opmerkelijk, aangezien Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, nog enkele weken geleden in hel Lagerhuis niets van een neutrale gordel wilde weten! Sommigen geloven dat Macmillan Selwyn Lloyd, die een tè onbuigzame indruk maakt, binnenkort zal laten vallen. Macmillan zei verder, dat het het doel van de Britse politiek is ten eerste volledige handhaving van de kracht van de NAVO, ten tweede onderhandeling en verzoening. „Wij moeten ons niet laten ontmoedigen door mislukkingen in het verleden, wjj zullen het opnieuw proberen". Wat zijn de mooie woorden waard? Macmillan verdedigde wederom de theorie van het machtsevenwicht, dat tot elke prijs dient te worden gehand haafd om de vrede te bewaren. Wij moeten voorkomen, dat een der beide partijen een overwicht krijgt, als gevolg van de uitbanning van sommige wapens en door vermindering van andere. Het is verkeerd wanneer één bepaalde vrees wordt weggenomen en door een andere vervangen. Macmillan onderstreepte de noodzaak van een doelmatig systeem van inspectie en beheer in alle landen. Het werk voor de vrede wordt beheerst door het probleem hoe wij met de Rus sen kunnen opschieten. Zij spraken op nieuwjaarsdag vele mooie en vriendelij ke woorden tot ons. maar meenden zij het werkelijk? Wij kunnen er niet zeker iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin SOLLICITANTEN GEVRAAGD! Gelezen in een bekend weekblad: „Huwelijk" Jonge vrouw, woonachtig in het noorden des lands, lang 1.75 meter, zoekt een man die kan voelen als een vioolconcert en met de levens kijk van een boer, leeftijd ca. 28— 38 jaar. Brieven, enz. Gouverneur Noord Celebes handelt zelfstandig (Van onze correspondent in Djakarta) De gouverneur van Noord-Celebes heeft besloten tot de instelling van besturende organen op het provinciale vlak. Deze regeling is 1 januari van kracht geworden. Het is aan deze nieuw gevormde diensten verboden contacten te handhaven met de hoofd stad van Celebes, Makassar. De gouverneur van Noord-Celebes is een zelfstandige autoriteit, die aan de macht kwam in navolging van de stap van luitenant-kolonel Ventje Soemoeal, voorzitter van de Permesta-raad door de vorming van de autonome provincie Noord-Celebes. Tot nu toe heeft de In donesische regering de vorming van nieuwe provincies niet goedgekeurd. Afscheiding De burgerlijke gouverneur van Noord- Celebes heeft vandaag bevestigd, dat zjjn gebied zich met ingang van 1 januari van de provincie Celebes, welke Makassar als hoofdplaats heeft, heeft afgescheiden. Hij zeide aan vertegen woordigers van de plaatselijke pers, dat de nieuwe provincie Noord-Celebes, met Menado als hoofdplaats, niet langer administratieve banden met de provincie Celebes heeft. SOLEX bromfi H. Walenkamp Onbestendig De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaarbewolkt met re gen, later opklaringen en enkele buien. Krachtige tot stormachtige westelijke wind. Minder koude nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 7 januari Zon op: 8.47 uur: onder: 16.46 uur. Maan op: 19.26 uur; onder: 9.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.10 en 16.22 uur. Laagwater te 12.19 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. van zijn. Het is een ontzettende ver antwoordelijkheid voor een regering be slissingen te moeten nemen, zonder vol komen op de Russische bedoelingen aan te kunnen. Macmillan besloot zijn rede met te zeggen, dat hij het nieuwe jaar in een geest van vertrouwen wilde beginnen. Hij waarschuwde echter voor een meile of dramatische oplossing van de proble men. Maar. aldus de Britse premier, wij kunnen de hoop koesteren dat er in 1958 tenminste enige vordering zal wor den gemaakt op de weg naar werkelijke vrede. Mccmillcn wil nacir Moskou om bedoelingen te polsen Macmillans betoog was duidelijk afge stemd op de openbare mening, welke thans daden eist inplaats van een nieu we bewapeningswedloop. Tastbare voor stellen zuilen waarschijnlijk pas kun nen worden verwacht na Macmillans te rugkeer van ziin dinsdag beginnende reis naar het Verre Oosten, waarvan hij op 14 februari in Londen wordt terug verwacht. Want vooral om politiek sterk te staan tegenover Amerika, zoekt Mac millan voor zijn plannen steun bij de le den van het Gemenebest. Volgens sommigen is het zo goed als zeker, dat Macmillan met of zonder goedkeuring van de Ver. Staten naar Moskou wil gaan om de Sovjetrussische leiders persoonlijk over hun bedoelingen te polsen, niet vergeten mag worden, dat Macmillan reeds destijds, na zijn jongste bezoek aan Washington, met een soort van opluchting te kennen gaf, dat nu Amerika voor het eerst in zijn ge schiedenis voor zijn defensie afhankelijk is van Europa, dit laatste thans in staat is grotere politieke invloed uit te oefe nen. Macmillan is natuurlijk de laatste om het Britse bondgenootschap met Ame rika, dat hij zelf na Suez met zoveel moeite heeft hersteld, in gevaar te bren gen. doch dit betekent geenszins dat En geland zijn politieke bewegingsvrijheid zou opgeven. Macmillan schijnt thans zijn kans schoon te zien om namens een zo groet mogelijk deel van de vrije wereld diplo matiek de leiding te nemen. Dit zou ook de positie van zijn eigen partij, die versterking hard nodig heeft, ten goede komen. Wat de reacties op het voorstel van Macmillan betreft, daarvoor zie men pagina 2. Als korte samenvatting diene het volgende: Amerika: meer kwaad dan goed; Sovjet-Unie: niets nieuws; Frankrijk weinig geestdrift: Italië: gunstige ontvangst; W e t-D u i t s 1 a n a gunstige be oordeling. O Slot on pag. 2 Terwijl wij in Nederland slechts elders in Europa minder gemakke- t'rankrijk. waar zware sneeuwval een staartje van de winter kregen lijk. Dit is een beeld uit midden- voor dit winterse landschap zorgde, met 'enkele graden vorst, was het „Wij kregen onverzoenlijke vijandigheid"" De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft het Westen gewaarschuwd, dat als de Westerse wereld, ten onrechte bezield door gevoelens van solidariteit met Nederland, bepa lingen op Indonesië zou toepassen, die niet bevorderlijk zijn voor normale economische handelsbetrekkingen, niemand het Indonesië kwalijk kan nemen, „als het genoodzaakt is over te gaan tot oncon ventionele of tegengestelde handelsmethoden, om de periode van blok kade te overleven". Minister Soebandrio venvees naar een op schrift gestelde verklaring over het Indonesische standpunt t a.v- de betrek kingen met Nederland. Hierin wordt o a. gezegd dat het volkomen onjuist is te denken, dat de huidige wijziging van de economische verhouding van Indonesië tot Nederland hoofdzakelijk dient te worden toegeschreven aan de ..onhan delbaarheid van Nederland met betrek king tot Westelijk Nieuw Guinea". Aan Nederland was. aldus Soebandrio. onmiddellijk na de „verlate" erkenning van de Indonesische onafhankelijkheid een bevoorrechte positie op economisch gebied in Indonesië verleend. Soekarno vertrokken Dit is niet een heer met zonne bril en grote mond, maar de achterogen van een moderne auto. voorzien van hoed en sigaret! President Soekarno van Indonesië is vanochtend per vliegtuig naar India I vertrokken. Hij maakt naar bekend, een buitenlandse reis van zes weken, waarop hy zes landen in Azië en Afrika zal be zoeken. Deze reis is bedoeld „als een periode van rust en herstel van gezond heid". Soekarno zal o.a. premier Nehroe en president Nasser van Egypte bezoe ken. Soekarno wil niet alleen met hen de kwestie West-Nieuw Guinea bespre ken, doch ook wereldvraagstukken in het algemeen. Minister Soebandrio ver gezelt Soekarno. Aan de vooravond van zijn reis heeft Soekarno een beroep op de Indonesiërs gedaan „de integriteit en eenheid van de natie te bewaren" en de bevolking verzocht trouw te zijn aan de ideeën van de onafhankelijkheidsstrijd. „Overal waar ik verblijf tijdens myn rustperiode zal ik handelen in het be lang van de strijd van het Indonesische volk en de Republiek Indonesië", aldus de president. Moh. llatta, die de vorige week krach tige kritiek leverde op de anti-Neder landse regeringsmaatregelen, bood In het weekeinde Soekarno een afscheids- lunch aan. Deze ontmoeting wordt als zeer belangryk beschouwd. Naar van welingelichte zyde te Da mascus wordt vernomen, heeft de Syri sche zaakgelastigde te Djakarta presi dent Soekarno een uitnodiging van pre sident Koewatli overgebracht om, als hy binnenkort een bezoek brengt aan Egyp te ook Damascus aan te doen. De wegen naar het vliegveld werden door veiligheidstroepen zwaar bewaakt. Op verschillende punten langs de route stonden pantserwagens. Het gezelschap van de president be staat uit 10 personen. Daartoe behoren de minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, de militaire commandant van Noord-Sumatra, luitenant-kolonel Djamin Gintings en de resident van Bali, Soetedjo. De militaire comman dant van de Molukken, luitenant-kolo nel Pieters die aanvankelijk ook de pre sident zou vergezellen, bleef achter. In een afscheidsboodschap op Kema- joran zeide Soekarno: „Zij, die een he kel aan Indonesië hebben, hebben ge zegd, dat ik uit het land word verdreven. Doch tussen de eerste minister, de chef staf van de landmacht en mij, en ik mag daaraan nog toevoegen de chefs van staven van de lucht- en zeemacht en het hoofd van de staatspolitie heerst „Men zal kunnen begrypen. dat een dergelyke bevoorrechte positie alleen wordt gegeven aan een goede vriend, die op zijn beurt met plezier en uit vrye wil daarvoor iets van waarde in ruil zal geven en die niet op de ma nier van een winkelier een balans zal opmaken van winst en verlies. Indo nesië had verwacht en dat wisten de Nederlanders dat Westelyk Nieuw Guinea binnen een jaar na de ondertekening van het Handvest der soevereiniteits-overdracht met het moederland zou worden verenigd", „wy waren bereid vriendschap aan te bieden en verwachtten eveneens vriend schap", aldus Soebandrio- „Maar wat kregen we? We kregen een bittere en niet aflatende anti-Indonesische cam pagne, die onophoudeiyk in de Neder- Japans vaartuig opgebracht Een Indonesische torpedobootjager heeft zaterdag op 50 mijl ten noorden van Djakarta het 260 ton metende Japanse vissersvaartuig '„Kosjo Maroe' onderschept en naar Djakarta opge bracht. Dit is in Tokio officieel be- bekend gemaakt. Het schip was met een bemanning van 58 op weg naar visgronden in de Indische Oceaan. Men verwacht dat de Japanse regering tegen de aanhouding zal protesteren. landse pers en door Nederlandse diplo matieke missies is gevoerd, wy boden het brood der vriendschap aan, dik be legd met de jam der Nederlandse eco nomische belangen en we kregen ervoor terug de stenen van een aanhoudende en onverzoenlijke vyan'digheid. Dit gedurende de laatste zeven jaren de ach tergrond geweest van de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland, en daar bij kwam dan nog het kankergezwel van het onopgeloste vraagstuk West-Nieuw- Guinea". Soebrandio voegde hieraan toe, dat de nieuwe politiek -jegens Nederland eerst na behoorlijke waarschuwing een aanvang had genomen en niet ten uitvoer is gelegd zonder een diepgaan de berekening van de mogelijkheden ervan en de problemen die zy zou op werpen. O Slot op pag. 2 (Advertentie) ZATERDAG VAN 12—1 UUR (stempel 4). ELKE DAG 1 UUR GRATIS KOPEN. KOOP U RIJK. GOEM4AT GP ALLE BONTMANTELS Breestraat 173 - Tel. 23337 er een volmaakte eenheid. Wy allen trekken dezelfde lyn by de organisatie van het land in overeenstemming met de idealen van de onafhankelykheids- proclamatie van 1945. en om het land voor mogelijke ongelukken te behoe den. Voor zyn vertrek had Soekarno zyn dagelykse bezigheden als president over gedragen aan de voorzitter van het par lement. mr. Sartono, die de vorige maand als waarnemend president wetfd beëdigd. Soekarno zeide alle vertrouwen te hebben in mr. Sartono en „daarom voel ik mij kalm, als ik het land verlaat". De ministerraad, alsmede het voltal lige corps diplomatique waren naar het vliegveld gekomen om van de president afscheid te nemen.. Premier Djoeanda sprak de hoop uit. dat de president tijdens zijn „rustkuur" in het buitenland niet zal worden ge hinderd door gedachten over de situatie in het land. „Ik vertrouw dat de rege ring de situatie onder controle zal hou den". aldus Djoeanda. Oq geld werd niet gekeken Honden en kalten nit Indonesië thans op Schiphol aangekomen Max, Chouky, Roeland en Wippie, of hoe ze ook mogen heten, alle viervoe tige vrienden van de mensen evenals hun bazen slachtoffers van de anti-Neder landse actie in Indonesië, zijn zaterdag middag na een lange onwennige reis van vier dagen en nachten op Schiphol aangekomen: 35 konden en 3 katten. Zij zyn de eerste van waarschynlijlc nog vele honden en katten, die de Ne derlandse evacué's niet in Indonesië wil den achterlaten en die met grote kosten voor baas of bazin uit de warme ar chipel helemaal per vliegtuig naar het koude Nederland reizen. De verzending van de dieren heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Met een vrachtvliegtuig van de Australische maatschappy „Qantas" waren ze dins dag j.l. van Djakarta naar Singapore gebracht in yzeren hokken van de KLM. Daar werden ze overgeladen in een. vrachtmachine van de Britse lucht vaart maatschappy BOAC, die hen met veel tussenlandingen naar Londen vloog, waar ze vrydagochtend aankwamen. Tenslotte werden ze zaterdag in do hokken met een vrachtmachine van de British European Airways van Londen naar Schiphol vervoerd. Op geld is niet gekeken. Er waren hondenbezitters, die al hun dieren, vier of vyf naar Nederland zonden. Het kost te f. 30 per kilo inclusief het hok. Per hond was de prys f. 300 tot f. 500, soms zelfs f. 600. Alle reisbiljetten waren van te voren in Nederland en in Nederland, se guldens bij de B.E.A. op Schiphol be- I taald. Op het ogenblik worden nog plannen uitgewerkt om deze vluchten voor Nederlandse honden en katten uit Indonesië op grote schaal voort te zet I ten. (Van onze correspondent te Londen) De Britse minister-president, Harold Macmillan, heeft zaterdagavond in een radiorede de Russen een niet-aanvalsverdrag aangeboden. Hij voegde er aan toe, dat dit niets nieuws was, maar dat het geen kwaad koji en dat het een middel was om het vertrouwen te herstellen. Macmillan maakte tevens duidelijk, dat Engeland gereed is een nieuwe poging te ondernemen om de impasse te verbreken en de weg te effenen voor een top- gesprek tussen de regeringsleiders van Oost en West. Het doet er volgens Macmillan niet toe of dit gebeurt door middel van de Verenigde Naties of door een of andere kleinere bijeenkomst, dan wel via diplomatieke kanalen. Hoofdzaak is dat de rommel, achtergelaten door oude geschillen en onenigheden, wordt opgeruimd, zei hij. Macmillan sprak in algemene termen. Het is daarom nog te vroeg om zijn woorden uit te leg gen als een nieuw gedurfd initiatief, hoewel de Amerikanen volgens hun reacties allerminst ge sticht schijnen door Macmillans voortvarendheid inzake een non-agressiepact.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1