De omzetbelasting op de sigaretten niet drie, maar twee procent hoger j KENNISGEVING j Sir Hillary had nog maar één blik benzine, toen hij Zuidpool bereikte PUZZELSATEl JU ET WEERBERICHT Herleving van investeringsaftrek voor internationale scheepvaart j Gebr. van Ulden - Tel. 23041 20% KORTING VAN EGMOND Beroemd Pools geleerde heeft in Ver. Sfa*en ariel gekregen Fa. D KRET Zn. H. Walenkamp Zn Dr. Fuclts nog 300 km. verivijderd GOEM.4AT Waar blijft Uw 96ste jaargang ZATERDAG 4 JANUARI 1958 No. 29332 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteuri J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.255 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041, Redactie 21507 Kleine tegemoetkoming van minister Hofstra (Van onze parlementaire redacteur) De omzetbelasting op sigaretten wordt niet verhoogd met drie pro cent maar met twee procent. Hoeveel een pakje duurder wordt, is onbekend. Voor de internationale scheepvaart en luchtvaart herleeft met ingang van 1 januari 1958 de investeringsaftrek (vier procent extra aftrek van de winst gedurende vijf jaar). Voor het overige be drijfsleven zal een eventuele herleving van de investeringsaftrek omstreeks april worden bezien. Tot die tijd zal er ook geen verdere beperking worden toegepast op de vervroegde afschrijving. Verhoogd is de omzetbelasting op personenauto's, motorrijwielen (en de banden daarvan) van 15 tot 20 procent. De omzetbelasting op televisietoestel len is verhoogd van tien tot achttien procent. Dat alles is het resultaat van het grote tweedaagse belastingdebat in de Tweede Kamer. Indien de Eerste Kamer de belastingvoorstellen tijdig aanneemt, is het de bedoeling dat de verhoging van de omzetbelasting 1 februari aan staande ingaat. „Onaanvaardbaar" Een door de heer Lucas (KVP) voorgestelde wijziging in de verhoging van de vermogensbelasting noemde minister Hofstra „onaanvaardbaar" op grond van een redelijke lastenver deling, waarna de heer Lucas zijn amendement introk. Een amendement van de heer Van Leeuwen (VVD) om de verhoging van de vermogensbelasting aan de voet van het tarief te verzachten in het belang van de zelfstandige ondernemers en „vergeten groepen", zodat de verhoging pas zou werken bij een vermogen van 150.000 gulden, werd bij zitten en op staan verworpen. Voor stemden VVD en de heren Welter en Duynstee van de KVP, alsmede prof. Gerbrandy (AR). Het amendement van de heer Van Eysden (AR) om de omzetbelasting op sigaretten niet te verhogen van 5 tot 8 procent, maar tot 7 procent, nam minis ter Hofstra over nadat het uit de Ka mer niet was bestreden. De communisten en de heren Weiter en Gerbrandy stem den tegen het wetsontwerp tot verho ging van de omzetbelasting op sigaret ten. Het amendement van de heer Van Leeuwen (VVD) om de investerings aftrek met ingang van 1 januari 1958 te doen herleven voor aanschaffing van nieuwe bedrijfsmiddelen, met uitzonde ring van gebouwen en personenauto's, kreeg alleen de steun van de VVD en de heren Weiter, Duynstee en Ger brandy, zodat het werd verworpen. In een tijd van dalende bedrijvigheid, in een overbevolkt land, moet beperking van de investeringen leiden tot werk loosheid. Dat was het motief van de heer Weiter om het amendement-Van Leeuwen te steunen. Minister Hofstra was er tegen omdat het amendement 20 miljoen zou kosten. Investeringsaftrek Het amendement van de heer Lucas om de investeringsaftrek voor de inter nationale scheepvaart en luchtvaart te doen herleven, werd aangenomen met de stemmen van de P. v. d. A. en de CPN tegen. Vervroegde afschrijving Bedrijven, die hun zaak uitbreiden of moderniseren met nieuwe machines, mo gen voor de belasting een derde deel van de kosten voor de belasting ver vroegd afschrijven, maar niet meer dan tien procent per jaar. De bedoeling van de regering was in 1958 de vervroegde afschrijving verder te beperken tot vijf procent per «jaar waarvan het Rijk op kasbasis in 1958 een voordeel venvacht van tien miljoen gulden (op jaarbasis 60 miljoen). Aangenomen is een motie-Lucas om de vervroegde afschrijving in ieder ge val tot april aanstaande niet verder te beperken tot vijf procent. Bovendien is met 65 tegen 64 stemmen een amende- ment-Lucas aangenomen om minister Hofstra niet de bevoegdheid te verlenen voor bepaalde groepen van bedrijfsmid delen de vervroegde afschrijving geheel buiten werking te stellen. Voor het amendement stemden KVP, CHU en AR met uitzondering van de heren Van Eysden en Biesheuvel. Tegen stemden P. v. d. A., WD, CPN en de heren Vap Eysden en Biesheuvel. De WD stemde tegen omdat de vervroegde afschrijving geen werkelijke belastingconcessie is, want tenslotte wordt de volle belasting toch betaald. De P. v. d. A. was tegen, omdat de minister een middel wordt ontnomen om te manipuleren naarmate de bedrijvigheid toeneemt of afneemt. Gemeenten betalen De verzachting van de verhoging van de omzetbelasting op sigaretten en het afzien van een verdere beperking van de vervroegde afschrijving, is mogelijk geworden doordat minister Hofstra zich gul betoonde ten koste van de gemeen ten en de provincies, die niet zullen delen in de verhoogde belastingop brengst, hetgeen anders wettelijk voor schrift is. De nota van wijziging van minister Hofstra om gemeenten en provincies niet de twintig miljoen toe te delen, die het gevolg zou zijn van de verhoogde belastingopbrengst, werd met 69 tegen 62 stemmen aangenomen. Voor stemden KVP. AR, CHU. Tegen stemden P. v d. A., WD en CPN. De drie leden van de SGP zijn by alle stemmingen niet aanwezig geweest. Het afzien van de verdere beperking van de vervroegde afschrijving scheelt de schatkist op kasbasis voor 1958 tien miljoen gulden. De verhoging van de omzetbelasting op sigaretten met twee procent in plaats van drie procent, scheelt de schatkist ook ongeveer tien miljoen. Als extraatje heeft de Kamer er uit gesleept dat de investeringsaftrek voor de internationale scheepvaart en lucht vaart herleeft. Het nadeel daarvan voor de schatkist raamde minister Hofstra op drie miljoen. Daar wilde hq overheen stappen. Van zjjn kant wilde hij blijkbaar toch ook iets doen en niet alleen mooi weer spelen van de miljoenen van gemeenten en pro vincies. De vergadering heeft geduurd van 's middags 1 uur tot 's avonds kwart over zeven zonder etenspauze. Op 3 februari komt de Tweede Kamer weer bijeen. (Advertentie) H Ter voorkoming van misverstand delen wij mede dat het J SMEERSTATION HOGE RIJNDIJK 90, de werkplaats VERDAM- H STRAAT 6 en het onderdelenmagazijn HOGE RIJNDIJK 45 J| NORMAAL GEOPEND BLIJVEN voor het verlenen van top- Jj service aan de door ons en anderen geleverde automobielen, a Als altijd gaarne tot Uw dienst, Soekamo maandag voor 50 dagen op reis President Soekarno gaat maandag zün reis van 50 dagen beginnen. Gelijk ge meld zal de minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio hem op het eeTS'e deel van deze reis vergezellen. Achter eenvolgens bezoekt Soekarno India, Egypte, Pakistan, Birma, Ceylon en Ja pan. De militaire commandanten van Noord-Sumatra en de Molukken de luitenant-kolonel Djamin Gintings en Pieters, zuleln de gehele reis meema ken. Advertentie OP ALLO lONTMANTELS BREESTRAAT 173 TEL. 23337 „Natriumverliehting" vanuit q-ote hneqfe Radio-Boedapest heeft bericht dat Russische geleerden een nieuwe raket hebben ontwikkeld, waarmee men een grote hoeveelheid natrium 100 kilome ter de ruimte in kan schieten Vandaar kan het verscheidene minuten de aarde over vele honderden vierkante kilometers verlichten. Het lichteffect ontstaat als het natrium zich op deze hoogte met zuurstofatomen verbindt, aldus Radio- Boedapest, die eraan toevoegde, dat de uitvinding in de naaste toekomst zal worden gedemonstreerd. Gistermiddag ts in Hotel de l Euro land concerten zal geven en een pe in Amsterdam een receptie ge carillon 'zal bespelen. Garner tij- houden ter ere van de Amerikaanse dens de receptie in gesprek met de jazz-pianist Ei rol Garner die in ons zangeres-pianiste Pia Beek. Grondig op de hoogte van het Russische onderzoek van hoge temperaturen De internationaal bekende Poolse geleerde dr. Perzy Leon Nowinski is naar het Westen overgelopen en heeft donderdag in de Verenigde Staten asiel verkregen, aldus heeft de Amerikaanse minister van Justitie, William Rogers, gisteren bekend gemaakt. Dr. Nowinski is 52 jaar en zeven jaar hoogleraar geweest aan de universiteit van Warschau. Hij is vooral op de hoogte van het Russische onderzoek op het gebied van hoge temperaturen, veroorzaakt door wrijving van de lucht op metalen. Dit onderzoek is van beslissend belang met betrekking tot de ontwikkeling van straalvliegtuigen, ballistische raketten en kernreacties. Rogers heeft voorts gezegd, dat ook asiel zal worden verleend aan de echtge note van dr. Nowinski en zjjn zevenjarig dochtertje Kristina, die zich op het ogenblik in Engeland bevinden. Dr. Nowinski is in oktober in de V.S. gearriveerd. Hy had van de Poolse regering toestemming gekregen een reeks lezingen te houden aan de John Hop- kins-universiteit. Advertentie LOOÜGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Kijndqk 71 Leiden Telefoon 20023—24350 voor SOLEX bromfietsen TURFMARKT 5 Dooi op komst De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met enige qzel of reg-en. Langzame stUging van temperatuur, maar vannacht in het noordoosten van het land nog lichte vorst Matige tot krachtige aan de kust later harde wind tussen zniidoost en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). 5 JANUARI Zon op: 8.48 uur; onder: 16.43 uur. Maan op: 16.55 uur; onder: 757 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.44 en 14.59 uur. Laagwater te 10.53 en 23.11 uur. (6/1 hoogwater te 3.28 en 15.43 uur, laagwater te 11.36 en 2357 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's, en een Bijvoegsel Na barre tocht van 1900 kilometer Een* nieuwe triomf voor de Nieuwzeelander Sir Edmund Hillary, de man, die zijn titel verdiende met het bedwingen van de ongenaakbare Mount Everest. Gisteren kon hij met een triomfantelijk bericht aan de Nieuwzeelandse commissie van de Ross-zee de organisatoren van de expeditie gewag maken van zijn overwinning op de Zuidpool. Na een barre tocht van 1900 kilometer, die op 14 oktober was begon nen, bereikte de Nieuwzeelandse colonne gisteren over land de pool met alle tractoren, de veldkeuken en twee sleden. Geen wedijver De Nieuwzeelander Hillary is de derde Poolvorser, die de Zuidpool via de route over land heeft bereikt. De eerste was de Noor Amundsen, die op 14 december 1911 op de Zuidpool aankwam. Een maand na deze arri veerde de Brit Robert Falcon Scott, die later omkwam. Toen Hillary in oktober van het ge bied bij de zeeëngte van McMurdo ver trok. wat hij niet van plan naar de Zuidpool te gaan. Hij wilde slechts be- voorradingsposten aanleggen en een route naar de Zuidpool zoeken voor de Britse expeditie onder leiding van dr. Vivan Fuchs. Het lag in de bedoeling, dat de groep onder leiding van Fuchs over de Zuidpool zou trekken om zich daarna met Hillary en de zijnen in be gin januari te verenigen aan de kant van het zuidpoolgebied, waar de zee engte van McMurdo ligt. Daarna zouden beide groepen gezamenlijk naar dit ge bied terugkeren. Ten gevolge van het slechte weer en het zware terrein maak ten Fuchs en de zijnen niet de ver wachte vorderingen. Hillary en zijn groep voerden daaren tegen de laatste wezen hun marstempo op. zodat meer en meer rekening werd gehouden met de mogelijkheid, dat Hil lary wel eens een poging zou kunnen doen om de Zuidpool te bereiken in- plaats van te wachten op Fuchs. Aldus geschiedde. De laatste dagen legden Hil lary en zjjn groep 64 kilometer per uur af. Gisteren konden de mannen van de Amerikaanse groep, die per vliegtuig naar de Zuidpool waren gereisd Hillary en zijn vier Nieuwzeelandse reisgenoten, Jim Bates (31), Murray Ellis, Peter Mul- grew (29) en Derek Wright (29), ver welkomen. SIR EDMUND HILLARY Moe, maar blij Na zijn aankomst op de poolpost sein de Hillary per radio aan de basis Scott. dat hij nog maar één blik benzine over had, genoeg voor 90 kilometer. Hij was dus maar nefc op het nippertje op het doel aangekomen. „Wij zijn allemaal erg moe, maar heel blij te zijn aangeko men-'. zo seinde hij. Het laatste stuk van de tocht werd afgelegd in „mistig en onaangenaam weer". De vier voertuigen op rupsbanden legden over de zeer los se sneeuw niet meer dan gemiddeld vijf kilometer per uur af. De bedoeling van de expeditie van Hillary en Fuchs is gegevens te verza melen over de structuur en reliëf van de bodem in het Zuidpool-gebied, klima tologische omstandigheden en de in vloed, welke deze op de mens hebben en dergelijke. Dit alles in samenhang met het werk van expedities van andere lan den in het kader van het internationale geofysische jaar. De expeditie van Fuchs zou in het bijzonder de juistheid van de theorie nagaan volgens welke het Zuid poolland eigenlijk een eilandengroep zou zijn. Fuchs worstelt De reis van Fuchs heeft inmiddels vrij ernstige vertraging ondervonden. Hij en zijn gezelschap reizen bij tempe raturen van meer dan twintig graden onder nul. Onderweg heeft hij enkele voertuigen moeten achterlaten. Zelf is Fuchs tot driemaal toe met zijn sneeuw- kat in een spleet terechtgekomen. Ook de te verrichten wetenschappelijke waarnemingen vertraagden zijn voort gang. Van de zijde der organisatoren wordt beslist tegengesproken, dat er ooit sprake geweest zou zijn van wedijver tussen Hillary en Fuchs om als eerste de Zuidpool te bereiken, ondanks de suggesties van de Amerikaanse radio stations in die richting, i 1 r~'" Maar mevrouw Joyce Fuchs, de echt genote van de leider van de Britse expe ditie, die nog een driehonderd kilometer van de Pool verwijderd is. betoonde zich zeer opgetogen over het nieuws van Hil lary's succes, toen zq dit te Cambridge thuis werd medegedeeld. "Prachtig ge daan. ik ben er erg blij om", riep zij uit. De Nieuwzeelandse premier. Walter Nash, deelde mevrouw Hillary telefo nisch het nieuws van de aankomst van haar echtgenoot op de Zuidpool mee. Hq zond Sir Edmund een gelukwens. Van vele kanten werden telegrammen naar de Zuidpool gestuurd om Hillary geluk te wensen. Hij ontving er ook een van Sjerpa Tensing Norkay, die hem verge zelde bij de beklimming van de Mount Everest- regering is Britse verdeeld over Cyprus Beslissing voor enige weken uitgesteld (Van onze Londense correspondent) Het Britse kabinet heeft gisteren een domper gezet op het voorstel van Sir Hugh Foot, de nieuwe gouverneur van Cyprus, die zo spoedig mogelqk confe reren wil met de nog altijd van het eiland verbannen aartsbisschop Maka- rios, de leider van het Griekse deel der bevolking. De regering blijkt verdeeld te z(jn over het plan. Het resultaat van (Advertentie) GRATIS KOOPUUR VRIJDAG VAN 9 TOT 10 UUR (stempel 1). ELKE DAG 1 UUR GRATIS KOPEN. KOOP U RIJK ).de Nederlandse banken uitgesloten Kan lidmaatschap effectenbeurs Djakarta De Indonesische minister van Finan cien heeft verscheidene buitenlandse banken en makelaarsfirma's uitgesloten van het lidmaatschap van de Effecten beurs in Djakarta. Door deze maatregel wordt het aantal leden van deze beurs teruggebracht tot vqf alle Indone sische bedrijven. Van het lidmaatschap werden uitge sloten de Escomptobank, de Nationale Handelsbank en de Nederlandse Handel Maatschappij. De makelaarsfirma Dunlop en Kolff, die aanvankelijk ook onder de uitgeslo ten makelaars werd genoemd, heeft van daag tegengesproken, dat haar het lid maatschap zou zijn ontnomen. Zq heeft reeds enige maanden geleden een Indo nesische nationale firma opgericht. dit meningsverschil is, dat een beslissing over Cyprus, welke gisteren verwacht werd, twee of drie weken is uitgesteld. Sir Hugh Foot had by zijn aankomst in Londen duidelijk gemaakt, dat hq be reid is risico's te nemen. Met onnodige voorzichtigheid en halfslachtigheid kan men niet uit de huidige situatie komen, zo verklaarde hq. Bfj de besprekingen tussen gouverneur Foot en de Britse autoriteiten, was het plan geopperd om, als eerste poging tot toenadering, Makarios naar Londen uit te nodigen ter voorbereiding van een nieuwe Cyprus-conferentie tussen Enge land, Griekenland en Turkije. Maar het is de vraag of Makarios hierin zal toe stemmen, omdat hij altijd medewerking heeft geweigerd, zolang hij niet naar Cyprus mag terugkeren. De Britse rege ring heeft gisteren besloten om, alvo rens verder op de kwestie-Makarios in te gaan, eerst de Turkse en Griekse re geringen via de Britse ambassadeurs in Ankare en Athene te polsen over de mogelijkheid van een nieuwe conferentie. Verder wil de regering, dat gouverneur Foot, na zijn eerste succes meer tijd ge geven zal worden om zijn pacificatie pogingen op Cyprus voort te zetten. Ge durende het weekeinde zal de gouver neur op het landgoed Chequers verdere besprekingen voeren met de Britse mi nister van Koloniën, Lennox-Boyi aige Cyprioten demonstreerden gisteren :n het regeringscentrum van Londen Zij droegen opschriften, welke zelfbestuur voor Cyprus eisten. Nog slechts weinig oplossingen ontvangen De dag voor Kerstmis stuurden wy tienduizenden „puzzelsaiellieten" de wereld in. Ze hebben olqbaar een langere levensduur dan wq aanvan kelijk hadden vermoed, want het aan tal dat weer (met ryke gegevens) op ons bureau terugkeerde Is nog gering! Nu beseffen wy wel, dat diegenen lie niet alle puzzels hebben opgelost, 'lun inzending uitstellen in dc hoop lat ze nog meer puzzels tol een goed ?inde kunnen brengen, maar er zyn •ngetwijfeld ook een heleboel deelne men die eigen krachten kennende op een gegeven moment zullen zeg gen: „Tot hier en niet verder"' Het is ook helemaal o.et nodig, om alle puzzels op te lossen. Men kan ook met minder dan tien oplossingen, zelfs met slechts één, naar de prijzen meedingen. MitsIe oplossingen uiterlijk 13 januari te 13 uur in on* bezit zqn. Die g>- «*n loiden er al op dat dit de fatale grens is- wat daarna komt doet niet .neer n ee U kunt het ons een stuk gemakkelij ker maken door uw inzending niet lot het laatste ogenblik uit te stellen. \vy kunnen dan vast voor de sluitings datum een zo groot mogt-lqk deel vaa de inzendingen nazien en registreren. Dat bespoedigt de datum, waarop wy oplossingen en namen der pryswin- naars kunnen publiceren!

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1