UW OUDE RADIO Higtvort Een Jan Steen voor „De Lakenhal"' Wapeiileveranties aan Indonesië vormen onderwerp van studies TELEVISIE 96ste jaargang Vrijdag 3 januari 1958 Derde blad no. 29331 Ambassadeur Van Roijen besprak de Indonesische situatie „in het algemeen" De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren gezegd, dat een Indonesisch verzoek om Amerikaanse wapens in Wash ington nog steeds bestudeerd wordt. HU gaf echter geen aanwijzing omtrent een mogelijke voltooiing van de studie. Het State Department heeft medegedeeld, dat Indonesië ongeveer zes maanden geleden informeel om wapens heeft gevraagd. De Amerikaanse woordvoerder zei, niet over inlichtingen te beschikken welke steun geven aan een bericht, dat Indonesië reeds wapenaankopen in de Sovjet- Unie heeft gedaan. De Nederlandse ambassadeur in de V.S., dr. J. H. van Royen, heeft gisteren een uur met de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor het Verre Oosten. Robertson, over de Indonesische situatie „in het algemeen" gespro ken.* Op de vraag of hU er bij de V.S. op had aangedrongen, geen wapens aan Indonesië te leveren, antwoordde dr. Van Roijen, dat geen stappen waren gedaan. De legerwoordvoerder in Djakarta, ma joor Harsono, heeft intussen gisteren verklaard, dat „voorzover hem bekend was", Zweden het verzoek van Indonesië om levering van wapens „op grond van politieke overwegingen" van de hand heeft gewezen. Hij weigerde in te gaan op de vraag of Indonesië van de Sovjet-Unie wapens heeft gekocht en betoogde, dat Indonesië een onafhankelijke en actieve buiten landse politiek voert. Hij weigerde commentaar, toen hem gevraagd werd met welke landen tot dusver overeenstemming over het leve ren van wapens is bereikt en legde er nogmaals de nadruk op, „dat het kopen van wapens in geen enkel opzicht ver band houdt met het geschil over Wes telijk Nieuw-Guinea tussen Indonesië en Nederland, doch een onderdeel uitmaakt van het plan tot de opbouw van de In donesische strijdkrachten". Weer evacué's in Singapore Volgens het persbureau AFP bracht de „Waterman" gisteren 750, en de „Tjiloewah" 177 Nederlandse evacué's uit Indonesië in Singapore. Deze laat- sten waren in Tandjong Priok aan boord gegaan en de passagiers van de „Waterman" in Soerabaja. De meesten van de nieuw aangekoinenen waren Indonesische Nederlanders. De „Waterman" zaf op 6 januari weer vertrekken om opnieuw evacué's in Soe rabaja enJDjakarta op te halen, met bestemming Singapore. Van de 3.488 evacué's, die sinds het begin van de repatriëring in Singapore zijn aangekomen, zijn er tot 30 december 3.014 naar Nederland doorgereisd. Groeiende ruilhandel Volgens in Djakarta uit Bandjermasin ontvangen berichten, is gisteren de derde zending van 500 ton rijst, die in Singapore met rubber werd geruild, in Bandjarmasin aangekomen. Van de 10.000 ton rijst, die op grond van de tussen Borneo en Singapore gesloten overeenkomst voor 10.000 ton rubber zullen worden geruild, zullen tegen het einde van deze maand 2.500 ton in Band jarmasin zijn gearriveerd. Thans zou ook het bestuur van Midden-Sumatra tot ruilhandel zijn overgegaan. Duizend ton rubber, koffie, nootmuskaat en kinabast zouden in de loop van deze week naar Europese ha vens worden verscheept. De exporteurs in Midden-Sumatra zouden, aldus deze berichten, toestemming hebben gekre gen om hun exportprodukten voor alle soorten andere goederen te ruilen, op voorwaarde dat tenminste een kwart van de door hen te importeren goede ren zal bestaan uit rijst, kranten papier, textiel en gedroogde vis. Sjahrir verwekt „opschudding' Auto te water TWEE INZITTENDEN VERDRONKEN Vannacht omstreeks twaalf uur is een personenauto, waarin drie personen wa ren gezeten, in de haven van Burgh- sluis te Haamstede gereden. Twee der inzittenden, mevr. Landegent-Hogen- boom uit Haamstede en haar broer, de heer P. Hogenboom uit Noordwelle. zijn daarbij verdronken. De auto werd bestuurd door de heer Hogenboom. Vermoed wordt dat de stuurtnridhting defect was De wagen had, doordat hy van de havenhelling afreed, een grote snelheid gekregen. De derde inzittende, de heer Lande- gent, sohoot door de voorruit en kon daardoor zyn leven redden Driemaal heeft hy nog gedoken om zijn echtge note en zwager te redden, maar tever geefs. Een kraanwagen haalde na drie kwartier de auto naar boven. van Koophandel, Soebschan, aldaar heeft gezegd, dat Westduitse zakenlieden geen rekening zouden houden met politieke aspecten en gebruik zouden maken van de kans, die de Indonesische handel hun zou bieden. Dr. Keiter verklaarde, dat de Duitsers met de Nederlanders door de gemeen schappelijke markt zijn verbonden en dat het niet bij hen zou opkomen de Nederlanders „in de rug te steken". Ondanks zijn grote deviezenreserves heeft West-Duitsland niet het investe ringskapitaal, dat benodigd is voor een uitbreiding van de economische betrek kingen met Indonesië. In ieder geval, zo zeide dr. Keiter, zou dit slechts mogelyk zijn indien Indonesië meer rekening houdt met en meer eerbied toont voor buitenlands bezit. Hammarskjöld doet liever niets. Politieke kringen in Djakarta zyn gisteren in opschudding geraakt door een verklaring, welke de voormalige premier Soetan Sjahrir, thans voor zitter van de Indonesische socialisti sche party, zou hebben afgelegd. Vol gens het Indiase dagblad „Statesman" zou Sjahrir hebben gezegd, dat „een communistische greep naar de macht tydens de afwezigheid van president Soekarno uit Indonesië een burgeroor log zou veroorzaken". De minister van Voorlichting Soedibjo verklaarde naar aanleiding hiervan: „De verklaring van Sjahrir doet mij herin neren aan de bewering van Hitier, dat de communisten in Duitsland de Rijks dag in brand hadden gestoken, terwyl dit in werkelijkheid door zijn eigen men- men was gedaan". Het linkse dagblad „Bintang Timoer" in Djakarta merkte op. dat Sjahrir ken nelijk een tweede „Madioen-affaire" wenste uit te lokken teneinde alle com munisten te liquideren. De „Madioen-affaire" was een gewa pende communistische opstand in Ma- dioen, in Oost-Java, in 1948, welke door het Indonesische republikeinse leger werd onderdrukt. Naar de correspondent van het ANP De „Bintang Timoer" schreef, dat de Djakarta van gezaghebbende zijde communisten niet het plan koesteren om heeft vernomen, zal president Soekarno een „staatsgreep" te organiseren. door de minister van Buitenlandse Za- c.. 1 ken, dr. Soebandrio, worden vergezeld, Soetan Sjahrir zeide intussen: at wanneer ^ij volgende week naar in de „Statesman werd gepubliceerdjn<üa vertrekt „om enige tijd rust te als een interview, vormde slechts een i nemen" Op een persconferentie heeft de secretaris-generaal der V.N. Dag Ham marskjöld, inzake de Indonesische kwestie gezegd, dat deze in een deli caat stadium van ontwikkeling is en wat ook gedaan zou kunnen of moe ten worden zou vergemakkelijkt wor den, indien hy zich niet waagde aan enig commentaar over de juridische kwesties. „Ik kan nu niet precies zien wat ik kan doen en in zulke omstandigheden zou ik niet graag schade toebrengen aan welke mogelijkheden ik eventueel ook zou hebben om van dienst te kun nen zyn". Soebandrio reist mei Soekarno Achteruit rijden Een ieder kent waarschijnlijk de al gemene regel dat men slechts achteruit mag ryden wanneer men het overige verkeer hierdoor niet hindert of in ge vaar brengt. Naast deze algemene regel vestigt de ANWB nog uw aandacht op een aan tal punten waarmee eveneens rekening gehouden dient te worden: Het achteruit rijden dient stapvoets te geschieden, en aan die zijde van de rijbaan waarop men zich vóór het ach teruit rij<Jen bevond. (Het is dus ver boden aahteruit rijdend naar de andere kant van de rijlbaan over te steken). Wanneer u achteruit rijdend een kruispunt of een splitsing oprijdt, wees •dan extra voorziah'tig en minder nóg meer vaart; een ongeluk kan in een fractie van een seconde gebeuren! En de ANWB raadt een ieder hierbij aan: geef in zo'n geval voorrang aan al het overige verkeer; dit is een kwes tie van gezond verkeersinziCht. want de wet is op dit punt onvolledig. Wel iswaar heeft de Hoge Raad onlangs be slist dat de aohteruitrijder voorrang heeft als hy van rechts komt op een kruispunt of splitsing, maar dat is slecihts een formeel standpunt. deel van een algemeen gesprek, tijdens hetwelk ik dikwijls antwoord gaf op hypothetische vragen, die werden ge steld en waarop ik beslist geen ant woord zou hebben gegeven, als ik had geweten dat zij zouden worden ge drukt en gepubliceerd". Wesl-Duitsland afwijzend Indonesische wensen tot overbren ging van de handel van Nederland naar West-Duitsland zullen in West- Duitsland niet met geestdrift worden ontvangen, zo heeft dr. E. Keiter, lid van het dagelyks bestuur van de Ham- burgse Kamer van Koophandel ver klaard. Hij zeide dit naar aanleiding van be richten uit Amsterdam, volgens welke de president van de Indonesische Kamer Nederlanders naar de V.S.? Wellicht zullen Nederlandse evacué's uit Indonesië zonder dat hiertoe een speciale wet behoeft te worden aange nomen, in de V.S. kunnen worden toe gelaten, aldus heeft de voorzitter van dc commissie voor Justitie uit het Huis van Afgevaardigden, Francis Walter, verklaard. Walter, mede-opsteller van de Mccar- ran-Walter immigratiewetten. dat in noodgevallen immigratie die buiten het normale kader valt kan worden toege staan. De Nederlanders die uit Indonesië af komstig zyn „zijn in de meest strikte zin des woords vluchtelingen", aldus Walter. Hy achtte het in het belang der V.S. hen toe te laten. Niet zó bedoeld De Duitse televisie vertoonde kortgeleden een film-pje over Indonesië, voorzien van een Duits pro-Nederlandscom mentaar. De Indonesische zaak gelastigde was razend. Men kan hegrijpen hoé razend, als men weet, dat dit filmpje als propa ganda voor Indonesië was be doeld en ook door de regering in Djakarta was betaald De in het Engels gesproken tekst was echter door de Duit se t.v.-staf weggewist en ver vangen door hün zienswijze, al dus meldt „Muziek Parade". Het vermiste Britse vliegtuig gevonden I)e resten van het sedert maandag ver miste Britse Canberra-straalvliegtuig zijn gistermiddag in de streek van Das- sel in de Hartz, tachtig kilometer ten zuiden van Hannover, ontdekt. Een Britse afdeling is onderweg om identi ficatie te verrichten. Het vliegtuig heeft1 by het neerkomen een vore van honder- j den meters lang door het heuvelland schap getrokken. Overblijfselen van de j drie bemanningsleden zijn in de bomen I blijven hangen. Het vliegtuig was, toen het verongelukte, op nachtelijke oefen- vlucht van het vliegveld Bruggen naar Hamburg en terug. Van het Mauritshuis te Den Haag heeft het Stedelijk museum ,.De Lakenhal'' in langdurig bruik leen ontvangen het schilderij van Jan Steen Soo de ouden songen, so pijpen de jonghen". is TE kostbaar brandhout Laat ons Uw radio taxeren EEN GANG NAAR GANGETJE 12 IS LONEND Houdt er verder bU het achteruit ry- den rekening mede, dat het achterop komende verkeer moeilyk kan zien dat u het tegemoet komt. Het ANWB-advles is dan ook: Stop in zo'n geval liever even, en houdt uw voet op de rem, zo dat uw stoplichten blijven branden! Achteruit ryden met een auto is al- tyd verboden in deze gevallen: in en straat met éénrichtingsverkeer, op een weg die in tegengestelde rich ting voor autoverkeer is afgesloten, en co een weg met gescheiden rijbanen. S.E.K.- voorzitter verwerpt parlement op functionele basis Volgens de voorzitter van de Sociaal Economische Raad, prof. dr. mr. F. de Vries, bestaat er gegronde twijfel of het met de monetaire, fiscale en bud- getaire middelen, waarover wy thans beschikken, wel mogelijk zal zijn de inflatoire dreiging te bezweren. Prof. De Vries zei dit in het eerste gedeelte van zijn nieuwjaarstoespraak, welke vanmorgen tydens de eerste openbare vergadering van de S.E.R. werd uit gesproken in het S.E.R.-gebouw in Den Haag. In dit gedeelte van zijn rede maakte hij in het kort een analyse van het toe nemend onvermogen van de vrije, onbe ïnvloede markt om automatisch het evenwicht tot stand te brengen tussen het nationale inkomen en de goederen stroom, tussen besparingen en investe ringen en tussen prijzen en kosten. Zou het inderdaad niet mogelyk zijn met de huidige middelen een inflatoire bedrei ging, dan zou aldus prof. De Vries een antwoord moeten worden gegeven op de vraag, welke wyzigingen in de institutionele grondslagen van onze maatschappij nodig zouden zijn om dit doel te verwezenlyken, grondslagen van de samenleving, welke het resultaat van ons economische handelen bepalen. Hierop sloot het tweede gedeelte van deze nieuwsjaarsrede voor de S.E.R.- voorzitter uitstekend aan. waarin hy zeer uitvoerig inging op de vraag of men verbetering van het tegenwoordige rege ringsstelsel zou kunnen mogen verwach ten door vervanging van het huidige parlementaire stelsel, geheel of gedeel telijk, door een stelsel van „functionele vertegenwoordiging", aan welke term prof. De Vries de voorkeur gaf boven die van ..standenvertegenwoordiging". Vol gens de spreker bestaat er aanleiding om aan het bedryfs- en beroepsleven in het parlement medezeggenschap te geven in aangelegenheden, die deze sectoren in het bijzonder raken. Dit zal aldus prof. De Vries echter niet moeten ge schieden door aan de 6taten-Generaal Nieuwe directeur vau Monumentenzorg De staatssecretaris van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen, mr. R. G. A. Höppener heeft gistermiddag in het gebouw van de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg mr. R. Hotke geïnstalleerd als hoofddirecteur van deze dienst. Mr. Hotke was tot nu toe hoofd van de onderafdeling monumentenzorg van het ministerie van O. K. en W. en fun geerde het laatste half jaar tevens als waarnemend hoofddirecteur van de Ryksdienst, die na het overlijden van de heer Van de Velde reeds geruime tyd zonder definitieve leiding is. Weduwe door koolmonoxyde om het leven gekomen (Speciale berichtgeving) Toen omwonende gistermiddag om streeks half twee ontdekten, dat de gordijnen van de woning Hoofdweg 101, te Siddeburen (Gr niet geopend waren, begonnen zy zich ongerust te maken over de toestand van de 71-jarige weduwe Grietje Bleeker. Politie werd gewaarschuwd en forceerde toegang tot de woning. Daar werd de bejaarde dame aangetroffen naast de brandende kachel. Zij toonde echter geen levenstekenen meer Men kon niet anders dan de dood door koolmonoxyde vaststellen. een speciaal voor dit doel samengestelde Kamer toe te voegen. Hij kwam tot de voorlopige conclusie, dat het in geen geval raadzaam zal zyn het parlement uitsluitend op functionele basis samen te stellen. De algemene belangen kunnen beter worden beslist door een lichaam, dat de gemeenschap als een geheel verte genwoordigt. Mocht daar naast een Kamer worden ingesteld, die speciaal het bedryfs- en beroepsleven vertegen woordigt. dan zal aan deze in elk geval een beperkte taak moeten worden toe gekend, juist omdat anders het func tionele gezichtspunt in het gedrang .komt Oude mail verbrand Twee gezinnen dakloos Een felle uitslaande brand in een kleine boerdery in Zwollerkerspel on der Zwolle heeft vanochtend de 89- jarige A. van Tul het leven gekost en twee gezinnen dakloos gemaakt. Bin nen een uur was de gehele woning, die bewoond werd door drie gezinnen, vol komen afgebrand. Van de inboedel van het gezin-Seinen kon niets worden gered; alleen de meubelen van de familie Jans konden uit het branden de huis worden gehaald. Omstreeks half acht hoorde de heer J. Seinen, die met zyn vrouw en vyf kleine kinderen het achterste gedeelte van het pand bewoonde, hulpgeroep. Hy meende eerst, dat de twee logeetjes van de familie Jans riepen, maar toen hy be neden kwam. ontdekte hy dat de oude heer Van Tul om hulp riep en dat de voorkamer waarin deze woonde, in lich terlaaie stond. Het was hem niet mogelyk in deze kamer te komen. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat hij tenauwer- nood met zijn gezin het huis kon ver laten. Redden kon hij verder niets. Samen met enige anderen heeft hy nog getracht de heer Van Tul van buiten af te bereiken. De hitte was echter zo hevig, dat zy hun pogingen moesten staken. De oude man, die slecht ter been was en wiens kleren vlam hadden gevat, kon de kamer niet meer verlaten. Binnen een uur had de brandweer het vuur bedwongen. Van het huis was toen echter niet veel meer over. De vermoedely' e oorzaak van de brand Is het opstoken van een kachel geweest. De heer Van Tul was, volgens de heer Seinen, al de hele nacht bezig geweest met de potkachel die in zijn kamer stond. Het blussen werd bemoeilykt door de vorst, waardoor het bluswater be vroor en het erf spiegelglad werd. PTT maakt winst „Het laat zich aanzien, dat ondanks het verliescijfer, dat de posteryen over 1957 nog te zien zullen geven, het staatsbedrijf van de P.T.T. in zijn ge heel door de genomen maatregelen tariefsverhogingen een winstcijfer zal tonen". Zo ongeveer sprak de di recteur-generaal van de P.T-T., Ir. J. D. H. van der Toorn, gisteren in zijn nieuwjaarsrede, die hij voor vertegen woordigers van het personeel heeft gehouden. Ir. Van der Toorn noemde dat een verheugend resultaat als men het ver gelijkt met de oorspronkelijke begroting voor 1957, waarin een geraamd verlies voorkwam van zes en dertig en een half miljoen gulden. Dit resultaat is te danken aan het algemene beleid van de P.T.T. dat in het afgelopen jaar bepaald werd door een licht eeconomische recessie, door de bestedingsbeperking en door de nood zaak de financiële resultaten te verbe teren. Door de vermindering van de krapte van de arbeidsmarkt zyn. wat betreft de posteryen. de moeilijkheden van de personeelswerving in 1957 wat gemak- kelyker geworden, hoewel op enkele knelpunten nog niet aan alle wensen kon worden voldaan. [deskundige voorlichtingI ruime keuze Ie klas service een zaak van vertrouwen o A. ZWART HOOIGRACHT II TEL 23951 - LEIDEN 25.000 schepen passeerden de Nieuwe Waterweg Israëlisch kapitein gehuldigd (Speciale berichtgeving) Kapitein T. Smolensk uit Israël werd tydens een fesetelyke bijeen komst ten kantore van Phs. van Om meren N.V. te Rotterdam, het middel punt van veler belangstelling, toen de heer W. L. de Vries, directeur-gene raal van Scheepvaart, hem huldigde ter gelegenheid van het historische feit dat hy de kapitein was van het 25» 000ste schip, dat in 1957 de Nieuwe Waterweg binnenvoer. Kapitein Smo lensk werd overladen met geschenken en bewijzen van sympathie. Het was op oudejaarsavond dat de sinds 1940 in Israël wonende heer Smo lensk oud-officier van de Britse Ma rine de race om de 25.000ste plaats op Rotterdams erelyst van een Neder landse kustvaarder won. En het was hem aan te zien dat hy daar byzonder mee in zyn schik was! Temidden van havenautoriteiten en vooraanstaande figuren uit handel en scheepvaart, luis terde hy met kenneiyk genoegen naar de woorden van de heer De Vries, die hem van harte met de veroverde ere plaats gelukwenste. Namens het directo- toraat-generaal bood de heer De Vries de gezagvoerder een enorme kist sigaren aan. Een certificaat als herinnering aan zyn „intocht" op 31 december zal de heer Smolensk later worden overhandigd- Nadat ook de Israëlische gezant het woord gevoerd had. dankte kapitein Smolensk voor de feestelyke blyken van belangstelling waarvan hij het middel punt was geweest. Zijn schip, de Kedma. is een aan de Israël Navigation Com pany Ltd. toebehorend motorschip, dat een geregelde dienst van Israël naar West-Europa onderhoudt. Concertgebouworkest naar Salzburg De directie van de Salzburger Fest- spiele heeft het Amsterdamse Concert gebouworkest uitgenodigd tot het geven van vyf concerten in Salzburg in de periode van 31 juli tot 12 augustus 1958 Als dirigenten zyn hiervoor genoemd: Eduard van Beinum, George Szell, Di- mitri Mitropoulos» en Wolfgang Sawal- lisch. Het bestuur van de Nederlandse Orkeststichting beraadt zich thans over de mogelijkheden om aan deze uitnodi ging gevolg te geven. Hatta reageert Doel gelijk, maar andere weg De voormalige vice-president, dr. Moh. Hatta, heeft vandaag de Indonesische regering er van be schuldigd in de huidige anti-Neder landse beweging zonder voldoende voorbereidingen te hebben gehan deld. In een verklaring aan de pers herhaalt Hatta, dat als gevolg van de strijd voor de bevrijding van West-Irian van het Nederlandse kolonialisme „niet het Indonesische volk zou moeten lijden, maar het Nederlandse". Reagerend op het antwoord van premier Djoeanda op zijn eerste verklaring over de acties zeide Hatta: „Wat betreft de kern van de zaak wijkt de opvatting van Djoeanda niet af van die van mij. De Nederlanders moeten kiezen tussen het teruggeven van West- Irian aan Indonesië of toelaten, dat de economische belangen in Indo nesië worden geliquideerd". Hatta vervolgde: „Slechts om de keuze van de Nederlanders te vergemakkeiy- ken en om ons voor te bereiden voor verdere acties stelde ik voor, dat Neder land een periode wordt gegeven van bijv. zes maanden. De mogelijkheid in over weging nemend, dat Nederland koppig zou vasthouden aan West-Irian zouden wy deze periode van zes maanden heb ben kunnen gebruiken om te trachten een vervanging te vinden voor de KPM". Hatta verklaarde, dat volgens pre mier Djoeanda de Indonesische rege ring een voorbereid plan heeft. Djoe anda gaf echter ook toe, dat in ver scheidene beslissende handelingen de regering door de arbeiders is voorby- gestreefd. „Indien er een voldoende voorbereid plan was geweest, zouden de pryzen van levensmiddelen niet plotseling zo hoog mogen stygen", al dus Hatta. Hy voegde hier aan toe, dat zjjn ar tikel van de vorige week in de bladen een oproep doet voor een goed geleide en verantwoorde stryd, die het pres tige van de Indonesische staat niet zal aantasten. Kerkelijk Leven NED. I1ERV. KERK Beroepen te Crell-Espel (N.O.P.) A. J. van der Linden, vicaris te Crell-Espel, die dit beroep ook aannam. Bedankt voor Oosterwold (Geld G. H. van Kooten te Genemulden voor Dussen H. van Am- stel te Ter Aar (Z.-H.). GEREF. KERKEN Beroepen te Den Burg en te Gorredyk W. Bos, kand. te Apeldoorn te Hauler- wijk H. R. Groenevelt te Urk. Tweetal te Hoogeveen (4e pred. pl.) M. J. Mulder te Heerde en P. Visser te Tilburg. Be- GEREF. KERKEN (Onderh. art. 31 K.O.) DS. F. H. BOERSMA OVERLEDEN In het Talma-oord te Veenwoude is in de ouderdom van byna 96 jaar over leden de oudste van de gereformeerde predikanten in ons land, ds. F. H. Boersma.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5