T. M. H. VAN WAVEREN:.ZUINIG LEVEN EN HARDER WERKEN" GERDING „Regering tone meer begrip voor persoonlijk initiatief 0/ korting ft» 0 96ste jaargang Vrijdag 3 januari 1958 Tweede blad no. 29331 Nieuwjaarsvergadering K. van K. Veelheid organisaties werkt als een doolhof In de sfeervolle ruimten van „De Lakenhal" vond hedenmiddag de nieuwjaarsvergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland plaats. Met het houden van deze bijeenkomst, welke o.m. werd bijgewoond door het Leidse college van B. en W., tal van burge meesters uit de omgeving en vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties en uit de kring van het bedrijfsleven, de industrie en de middenstand, zet de IC. van K. een goede traditie voort. Tijdens deze vergadering hield de voorzitter, de heer T. M. H. van Waveren, een kritisch betoog, dat vanuit het praktische leven was opgebouwd, en waarmede hij een bijdrage wenste te leveren voor een correctie op verschillende overheidsmaatregelen. Belichtte de heer C. F. Meerpoel, ondervoorzitter van de K. en K., deze middag enkele middenstandsproblemen, ir. J. J. G. van Hoek, eveneens ondervoor zitter van de Kamer, sprak uitvoerig over de bestedingsbeperking. Aan deze inleidingen ging een verslag van de werkzaamheden der Kamer, uitgebracht door de voorzitter, vooraf. In het begin van zyn rede wees de heer Van Waveren erop, dat het be drijfsleven voor het voeren van een verantwoorde bedrijfspolitiek in een dilemma verkeert door de onbesten digheid van de overheidsmaatregelen. Het beeld, dat deze maatregelen oproepen, is volgens spreker vry ver warrend; een vaste lijn daarin te ontdekken is niet wel mogelijk. Zo krijgt b.v. de sector van de woning bouw een verrassende manoeuvre te zien met een 6% lening, welke boven het natuurlijk niveau van de geld markt ligt. De opbrengst van deze lening wordt ter beschikking gesteld voor 4 en 4V6%. Het verschil komt, aldus de heer Van Waveren, voor rekening van de belastingbetaler. GEEN BROMMERS, MINDER - TELEVISIES Het verband tussen lonen en prijzen, doet voor spreker de vraag rijzen wat de T. M. H. VAN WAVEREN zuinig leven, meer produceren consequtrhtie moet zijn van dalende prijzen. Immers inflatie betekent harder werken, meer produceren voor hetzelfde -loon of hetzelfde tegen minder loon. Evenzo betekent bestedingsbeperking: het aanhalen van de riem, geen brom mers, minder Jurkjes en T.V.'s. De con sequenties van beide worden volgens de heer Van Waveren minder gaarne aan vaard. SOCIALE WELSTAND GERICHT OP ECONOMISCH MOGELIJKE Ook spreker gaat een groot zo moge lijke sociale welstand ter harte, maar deze dient in de eerste plaats gericht te zijn op het economisch mogelijke. Doet men dit niet, dan geraakt de kapitaalsdienst van de Staat en het bedrijfsleven in bet ongerede en wordt de verhouding tassen produktie, gelds waarde en consumptie ontwricht. FOUT BEHEER? Wanneer de Ministerraad in verband met de Euromarkt het volle vertrouwen uitspreekt in het bedrijfsleven, dan dient daarbij van overheidswege voorop te gaan begrip voor eigen huishouding. Een mededeling van de minister van Economische Zaken, dat men zich op de toestand verkeken heeft, doet gerechte twijfel rijzen over dit juist begrip. Spreker vraagt zich af of de beste dingsbeperking dan soms niet gezien moet worden als het zweet van het k ad van eigen fout beheer. De zorgelijke toestand van het land heeft juist van overheidswege zoveel accent gekregen, dat de stemming van zakenwereld onrustbarend is ge- 13. Men kan de malaise en de be- i.igsbeperking niet met maatrege- i of redeneringen plotseling keren. -?ker gelooft niet aan de mogelyk- I het gehele economische leven te errsen. Men kan hier en daar ln economisch gebeuren remmen of luieren, maar daarbij is het onmo- 'jk de consequenties te voorzien, die rtkomen uit de reacties van de vrije r :nselijke geest. Zo heeft het handhaven van de te 1 huurprijzen de vraag naar woon- ru .nte sterk gestimuleerd. Zo zal een p. ijsbeheersing op een niveau beneden de werkelijke verhoudingen de bestedin gen aanmoedigen. Het grote politieke belang van de arbeidsvrede heeft de economische werkelijkheid daarbij te kort gedaan. Ook incidenteel zijn er tal van factoren, die een onberekenbare in vloed op produktiviteit en consumptie hebben. Een internationale voetbalwedstrijd op een werkdag brengt 60.000 kijklustigen samen in het stadion en een veelvoud daarvan bij radio en T.V., de arbeid latende voor wat de arbeid is. I De verrassend snelle popularisering van de T V. absorbeert zeer vele miljoe nen. ongetwijfeld in de huidige conjunc tuur ten nadele van andere industrieën. Oorlogsherstel en consumptieve behoef ten in het Westen zijn zover gekomen, dat het verzadigingspunt van produktie en consumptie genaderd schijnt. De investeringen ten einde het levens- en behoeftenpeil van onderontwikkelde gebieden op te voeren, bieden weinig perspectief door spanningen en strijd in en om deze gebieden. Spreker acht de economische toestand niet slechts zorgelijk vanwege de huidige achteruitgang, maar vooral omdat her stel van de conjunctuur mede betekent, dat de steeds groter worden achterstand, het tekort aan scholen, huizen, wegen en bruggen zal moeten worden ingehaald. Daarbij komen de voorzieningen nodig voor de bevolkingsaanwas en de gevol gen van het stopzetten van beleggingen in industrie en bedrijf voor produktie- verbetering en rationalisering. DE EUROMARKT STELT PROBLEMEN Op de Euromarkt verwacht spreker vooral in de 12-jarige overgangsperiode repercussies van buiten ter compensatie van de zwaardere concurrentie van de gecombineerde landen der Euromarkt. Industrie, middenstand en handel zullen de gevolgen van deze nieuwe constellatie ongetwijfeld ervaren. Ook bij het blok van de Euromarkt ziet spreker grote problemen. Grote verschillen van le- vensaard, van de levensstandaard, fiscale wetgeving en uiteraard klimaatsverschil len stempelen de volken van dit blok tot een zeer heterogeen gezelschap. GUNSTIG FISCAAL KLIMAAT SCHEPPEN De enorme werkkracht, de industriële ervaring en de economische en finan ciële kracht van onze oosterburen maken spreker bezorgd voor eigen handel en industrie. Met steun van hun regering hebben de Duitsers weer een stevige handelspositie in de wereld gevestigd. Van de overheid mag behal ve het door haar uitgesproken vertrou wen ln het Nederlandse bedrijfsleven dan ook verwacht worden, dat zij een even gunstig fiscaal klimaat zal schep pen als ln de partnerlanden het geval is. Een duidelijke uitspraak in deze zin zal vertrouwen inboezemen en het be drijfsleven houvast geven. De nodige paraatheid om beslissingen te nemen en snel te reageren wordt naar sprekers ervaring sterk bemoeilijkt door de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. De veelheid van organisaties werkt als een doolhof, waarin de traagheid van behandeling de efficiency en de ver antwoordelijkheid doen verdwalen. De vergelijking met de vrijheid, welke bij onze partner Duitsland op verkeers- en handelsgebied bestaat, valt sterk te onzen nadele uit. Spreker meent, dat bedrijfsleven en individu in Nederland zich te gemakkelijk by deze constellatie hebben neergelegd, waardoor wij tot de verschrikking van de bestedingsbeper king zijn geraakt en uit een gezonde concurrentiepositie op de wereldmarkt zijn verdrongen. Verschillende opvattin gen over het begrip democratie zullen naar sprekers verwachting grote moei lijkheden met zich brengen in de Euro- markt-landen. De mechanisatie en rationalisering hebben de mens los gemaakt van oude tradities en van hun geestelijke onder grond. De ontwikkeling van de materiële welstand betekent niet, dat het individu zich ook gees'elyk ontwikkelt. Wanneer deze welstand collectief wordt opgevoerd buiten gangbare verhoudingen in de massa, dan uit zich dit slechts in een vergrote interesse voor consumptieve goederen en in een tekort aan geestelijke waarden. TE GROTE COLLECTIEVE VERZORGING Een te grote collectieve verzorging verzwakt het individu in zyn eigen aanleg om zelf te zorgen. Zo acht spreker het een gevaarlijk experiment om in het huidige klimaat van verzorging, belastingsysteem en in flatiegevaar een dirigistisch spel te spe len met de oerkracht van het individu en te trachten deze door collectieve maatregelen te vervangen. ZUINIG LEVEN EN HARDER WERKEN Spreker uitte tenslotte de wens van een betere harmonie tussen de idealen van de mens en zyn dagelijkse hande lingen door het scheppen van een beter evenwicht tussen individu en maatschappij, mens en materie, tussen geestelijke ontwikkeling en levenspeil. Voor wat het laatste betreft ziet spre ker slechts een evenwicht tussen con sumptieve bestedingen en beleggingen mogelijk door zuinig leven, harder werken en begrip van de Regering om hierbij het persoonlijk initiatief de kans te geven een goede rol te spelen. Middenstandsproblemen Bestedingsbeperking deed nieuwe situatie ontstaan Middenstand met handen en voeten gebonden aan prijs- en margevoorschriflen De heer C. F. Meerpoel, die deze middag enkele middenstandsproblemen aan de orde stelde, constateerde, dat onder invloed van de bestedingsbeperking lang zamerhand een nieuwe situatie is ontstaan, waarbij zowel by het publiek als by de middenstander bepaalde wijzigingen te signaleren zijn. (Advertentie^ Bij het publiek ziet spreker, vooral in de laatste vier maanden, een wijziging van de koopgewoonten ontstaan, door een verschuiving van de vraag naar de duurdere gebruiksartikelen naar die naar verbruiksartikelen. Bij de midden stand doet zich in steeds sterkere mate het verschijnsel voor van de verkoop van gesloten huizen uit, waardoor de vaste lasten van winkelinrichting en personeel gedrukt worden. (Al met al is de omzet van de detailhandel in 1957 niet al te sterk teruggelopen, doch de economische resultaten, dus de netto-winsten, zijn in het algemeen lager). C. F. MEERPOEL Als nevengevolg van de -ettelyke ver plichte eerste aanbetalingsregeling bij verkoop op afbetaling ziet spreker in toenemende mate een ontduiking plaats vinden een wat hy noemt „grijze" kredietmogelijkheld waardoor 't verantwoorde afbetalingskredietwezen wordt ondermijnd. De noodzakelijke aanpassing van de middenstand wordt aanzienlijk belem merd door inflatie, loon- en tariefstijgin gen en in het bijzonder door het keurs lijf van prijs- en margevoorschriften, waaraan de middenstander met handen en voeten is gebonden. AFSCHAFFING SAMENVOEGING INKOMSTEN Ten einde de middenstand en ook andere groepen, by welke de echtge note mede arbeid verricht, daarin tegemoet te komen bepleit spreker de afschaffing van de samenvoeging van inkomsten van echtgenoten voor de Inkomstenbelasting. De progressiviteit van de inkomsten belasting werkt in de huidige situatie naar sprekers mening zeer onbillijk. In Duitsland heeft een rechterlijke uit spraak reeds de mogelijkheid geopend deze onbillijkheid weg te nemen. Spre ker stelt het bestuur van de Kamer voor in overweging te nemen een commissie te benoemen ten einde dit onderwerp te bestuderen. GEVAAR VAN BUITENLANDSE VESTIGINGEN Een gevaar voor de handel in het al gemeen ziet spreker in de uitschakeling van de traditionele Nederlandse detail- en groothandel door eigen vestigingen van buitenlandse bedryven in ons land, zulks onder invloed van de inwerking treding van de Euromarkt. RICHTLIJN ECONOMISCH HANDELEN Ten slotte geeft de heer Meerpoel als richtlijn voor het economisch hande len in de huidige situatie aan het betrachten van menselijkheid, recht vaardigheid en een zekere „hardheid" by het verdedigen van onze positie als klein land in de grote wereld. Het ontdekken van menselijke om standigheden, menselijke moeilijkheden en menselijke tegenslag is immers een verrijking van de mens zelve en geeft bevrediging en innerlijke rust, omdat men het goede heeft gedaan en het kwade nagelaten. Het rechtvaardige te doen is niets anders dan tot het bewust zijn van eigen verantwoordelijkheid ge raken. Een zekere hardheid kan niet gemist worden, omdat, als ons volk niet groot risico wenst te lopen in deze ongewisse tijden, waarin dikwijls het recht voor de macht dient te wijken, steeds moet worden overwogen het lot ln YV ,v Ir. J. J. G. van Hoek: Bestedingsbeperking en koperstaking oorzaak van terugslag in economisch leven Ir. J. J. G. van Hoek, die deze middag de bestedingsbeperking onder de loep nam. ziet als oorzaken van de terugslag in het economisch leven de kopersstaking en deze bestedingsbeperking. Eerstgenoemd verschijnsel vindt zijn voedingsbodem goeddeels in de verwachting van dalende prijzen, welke met name de minister van Economische Zaken telkenmale heeft uitgesproken. De ervaring heeft volgens spreker echter geleerd, dat een kopersstaking een zeer tijdelijk verschijnsel is, aangezien het publiek zich uit vrije wil nu eenmaal geen beperkingen van lang durige aard oplegt. De bestedingsbeperking heeft directe invloed gehad op het bouwbedrijf en de daarmede samenhangende sectoren. Langzamerhand is een steeds groter gedeelte van het bedrijfsleven de terug gang in zaken aan deze bestedingsbe perking gaan toeschrijven. In feite ech ter ligt hier de kopersstaking aan ten grondslag. Wanneer minister Hofstra constateert, dat het woord „Bestedings- Ir. J. G. VAN HOEK maak klimaat voor ondernemer gunstiger beperking" een modewoord is geworden, dat nadelen begint te krijgen, voegt spreker hieraan toe. dat niet alleen het eigen hand te durven nemen. Durft men dit niet, dan zou men een speelbal van andere machten kunnen worden, bij wie mogelijk andere overwegingen gelden dan het heil van Nederland en zijn onderdanen. Spreker roept op sterk te zijn in deze gevoelens en te bedenken, dat eenheid steeds gezegend wordt door kracht. woord, maar de maatregel zelf en dat van het begin af aan nadelen heeft bezeten. Mèt de voorzitter van het N.I.V.E. acht spreker het juister de be stedingsbeperking te vervangen door een bestedingsbeheersing, hoewel ook hieraan het binden van het bedrijfs leven aan overheidsregelen vast zit. Ge zond particulier initiatief, concurrentie op basis van wereldmarktprijzen en vernieuwing en verbetering van fa- brleksuitrusting kunnen ook dan nau welijks gerealiseerd worden. „POTVERTEREN" De ongunstige positie van ons land wyt spreker aan het „potverteren" in het recent verleden. De uitspraak van de president van de Nederlandsche Bank, dat er in de overheidssector op financieel gebied een onvoorstelbaar gebrek aan werkelijkheidszin heerst, is volkomen juist. Het sociaal wenselijke of economisch nuttige zijn als norm voor bepaalde in vesteringen onvoldoende, wanneer niet tevens daarbij in aanmerking wordt genomen de vraag of de financierings mogelijkheden wel aanwezig zijn. Wanneer minister Zijlstra in oktober 1957 mededeelt, dat men zich op de economische situatie heeft verkeken, dan blykt daaruit de weinige voorspel baarheid van de economische conjunc tuur. Het is echter zaak, dat de overheid zichzelf ook de nodige beperkhigen en voorzichtigheid oplegt bij het dwingend ingrijpen in het economisch leven. De mededeling van dezelfde bewindsmans, dat niemand in 1955/1956 de snelle stij ging van de woningbouw kon voorzien hetgeen een zeer belangrijke oorzaak van de overbesteding is geworden doet merkwaardig aan, gezien de mede deling van minister Witte, dat op 30 Juni 11. reeds voor een bedrag van 524 miljoen gulden aan bouwwerken van f 100 000,— of meer was aangehouden. Een zo duidelijke verschuiving van bouw capaciteit kan minister Zijlstra nau welijks verrast hebben. UITHOLLING VAN ONDERNEMINGEN De wens van de regering het prijs peil zo laag mogelRk te houden vindt zijn grens in de uitholling van de ondernemingen. Onjuist acht spreker het voor één bevolkingsgroep het sparen aan te moedigen en ter zelfder tqd besparin gen bij een andere bevolkingsgroep te straffen met een verhoging van de vermogensbelasting. Het regeringsbeleid dient in het oog te houden de belangen van alle bevol kingsgroepen. Zo treft ook spreker de ongelijke be handeling van overheidswege, wanneer Nieuwe lettertypen In geschiedenisboek der K. van K. Een verblijf in bet buitenland (Afri ka) maakte het mr. dr. P. G. Knlbbe, die 35 jaar het secretariaat van de K. van K. heeft waargenomen en onlangs met pensioen is gegaan, onmogelijk he denmiddag de nieuwjaarsbijeenkomst bij te wonen. Om dezelfde redenen was het het bestuur van de Kamer nog niet mogelijk van zijn secretaris afscheid te nemen. Bij terugkeer in het vaderland zal dit alsnog geschieden. Gelet echter op de kwaliteiten van mr. dr. Knibbe en diens invloed op het werk der Kamer, schonk de voorzitter, de heer T. M. IL van Waveren, hedenmid dag in zyn openingsrede aandacht aan dit vertrek, waardoor, volgens spreker, „een zeer groot blad in het geschiedenis boek der Kamer werd omgeslagen". Bijzondere waardering had spreker reeds nu voor het optreden van de nieu we secretaris, mr. H. A. C. Branderhorst die zich in een voor de Kamer onge bruikelijk korte periode moest inwerken, en voor het werk van de nieuwe juridi sche medewerker, mr. Van Rooyen. Een paar „lettertypen", waarin de Ka mer vele jaren haar handelingen, aldus de heer Van Waveren. heeft uitgedrukt zijn nu vervangen. Van de nieuwe ty pen hebben wij, aldus spreker, een aan tal proefdrukken gezet, welke ons een goede verwachting geven omtrent de bruikbaarheid en leesbaarheid voor de Kamer. Na dit persoonlijk woord weidde de voorzitter uit over de werkzaamheden der Kamer in het afgelopen jaar. waar bij hij o.m. aandacht schonk aan de af valwaterzuivering, het handelsregister, de vestigingswet, de certificaten van oorsprong, het verkeer en bedrijfsruim te-aangelegenheden. Advertentie voor kantoorinrichting voortaan Breestroat 11 de P.T.T. haar tarieven verhoogt ten einde te kunnen reserveren voor inves teringen en de particuliere ondernemin gen deze faciliteit nauwelijks wordt ge gund. KLIMAAT GUNSTIGER MAKEN Het verdient eerder aanbeveling, aldus spreker, door afschaffing van maatregelen het klimaat voor de on dernemer gunstiger te maken dan maatregelen te beramen voor voorzie ningen van inkomen en arbeid tegen opkomende werkloosheid. Klaagde spreker een vorig jaar over de geringe produktiviteit van de metse laars, thans kan hU met genoegen con stateren, dat een aanzienlijke verbete ring van arbeidsprestatie te melden valt. Moge deze gunstige wending een einde betekenen van een gemakzucht, die velen in haar greep had Wanneer dit het geval is heeft spre ker vertrouwen, dat uit de huidige moei lijke situatie een sterk moreel geboren wordt.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3