(Ju (lij(jdtap! Nog geen fundamenteel gezonde toestand Sterk verzet in de Tweede Kamer tegen de belastingverhogingen ÏKKIG WEERBERICHT GRATIS KOGPUUk' Alleen P.v.d.A. volledig akkoord Voorzichtig antwoord van Londen op Boelganins brief verwacht ).da GOEM4AT Het gaat om 127 miljoen! 96ste jaargang VRIJDAG 3 JANUARI 1958 No. 29331 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur. J. W. Henny JAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltte stagel l' Lelden Glro no 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze parlementaire redacteur) De P. v. d. A. heeft in het geheel geen bezwaar tegen de voorge stelde belastingverhogingen. VVD, AR en CHU zijn er op belangrijke punten tegen, maar ze zijn tezamen toch niet sterk genoeg om het te verhinderen. Beslissend is in een belastingdebat altijd wat de KVP doet. Altijd is dan de voornaamste vraag: wat zegt de belastingspe cialist van de KVP, dr. A. M. Lucas? Hij heeft de macht belasting verhogingen tegen te houden of te wijzigen. Gisteren verklaarde hij zich tegen de belastingvoorstellen indien ze ongewijzigd zouden blijven. Daarbij was hij zich bewust van de mogelijkheid, dat gekozen moet worden tussen een kabinetscrisis en het grotere kwaad van een onge wijzigde belastingverzwaring. Hij wil de verhoging van de vermogens belasting verzachten en die van de omzetbelasting op sigaretten beperken tot 1 Een eventuele verdere beperking van de vervroegde afschrijving wijst hij beslist af. Wederinvoering van de investerings aftrek wil hij in ieder geval in april opnieuw in overweging nemen in verband met de nieuwe industrialisatienota. Hij heeft die gedachten vastgelegd in een motie en amendementen. Minister Hofstra geeft iets toe De belastingvoorstellen betekenen voor het Rijk een voordeel op jaarbasis van 863 miljoen gulden. Maar daarvan moet het 41 miljoen afdragen aan gemeenten en provincies. Op kasbasis betekenen de belastingvoorstelten voor het Rijk een voordeel in 1958 van 127 miljoen en in 1959 eveneens van 127 miljoen, maar in elk van deze jaren zal het Rijk 20 miljoen gulden moeten afdragen aan gemeen- ten en provincies. In zijn motie heeft de heer Lucas de regering uitgenodigd een wettelijke voor ziening te treffen, tengevolge waarvan het gemeentefonds en het provinciefonds niet zullen delen in de hogere belas tingopbrengst. Minister Hofstra ver klaarde zich daartoe bereid indien de rest van de Kamer daartegen geen be zwaren zou hebben. Er zou dan een bedrag vrijkomen om de andere belastingvoorstellen te ver zachten, maar auto's en televisietoestel len sloot hij in elk geval van de ver zachting uit. Binnen het totaal van 263 miljoen wyst de regering veranderingen niet af, mits het sociale evenwicht in de belastingverzwaring blijft gehandhaafd. Daarom meent de regering de verho ging van de vermogensbelasting in haar program niet te kunnen missen, hoewel er over enige wijziging van de vermo gensbelasting valt te praten nu er een bedrag vrijkomt. Sigaretten Er is voor de verzachting van de be lastingmaatregelen 20 miljoen gulden beschikbaar indien gemeenten en pro vincies niet in de hogere belasting opbrengst delen, aldus minister Hofstra. Indien men geen verdere beperking wenst van de vervroegde afschrijving, dan resteert nog maar tien miljoen gul den. Ongeveer dat bedrag zou minister Hofstra willen gebruiken om de omzet belasting op sigaretten niet te verhogen van 5 tot 8 maar tot 7 al heeft hij groot bezwaar tegen dit aparte tarief. Precies te middernacht werd de vergadering geschorst tot vanmiddag. Dan zal men verder discussiëren over de amendementen en een keuze moe ten doen inzake de verzachting van de belastingverzwaring, waarvoor mi nister Hofstra 20 miljoen gulden heeft beschikbaar gesteld. Slot op pag. 2 De belastingvoorstellen 1. Schorsing van de voor de in- 1 komstenbelasting en de vennoot schapsbelasting geldende aftrek voor investeringen in bedrijfsmid- lelen in 1958. Voordeel 75 miljoen ulden per jaar. 2. Voortzetting van de voor de inkomstenbelasting en de vennoot schapsbelasting vervroegde afschrij ving voor investeringen in 1958 met de mogelijkheid van verdere beper king. 3. Verhoging van de omzetbelas ting op sigaretten van 5 tot 8% tot 1 augustus 1959. Voordeel 60 miljoen 4. Verhoging van de omzetbelas ting op televisietoestellen van 10 tot 18 procent tot 1 augustus 1959. Voordeel 5 miljoen. 5. Verhoging van de omzetbelas ting op personenauto's, motorrijwie len en banden van 15 tot 20 tot 1 augustus 1959. Voordeel 40 mil joen. 6. Verhoging van het tarief van de vermogensbelasting met 20 voor de belastingjaren 1958 en 1959. Voordeel 23 miljoen. In totaal wordt op jaarbasis een voordeel voor de schatkist verwacht van 263 miljoen gulden. Voor de kaspositie van het RUk in 1958 wordt het voordeel ge raamd op 127 miljoen gulden. ~niiiiiiiiiiniHimii!ifiiiiu>iniiniinii!iii!iiii]iimiiini(iinniin!iiin!ii!i!iiiinii;i!;!i:<i!:i!:!!i;ii;:!:iiii;! De burgemeester ran Lech, het Oostenrijkse plaatsje waar de Prin- j sessen Irene en Margriet een kortej wintersportvakantie doorbrengen, begroet hier de hoge gasten op het terras van het hotel, waar zij ver blijven. Het slaapmutsachtige hoofddek sel van de hoogwaardigheidsbekle der is niet een vergeten deel van diens nachtgewaad, doch een on derdeel van de burgemeesterlijke ambtskleding Lichte tot matige vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer en opklaringen. Vannacht hier en daar mist en lichte tot matige vorst. Morgen overdag temperaturen tot om het vriespunt. Zwakke of matige zuidoostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) enu van de dag BLIKGROENTEN 4 JANUARI Zon op, 8.48 uur; onder: 16.42 uur. Maan op: 15.50 uur; onder: 7.06 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.58 en 14.14 uur. Laagwater te 10.09 en 22.24 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Deur voor een topgesprek blijft open (Van onze Londense correspondent) De Britse regering legt op het ogenblik de laatste hand aan het antwoord op de brief van Boelganin, een antwoord dat zoveel mogelijk in overleg met andere NAVO-bondgenotcn wordt opgesteld en daardoor veel tijd vergt. Het zal echter gereed moeten zyn voordat premier Macmillan op 7 januari zijn rondreis door een aantal landen van het Britse Gemenebest begint, welke reis vijf weken zal duren. Tijdens deze tocht, welke vooral ten doel heeft het wederzijds inzicht in de politieke en economische problemen te bevorderen, hoopt Macmillan Engelands diplomatieke positie en die van het Westen in het algemeen te versterken. Vooral is hij er op uit om zijn overzeese collega's zo goed mogeljjk in te lichten over de betekenis van de conferentie van Parijs. Macmillan beschouwd als „nieuwe figuur" Het is de eerste maal, dat een Britse premier in functie Australië, Nieuw- Zeeland, India, Pakistan en Ceylon be zoekt. Hier ligt een nieuw element. Vroeger was het immers meestal zo, dat SOLEX bromfi H..Walenkami Sir Edmund Hillary bereikt de Zuidpool De Nieuwzeelander Sir Edmund Hil lary heeft vandaag de Zuidpool bereikt. HU zond het bericht van zUn aankomst aan de Nieuwzeelandse commissie van de Ross-zee, de organisatoren van de expeditie vertegenwoordigers van het Gemenebest naar Londen kwamen als er iets te be spreken viel. Macmillan wordt bovendien door sommigen als een nieuwe figuur afgetekend. HU zou volgens degenen, die terecht geloven, dat Engeland nog lang niet heeft afgedaan, de woordvoerder moeten worden van alle NAVO-landen en in feite dienen op te treden als hun gezamenlyke minister van Buitenlandse Zaken. Engeland ziet zichzelf thans als de grootste der kleine landen, die poli tiek sterker zijn komen te staan nu de Verenigde Staten voor het eerst in de geschiedenis voor hun verdediging af hankelijk zUn van anderen. Nu van de Amerikaanse minister Foster Dulles geen initiatief kan worden verwacht om de impasse tussen Oost en West te breken, is veler hoop op Macmillan gesteld, die immers te kennen heeft gegeven, dat het in de tegenwoordige omstandigheden niet meer nodig is om slechts te onder handelen, wanneer men sterker is dan de ander. Een evenwicht van krachten is daarvoor voldoende. Dit is volgens Brits inzicht bereikt, daar Oost en West reeds met de bestaande middelen elkaar volkomen kunnen wegvagen. Ook het argument van Aneurin Bevan, de woord voerder voor de buitenlandse politiek van de Labouroppositie, dat de Russen zich na de spoetniks inschikkelyker zul len tonen, omdat ze hun minderwaardig heidscomplex zouden hebben overwon nen, heeft op de openbare mening een zekere indruk gemaakt. Onderhoud StikkerSelwyn Lloyd Naar in het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken werd vernomen, heeft de Nederlandse ambassadeur in Londen, mr. Stikker, gisteren op diens verzoek een bezoek gebracht aan de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd. Men meent uit 'goede bron te weten, dat de situatie in Indonesië onderwerp van het onderhoud is geweest. Hoewel de uitverkoop officieel nog niet begonnen is. tekent de komende koopstorm zich toch hier en daar al af in het straatbeeld: dames, die in de etalages zoeken naar wat zij mettertijd hopen te veroveren en grootvaders, die in tussen de kinderen zoet moeten houden. Heildronk van Kroesjtsjef op „prachtige Amerikanen" De Sovjetrussische partijleider Nikita Kroesjtsjef heeft gisteravond op een receptie voor het corps diplomatique in het Kremlin een heildronk uitgebracht op het „prachtige Amerikaanse volk", op president Eisenhower en de andere bond genoten van de Sovjet-Unie uit de tweede wereldoorlog Hy hoopte, dat Amerika en Rusland dit jaar overeen stemming zouden bereiken over het af schaffen van de koude oorlog en „dat een vredesengel boven ons zal zweven in plaats van een oorlogsduivel". Kroesjtsjef betreurde, dat de Sovjet- Unie en haar bondgenoten, nadat zU het fascisme verslagen hadden, in verschil lende kampen terechtgekomen waren. „Wy doen alles wat wy kunnen om een einde aan de koude oorlog te maken en de wereldvrede te verzekeren", zei hij. „Als de wUsheid niet overwint, zullen de vernietigingswapens zich blUven opho pen, dan zal een oorlog uitbreken waar in miljoenen mensen vernietigd zullen worden en ontzettende schade wordt aangericht. Wy geloven echter, dat 1958 een verzwakking van de internationale spanning zal brengen". Minister Hofstra in Tiveede Kamer: Deviezenreserves on voldoende (Van onze parlementaire redacteur) BU de verdediging van de belastingvoorstellen in de Tweede Kamer heeft minister Hofstra gisteravond erkend dat de laatste maanden de financieel- economische ontwikkeling een keer ten goede te zien heeft gegeven. Het tekort op de betalingsbalans over 1957 zal misschien zelfs lager zijn dan over 1956. Maar de minister ontkende dat reeds een fundamenteel gezonde toestand zou zijn bereikt. Daarover bestaat in het kabinet geen verschil van mening. De stand van onze deviezenreserves is bepaald onvoldoende. ZU zUn nog maar toereikend voor de betaling van de invoer gedurende nauwelijks drie maanden nadat het record een halfjaar is geweest. De mogelijkheid tot voortzetting van de invoer is belang- rUk wanneer een economische crisis zou intreden, voor de handhaving van de werkgelegenheid. De regering acht daarom bepaald het moment nog niet gekomen om wijziging te brengen in haar politiek van bestedingsbeperking. had minister Hofstra het overwegende bezwaar dat daardoor de extra op brengst wordt gehalveerd. Alleen in België zijn de sigaretten goedkoper dan bij ons. In Duitsland kost een pakje van 20 sigaretten gemiddeld f 1.55, in Engeland f 1.90, in Frankrijk f 1.15 en in Nederland 90 cent. Het verbruik van sigaretten is per hoofd der bevolking gestegen van 500 in 1948 tot 1200 in 1956. Dat bewijst zeker niet dat de sigaretten onredelUk hoog in prUs zijn. Een herleving van de investerings aftrek zou volgens minister Hofstra on voorzichtig zijn omdat daardoor alle totnutoe bereikte resultaten met de be stedingsbeperking in de waagschaal zou den worden gesteld, want de grootste moeilykheden liggen nog steeds by de investeringen als bron van verstoring van het economische evenwicht. De in vesteringen zijn nog steeds hoger dan in vroegere jaren. Een beperkte herleving van de investeringsaftrek, waarvoor de heer Van Leeuwen <VVD) had gepleit, wees minister Hofstra daarom ook af, temeer omdat die beperkte herleving het grootste deel van de investeringen zou begunstigen. De werkloosheid verdient uiterste waakzaamheid, maar het bedrijfsleven heeft de taak (en dat is mede het doel van de bestedingsbeperking) de vermin dering van de binnenlandse afzet te ver vangen door afzet in het buitenland. Overigens is de omvang van de werk loosheid nog niet verontrustend. Er bestaat een grote behoefte aan kapitaal. Dat blUkt ook uit de hoge rentestand. Daarom wil het RUk niet lenen op de kapitaalmarkt, maar deze reserveren voor particulieren en ge meenten. Daarom heeft de regering uit belastingverhoging 107 miljoen in haar kas nodig in 1958 om niet te hoeven lenen. Die 107 miljoen zullen ook in 1959 hard nodig zUn. Aan die 107 mil joen valt niet te tomen. Sigaretten in ons land „goedkoop" Tegen een beperking van de omzet belasting op sigaretten tot een procent Over de belasting op auto's, die 61 wordt, zei minister Hofstra: „Ik geef toe dat de belasting op auto's langzamer hand tamelyk hoog begint te worden". Maar gezien de toeneming-van het aan tal auto's meende hU dat de verhoging nog wel kan worden gedragen. De regering zal voortdurend in ogen schouw houden of de maatregelen moe ten worden gehandhaafd. Wat de inves teringsaftrek betreft, kan dit gebeuren by het debat over de industrialisatienota. Indonesiërs praaiden Panamees schip Een handelmaatschappU in Singapore heeft meegedeeld, dat Indonesische auto- toriteiten een van haar schepen heb ben vrUgegeven nadat het drie dagen was vastgehouden. Het schip was door Indonesische kanonneerboten gepraaid. Het is de onder Panamese vlag varende f kustvaarder „Honesta", die vandaag In Singapore verwacht wordt met een lading copra uit Celebes. De beheerder van de Lina Sin Tra ding Company, de heer L. M. Ah Kum, welke maatschappU het schip gecharterd heeft, zei dat h(j maandagavond bericht had ontvangen over de inbeslagneming van het schip. Donderdagavond vernam hU echter dat het schip op het Indone sische eiland Poeljau Samboe bU Singa pore is en vandaag in Singapore zou aankomen. Russen speuren in Berlijn naar deserteurs BU verscheidene grensovergangen in BerlUn staan sinds dinsdag Russische militairen. Er wordt in de stad ook door de Russen gepatrouilleerd. Volgens een Oostduitse politieman zoeken de Rus sen naar deserteurs Een Britse woordvoerder neeft mede gedeeld, dat een Russische militair en kele dagen geleden in de Britse sector van BerlUn politiek asiel heeft gevraagd De man, die geen officier was was niet meer in BerlUn. Westberlijnse douanebeambten hebben van Oostduitsers gehoord, dat er drie Russische soldaten waren gedeserteerd Andere Oostduitsers hadden verklaard dat er een hoge Russische functionaris was gevlucht. I (Advertentie) DONDERDAG vcm HALF EEN TOT EEN UUR (stempel 8) en VAN TWEE TOT HALF DRIE (stempel C). ELKE DAG 1 UUR GRATIS KOPEN. KOOP U RIJK. Leiden Noordwijk Katwijk Rijnsburg Opstand in Venezuela is reeds ten einde De opstand van Venezuela is afgelo pen. HU heeft een dag geduurd. Rege ringstroepen jagen de laatste opstande lingen na. President Jimenez heeft in een radio rede het einde van het verzet dei re bellen bekendgemaakt, nadat een op standige groep militairen te Los Teques, 24 km. van de hoofdstad, zich overge geven had. Tevoren was in een commu niqué van het leger gezegd, dat het gar nizoen van Maracay. het voornaamste centrum van de opstand op 80 km. van Caracas, de wapens had neergelegd. Achttien rebellen zUn met een vlieg tuig naar Columbia gevlucht, waar zU politiek asiel hebben gekregen. Zy ver klaarden dat zU te weinig steun hadden gekregen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1