Drama te Den Haag Geen volledige kernwapens bij Amerikaanse oefenvlueliten Einde eerste spoetnik nadert 57.600.000 kilometer in drie maanden Vrouw door kamerhuurder door messteek om het leven gebracht Met een enkel v/oord Agenda DINSDAG 31 DECEMBER 1957 Nog geen eenstemmige mededelingen over noodzaak van terugkeren naar basis De vliegtuigen van de Amerikaanse strategische luchtmacht vervoeren bU hun vluchten boven Engeland en de Verenigde Staten geen gebruiksklare kernwapens, aldus heeft het Amerikaanse democratische congreslid Durham Porter medege deeld in een brief aan de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom energie. Deze mededeling werpt dus een ander licht op een zaak, welke in de laatste tijd vooral in Engeland veel stof heeft doen opwaaien. De toestellen zouden eerst op hun bases moeten landen om de bommen gereed te laten maken. Van deskundige zijde had Durham Porter vernomen, dat dit niet tijdens de vlucht kon geschieden. Derhalve ligt het lot van de wereld niet in handen van een enkele bemanning, zoals Kroesjtsjef vreesde, aldus Porter. Uit gezaghebbende bron is voorts, in tegenstelling tot Porters verklaring ver nomen. dat opgeleide bemanningen vol gens het huidige systeem van paraatheid niet naar hun basis behoeven terug te keren om de bom aan boord van hun vliegtuig scherp te laten stellen. Zij kunnen dat zelf doen in het vliegtuig, als zij bevel voor een vergeldingsaanval op een aanvaller tijdens de vlucht krij gen. Men voegde hier echter weer aan toe, dat geen volledige bommen worden vervoerd met toestellen die alleen maar oefenvluchten maken. Toevallige ontploffing is vrijwel uitgesloten Porter waarschuwde er voorts voor dat ongelukken met kernwapens in het al gemeen gesproken altijd mogelijk blijven, ondanks alle veiligheidsmaatregelen. Hij vroeg de Amerikaanse regering de we reld daarvan in kennis te stellen om te voorkomen dat men in geval van zulk een ongeluk in paniekstemming zou ra ken en zou menen aangevallen te zijn, wat weer vergeldingsmaatregelen ten ge volge zou kunnen hebben. De onder-minister van Defensie, Lo per. die, naar Porter verklaarde, zijn standpunt deelt, heeft echter later ge zegd dat de mogelijkheid van een toe vallige ontploffing van een kernwapen vrijwel nihil is. Hij schatte die kans op een op drie miljard. Honderden wolven dringen Tsjecho-Slowakije binnen Grote troepen wolven, die uit de Oekraine en Polen komen, dringen op het ogenblik het oosten van Tsjecho- j,» ii*rb nfkïl f tltf* Slowakije binnen. De autoriteiten hebben L*C U-^UIIlCi-CllliC Krote dryfjachten georganiseerd om de dieren te bestrijden en op de kop van elke wolf is een behoorlijke premie ge zet. In het gebied van Presof heeft men meer dan 260 wolven waargenomen. De dieren hebben vele schapen en koeien verscheurd. Ook de zwarte beren zijn dit jaar talrijker dan het vorige. In Moravië heeft men voor het eerst sinds 50 jaar weer linxen waargenomen. De vrouw en het ambt Ds. H. van Vliet te Kerkrade-Chevre- mont heeft aan de generale synode der Ned. Herv. Kerk een schrijven gezonden, waarin hij met grote bezorgdheid zegt kennis t« hebben genomen van de mede deling in ..Woord en Dienst", houdende dat de meerderheid der commissie ad hoe „adviseert om alle ambten voor ae vrouw open te stellen", Ds. Van Vliet verzoekt de synode, die zich weldra met de aangelegenheid „vrouw en ambt" zal moeten bezighouden, in geen geval te willen overgaan tot het nemen van be sluiten. die zouden leiden tot het open stellen der ambten voor de vrouw in het algemeen. Na een uitvoerige argumentatie besluit ds. Van Vliet zijn schrijven: Dit alles betekent niet, dat uw vergadering zich zal mogen neerleggen bij de huidige situatie, waarin de vrouwelijke bijdrage tot de opbouw der gemeente weinig tot haar recht kan komen. Het lijkt mij op de weg der kerk te liggen om: a. de mogelijkheid te openen voor een vol waardig apostolaat en pastoraat onder vrouwen en meisjes en daartoe geroepen vrouwen de bevoegdheid tot bediening van woord en sacrament toe te kennen. Deze vrouwen zouden in de bredere Amerikaanse reactor voor Nederland De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft de A. C. F. In dustries Inc. te New-York toestemming gegeven een atoomreactor naar Neder land te exporteren. De reactor, die van het zgn. water- gekoelde tank-type is, gebruikt verrijkt urianium en heeft een maximumcapa citeit van 20.000 kwh. De waarde bedraagt 6,8 miljoen gul den. De reactor zal door het Reactor Centrum Nederland bij Petten worden gebruikt. kerkelijke vergaderingen met een advi serende stem kunnen worden toegelaten; b. weduwen te roepen tot een soort „oudsten" ambt uit te oefenen in de herderlijke zorg voor vrouwen en meis jes en tot een diaconaat onder vrouwen en meisjes: c. aan bepaalde uitzonderlijk begaafde vrouwen ter erkenning van de vrijheid der profetie het recht te geven als niet aan een gemeente ver bonden evangelisten de kerk in haar ge heel te dienen. (Een en ander zo te re gelen, dat 1 Cor. 14 3438 niet In het gedrang komt). De eerste kunstmatige aard-satelliet, de spoetnik I, zal binnenkort, na bijna drie maanden lang rond de aardbol te hebben gecirkeld, in de atmosfeer van de aarde opbranden, aldus werd gisteren in Moskou officieel meegedeeld. Verwacht wordt, dat de satelliet „in de eerste dagen van januari" binnen de dichtere atmosfeer van de aarde zal komen en dan zal verbranden. De baan van de kunstmaan is aanmerkelijk kleiner geworden. De maximale afstand van de aarde is nog slechts 320 km., tegen 950 direct na het afschieten. Aan het eind van dit jaar zal de eerste satelliet 1348 wentelingen om de aarde hebben gemaakt en daarbij een afstand van circa 57.600.000 km. hebben afgelegd, veel meer dan honderd maal de afstand aarde-maan. stelt resoluties op Verschillende commissies van de conferentie in Cairo van vijfhonderd vertegenwoordigers van „solidariteits- commissies" uit een veertigtal Afrikaan se en Aziatische landen zijn gisteren druk in de weer geweest om resoluties op te stellen, die naar verwacht wordt, later door de voltallige vergadering zul len worden aangenomen. De politieke commissie kwam met een resolutie op de proppen waarin de In donesische aanspraken op Nederlands- Nieuw-Guinea en erkenning van het zeegebied tussen de Indonesische eilan den als territoriale wateren worden goedgekeurd. De resolutie vraagt voorts aan de aangrenzende landen niet toe te staan, dat Nederlanders hun havens of vliegvelden gebruiken met voor Indone sië vijandige bedoelingen. De conferentie wil verder Amerika. Rusland en Engeland vragen de atoom- proeven te staken. Het NAVO-besluit om raketbases in een aantal landen in te richten, wordt betreurd. In een an dere motie wordt gezegd, dat „de agres sieve politiek van Israël" een gevaar voor de vrede is. De politieke commissie heeft ook nog de aanspraken op zelfbe schikking voor Cyprus^ Kenia, Aden, Oeganda, Kameroen. Somaliland, Bah rein. Oman en Madagaskar gesteund, alsook de aanspraak van India op Goa, van Japan op Okinawa en van Marokko op Ifni (Overigens heeft de regering van Marokko zich gisteren van deze confe- rentoe gedistanciërd). De commissie pleit voor vereniging van twee Korea's en Vietnams. Zij is van mening, dat de Golf van Akaba geen internationale wa terweg is. Zowel het Verdrag van Bag dad als de leer van Eisenhower maken volgens de commissie inbreuk op de on afhankelijkheid van de Arabische lan den. Premier van Malta boos op Engeland De premier van Malta, Dom Mintoff, heeft een motie in het parlement inge diend waarin hy dit lichaam vraagt zich te ontslaan van alle verplichtingen je gens Engeland, als dat land geen werk verschaft aan ontslagen arbeiders van de Britse marinewerf op het eiland, waar 14.000 man werken. Mintoff deed dit ondanks een telegra fisch verzoek van de Britse minister van Koloniën, Lennox-Boyd, om geen stap pen te doen, die de gemeenschappelijke zaak zouden kunnen schaden en de po litieke en economische toekomst van de kroonkolonie in gevaar zouden kunnen brengen. De minister zei. dat Engeland met verplicht is een bepaald aantal ar beiders op de werf te werk te stellen. In officiële kringen in Londen is men verbaasd over Mintoffs stap. Zy zeggen, dat Malta er niets bij te winnen heeft en veel te verliezen. Als de Maltese rege ring zou aftreden na aanvaarding van de motie zou de gouverneur van de kroonkolonie het bestuur over kunnen nemen. Het Maltezer parlement heeft, nader hand de motie van Dom Mintoff, waar in nm verbreking van de banden met En geland wordt aangedrongen, met alge- men e stemmen aangenomen. Amerika vult leemte in ouderwijs op President Eisenhower heeft zijn goed keuring gegeven aan een vierjarenplan ter verbetering van het onderwijs, waar mee een miljard dollar gemoeid is. Men wil hiermee de leemten opvullen, die.als zij zouden blijven bestaan aldus heeft de minister van Onderwijs, Marion Fol- son gezegd de defensie ernstig zouden verzwakken. Men wil op onderwijsgebied niet achter komen bij de Sovjet-Unie. Er zullen op ruime schaal studiebeurzen beschikbaar worden gesteld. Men rekent erop. dat 40.000 studenten in de looptjjd van het plan van de beurzen kunnen profiteren. Het plan heeft voornamelijk tot doel meer studen ten op de universiteiten te krijgen. Voorrang krijgen zij, die goede cijfers voor wis- en natuurkunde hebben. VERDERE DALING INDONESISCHE GOUD- EN DEVIEZENRESERVES Volgens de jongste weekbalans van de Bank Indonesia zijn de Indonesische goud- en deviezenreserves de afgelopen week van 13.19% gedaald tot 12.63van de geldcirculatie en andere opeisbare verplichtingen. In deze periode zijn de voorschotten aan de regering met 673 miljoen roepiah toegenomen, zij stegen tot 15.023 mil joen roepiah. De geldcirculatie steeg mr- 197 miljoen tot 13 713 miljoen. De activa van het deviezenfonds liepen met j 104 miljoen terug tot 1.693 miljoen roe piah terwijl de passiva met 31 miljoen roepiah daalden tot 1.964 miljoen. De leider van het Amerikaanse Van- guardiprojecC, dr. John P. Hagen deelde voor de televisie mee, dat Amerika spoedig een nieuwe poging zal wagen om een kleine kunstmaan in de ruimte te brengen, maar zonder dat dit vooraf aan de pers bekend gemaakt zal worden. Norman Baker, mede-hoofdredac teur van het tijdschrift „Missiles and Motief: huurschuld? (Van onze Haagse redactie) Tegen tien uur gisteravond heeft zich in het perceel Johan Gramstraat no. 6 te Den Haag, een gruwelijk drama afgespeeld, dat aan een 52-jarige weduwe het leven heeft gekost. De politie heeft alle reden om aan te nemen dat de dader een 28-jarige kamerhuurder is geweest, die vermoedelijk over een huurschuld van enkele maanden onenigheid heeft gekregen met zijn hospita. Deze zou haar met een broodzaag een steek hebben toegebracht onder het rechtersleutelbeen, waarbij de slagader werd geraakt. Het slachtoffer heeft daarna de vlucht genomen, ten einde hulp te halen. Op het portiekportaal van de benedenwoning is de onge lukkige vrouw ineen gezakt. De geneeskundige dienst en de politie hebben haar daar dood aangetroffen. De vermoedelijke dader heeft zich niets van zijn slachtoffer aangetrokken en zat, nadat de recherche was gearriveerd, kalm in zijn kamer, waar de moord was gepleegd, een boek te lezen. Enkele uren na het vreselijk gebeuren is de kamer huurder, die vermoedelijk op Curasao is geboren, gevankelijk weggevoerd. Toen de bewoners van de woning 6a een zware bons tegen de voordeur hoor den, deed de heer des huizes het deur raampje open en zag tot zijn ontzetting de vrouw, badend in haar bloed, voor zijn deur liggen. Onmiddellijk werden politie en G.G.D. gewaarschuwd. De dok ter kon helaas slechts de dood consta teren. Toen rechercheurs aan het perceel van no. 6 aanbelden werden zij opengedaan door de huurder van een der aan de achterzijde gelegen kabinetten. Deze had in een boek aan tafel zitten lezen. Op de vraag of hij wist dat de weduwe op het portiekportaal lag. antwoordde hij: „Ik weet van niets, wat zich hier in huis afspeelt". Bij onderzoek kwam vast te staan, dat het slachtoffer dat al tientallen jaren het bewuste pand bewoont, een tweede kamer aan een andere jongeman had verhuurd. Deze had in de vooravond het huis verlaten. Toen hij enkele uren daarna terugkwam was de recherche al in de woning aanwezig. Hij was van het gebeurde volledig onkundig. Het min of meer apathische gedrag van de Cura^aoenaar wekte argwaan bjj de politie. Hy werd aan een streng verhoog onderworpen. Vast kwam te staan, dat hij een huurschuld van enkele maanden had. Hy gaf toe dat hierover al enkele malen onenigheid was ontstaan met de verhuurster. Dat was ook gisteravond het geval geweest. Dat hij de weduwe met een scherp voorwerp letsel had toegebracht, bleef de man ontkennen. Hij deelde de po litie mee geen nationaliteit te bezitten, sinds geruime tijd werkloos te zijn en van gemeentewege ondersteuning te genieten. Omdat op zijn kleding bloed sporen werden aangetroffen en zijn houding uitermate verdacht was, werd op bevel van de Officier van Justitie, mr. Maris, die zich eveneens ter plaatse op de hoogte was komen stellen, de man gearresteerd. Rockets" heeft gezegd, dat de Ver. Staten het inter-continentale ballis tische projectiel de „Atlas III" in het begin van het nieuwe jaar zouden lanceren en dat Rusland van plan is om de Spoetnik III, met een aap aan boord, op 1 januari het hemelruim in te zenden. Onder hoiulsnormeii won ing we twoningen zijn verhoogd De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft de bedragen, die jaarlijks voor het onderhoud van wo ningwetwoningen op de exploitatiereke ning kunnen worden opgevoerd, ver hoogd. Voor woningen in gemeenten, ingedeeld in de eerste groep. zyn bedoel de bedragen verhoogd van f. 89 op f. 115 per woning, voor die in de tweede groep van f. 81 op f. 105 en voor die in de derde klasse van f. 73 op f. 95. De be dragen die voor algemene onkosten kun nen worden opgevoerd zijn per woning gesteld op respectievelijk f. 16.50, f. 15.50 en f. 14.50. Voorheen waren deze bedra gen respectievelijk f. 13.75, f. 12.75 en f. 11.75. Woningbouwcoöperaties. die zijn aan gesloten by een of meer landelijke fede raties. kunnen deze bedragen per woning met 35 cent verhogen. Met betrekking tot de complexen woningwetwoningen die na 1 januari 1958 gereed komen, zullen vorengenoemde verhogingen in de huurprijs der woningen worden verdis conteerd. Ten aanzien van de complexen welke voor 1 januari 1958 gereed zyn ge komen zal met de verhoging van de be dragen voor onderhoud en algemene onkosten van 1 augustus 1957 af reke ning worden gehouden, indien en voor zover de huurverhoging per die datum dit mogelijk maakt. Ex-burgemeester van Urk veroordeeld (Speciale berichtgeving) De Zwolse rechtbank heeft vanochtend de 56-jarige ex-burgemeester van Urk wegens verduistering en valsheid in ge schrifte veroordeeld tot twee jaar en zes maanden met aftrek. In de jaren na de oorlog eigende de burgemeester zich ruim f. 100.000 aan gemeentegelden toe. Hiervoor vervalste hy betalingsmandaten. Tijdens de zitting werd herhaaldelijk met verwondering geconstateerd, dab niemand in al die jaren de knoeieryen heeft gemerkt. BINNENLAND Zaterdag Jl. heeft de ambassadeur van Finland, de heer A. Wuorimaa. uit naam van de president van Finland de ridderorde eerste klasse van de Finse Leeuw uitgereikt aan de heer C. Verolme, directeur van Verolme Verenigde Scheeps werven. In zijn toespraak deelde de am bassadeur mede, dat deze onderscheiding was verleend als blijk van waardering voor de inspanning en medewerking bij de wederopbouw van de Finse koopvaar dijvloot na de oorlog. Gisteravond is de 53-Jarige mevrouw R. Velsen, toen zij op de Ceintuurbaan te Amsterdam op de bijwagen van het rij dende tramstel van lijn 3 sprong, geval len en bekneld geraakt tussen de vlucht heuvel en de wielen van de tram. Zij werd met zware verwondingen naar het Wilhelmlnagasthuis gebracht, waar zij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Op 63-Jarige leeftijd is overleden de heer R. Quast. parlementsredacteur van ae Haagse Courant, een functie, die hij 34 Jaar allerwegen gewaardeerd heeft ver vuld. De heer Quast was onder zijn col lega's een zeer geziene figuur en wegens zijn ervaring en kennis een vraagbaak voor velen. De Staatscourant bevat, een nieuwe subsidieregeling voor het maatschappelijk werk voor zwakzinnigen. Op grond van deze regeling kan de minister van maat schappelijk werk subsldiërel het maat schappelijk werk voor zwakzinnigen dat uitgaat van het particuliere initiatief. De minister van Verkeer en Water staat heeft bij nota van wijzigingen aan de Tweede Kamer voorgesteld anderhalf miljoen gulden beschikbaar te stellen voor een bijdrage aan België in de kosten van een nieuwe eluls bij Ternaalen. BUITENLAND Proeven, die het Amerikaanse leger in het kader van het internationale geo fysische Jaar heeft genomen hebben aan getoond. dat op een hoogte van honderd kilometer winden waaien met een snel heid van 480 km per uur en dat de tem peratuur er 38 graden cel6lus onder nul In de Sovjet-Republiek Georgië is grootscheepse fraude bij de coöperatieve bedrijven ontdekt. Het bureau van het centrale comité van de partij in Georgie zal speciaal bijeenkomen om de kwestie te bespreken; o.a. zal de vlce-voorzltter van het bestuur der coöperaties in Geor gië ontslagen worden. Volgens statistieken van het Oosten rijkse ministerie van Binnenlandse Za ken bevonden zich op 30 december 19.118 Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk. Voorts bevinden zich in Oostenrijkse kampen nog 6.218 vluchtelingen uit Joe- go-Slavië. Bij politiexe onlusten is zondag in Columbia een vijftigtal mensen om het leven gekomen. In een plaats in de pro vincie Tollma werden elf mensen door „\ogelvrijen" vermoord, aldus het in Call \erschijnende blad „El Pais". De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. John Foster Dulles, gaat naar Teheran voor besprekingen met Perzische leiders, alvorens hij de volgen de maand de conferentie van landen van het Verdrag van Bagdad bywoont, aldus heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren meegedeeld. Dulles zal de conferentie, die te Ankara zal worden ge houden. als waarnemer volgen, aan het hoofd van een delegatie. In het gebied van Constantine (Oost- Algerlje) zijn elf mensen om het leven gekomen als gevolg van zware regenval; 500 mensen zijn dakloos. De staalproduktle der zes landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (KSG) heeft in 1957 een record be reikt van 60 miljoen ton tegen 42 miljoen in 1952 en 56,7 miljoen ton in 1956. De hoge autoriteit deelde mede. dat het tem po van de stijging der totale staalproduk tle in de KSG de afgelopen twee Jaar gro ter is geweest dan in de Verenigde Staten. Engeland of de Sovjet-Unie. De kolenpro- duktle der KSG 16 echter in vergelijking met 1956 gedaald met 1 miljoen ton tot 248 miljoen ton. Mijnwerkers in sommige mijnen en de concurrentie van de Ame rikaanse kolenlnvoer worden genoemd als de voornaamste oorzaken voor de daling De kroonprins van Jemen, Self el Is lam Mohammed el Badr. is gisteren op het vliegveld Wnoekowo bij Moskou aan gekomen. Hij werd onder andere welkom geheten door de eerste plaatsvervangende minister-president, Mlkojan. Koningin Elizabeth van Engeland heeft ter gelegenheid van nieuwjaar circa 2200 van haar onderdanen onderscheidin gen verleend. De lijst is zeer gevarieerd, van veldmaarschalk Sir John Harding, onlangs afgetreden als gouverneur van Cyprus die baron wordt tot Hogan „Kld". de Nlgerlaanse wereldkampioen- boksen lichtgewicht. Carlos Garcia is gisteren beedigd als president van de Philippijnen. Hij is de opvolger van Ramon Magsaysay, die in maart bij een vliegtuigongeluk om het leven is gekomen. Garcia zei in een rede voering. dat de Philippijnen hun vriend schap met de Verenigde Staten, die geba seerd is op gelijkgerechtigdheid, weder zijds belang en gemeenschappelijke idea len, zullen bewaren. Ook zal de vriend schap tussen de Philippijnen enerzijds en Spanje en de landen van Latijns-Amerlka anderzijds blijven bestaan. Een Italiaanse rechtbank heeft tien Zuidtirolers tot gevangenisstraffen, va riërend van drie en een half Jaar tot tien maanden, veroordeeld in verband met bomaanslagen, die vorig Jaar tijdens span ningen tussen de Duits- en de Italiaans sprekende bevolking zijn gepleegd Eerder dit Jaar zijn zeven Duitssprekende Italia nen veroordeeld wegens moord op een Italiaanse douane-ambtenaar. De broodprijs in Frankrijk zal op 1 Jan. met 4 franken worden verhoogd tot 50 franken per kgzo is te Parijs bekend gemaakt. Deze maatregel wordt genomen na het besluit der regering het tarwesub- sidie, dat de staat 16.5 miljard frank per Jaar kost af te schaffen. Volgens handelskringen te Bonn zul len de broodprijzen in West-Duitsland in Januari met gemiddeld ongeveer 6 pfen nig per kg worden verhoogd. Als redenen voor hun prijsverhoging noemen de bak kers de afschaffing van het meelsubsidie, de verkorting van de werktijden en de verhoging van de sociale lasten. Het water in de overstroomde gebie den op Ceylon zakt. maar deze gebieden zijn voor het grootste deel nog steeds ge ïsoleerd van de overige delen van het ei land. Vliegtuigen en helikopters voorzien de getroffen bevolking van levensmidde len en medicijnen. In de stad Colombo zyn circa 3000 mensen dakloos. In Texas, Ver. Staten, is een iouwmodel gereed gekomen van een voorheftruck die een gewicht van 22 ton kan heffen. Het mon sterapparaat wordt geheel elek trisch bediend en zal waarschijnlijk ook grote diensten kunnen bewijzen aan de strijdkrachten. Alles mocht - maar het mocht wat Zeven prominenten hebben gister avond voor de televisiecamera's van de V.P.R.O. een uur lang mogen doen en laten waar zij zin in hadden. Alles mocht, behalve de grenzen der welge- voeglijkheid overschrijden: een blanco volmacht, die weidse perspectieven opende voor een dolle avond. Helaas werden deze verwachtingen slechts ten dele gehonoreerd. Carmiggelt, dóe de leiding van dit programma had, zorgde voor een vlotte start, maar al na de leuke prestatie der medewerkenden scheen de voorraad originaliteit en ver beeld ingiskr a oht goedd eels opgesou peerd te zyn. „Kronkel" zelf had een WOENSDAG Prediker: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. DONDERDAG Schuttersveld en Kanaalweg. Kerst boomverbranding. 7.45 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. VRIJDAG Lakenhal: Nieuwjaarsvergadering Kamer van Koophandel. 2 uur nam. Stadszaal (grote zaal). Concert Ned. Madrigaalkoor. 8 uur nam. RehobothNieuwjaarsbijeenkomst Alg. Bond „Mercurius" afd. Lelden. 8 uur nam. St.-Antonlusclubhuls: K. en O. Poppen theater. Guido van Deth. 2 en 4 uur nam. Acad. Ziekenhuis. Uitreiking Landstel- ner medailles. 8 uur nam. ZATERDAG Clubgebouw Costerkwartier. Tentoon stelling „De Vriendenclub". 7-10 uur nam. Clubgebouw Oosterkwartier. Tentoon stelling „De Vriendenclub". 10 uur voorm. 5 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen (Vrouwenkerksteeg 12): Tentoonstelling van tekeningen, de School voor esthetische vorming. Werkdagen 2 5 en 79 uur nam. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1) .Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Volk van Suriname" (tot 1 maart 1958). Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Foto's van Erich Salomon. Werkdagen van 2—5 uur (t/m 18 Januari). BIOSCOPEN Trianon: „Tarzan en de verloren Safa ri". 14 Jaar. Werkdagen 2,30, 7 en 9.15 uur. Zondag en nieuwjaarsdag 2,15, 4.30 7 en 9.15 uur. Oudejaarsdag alleen 2.30 uur nam. Rex: „Door 't dolle heen" (Laurel en Hardy) a.l. Werkdagen 7.30. 7.15 en 9.15 uur. Oudejaarsdag alleen 2 30 uur. Nieuwjaarsdag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 u. Luxor: „Geen gehoor op kantoor", alle leeftijden. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag en nieuwjaarsdag 2,30, 4,45 7 en 9.15 uur. Oudejaarsdag alleen 2.30 uur nam. Casino: „Donald Duck" alle leeftijden. Dagelijks 2.30 uur. „De fatale brug". 14 Jaar. Werkdagen 7 en 9.15 uur. Zondag en nieuwjaarsdag 4.45. 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „De wrede Zee". Oudejaarsdag 's avonds geen voorstel ling. Lldo: „Casino de Paris". Alle leeftijden. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag en nieuwjaarsdag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Oudejaarsdag alleen 2.30 uur nam. De dienst der hulsartsen te Lelden wordt van woensdagmorgen 8 uur tot donder dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Meel. Stoffers. Wijdlcks, van Al phen en Roodenburg Vermaat. Te Oegstgeest wordt deze dienst van hedenmiddag 6 uur tot donderdagmorgen 7 uur waargneomen door de doktoren Held, tel. 24649 en Lanen-Baron, tel. 21610 De avond- nachtdienst van de apothe ken te Leiden en Oegstgeest wordt waar genomen door: Apotheek Herding en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502, Apo theek Reyst. Steenstraat 35. tel. 20136 en Apotheek Oegstgeest. Wilhelminapark 8. tel. 26274. Op zondag 1 Januari (nieuwjaarsdag) is van 's-ochtend6 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend Apotheek Reyst. By geen gehoor by Uw huisarts of specialist, bei op dokterstelefoon 22222. wrang liedje op de hemelvaart van een hypochonder, dat voor de VPR.O.-kij kers nogal op het kantje af was. Annie M. G. Schmidt onthulde haar hartsverlangen om nog eens een echte tragedie te schrijven en begon maar meteen met kurkjes als dramatis personae te illustreren, hoe zij zich de intrige voor zulk een <melo) drama ge dacht „zou kunnen hebben': een grap pige persiflage op de maakwerkstukken van het grote toneel, die echter niet geheel uit de grondverf kwam. Ton van Duinhoven gaf een mimisch stukje ge nerale repetitie ten beste, dat qua tekst eigenlyk weinig meer was dan een cliché leüterpraatje. Hetzelfde gold, in ver sterkte mate, voor Theo Logemans her inneringen aan de nieuwjaarswensjes uit zyn vlegeljaren. Iets meer gehalte hadden Cor Lemaire's gevoelige kinder lied ies en Hetty Bloks metamorfose tot geisha, in welke kwaliteit zij een styi- volle voordracht gaf van een stukje Oosterse wijsheid uit „De zilveren fluit". De enige prestatie van formaat werd ge leverd door Peter van Hattum, een jeug dig lid van het ensemble van Wim Kan, die verraste met de voortreffelijk gezon gen Franse blues „Le grand voyage d'un nègre maigre" en met een oude „schla ger" van Speenhoff, in welk laatste lied hij zichzelf begeleidde op een kleine harp. ,P.F. gepakt en gezakt" was een le vendige, boeiende reportage van de seizoendrukte in het P.T.T.-kantoor op het Amsterdamse Centraalstation, waar in Heieen van Meurs ons liet zien wat er allemaal gebeuren moet, voordat de lawine van nieuwjaarswensen door Tante Pos by de geadresseerden kan worden afgeleverd. STADSNIEUWS Tram onnodig vertraagd Een chauffeur uit Noordwyk had op 13 september een tramtrein van de NZ.H.VM. te Noordwyk acht minuten vertraagd door met opzet zijn vracht auto dwars over de trambaan te plaat sen. waardoor de tram niet kon passe- seren. Hoewel wagenvoerder, conducteur en hoofdcontroleur Hollander vriendelijk gevraagd hadden de stremming op te heffen, daar de passagiers anders de aansluiting in Leiden zouden missen, had verdachte niet aan ait verzoek vol daan. Gisteren stond hij terecht voor hefc Kantongerecht in Leiden. De officier van Justitie, mr. v .d. Schans, eiste f 30.— boete of 10 dagen De kanton rechter. mr. Ligtenberg, veroordeelde de Noordwijker tot f20,— of 10 dagen. H. BUURMAN OVERLEDEN In de ouderdom van 83 jaar is giste ren nog vrij onverwacht overleden de heer H. Buurman, indertyd een voor aanstaand figuur in het gereformeerd kerkelijk leven van de Sleutelstad. Zo maakte hy onder het bekende drieman schap. de predikanten Kouwenhoven. Bouwman en Thomas, geruime tijd deel uit van de Geref. Kerkeraad en was hy ook enkele jaren voorzitter van de Geref. Schoolvereniging. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot vindt vrijdagmiddag om één uur op de begraafplaats „Rhijn- hof" plaats. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) I s3 1 h Helsinki geh. bew. w 5 -4 4 Stockholm geh. bew. wnw 2 -7 0 Kopenhagen onbewolkt w 8 0 0.6 Aberdeen onbewolkt w 6 -1 0 Londen zwaar bew. w 3 4 0 Amsterdam onbewolkt w 7 5 1 Brussel geh. bew. wzw 4 5 0 Luxemburg geh. bew. w 6 3 1 Parijs motregen wzw 4 5 0.5 Bordeaux geh. bew. windstil 5 1 Grenoble geh. bew. no 2 2 0 Nice onbewolkt nnw 6 6 0 Berlijn half bew. w 7 2 1 Frankfort zwaar bew. wzw 6 4 2 München sneeuw wzw 8 2 0.1 Zürlch motsneeuw zw 3 1 0.1 Genéve geh. bew. wnw 3 0 0 Locarno onbewolkt windstil 2 0 Wenen zwaar bew. w 9 5 0 Innsbruck zwaar bew. w 2 -6 0 Rome onbewolkt ono 6 6 0 AJacclo onbewolkt ono 2 4 0 Mallorca onbewolkt windstil 4 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2