96*te jaargang Dinsdag december 1967 Zesde blad no. 29329 Op binnenlands terrein waren er in het afgelopen jaar drie belangrijke gebeurtenissen, die een centrale plaats op deze foto pagina verdienen in te nemen. In de eerste plaats de aanneming van de Deltawet op 5 november waarmee op deze foto 1 minister Algera wordt gelukgewenst door Kamervoorzitter dr. Kortenhorst. Voorts was er de uitvoering van het eerste object in dit complex van maatregelen voor bescherming tegen de zee. de stormvloedkering in de Hollandse IJssel (2). En in de laatste maand van het jaar als derde belangrijkste gebeurtenis de stroom van vluchtelingen uit Indonesië die naar ons land begon te vloeien (3). Deze vluchtelingen zijn er oneindig veel beter aan toe dan de vluchtelingen die wij vorig jaar in het centrum van de belang stelling plaatsten: uit Hongarije. Maar hoeveel was het ons allen niet waard geweest, wanneer dit plaatje niet op deze pagina had gestaan Maar dan hebben we het .ergste" ook vermeld, want wanneer we verder gaan met een fotografische rondblik binnen de lands grenzen dan was er naast onvermijdelijk kwaad ook veel goed. Een grootse hulde werd Rika Hopper gebracht (4) bij de tachtigste verjaardag, op 24 oktober, van deze gevierde toneel speelster. Een dankbare Charlotte Kohier nam gelukwensen in ontvangst van Koningin Juliana (5) toen zij op 9 oktober haar zilveren jubileum vierde als voordrachtskunstenares. Eind februari werd in principe besloten tot het instellen van een Euromarkt en een Europese gemeenschap voor atoomenergie. Minister-president Drees en minister Luns (6) vertegenwoordig den ons land bij deze besprekingen, die mede onze toekomst in grote mate bepaalden. Prinses Irene slaagde op 18 juni voor haar eindexamen lyceum en ging in september naar Zwitserland voor haar verdere vorming in vrijheid, waarbij zij al spoedig in een nieuwe vriendenkring werd opgenomen (7). Dit plaatje (8) lijkt wat in strijd met de optimistische toon van het overzicht tot dusverre, maar is het toch niet. Het is een beeld van de brand die op 1 oktober in en om een tankauto midden in de Leidse Breestraat woedde. Op dit moment werd dank zij voort varend optreden van de brandweer het hart van Leiden voor een tweede ramp gespaard. En nu we toch in Leiden zijn: verheugend voor de Sleutelstad was ook het slaan van de ..eerste" paal voor de nieuwe universitaire woonwijk aan de Boerhaavelaan. De woningnood onder de academici, die zulk een belangrijke plaats in de Leidse gemeenschap innemen, belooft er belangrijk door te worden verlicht. Bij deze feestelijke gelegenheid bood een doch tertje van prof. Van Dishoeck burgemeester Van Kinschot een aandenken aan. (9). Eerlijk gezegd weten we niet goed, of we deze foto (10) nu onder de goede of rampzalige gebeurtenissen van het jaar moeten scharen. De foto brengt de roemruchte zak-lijn in beeld die ook in ons land werd geïntroduceerd. Naar onze persoonlijke smaak zijn de modekoningen dit jaar bepaald ge-zakt, maar dat vrouwe lijke charme er toch nog wel iets van kan maken blijkt wel uit dit plaatje. Toch zien we bepaald liever de sierlijkheid van dit zeiljacht: De Groene Draeck, op 4 juni te water gelaten (11) en op 15 juni door varend Nederland aan Prinses Beatrix overgedragen. Even „rondborstig" als dit jacht was de eerste kernreactor die in ons land vervaardigd werd (12) en die later het centrum werd van de internationale atoomtentoonstelling op Schiphol in de zomer van dit jaar. Oud-minister en VVD-voorzitter, prof. dr. P. J. Oud, nam op 25 november afscheid als Rotterdams hoogleraar en werd daarbij (13) ook gehuldigd door de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. Klaasesz. Zeer belangrijk was de opening van de Velser-tunnel op 28 september (14) hoewel daarbij een domper op de vreugde werd gezet door het uitstel van aanvullende verkeersprojecten zoals Coen- en IJ-tunnel. Ook elders werd het nationale bouw programma verder gerealiseerd, b.v. in de voormalige Zuiderzee, waar op 17 oktober de dijk naar Marken werd gesloten. Toen op het sluitgat de nationale driekleur was geplant (15) was Marken, het laatste voormalige Zuiderzee-eiland, eiland-af. Leiden had waarlijk niet over gebrek aan geluk te klagen. De brandweer zorgde er op 1 oktober voor dat de Sleutelstad voor een ramp werd behoed, de politie voorkwam een andersoortige ramp door binnen 24 uur een potje met staafjes radioactief kobalt (16) terug te vinden, dat op 7 november uit het Kamerlingh Onnes Laboratorium verdwenen bleek te zijn. Een ramp die niet voorkomen kon worden was het vergaan van het KLM-toestel Neutron op 15 juli bij Nieuw Guinea. Het was de grootste ramp in de geschiedenis van de Nederlandse luchtvaart: 58 van de 68 inzittenden vonden de dood. Minister Helders legde later bloemen op de graven van de slachtoffers(17). Op 17 oktober was het groot feest in Alphen. De Martha Stichting, bekend door het gehele land. vierde het 75-jarig bestaan. Minister prof. dr. I. Samkalden, reikte bij die gelegen heid (18) een Koninklijke onderscheiding uit aan mr. W. H. van Eeghen. die meer dan veertig jaar de penningen beheerde. Nationaal bleek het beheer van de penningen zeer grote zorgen te baren. Men kan het over geen groot project hebben, zonder het woord „bestedingsbeperking" in de mond te nemen. Hier (19) zien we de Tweede Kamer tijdens een debat over de maatregelen, die op grond van de financiële toestand van het land genomen moesten worden. Maar het schip van staat zal wel blijven varen, zoals ook de Statendam (20) die eerst wat moeilijkheden had tijdens de tech nische proefvaart maar toch op 24 januari tijdens een nieuwe proefvaart dóór Prinses Beatrix kon worden gedoopt. En dan besluiten we dit binnenlandse foto-overzicht met een „lichte" noot: op 16 oktober vierde Leiden het vijftigjarig jubi leum van het elektrisch licht in de Sleutelstad. Burgemeester Van Kinschot reikte daarbij een Koninklijke onderscheiding uit aan de directeur van de lichtfabrieken, ir. Y. Ykema (21).

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 17