Inflatiebestrijding aan de orde Slechts met grote inspanning kwam Finland de oorlogsschade te hoven Samenspel tussen voortbrenging en verbruik is verbroken Maar liet volk is het nu beu 96ste jaargang Zaterdag 28 december 1957 Derde blad no. 29327 VERGADERING LERAREN PROT. CHR. KWEEKSCHOLEN. In de gisteren in Utrecht gehouden jaarvergadering van de Vereniging van Leraren aan Prot.-Christeiyke. Kweek scholen heeft de voorzitter, de heer J. Dekker, het jaar 1957 een jaar van vol tooiing genoemd. Hij doelde hier op een aantal salariskwesties ofschoon, zoals hu zeide, andere salariszaken nog op voltooiing wachten. Belangrijk noemde hij de tot stand gekomen regeling van de opleiding voor volledig bevoegde on derwijzers, waarmee een werk is vol tooid waaraan tien jaar is gewerkt en dat de instemming heeft van alle be trokkenen. De opleiding is tot stand ge komen in nauwe samenwerking tussen het departement en de inspecties met de organisaties van leerkrachten De vereniging heeft er aan meegewerkt en daarmee nog eens haar bestaansrecht gedemonstreerd. Nadat de vergadering de jaarstukken had afgewerkt, hield ds. E. de Vries uit Amsterdam een referaat over de taak en de positie van het godsdienstonderwijs in de nieuwe kweekschool. Geldswaarde verminderde voortdurend (Van onze financiële medewerker) Het jaar dat ten einde spoedt, heeft in hoge mate in het teken gestaan van de inflatiebestrijding. Reeds in de tweede helft van 1956 won de overtuiging veld dat men van de resultaten der industriële expansie, welke na de oorlog zowel in de V.S., als in Europa plaats vond, te grote verwachtingen had gekoesterd. Met de algemene versnelling van het levensritme, was er ook een streven op korte termijn om liefst aanstonds de vruchten van die industriële expansie te plukken. De tijdens de oorlog noodgedwongen vergroting van de overheidsmacht en de overheidsinvloed had velen in de waan gebracht dat men zich daarbij ook in de na-oorlogse jaren van economisch herstel volkomen veilig kon gevoelen en onder de hoede van een geperfectioneerde statistische wetenschap scheen het eldorado van de welvaartsstaat met volle werkgelegenheid en steeds grotere verterings mogelijkheden te zijn aangebroken. De gTote activiteit in nagenoeg alle sectoren van het bedrijfsleven werd be schouwd als de waarborg voor de duurzaamheid en de geleidelijke verhoging van het verkregen welvaartsniveau. Men vergat echter, of hield er althans te weinig rekening mee, dat arbeid weliswaar kapitaal schept, maar dat dit kapitaal niet aanstonds weer kan worden verteerd en voor een deel moet worden gereserveerd om de arbeidsmogelijkheden te handhaven en te vergroten. Met andere woorden, het juiste samenspel tussen voortbrenging en verbruik werd verbroken. Geheel bevreemdend was dit niet. De stormachtige ontwikkeling van de bedrijfswetenschappen techniek, chemie, kernenergie deed terecht nieuwe wonderen van de industriële ex pansie verwachten, maar men kon zich nauwelijks een voorstelling maken van de gigantische bedragen aan kapitaal, welke daarvoor nodig waren en in de toekomst nodig zullen zijn. Een klein voorbeeld hiervan vindt men in de re cente mededeling van de Koninklijke Shell, dat dit concern in 5 jaar en ne gen maanden rond f. 2 miljard voor nieuwe investeringen heeft moeten uit geven en ondanks het feit dat jaarlijks 80 90% van de behaalde winst in het bedrijf blijft, thans f. I1-: miljard nieuw kapitaal moet aantrekken. Hetzelfde verschijnsel deed zich in andere bedrijfs takken voor niet het minst ook bij de overheidsbedrijven en de kapitaalmarkt heeft het daarom de laatste tijd hard te verduren gehad. Verschillende factoren speelden daar bij. een rol. In de eerste plaats was er ten aanzien van de kapitaalgoederen een grote achterstand. Men denke hier slechts aan de woningbouw in de meeste landen. Alleen in ons land werd gedu rende de laatste 12V2 jaar voor f. 28 mil jard aan bouwwerken afgeleverd, een bedrag, dat ca. de helft van de natio nale investeringen uitmaakt en 10% van onze jaarlijkse nationale produktie op eiste. Deze uitgaven voor de woning bouw, zowel bij de overheid als voor de particuliere bewoning, zijn slechts in direct produktief en dragen niet recht streeks tot een vergroting van de pro duktie bü, hetgeen algemeen gesproken wel het geval is met de kapitaalsuit gaven van de bedryven. Wat deze kapitaalsuitgaven van de bedryven betreft, hier was niet alleen een achterstand welke moest worden in gehaald, maar de dynamische ontwik keling van de techniek bracht en brengt een versnelde veroudering van het pro- auktieapparaat mee, terwyi voor de ver betering en de vernieuwing van dat pro- duktie-apparaat wegens de stijgende prijzen steeds grotere kapitalen nodig waren en nodig zijn. Ogenschijnlijk deden de nieuwe aspec ten van het economisch proces dus een verhoging van de levensstandaard ver antwoord achten, het feit dat de nieuwe kapitaalvorming bij het verbruik van ka pitaal voor consumptie en vernieuwing van het produktie-apparaat ten achter bleef, veroorzaakte echter een z.g. ..krui pende inflatie", die de waarde van het geld voortdurend deed verminderen. In 10 jaar tijds is bijv. de koopkracht van de dollar met 20% teruggegaan, die van het Pond met 40%. die van dé Franse frank met 63%, die van de Belgische frank met 22% en die van de Nederland se gulden met 32%. Zelfs de Zwitserse frank verloor in die periode nog 11% van haar koopkracht. Om dit kwaad te keren werd daarom reeds in de tweede helft van 1956, zowel in de V.S., als in de meeste landen van Europa, de stryd tegen de inflatie aan gebonden door verhoging van de rente tarieven en meer middelen tot beper king van de kredietgeving, terwyi ook op andere wuze een actie tot algemene consumptiebeperking werd ingezet, waarvan de resultaten de laatste tyd meer en meer zichtbaar zun geworden. De periode van economische expansie kwam hierdoor tot een eind en heeft plaats gemaakt voor een vermindering van de industriële activiteit, welke thans reeds dermate schijnt te zyn ge vorderd dat men in de V.S. eerder het moment gekomen acht om haar nieuw leven in de blazen, dan haar nog verder te beteugelen. Het ideaal van de „volledige werkge legenheid" begint te verbleken, nu in de V.S. ontslag van personeel aan de orde van de dag is en in ons land het aantal werklozen van ca. 40.000 in maart tot ca. 68.000 is toegenomen. Ook al blijft dit cijfer nog belangrijk beneden het aantal van 100.000, dat minister Suurhoff onder de huidige omstandigheden toelaatbaar acht, het feit dat alleen voor de 15.000 werklozen in de bouwnüverheid per week f. 800.000 uitkeringen op grond van de werkloosheidswet moeten worden ge daan, heeft de Tweede Kamer reeds doen vragen of men met de bestedings beperking niet te ver gaat. Het teleurstellende is dit dat deze bestedingsbeperking zich vooral by de bedryven voltrekt en dat de nationale consumptie gedurende de laatste maan- Minnaar voor inbreker aangezien De afgelopen nacht deelde een café houder in de Keizerstraat te 's-Graven- hage de politie telefonisch mede. dat er in zyn tuin een man versoholen zat. Toen de politie arriveerde nam de on bekende de vlucht, maar werd spoedig gegrepen. Het bleek een 20-jarige haringpakker te zyn. Weldra kwam aan het licht, dat de man bevriend was met de dochter van de caféhouder. Hy was die avond zyn geliefde komen bezoeken, maar had. toen de vader thuis kwam. Ulings de benen genomen en zich in de tuin verborgen. den eerder nog stügt dan daalt. Het hoe veelheids indexcijfer voor ae invoer van consumptiegoederen (9153 100) bedroeg in september, oktober en november resp. 207, 222 en 261 tegen 202, 232 en 257 in het vorig jaar en voor de eerste negen maanden is het indexcufer van de waar de der consumptieve uitgaven van 131 tot 139 gestegen. Het staat dus feiteiyk zo dat er in deze tyd weliswaar kapitaal wordt bespaard, maar niet in de sector waar dit aller eerst en allermeest nodig is. Als zich thans symptomen voordoen, welke voor de ontwikkeling van de Nederlandse economie weer meer hoop bieden, zullen deze in dat licht moeten worden gezien en zij kunnen daarom nog niet worden beschouwd als positieve aanwuzingen voor een zodanige kentering in de con junctuur van ons land dat men het nieuwe jaar zonder enige zorg zou kun nen tegengaan. Al is er aan de andere kant geen reden om aan de mogelijkheden tot herstel te twijfelen. In een volgend artikel, dat in het oudejaarsnummer van ons blad zal worden opgenomen, willen wy over enige aspecten van de economische ontwikke ling in het afgelopen jaar nog enkele opmerkingen maken. On flanks 'iOrgen optimisme bewaard (Van onze correspondent in Stockholm) Onlangs heeft de nieuwe Finse regering het 40-jarig bestaan van een vrij en onafhankelijk land kunnen vieren. De gedachten zijnToen nog eens teruggegaan naar de moeilijke jaren, de twee oorlogen en de soms zeer verwarde politieke situatie. Te weinig echter, dunkt ons, is daarbij aandacht geschonken aan de grote economische veranderingen, die in dit land van vier miljoen inwoners hebben plaats gehad. Wij zullen ons niet verdiepen in de vraag of de hogere prijzen hogere lonen ten gevolge hebben gehad of dat dit juist omgekeerd is geweest. Feit is echter, dat 100 Finse marken van 1938 thans nog slechts de koop kracht hebben van 6 marken. Rapport over de binnenvloot FINANCIËLE FACILITEITEN NODIG De capaciteit van de binnenvloot zal ten opzichte van de vervoersbehoefte steeds verder achterblijven. Risico dragend kapitaal voor vervanging en vernieuwing is niet voldoende voor handen. Wil men niveau en aandeel van onze binnenvloot in verhouding tot de buitenlandse vloten handhaven, dan zullen, speciaal de particuliere ondernemingen, financiële faciliteiten moeten krügen. Een concreet voorstel uit het eerste rapport ener speciale studiegroep van de (ambtelijks) verkeerscoördinatiecommis- sie, behelst de nieuwbouw van 100 000 ton van de noodzakelijke 400.000 ton aan motorschepen met speciale kredietfacili teiten onder gedeelteiyke garantie van de staat. DE HEER HAKEN (CPN) EERSTE KAMERLID De voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden van de Eerste Kamer heeft, gezien het ontslag nemen van de heer C. Geugjes (CPN) de heer H Haken te Finstenvol- de benoemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer. ONTWERP NIEUWE PENSIOENWET VOOR AMBTENAREN Maandag a.s. hoopt de staatscommis sie voor de pensioenwetgeving haar eindrapport met ontwerp van een nieu we pensioenv. et voor de ambtenaren aan H. M. de Koningin aan te bieden. dat gedurende 1957 nauweiyks geinves- teerd werd. En investeringen zun juist het geheim geweest van de aanvankelijk vlugge wederopbouw. Nog in 1954 dekte de Finse industrie de investeringen voor 37 procent uit eigen besparingen! Nu er thans nog nauwelijks geinves- teerd wordt, loopt ook de produktie te rug. De produktieverlaging heeft op haar beurt een uitvoervermindering ten ge volge gehad en voor het eerst sinds 1951 is er dan ook weer een invoeroverschot. Deze luxe kan Finland zich echter zeker niet veroorloven, want in september jl. had men nog net voldoende goud en valutareserves om de import gedurende zes weken te betalen. De benarde financiële toestand werd ook de kleine man duideiyk. toen on langs het besluit werd genomen om de kindertoeslag voor het eerste kind te schrappen. Hierdoor bezuinigde men 3,5 miljard mark. Lichtpunten Gelukkig zyn er echter ook nog en kele lichtpunten. Finland heeft zyn zelfstandigheid kunnen bewaren en het land is in ieder geval de oorlogsschade weer te boven. En al varen de verschil lende politici van tijd tot tyd een an dere koers, het schip zelf is van goede kwaliteit. De Finse industrie heeft zich (mede door de herstelbetalingen) zeer sterk ontwikkeld. Finland voor de oorlog hoofdzakelijk agrarisch ingesteld heeft nu meer dan een miljoen indus trie-arbeiders, drie maal zoveel als voor de oorlog en een kwart van de bevol king omvattende. De verloren bosruke gebieden heeft Finland binnen zijn ei gen grenzen weer heroverd en wel door wetenschappelijke bosbouw. De communisten, die na de oorlog vry sterk waren, zijn tenslotte over de ge hele linie op de terugtocht. Sterke troef Het is overigens een van de troeven der Finnen, dat zy het talent hebben om met de Russen te kunnen omgaan. „wy moeten aan de groene tafel her overen, wat wij op het slagveld verloren hebben", heeft eens een Fins staatsman gezegd. En dat doen ook de zakenlieden, waarvan de voornaamste wel Wilhelm Wahlforss is. Nadat hy eens enkele dagen en nach ten met de Russische minister van handel. Mikojan, had onderhandeld en de Rus had gemerkt, hoe een Fins industriëel wcrut. zou Mikojan hebben uitgeroepen: „nog één dag en hü zou me bekeerd hebben tot het ka pitalisme!" Rest slechts te zeggen, dat Finland thans geregeerd wordt door 'n „kapita list", de chef van de Finse bank. Rai- ner von Fieandt, die zijn kabinet van vaklieden zonder een regeringsverlila- ring aan het parlement voorstelde en slechts constateerde dat hij iedere dag ten val kan worden gebracht, omdat hij en zijn eveneens partijloze minis ters door geen enkele stem in de Rijksdag zijn vertegenwoordigd, een nuchter man dus een Fin. De vier kandidaten naar de rol van Anne Frank in de film die bin- nenkort over het beroemd gewor den dagboek van het Joodse meisje gemaakt zal worden. Van boven r.aaronder de Hollandse kandidate Maria Sonstadt, de Oostenrijkse Chariklia Baxevomas. de Duitse Heidemarie Bettmar en de Israë lische Elana Coopek. Twee Duitse chauffeurs bij Well omgekomen Gistermiddag is een met kerosine ge laden tankauto van het bedryf Tibo te Duisburg (Did) op de Rijksweg nabij Well in Limburg aan het slingeren ge raakt en tegen een boom gereden. De boom. die een middellijn had van 120 meter, knapte af en drong de cabine binnen. De auto schoof van de weg in het talud, dat een meter lager ligt. Uit de wrakstukken kon men met grote moeite de twee inzittenden van de cabi ne bevrijden. Een van hen. een jeugdige burüder. was reeds overleden. De chauf feur, de 22-jarige ongehuwde D. G. H. Rehm uit Duisburg, die zeer ernstig gewond was. is naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd, waar hij omstreeks vier uur gistermiddag ie overleden. Finse mark erg in koopkraehl gedaald Deze ontwikkeling is zelfs zeer waar- schijnlijk nog niet tot staan gekomen. De in september doorgevoerde deva luatie van 39 procent is dan ook nog steeds een gespreksonderwerp. De mark daalde dus aanzienlek in waarde, maar ook op ander gebied kromp Finland in. Het land moest immers 12 procent van zijn grondge bied aan Rusland afstaan. Het groene goud van dit land, de bossen, werd eveneens met 12 procent besnoeid, ter- wjjl de Russen voorts 13 proeent van dc Finse industriële capaciteit opeis ten. Bovendien had een kleine volksver- buizing plaats. Een tiende van de be volking. 400.000 mensen, ontruimde Ka- relië aan Rusland afgestaan en moest aan een nieuw tehuis worden ge holpen. terwul verder 50.000 oorlogsin validen steun nodig hadden. Tachtig duizend Finnen sneuvelden tenslotte. En toch kwam Finland er weer boven op. Ja, het land presteerde het zelfs om binnen de vastgestelde termijnen de 1 Een van de voornaamste steun- j pilaren van de Finse economie is de I levering en verwerking van hout. Tafereeltjes als deze ziet men veelvuldig in Suomi. Mede hier door is het dc Finnen mogelijk ge weest de enorme oorlogsschade snel te boven te komen grote schade-vergoeding aan Rusland te betalen. Toen men eindeiyk tyd had om van het werk voor de wederopbouw uit te rusten, kwam de reactie. Het volk was moe. Men wilde langzamer werken en meer verdienen. De tyd was gekomen om weer aan zichzelf te denken. De arbeiders wilden de eisen met een al gemene staking forceren. Zo gingen echter miljoenen werkdagen verloren, hetgeen weer een nieuwe prys-loon- ronde ten gevolge had. Geen investeringen Erger was echter dat het door de nieuwe situatie moeiiyker werd. risico dragend kapitaal te krijgen. De Finnen consumeerden te veel en het gevolg was. Ambassadeur in Rusland bood geloofsbrieven aan Maarschalk Worosjilof heeft gisteren de nieuw benoemde Nederlandse ambas sadeur in de Sovjet-Unie. dr. J. G. de Beus, in het Kremlin te Moskou ont vangen voor de aanbieding van de ge loofsbrieven. Produktie van de N.A.M.: Meer dan P/2 miljoen ton van eigen bodem De N.V. Nederlandse Aardolie Maat- schappü deelt mede, dat op 27 decem ber haar produktie in 1957 de 1.5 mil joen kg ton heeft bereikt. De jaar- produktie over 1956 bedroeg circa 1.1 miljoen kg ton. Met de huidige produktie dekt de NAM een kwart van het binnenlandse verbruik van aardolieprodukten, dat door de OEES voor Nederland voor 1957 op 5.8 miljoen ton en voor 1958 op 6.3 miljoen ton is geschat. Uki uus uXkii: kerst- Ot C£ U-HtXil iVioX oty 0|Ci-^vLi bi.* 2- .1 o T kuoxslici it chsomdw we ucux een witte kiestv tUu/.e c niet tvi onder Ue kistbcom ivti'dde»! we Keestveciueieyi. 0 GG-- Hie 5 wnsteteiewe weer voot de vxrutgwut tiet Omit) acte o o Wc. maken iveJbw etc fcutans ep ua>v Uit stok caAc jaai 1457. - En UiV.l.T. sjouwt en te eonjt alweer Ijvcug ..Gelukwik Nieuwjaar:7

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9