Kan verkeerschaos worden vermeden in de steden van liet oude Europa? Laatste Berichten Deskundigen zijn het niet elkaar niet eens en voeren een internationale „cijferoorlog" Auto's gebruiken veel te veel ruimte vergeleken met trams Anders dan in Little Roek ZATERDAG 28 DECEMBER 1957 Drie zeer interessante rapporten (Van onze Brusselse correspondent) Van een bekend Amerikaans wegenbouwer is de uitspraak: „Wanneer te zijner tijd alle Ameri kaanse automobilisten als muizen in een val zitten, in een reusachtige verkeersopstopping, kunnen zij niets beters doen dan de contactsleutel uit de motor nemen, de auto laten staan, en leren wan delen". Diverse Europese en Amerikaanse instanties bekommeren zich sedert jaren om het parkeer- vraagstuk. Men citeert tientallen, ja honderden voorbeelden van steden „waar men het zoveel beter heeft aangepakt", maar wie de moed heeft enkele jaren te wachten en de desbetreffende stad dan even te bezoeken, constateert direct dat de mooie oplossing door het toegenomen verkeer voorbij gestreefd werd, en dat de stedelijke auto riteiten al weer met de handen in het haar zitten! Drie dingen schijnen hopeloos: 1. het vinden van een oplossing voor de tegen stelling tussen particulier automobielverkeer en openbaar gemotoriseerd verkeer in de steden; 2. de organisatie van parkeerruimte in de steden; 3. het beperken van verkeer of van het parkeren in de steden. Wij hebben met grote aandacht hierover drie rapporten gelezen, maar bekennen eerlijk dat geen enkele van de „deskundige" plannenmakers ons heeft kunnen overtuigen. In de eerste plaats is er het Amerikaans rapport „What parking means to business", geredigeerd door de Automative Safety Foundation. Dit Amerikaans rapport behandelt voornamelijk de pogingen, die door stedelijke be sturen en handelaarsverenigingen in de Amerikaanse centra werden ondernomen om een oplossing te vinden voor het parkeren in het centrum der steden, en zodoende te beletten dat deze centra als handelsgebieden ten onder gaan. Op basis van dit rapport heeft de Kamer van Koophandel van Brussel eveneens sterk bekommerd om de belangen van zijn leden-handelaren de oprichting aangemoedigd van een adviserend comité voor de coördinatie van het verkeer in de Brusselse agglomeratie. Brusselse ervaring ook elders bruikbaar Dit comité verstrekte een eveneens belangwekkend rapport. Er is aan ge werkt door een groep deskundigen, o.m. van de Belgische Touringclub, de spoor wegen, de taxi-maatschappijen, het Brussels stadsbestuur, de Brusselse po litie, het departement van verkeer e a. Het is zonder meer duidelijk, dat de op lossingen en de ervaringen, welke te Brussel worden beschreven, in grote mate bruikbaar zyn voor alle steden in België en Nederland, waar men voor ongeveer gelijksoortige problemen staat, hoofdzakelijk beheerst door de noodzaak om snel en doelmatig verkeer mogelijk te maken in stadskernen, die hiervoor principieel ongeschikt zijn. Het derde rapport is een eenvoudige, maar zeer duidelijke taal sprekende brochure, welke werd samengesteld door de „Union Internationale des Transport Publics". Een commissie van deze inter nationale organisatie voor gemeenschap pelijk vervoer heeft zich met de vraag stukken der „verkeerscongesties"" bezig gehouden. In die commissie hadden o.m. de heren J. Nyst uit Luik, N. A. Bogtstra uit Rotterdam en J. Cliff uit Londen zitting, president was de heer E- Nielsen, directeur-generaal van de trammaatschappij van Kopenhagen. Wij hebben hier dus te doen met concur renten: enerzijds de Kamers van Koop handel, die aan de belangen der auto mobilisten denken, in het voordeel van de handel, en anderzijds de directies van trammaatschapyen en busdiensten, die de grote massa van de gebruikers van openbare verkeersdiensten sneller willen vervoeren, waardoor ze een effi ciënter gebruik van hun materieel ver krijgen. Subsidie voor verschaffen van parkeergelegenheid Deze geleerden verschaffen een stroom van cyfers. In het centrum van Brussel, omsloten door de kleine ring, zijn ca- 20.000 parkeerplaatsen aanwezig, aldus het Brusselse comité van coördinatie, maar dit is lang niet voldoende. En aangezien er ieder jaar in België ca. 60 000 wagens bijkomen, zal het vraag stuk met de dag acuter worden. Door het veralgemenen van het een-richting- verkeer maakt men parkeerruimte langs beide trottoirs vrij. In Brussel zou men hierdoor ca. 3000 wagens meer kunnen parkeren. Evenmin als in vele andere oude steden, mag men er parkeren voor inrijpoorten, maar veel van die poorten zijn helemaal geen inrijpoorten meer, daar de gebouwen achter de poort geen verkeer meer ontvangen. De Kamer van Koophandel heeft een voorontwerp van wet geredigeerd, waarbij een rentever- lagende subsidie door de overheid zou worden verleend aan alle instanties, handelsondernemingen, hotels, banken enz. die parkeergelegenheid zouden aanleggen of bouwen. Die parkeergele genheid zou minimum 30 wagens moeten kunnen bergen en de helft van die ruimte zou voor alle automobilisten toe gankelijk moeten zijn. De bouwers zouden genieten van een rente van 3 proeent over een periode van 15 jaren, terwijl de renteverlagende subsidie van de overheid de 5 miljoen BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Trijntje Wilhelmina, dr van D. Wolters en J. Fasel. Albertus Jacobus, zn van H. Boot en J. C. Eradus, Helena Maria Ber- nadette. dr van A. J. van Buuren en M. E. M. Juffermans, Johannes, zn van C. N. Beij en A. van den Hoed. Bernadette Loui se Marie, dr van A. A. M. van Leeuwen en H. C. M. Brands, Adriana Wilhelmina. dr van L. van Stijn en A. Faas, Rudolf Adrianus Geertruida. zn van F. J. Jekkers en C. A. C. Bakker, Theresia Francisca M„ dr van D. Wessendorp en T. de Knegt, Maria Antonla Margarethe, dr van N. van Dijk en K. Sosef, Cornelius Wilhelmina, dr van A van der Zeeuw en W. van Duyl. Antonius Maria, zn van P. van Houten en M G. Seriese, Raymund Richard, zn van J de Haan en F. J. van Akelijen, Adriaan Herman, zn van A. Westphal en G. van Veldhuizen. Gabnela, dr van B. Wegerif en G. M. B. Cochrane. Gijsbertus. zn van J. de Vos en G. M. Wijsman. Jacoba, dr van C. Brussee en J. Neuteboom. ONDERTROUWD M. K. H. Wagtendonk en E. Teske. H. Danser en A. Stam. J. van Kouwenhove en S. Zuidema. N Webbers en J. M. Boere H J. Beekman en T M. Kluts. H. W. Bur- meester en W. Velthuijzen. OVERLEDEN H. den Heeten, 81 Jaar. man, S. Slave- koorde, 76 Jaar, man, C. J. van Haastregt 76 Jaar, weduwe van C. van der Werf. franken per project niet zou mogen overtreffen. In het centrum van Brussel wandelen dagelijks 300 politieagenten. Zy zouden erover moeten waken, dat cr langs de trottoirs geen parkeerruimte wordt verspild, byv. door het op te verre afstand plaatsen van een scooter- De bouw van pariculiere garages, parkeer- gebouwen of parkeerterreinen zou in Brussel gemakkelijk en na korte tijd 10.000 bijkomende plaatsen beschikbaar kunnen maken, aldus menen de auteurs van het verslag. Ondergrondse ruimten De semi-officiële instellingen, zoals het bureau van de noord-zuidverbin- ding. de stations en helihaven bezitten terreinen, waarop zij gemakkelyk par keerruimte voor 100 tot 500 auto's kun- i nen aanleggen. Op veel plaatsen van I het centrum van Brussel kunnen bo vendien ondergrondse parkeerruimten worden gecreëerd. De werken aan de I Kleine Ringlaan gaan twee miljard franken of 150 miljoen gulden kosten, aldus de Brusselse deskundigen. De i nieuwe tunnels en het viaduct zullen j nieuw verkeer aantrekken. Een goede rendabiliteit voor het geïnvesteerde ka- pitaal kan slechts worden verkregen, j wanneer dat verkeer in Brussel de no- dige parkeerruimte krijgt. Het totaal bedrag investeringen voor parkeerruim- te zou 370 miljoen franken of 28 mil- joen gulden bedragen, waarvan slechts een klein bedrag ten laste van de be lastingbetaler zou komen. Met tegenzin lopen In het Amerikaanse rapport ..What parking means to business" wordt o.m. gewezen op het voorbeeld van de win keliers van Allentown in Pennsijlvanië, die een organisatie „park and shop" op richtten. een zaak die momenteel 1 mil joen dollar kapitaal heeft. Er werden 15 parkeerterreinen aangelegd en een parkeergebouw met drie étages, voor 1800 auto's. De leden-winkeliers aan vaarden het parkeerticket als betaal middel voor alle aankopen van meer dan een dollar. In Washington hebben 208 detailwinkels in de loop van enkele maanden 32.000 plaatsen gevonden in 103 garages en parkeerterreinen en ook zij aanvaarden het parkeerticket als be taalmiddel. Te Cleveland waar net be stuur parkeerterreinen aan de stadsrand aanlegde, werd een snel busvervoer naar het centrum georganiseerd- Maar dit systeem schijnt in de meeste steden van de Ver. Staten niet veel succes te heb ben. Het rapport constateert dat de automobilisten met grote tegenzin meer dan 200 meter lopen! Pleisters op houten been Het is hoog tijd een eind te maken aan de verkeerschaos", zo luidt de kop van het brochuretje van de „Union In ternationale des Transport Publics". En zo zijn wy by de „oppositie" aangeland. Het betoog van de heren tramdeskun- digen begint met de zeer ontmoedigende constatering, dat een oude paarden- omnibus in 1900 in de steden een snel heid bereikte van 9 kilometer per uur, terwyi in vele steden moderne 150 pk- autobussen thans slechts een snelheid bereiken van 8 km. per uur!! De particuliere auto's zyn ongeschikt voor stedelijk verkeer en alle oplossin gen zijn pleisters op een houten been. Immers, van 1931 tot 1938 steeg het aantal auto's in West-Europa van 5 mil joen tot 7.5 miljoen stuks, en van 1948 tot 1956 van 6,2 miljoen tot 17 miljoen! Die auto's nemen teveel plaats in, zo wel wanneer zij ryden of randd walen om een parkeerruimte te vinden, als wanneer zy geparkeerd staan: 75 per sonen die met een bus of tram worden vervoerd, nemen 26 vierkante meter straatoppervlakte voor hun rekening, maar 75 personen, vervoerd met auto's, hebben 300 m2 straatoppervlakte nodig. Vandaar de absolute noodzaak om aan het openbaar vervoer in het stadsver keer de absolute prioriteit te geven. Een kantoorbediende bezet gedurende een rit per autobus 0.35 m2 weg, maar wie per auto komt. bezet 7 m2 weg- Laat hij ge durende de kantooruren zijn auto voor de deur staan, dan neemt die nogmaals 7 m2 in beslag. De heren van de Union overdrijven echter, wanneer zy de pe riode van de benzine-rantsoenering te Londen als ideaal beschrijven, o.m. om dat aan een halte in Oxford Street de 50 bussen die aldaar tussen 17 30 uur en 18 uur moeten stoppen, op tyd kwamen. toegenomen aantal auto's. Betere ver- keerstoestanden moeten erop gericht zijn meer ruimte te scheppen voor het grootste deel van de mensen, die open bare verkeersmiddelen gebruiken, en niet voor het grote aantal auto's. Maar wat te denken van het idee van de he ren om parkeergelden zo hoog te maken, dat het parkeren er door wordt ver minderd? De autowegen moeten niet tot het stadscentrum doorlopen, aldus deze ex perts. Zij moeten aan de stadsrand ein digen, of als raaklynen om de stad heenleiden. Geen grote gebouwen in het stadscentrum, want deze trekken ver keer aan en vergroten dus de verkeers opstoppingen. Eveneens naar het voor beeld van de Ver. Staten verwijzend, wordt door deze deskundigen de ge dachten vooropgezet, dat zoals in Nash ville het straatdeel bij de trottoirs zou worden gereserveerd voor de autobussen. Het experiment van de grote wegen in de steden (expressways, parkways, free ways, turnpikes, enz.) heeft het vraag stuk van het verkeer, noch van het par keren, opgelost. Volkomen nutteloos Dit is dus in feite een veroordeling van het systeem zoals het thans te Brussel wordt ontwikkeld. De experts schrijven o.m.: „In Los Angeles waar meer expressways zijn dan in welke stad ter wereld zijn de moeilijkheden bij zonder groot- Op die wegen waar men gemakkelijk 100 km. per uur zou kun nen rijden ontstaan hoe langer hoe meer verkeersopstoppingen van vele ki lometers lengte, in het bijzonder daar waar twee wegen bijeenkomen of de expressways eindigen. Hoewel de par- ticuliere aannemers van openbare wer- ken een intensieve propaganda voeren voor het aanleggen van stedelijke auto wegen er is grof geld te verdienen met de aanleg van wegen is er in i diverse Amerikaanse kringen een groei- I end begrip voor de nutteloosheid om op deze wijze door te gaan en de auto's tot aan het centrum van de stad te laten I doordringen. I In verband hiermede werd eind 1952 een parkeerverbod ingesteld in een za- kencentrum van Philadelphia 3,4 km2 j groot, met 150 huizenblokken en 40 ki- I lometer straat. In dat gebied is de snel- heid van de trams sindsdien met 22 procent gestegen, die van de auto's met 28 pet., terwijl het aantal ongevallen met 18 pet. afnam. Het verbod schaadde merkwaardig genoeg de handel in het bedoelde centrum niet- Het systeem „only buses" zoals in Nashville wordt thans ook in Chicago toegepast. Ontgoochelingen Het systeem van de parkeermeters. van het éénrichtingverkeer en de aan leg van parkeerterreinen loopt overal op ontgoochelingen uit, daar het tijdelijk verruimen van de verkeersmogelijkheden spoedig teniet wordt gedaan door het Oplossing beter dan chaos! Het zal niemand verwonderen dat wij uit die talrijke betogen geen conclusie durven halen. Behalve misschien deze: de verkeerschaos kan waaschijnlijk worden opgelost, zo niet sterk vermin derd. wanneer alle deskundigen achter de groene tafel gaan zitten, niet met de bedoeling om „hun verkeer" voorrang te doen geven op alle andere, maar om een oplossing te vinden. Die oplossingen zullen, zoals uit de argumenten en con tra-bewijsvoeringen blijkt, steeds onvol doende zijn, echter altijd beter dan een chaos. En wanneer iemand die vergadering van deskundigen moet presideren: dan zeker geen expert, maar een ervaren ambtenaar of politicus. Zo'n Europese verkeers- en parkeer- conferentie zou haar geld waard zijn! Drukke receptie dokter Walenkamp De receptie welke ter ere van het 25-jarig jubileum van dokter H. A. G. M. Walenkamp werd gegeven is voor hem een ware huldiging geworden. Allereerst waren de besturen van de verenigingen, waarin de jubilaris zit ting heeft byeen gekomen en hier werd als eerste het woord gevoerd door de burgemeester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne. Deze richtte zijn ge lukwensen tot de dokter en zijn familie namens geheel Warmond. Gij zult zeggen dat gy uw plicht ge daan hebt, doch wy zijn ervan overtuigd dat gij meer deed dan dat. Gy zijt een harde werker die dag en nacht klaar staat voor de patiënten. Er is dan ook alle reden tot huldiging. Het heeft ons comité getroffen dat er voor de aanbie ding van een geschenk zoveel sympathie en medewerking werd ondervonden. Geen wonder dan ook dat dit de stoutste verwachtingen heeft overtroffen, aldus de burgemeester. Ook de ouden van da gen hebben uw sympathie hetgeen blijkt uit hetgeen gij doet voor de jaarlijkse tocht voor de ouden van dagen en voor de bejaardensociëteit. Moge God uw ar beid zegenen en u in lengte van dagen sparen. Vervolgens richtte spreker zich tot mevrouw Walenkamp en vond ook dat zij veel voor de patiënten heeft ge daan. Hij dankte haar voor de grote steun in het welzyn van de gemeente gegeven. De pastoor sprak vervolgens als voor zitter van het kerkbestuur en als pas toor. „Ik zie u als een collega", aldus de pastoor, „want ook aan u zal ongetwij feld veel zielelijden zijn blootgelegd". Ds. Visser sprak over de grote ver dienste van de dokter bij het Rode Kruis in het bijzonder zyn werk voor de bloedtransfusie. De heer Willemsen sprak zijn dank en gelukwensen uit na mens het Wit-Gele Kruis en de heer Hoogenboom dankte voor de vele nuttige adviezen op het gebied van de gezins hulp en gezinszorg. Wethouder Dekker wees op de goede verstandhouding van de arts met de zusters van het Groene Kruis. De heer Bucker wenste namens de Oranje Sociëteit geluk. Nadat aan de dokter was gevraagd of hij nog wist welke baby hij het eerst op de wereld had geholpen en de dokter hierop ontkennend had ge antwoord, trad mevrouw C. Kuis-Van Winsen naar voren en overhandigde als eerste baby haar gelukwensen in de vorm van een boeket fresia's. Dokter Walenkamp dankte tenslotte alle sprekers en zei niet gedacht te heb ben dat dit feest in zo'n lawine zou uit lopen. Zichtbaar onder de indruk bracht hy een woord van warme dank speciaal aan het comité, aan de verenigingen en aan alle ingezetenen van Warmond voor het vertrouwen dat hem in staat gesteld had zijn werk te verrichten. Bijna alle sprekers overhandigde de dokter een ge schenk, waaronder het cadeau van de ingezetenen een zilveren broodmand en broodschaal. Hierna werden alle belangstellenden in de gelegenheid gesteld de dokter per soonlijk de hand te drukken. De R-K. Harmonie St. Matthias bracht tenslotte nog een serenade, waar na het zilveren feest in huiselyke kring werd voortgezet. KERSTFEEST ZONDAGSSCHOOL Op tweede kerstdag heeft in de Herv. I Kerk de kerstfeestviering van de Zon- dagsschoolvereniging „Uw Koninkrijk kome" plaats gehad. I De avond werd geopend door de heer G. Jansen, die tevens de leiding had. Er werd volgens de liturgie gehandeld, i Aan het orgel zat de heer H. v. d. Voet. Het kerstevangelie werd verteld door mej. Beumer en het vrije kerstverhaal j door mej. Kool. De kinderen, die de I Zondagsschool zouden gaan verlaten, zongen een gemeenschappelijk vers. De kinderen werden toegesproken door de heer Jansen. Zij ontvingen een bijbelje I en het getuigschrift. Ook een leesboekje en versnaperingen werden uitgedeeld. TAFELTENNIS I T.T.V. „Steeds Vooruit" De uitsla gen van de afgelopen week waren: 'dames: Batswingers 2Steeds Vooruit 1 37; Steeds Vooruit 2—Sparkles 2, 7—3. Heren: Steeds Vooruit 3—L.P.S.V. 3, 10—0. Indonesisch kabinet bijeen Bespreking der ontwikkeling Het Indonesische Kabinet is vandaag in zitting bijeen geweest ter bespreking van de jongste ontwikkelingen en de in de toekomst te nemen maatregelen in verband met de camnagne voor de be vrijding van Westelijk Nieuw-Guinea. Na de vergadering deelde de minister van voorlichting Soedibjo, mede, dat tijdens de besprekingen het zwaartepunt was gelegd op het consolideren van de inspanningen en maatregelen ten aan zien van de nationale aanspraken van Indonesië op Nieuw-Guinea. De minister zeide, dat het Kabinet vanaf het begin van de West-Irian-campagne tegen de Nederlanders en hun belangen, alle consequenties, welke daaruit zouden kunnen voortvloeien, heeft besproken. Hij ontkende, dat de regering alleen maar zou snoeven over de jongste tegen de Nederlanders genomen stappen. Minister Soedibjo legde deze verkla ring af na de verschijning in een aantal dagbladen in Djakarta van het artikel van de hand van oud-vice-president Hatta. Hatta merkte daarin (men zie pag. 1) o.a. nog op. dat de West-Irian-actie niet kon worden toevertouwd aan men sen, „die alleen maar kunnen schreeu wen. doch die niet rationeel kunnen denken". KERSTBOOMVERBRANDING Evenals vorig jaar zal er wederom een gezamenlijke verbranding plaats vinden van de kerstbomen. Deze verbranding zal geschieden op donderdag 2 januari a.s. des avonds om 7 uur op het Gemeentelijk Sportpark 't Overbos onder leiding van de War- mondse vrijwillige brandweer. Vanaf de Baan zal de brandweer door het dorp trekken. De jeugd wordt ver zocht zich achter de stoet aan te sluiten. WASSENAAR Een op de Rijksstraatweg surveil lerende agent van politie heeft aange houden een 18- en een 21-jarige Hage naar, die in de nacht om beurten een blijkbaar defecte scooter vervoerden. Bij onderzoek bleek, dat zij de scooter te Den Haag hadden ontvreemd, in ver band waarmee zij ter beschikking van de Haagse recherche werden gesteld. ZOETERWOUDE In een dezer dagen gehouden ver gadering werden door de stemgerech tigde lidmaten der Herv. Gemeente al hier gekozen tot ouderling (vacature J. Schenkeveldi de heer Jac. Dorrepaal en in de vacature J- D. van der Loo de heer J. D. Hulsbos Ezn. Als diaken in de vacature Jac. Dorrepaal. de heer F. van der Loo J.Dzn. Herkozen werd tot diaken de heer N. Minnard. Tot ouder ling-kerkvoogd werden herkozen de he ren H. Wessel en K. v. d. Vliet. Tot no tabel (vacature S. P. v. d. Does) werd gekozen de heer M. M. Leune. De dia conie en kerkvoogdij brachten een fi nancieel verslag uit. De zitplaatsen in de gerestaureerde kerk zijn per 1 januari a.s. vry. IJSCLUB ZOETERWOUDE Op de jaarvergadering van de IJsclub Zoeterwoude, gehouden in café Land zicht, bleek uit het jaarverslag, dat de vereniging 324 leden telt. M- Overdevest Pd en J. van der Geest werden tot leden van het bestuur gekozen. Uit het ver slag van de penningmeester kwam vast te staan, dat de kasmiddelen bestaan uit een bedrag van f 377,13. Het programma voor het a.s. seizoen luidt als volgt: kortebaanwedstrijden voor dames en heren; koppelwedstryden voor dames en heren, een toertocht voor dames en heren en wedstryden voor de jeugd tot 14 Jaar. Bij de bestuursverkiezing werden ver volgens herkozen de heren C- J. van Leeuwen en L. Schenkveld. LEIDERDORP Dinsdag te 3 uur is er gelegenheid tot kosteloze inenting in gebouw Hooft- straat 8. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Catharina C„ dr van J. C. van Beek en E. van Bohemen. Arle zn van A. Bronmeijer en J. M. Kerkvliet. Getrouwd: J. C. van der Kooi) en G. E. Does. J. Slnkeldam en M J. Steijn. Overleden: G. van Santé, e v. van M. Bakker, 73 Jaar, M. van der Leeden, wed. van M. Vreeken, 89 Jaar. POSTZEGELVERKOOP DOOR U.V.V. De afdeling Voorschoten van de U.V.V. heeft ook dit jaar weer postzegels en kaarten verkocht ten bate van de kin derpostzegelactie, aan een speciale stand in het postkantoor. Aan postzegels werd verkocht voor een bedrag van f. 1159,68, waarin f. 425,40 aan toeslag begrepen was. Aan kerst en nieuwjaarskaarten werd verkocht voor f. 77,90. WARMOND KERSTUITVOERING. De R.-K. Harmonie-, Zang- en Toneel vereniging „St.-Matthias" gaf op tweede kerstdag haar eerste kerstuitvoering. De avond werd geopend door de voorzitter, de heer Th. R. de Vroomen, waarna het woord werd gegeven aan de regisseur, de heer G. G. van Elburg, die een inlei ding hield over het op te voeren stuk. De keus i6 gevallen op het lekenspel „Kermisvolk op Kerstmis" van Henri Oheon. De rollen werden op uitste kende wyze vertolkt. Een bijzonder woord van lof voor de 12-jarige J. Duin hoven is hier zeker op zyn plaats. Op 28 en 29 december volgen enkele herhalingen. De schoonheidskoninginnenvan de middelbare scholen bijeen op een openingsfeest van de jaarlijkse campagne ten bate van een stedelijk fonds, ivaaruit gelden ter beschikking worden gesteld voor allerlei so ciale doeleinden, bijvoorbeeld gezondheidszorgsteun aan stille armen, jeugdzorg en andere. Verleden jaar werd op deze wijze in geheel Ame rika een bedrag van meer dan 379.000 dollar bijeen gebracht. Dit geld kwam aan ongeveer 25.000 instellingen met in totaal 70 miljoen mensen ten goede. En deze foto toont ook duidelijk aan, dat Little Rock tot de uitzonderingen behoort. Hier gaan blank en bruin voor het goede doel hand in hand. De scholen in Louisville kunnen bezocht worden door leer lingen van iedere ras of stand sinds het Amerikaanse Hoge Gerechtshof vorig jaar met een historische beslissing een eind maakte aan de ras senscheiding op de scholen. Soebandrio over de wapen aankopen Kwestie besproken met Gordon Mein De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken. mr. Soebandrio, heeft vandaag verklaard, dat het mo gelijk is, dat de regering legermissies naar Oost-Europese landen zal zen den voor het voeren van onderhan delingen over wapenaankopen. Hy zeide. dat als de V. S. zouden blijven nalaten om het verzoek van Indonesië tot aankoop van Ameri kaanse wapens in overweging te ne men, Indonesië naar een andere markt voor het verkrijgen van deze wapens zal uitzien. Minister Soebandrio onthulde, dat deze kwestie werd opgenomen met Gor don Mein, het hoofd van de afdeling Zuid-West-Pacific van het State De partment tijdens diens bezoek aan Dja karta. De wapens zijn niet voor binnenlandse doeleinden bestemd. Indonesië wenst verschillende soorten lichte wapens te kopen voor gebruik door het leger, en niet door de marine of de luchtmacht. Indonesië heeft zich hierover niet alleen tot de V S. gewend, maar ook tot Zwitserland, Zweden, Frankrijk, Italië en landen van het Europese blok, zoals Tsjechoslowakye, Polen en ook Joegoslavië, aldus Soebandrio. Verdere overdracht van bedrijven Van verschillende plaatsen op Java werden vandaag weer berichten ontvan gen over het overdragen van de leiding van Nederlandse bedryven door de Ne derlandse directies aan nieuwe Indone sische directies of aan commissies van toezicht. Dit geschiedde tijdens bijeen komsten, welke waren belegd door de plaatselijke militaire gezaghebbers. Een woordvoerder van de organisatie tot samenwerking tussen jeugd, arbei ders, landbouwers en militairen zeide, dat de vitale Nederlandse bedrijven, die tot dusver werden overgenomen, goed worden beheerd en worden gebruikt in het belang van de bevrijding van West- Irian, „Ons doel zeker zal worden be reikt", zo zeide hij. Peron wil volgend jaar naar Argentinië terug De voormalige Argentynse dictator Juan Peron heeft volgens de Daily Express aan een bijzondere correspon dent van het blad gezegd, in 1958 te eullen terugkeren al zou dit gepaard moeten gaan met dood en vernietiging. Peron en zijn aanhangers zouden in Caracas de komst afwachten van Patrick Kelly, leider van 157 Peronistische cel len in Argentinië, die tot actie zouden overgaan als zy daartoe het sein uit Caracas krijgen. (Kelly heeft in Chili gevangengezeten, maar heeft kans ge zien als vrouw vermomd te ontsnappen). Hammarskjöld sprak met de Franse minister Pineau Dag Hammarskjöld, secretaris-gene raal van de V.S., is gisterochtend uit Cairo naar New York vertrokken. De avond tevoren had hy een onderhoud met president Nasser van Egypte. Be sproken werden kwesties van het Mid den-Oosten en de internationale toe stand. Ook de kwestie van de schade loosstelling van aandeelhouders van de oude Suezkanaalmaatschappij zou aan gesneden zyn. Op doorreis naar New York had hy gisteren in Parijs een onderhoud met de Franse minister van Buitenlandse Zaken Pineau. Blokhut der Ommer padvinders verbrand (Speciale berichtgeving) Gisterochtend is de bekende blokhut In de Wolfskuil bij Ommen volkomen verbrand. De hut werd bewoond door een vUftigtal Haagse padvinders van de W.I.K.-groepen, o.w. een vrouw, die ternauwernood aan de dood ont snapt zijn. Een der padvinders werd wakker van geritsel en zag een rode gloed. Hy sprong uit bed en zag tot zyn ontzetting, dat het rieten dak in lich ter laaie stond. Na de andere bewo ners gewekt te hebben, snelde hij in zijn pyjama naar oubaas Pomes in de St.-Joris Hoeve, die de brandweer waarschuwde. Inmiddels sloegen de vlammen reeds aan alle kanten uit de blokhut- Van de inboedel kon vrywel niets wor den gered. De brandweer stond vrywel machte loos tegenover de vuurzee. De brand is vermoedelijk ontstaan door vonken van een nog smeulend bui- tenvuur. Behalve voor de eigenaar, jhr. O. Repelaar, die in de V.S. vertoeft, be tekent deze brand ook voor de juist opgerichte Ommer padvindersgroep een lelyke strop. Hy kreeg de blokhut als troepenhuis toegewezen en had juist enige dagen tevoren hier al haar materiaal ondergebracht. STADSNIEUWS GEVAARLIJK SPEL Gistermorgen omstreeks elf uur waren enkele jongens in de Van 't Hoffstraat bezig met het gooien van vuurwerk. De tien-jarige Gerard Steenbergen werd door een „Japanse kanonslag" in de nek getroffen Hy liep brandwonden op. De politie heeft het vuurwerk in beslag ge nomen. VARIA Een 31-jarige arbeider uit Nice stak zyn 71-jarige gastheer onverwacht met. een mes neer. toen als dessert een meloen op tafel werd gezet. Te gen de politie verklaarde hy. dat hij woedend was geworden, toen hy de kleur van de meloen zag. Die was naar zyn mening zo giftig geel, dat hy geloofde dat er werkelijk vergif in zat. De BBC schreef onlangs een wed strijd uit voor de bestgeklede vrouw. Winnares van de 11 C00 vrouwen, die foto's van zichzelf hadden op gestuurd, werd de 27-jarige mevrouw Eleanor Thompson. Toen zy de prijs kwam halen, vertelde ze, dat de sweater, die zy op de foto droeg, van haar echtgenoot was.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7