ZWAARDEMAKER FILMS Jan Smeterlin doet zijn Chopin opnieuw voor Kunstkring herleven Bisschopwijn (van Bordeauxwijn) Jaarvergadering van Instituut voor Middenstandsontwikkeïing B. J. Udink sprak over de Euromarkt Kerkelijk Leven VAN DEZE WEEK: ONDERWIJS - INSTITUUT „M.E.A.B." Officiële publikaties Verkeerson ge vallen in Leiden 56ste jaargang Zaterdag 28 december 1957 Tweede blad no. 29327 Alsof de wereld had stilgestaan „Ware kunst overbrugt de tijd Jan Smeterlin schudt „zijn" Chopin nog altijd uit de mouw; men denke aan de toegiften! Dat gaat zó vanzelfsprekend, natuurlijk, briljant, soepel en voor naam als ge van iemand, die een leven lang aan Chopin wijdde en hem tot persoonlijk eigendom maakte, niet anders verwachten kan! Smeterlin heeft Leiden al vele malen met zijn Chopin-spel verrast. Hij deed aat na een wat aarzelend begin in de Fantasie in f kl. t. en wellicht gehandi capt door hinderlijk geruis, achterin de zaal. ook deze avond weer: deze Pool i- met de Pool Chopin vergroeid, geeft zijn eigen visie op hem waarmee men h?t zonder enige schade een enkele maal niet eens mag zijn maar die telkens weer opstijgt tot een triomfantelijke overwinning: zij het in de Mazurka's de 21 Préludes een enorme opgave o.a. ook in 1953 hier gespeeld en na de pauze in een nog boeiender en fascinerender af- w. r se ling: de Barcarolle op. 60 de Noc turne no. 20, de Etudes 'in f. kl. t. en C. gr. t., de Grande Valse brillante en het andante spianato met grande Polonaise brillante. Een avond, zich bewegend in stijgende lijn, die de Jan Smeterlin, zo veelvuldig 'nier beluisterd weer vbluit tekende en wie men zijn liefdevolle verering voor en zijn nauwe verwantschap met Chopin van het gezicht kon aflezen: in zijn be heerste lyrische romantiek, zijn superbe pianistiek zuiver in de dienst gesteld van de meester. Hoe dikwijls hebben wij dit alles niet gedetailleerd omschreven en is het dan wel nodig daar nogmaals diep op in te gaan Chopins onbegrensde wereld, welks facetten en waarden Smeterlin zuiver belicht en innig aanvoelt, komt onder zijn handen tot leven. Niet alleen tech nisch, maar wat nog veel belangrijker is. ook geestelijk. Zodoende wordt het begrijpelijk, dat zijn Chopin-recitals nog altijd de volle aandacht trekken en waarlijk niet om de uiterlijke charme alleen! Het Chopin-kleed, dat Smeterlin 'draagt, is misschien naar sommiger smaak niet vurig-en fel genoeg maar het is zo innig, poëtisch en vooral ge cultiveerd, dat er toch maar weinigen niet gevoelig voor kunnen zijn, er niet ten volle voor „open" staan. Men voelt bij Smeterlin een waar achtige puurheid en eerlijkheid, wars van banaal effect. Men weet dus dat wèt hij ook doet, het „goed" is. Een be zonken wijsheid manifesteert zich tevens in Smeterlins zielsverbondenheid met Chopin. En men ondergaat zijn uitingen als een weldaad. Hem voor de zoveelste maal te horen, wordt dus geenszins een nutteloze of nietszeggende herhaling. Integendeel: het wordt steeds een leven de herschepping, waarmee Smeterlin zichzelf als bezield kunstenaar en pia nist eert, doch vóór alles Chopin als de componist, die wonderen aan schoonheid schiep. Hy neemt zijn gehoor met vaste hand mee naar het domein, dat hij lief heeft en waarvoor hij bij anderen liefde op roept: het domein Van Chopin, dat hem mede dank zij een enorme ervaring, door en door vertrouwd is. Smeterlin heeft er een volle zaal weer gelukkig mee gemaakt. Alsof de wereld sinds Chopins heengaan had stilgestaan! Ware kunst is immers niet aan tijd ge bonden. Dat hebben èn Chopin en Sme terlin ons weer héél duidelijk gemaakt! voor de feestdagen sinds 1SS7 Begrafenis M. I. Smit Gistermiddag vond op „Rhijnhof" on der buitengewoon grote belangstelling de teraardebestelling plaats van het stof felijk overschot van de heer M. I. Smit, in leven ambtenaar aan het Gew. Ar beidsbureau en een bekende figuur in de kring van de Woningbouwvereniging „Tuinstadwijk" en de Ned. Ver. van Ex- politieke gevangenen uit de bezettings tijd. Namens het hoofdbestuur van deze vereniging, waarvan de heer Smit ook deel uitmaakte, was een deputatie aan wezig, evenals van de afdeling Leiden. Voorts gaven van hun medeleven blijk mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt en dr. J. Keuning, resp. voorzitter en secre taris van het Comité 5 mei-dag, de di recteur van het G.A.B., de heer H. Hazelhoff, en met hem vele ambtenaren, de heer A. v. d. Velden, secretaris van de afd. Leiden van de Chr. Metaalbond, de heer L. Favier en A. Ouwerkerk, na mens de Commissie het Oude Vierde, een Werkloosheid neemt toe De geregistreerde arbeidsreserve voor mannen nam, voor wat Leiden en aan- grenzenden gemeente betreft, toe en bedroeg op 21 december 825 tegen 740 de week daarvoor. Een vergelijking met het overeenkom stige tijdstip in 1956, toen 300 personen als geheel werkloos werden geregistreerd laat een stijging met 525 zien. Naast de algemene afneming van de werkgelegenheid in verband met sei zoenfactoren. speelt ook de verminderde bedrijvigheid tengevolge van de minder gunstige economische toestand een rol. De geregistreerde vraag naar manne lijk personeel handhaafde zich op gelijk niveau en omvatte 100 personen, waar onder 40 aanvragen betrekking hebben op jeugdig personeel. Het aanbod van vrouwelijk personeel onderging slechts geringe wijziging en bedroeg 155. Het aantal openstaande aanvragen voor vrouwelijk personeel bleef vrijwel gelijk (100). J. Neijenhuis VEERTIG JAAR IN 'S RIJKSDIENST Twee januari is het veertig jaar gele den, dat de heer J. Neijenhuis in 's Rijks dienst trad. Gedurende al deze jaren is de jubilaris, thans technisch ambtenaar, werkzaam geweest bij het Museum van Natuurlijke Historie in de Raamsteeg. In deze kwalitit heeft hij o.a. vele transporten, o.m. voor een in zending op de tentoonstelling A-hoy en „Het Atoom", verzorgd. I deputatie van de Woningbouwvereniging 1 en Buurtvereniging „De Tuinstadwijk" en voorts vele vrienden en bekenden van de familie Smit. Nadat de kist met het Stoffelijk over schot in de aula was geplaatst, sprak allereerst een zoon woorden van af scheid, waarna mr. Aalders uit Dor drecht wees op de vooraanstaande plaats, welke de heer Smit vele jaren in het hoofdbestuur van de Ned. Ver. van Ex- politieke Gevangenen uit de Bezettings tijd heeft ingenomen. De heer P. D. Be versluis bracht vervolgens het vele werk naar voren, dat de heer Smit in de be zettingstijd heeft verzet. Vele Leide- naars, aldus spreker, zullen hem hier voor steeds dankbaar blijven. Dr. J. K. A. Nooy uit Voorburg, die sprak namens de Stichting 1940—1945, belichtte de goede eigenschappen, welke in de persoon van de heer Smit waren verenigd, waarna de directeur van het G.A.B. grote bewondering uitte voor de capaciteiten van de heer Smit als amb tenaar. Een ambtenaar, die het vooral in de oorlogsjaren, toen hij zich een goed vaderlander toonde, zo moeilijk heeft gehad. In gelijke geest voerden tenslotte nog het woord de heer L. Questroo namens de afdeling Leiden van de Ned. Ver. van Ex-politieke Gevangenen uit de Bezet tingstijd en de heer E. C. de Jager uit Den Haag namens de Schermvereniging A.E.W. Onder orgelspel van Mozarts „Ave Verum" werd de kist met het stoffelijk overschot de aula uitgedragen en even later in het familiegraf bijgezet. Advertentie PHILIPS RADIO '58 De zer dagen kwam in de Verenig-staatsman. Een lid van de douane de Staten een zending doeken van op het vliegveld Idlewild bij New Winston Churchill aan die deel York bekijkt de doeken bij de in- zullen uitmaken van een tentoon-1 klaring, stelling van schilderwerk van de I persoonlijke service 6# lelden telefoon 26500 Freiherr Fritz von Loersoh, een van de weinige nog overgebleven land jonkers, heeft in „Het tijdschrift voor de voormalige adel,, de vol gende advertentie gezet: „Gevraagd: twee welopgevoede dienstboden. Mogen hun eigen paard meetoren- gen". Het resultaat van deze adver tentie is nog niet bekend. Een Deense horlogemaker, Ludvig Bay, heeft van de Deense autoritei ten toestemming gekregen een werkplaats in te richten op Groen land. Hij zal dan een gebied van 827 300 vierkante mijl met 25 000 in woners bedienen, zonder gevaar voor concurrentie. Naast zijn degelijke werkzaamheden is hij gewestelijk bestuurslid in de pro vincie Zuid-Holland voor de AVRO. In deze functie heeft hij tal van AVRO- activiteiten in de Sleutelstad ontwikkeld en had hij in de loop der jaren bij tal rijke luistervinkbezoeken aan de studio te Hilversum de leiding. In verband met dit jubileum, dat des ochtends in intieme kring zal worden herdacht, is er in de middaguren - van 3 tot 5 uur - gelegenheid om de heer Neijenhuis in zijn woning aan de 3 Oc- toberstraat 11 geluk te wensen. ZILVEREN JUBILEUM A. RAVENZWAAY. Bedrijfsleider Hema. Op twee januari is het 25 jaar ge leden, dat de heer A. Ravenzwaay, thans bedrijfsleider van het Leidse filiaal van de Hema aan de Haarlemmerstraat, bij deze N.V. in dienst trad. Na een gron dige opleiding, die de jubilaris in staat stelde om met de gang van zaken in dit bedrijf op de hoogte te komen, is hij thans al weer vele jaren in zijn huidige functie werkzaam. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt maandag 6 januari in het St. Antoniusclubhuis een feestavond ge houden, in het kader waarvan ook een huldiging plaats vindt. Nadat de deelnemers aan het con gres van het Instituut voor Midden stands-Ontwikkeling gistermiddag ge zamenlijk de koffiemaaltijd hadden hadden gebruikt in restaurant „Het Gulden Vlies" trokken zij naar ,.In den Vergulden Turk" voor het bij wonen van de jaarvergadering. Deze bijeenkomst in de bovenzaal werd geleid door de voorzitter, de heer J. C. Deering. die in zijn openingswoord de overleden leden herdacht, in het bijzon der de oud-ere-president prof. dr. R. S. Casimir. Hij wees voorts op de nood zaak van goed middenstandsonderwijs, stond even stil bij het heuglijk feit, dat Breda het 250.000ste middenstands diploma kon worden uitgereikt, gaf uiting aan zijn erkentelijkheid voor de grote steun, die van het directoraat-ge neraal van de Middenstand mocht wor den ontvangen en huldigde daarna de oud-voorzitter van de Kon. Ned. Mid denstandsbond en vice-voorzitter van het Instituut voor Middenstands-Ont wikkeling, de heer L. de Groot, voor het vele, dat deze voor de middenstand heeft gedaan. De heer De Groot kreeg het eerste exemplaar van zijn boekje „Be knopte geschiedenis van de Midden stand" aangeboden. De voorzitter moest in zijn openings toespraak nog vele genodigden verwel komen: de heer Le Gond uit Gent als afgevaardigde van de Belgische midden stand, de heer H. J. B. Denker, voor malig hoofd afd. Opleiding en Exa mens van het departement van Econo mische Zaken, de heer v. d. Weele, voor zitter K.N.M.B., de heer Portheine, di recteur bureau K.N.M.B., de heren Val kenburg en De Boer van het chr. han delsonderwijs, de heer Gregorius van het r.-k. handelsonderwijs, de heer Wage- ningen, administrateur middenstands examens, de heer v. d. Kloot, curator I.M.O.-cursus Leiden, de heer Boer, Rijksmiddenstandsconsulent en de heer Van 'der Laan, Rijksgecommitteerde middenstandsexamens EUROMARKT. Na het afwerken van de agenda van de jaarvergadering luisterden de aan wezigen naar de heer B. J. Udink, adjunct-directeur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotter dam, die zijn inleiding over de Euro pese economische samenwerking be gon met de opmerking, dat de Euro- markt zo maar niet uit de lucht is komen vallen. Zij heeft een geschiedenis, welke wordt gekenmerkt door vallen en opstaan. Re den tot juichen had men in 1952, toen de Kolen- en Staalgemeenschap een feit Nieuwjaarsboodschap van Russische patriarch De patriarch Alexei van „Moskou en alle Ruslanden" heeft er in een nieuw jaarsboodschap bij de leiders van alle christelijke kerken en kerkgenootschap pen op aangedrongen „zich aan te gor den voor de strijd voor de vrede". „Wij zijn er zeker van", aldus de patriarch, „dat alle christelijke kerken bereid zijn hun invloed te doen gelden om hun regeringen er toe te brengen de bewapeningswedloop te staken, proeven met kernwapens te verbieden en een grote samenwerking op elk gebied te bewerkstelligen". „Indien iedere christen minstens één druppel water in de vlammen van de vijandschap of een hand aarde in de kloof van de tweedracht in de wereld laat vallen, zullen wij allen het leven van Christus op aarde voortzetten en de komst van Gods koninkrijk op aarde naderbij brengen", aldus de patriarch. Ds. J. ENKELAAR MET EMERITAAT. Ds. J. Enkelaar, herv. predikant te Vreeswijk, heeft eervol emeritaat aan gevraagd. Ds. Enkelaar, die tot de mo daliteit van de Geref- Bond behoort, is benoemd tot hulpprediker te Werkho ven, welke benoeming hij heeft aange nomen. „Geen gehoor... op kantoor" Modern Amerikaans LUXOR Een door en door „moder ne" film. deze ..Geen gehoor - op kan toor" (Desk set). Het ..elektronische brein" speelt er onder de benaming „Emmerac" een grote rol in. U kimt meemaken hoe het er op een reusach tig Amerikaanse kantoor toegaat, wan neer dit „elektronisch brein" dreigt er in zijn intrede te doen. Een ..werkinde lingsingenieur" (Spencer Tracy) komt dit reusachtige apparaat installeren en dat gaat met vele raadselen gepaard. Er zijn charmante kantoorjuffrouwen on der aanvoering van de nog steeds actie ve, maar wel sterk vermagerde Katha rine Hepburn en zij vrezen haar baan tje te zullen verliezen door de komen de „vermechanisering". Zo'n voort loopt het gelukkig niet, want wèt het ..elek tronisch hrein" ook vermag, het ..men selijk element" ontbreekt en dat kan men niet missen. Waar het op uitloopt leert deze film. ook hoe het gaat met de twee liefdes van Katharine Hepburn, wier hart ge slingerd wordt tussen de vice-president van haar maatschappij en de ingenieur, die er zo plotseling de boel op stelten komt zetten. „Casino de Paris" Caterina Valente en Vittoria de Sica in kleurrijke showfilm Lido Caterina Valente, de tegen woordig zo bekende en populaire Duitse radio- en televisie-zangeres, blijkt ook op het witte doek een succes te zijn. Zagen wij haar reeds enkele maanden geleden in een alleraardigste showfilm optreden gisteren deed zich de gelegen heid voor om de kennismaking met dit talentvolle meisje te hernieuwen. Samen met Vittorio de Sica de man, die de na-oorlogse filmindustrie in Italië tot zulk een belangrijke heeft helpen maken speelt zij nu in een kleurrijke rolprent waarin zang, dans en vrolijkheid van- zelfsprekend niet ontbreken. Het ver- I haal is volgens een vrij oud recept ge- I schreven, maar beslist niet onaardig. Ook hier weer het eenvoudige revue- I meisje, dat hogerop wil en in haar lief deleven voor een niet al te gemakkelijke keus komt te staan. Edoch, eind goed al goed! Dank zij een voortreffelijke mon tage. waarvoor de regisseur niets dan lof toekomt, kan de bioscoopbezoeker van verschillende shownummers volop genie ten. Verbazend aardig bijvoorbeeld is de circusscène. Al met al Duits amusement van goed gehalte en vrij van de gebrui kelijke sentimentaliteit. Zij nog vermeld, dat behalve Grethe Weiser, een kome diante in hart en nieren, ook een aantal Blue-Bell Girls van het Parijse Lido aan deze film heeft medegewerkt. „Tarzan en de verloren safari" Oerwoud-romantiek in kleuren Trianon De eerste Tarzan-film in kleuren en op het brede doek! Liefheb bers van dit klassieke genre oerwoud- romantiek zullen een rolprent als deze niet willen overslaan. Aan onwaarschijn lijkheden ontbreekt het ook ditmaal niet, maar MGM is er toch in geslaagd een film te vervaardigen, waarin de voordelen van het kleurenprocédé ten volle tot hun recht zijn gekomen, En zo volgt men dan, met spanning de nood landing van een vliegtuig in de jungle en de tocht-vol-gevaren, welke het kleine gezelschap van drie mannen en twee vrouwen naar de bewoonde wereld on derneemt, geleid door Tarzan en zyn trouwe aap Cheta en bedreigd door een Ook U kunt een officiële I.M.O.-cursus volgen bij o.l.v. M. VAN DER HORST HERENGRACHT 4 - LEIDEN - TELEF. 0 1710—30660 Lessen te Katwijk aan Zee, Leiden, Roelofarendsveen. NED. HERV. KERK. Beroepen te Wijk bij Heusden G. van Estrik te Nieuwlanda Te Well en Ammer- zoden (toez.) W. Koole te Uitwijk. Aangenomen naar Blljham (toez.) G. Verschragen. kand. te Borculo. GEREF. KERKEN Beroepen te Groningen-Oost (vac. F. Vroon) W. Reeskamp te 's-Gravenbage- West te Strathroy (Ontario, Canada) (Chr. Ref. Church) S. de Vries te Bult..- post. Bedankt voor 's-Gravenhage-Z. (3e pred.pl.) J. H. Baas te Hlllegersberg-Ter- bregge. CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Aarlgnderveen-Nieuw- koop B. Bijleveld te Noordeloos. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Werkendam W. C. T.amain te Grand-Rapids (U.S.A.) en G. A. Zijder - veld te New-Yersey (U.S.A.). Bedankt voor Dordrecht H. van Gllst te Dirksland. was geworden. Maar twee jaar later twijfelde bijna iedereen aan een Euro pese eenheid, toen de Europese Defensie Gemeenschap werd getorpedeerd. Maar de Beneluxlanden wilden van geen wij ken weten en zo is met veel pijn en moeite de Euromarkt geboren met alle voor- en nadelen van dien. Voor Ne derland is het een voordeel, dat ge streefd wordt naar het neerhalen van alle handelsbelemmeringen. Daardoor zal de Europese markt van 164 miljoen wensen veel kunnen betekenen bij het vergroten van de Nederlandse export. Maar toch blyft het grootste deel van onze export gericht op de landen buiten Klein Europa en voor die export is de E.E.G. zeker geen voordeel, daar door het verdrag onze produktiekosten ver hoogd zullen worden, o.a. door de gelijk trekking van ons kostenpeil in de ons omringende landen. En Nederland, dat ieder jaar 60.000 arbeidskrachten aan nieuwe werkgelegenheid moet helpen, kan zich niet veroorloven, dat industria- satie en uitvoer in tempo verminderen. Daarom is het voor ons van het grootste belang, dat de Europese integratie niet zal blijven stilstaaan bij de E.E.G.- Uiteraard waren de aanwezigen nieuwsgierig naar de plaats van de middenstand op de Euromarkt en daarom moet het voor velen een te leurstelling geweest zyn, dat de heer Udink juist hierover nog weinig kon zeggen. Maar zeker is, dat ook de mid denstand de invloed zal ondergaan van de bepalingen op sociaal gebied, de mededingingsregels en dergelijke. Tot zover de heer Udink. Na de sluiting van de vergadering vertrok het gezelschap weer naar „Het Gulden Vlies", waar men gezamenlijk dineerde en een genoeglijke ontspan ningsavond kreeg aangeboden, waarbij de voordrachtskunstenaar Jac. van Elsacker zijn medewerking verleende. VERKEER. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten met ingang van 30 december 1957 voor de duur van de ter plaatse uit te voeren werkzaamheden: 1. de zuid-oostelijke rijbaan van het Stationsplein, voor zover gelegen tussen het punt van samenkomst met de Sta tionsweg en dat met de Gevangenlaan en de Morssingel, gesloten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in beide richtingen; 2. de voor de noordwestelijke rijbaan van het onder 1 bedoelde gedeelte van het Stationsplein geldende geslotenver- klaring voor het verkeer met alle voer tuigen, rij. en trekdieren en vee ln de richting van het station ln te trekken; 3. voor de onder 2 bedoelde rijbaan een stopverbod vast te stellen. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat op de secretarie dier gemeente (kamer 125) voor een ieder gedurende drie maanden ter lezing ls nedergelegd de door hen ln hun vergadering van 13 december 1957 vastgestelde verordening tot wijziging van de verordening van 7 Januari 1924 (Ge meenteblad no. 1). laatstelijk gewijzigd by verordening van 8 oktober 1936 (Ge meenteblad no. 26). houdende vaststel ling van een Reglement voor de Vee markt te Lelden, als bedoeld bij artikel 31 van de verordening van 25 september 1922 (Gemeenteblad no. 56) op de Vee markt. Deze wijziging heeft betrekking op de aanvoer van nuchtere kalveren naar de marktterreinen tijdens vorst. ivoorjager, die zyn verraad echter duur moet bekopen. De indrukwekkende na tuur en de vele soorten wilde dieren uit het Afrikaanse oerwoud vormen een prachtige achtergrond, die deze film een bijzondere bekoorlijkheid verleent. „De zoon van Robin Hood" Avontuur en romantiek Rex Theater De avonturen van Robin Hood, de romantische strijder voor recht en vrijheid voor wie geen avontuur te dol en geen gevaar te groot was, zijn beroemd over de gehele we reld. In verschillende films, onder meer de onvergetelijke versie met Eroll Flynn in de titelrol, zijn die romantische bele venissen in beeld gebracht. Het succes van die films heeft er toe geleid, dat de filmwereld een „zoon" van Robin Hood in het leven heeft geroepen die in drieste voortvarendheid al erg weinig voor zijn strijdbare vader onderdoet. De sfeer van de avonturen in „De zoon van Robin Hood", de film die deze week in Rex draait, is dezelfde als in de oor spronkelijke Robin Hood-verhalen. Het verhaal waar deze sfeer omheen gewe ven is doet er al heel weinig toe. Hoofd zaak is de spanning, die van begin tot einde deze film met vaart beheerst. „De fatale brug" Spanning tot de laatste Minuut Casino Wist de bekende Engelse auteur Graham Greene zijn boek „Across the bridge" een boeiende inhoud te ge ven, Ken Annakin al6 regisseur en de Rank Film maakten er een niet minder spannende film van. Een zwartwit, welke weet te boeien tot de laatste minuut. Rod Steiger, daarin bijgestaan door Bill Nagy, David Knight, Maria Landi en Noel Willman geven aan deze fatale brug, die climax, welke nu juist nodig is om een film van de eerste tot de laat ste meter interessant te maken. Carl Schaffner (Rod Steiger), directeur van de naar hem genoemde bank, onder breekt in New York een persconferentie voor een dringend telefoongesprek uit Londen, waarin hem wordt medegedeeld, dat de politie een miljoenenzwendel bij één van zijn filialen heeft ontdekt. Om uit handen van de politie te blyven neemt hij de wijk naar Mexico, waar hy een aanzienlijk bedrag in pesos op een bank heeft staan. Hij zal daar drie maanden kunnen blyven alvorens de Britse autoriteiten hem uitgeleverd krij gen. In de trein wordt hij echter gewaar, dat de pers reeds de verduistering we reldkundig heeft gemaakt. Tijdens de reis ontmoet hy de Mexicaan Scarff (Bill Nagy), die een sprekende gelijkenis vertoonde. Hij overweegt de mogelijkheid van identiteit te verwisselen, hetgeen ook gelukt. Onderweg ontdekt hij, dat Scarff een politiek moordenaar is, die reeds lang wordt gezocht en op wiens hoofd een grote beloning staat. Schaff- ner beseft, dat hij hierdoor van de regen in de drup is gevallen. Eerst dan begint pas goed het avontuur, waarbij Scarff's trouwe hond een grote rol speelt. De hond wordt Schaffners blijvende metge zel en speelt de rol bij al hetgeen zich afspeelt in de omgeving van de fatale brug, welke de grens vormt tussen Mexico en de Verenigde Staten. Scot land Mard, die er op uit is de moord tot klaarheid te brengen, denkt Schaffner middels de hond in handen te krijgen. De hond wordt op de grenslijn als lok uitgezet. Zal Schaffner in de val lopen? Gekweld en eenzaam kruipt Schaffner 's nachts over de brug. Enkele meters scheiden hem van de hond en grenslijnOp het moment, dat hy de hond bevrijdt, wordt hij gesnapt door Scotland Yard, die in een auto rijdt om hem de pas af te snijden. Schaffner rent met de hond terug, naar de vrijheid. hij dan plotseling een verkeerde be weging maakt kan de auto hem niet meer ontwijkenhij wordt overreden en sterft ter plaatse. De brug, of is het de hond?, wordt hem fataal. Naar het gegeven van Graham Greene is hier een uitermate boeiende film van gemaakt. In de week van 20 t.m. 26 december deden zich in Leiden 34 verkeersonge vallen voor. Hieronder bevonden zich 8 aanrijdingen, welke lichamelijk letsel tengevo' :e hadden en 26 met uitsluitend materiële schade. Van 1 januari t.m. 26 december deden zich in totaal 1869 aanrijdingen ln Leiden voor.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3