RANG Oume de Cacao- Nieuwjaar M Hebt u de nieuwe RANG al geproefd? KAI^IV? VMtffW UK UÜU^ HOOP „De bestedingsbeperking kan wel eens vijftien jaar moeten dureir' Met een enkel woord Besluit territoriale wateren genomen in belang van de Staat Agenda ZATERDAG 28 DECEMBER 1957 LïJJJAWAfi-ILiLflJUJ.flJXm C Q n ft OH U mm JJJXUJJJJ.MM.UJJJC nee comoinanc van cacao- TfrvnrrrrrarrrrrrrvrrrrrrrfrnTVffrrrrnrrrTrrrrrrrrrrfrvr^^ een luennge comDinauc van cacao- chocolade en suiker. Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver snapering voor jong en oud. en behoeft er niet aan te twijfelen, dat het thans bijna verstreken jaar de geschiedenis zal ingaan als het jaar van het lanceren van de Russische aardsatelliet. En dus ook als een ernstige waarschuwing aan het Wes ten, dat vrijheid-zonder-begrenzing on verbiddelijk op achterstand en zelfs op ondergang uitloopt in een wereld, waar in een machtige dictatuurstaat nog steeds honderden miljoenen onder de knoet houdt. De westelijke landen had den dit kunnen weten, want hoe weinig heeft het gescheeld of de nazi's hadden, eveneens met eenzijdige concentratie op natuurwetenschappelijke vooruitgang in dienst van militaire macht, de vrijheid onder de voet gelopen! De democra tische mens heeft echter sterk de nei ging het wantrouwen te wantrouwen. Terecht staat achterdocht bekend als een ondeugd. Thans evenwel is zfj toch ook de „moeder der veiligheid" gebleken en, hoezeer het de vrije wereld joegen de borst stuit, na 1957 zal er iets veranderd zijn. Bij alle respect voor de Russische prestatie is de argwaan aangewakkerd en het besef toegenomen, dat de even tuele tegenstander onder geen beding onderschat dient te worden. Wat de staatslieden reeds wisten en propageerden maar het werd hun kwalijk genomen en zelfs in nadenkende kringen aan onzuivere be doelingen toegeschreven zal nu wel licht tot de bredere massa doordringen. Ook in de Verenigde Staten, waar het naïeve optimisme over de eigen voortref felijkheid een Krachtige schok heeft ge kregen. En voorzover de spoetnik dit niet heeft bereikt, zal het daar te lande zeker geschied zijn door het sensatio nele rapport-Gaither, dat deze maand in zijn hoofdzaken is uitgelekt, anadt het reeds vele weken geleden bij presi dent Eisenhower werd ingediend. Alleen met de allergrootste inspanning zal het Amerika kunnen gelukken aldus de voornaamste conclusie van de oud-pre sident van de Ford Foundation en zijn medewerkers tegen 1961 het hoofd te bieden aan de achterstand, welke het nu nog op de Sovjet-Unie heeft. Tegen dat jaar immers zal Moskou in staat zijn met een vloot van meer dan vijfhonderd onderzeeërs een beslissende slag aan de Amerikaanse defensie toe te brengen, niet alleen door bedreiging van de han delsschepen deze bestaat namelijk nu reeds maar veel meer nog door de mogelijkheid van massale beschieting met raketten van de Amerikaanse oost kust, waar zoveel economische en mili taire kracht van de V.S. is samenge trokken. Totnutoe hebben de Verenigde Staten vooral rekening gehouden met een agressie via de Noordpool en daar op hun verdediging in hoofdzaak inge steld. Het rapport-Gaither wijst dus in een andere richting en onderstreept daarbij, dat de luchtverdediging van de Sovjet-Unie zeer doeltreffend geacht moet worden, zodat een tegenaanval met strategische bommenwerpers in veel sterkere mate dan totnutoe vermoed werd op effectieve tegenstand zal stui ten. Ziehier enkele van de feiten, waar voor het afgelopen jaar de Amerikaanse zelfgenoegzaamheid geplaatst heeft. Het is naargeestig, dat deze dingen zulk een diep stempel gezet hebben op hetgeen zich in 1957 in de krachtsverhouding der grote mogendheden heeft afgespeeld. Maar het ware onverstandig een soort struisvogelpolitiek te voeren en de feiten te verbloemen. Helaas, de natuurweten schappelijke wedijver kan moeilijk an ders dan tegen de achtergrond van politieke bedreiging gezien worden, hoe boeiend het schouwspel geweest zou zijn van alleen-maar-concurrerende geleerd heid tussen Russen en Amerikanen. Dat men zich door de zaken zó te stellen niet aan overdreven pessi misme schuldig maakt, bewees de bijeenkomst in Moskou ter gelegenheid van het veertigjarig jubileum van de rode oktoberrevolutie. In een declaratie van 22 november werd nog eens onder streept, dat het wereldcommunisme groter activiteit dient te ontplooien. In deze oproep tot een „revolutionaire oor log" werd de noodzaak bepleit van sterke propaganda, infiltratie, ondermijnende actie en bevordering van onenigheid in het Westen. Deskundigen beschouwen deze verklaring als een hervatting van de koers van Zjdanof, destijds terecht gesteld, maar thans ten volle in ere her steld. Zjdanof was de man, die in de herfst van 1947 met een geruchtmaken de rede de Kominform ten doop hield. Later werd dit z.g. „communistische informatiebureau" (in werkelijkheid een organisatie, welke de subversieve activi teit in de Westelijke wereld leidde en voedde) opgeheven, maar Kroesjtsjef ziet er blijkbaar wat in, dit instrument van het wereldcommunisme nieuw leven in te blazen. Is het wonder, dat hierdoor het wantrouwen in de democratische landen ten aanzien van de wezenlijke bedoelingen van het Kremlin versterkt wordt en dat men zich afvraagt, wat nu eigenlijk de waarde wel is van bijv. de vredelievende brieven van premier Boel- ganin aan de vooravond van de Parijse NAVO-conferentie? Minister Snurhoff te Amsterdam: Afgelopen jaar was vaak teleurstellend Op de jaarwisselingsbijeenkomst der federatie Amsterdam van de Partij van de Arbeid, gisteravond in Bellevue ge houden, heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J.. G. Suurhoff, de belangrijkste gebeurte nissen in het afgelopen jaar besproken. Over het recente uittreden van leden van het CPN-partijbestuur, .die - aldus spreker - ten onrechte geloofden in een klein stukje eigen meningsuiting „Of het alleen een strijd om de macht is in de CPN merkte hij op valt van buiten af moeilijk te bekijken". De bedoeling der lancering van de eerste kunstmaan was hoofdzakelijk het prestige van het we- reld-communisme. speciaal dat van Rus land, te vergroten. ,?Het is een weten schappelijke prestatie van de eerste rang, doch dit zal ons Hongarije niet doen vergeten Met betrekking tot de moeilijkheden in Indonesië zeide spreker, dat daar het wereld-communisme de hand in heeft. „Wij als PvdA hadden kunnen begrij pen en billijken, dat men langs de weg van recht en billijkheid zich had willen ontdoen van de overwegende invloed, die het Nederlandse bedrijfsleven heeft. Se dert de RTC heeft Indonesië echter ge weigerd over een redelijke regeling van de kwestie-Nieuw-Guinea te spreken. Zij eisen overdracht". De heer Suurhoff re leveerde de eenzijdige verbreking van de overeenkomsten door Indonesië, die - zo voegde hij eraan toe - Nederland enige tientallen miljoenen guldens per jaar kosten. „De opeenvolgende Indonesische regeringen bleken niet in staat om orde op zaken te stellen. Nu wordt chantage bedreven op de 45.000 Nederlanders om ons op de knieën te krijgen. Men kent ons in Indonesië wel slecht. Nu uit de weg gaan voor deze chantage zou de ex tremisten in de hand werken en de chaos daar nog meer vergroten. Nog draagt het Nederlandse volk in zijn ge heel - zo zeide spreker het te mogen stellen - Indonesië een goed hart toe". „Wij mogen en kunnen niet toegeven, want dit zou de situatie niet beter, maar slechter maken", aldus de heer Suur hoff. De moeilijkheden in Indonesië wa ren zijn inziens veroorzaakt door onbe kwaamheid en- fanatisme der leidende kringen. De Euromarkt vereist opvoering der produktiviteit en vakmanschap. Zij zal een verschuiving in de industrie der deelnemende landen teweegbrengen, met o.m. tijdelijke werkeloosheid, verhuizing, omscholing. „Juist de democratisch-so- cialisten in West-Europa zullen er op moeten staan, dat dit volgens plan en geordend tot stand wordt gebracht". Door de kosten die deze omschake ling met zich meebrengt, zou de beste dingsbeperking wel eens 15 tot 25 jaar kunnen duren. Sprekende over deze bestedingsbeper king zei de heer Suurhoff o.a. dat als de regering niet had ingegrepen de gehele woningbouw stil had gelegen. Beste dingsbeperking is, in tegenstelling met de tijd van Colijn, een stapje terug om nieuwe vooruitgang mogelijk te maken. De balans opmakend zeide spreker: ,.Veel heeft ons dit jaar als democra tisch-socialisten teleurgesteld". Als lichtpunt noemde hijc de Europese een wording op economisch- en politiek ge bied. BINNENLAND Op 77-jarige leeftijd is in Den Haag overleden de kolonel titulair der huzaren b.d. J. J. M. de Waal. Kolonel de Waal was erevoorzitter van de Bond van Oud- onderofficieren. Onder Zundert heeft gisteravond een patrouilleauto van de Inspectie Roosen daal der douane een Belgische personen auto, waarmee 750 kg. boter werd ver voerd, tot staan weten te brengen. De 2 inzittenden wisten te ontkomen. Auto en smokkelaar zijn naar Roosendaal overge bracht. Neen. niets is ook dit jaar gevaar lijker gebleken dan te voorspellen dat het In en buiten de Sovjet- Unie levende verlangen naar vrijheid en onderlinge, nationale gelijkheid zou leiden tot afbraak van de Krem- linistische dictatuur. Velen hebben ge meend zoal geen democratisering dan toch in elk geval liberalisering in de Sovjet-Unie to kunnen aanwijzen. Men make zich echter geen illusies. Het suc ces met de spoetnik heeft alle eventuele ontevredenheid van de kaart geveegd. Op een geestige tekening in een buiten lands blad moge men een Russisch echtpaar vol trots naar de aardsatelliet zien wijzen, terwijl zij zelf in lompen gehuld zijn, hiermede wordt een ver keerde indruk gewekt: Iwan kijkt niet naar zijn kapotte schoenen, maar naai de glanzende aardsatelliet. Ook de ver vanging van Zjoekof wijst nauwelijks op essentiële wijzigingen: de coulissen ver anderen, maar het stuk gaat verder. Ti egenover dit alles zou men zeer zeker kunnen wijzen op verheugen de verschijnselen als het uitroepen van de voormalige Britse Goudkust tot de onafhankelijke staat Ghana en de zelfstandigheidsverklaring van Malakka. Voorts zou men aandacht kunnen vra gen voor de onafhankelijker koers van een land als Polen, waar Gomoelka thans de teugels in handen heeft. Zelfs ware het denkbaar, dat men. met enige goede wil. een iets grotere rust in het Midden-Oosten zou constateren en ook Uit Chinese bron in Hongkong is vernomen, dat Mandsjoerije is geteisterd door de hevigste sneeuwstormen sinds lange tijd. In Charbln zou een sneeuw laag liggen van 60 centimeter. Spoorwegen en verkeerswegen zouden zijn geblok keerd. De Standard Oil, een Amerikaanse maatschappij, heeft in Turkije nabij Ba baeski op 40 km ten oosten van Edirne een belangrijke ollelaag ontdekt, zo meldt het blad „Havadis". Volgens het blad zou de olielaag 60 procent van de Turkse be hoeften kunnen dekken. Te Fort Monmouth in New Jersey (V.S.) is gisteren een klein onbemand vliegtuig gedemonstreerd, dat in staat is "s nachts boven vijandelijk gebied foto's Op de avond van tweede kerstdag is te maken door het afvuren van raketten een 51-jarige man uit Driel (Betuwe), die het onderliggende terrein verlichten. vermoedelijk misleid door de mist. in Eist w met zijn bromfiets tegen een trottoirband volgens het Poolse persbureau PAP gereden en onmiddellijk overleden tenge- spionnen, die militaire inllch- volge van de val. HU was vader van 13 „v00r de„ Amerikaanse geheime kinderen d enst zouden hebben verzameld, gear- I resteerd. Zy zouden het ontwerp van een Te Wassenaar is overleden mevrouw j der laatste modellen van een straaljager L. E. Loudon-Eustis. weduwe van Jhr dr. van het type „Mig" hebben bemachtigd J. Loudon, oud-minister van Buitenlandse I Zaken en oud-gezant te Parijs. Een Belgisch Zuidpoolexpeditie, ge- In Den Haae is od 79-1arice leeftild !£ld door commandant De Gerlache de overleden^lr H E Greve? mid-dlrecteur bwï?"van de Noora«mach.Djn W^ol7rhav" tanDen HÜSgbare '"S™al blbn°,heek ..Polarslrkel" verliet, hefjt ln de naêht Haag. van 25 Qp 26 december een baai in de De 42-jarige mevrouw K. Visser uit nabijheid van Breid Bay gevonden, waar Venhuizen is gisteravond, nadat zij uit zij begonnen is met het lossen van haar een Nacobus, die de dienst Purmerend- materiaal, een week vroeger dan voorzien. Hoorn onderhoudt, was gestapt, bij het De plaats voor de overwinteringsbasis is oversteken van de Purmerenderweg in de j gekozen op 17 km in het binnenland. Beemster door een passerende personen- Men heeft de weg van de auto gegrepen en op slag gedood. landings plaats naar de basis afgebakend zonder enige kloof te ontmoeten. Op vrijdag 3 Jan. a.s. organiseert de Stichting „Door de Eeuwen Trouw" in Gebouw Trianon" te Utrecht een Jon- gerenconferentle waarvoor uit het gehele land grote belangstelling bestaat. Toen een 53-iarlee man triatPrmiri i z,nken hebben gebracht en 68 beschadigd IK op een 1 adder stond d)e eeplantsï fiati.°.n?"ltl.sSïe-. oorlogsjchepen brachten In Taipeh (Formosa) 1« «r* ficleel bekend gemaakt, dat Nationalis tische kustbatterljen in 1957 by communistisch Chinese vaartuigen tot dag op een ladder stond, die geplaatst was tegen een stellage voor het gebouw Centra aan de Grote Kerkstraat te Leeu warden. begon de ladder te wankelen. De man verloor zijn evenwicht en de ladder gleed onder hem uit. Van een hoogte van 2,60 meter viel hij op een betonnen vloer. Met een ernstige hoofdwonde werd hij naar het Dlaconessenhuls gebrkcht. Daar is de ongelukkige later op ae middag aan zijn verwondingen bezweken. BUITENLAND Op de Fldjl-eilanden is een Rus sisch onderzoekingsvaartuig aangekomen, dat een maand geleden met 70 geleerden aan boord uit Wladiwostok is vertrokken voor een wetenschappelijke reis in de Stille Oceaan. Het schip heeft geruime tijd bij Christmas Eiland gekrulsd. waar onlangs Britse kernproeven zijn genomen. Van welingelichte zijde in Joego-Sla- vie wordt vernomen, dat er in Belgrado spoedig besprekingen beginnen over Ame rikaanse economische hulp voor Joego slavië. Men verwacht, dat Joego-Slavlë voor 1958 honderd miljoen dollar zal krijgen. Onder de nieuwe industrieën die in de afgelopen vijf Jaar in communistisch China zijn gebouwd, zijn fabrieken voor straalvliegtuigen, locomotieven, schepen, automatische hoogovens en oogstmachl- nes, zo is in Peking bekendgemaakt. „Rode Ster" het orgaan van het Sov- Jetrussische ministerie van Landsverdedi ging meldt, dat een straaljager van het Russische leger een hoogte van meer dan negentien kilometer heeft bereikt, „het geen geschiedde met een snelheid, die die van het geluid ruimschoots overschreed". in dit Jaar vyf motorjonken tot zinken en beschadigden bij zeegevechten twee gro te en negentien kleinere communistische schepen. Het Spaanse koningsgezinde dagblad „ABC" meldde gisteren in een kop over de gehele breedte van de voorpagina, dat de Verenigde Staten thans zoeken naar een manier, om Spajyje aan de NAVO te verbinden. In een correspondentie uit Washington wordt medegedeeld dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles. Spanje onder meer heeft bezocht om de „onjuistheid van het feit. dat Spanje geen NAVO-lld is. in het daglicht te stellen". 1 een afnemen van de agressiviteit van het primitieve nationalisme tegen de zo genaamde koloniale mogendheden. Is Nasser niet wat gekalmeerd? Natuurlijk is het voor ons, Nederlanders, bijzonder pijnlijk, dat Djakarta zich kwajongens achtig onhebbelijk tegenover ons ge draagt, maar dit zou men kunnen be schouwen als de late gramstorigheid van een slechte generaal uit de achterhoede. Over het geheel schijnen de „jonge" naties toch wat beter te gaan begrijpen, dat men wel de oude koloniale schoenen kan weggooien, maar dat dit allerminst garandeert, dat de nieuwe schoenen (welke men toch in elk geval nodig heeft om er niet als een schooier bij te lopen) minder knellen dan de vroegere. Akkoord, dit mogen lichtpunten zijn, maar tegenover tie grote spanningen tussen de wereldmachten zijn zij van ondergeschikt belang. Laten wij ons echter houden aan het woord van de Romeinse denker Seneca: „hoop niet zonder wanhoop en wanhoop niet zon der hoop"! LEIDERDORP Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dokter Hoefman, Hoofdstraat 40, tel. 30070. OEOST UEES7 Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door de doktoren Varekamp en Meissner, beiden tel. 21916. VOORSCHOTEN Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dokter H. Olthuis, Leidseweg 179 telefoon 2527; voor wijkverpleegster: Gezondheidscen trum, telefoon 2177. WARMOND Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dokter Van Raay, te Sassenheim. WASSENAAR Medische dienst De medische dienst wordt zondag waargenomen door de artsen De Haan en de Neef. ICII11c Er is nog net gelegenheid voor een keus uit onze grote collectie NIEUWJAARSWENSEN Voor de viering thuis hebben wij BENGAALS VUUR, SLINGERS, LAMPIONS, CONFETTI, SERPENTINES, KAARSEN, MENU'S. En dan is de tijd alweer daar voor nieuwe winkel- en kantoorboeken, loon- staten, ordners en wat dies meer zij. Een goed uiteinde en een voorspoedig nieuwjaar wenst U KUNST- EN KANTOORBOEKHANDEL SAINT LVCAS SOCIETY RAPENBURG 83 ,De JaPanse groep, welke het recht van het zoeken naar en de exploitatie van olie in de Perzische Golf en het neutrale gebied tussen Koeweit en Saoedi-Arabië wil verkrijgen, is vrijdag begonnen met de onderhandelingen over een olieconcessie met de regering van Koeweit. De onder handelingen met de regering van Saoedl- Arabie hebben reeds succes gehad. Ko ning Saoed stond de groep de concessie toe op voorwaarde, dat 56 procent van de winsten aan Saoedi-Arabië ten goede ko men en de overige 44 procent aan Japan. De Tsjechoslowaakse minister van Onderwijs heeft verklaard, dat de politie ke opvoeding van de scholleren het zwakste punt van het onderwijsstelsel blijft. Hij deelde mee dat er voorbereidin gen worden getroffen om dat deel van het onderwijzend personeel, dat op poli tiek terrein niet voldoende waarborg kan geven, te verwijderen. Syrië heeft Israël er gisteren van be schuldigd twee aanvallen in een gedemi litariseerde zone te hebben ondernomen, aldus wordt uit Damascus gemeld Vol gens een woordvoerder van het Svrische leger uurden Israëlische soldaten vijftien minuten lang op een Syrische voorpost bij Dakka en losten andere Israëliërs nabij Drledjat schoten over de Jordaan. Er vie len geen slachtoffers. De Bond van Bulgaarse schrijvers heeft vooraanstaande auteurs gekritiseerd wegens afwijkingen van de communis tische partijlijn ten aanzien van de lite ratuur, aldus melden Joegoslavische bla den. Zij publiceren een bericht uit Sofia, waarin wordt gezegd, dat de kritiek in het begin van deze maand op een bijeenkomst van de bond werd geuit. De politie te Tokio heeft gisteren 4 regeringsbureaus doorzocht, op zoek naar bewijsmateriaal tegen vier functionarissen die ervan verdacht worden geheime leden van de Japanse communistische partij te zijn. Zondag had de politie twee particu liere rechercheurs gearresteerd, die zij er van verdenkt geheime documenten uit re geringsbureaus te willen bemachtigen. In Wenen is op 67-Jarige leeftijd in een ziekenhuis overleden de toneelspeel ster Kathe Dorsch. Këthe Dorsch werd gerekend tot de allergrootste figuren van het Europese, en zeker van het Duits sprekende Europese toneel. Zij was in We nen geboren, was echter de laatste Jaren afwisselend in Wenen en West-Berlijn werkzaam. In Wenen behoorde zij tot het gezelschap van het burgtheater. Indonesië verklaart Vroegere regeling was uit de tijd In een uitzending van Radio-Indonesia van het Ministerie van Voorlichting over het besluit der Indonesische regering om alle wateren rondom en tussen de Indonesische eilanden tot de territoriale wateren van Indonesië te procla meren, werd medegedeeld, dat dit besluit was genomen in het belang van de veiligheid van de Staat en zijn rijkdommen. Met het oog op „Indonesië's natio nale belangen werd het noodzakelijk geacht de Indonesische territoriale wateren aan de huidige omstandigheden aan te passen, zodat deze kwestie voor het internationale forum in Genève kan worden gebracht, zo werd verder verklaard. De feiten wijzen erop, dat de vroegere regeling, welke was gebaseerd op de van de Nederlandse geërfde „territoriale zee en maritieme kringen ordannantie van 1939", niet meer in de huidige situatie past. „Deze ordonnantie was uit de tijd en werd door de voormalige Nederlands- Indische regering voor haar eigen be langen uitgevaardigd, terwijl Indonesië, als onafhankelijke en soevereine staat, het volste recht heeft zijn territoriale wateren vast te stellen, met inachtne ming van de bestaande internationale wetten". Het besluit der regering is voorts ge baseerd op besluiten van andere landen, zoals bijv. Chili en Peru. De regering meent zich niets te moe ten aantrekken van de reacties in de Britse pers, daar elk land het recht heeft zijn eigen standpunt te bepalen in elke aangelegenheid. Verder werd in de uitzending opge merkt, dat de Indonesische wateren een overvloed van vis kunnen voortbrengen, die van grote waarde is voor het onder houd van het Indonesische volk. Geen enkele Indonesiër zal toestaan, dat de rijkdommen van de staat zonder veel omslag door andere personen uit het staatsgebied worden weggehaald, alleen omdat het Indonesische volk zelf nog niet in staat is dit te doen. Daarom wordt het proclameren van de Indonesische soevereiniteit over zijn wateren noodzakelijk geacht ter be scherming van de rijkdom van de Staat, die een der bronnen van wel vaart voor het volk is. In de uitzen ding werd tenslotte gezegd, dat in het belang van een vlot functioneren van het economisch apparaat, het vreed zame verkeer in de Indonesische inter - insulaire wateren voor buitenlandse schepen gewaarborgd zal zijn, zolang het de soevereiniteit en veiligheid van Indonesië niet in gevaar brengt. Onbevredigend Volgens Indonesische persberichten zou de Indonesische regering het Engelse antwoord op haar protest tegen het gebruik door Nederlandse oorlogssche- Hoge a's G< ZONDAG 15. Wachttoi etuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Dit is Mikhail Men- sjikof. de nieuwe am bassadeur van de Sov jet-Unie in de Ver enigde Staten, wiens benoeming als opvol ger van George Za- robin dezer dagen bekend werd gemaakt. Oegstgeest: zijzaal Willem de Zwljgerkerk, samenkomst uitgaande van de Baptisten Gemeente Lelden, H. Schou ten Jr over het onderwerp: „Het wasvat" 8 uur nam. WOENSDAG Prediker: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. VRIJDAG Lakenhal: Nieuwjaarsvergadering Kamer van Koophandel. 2 uur nam. Stadszaal (grote zaal). Concert Ned. Madrigaalkoor. 8 uur nam. Rehoboth: Nieuwjaarsbijeenkomst Alg. Bond „Mercurius" afd. Lelden. 8 uur nam. St.-Antoniusclubhuls: K. en O. Poppen theater, Guldo van Deth. 2 en 4 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen (Vrouwenkerksteeg 12) Tentoonstelling van tekeningen, de School voor esthetische vorming. Werkdagen 2 5 en 79 uur nam. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werf park 1) .Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Volk van Suriname" (tot 1 maart 1958). Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Foto's van Erich Salomon. Werkdagen van 2—5 uur (t/m 18 Januari). BIOSCOPEN Trianon: „Tarzan en de verloren Safa ri". 14 Jaar. Werkdagen 2,30, 7 en 9.15 uur. Zondag en nieuwjaarsdag 2,15, 4.30 7 en 9.15 uur. Oudejaarsdag alleen 2.30 uur nam. Kex: „Robin Hood". 14 jaar. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag en nieuwjaarsdag 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 u. Oudejaarsdag alleen 2.30 uur nam. Luxor: „Geen gehoor op kantoor", alle leeftijden. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag en nieuwjaarsdag 2,30, 4,45 7 en 9.15 uur. Oudejaarsdag alleen 2.30 uur nam. Casino: „Donald Duck" alle leeftijden. Dagelijks 2.30 uur. „De fatale brug". 14 Jaar. Werkdagen 7 en 9.15 uur. Zondag en nieuwjaarsdag 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „De wrede Zee". Oudejaarsdag 's avonds geen voorstel ling. Lldo: „Casino de Paris". Alle leeftijden. Werkdagen 2,30, 7 en 9.15 uur. Zondag en nieuwjaarsdag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Oudejaarsdag alleen 2.30 uur nam. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Boekwijt, Bree6traat 74, tel 20552, Haven-apotheek. Haven 18. tel. 20085, en Apotheek Oegst geest, Wllhelmlnapark 8, tel. 26274. Op zondag 29 december zijn van 's ochtends 8 uur tot 's avonds 12 uur al leen geopend de Haven-apotheek en de Apotheek Oegstgeest. De dienst der huisartsen te Leirlen wordt van hedenmiddag 2 uur tot maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Hartman. Pleiter, de Bruyne. den Haan en 's-Gravesande. Te Oegstgeest door dokter Varekamp en dokter Meissner, beiden tel. 21916. Bij geen gehoor bij Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. pen van de marinebasis Singapore „onbevredigend" achten. Volgens deze berichten zou Engeland in zjjn antwoord hebben medegedeeld geen beperking of weigering van nor male faciliteiten aan oorlogsschepen in een tijd van vrede te kunnen over wegen. Indonesië had beweerd, dat de Neder landse oorlogsschepen de KPM-sche- pen helpen om de Indonesische wate ren te ontvluchten. Contract met Japan Japanse reders hebben vandaag te Tokio een akkoord getekend, waarbij zij zich verplichten 75.000 ton scheepsruim- te ter beschikking van Indonesië te stel len. De overeenkomst geldt voor zes maan den. Verwacht wordt, dat de schepen in het begin van het komende jaar in Indonesië zullen aankomen. Katsoemi Jamagata tekende als verte genwoordiger van de zes Japanse rede rijen, die 26 vrachtschepen, tankboten en veerboten zullen lenen. Van Indone sische zijde werd het contract getekend door A. E. Hazan, de leider van de Indonesische regeringsdelegatie. Indonesië zal de Japanse reders In ponden sterling betalen. Nederlanders in Bandjermasin blijven Ambtenaren van de immigratiedienst hebben medegedeeld, dat de meeste Nederlandse onderdanen in Bandjarma- sin zullen blijven, omdat zowel het pro vinciaal bestuur als de particuliere be drijven hun diensten nog nodig hebben. Alleen de werkloze Nederlanders, en zij die door Indonesische krachten kunnen worden vervangen, zullen naar hun vaderland worden gerepatrieerd. Volgens deze ambtenaren zijn in Bandjarmasin 93 Nederlandse gezins hoofden geregisteerd, met een totaal van 394 Nederlandse onderdanen. Een deel van hen is in regeringsdienst werkzaam bij de douane, de rechterlijke macht en het onderwijs, terwijl de overigen leiden de posities innemen, bij de Nederlandse bedrijven. Australië pleegt overleg De Indonesische ambassadeur in Australië, dr. Helmi, heeft in Djakarta gesprekingen gevoerd met verschillende leidende Indonesiërs. Het onderwerp van deze gesprekken was de reactie van Australië op de represaillemaatregelen tegen Nederland en de campagne voor de bevrijding van Westelijk Nieuw- Guinea. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen: Davelaar—Boer, dr.„ Mont morency (Frankrijk)Eikenboom—Hil ling, dr.. Madrid; Van VeenDe Weerd, zn.. Amsterdam; De Rave—Dekkers, dr., Rotterdam; GietemaMorsink, dr., Ghana. Getrouwd: P. B. Huijskes en R. H. Frankowska, Amsterdam. Overleden: W. L. de Wit, m. 69 jr., Driehuis; A. Heybroek, m. 84 jr., Am sterdam; C. de Geus, m. 68 jr., Amster dam; P. H. van den Anker, m. 77 jr., Amsterdam; A. Ch. baron van Heerdt, m. 71 jr., Den Haag: H. E. Greve, m. 79 jr., Den Haag; H. A. Wilmar. m. 34 jr.. Peru; G- M. van Dijk—Malchus, vr„ 63 jr., Amsterdam; C. L. Wouters— Padt, vr. 69 jr., Amsterdam; H. G. van Zee—Thieme, vr. 83 jr., Amsterdam: B. Tak—Van der Giessen, vr. 92 jr., Rot terdam; J. Koutstaal—Van Schaarden burg, vr. 74 jr., Rotterdam; J. J. M de Waal, m. 77 jr.. Den Haag; C. Kalt, m. 70 jr., Rotterdam; W. Leezenberg— Mignon, vr. 63 jr., Den Haag; M. Parser, m., Den Haag; P. Donkersloot-Hack, vr.. Voorburg; J. de Zeeuw. m. 75 jr., Rijswijk; P. C. van der Horst, m. 55 jr., Amersfoort; A. N. Barend, m. 75 jr., Den Haag; J. F. W. Burger, vr. 69 jr.. Den Haag; E. H. Bos, m. 66 jr.. Den Haag; M. J. N. Dietz, m. 55 jr., Voor burg. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 1 O. "3 S 1 h Helsinki geh. bew. wzw 5 6 0.3 Stockholm regenbul zw 10 6 0.5 Oslo licht bew. w 4 4 0 Kopenhagen motregen zw 9 5 0.1 Aberdeen onbewolkt wnw 8 5 0.8 Londen geh. bew. wzw 4 7 0.2 Amsterdam geh. bew. wzw 8 7 0 Brussel geh. bew. wzw 4 5 0 Luxemburg mist zw 2 -2 0 Parijs zwaar bew. zw 2 2 0 Bordeaux geh. bew. ono 1 0 0 Grenoble geh. bew. windstil -1 0 Nice regen nnw 6 7 2 Berlijn gen. bew. zw 4 2 0 Frankfort mist wzw 4 -3 0 München mist windstil -7 0 Zürich mist windstil 15 0 Genève geh. bew. windstil -3 0 Locarno licht bew. ozo 1 -7 0 Wenen (jzel zzo 2 -4 0.1 Innsbruck onbewolkt windstil -8 0 Rome licht bew. no 2 6 3 Ajaccio onweer no 2 5 21

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2