WtÊMt Zoekt Indonesië wapens en andere steun in communistische landen? WEERBERICHT Nu V.S. op zich laten wachten C_z GRATIS KOOPüüR ).<k ;GOE>IAAT1 |BREESTP.I73*TEL.233371 96ste jaargang ZATERDAG 28 DECEMBER 1957 No. 29327 LEIDSCH DAGBLA Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 „Wij willen niet als Egypte worden" De Amerikaanse regering heeft een informeel Indonesisch verzoek van zes maanden geleden om wapens in studie aldus heeft een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Reap, gisteren meegedeeld. Hij zei, dat de Amerikaanse ambassade te Djakarta de regering te Washington op de hoogte heeft gesteld van berichten over Indone sische plannen communistische landen om wapens te verzoeken nu de V.S. niet geantwoord hebben. De woordvoerder wilde niet zeggen of de Amerikaanse regering bezorgd zou zijn bij een dergelijke stap door Indonesië. Ter waarde van 200 miljoen dollar? Reap zei, dat ongeveer zes maanden geleden een informeel verzoek werd ingediend om verschillende soorten militaire uitrusting. Verzoeken van deze aard vereisen overleg tussen verschillende departementen alvorens een beslissing kan worden genomen. Indonesië heeft dit verzoek ingediend bij de Amerikaanse ambassade te Djakarta, aldus Reap. De „New York Times" schrijft vernomen te hebben, dat Indonesië niet langer op een definitief antwoord kan wachten en dat een afvaardiging van de strijdkrachten volgende week naar Tsjecho-Slowakije, Polen en Zuid-Slavië vertrekt om aldaar te spreken over militaire uitrusting. Vol gens dit blad is het mogelijk, dat de afvaardiging militaire uitrusting ter waarde van 200.000.000 dollar in deze landen zal aankopen. „Wij geven er de voorkeur aan, wa pens van de V.S. te betrekken, maar als wij geen wapens van onze vrienden - kunnen krijgen, zullen wij in dezelfde positie als Egyptg komen te verkeren en de wapens van anderen moeten aan vaarden". aldus heeft de Indonesische ambassadeur te Washington. Moekarto Notowidigdo, gisteravond verklaard. In kringen van de Indonesische am bassade werd vernomen, dat Indonesië behalve de delegatie naar een aantal communistische landen ook een af vaardiging naar Engeland, Frankrijk en Italië stuurt om over de aankoop van wapens te onderhandelen. Volgens de ambassadeur heeft de In donesische regering de V.S. om lichte wapens en een aantal tanks van 20 ton voor het leger gevraagd. Hij voegde er aan toe. dat zijn regering anderhalf jaar geleden een stuk heeft getekend, waarbij zij zich verplicht heeft, de even tueel uit de V.S. ontvangen wapens uit sluitend ten behoeve van de binnen landse veiligheid en niet voor agressie te gebruiken. De Indonesische ambassadeur ver klaarde voorts, dat zijn regering ook op haar in april j.l. gedaan beroep op de V.S. om 250.000 ton rijst te zenden geen reactie heeft ontvangen. ,,Ons volk moet eten en ons leger heeft wapens nodig om een einde te maken aan de guerilla", zo zei hij. In ambassadekringen werd met na druk verklaard, dat de genoemde af vaardigingen slechts studiegroepen zijn, die de verschillende typen wapens moe ten bestuderen en moeten nagaan, wan neer zij kunnen worden geleverd. „Zij gaan niet iets kopen", zo verduidelijkte een woordvoerder van de Indonesische ambassade. Bezoek aan Tito Een woordvoerder der regering heeft medegedeeld, dat Joego-Slavië de moge lijkheid van economische steun aan In donesië bestudeert. Hij zei: ..Het is onze wens. dat Indo nesië zijn economische moeilijkheden te boven komt en wij zijn bereid het bin nen de grenzen van onze mogelijkheden te helpen". (Advertentie) t weer Winterweer Anton Huninlc wint Daar gaat toch niets boven. Een rookworst van Anton Hunink die u zélf kookt. Om zélf te genieten van alle goede geur en pittige smaakZo'n echte Gelderse, waarvoor u de gewone prijs be taalt. Die het vertrouwde loodje draagt, dat versheid garandeert! Hoe verser - hoe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Tijdelijke opklaringen, maar ook en kele verspreid voorkomende buien. Ma tige tot krachtige westelijke wind, iets minder zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur). 29 DECEMBER Zon op: 8.50 uur; onder: 16.38 uur. Maan op: 12.14 uur; onder: 049 uur. Hoogwater te Katwijk te 8 34 en 21-01 u. Laagwater te 3.55 en 16.22 uur (30/12 hoogwater te 9.31 en 22.08 uur; laag water te 452 en 17.24 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's, en een Bijvoegsel In augustus dit jaar bracht de vice- president van Joego-Slavië, Svetozar Vukmanovic-Tempo een bezoek aan In donesië om zich op de hoogte te stel len van de handelsvooruitzichten. De Indonesische ambassadeur in Joe go-Slavië, Soedarsono, heeft een bezoek gebracht aan president Tito, naar ver luidt ter bespreking van het geschil tus sen Indonesië en Nederland. Eerste hoop: New Delhi De ambassadeur zou aan president Tito een uitvoerige uiteenzetting hebben gegeven over de Indonesische zaak te gen Nederland en het standpunt van In donesië, dat de Nederlandse belangen in Indonesië tot dusver een bevoorrechte positie hadden ingenomen. De ambassa deur zou er over hebben geklaagd, dat Nederland heeft getracht Indonesië „uit te hongeren" door druk uit te oefenen op andere landen, waaronder Japan, om te verhinderen dat Indonesië sche pen huurt. Volgens deze kringen zou president Tito aan de ambassadeur heb ben verzekerd, dat Joego-Slavië „altijd bereid" is zijn diensten aan te bieden om te bemiddelen tussen Indonesië en Nederland. De Indonesiërs hebben echter in de eerste plaats hun hoop op bemiddeling gevestigd op de verwachte ontmoeting tusen president Soekarno en de Britse premier Macmillan, in de komende da gen in Nieuw Delhi. Volgens dezelfde kringen zou Joego- Slavië aan Indonesië enkele consump tiegoederen en industriële uitrusting kunnen leveren, op krediet, doch de om vang van zodanige hulp zou beperkt moeten blijven. Ook bestaat de moge lijkheid van levering door Joego-Slavië van kleine hoeveelheden in Joego-Sla vië vervaardigde wapens en militaire uitrustting, aldus deze kringen. Chinese hulp Naar in Djakarta is gemeld, heeft communistisch-China aan Indonesië omvangrijke handelsaanbiedingen ge daan. Volgens Radio-Djakarta zou Chi na bereid z(jn rijst aan Indonesië te le veren en 40.000 ton rubber af te nemen. Zakenkringen in Djakarta zeiden, dat China in januari, februari en maart a.s. rijst naar Indonesië zal verschepen. In het bericht van Radio-Djakarta werd voorts gezegd, dat Indonesië ook rijst zal invoeren uit Italië, Egypte. Thailand en Spanje. Advertentie RECTIFICATIE In de advertentie van gisteren stond, tengevolge van een fout bij het opnemen van de advertentie ten onrechte: voor Leiden van 2.002.30 uur (stempel C>. Het gratis koopuur voor DINSDAG 24 DECEMBER was: 910 uur (stempel 1). ELKE DAG 1 UUR GRATTS KOPEN. KOOP U RIJK. Leiden - Noordwijk Katwijk - Rijnsburg Ontploffing in een Amerikaan.se mijn In een steenkoolmijn nabfj Bluefield, in West-Virginia, heeft zich vrijdag avond een zware ontploffing voorge daan, waardoor 22 mijnwerkers van de buitenwereld werden afgesneden. Zij bevonden zich op een diepte van 165 meter. Later zijn veertien ingeslote- nen bevrijd. Zij zijn naar een ziekenhuis overgebracht, maar zfjn niet gewond. Reddingsploegen trachten thans de overige acht mijnwerkers te bereiken. De ontploffing is veroorzaakt door mijn- gas. Hatta tot Indonesische regering „Plannen waren niet overwogen Nu is er hongersnood door eigen schuld Mohammed Hatta, de voormalige Indonesische vice-president, heeft het comité dat de actie leidt voor „bevrijding" van Nieuw- Guinea, de schuld gegeven van de hongersnood die Indonesië bedreigt. In een open brief, die vandaag in de meeste bladen in heel Indonesië zal verschijnen, beschuldigt hij de leden van het comité ervan de actie te voeren zonder zich rekenschap te geven van de gevolgen. Het geschil over Nieuw-Guinea doet, volgens Hatta, Indonesië meer kwaad dan Nederland en dit was, zo meent hij, niet nodig geweest, als de plannen beter waren overwogen. Hatta zegt in zijn open brief, dat er geen hongersnood dreigt, omdat er tekort aan rijst is, maar alleen door de wanorde in de verdeling, de verzending en de verbindingen, welke voortvloeit uit de recente overneming van de Nederlandse belangen. Fundamenteel principe verwaarloosd „Is het noodzakelijk aat het Indonesische volk offers brengt en lijdt om de terugkeer van West-Irian bij de republiek te bespoedigen?" vraagt Hatta in zijn brief. „Geen enkele grote worsteling moet beginnen met een hongersnood. Dit fundamentele principe werd vanaf het eerste begin ver waarloosd. Wij zijn op zee en in de lucht zwak. Men kan onze jeugd niet vragen over de oceaan te zwemmen om West-Irian terug te krijgen. Wij kunnen onze jeugd niet vragen zelfmoord te plegen. In vrede, niet door oorlog zal West-Irian aan ons teruggegeven worden". leven niet verstoord hebben. Als wij plannen hadden gemaakt zou ons volk niet lijden. Ten gevolge van het gebrek aan plannen nadert thans een economi sche ramp'. Hatta zegt dat het rijstvraagstuk van overheersend belang is. Hij besluit zijn brief met de woorden: „Ik herhaal: Ne derlandse, niet Indonesische belangen moeten ondermijnd worden. De Neder landse economie hier moet geluiquideerd worden, maar niet op een wiize die ons zelf verlamt". Niet onszelf verlammen ..Ik begrijp, waarom de vakbonden de KPM en andere Nederlandse onderne mingen overgenomen hebben. Deze vak bonden konden niet overzien dat de ge volgen van hun daden ons zouden ver zwakken. Dit had voorzien moeten wor den door de leiders van het land. Pas nu nu alles bedorven is. begint de regering correctieve maatregelen te nemen". Hatta zegt wel te willen, dat de Ne derlanders Indonesië verlaten, maar hij voegt er aan toe. dat er verschillende wegen zijn om dit te bereiken. „Nadat onze voorgestelde resolutie in de Ver. Naties faalde, hadden wij de KPM zes maanden de tijd moeten geven", aldus Hatta. ..Dan zouden wij tijd gehad hebben schepen uit andere landen te charteren en zouden we ons economisch Sedert eeuwen staat in de arena van het Colosseum te Rome een kruis ter herinnering aan de eerste Christenen, die door de Romeinen voor de leeuwen werden geworpen. Dit kruis is thans vernieuwd en zal j binnenkort werden ingewijd. Tweede kunstmaan zichtbaar Naar de Sterrenwacht te Utrecht ons meedeelt zal vanavond en de ko rtende dagen de tweede kunstmaan bij helder weer in Nederland te zien zyn, gaande van zuidwest naar zuid oost. Hjj zal iets ten oosten van het zenith passeren en er uitzien als een vrij heldere ster. De vermoedelijke tfjd van overgang is: vandaag 18.02 uur; 29 dec. 17.37 uur; 30 dec- 17.12 uur en 31 dec. 16.47 uur. MOH. HATTA Vijf uur jacht op dolle koe... (Speciale berichtgeving) Een Valthermondse koe. die gisteren door haar baas naar de slachtplaats werd geleid rook in de omgeving van deze lugubere plek aangekomen blijkbaar het bloed van reeds eerder omgebrachte fa milieleden. De koe rukte zich los en zet te het op een rennen. Haar begeleider, die hiermee niet akkoord ging, achter volgde het dier dwars door Valther- mond. Als een echte koe. hield zjj zich niet aan de regels van het verkeer. Z\j liep voor haar leven en negeerde heggen en hekken. Als een briesende duivel stortte zu haar logge lichaam in tuinen en nam zy sloten als een olympisch kampioene. Met het aantal achtervolgers steeg de vrijheidsdrang van het dier en voort joeg ze, ruim vijf uur lang. Ein delijk werd zij naar adem happend ach ter een boerderij in het nauw gedreven. Zij had echter haar horens nog en die gebruikt^ ze ook, want hoe vriendelijk de eigenaar haar ook naderde, haar wantrouwen bleef. Met een dolle sprong nam zij hem op de horens en slingerde hem een eind de lucht in. De man werd licht gewond, maar de Rijkspolitie vond het toch maar beter het niet op een tweede stoot te laten aankomen en maakte de vluchtelinge ter plaatse af. Gisteravond is op Schiphol een KLM-vliegtuig uit Singapore aan gekomen met Nederlandse evacue s uit Indonesië De stewardessen hadden de handen vol met het ver zorgen van de vele kinderen die in het vliegtuig reisden. Hier ziet men mej. Riet Hoogeveen (links) met Hansje en Evertje Tazelaar uit Medan. die op weg waren naar hun nieuwe tehuis in Voorschoten en mej. Lies Oosterbaan die zich ont fermd had over de kleine Robbie Poort uit Platjoe op Sumatra. Dr. J. W. C. Kolff te Noordwijk overleden In de ouderdom van 92 jaar is te Noordwijk overleden dr. Jan Willem Constant Kolff. Dokter Kolff. die aan de Leidse Universiteit studeerde en lid was van het Leidsch Studenten Corps, oefende van 1895 tot 1909 praktijk uit in Zuid-Afrika. Tijdens de Boerenoorlog van 1899 tot 1902 heeft hij veel werk ge daan in het belang van de oorlogsge wonden. Tijdens de oorlog ontmoette de thans overledene eenmaal Paul Kruger, de president van de Zuidafrikaanse re publiek. wiens echtgenote „Tante San- nie". eenmaal door hem werd behandeld. In 1909 vestigde dokter Kolff zich voorgoed in Nederland. De crematie heeft gisteren in alle stilte plaats ge had. Verbindingsofficier op „Willem Ruys" De militaire gezaghebber van Djakar ta heeft bepaald, dat een verbindings officier zal worden geplaatst aan boord van de „Willem Ruys van de Kon. Rott. Lloyd, die gisteren in Tandjong Priok is aangekomen. Deze officier zal aan boord blijven, zolang het schip in de haven van Priok blijft liggen. Zijn taak is toe te zien op handhaving van rust en orde aan boord. De „Willem Ruys" vertrekt maandag met ongeveer 900 passagiers weer naar Rotterdam. Vele Algerijnse rebellen gesneuveld en gearresteerd De Franse strijdkrachten in Algerije heben donderdag meer dan vijftig op standelingen gedood en zeventien ge vangengenomen. aldus is gezegd in be richten die gisteren in Algiers zijn ont vangen. Ned. Roode Kruis vertegenwoordiger naar Singapore Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mede: De vertegenwoordiger van het Neder- landsche Roode Kruis, kolonel M. Voo- ren. is naar Singapore vertrokken ter verkrijging van gegevens over Neder landers. die daar zijn aangekomen en gedeeltelijk reeds weer zijn doorgereisd. Deze gegevens worden naar Den Haag doorgezonden. Belanghebbenden wordt derhalve aan geraden. zich hiervoor in verbinding te stellen met het Nederlandsche Roode Kruis in Den Haag. Inlichtingen over nog in Indonesië verblijvende familieleden en bekenden kunnen het best in rechtstreeks brief verkeer aan deze personen zelf worden gevraagd aangezien, zoals bekend, de postverbindingen met Indonesië normaal zijn.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1