DE HEG OP REIS DOOR i WILDEMANNEN LATIJ NS-AMERIKA TEGENOVER Omlijsting van kleurig schilderij ZATERDAG 28 DECEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 KARAKTERISTIEK KENMERK VAN ENGELSE LANDSCHAP LACONIEK CIVILISATIE Proef met Indianen antiek en modern goud Amazone en zijn bijrivieren, dat het grootste deel van Brazilië beslaat en ongeveer zo groot als Europa is dit Amazonia heeft een schat aan andere vitale mineralen. Er is ge noeg mangaan, ijzererts, koper, tin, zilver, bauxiet, beryllium en tung sten om de wereld gedurende een paar eeuwen te voorzien. Er liggen uitgebreide olielagen, waarvan de ontginning pas begonnen is. Er is een grote afzetting van kwarts kristal. De industrie van precisie- instrumenten in de V.S. drijft hier zo goed als helemaal op. En boven- ontdekt, waarvan de mare ging dat de edelstenen er letterlijk voor het oprapen lagen. Een bewijs? Op een van die velden werden binnen een week 2000 stenen van behoorlijk for maat bij elkaar geraapt. Amazonia een enorm land met fantastische mogelijkheden. „Hier is het wildernis", zei iemand tegen me, toen we ergens langs de geweldige rivier meerden. „Maar het oerwoud ligt vooral in brede stroken langs de rivieren. Enkele tientallen kilome ters verderop liggen eindeloze gras vlakten". Warm? Tweederde van Brazilië be staat uit hoogvlakten. Het is er niet Ouro Preto is een typisch stadje in koloniale stijl aan de rand van het Amazone gebied te heet, soms zelfs koel. De helft van de tegenwoordige wereldbevolking kan er een bestaan vinden Trouwens, een voorhoede van een paar honderddui zend is er al heen getrokken en elk jaar volgen er op zijn minst 50.000. Vroeger heette het Amazonegebied „het land van morgen, waar morgen nooit komt". Dat is niet langer waar. De dag van morgen is al begonnen! HANS YKEMA. jErgens waar we aan land gingen, stond deze oude baas ons aan de oever van de machtige Amazone op te wachten. Negers wonen in Brazilië vooral langs de kust, maar soms trekken zij de rivieren op. goeds voor gekocht kon worden. Ze betaalden vorstelijke honoraria aan beroemde toneelspelers en operagezel schappen om een paar keer in hun imponerend operagebouw op te treden. Tot er een voorlopig eind aan dit alles kwam. Een Engelsman had kans gezien het exportverbod voor hevea-zaad te ontduiken. Niet minder dan 70.000 zaadjes smokkelde hjj naar Malak- ka, waar ze keurig in rijtjes werden uitgezaaid. Toen de bomen volwas sen waren bleek het aftappen van rubber in Malakka kinderspel ver geleken bjj het gezwoeg tussen de verspreid staande bomen In de Bra ziliaanse wildernis. De hoogcon junctuur schrompelde ineen als een luchtballon en pas in onze tijd be gint de rubber voor Brazilië weer meer betekenis te krqgen. Intussen is van alle houtrijkdom in Amazonia nog maar een fractie pro- Zou u aan land willen gaan?" vroeg de Braziliaan, alsof hij mijn gedach ten las; „dat kun je hier op bepaalde plaatsen eenvoudig niet doen. We zitten vrij dicht bij een stad, maar zelfs hier moet je uitkijken voor wilde dieren en voor Indianen. Som mige van die heren schieten nog graag met vergiftigde pijlen!" Proef met Indianen NIET alle Indianen zijn zo krijgs zuchtig .maar de meesten blijken nog primitief ingesteld. In het geïllustreerde blad „O Cruzeiro" las ik een verhaal over een zekere José Medeiros. die regelmatig naar Ama zonia trekt om hier materiaal over de primitieven op te doen. Toen hij bij de Xingurivier aan het fotograferen was. kwam hij op de gedachte een paar Camaiura-Indianen als levend bewijsmateriaal mee naar Rio de Janeiro te nemen. De Camaiura's von den het best maar eerst moesten ze aangekleed worden ..Thuis" lopen ze vrijwel naaktMet zijn vrienden in de hoofdstad aangekomen, zag Medeiros geen kans hen in een hotel onder dak te brengen. Hij nam hen daarom mee naar zijn flat. De Camaiura's stonden nogal laco niek tegenover de moderne bescha ving. Blijkbaar voelden zij zich meer Waar, hoe of wanneer men in Engeland ook reist, hoe men het landschap ook ziet, uit het raampje van een vliegtuig, uit een trein of uit een auto, men zal altijd hetzelfde patroon ontwaren, namelijk velden, tuinen en parken omzoomd door groene heggen. Het gehele jaar door is deze. ..lappen deken" een van de meest opvallende en kleurige kenmerken van het Engelse platteland. In het voorjaar ligt er een waas van jong groen over het land, terwijl tegen het einde van de zomer de groene weiden afgewisseld worden met het goud van de tarwe en de gerstvelden en de zilveren glans van de havervelden. Zelfs in de winter behoudt het land in grote trekken hetzelfde patroon, een groen grasveld hier, ginds grijsachtig omgeploegd land op de krijtheuvels, roodbruin in de dalen, soms zelfs okergeel van kleur en in het westen van Engeland donkerrood. Maar waar U ook kijkt, overal staat een heg tussen de velden en wegen. In vroeger tijd was het bouwland ln Engeland gescheiden door aarden wal len, maar de heg is nu reeds eeuwen lang het karakteristieke kenmerk van het Engelse landschap. De heggen zijn veel meer dan alleen maar een schei ding van de velden. ZU bieden het vee op de velden en de mensen op de wegen bescherming tegen regen en wind en vele vogelsoorten, zoals de merel, lijster, het winterkoninkje, de geelgors en nog vele anderen, bouwen er hun nest in. De heggen over het gehele land zijn niet hetzelfde. Integendeel. Er worden allerlei struiken en bomen voor ge bruikt en in ieder deel van Engeland heeft de heg zijn eigen karakter. In het westen van Engeland, met name in het graafschap Devon vindt U honderden kilometers beukehagen, die evenals de beukebomen in het najaar zo'n prachtige roodbruine tint hebben. In het midden van Engeland vindt men de hagedoorn- en de sleedoorn heg. sterk en stekelig. In het voorjaar is de hagedoorn overdekt met witte bloesem, waardoor het lijkt alsof het landschap zich in een bruidstoilet heeft gehuld. De sleedoorn, of sleepruim, draagt in de herfst kleine zure paarse vruchten, waarvan men een soort jenever maakt. Tussen deze heggen groeien wilde rozen, die in juni in bloei staan en in de winter paarse rozebottels dragen. Jenever Ook leveren de heggen vele soorten vruohten, zoals in september de zoete bramen, wilde pruimen en de vlierbes sen. waarvan een sterke rode wijn wordt gemaakt. Later in het jaar komen de hazelnoten. In maart ziet men tussen de heggen het paarse of witte viooltje, en iets later de sleutelbloem, aronskelken, anemonen en het wilde vingerhoeds kruid. Hoewel heggen een natuurlijke af scheiding zijn en deel uitmaken van het wilde plantenleven, blijven zij niet bestaan zonder er naar om te kijken Want zonder geregeld onderhoud ver wilderen zij en dan ontstaan er gaten waardoor vee en schapen uit de om heining kunnen ontsnappen. Om de drie of vier jaar dus, moet de heg wor den gesnoeid, hetgeen alleen door ex perts kan worden gedaan. Dan ziet men in de wintermaanden behalve wanneer het hard vriest mannen aan het werk. Het resultaat van hun arbeid is een stevige heg, ongeveer een meter hoog, met een dak van groene bladeren. Binnen drie jaar zal hü circa 3 meter zijn, waarna dan de tijd komt, waar op hij weer zal moeten worden ge snoeid. Het is fascinerend om een hegsnoeier aan het werk te zien. Tegenwoordig worden er zelfs in ver scheidene streken van het land wedstrijden in het snoeien van heg gen gehouden. Andere scheiding In sommige streken zijn de heggen in de loop der tijden vervangen door andere scheidingslijnen. De streek rondom Sedgemoor, in het graafschap Somerset, bijvoorbeeld, en de „Fen Country" in het oosten van Engeland, zijn laagliggende moerasgebieden; hier moet het land gedraineerd worden en de velden worden dan ook gescheiden door de voor twee doeleinden bestemde sloten. In plaats van de heggen groeien hier lange rijen wilgen langs de slootkanten. Ook zij geven de streek een eigen karakter. Op de heuvels in de Cotswolds en in het noorden van Engeland kunnen heggen, noch bomen groeien; de vel den zijn hier gescheiden door stenen muren. De steen, waar de muren van zijn gebouwd, wordt ter plaatse gevon den. Het opbouwen is een hele kunst, want de stenen worden zonder cement op elkaar gelegd; toch is de muur zó sterk, dat hij vele jaren storm en regen kan verduren. Tussen de stenen groeien meerdere wilde planten zoals strandkruid, varens en rotsplan- ten. De heg vormt zozeer een deel van Engeland, dat hij ook in de tuinen een speciale plaats inneemt. In bijna elke tuin zult U heggen aantreffen een liguster, hulst, haagbeuk of doorn struik heg in sommige ouderwetse tuinen vindt men heggen van lavendel, die de lucht op een zonnige namiddag in juni parfumeren. Maar de beste zijn de zgn. altijd groene heggen de buks en de taxis welke men in de tuinen van oude landhuizen vindt. Vele eeuwen heb ben de snoeiers op deze heggen hun fantasie bot gevierd en de struiken hebben dan soms ook zonderlinge vormen. Meestal echter worden ze in de vorm van een dier gesnoeid. De kunst van het snoeien van heggen wordt in Engeland „topiary" ge noemd. U zult ln Engeland nergens ver be hoeven te reizen om een heg te zien; hetzij de „deftige" heg in een tuin, of de „wilde" op het veld. Alle verte genwoordigen zij een deel van het landelijke leven in Engeland. (VIII en slot) „Een zo'n boom kan je al rijk maken", zei onze gastheer en hij wees op een babassu-palm, die op de oever stond. We voeren in zijn motorboot op de Putumayo, een zijrivier van de machtige Amazone en rondom ons woekerde het oerwoud. Maar het bleek dat er heel wat „dure" bomen in stonden. „Uit de babassu halen we een half dozijn grondstoffen", vervolgde de Braziliaan. „Er zit olie met een hoog glycerine-gehalte in. Goed voor de zeep-industrie. En ook voor springstoffen-fabricage.Hij wees nog een paar bomen aan: de jarina, bijgenaamd „plantaardig ivoor", de prachtige camaubapalm, waarvan de was voor schoencrême en grammofoonplaten wordt ge bruikt. En aller rubberbomen, waaronder de beroemde hevea. AAN deze laatste heeft Brazilië een enorme hoogconjunctuur en een duizelingwekkende neergang te danken gehad. Omstreeks 1912 kwam er een geweldige vraag naar rubber en de prijzen voor latex stegen steeds hoger. Manaos was toen het grote centrum voor de handel en de rub berbaronnen bouwden schitterende marmeren huizen. Er kwamen havens, waar zeeschepen konden meren. Het was een glorieuze tijd; de nieuwe rijken keken niet op geld als er iets duktief gemaakt. Veel van de bomen, die u ziet. leveren de kostbaarste hout soorten". zei onze gastheer. „Op den duur zullen landen als Scandinavië. Canada of Chili de behoefte niet lan ger kunnen dekken. Dan kan de we reld gelukkig nog genoeg houtpulp uit het Amazonebekken krijgen. Ik heb zelf juist een pulpfabriek laten bou wen". Terwijl we naar het voorbijglij dende bos keken moest ik aan de oude tijden van het wilde westen in de Verenigde Staten denken. .Woest hè? dien zijn er diamanten. Onlangs zijn er weer twee nieuwe velden geamuseerd dan verbaasd. Vooral trams en telefoons hadden hun be langstelling en ze konden uren voor het raam naar het verkeer staan kij ken. Natuurlijk wilde hun gastheer hen de stad laten zien en aan zijn vrienden voorstellen. De Indianen vonden alles prachtig, maar de vrien den vaak niet. Want als de twee wil- demisbewoners iemand mochten, dan sloegen zij stevig een arm om zijn of haar hals en bleven een uurtje in die stand staan. Meideiros besloot daarom niet meer met hen uit te gaan. Zijn flat was tamelijk klein en zijn vrouw en kinderen woonden er ook al. Een goed deel van de tijd brachten de zes ("hijzelf, zijn vrouw en kinderen en de Indianen) daar door met alleen maar te zitten en elkaar aan te kij ken. Gelukkig kwam er veel bezoek om de Indianen te bekijken, maar de fa milie slaakte toch een zucht van ver lichting toen de Camaiura's zich na een paar weken gewillig per leger vliegtuig terug lieten brengen. Een van de twee was verkouden geworden. Voor de rest was het contact met de civilisatie blijkbaar goed bevallen. Al leen ontdekker Medeiros was volko men uitgeput Antiek en modern goud TOEN de Spaanse conquistadores Peru veroverden, hoorden zij dat de Inca's hun goud voornamelijk in de bovenloop van de Amazone won nen. Dit goud was geen fantasie: in de loop van de eeuwen kwam er ge noeg te voorschijn om Spanje eerst schatrijk te maken en het daarna te ruïneren. Indiaanse slavinnen poeder den voor haar meesters het haar met stofgoud om het blond te doen lijken! En drie eeuwen lang kwam de helft van de wereld-goud-produktie uit Amazonia. Ook nu wordt er nog veel gewonnen. Maar er is veel meer dan alleen goud. Amazonia het gebied van de Het Engelse lidschap onthult zijn schoonheid het best wanneer men het van bovenal kan bekijken, zoals £en van de l)a„e,en van Yorkshire. Een van de on gerepste streken van het fraaie Engelse landschap, van Bulbarrow HM in Dorset Boerderijen en landhuisjes liggen genesteld tussen de bomen. Maar ook de Maar de h zyn Qok hie[ ee„ onmisbare schakel d£ze natuurketen, typische Engelse heg ontbreekt hier met op dit kleurrijke schilderij.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 14