ONS MENU Rome verliest zijn groene parken en wordt een barre asfaltwoestijn Voor koude winteravonden tlnus, „GEVAARLIJK LEVEN" Europa's meest boomloze stad VOOR IJZIGE DAGEN BUITEN VAN DE WEEK ZATERDAG 28 DECEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL Recht van eigendom in geding (Van onze Romeinse correspondent) In oude reisbeschrijvingen wordt steeds over Rome gesproken als een stad vol fonteinen en parken. Voor het vroegere Rome ging dat inderdaad op en het zou aardig zijn eens na te gaan in hoeverre Rome daar Perzische en Arabische invloeden heeft ondergaan. Oosterse ste den, natuurlijk in de tijd toen zij nog werkelijk „Oosters" waren, hebben altijd het droge en warme woestijnklimaat bestreden door middel van veel parken en veel fonteinen. Palermo in zijn Arabische tijd en er zijn nog enkele resten van over was daarvan in Europa een fraai voorbeeld evenals Granada en Sevilla. Dat die invloeden in Rome zijn doorgedrongen is allerminst uitgesloten. Ernstig gevolg van bouwspecnlaties De fonteinen zijn er voor het meren deel nog steeds, hoewel Rome, eenmaal zeer rtfk aan drinkwater in een twintig tal verschillende kwaliteiten, door de sterk toegenomen bevolking met water- schaarste te kampen heeft. Maar van de parken is bitter weinig overgebleven en in de laatste jaren vallen de bomen steeds meer ten prooi aan de bouwspe- culanten. De nakomelingen van de aristocratische families, die eenmaal grote buitens hadden aan de rand der stad (men zou ze, maar dan heel in het groot, kunnen vergelijken met de thee koepels der Amsterdamse kooplieden van vroeger tijd langs de Vecht) lopen sedert jaar en dag rond met plannen om hun eigendom te verkavelen en er flatgebou wen neer te zetten. Het Rome van nu is op uiterst onge lukkige wijze tot stand gekomen: de be volking, die in 1870 iets meer dan 200.000 zielen omvatte, is gestegen tot twee miljoen. Dit ging met horten en stoten 'en de bouwspeculatie heeft zich reeds enkele malen lelijk in de vingers gesne den door veel meer en veel weelderiger huizen te bouwen dan verlangd werden. Dit heeft kort voor het einde der vorige eeuw tot een buitengewoon ernstige crisis geleid. Ook thans is er een teveel aan huizen: het gaat om afschuwelijke huurkazernes in de verre buitenwijken, tien, twaalf kilometer van het centrum. Dit soort huizen is voor het ogenblik noch te verkopen noch te verhuren. Daarentegen is er nog steeds vraag naar weelderige flats in „paleisjes" van niet meer dan zeven of acht verdiepingen en wat dichter bij het centrum. En daar komen de eigenaars van de vroegere kapitale villa's aan hun trekken. Maar niet zonder moeilijkheden! De laatste stukjes park Het geval van de „Villa Chigi", dat sedert enkele weken actueel is geworden, moge dit bewijzen. De Villa Chigi is een vrij grote villa, eenmaal in de Campagna Romana ge legen en nu aan alle kanten ingesloten door vrjj elegante woonwijken. In 1931 werd bij het toenmalige plan van stads uitbreiding vastgesteld, dat van het park, zeven hectaren groot, een twintig ste deel als bouwterrein mocht worden gebruikt en aan de overige gedeelte geen andere bestemming mocht worden gege ven dan die van particulier park. Maar de familie Chigi zag met lede ogen aan, hoe de eigenaars van belende terreinen, meestal wijngaarden, hun grond tot bouwterrein mochten maken, alleen maar omdat het geen parken waren. En nu zijn zij. het voorbeeld volgende van talrijke andere aristocraten, die zich in dezelfde omstandigheden bevinden, met een voorstel gekomen. Indien de ge meente hun het recht geeft twee derde van de grond bij de villa te verkavelen en er flatgebouwen neer te zetten, zullen zij het andere derde deel aan de ge meente schenken als openbaar park en voor de bouw van een school. Dat lijkt geen onredelijk voorstel, maar op die manier verdwijnen in Rome de laatste stukjes park. Teruggebracht tot één derde van zijn huidige grootte, aan alle kanten omgeven door hoge flatgebouwen en met bovendien nog een schoolgebouw in het midden, zou „Villa Chigi" als ..openbaar park" niet meer zijn dan een flink plantsoentje. En Rome heeft drin gend behoefte aan groen. Meer vernielingen De uitgestrekte stad is bezig te worden tot een eindeloos gebied van cement en asfalt zonder een spiertje groen. Statis tieken hebben aangetoond, dat in Washington, Boston en Sydney (drie moderne steden) per inwoner honderd vierkante meter groen aanwezig is. In Europa heeft Londen nog altijd 40 vierkante meter per inwoner, Amster dam en Stockholm dertig, Keulen twin tig, München zestien en daarentegen Rome slechts twee. Wat tachtig jaar geleden de stad was van parken en fon teinen, is nu de meest boomloze stad van de oude wereld. En de vernieling gaat steeds voort. Ook de middenstander, die twintig, der tig jaar geleden een huisje liet bouwen met een voor- en achtertuintje (een beetje groter dan wy in Nederland ge wend. zijn) begint met in die tuin een tweede, groter en hoger gebouw neer te zetten, betrekt daarvan zelf een of twee etages, verhuurt de rest, laat daarna het oude huis afbreken en zet op die plaats nog een kleine wolkenkrabber. Op die manier veranderen wijken, die eenmaal bestonden uit kleine villaatjes in enkele jaren in zeer dicht bebouwde wijken met hoge flatgebouwen langs een veel te smalle straat. In gemeenteraad De besprekingen in de gemeenteraad over Villa Chigi droegen een vreemd karakter. Alle partyen met uitzondering van de Christen-Democraten en de Fascisten, waren hetzij geheel tegen het verkavelingsplan of wilden wijzigingen. Tijdens de behandeling van de zaak stonden, zodra een raadslid van een andere partij het woord nam, alle Chr. Democraten op en verlieten de zaal om zich niet te laten beïnvloeden. Ze kwa men alleen terug om te stemmen en ge zien de vele amendementen is er acht maal gestemd, steeds met dezelfde uit slag. Toen een communistisch raadslid vroeg hoe deze weigering om zelfs maar een discussie te voeren, moest worden verklaard, antwoordde de wethouder van parken en tuinen: „Heeft Prins Chlgl zijn grond misschien gestolen? Ik zit hier om parken en tuinen te verdedigen, maar in de eerste plaats verdedig ik het recht van eigendom en de vrije beschik king daarover". Niet afdoende Dat klinkt afdoende, maar in het onderhavige geval komt de verdediging van recht van eigendom neer op het verdwijnen van de laatste restjes groen. Prins Chigi, een twintigjarige student, ingeschreven in de Fascistische Partij, heeft door deze zitting van de gemeen teraad, een cadeautje gekregen van vyf miljard lire (zoveel bedraagt de ver meerderde waarde van de grond). Wat zal men nu morgen zeggen tegen Prins Torlonia, die zijn villa, de grote villa aan de Mia Nomentana, waar Mussolini heeft gewoond, ook wil verkavelen en tegen de kleinzonen van Victor Emanuel III, die de vroegere Villa Savoia, thans hun eigendom, in éen nieuwe zone van flatgebouwen willen veranderen? Dit zijn veel groter parken dan Villa Chigi en het zijn met de villa Doria-Pamphill de laatste werkelijke grote particuliere parken van Rome. De Liberaal Enzo Storoni heeft, na- tuurlyk tevergeefs, erop gewezen, dat men deze bouwspeculatie kan beteuge len, eenvoudig door de wet toe te passen. Voor „verbeteringen", d.w.z. aanleg van straten, waterleiding, riolering enz. heeft de gemeente het recht 30 procent van de nieuwe waarde van het terrein op te eisen. Die wet wordt niet nageleefd, met het gevolg, dat er tussen 1948 en 1956 ruim 170 miljard aan de gemeentekas werd onthouden. Het tekort, dat ln diezelfde jaren werd gekweekt, bedraagt precies 176 miljard! Had men deze rechten naar behoren geheven, dan zou de gemeente thans enkele der meest bedreigde particuliere parken kunnen kopen en er openbare parken van maken, waaraan de stad dringend behoefte heeft. VARIA De Amerikaanse filmacteur Barry Sul livan, die in Londen verblijft om op namen te maken voor de film „Ano ther time, another place", vertelde onlangs aan journalisten naar Ier land te willen gaan met het plan een klavertje vier te zoeken. Vier dagen nadat de kranten dit hadden ge schreven. had Sullivan niet minder dan 158 klavertjes-vier in zijn bezit. Het geluk echter, bleef verre Sullivans auto werd leeggestolen, een kelner morste soep op zijn kostuum en de Aziatische griep dwong hem het bed te houden. Een dame in Nottingham (Engeland) wilde scheiden op grond van geeste lijke wreedheid \an haar echtgenoot. Voor de rechtbank voerde zij aan, dat haar man elke keer als hij de deur uitging, de stekker van het te levisietoestel in zyn zak stak, zodat zy niet naar de TV kon kyken. ZU kreeg haar scheiding ook nog. Spiegeltje, spiegeltje aan de icand Parijs, december '57. Het vriest. Het sneeuwt. Het is ijzig koud. Ge blijft heerlijk thuis, maakt het u gemakkelijk bij het vuur. Of ge trekt er met de schaatsen of een paar soliede, waterdichte sneeuwwandelschoenen op uit. Ge kleedt u warm en behaaglijk en.als u de mode volgt, tevens flatteus en fleurig. In kleuren, die van de zomer zijn, in kleren die comfortabel, warm en winters zijn. Voor thuis zowel als buiten is er een verkwikkende keus in het sportieve, comfortabele genre winterkleding van sportieve allure. Als voorbeeld vier flatteuze modellen, die voor handige naaisters (ama teur of beroeps), een inspiratie kunnen zijn. Ten eerste een ensemble van rok 'en truitje een gezellig geheel voor wie het zich by het haardvuur ge- makkely'k maakt. De rok is van soe pele. dikke wollen stof; een tussenge- zette, zwarte band scheidt het koren- blauwe bovendeel van de vuurrode zoom. Het truitje en de wollen kou sen. die deze rok completeren, zyn zwart. De vilten slippers zijn vuur rood. Het tweede model betreft een origi neel jak, dat buiten over een trui en binnen eventueel zonder die trui ge dragen wordt (2a). Het wordt ge maakt uit gele wollen stof, heeft drie kwart mouwen en een breed, ondiep, horizontaal decolleté met aan de voor- Het derde model is een windjak van- witte waterdichte popeline of gabar dine- De tussengezette banden, die a4- leen de voorkant van het model gar neren en waarvan de bovenste twee steekzakjes herbergt, zijn respectieve lijk zachtgeel en zwart (of marine blauw). Het jak heeft een ijl vorm ge werkte capuchon en wordt aan de zoom met een veter ineengeregen. Het wordt gedragen bij een zwarte (of marineblauwe) gabardine pantalon. Tot slot een ensemlble voor binnens huis (4), bestaan-de uit een trui en een rok. De trui is van witte wollen jersey en heeft een brede rolkraag, die van de hals &f staat en die samengesteld is uit een witte, een blauwe en een zwarte jersey band. De HERINNERT ge U dat jon gensboek van Mark Twain de naam is me ontscho ten waarin verhaald werd, hoe enige fietsende jongens aan het einde van een lange oprij laan een oud kasteel ontdekken er door het breken van een raam binenvallen en dan plotseling in een stikdonkere hal terecht komen? Het verhaal begint dan pas: ze horen boven zich een akelig rochelend geluid en een vervaar lijk uitziende man een krank zinnige denken zij direct met een kaars in zijn hand, komt de trappen af. Het wordt een renpartij, die tot boven aan het dak voert en zelfs tot op het dak, waar ze op het laatste nippertje langs een regenpijp vanaf glij den. Boven hen grijnst het gezicht van de vervaarlijke gek. die een mes tussen zijn tanden heeft... EEN adembenemend, schok kend verhaal. Ik moest er aan denken, bij het zien van dit plaatje: ook hier twee nieuwsgierige jongens, die kijken wat er achter de poort te vinden is, zonder zich bewust te zyn van gevaren. De geheimzinnigheid lokt! Zo blijft het gaan, ook als we ouder zijn: we willen graag we ten wat er zich afspeelt op de wereld, liefst wat er zich in het verborgene afspeelt. Als er ge heimen te ontdekken zijn, dan is iedereen er als de kippen bij en het ziet er naar uit, alsof die zucht naar het verbodene, het mysterieuze, het zeldzame met de dag erger wordt. Eerst is het alleen nieuwsgie righeid, op de duur wordt het sensatiezucht En die sensatiezucht viert hoogtijnog maar weinigen kun nen er zich aan onttrekken en binnen de perken van het fat soen blijven. INTUSSEN kan ik me héél goed indenken, wat deze jon gens in de zin hebben. Wat zou er in dat bos te vin den zijn? Een verborgen schat, een donker hol, waar een ouwe kluizenaar woont? In ieder geval iets bar grieze ligs, want déar zijn ze toch. diep in hun hart op uit. Vroeger dachten ze aan prinsessen of kabouters, maar die zyn niet meer van deze tyd Nee: het moet per sé iets zijn, dat je schrik op het lijf jaagt, anders is er niks aan. En ze staan daar maar te pie keren nu ze de poort open kre gen, ze durven nog niet goed naar binnen, want wie weet, wie er plotseling op hen af zal schie ten. Je moet op je hoède zijn! IK ben ervan overtuigd, dat ze straks de poort tóch doorgaan, anders hadden ze haar niet met zoveel moeite opengeduwd. En dan begint hun geheimzin nige onderzoekingstocht door het dichte, muffe bos, dat misschien al in geen jaren een mens ge zien heeft. Dan komen ze natüürlyk ook bij een eenzaam, héél oud en sinds lang onbewoond huis en begint het „griezelen" pas goed, tot ze misschien nét zo tegen dé lamp lopen als die jongens van zo even, die slechts met de grootste moeite nét op het laat ste nippertje op hun fietsen kon den springen, om aan het ge vaar te ontsnappen. „Gevaarlijk" leven heeft zyn goede kant: het maakt het leven minder saai en duf het brengt .avontuur" en als je het gevaar overwint, voel je je een héle Piet. Als je er maar niet de dupe van wortft, want dan is de aar digheid er gauw af en wordt het een héle toer om weer uit de diepe put te komen. Als je jong bent is het „avon turieren" wel prettig, op gevaar af, dat je er het slachtoffer van wordt. Maar zó diep denkt geen énkele jongen Anders zouden het geen échte .kwajongens" zijn! FANTASIO. Foto Hester Careten, Den Haag. kant een driehoekige kraag, waarin een zak gewerkt is, die met een rite sluiting wordt gesloten. De rite te ge garneerd met een zwarte wollen pom pon. De lange mouwen van de zwarte trui, die er onder wordt gedragen, zijn deels zichtbaar en de halsopening wordt opgevuld met een zwarte (jer sey) capuchon, welke tot een gedra peerde kraag kan worden neergesla gen en die öf een losse accessoire te öf een deel is van de trui. rok, die niet overdadig wijd is, te van zwarte wollen jersey en langs de zoom gegarneerd met een blauwe en een witte jersey rand. By dit geheel zwarte of rode wollen kousen. J. V. Hartige hapjes vieren deze maand en vooral met de jaarwisseling wel hoogtij! Praktisch iedere banketbakker verkoopt b.v. wel deegbakjes, die men zelf met een of andere ragout, als b.v. vis, vlees, kaas, champignons of eierragoüt kan vullen. Ze geven aan onze avonden een feestelijk tintje, nemen voor de berei ding niet teveel tijd en zijn ook niet al te duur! ZONDAG i tomatensoep met kaas, gevulde kalfslapjes, wortelen, dop erwten, aardappelen, grapefruit. MAANDAG roerei, bieten, gebakken aardappelen, broodschoteltje met appelmoes. DINSDAG gebakken kaasplakken, andijvie, aardappelen, rödgröd. WOENSDAG tongfilets met kaassaus, aardappelkoekjes, veldsla, beschuit met bessesap. DONDERDAG Irish stew, krentenpannekoekjes. VRIJDAG gekookte vis, peterseliesaus, rijst, lofsla, schuimige griesmeel pudding (bonen in de week zetten). ZATERDAG bruine bonen, spek, uien, aardappelpuree, yoghurt. Recept: Gevulde kalfslapjes. 4 dunne kalfslapjes, 50 g. gemengd gehakt, 50 g. fyngesneden ham, een dun sneetje brood zonder korst of een beschuit, zout, peper, of nootmuskaat, melk, roomboter. Het gehakt niet te stijf aanmaken met fyn gewreven beschuit of geweekt brood, ham, zout, kruiden en een lepel melk. Het gehakt in vier porties ver delen. De kalfslapjes zouten en de helft van ieder lapje bedekken met een dunne laag gehakt. Het lapje over het gehakt dubbel slaan en de zijkanten dicht naaien of -steken (met een houten prikker). Het vlees in hete boter aan weeszijden lichtbruin bakken en daar na langzaam gaar bakken onder af en toe keren, in ongeveer 30 minuten. De jus afmaken met water en op smaak brengen. Recept: Tongfilets met kaassaus. 2 kooktóngen van middelsoort grootte, 80 g. roomboter, 80 g. oude kaas, 5 g. zout, peper, 2 dl. visbouillon, 1 dl. room of melk, 15 g. bloem. De tongen met het zout en een wei nig peper inwryven, gaar smoren in 30 g. roomboter, daarna de filets van de graat nemen. In een ovale schotel 15 g. roomboter smelten, ongeveer een derde deel van de geraspte kaas er over strooien en de visfilets er in de lengte in leggen Van 15 g. roomboter. 15 g. bloem, 2 dl. visnat of visbouillon en 1 dl. room saus koken, een derde deel van de kaas er door mengen, even als de overgehouden boter en deze saus over de filets gieten. De rest van de kaas er over strooien en de vis in de oven lichtbruin bakken «gratineren).

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 13