Laatste Berichten Restauratie Voorschoten gemeentetoren m KOLENVOORRADEN IN KSG HOPEN ZICH STERK OP voorlopig voltooid VRIJDAG 27 DECEMBER 1957 Gift van Prinses Beatrix Prinses Beatrix heeft door storting op giro 777 van het Ned. Roode Kruis aan de actie ten bate van Nederlanders, die als gevolg van de gebeurtenissen in Indonesië in hoge mate hulp nodig hebben, een belangrijke gift geschonken Deze actie wordt gevoerd door het Ned. Roode Kruis in overleg en samenwer king met het comité kerkelijk en par ticulier initiatief ten bate van gerepa- trieerden uit Indonesië. Prinsessen Irene en Margriet naar wintersport De prinsessen Irene en Margriet zijn vanmorgen per KLM-toestel voor een wintersportvakantie van Sohiphol naar Lech (Oostenrij'k) vertrokken. Nederlanders bij Pelni ontslagen Het Nederlandse personeel bij de Indonesische Scheepvaartmaatschappij Pelni is met ingang van 1 januari ont slagen. In 1957: 44 doden op of bij spoorwegen In 1957 zijn voor zover op 26 decern- ber bekend was 44 personen gedood bij ongevallen waarbij de spoorwegen direct of indirect betrokken waren. Onder hen bevonden zich vier kinderen. De dodelijke ongevallen kwamen voor namelijk voor op onbewaakte spoorweg overgangen. Het grootste spoorwegongeval dit jaar was dat op 12 augustus te Woensel, waarbij 7 doden te betreuren vielen. Indonesië kan niet dwingen (Van onze Haagse redactie) „Een eventueel bevel van de Indone sische regering aan haar onderdanen om Nederland te verlaten, zou elke volkenrechtelijke grondslag missen. De Nederlandse vrouw van een Indonesiër en haar Nederlandse, uit een vorig huwelijk voortgekomen minderjarig kind kunnen dan ook nimmer worden gedwongen ons land te verlaten", al dus luidde een der overwegingen van de president van de Haagse Rechtbank vonnis wijzende in een civiel proces in kort geding, dat een Nederlandse ambtenaar aanhangig had gemaakt tegen zijn ex-vrouw, thans getrouwd met een Indonesiër. De Nederlander had geëist, dat hem de voogdij over het kind zou worden toe gewezen, omdat zijn ex-vrouw anders zijn kind misschien zou meenemen naar Indonesië, indien de Indonesische rege ring haar onderdanen bevel zou geven naar Indonesië terug te keren. De president van de Haagse rechtbank wees deze eis vooralsnog af. ook al om dat de tegenwoordige echtgenoot van gedaagde reeds 16 jaar in ons land is gevestigd, hier een vaste positie heeft en het. aldus de president, „uiterst onwaar schijnlijk geacht moet worden, dat hij naar Indonesië zal gaan, waar slechts chaos en hongersnood heerst en waar hem buitendien zeker geen hartelijk welkom bereid zal worden". In het vonnis wees de president eiser erop. dat hij zich in een gewoon civiel proces tot de rechtbank kan wenden om een definitieve wijziging van het voog- dijbesluit te verkrijgen (het kind was destijds in de echtscheidingsprocedure, waarbij de vader eiser was, aan de moe der toegewezen). Gezien de omstandig heden in deze zaak zou de rechtbank een dergelijk verzoek tot wijziging van het voogdijbesluit met grote spoed be handelen. De president wees tenslotte de eis in kort geding af en veroordeelde eiser in de kosten van het proces, zijnde f. 100.—. STADSNIEUWS Onze stadgenoot P Leemans is in Den Haag geslaagd voor het diploma radiotedhnlous. Buit van f13.000 (Van onze Haagse redactie) Op de avond van de eerste kerstdag is voor een waarde van f 13-000. ge stolen in een speelgoedzaak aan de Koningstraat te Den Haag. Behalve ongeveer f 10.000. aan baar geld werd een grote hoeveelheid betaal- zegels van spaarfondsen meegenomen. De inbrekers, die waren binnengeko men door openschuiving van een Keu kenraam aan de achterzijde, zijn ken nelijk in hun bezigheden gestoord, want op de grond lagen nog enkele bankbil jetten verspreid. Bovendien werden enige trommels over het hoofd gezien, althans onaangeroerd gelaten. Het gestolen geld was een deel van de ontvangsten in de zaak sedert het begin van de Sint Nicolaas-drukte. Chauffeur stak man neer (Van opze Haagse redactie) „Ik heb iemand neergestoken", kwam een 30-,jarige Haagse chauffeur om halftwce in de nacht tussen de beide kerstdagen melden op het op politiebureau Buitenhof, te Den Haag. Het bleek dat hy op de Wagenbrug. aldaar, een 25-jarige man had ontmoet, met wie hy al vaker onenigheid had gehad. Ook nu weer ontstond er een woordenwisseling, in de loop waarvan de chauffeur zijn zakmes pakte en de ander een 6teek toebracht. Later bleek dat hij hem in de lever had getroffen. De chauffeur maakte zich na zijn daad uit de voeten. Het slachtoffer nam een taxi en liet zich naar het ziekenhuis Zuidwal brengen. Daar werd zijn toe stand zo ernstig geacht, dat tot een spoedoperatie werd overgegaan. Het slachtoffer kon tot op heden niet wor den gehoord. Nuschke overleden Dr. Otto Nuschke, een der Oostduitse vice-premiers, is vandaag overleden, zo is in West-Berlijn vernomen. Het nieuws is vandaag door een boodschapper van de Oostberlijnse kerkautoriteiten naar West-Berlijn gebracht. WARMOND Ds. Boonstra nam beroep aan Ds. H. L. Boomtra, thans predikant te Wisséfcerke (Zeeland), heeft het be roepdat door de k erker aa/d van de Hervormde Gemeente te Warmond op hem is uitgebracht, aangenomen. Tege lijkertijd heeft ds. Boonstra voor een beroep van de Her-vormde Gemeente te Markeloo bedankt. De predikant, die met zijn vrouw al een bezoek aan War mond heeft gebracht, hoopt, op 2 ja nuari opnieuw een kijkje te komen ne men. Het is nog niet- bekend wanneer ds. Boons tra zich in Warmond zal ves tigen. KERSTFEEST VAN DE CHR. VROUWENVER. „STILLE KRACHT" Het kerstfeest van de Vrouwenvereni ging werd d'it jaar weer gevierd onder grote belangstelling in ,,'t Trefpunt". Mevr. Rijnsburger-Oudshoorn opende deze avond met allen hartelijk welkom te heten. Het kerstverhaal werd voor gelezen door mevr. Roest-Verkaik; mevr. Rynsburger behandelde nog een bijbelgedeelte. Voor het verdere ge deelte van de avond werd de liturgie gevolgd. WASSENAAR Jongerenorganisatie Mij. van Landbouw bestaat vijf jaar De Jongeren-Organisatie van de Hol landse Maatschappij van Landbouw, afdeling Wassenaar, Voorschoten en Valkenburg, hield in het Verenigingsge- I bouw een feestavond waarmee tevens het eerste lustrum werd gevierd. De avond werd geopend door de voorzitter van de feestcommissie, de heer H. Bos. Deze heette in het bijzonder welkom wethouder mr. dr. J. Hazenberg, de af gevaardigden van zusterverenigingen en de vertegenwoordigingen van de Lande lijke Ryvereniging, de Vereniging van Oud-Leerlingen en de afdelingen van de Bond van Plattelandsvrouwen en de Mij. van Landbouw. Na het zingen van het bondslied werd door eigen krachten het eerste en tweede bedrijf gespeeld van het toneelstuk „Vrije Vogels". Na de pauze bracht mej. C. N. Hoogendoorn een lustrumverslag uit. Hieruit bleek, dat na de oprichting van de afdeling op 29 september 1952 met 37 leden de zaak goed werd aange pakt. Sindsdien zijn vele belangrijke lezingen voor de afdeling gehouden, werden excursies georganiseerd en werd de ontwikkeling verder bevorderd door cursussen en discussie-avonden. Ook de lichamelijke ontwikkeling had de aan dacht. Hierna was gelegenheid tot felicitatie, waarvan gebruik werd gemaakt door wethouder Hazenberg namens het ge meentebestuur, onder het aanbieden van een taart namens de plattelandsvrou wen door mevr. Stammes en door de heer Van Reeuwijk. lid van het hoofd bestuur van de Jongeren-Organisatie. De Landelijke Rijverenlging bood een plant aan. Vervolgens werd het derde bedrijf van „Vrije Vogels" goed vertolkt en werden de speelsters en spelers opnieuw met een hartelijk applaus beloond. Het officiële gedeelte van de avond werd gesloten door de ere-voorzitter, de heer J. D. Binnendijk, met dank voor het voortreffelijke spel, het aanbieden van bloemen aan mevr. Romein en van een doos sigaren aan de heer I. Romein, die de regisseur van het stuk was. Met een gezellig samenzijn werd de avond besloten. Feestavond Rode Kruis De Wassenaarse Rode Kruis-colonne organiseerde in het Verenigingsgebouw waar een kerstboom prijkte een feest avond waarvoor waren uitgenodigd de medewerksters en -werkers aan de Rode Kruis-campagne en tevens ook een hon derdtal ouden van dagen en invaliden. Namens de colonne verwelkomde de heer G. J. van der Starre de aanwezigen in het bijzonder de bestuursleden van de afdeling. Hij richtte een bijzonder woord tot de gasten, die door de welwillend heid van autobezitters in de gelegenheid waren van de avond te profiteren. Wegens ziekte van de voorzitter werd door de secretaris van de afdeling de heer A. M. Hekking, namens het be stuur de medaille met oorkonde voor 10- jarig trouw dienstbetoon uitgereikt aan mevrouw Schippers. sters en helpers van de colonne voerde Een toneelgroep gevormd uit de help- vervolgens op het toneelstuk „Het witte legioen". Onder de goede regie van mevr. L. van der Knaap-Verhagen werd het stuk uitstekend vertolkt. Illlllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilll Wanneer U al eens een reddings- haak van de L.R.B. gebruikt om Uw hoed uit het water te vissen, leg hem dan tenminste weer op z'n plaats! iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii Marginale Belgische mijnen gaan in a.s. gematigde depressie moderniseren (Van onze Brusselse correspondent, uit Luxemburg) De internationale economische conjunctuur zal, naar het zich Iaat aanzien, over het eerste kwartaal 1958 duidelijk een verzwakking te zien geven. De huidige produktiecijfers liggen nog aan de zeer hoge kant, maar een statistiek is nu een maal steeds een beeld van een toestand van drie of vier maanden geleden. Wat bepalend is voor de toekomst is byv. de situatie van de binnenkomende export- orders van de industrie en dienaangaande is men het in de meeste Westeuropese landen wel eens: er is een opvallende vertraging in de orderboekjes, voor de binnenlandse markten, maar voornamelijk voor de export. In de eerste helft van 1958 zal de export van de meeste Westeuropese landen dus afnemen. De situatie in de kolenmijnen van de zes landen wordt, naar wy by de diensten van de Kolen- en Staalgemeenschap (KSG) in Luxemburg vernamen, spoedig zorgwek kend. In België Is de kolenvoorraad van de mynen thans gestegen tot 1,2 miljoen ton. Vorig jaar bedroeg die voorraad nog geen 300.000 ton. Gaat het zo verder, dan zal België in april van het volgend jaar met een kolenvoorraad zitten van meer dan twee miljoen ton kolen. Het moderne Franse vliegdek- schip ..Clemenceau"dat dezer da- I gen in Brest tc water werd gelaten. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 27 dec. Veemarkt. Aange voerd: 2 stieren, 20 melkkoeien. 140 vette koeien, 6 varekoeien. 5 graskalveren, 24 vette kalveren. 62 nuchtere kalveren, 20 vette schapen. 694 vette lammeren. 36 zeugen, 233 schrammen, 447 biggen, 6 gel ten, totaal 1685. Notering: melkkoeien f 800-950, vette koelen schoon gewicht f 2,50-2.95, vare koelen f 600-800, graskalveren schoon ge wicht f 2.50-3,00, vette kalveren levend ge wicht f 2,00-2,80, nuchtere kalveren lev. gewicht f 1,30-1,60, vette schapen f85- 110, vette lammeren f 85-110, drachtige zeugen f 225-300, schrammen f 60-90, big gen f 32.00-40.00. Overzicht: de handel was: voor melk koeien rustig, vette koelen matig, vare- koelen stil, graskalveren stil, vette kalve ren vlug. nuchtere kalveren kalm. vette schapen en vette lammeren rustig, zeugen schrammen en biggen matig. LEIDEN, 27 dec. Kaasmarkt. Aange voerd 2 partijen Goudse kaas. Geen no tering. BARNEVELD. 27 dec. Eierveiling SBE Aanvoer 543160 stuks. Handel kalm. Notering: eieren van 57/60 gram f 15.80- 16.31, eieren van 60/62 gram f 16,30-16.61. eieren van 63/69 gram f 16,83-17,79, alles per 100 stuks. Coöperatieve Veluwse Eierveiling Bar- neveld-Ede: Aanvoer circa 1.100.000 stuks. Handel kalm. Notering: eieren van 54/60 ?ram f 15,12-16,27, eieren van 60/63 gram 16.34-16.78, eieren van 63/70 gr. f 17,91- 18,17, eende-eieren 64/68 gr. f 11,50-11,75 alles per 100 6tuks. Prijsnotering Gelders-Overijsselse Ver eniging van Elerhandelaren. Grote eieren f 16.00-17.25. gewicht 62/68 gram, kleine eieren f 15,50-16.50, gewicht 55-61 gram. Elerenmarkt. Aanvoer circa 1 600 000 st. Handel redelijk. Notering gr. eieren van 55,59 gr. f 15,50-16,25, kiloprijs f2.76. eie ren van 55/66 gram f 16.25-17.75. kiloprijs f 2.70. Varkensmarkt. Aanvoer 111 stuks. Han del matig. Prijzenn biggen f 40,00-13.00 per stuk. KATWIJK AAN DEN RIJN, 24 december Groenteveiling. Waspeen A 18.00-32.00, idem B 16.00-26.00, groene kool 7.00-9.30, andijvie 35.00, spruiten 62.00-78.00. RIJNSBURG, 26 dec. Bloemenveiling: FLORA, Tulpen per bos: White Sail 100- 120. Superbe 115-140, Krelage 85-115, Copland 160-195. Demeeter 135-150. Win- tergold 115-120, Roland 180-195. Prelu dium 125-130, Hyacinten met bol: Pink Pearl 18-24. Anna Marie 20-28. L'inno- cence 26-35, Bismarck 16-23, Delfsblauw 18-22. Ostara 20-24. Narcissen: Helios 60- 74. Lustige Wit we 170-190. Olaf 115-125. Hlllegarde 100-120, Golden Harvest 140- 170, Golden Harvest 85-90, Egnes 60-66, Cragford 70-78, Earley Glory 65-76, Fre sia: Buttercup 75-95. Wit Buttercup 80- 105. Tulpen met bol: Wlntergold 9-11. White Sail 10-11. Brillant Star 250-340. de 100. Blauwe Druifjes 40-48 cent per bos. Krokus f 3,00-3.70 per 100. WOERDEN. 27 dec. Kaasmarkt. Aanvoer 3 partyen. Geen notering. Derde fase moet wachten i.v.m. financiën De restauratie van de gemeentetoren heeft voorlopig een eindfase bereikt, nu y -- --- -. hel tweede eedeelte afgewerkt ts en de gelden voor het uitvoeren van de derde staan vo^^vr^esTukken die heef wjt fase, mede door de bestedingsbeperking, voorlopig niet beschikbaar zullen zfjn. «ïoeiliiker ziin on te lossen dan de In een eenvoudige bijeenkomst in de raadzaal heeft burgemeester C. J. van der I V" Tot h» h, Hoeven aandacht geschonken aan de restauratie van de toren. Het gaat in de meeste gevallen om voorraden vette industriekolen. In sa menwerking met de Belgische regering bestudeert de Hoge Autoriteit thans een systeem van financiering van die voor raden. Belet moet worden, dat het op slaan der voorraden zou leiden tot het werkloos worden van de mijnwerkers, die immers met zo'n enorme inspan ning moeten worden aangeworven, om. door premies, speciale voorzieningen, lage huishuren, goedkope woningbouw, enz. De toeneming van de kolenvoorraden in de Belgische mijnindustrie is vooral nog zorgwekkend, omdat de Belgische mijnen thans niet meer profiteren van de speciale subsidies van de Kolen- en Staalgemeenschap, subsidies die voor namelijk door West-Duitsland en ook gedeeltelijk door de Nederlandse mijn industrie werden betaald. Men vreest de volgende ontwikke ling: op het ogenblik stijgen de kolen- voorraden van de Belgische mynen. Wanneer de mijnen in het Roergebied eveneens zullen beginnen met het op slaan van voorraden, zullen de Duitse mijnen proberen die voorraden in Bel gië af te zetten, en zij zullen daar waarschijnlijk in slagen, omdat de Duitsers grotere prijsconcessies zullen kunnen doen dan de Belgen.: Op het ogenblik zijn er in de zes landen reeds meer dan zeven miljoen ton kolen. Die voorraad zou spoedig kunnen toenemen tot 15 miljoen ton! Verdere sanering Wat er ook van zij. het is duidelijk ringsprogram, waarbij door het sluiten van sommige putten een deel van de produktie wordt behouden. Grote be dragen moeten door de Belgische rege ring in die kolenmijnen word engeïn- vesteerd. Maar men heeft nu de hoop. dat de resterende exploitatie van die mijnen kolen zal produceren tegen con currerende prijzen. In Luik zou in de beide marginale kolenmijnen een be drag van 475 miljoen frank (36 mil joen gulden) moeten worden geïnves teerd. Men wil klaarblijkelijk van de naderende periode van gematigde eco nomische depressie profiteren om die mijnen te moderniseren, om klaar te zijn tegen de tijd dat het zakenleven weer naar hoogconjunctuur zal gaan. In de jongste jaren hebben de mijnen van de Borinage en die van Luik, net zoals alle andere mynen, zoveel moge lijk kolen geproduceerd, waarvan de prys (voor de duurste kolen der mar ginale mijnen) toch nog steeds lager was dan die van de geïmporteerde Ame rikaanse kolen. Nu de vrachtprijzen sterk zyn gedaald, mag men het mo ment tegemoet zien, waarop de geïm porteerde kolen goedkoper zullen wor den dan de Belgische, en voor sommige kwaliteiten niet duurder dan de Roer kolen. Zo gaat het in de industrie van het „zwarte goud": up en down. Men mag echter niet vergeten dat de mijn industrie de enige waardevolle bron van energie is in West-Europa, dat de petroleum van het Nabije Oosten onze ker is en de kernenergie pas over tien a twintig jaren van enige betekenis zal worden voor de energievoorziening. Het Leirlscli Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken BEURSOVERZICHT Kon. Olies vast in stille markt AMSTERDAM, 27 december Het vaste slot van Wallstreet was vandaag oorzaak, dat de aandelen Kon. Olie mét een notering van rond f. 149 voor de dag kwamen tegen een vorige slotprijs van f. 145.60. Doordat de arbi trage niet tot zaken kon komen, was de handel zeer gering. De aandelen lagen circa een halve gulden onder pariteit New York. 's Morgens werd nog f. 149 40 betaald. In de Philipshoek was het wederom zeer rustig en het fonds stelde zich op 223 ruim 1 punt boven de slot- koers van dinsdag j.l. Unilevers voelden niets voor een dieptepunt sedert 1954 en herstelden zich op een prijs van 299, hetgeen een koerswinst van circa 2 pun- ten betekende. Aku's goed prijshoudend, KLM vast plus f. 2.70 Ingevolge Wall street. Scheepvaarten zeer kalm en eerder iets lager, KPM min 3 pet. en beneden de parikoers op 99. Staatsfondsen vast voor kortlopend papier. De obligaties waren hier circa 1/4 pet. hoger. De vraag kan worden gezien uit de gezichts hoek van een gokje, op een te verwach ten discontoverlaging, aldus beurskrin- gen. In Cultures ging vrijwel niets om en de koersen bewogen zich binnen nauwe grenzen. Ten gevolge van fusiebesprekingen tussen de N.V. Hollandsche Draad- en Kabelfabriek (Draka) en de N.V. Ned. Kabelfabriek (NKF), werden voor beide fondsen geen noteringen vastgesteld. WISSELKOERSEN Amsterdam. 27 december Londen. 10.58%—10.59%. N. York 3 78%—3 79',. Montreal 3.85,7g—385U Paiys 90.15— 90.25, Brussöl 7.577.57%, Frankfurt 90 10-90.15. Ztirioh 86.46%—86 51%. Zu- ricfli Ovtr. fr.i 88 43%88 48%, Stockholm 73.18*4—73.23%; Kopenhagen 54 74% 54.79%Oslo 52.94-52 99; Milaan 60.50% 00.554; Wenen 14.55—14.56. Spr wees erop, dat de officiële ople vering geschied is, nadat negen jaar ge leden de plannen voor deze restauratie ontworpen zijn. In 1949 werd besloten tot het volledig herstel van deze uit de mid deleeuwen daterende toren en toen de directeur van het Rijksbureau voor de Monumentenzorg een onderzoek had in gesteld, bleek tevens, dat de toren ln de loop der tijden ernstig verminkt is. Dus werd een geheel nieuwe spits ontworpen, die meer in overeenstemming was met de vroegere spits. De totale kosten van de restauratie werden begroot op f 117.507.—. Toch Is deze restauratie niet uitge voerd. In 1954 pas werd een nieuw res tauratieplan gemaakt, dat in drie fasen uitgevoerd zou worden Begonnen is met een nieuwe spits, die naar de mening van de architect, de heer L. v. d. Kloot Meijburg, in overleg en in samenwer king met de architect van de dienst voor Monumentenzorg, de heer C. A. Baart de la Faille, op historische en architec tonisch wijze de vroegere verminkingen ongedaan maakte. De kosten van deze eerste fase van de restauratie bedroegen f 93.000.—. Dank zij een toezegging van het Rijk, dat ln het werk zou bijdragen als de gemeente de voorfinanciering verzorgde, kon de firma Woudenberg uit Ameide, specialisten op het gebied van restauraties van oude monumenten, met de uitvoering beginnen. Toen de spits verwijderd was bleek, dat het geheel in minder goede staat verkeerde, dan ge dacht was. Verder breekwerk op trans hoogte moest onverwijld stopgezet wor den en een extra krediet van f 1800 bleek nodig om verder te kunnen gaan. Ook bleek de diameter van de wijzer plaats verkleind te moeten worden, wat met een vernieuwde verlichting nog eens f 2450.kostte. TWEEDE FASE GEREED In Januari 1956 was het eerste ge deelte van de restauratie voltooid. Toen werd een plan ontworpen voor verdere verbetering. Besloten werd eerst de westgevel en het binnenwerk te ver nieuwen. De bakstenen van gevels en steunberen bleken te zacht te zijn ge weest, waardoor hier en daar de voegen waren blijven zitten als een honingraat. De buitenste lagen metselwerk moesten daarom vervangen worden door hardere steen Een nieuwe klokkestoel was noodzakelijk, de windkast van het orgel moest verplaatst worden. De kosten van deze fase van de restauratie bedroegen f 196 400- Nu Is deze tweede fase gereed en daarom meende burgemeester Van der Hoeven dat dinsdagochtend de gelegenheid aangegrepen moest wor den op het herstel van deze prachtige historische toren terug te zien. Spr. bracht dank aan de heren Van der Kloot Meijburg en Baart de la Faille en aan de restaurateur, de heer Wouden berg. De toren is een sieraad geworden voor de gemeente en weer behouden voor de toekomst. DERDE FASE GEWENST De architect, de heer Van der Kloot Meijburg, herinnerde eraan, dat reeds in het voorjaar van 1940 een rapport over het herstel van de toren was opgesteld, maar dat de oorlog de uitvoering ver hinderd had. Nu is een gedeelte" klaar gekomen, maar het is de dringende wens van het Rijk, dat ook de derde fase uitgevoerd zal worden, al is dit nu niet direct mogelijk. Mede door de toe wijding van de heer Baart de la Faille en de goede samenwerking met de ge meente en de kerkvoogdij van de herv. gemeente is het werk zo vlot en prettig verlopen. Spr. wenste de ingezetenen van Voorschoten geluk, dat nu met Kerstmis de klokken konden beieren van de gerestaureerde toren. De heer Woudenberg jr. overhandig de daarna aan burgemeester Van der Hoeven een bijzonder fraaie, grote foto van de toren, daarmee de over dracht symboliserend. De genodigden begaven zich daarna naar de toren, waar burgemeester Van der Hoeven de deuren ontsloot en eigen handig de klok liet luiden. Bij deze overdracht waren behalve de beide wethouders en de gemeentesecre taris aanwezig: de heren architecten, de firmanten van de fa. Woudenberg uit Ameide, de gemeenteraadsleden Bolle, Dekker, Lamboo, Pels en Van der Werf, ds. W. G. Meijering en namens de kerk voogdij van dé Herv. Gemeente de heren Van Meurs en Hoogwerff Kroon conjunctuur. Wanneer de voorraden kolen zich ophopen, gaat het geld van de kolenmijnen in die voorraden krui pen, en moeten de investeringen wor den vertraagd. Er zal hierover worden beraadslaagd en waarschijnlijk zal een gelijk of gelijksoortig systeem voor de zes landen worden uitgewerkt, naar het voorbeeld van wat in Frankrijk ge beurt. Daar financiert het centraal organisme van de Charbonnages de France (genationaliseerd) de voor raden. De „marginale" kolenmijnen in de Borinage en in het bekken van Luik werken thans verder aan hun sane- FAMILIEBERICHTEN Ontleend aan andere bladen Overleden: E A. Olive. m„ 67 jaar. Den Haag; H. W. van Kerkwijk, m., 80 jaar. Den Haag; P. M. E. Montyn—De Fouw, v., 66 jaar. Delft; H. S. de la Beyvan Oort, v.. Amsterdam. Bevallen: HellingmanSiliacus, d., Den Haag; JoustraHermanns, z., Den Haag. Getrouwd: H. Gebert en M. L. F. Becker, Detroit, U.S.A. KATWIJK AAN ZEP AANRIJDINGEN Dinsdagmiddag omstreeks 1 uur had op de hoek van de Mr. C. Fockstraat een aanrijding plaats tussen een vracht auto eneen bromfiets, waarbij de be stuurder van laatstgenaemd voertuig, een 32-jarige inwoner van Leiden, tegen de grond werd geslingerd. Hij liep een hoofdwonde en inwendige kneuzingen op. Dokter C. J. Hagen, die eerste hulp verleende, liet het slachtoffer per am bulance-auto overbrengen naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden. De bot- Het is jammer voor het bijzonder gevolg van het feit dat fraaie gemeentebeait, dat de toren nog j bromfietser, die op de Van der Vegt- niet geheel vrij gemaakt kon worden straat reed, geen voorrang verleende en dat de om de toren gebouwde ge- ;1&n de vrachtauto, die zich langs de mr deelten van de te hoge en logge kerk. C. Fockstraat in de richting van de het uiterlijk van dit monument nog Zeeweg bewoog, ontsieren. Het zal nog wel enige tyd I moeten duren voor ook deze fase van de restauratie uitgevoerd kan worden. Dihsdag had op de Zeeweg ter hoogte Het is echter te hopen, dat dan de te j van de Stengelinstraat, een aanrijding hoge kerk het geheel nog niet ontsie- plaats tussen een scooter en een wiel- ren zal. De wens van de heer Van 1 rijdster uit Leiden Laatstgenoemde Eist: een carillon aan te brengen, kon werd teg ende grond geslingerd en liep ook nog niet vervuld w orden, hoew el daarbij een hoofdwond en een hei sen- de architect de klokkestoel, zo heeft j schudding op. Per ambulance-auto werd uitgevoerd, dat er wel ruimte voor is. I het slachtoffer naar Lelden vervoerd. Beurs van Amsterdam Vrijdag 27 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers Ned. '53 3s/4 87% Grootboek obl 3*4 74 heden 87 Ned Ned Ned Ned Ned Ned '47 3% (3) '51 3% '53 (3%) '56 3V4 •48 3*4 '54 3*4 Ned '55 I 3Va Ned '55 n 3% Ned '37 3 Ned. W_B lening 6% Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned 62-64 3 Cert NWS Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 Clt. Handl. en Ind. B Nat Handelsbank Ned. Handelmij Amst. Rubber Deli Mfj .en (Ver.) H.V_A Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent Calvé Delft cert. Kon. Pap. v Gelder Hoogovens cert Müller en Co. NJ Ned Kabelfabr (v) Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew Kon Petr (L20.— idem (50 a f 20.— Holl. Amer. lijn Java China Paket KUJVl Ned Stoomv Ml) Kon Paket Mij Stoomvaart My Ned Nievelt Goudr cert v. Ommeren dert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATE Prov. en Gem leningen a'dam 47 i3%i 3 86 85% Den Haag 1937 1 3. 78 I Leiden 1947 87% B I R'dam "37 I-UI 3% 87% B 85 85 86% 87 B 86% 86 A 85% 86% 79% 79 81% 80% 81% 80% 83% 82% 79% 80 103 li 1Q3H 89 89*4 89H 90 B 88% 89 58% 58% 83 |i 80% 84 NDELEN 24 22 70 69*4 138% 138 44% 43% 54A 88 54 87 22% 21 41% 41% 12 11% 135 136% 165 165 233 233 152 156% 230% 230*3 300 298 218 221% 223 138 138 297% 300% 191 191 180 177% 723 738 146.30 149.30 145.65 148.60 125 126*4 108 108 91.85 95 118 118% 102*4 100 125*4 126 139 138 196 196 114% 114 103 104% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94 93 Premleleningen A'dam '53 3 85 85 B A'dam '51 2*4 8511, A'dam '56 I 2>4 74*4 74 A'dam '56 n 2*4 82% 82% Eindhoven '54 2*4 72*4 7334 Enschede'54 2*4 75L 74B Den Haag '52 I 2*4 83 83'j Idem H 2*4 82% 83 R'dam *52 I 2*4 83% 83% Idem n 2% 83% Utrecht '52 2*4 90 89|| NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinste Hingen Amst. Bank 190 191% H5.U cert170 170% Rott. Bank 159% 159V* Twentsche Bank 151*4 Industrie Ondernemingen Albert Heyn184L Borneo Sum. H. M1J 34 34 Ned. G. en Sp. fabr. 161 B 165 Kon. Ned. Grofsm 93 B Internatlo 53 56 Rott. Droogdok My. 422% Tieleman en Dros 7% 7% Ned. My. Walv.vrt. 54*4 54V* Spoorwegen Dell Spoorweg My. 8 T*4 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 22A 32% Intern Nickel 71*4 72*4 Anaconda '0% 41% Bethlehem Steel 34 *4 35% Cities Service 51 51** General Motors 32% 33*4 Kennecott 79% 79% Republic 8teel 37% 39% Shell Oil 68% 69 Union Pacific 24% Un States Steel 49 50% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Edelmet Kon AA exd. Pref wa idem exd. Electrolas B 283% Holl Constructie 303 Ing our v Bouwnyv 116 L Int Kunststof! Ind 34% 34% Leidsche Wolsplnn 134% 134*» Sikkens Laktab 53 356 355 Ver Iouwtabneken 137% Wernink's Betonm 60% 60% Van wyk Textiel 64 64%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9