Ons wachtwoord zij: „Niet versagen'' 00! sfonc „A ONDERWIJS-INSTITUUT „M.E.A.B." Op onze houding komt het aan! 96ste jaargang Vrijdag 27 december 1957 Tweede blad no. 29326 STADSNIEUWS C. W. Oostveen Uit de actieve dienst van Staalwijk Een veteraan en zeker ook een pio nier in de tegenwoordige hervormde wykgemeente „Staalwijk" wat al activiteiten zijn roede onder zijn lei ding tot stand gekomen de heer C. YV. Oostveen, zal 1 januari zyn func tie als ouderling-kerkvoogd neerleggen. Een besluit, dat zeker niet door de heer Oostveen, die nog met hart en ziel in al het Staalwykwerk opgaat, met vreugde is genomen, doch dat voort vloeit uit een bepaling van de nieuwe kerkorde, waarin is bepaald, dat ambts dragers bij het bereiken van de 70-jarige leeftijd moeten aftreden. De heer Oostveen. die reeds 26 jaar zijn krachten aan „Staalwijk" geeft, werd in 1931 benoemd tot penningmeester van de toenmalige chr. wijkvereniging „Staal wijk". Welke functie onder toedoen van de nieuwe kerkorde in 1951 werd omge zet in die van ouderling-kerkvoogd. Het merendeel van deze 26 jaar heeft de heer Oostveen volgemaakt onder leiding van de thans overleden ds. D. Kuilman. Tel de „Staalwijk" bij de komst van de heer Oostveen in deze gelederen circa 1800 hfervormde gezinnen, thans, nu ds. P. Kloek al weer vele jaren als wykpredi- kant optreedt, zijn dit er ruim 2300. Mede dank zij de activiteiten van de predikanten en de offervaardigheid der wijkgemeente hebben de financiën van „Staalwijk" er steeds gunstig voorge staan. Hierdoor was het ook mogelijk, dat de verbouwing in 1954 van de kleine zaal en bestuurskamer uit eigen middelen (f7000.—) kon worden gefi nancierd. Hierop is dit jaar de restaura tie van de grote zaal gevolgd, waarmede een bedrag van f21.000.— was gemoeid en waarvoor een lening van f 15.000.— werd aangegaan. Ter aflossing van deze lening wordt in maart een twee-daagse bazaar gehouden. Het is de heer Oost veen, die over enkele dagen staande bui ten de ambtelijke sfeer, het voorzitter schap van het bazaarcomité op zich heeft genomen. Buiten zijn ambtelijke functie is de heer Oostveen in kerkelijk verband werkzaam als voorzitter van de Commis sie Eredienst van Wijk V, voorzitter van het hoofdcomité van de Commissie Ere dienst en bestuurslid van het Oogst- dienstcomité. Naast al deze kerkelijke arbeid heeft de heer Oostveen ook tal van activiteiten op ander terrein ont wikkeld. Tijdens een op nieuwjaarsdag in „Staalwijk" te houden bijeenkomst zal van de heer Oostveen afscheid worden genomen. Hoewel hij dan krachtens de bepalingen van de kersorde op non- actief wordt gesteld, ligt het voor de hand, dat de heer Oostveen ook daarna nog wel achter de schermen van „Staal wijk* 'actief zal blijven. Staalwijk kan hem nog niet missen Toegangswegen naar Katwijk en Noordwijk NOG GEEN BEDAG IN PROVINCIALE BEGROTING OPGENOMEN In de Memorie van Antwoord op de provinciale begroting-1958 delen Ged. Staten van Zuid-Holland mede, dat de voorbereidingen ten behoeve van de toegangswegen van Leiden naar Noord- wijk en Katwijk nog niet in een zodanig stadium verkeren, dat reeds een bedrag voor de aanleg hiervan, voorzover het provinciaal wegenplan betreft, in de be groting kan worden opgenomen. De betrokken wegaanleg heeft intus sen wel de aandacht van het college, ook voor wat de tertiaire wegen aangaat. WANDELPAD KAN AAL WEG Het aanleggen van een wandelpad langs de Kanaalweg (Ryn-Schiekanaal) ligt volgens G.S. niet op de weg van de provincie. Hierin zal, zo die nodig wordt geoordeeld, vanwege de gemeente Leiden moeten worden voorzien. Het verlichten van de Kanaalweg is eveneens een gemeentelijke aangelegen heid. Wel wordt vanwege de provincie een bijdrage gegeven in de kosten van aanleg van een wegverlichting, doch alleen wanneer dit nodig is ter beveili ging van gevaarlijke bochten en kruis punten. GRENSWIJZIGING Tenslotte delen G.S. mede, dat plan nen tot wijziging van de grenzen van de gemeenten Leiden en Delft met spoed ter hand zullen worden genomen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Geneviève Anita, dr van L. Landesber- fn en J Arnoldus, Maria Johanna, dr v. C. A. M. Witkamp en C. J. M. van Mil, Martlnus Cornells Antonius, zn van J. A. Roelofs en J. Need, Lydla, dr van J. W. Zlrkzee en M. Kapaan, Louise Esther, dr van P Kuijt en M. C. van 't Wout, Isa bella Geertrulda Maria Bernadette. dr van J Corten en M. P. Hoogervorst, Adriaan zn v. A. van den Thoorn en J. E. Schreu- der, Pleter Douwe, zn van S. TJalsma en Schneider. OVERLEDEN M. Linschooten. 76 Jaar, weduwe van P. Maryt. M. I. Smit, 55 Jaar, man, N. Dijk- drent, 48 Jaar, echtgenote van F. Schaap. A. M. Veeren, 66 Jaar, man, C. G. van Kempen. 57 Jaar, man, A. Hooggreef. 82 Jaar. weduwe van J. Groenewegen. G. van der Vijver. 62 Jaar, man, S. J. Cornellssen, 63 Jaar, vrouw. Kerstrede Koningin Juliana Het gaat om een goede samenleving! H.M. dc Koningin heeft op eerste kerstdag een kerstrede uitge sproken welke in een nationaal programma is uitgezonden over de beide zenders. H.M. de Koningin zeide: „Weer is het Kerstmis, en weer heb ik het voorrecht, een persoon lijk woord tot u te spreken. Ik voel mij nu met u allen samen op dit grote feest bijeen. Een ieder is geneigd op het kerstfeest sterker dan anders te denken aan wat hij of zij in dit jaar heeft meegemaakt. De een denkt aan een hoogtepunt van vreugde, een ander aan een dieptepunt van leed, waar hij doorheen ging. Sommigen beleefden weinig verandering, en zeggen daarop: gelukkig of zij zeggen: helaas. De een kent de voorspoed of heeft goede verwachtingen, de ander tegenspoed of zorgen. Een tragedie Ons allen vervult de zorg om en het medeleven met het lot van die Neder landers. die zich nu genoopt zien in ballingschap te trekken uit het land, dat zij veelal oprecht toegewijd wilden dienen, of alleen diep en eerlijk liefhebben. Wij denken aan die Nederlandse gezinnen, die het kerstfeest gescheiden beleven, en aan die, wie binnenkort misschien scheiding te wachten staat, aan allen, die achterblijven. Wij denken aan hen, die in de kwelling van onzekerheid verkeren. Een tragedie speelt zich voor onze ogen af. en wy verwonderen er ons over, dat dit nog gebeuren kan in een tijd waarin juist velerlei impulsen en gedachten zich baan breken, die een rechtvaardigere en betere toekomst voor allen willen verwerkelijken. Ons volk heeft in minder dan twintig jaren uitersten van ramp en voorspoed beleefd, en heeft geleerd te aanvaarden, en in zekere mate zich boven dat alles te verheffen. Steeds vertoont het een grote saamhorigheid in nood. Zo zullen wij ook nu de handen uit de mouwen steken, en trachten alles mogelijk te maken wat nodig is, om de situatie samen het hoofd te bieden ook al valt het ons nu moeilijker dan 't dat in vorige jaren zou hebben gedaan. Wij zijn tevens dank baar voor wat anderen voor ons doen". Advertentie ls we terugzien op dit bewogen jaar, dan stellen we vast dat er in Europa een verhoogde samenwerking in het vooruitzicht is gekomen. Deze voor spelt nieuwe mogelijkheden voor ons aller toekomst in dit oude wereld deel. Het heeft zijn trots en het heeft zijn schaamte. Een nieuwe geest is er aan het loskomen en wil er gaan waaien. Moge Europa zich bewust worden van een nieuwe roeping, en taak. in de wereld, die zijn oude in de schaduw kan stellen' zo zeide H.M. de Koningin verder. „Ook was het aflopende jaar er één waarin haast iedereen verbijsterd werd door de verschrikkelijke mogelijkheden die de techniek ons biedt. Deze zyn in de han den der mensen gelegd, en de grote vraag daarbij is steeds weer: in welke handen, en wat die daarmee doen. Deze mogelijkheden kunnen juist de meest heilzame gevolgen hebben voor ons allen, wanneer zij op de juiste wyze worden aangegrepen. De dromen van vroeger worden daarbij de plannen van heden. Wy zijn in de wereld met een doel. Een een scherp omlijnd doel ook. Wij zyn er niet voor onszelf, maar voor elkaar. Het is van het hoogste belang, hoé elke daad van elk van ons wordt verricht, en in welke geest. Dit geldt evenzeer voor daad en geest van elke gemeenschap. Laat mede daarom ons aller wachtwoord zyn dat niemand nu kan versagen, en dat iedereen zijn eigen roeping volgt langs de zuiverste richtlijnen, hem door zyn geweten gegeven. En laat ons zo rustig de toekomst tegemoet gaan". Vrij van onrust en angst Angst die ges In t( var eig n tijden als deze, komt het zo zeer op ons aller houding van nu aan terwille van de toekomst. We moeten aanpakken, ieder met ons eigen hart, ons eigen hoofd, onze eigen handen, en daarbij niet in de eerste plaats afwach ten wat anderen doen, maar zelf onze plannen hebben. Daarbij kunnen we de gedachten en het werk van anderen respecteren, en de onze daaraan toetsen, om tot het beste resultaat te komen. Iemand kan zich verbeelden afzijdig te staan, maar in werkelijkheid is niemand dat, en iedereen speelt zijn eigen rol in het werelddrama. Bij de diepere dingen voelt een ieder wel, dat wat een ander heilig is, op enigerlei wyze verwant is aan wat hem zélf heilig is, en samen kunnen we daar mee opbouwend werkzaam zijn, in gedachten, in woorden en in daden. Het gaat niet alleen om zelfbehoud het behoud van ons sterfelijke ik en zelfs niet alleen om de toekomst van onze eigen kinderen het gaat om het be langrijkste, om de naaste en om de toekomst van ook zijn kinderen. Of heel eenvoudig gezegd om een goede samenleving op onze aarde. Nieuwe geest S5 ngst is een slechte, gevaarlijke raadgever. Laat ons bjj gevaar koelbloedig diè maatregelen nemen, die de praktijk vordert, maar laat ons niet neer- gesleurd worden in een maalstroom van waandenkbeelden. Onze angst is meestal gericht op stoffelijk, lichamelijk gevaar. Wij zijn evenwel geneigd, het niet te zien, als onze ziel ernstig wordt bedreigd. De diepere beducht heid om het gevaar voor de ziel heft ons op tot waar we het vergezicht hebben dat ons de ware verhoudingen in een helderder licht doen zien. Laat de angst ons ook op 't gebied van onze menselijke geest niet tot dictator worden, maar laat ons de wetenschap hoog houden voor wat zij is. Onze geest moet vrij zijn ook vrij van onrust en angst wil ze creatief kunnen werken en tot ontplooiing komen. Dit geldt bij de wetenschap evenzeer als bij de kunst, of welke geestelijke prestatie dan ook. Wie een kinderlijke geest heeft en zichzelf onderschat, brengt het tot grote dingen. Wie zich overschat, verliest zelfs nog het te smalle voetstuk, waarop hij balanceert, en komt ten val. Overmoed leidt tot niets. Wat men daarmee verovert men kan 't na dit leven toch niet meenemen. Wat we mee kunnen nemen, is de liefde die we ontvangen en die we gegeven hebben en deze laatste is nog onze grootste schat. Wat al beuzelingen in 't leven kunnen niet ook een daadwerkelijk gevaar voor onze ziel zijn zelfs tot de allerkleinste toe, die juist door hun veelheid als een wolk van stofdeeltjes ons kunnen doen stikken. Dat is heel wat erger dan de lichamelijke dood. Alle schokkende gebeurtenissen, die we beleefd hebben, maakten, dat we als het ware door elkaar geschud worden. Ik zie dat als een uitdaging en tevens handreiking, van God". Naastenliefde Dit is ideaal. Een King Size Virginia op zijn best met een King Size filter op zijn best: Het Silk Filter! Het allerfijnste filter van de wereld, dat het volle aroma van de zuivere Virginia tabak doorlaat en toch een koel, mild en goed roken garandeert. Precies wat U zoekt! MET OF ZONDER SILK FILTER: GLADSTONE HOUDT DE SMAAK WAAR U VAN «OUDU Leiden voor twee dagen I.M.O.-stad Hij is komende Als al, wat ons nu deert, eenmaal in het verleden zal zyn verzonken, duizen den jaren later, als de schoolboeken het niets eens meer zullen vermelden omdat het reeds lang uitgewist is door al wat later is geschied, en het dus volkomen in de vergetelheid zal zyn verdwenen dan nog steeds zal het kerst feest, de komst van de Christus, voor alle mensen in volle luister stralen over him bestaan. Voor wie iets van een macht als deze heeft onderkend, wordt het heden met zyn zorgen en soms zijn ondergangsgeloof, onwerkelijk. Hij is gekomen en Hij is komendedoor alle eeuwen heen en zal uit eindelijk de sterkere blijken - neen, de enig sterke. Hij zal de mensheid •steeds, even duidelijk, of duidelijker dan nu, het heil doen zien als die werkelijkheid, die alle gebeurtelijkheden overleeft, en aan het leven zijn zin geeft en dat tenslotte voor ondergang redt. Daarbij verblijden Gods heirscharen tot in de hoogste hemelen zich over iedere ware geboorte". Leidse jeugd genoot van „zon en regen"' TONEELGROEP „ARENA" SPEELT VOOR DRIEDUIZEND KINDEREN Heel wat Leidse kinderen, die nu van hun kerstvakantie genieten en voorlopig ook nog niet aan weer naar school gaan denken, hebben vandaag in de Stads gehoorzaal een toneelvoorstelling bijge woond. Al voor de aanvang waren zij in een uitgelaten stemming. Geen wonder, want vele van hen hadden al meer een stuk van de toneelgroep „Arena" waarvan Erik Vos de artistieke leiding heeft, ge zien. Ook deze keer was de keus goed. Opgevoerd werd het spel in twee bedrij ven van Hep van Delft „Hoera voor zon en regen!" Het verhaal gaat over men sen, die nooit tevreden zyn met het weer. Zij willen zelf bepalen of de zon moet schijnen of dat het moet regenen. Een wensdroom, die alleen maar op het toneel in vervulling kan gaan! In ieder geval ontstaan er reeds spoedig enkele conflicten, die pas worden opgelost wan neer de Koning en zijn onderdanen het bestaan van het oude weermannetje erkennen. Zij hebben maar al te goed geleerd, dat men tevreden moet zijn met de regen als het regent en met de zon als de zon schijnt. Kortom een aller aardigst stuk, dat ook op alleraardigste wijze werd gespeeld. Geert Tijssen. Ton Berger, Cees Pij pers, Wilma vari Klaveren en Jan Kore- vaar, zij allen hebben de Leidse jeugd Om met de eerste burger van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, te spre ken: „Leiden is voor twee dagen een I.M.O.-stad". Het Instituut voor de Middenstandontwikkeling en de Ver eniging van I.M.O.-leraren houden vandaag en morgen hun jaarlijks con gres in de Sleutelstad. De eerste tocht van de ongeveer hon derd verzamelde erkende middenstands leraren gold het Leidse Stadhuis om hun opwachting te maken bij het gemeente bestuur. De gasten werden door de bur gemeester welkom geheten. Deze zeide met belangstelling het jaarverslag te hebben gelezen. In de inleiding daartoe wordt gesteld, dat het afgelopen onder wijsjaar zich voor de vereniging niet heeft gekenmerkt door bijzondere activi teit, maar aan het einde had de burge meester de indruk gekregen, dat het gewone toch buitengewoon moet zijn. Mr. Van Kinschot wees op de onschat bare waarde van het werk van het Instituut voor de Middenstandsontwik keling. De belangrijkheid kan men af meten uit de cijfers: in ongeveer 20 jaar werden 250.000 middenstandsdiploma's uitgereikt. Bovendien levert het Instituut een grote bijdrage aan het onderwijs door de intensieve strijd tegen de beun hazerij, die er op het gebied van het zowel in de morgen- als in de middag - PROV. SUBSIDIE MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST Het bestuur van de Maatschappij voor Toonkunst heeft zich tot Prov. Staten van Zuid-Holland gericht, met het ver zoek het provinciaal subsidie, ten be hoeve van de Muziekschool der Maat schappij, over het jaar 1958 en indien zulks nog mogelyk is, over 1957 (de maanden september t/m december) te verhogen. Het bedrag aan subsidie wordt geheel aangewend voor verbetering van de po sitie der leerkrachten. uren plezierig weten bezig te houden. De regie was van Johan Walhain, terwijl de kleurrijke kostuums en de fraaie decors zijn ontworpen door Leontien van Beur den. De jongens en meisjes toonden zich goede schouwburgbezoekers en staken hun dankbaarheid na afloop van elk bedrijf niet onder stoelen en banken. Morgenmiddag is er nog een voorstel ling In totaal zullen dan 3000 jongelui het toneelstuk hebben gezien. Een en ander werd georganiseerd door de Leidse Jeugd Actie en de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen. middenstandsonderwijs nog steeds voor komt. Nadat de eerste burger van Lei den nog gewezen had op de sterke ban den van onze stad met het onderwijs, wijdde hy enige woorden aan de geschie denis van het stadhuis, dat na de ont vangst door de gasten bezichtigd zou worden. Eerst echter dankte de voorzit ter van het Instituut, de heer J. C. Deering, voor de geboden gastvrijheid. Hij kende de bijzondere plaats, die het onderwijs steeds in Leiden heeft inge nomen. In de eerste plaats moest hij dan vanzelfsprekend denken aan de be roemde universiteit. Maar niet alleen op het gebied van het hoger onderwijs, ook voor de belangen van de andere soorten onderwijs heeft het gemeentebestuur van Leiden zich steeds ingespannen. De heer Deering betreurde het in dit ver band, dat er nog geen wettelijke regeling was getroffen voor het middenstands- onderwijs. Doch wat niet is, kan wellicht nog komen. Zo zag hij steeds een sterke binding van Leiden en het onderwijs, in het verleden, in het heden en dus ook in de toekomst. Des te meer verheugde hij zich erop, dat men nu de gast was in de Sleutelstad. Na een rondvraag door het fraaie stadhuis, ging het gezelschap weer terug naar „Het Gulden Vlies" voor het ge bruiken van de koffiemaaltijd. De jaar vergadering van het Instituut voor de Middenstandsontwikkeling werd van middag gehouden „In den vergulden Turk", waar de dag ook besloten wordt met een ontspanningsavond. Ook U kunt een officiële I.M.O.-cursus volgen bij o.l.v. M. VAN DER HORST HERENGRACHT 4 - LEIDEN - TELEF. 0 1710—30660 Lessen te Katwijk aan Zee, Leiden, Roelofarendsveen. VARIA De notabelen van Hunstanton, een kleine badplaats in Engeland, zyn verschrikkelijk boos op de firma MGM, die de buitenopnamen van een van hun films in dit plaatsje gemaakt heeft. Zij werden uitgeno digd bij de première van de film in Londen. In plechtig gala. met een hoge hoed op het hoofd en de met gouden letters gedrukte uitnodiging van de fitamaatschappy in de hand, gingen zy naar het feest. In- plaats van zoals zij verwacht hadden hun moeite beloond te zien met champagne en lekkere hapjes, werden zij getrakteerd op mosselen, snoepjes en consumptie- Aan de heer ing. J. J. C. Deprez is wegens gezondheidsredenen op zyn verzoek met ingang van 1 januari as. ontslag verleend uit zyn functie als procuratiehouder der N.V. Ned. Electro- lasch Mij alhier. De heer Deprez wordt in deze functie opgevolgd door de heer J. J. de Lyster. Us. ..wy hadden aangenomen dat het een cocktail-party zou worden", verklaarde een van de teleurge stelde gemeenteraadsleden na af loop. ,Jk had dds niet de moeite ge nomen om eerst te gaan eten. Ik heb nog nocrit zo hongerig en dor stig naar een film zitten kyken". MGM heeft nu beloofd, dat. wan neer de film in Hunstanton gaat draaien er een echte cocktailparty zal komen voor fle verstoorde nota belen, oompleet met champagne en kaviaar. Duitse mannen werken teveel, denken alleen aan zichzelf en zyn fysiek onaantrekkelyk". Dit vernietigende oordeel is van een groot aantal Duitse vrouiwen volgens een opinie onderzoek in het Westduitse blad ,,Bild". Sommige dames verklaar den. dat Duitsland het meest „flirt- loze" land van Europa is. De meer derheid was het er over eens. dat de Duitse mannen alleen aan zich zelf en aan hun werk denken en vergeten, dat vrouwen naar een beetje liefde en warmte haken.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3