Het Kremlin waarschuwt Israëliërs tegen Westduitse wapenleveranties WEERBERICHT Ook binnenlandse kritiek op premier Ben Goerion wegens opnemen van contact met Bonn Voor 1 januari tienduizend Nederlanders uit Indonesië? Solidariteitsconferenlie van de Afrikaanse en Aziatische landen GRATIS KOOPUUR GOEMAAT 96ste jaargang VRIJDAG 27 DECEMBER 1957 No. 29326 LEIDSCH DAGBLA Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Sjimon Peres, directeur-generaal van het Isreëlische ministerie van Defensie, is woensdag j.l. naar Europa vertrokken, waar hü een aantal hoofdsteden zal bezoeken. Peres is een der nauwste medewerkers van premier Ben Goerion. Waar nemers brengen zijn reis in verband met de mededeling van de premier in het parlement, dat Israël wapens van West-Duitsland wil betrekken. „West-Duitsland is het enige land, dat ons van de nodige militaire uitrusting kan voorzien", aldus verklaarde Ben Goerion dinsdag in de Kamer op een vraag van de oppositie. Een woordvoerder van de rechtse Cheroeth-partij kritiseerde de pogingen van Ben Goerion om nauwere betrekkingen met West-Duitsland aan te knopen. „De ge voelens van miljoenen joden worden veronachtzaamd, ofschoon zij zich de massa moord van de nazi's nog in haar volle gruwelijkheid herinneren". Een motie van deze woordvoerder, waarin een volledig debat over de kwestie werd gevraagd, werd verworpen met 46 tegen 14 stemmen, bij 17 onthoudingen. Abramof zou er de nadruk op gelegd hebben, dat „het volgen door Israël van een neutrale politiek tot een wijziging zou kunnen leiden van de Sovjetrus- sische politiek in het Midden-Oosten en van de pogingen, die de Sovjet-Unie aanwendt om de vrede tussen de Ara bische landen en Israël te verzekeren". Weer een incident aan de grens van Syrië Niet alleen binnenslands bestaat er oppositie tegen nauwere relaties van Israël met Bonn, maar ook de Sovjet- Unie verzet zich daartegen. Gisteren heeft de Sovjetrussische ambassadeur in Tel Aviv, Abramof, in een onderhoud van drie uur met de leider van Ben Goerions gematigde socialistische partij (de Mapai» de waarschuwing geuit, dat eventuele Israëlische aankopen van Westduitse wapens een „aanzienlijke verslechtering in de Isi'aëlisch-Sovjet russische betrekkingen teweeg zal bren gen". Soekarno 7 januari in Nieuw Dellii Ontmoeting met Macmillan President Soekarno zal 6 januari in Calcutta aankomen en 7 januari in Nieuw Delhi voor een bezoek van vier dagen aan de hoofdstad van India. Hü zal daarna achtereenvolgens bezoeken brengen aan Cairo, Karatsji, Colombo, Rangoon en Bangkok. Tegen 25 januari zal hij in Japan arriveren en daar 14 dagen met vakantie blijven. „Vermoedelijk" aldus een bericht in het Indische blad „Times of India" zullen president Soekarno en de minis ter-president van Engeland, Harrold Macmillan, in januari in India een ont moeting hebben, waarop de mogelijk heid onder de ogen zou worden gezien van een hervatting van de besprekingen tussen Nederland en Indonesië over Ned. Nieuw Guinea. In een bericht uit Djakarta van de correspondent van de onafhankelijk „Times of India" wordt gezegd dat beide staatslieden zouden spreken over verzoe ningspogingen. geëntameerd door En geland en de Ver. Staten, die thans gaande zouden zijn met het doel, te ko men tot een hervatting van de bespre kingen tussen Nederland en Indonesië. Het blad voegt hieraan nog toe, dat president Soekarno thans voorbereidin gen treft voor een „privé-reis" van 45 dagen naar India, Egypte, Pakistan, Ceylon, Burma, Siam en Japan, „klaar- blijkelijk voor het verkrijgen van steun van Aziatische en Afrikaanse zijde in de campagne tegen de Nederlanders"! Premier Macmillan wordt op 8 januari te Nieuw Delhi verwacht voor een offi cieel bezoek. Advertentie Volgens een woordvoerder van het Sy rische leger heeft een Israëlische mili taire patrouille dinsdag gepoogd op Syrisch gebied door te dringen, doch, na uitwisseling van schoten, trok zij weer terug. Het incident heeft aan Syrische zijde een slachtoffer gevergd. Syrië heeft een klacht ingediend bij de gemengde Syrisch-Israëlische bestandscommissie. Zoon vermoordde zijn ouders Een 24-jarige man uit het vlak bij de Nederlandse grens gelegen Belgisch- Limburgse plaatsje Groot Ternaaien heeft op de avond voor Kerstmis zijn beide ouders vermoord. Hij sloeg zyn 71-jarige vader toen deze zich alleen in de keuken van diens boerderij bevond, een paar maal met een stuk ijzer op het hoofd en wurgde hem daarna met een touw. Op het erf van de boerderij wacht te hij daarna zün 57-jarige moeder, die boodschappen was gaan doen, op. Ook haar sloeg hij met het stuk ü^er neer, waarna hij haar met het touw wurgde. Het stuk ijzer gooide hij na zijn daad in een put. Daarna ging hij met een meisje, vermoedelijk een Nederlands- Limburgse, naar de nachtmis in Luik. Toen hij van de mis was teruggekeerd ging hij zichzelf aangeven bij de Rijks wacht. te Kanne. Gistermorgen vroeg heeft hij daar na verhoor zijn daad be kend. Men twijfelt aan de geestvermogens van de jongen. Vermoed wordt dat hij zich meester heeft willen maken van een bedrag van ongeveer 40.000 Belgische franken, die zijn ouders kort geleden van een verzekeringsmaatschappij hebben ontvangen. Indonesische regering verleent steun De Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta heeft gisteren medegedeeld te verwachten, dat voor het einde van dit jaar 10.000 Nederlanders Indonesië zullen hebben verlaten. De vertegenwoordiging heeft voorts een nieuw schema bekend gemaakt voor de afvaart van schepen voor Nederlandse repa- triërenden in januari 1958. De tekst van de mededeling van de Nederlandse vertegenwoordiging luidt als volgt: „De Indonesische regering heeft opnieuw toegezegd steun te verlenen bij het uitvoeren van het volgende afvaartschema voor Nederlandse repatriërenden uit Indonesische havens: Het m.s. „Oranje" van de Maat schappij Nederland is dinsdagmorgen met 600 passagiers uit Indonesië in de Amsterdamse haven aangekomen. Het schip vertrok aan de vooravond van de anti-Nederlandse actie op dinsdag 3 de cember j.l. met drie uur vertraging als gevolg van de die morgen geëindigde 24-uur staking tegen de Nederlandse be drijven. Het vertrek verliep overigens normaal. 30 december: de Willem Ruys van Tandjong Priok naar Rotterdam. 31 december: de Waterman van Soe- rabaja naar Singapore. 31 december: de Orantes van Singa pore naar Europa. 8 januari: de Waterman van Soerabaja via Tandjong Priok naar Rotterdam. 11 januari: de Oceania van Tandjong Priok naar Europa. 12 januari: de Himalaya van Tand jong Priok naar Nederland. 15 januari: de Toscane van Tandjong Priok naar Genua. 20 januari: de Organa van Belawan (Medan) naar Nederland. 27 januari: de Grote Beer van Soe rabaja via Tandjong Priok naar Neder land. 31 januari: de Oranje van Tandjong Priok naar Amsterdam. Alle data zijn voorlopig. Alle Nederlandse onderdanen, die van deze en andere mogelijkheden van repa triëring gebruik willen maken, worden verzocht zich te melden bij scheep vaartkantoren en reisbureaus in de dichtstbijzijnde havens van inscheping. Zij moeten hun woonplaats niet verla ten, voordat zij bericht hebben gekre gen, dat passage voor hen is geboekt. Thans 71 arrestaties Het aantal arrestaties, dat tot dusver is verricht In verband met de aanslag van 30 november op president Soekarno, bedraagt 71. Dit is in een communiqué van het Indonesische leger bekendge maakt. Onder de arrestanten bevinden zich volgens kolonel Soekendro, hoofd van de inlichtingendienst van het leger, leden van de Daroel Islam, militairen en bui tenlanders, wier nationaliteit niet is be kendgemaakt. Mist De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking en overwegend droog met plaatselijk mist. Matige zuidweste lijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 28 DECEMBER Zon op: 8.50 uur; onder: 16.37 uur. Maan op: 11.53 uur; onder: -.- uur. Hoogwater te Katwijk te 7.47 uur en 20.08 uur. Laagwater te 3.13 en 15.36 uur. Advertentie Vijfhonderd afgevaardigden in Cairo Goh Indonesië kwam reeds ter sprake Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. De Italiaanse filmster Sophia Loren en haar echtgenoot Carlo Pontigefotografeerd bij hun ver trek uit Londen op weg naar Zwit serland, waar zij de kerstdagen zouden doorbrengen. In feestzaal van de universiteit vafci Csiiro is gisterochtend de Afri kaans-Aziatische solidariteitsconfe- rentie geopend. De plechtigheid werd bijgewoond door ongeveer vijfhonderd afgevaardigden uit veertig Afrikaan se en Aziatische landen. Ofschoon nog niet geheel zeker is, wie er aan de conferentie deelnemen, ziet het er volgens conferentiekringen naaa- uit, dat Jordanië. Arabië, Turkije en Phi- lippijnen. Zuid-Vietnam, Zuid-t-orea en Pakistan haar boycotten. Jordanië en enkele andere landen zijn echter vertegenwoordigd door politieke bal lingen. Het is dam ook geen bijeen komst van regeringsvertegenuoordi- gers. doch een vergadering van afge vaardigden van „Solidariteitscommis- sies". Op de agenda staan punten als im perialisme en kolonialisme, rassenon derscheid. kernwapens, de sociale :t ri tus van vrouwen en kinderen, de strijd in Algerije en culturele en economiscne kwesties. Egypte treedt op als gastheer. De voorzitter is de Egyptische kolonel Anwar Sadat, wiens openingswoord be antwoord werd door mevrouw Ramesj- vari Nehroe van India. Het staatshoofd van communistisch China, Mao Tse- Toeng, president Nasser van Egypte en de Communistische Franse professor in de natuurkunde. Frederick JoliotCu rie. hebben gelukwenstelegrammen ge zonden. Het voorlezen hiervan ontlokte de afgevaardigden een stormachtig ap plaus. Een boodschap van Roeslan Abdoel- gani, vice-voorzitter van de Indonesi sche Nationale Raad en een telegram van de secretaris-generaal van de Indo nesische communistische parui. D N. Aidit, spraken beiden van noodzakelijke vernietiging van het kolonialisme en een noodzakelijke aaneensluiting van de Afrikaanse en Aziatische landen. De heer Anup Singh uit India gaf later onder meer uiting aan „diepe bezorgd heid inzake de voortdurende Nederland se bezetting van Nieuw-Guinea" en hy vroeg aanvaarding van de Indonesische aanspraken. De Japanse afgevaardigde Yasui stel de voor een resolutie aan te nemen ten vunste van een verbod van kernproeven. Hij stelde voor in augustus 1958 (de maand, waarin de atoombommen op Hirosjima en Nagasaki zijn geworpen) een wereldconferentie over ontwapening en tegen atoomwapens te houden. De Westerse wereld is nogal verdeeld in de houding ten opzichte van deze conferentie. Alleen reeds in de Ameri kaanse bladen lopen de meningen sterk uiteen. De Newyorkse „Daily News" zegt b.vdat Nasser, die gehoopt had dit spelletje te leiden, geschrokken is van het feit, dat de communisten de touw tjes in handen hebben genomen. De Egyptische leider maakte zich zorgen over de mate. waarmee hij bij Moskou in het krijt staat wegens de wapenleve ranties en volgens dit blad zou Nasser Kunnen Sovjetrussische vliegtuigen rond wereld zonder een tussenlanding „Rode Ster", het orgaan van het Rus sische ministerie van Defensie, schrijft, dat er onlangs met nieuwe straalbom- menwerpers recordvluchten door de stratosfeer zün gemaakt zonder tussen landing en zonder brandstof in te ne men. Het blad, dat de bommenwerpers beschrijft als van „kolossale afmetingen', zegt verder dat per vliegtuig tientallen tonnen brandstof meegevoerd werd. De toestellen hebben gevlogen op een hoogte boven 12000 meter met bemanningen, die uit meer dan vyf koppen bestonden. Verdere bijzonderheden zijn niet ver strekt. De Sovjetrussische invlieger D. V. Gaponenko, die kortgeleden een vlucht met een Russische straalbommenwerper heeft gemaakt, heeft gisteren in Moskou verklaard, dat het ..maken van een vlucht om de wereld zonder tussen landing of brandstofinneming in elk geval voor de Russische vliegers moge lijk is". Doch ook Gaponenko geeft ver der geen enkele bijzonderheid. er veel voor voelen de oude vriendschap pen met Amerika en Engeland weer aan te halen. Hoe anders is de toon in de ..Washington Post", die het Westen waarschuwt deze bijeenkomst vooral niet op te vatten als een te verwaar lozen communistische propaganda stunt. „Het antwoord van het Westen op de „oprechte gevoelens, die op de conferentie te Cairo tot uitdrukking worden gebracht, zal zeker het lot van de mensheid In de komende tientallen jaren beïnvloeden". Tegenpropaganda alleen zal niet voQdoende zün. Slechts concrete maatregelen kunnen helpen", aldus het blad. Advertentie DINSDAG VAN 9—10 UUR (Stempel 1). VOOR LEIDEN VAN 2.00—2.30 UUR (stempel C). ELKE DAG 1 UUR GRATIS KOPEN. KOOP U RIJK Katwijk - Rijnsburg Verdeling nationale woningbouwlening De opbrengst van de nationale wo ningbouwlening ad f. 394 miljoen zal als volgt worden verdeeld: Voor in november en december aange vangen of nog aan te vangen woning- wetbouw en voor aankoop en bouwrÜP maken van terreinen voor woningbouw f. 115 miljoen; voor scholenbouw f. 25 miljoen; voor consolidatie c.q. verdere financiering van reeds onderhanden werken op het gebied van de woning bouw in de ruimste zin f. 254 miljoen; totaal f. 394 miljoen. De toewijzing van gelden uit het be drag van f. 115 miljoen zal geschieden aoor tussenkomst van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Aan de gemeentebesturen is gevraagd aan vragen voor gelden uit dit bedrag voor 10 januari 1958 in te dienen by het pro vinciaal bestuur. Er worden alleen aan vragen in behandeling genomen voor de financiering van plannen, waarvan de uitvoering noodzakelijk is om stagnatie bij de woningbouw in de betrokken ge meente in de nabye toekomst te voor komen en in de financiering waarvan op geen andere wijze kan worden voorzien. Daar ook met deze beperking het be schikbare bedrag niet voldoende zal zijn om elk gemeente in staat te stellen de terreinen te verwerven die nodig zyn tot verzekering van de voortgang van de woningbouw in de naaste toekomst, is aan de provinciale besturen verzocht een volgorde van urgentie aan te geven voor de door hen aan de minister door te zenden aanvragen. Minister-president dr. W .Drees is dinsdagochtend in het Ministerie van Algemene Zaken gehuldigd in verband met zijn 12l/2-jariq ambts jubileum. Staatssecretaris mr. C. L. W. Fock complimenteert de jubile rende premier en diens echtgenote. Treinramp Woensel Geen strafvervolging Er zal tegen geen van de betrokkenen bü de treinramp te Woensel een straf vervolging worden ingesteld, aldus een mededeling van de officier van Justitie te 's-Hertogenbosch, mr. baron A. W. v. Imhoff. Men kan aannemen dat deze be slissing mede is beïnvloed door hetgeen j.l. vrijdag aan het licht is gekomen ty- dens de behandeling van deze zaak door de Spoorwegongevallenraad. Daar is namelyk gebleken, dat een treinramp als deze haar oorzaken vindt bij zoveel personen cn in zoveel samenwerkende factoren, dat het zeer moeilijk is de schuldvraag ten aanzien van één be paalde persoon te beantwoorden. Voor zover er ten aanzien van de treindienstleider of enige andere spoor wegbeambte bezwarende feiten aanwezig zün, acht de officier van Justitie deze niet voldoende om een strafvervolging tegen hen in te stellen. Jongeman uit Aarlanderveen in Ter Aar verdronken Dinsdagavond is de 22-jarige S. C. Kempenaar uit Aarlanderveen in de Hoekse Aar nabij de veilinghal van de Coöperatieve Veiling te Ter Aar ver dronken. Kempenaar was dinsdagavond voor zijn wekelijkse schaatstraining naar de veilinghal gegaan. Daar de trainer niet aanwezig was, hebben de jongens -naar eigen inzicht toch nog wat aan de trai ning gedaan,'zonder dat daarbij het ge- bruikelyke schema werd gevolgd. Toen op een gegeven moment Kempe naar niet meer bij het groepje jongelui gezien werd, dacht men, dat hü al weer naar huis was gegaan. De vader werd des nachts echter on gerust omdat zün zoon nog niet thuis 'was gekomen. De vrienden van zyn zoon konden hem geen inlichtingen verstrek ken, waarop de politie werd gewaar schuwd. Het vermoeden, dat de jonge man by de veiling te water zou zijn geraakt, bleek helaas al spoedig waar heid te bevatten, want na enkele minu ten dreggen werd het ontzielde lichaam al uit het water van de Hoekse Aar gehaald. Omtrent de oorzaak van dit droeve ongeval tast men volkomen in het duister. De begrafenis zal plaats vinden zater dagmiddag om 2 uur op de Algemene Begraafplaats te Aarlanderveen. Deze teraardebestelling zal vooraf gegaan worden door een rouwdienst in de Her vormde Kerk, die om 1 uur aanvangt. Voortvluchtige notaris Verduistering van f 50.000 (Speciale berichtgeving) Een Amsterdamse notaris, die in Heemstede woont, wordt thans door de Justitie gezocht in verband met de op hem gevallen verdenking van ver duistering van een bedrag van onge veer f. 50.000. Bü een controle van de boeken door de Kamer van Toezicht kwamen onregelmatigheden bij de notaris aan het licht. Toen deze be merkte, dat de zaak vastliep, stapte hü in z(in wagen, een groen-grijze Opel Kapitan (kenteken TT-29-24) en verdween van het toneel. Totnutoe ontbreekt van de notaris ieder spoor. De frauduleuze handelingen zün ge pleegd gedurende de laatste vyf jaar De verdachte heeft het ene gat met het andere gestopt. Zover men nu heeft kunnen nagaan heeft hij zyn binnen landse cliënten steeds de hen toeko mende gelden kunnen geven. Er liepen echter nog vele zaken van uit de oorlog, waarby het kantoor de baten had van joodse inboedels, waarvan de eigenaars in de oorlog zyn omgekomen. De erfge namen van deze slachtoffers le'-en in vele gevallen wüd en zijd over de wereld verspreid, hetgeen het onderzoek in deze zaak bijzonder bemoeilijkt Het is voornamelijk uit deze zaken, dat de notaris de gelden ten eigen bate zou hebben aangewend. Wat er gebeurd is met het verduisterde geld staat nog niet vast. De zaken worden thans door een plaatsvervanger waargenomen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1