NDONES1SCHE ZEE-ANNEXATIE OLKOMEN ONAANVAARDBAAR leest overtrokken claim der aatste jaren ontbeert iedere juridische grondslag Oceaan sleepte meer dan 31000 zeemijlen in elf maanden Natsir (voorzitter Masjoemi) en 58 anderen gearresteerd ie jaargang Dinsdag 24 december 1957 Vijfde blad no. 29325 Volkenrechtelijk bezien is: alangs heeft Indonesië besloten, de breedte van haar territoriale ap twaalf mijl te stellen en daarbij een nog ingrijpender wijziging de tot dusverre bestaande situatie in te voeren. Volgens de Indo- che regeringsverklaring zal immers de territoriale zee worden ten van rechte lijnen af die de uiterste punten van de eilanden Archipel verbinden! Deze basislijnen omsluiten dus, volgens de ncsische regering, zuiver nationale wateren; al is nog niet bekend, deze lijnen precies getrokken worden, de Javazee, Floreszee, lazee en Straat van Makassar beschouwt men blijkbaar onder als integrale bestanddelen van het staatsgebied. De verzekering, Ie vreedzame doortocht van buitenlandse schepen door deze natio- wateren wordt gegarandeerd (voor zover deze niet in strijd is de Indonesische soevereiniteit of veiligheid) moet in dit verband en gebaar worden beschouwd, dat de andere staten poogt gerust Hen zonder het nemen van discriminatoire maatregelen te verhin- en niet als de erkenning van een regel van volkenrecht. Het van vreedzame doortocht vormt immers een der hoofdkenmerken het regime der territoriale zee- en niet van de binnenwateren, ic dit ook zij, wij staan hier voor een nieuwe stap in een lange van aanspraken die, vooral na de jongste wereldoorlog, een ige aantasting van de vrije zee inhouden. Naar de ruimte geme- die dergelijke aanspraken binnen de nationale soevereiniteitssfeer ten te brengen, moet de Indonesische maatregel met de meest trokken claims vergeleken worden, die de laatste jaren naar voren (cbracht. Hantering van de „basis-lijn" bekend voorbeeld in deze zelfde rormt de poging van enkele Zuid- aanse staten, over 'n breedte van mderd mijl vanuit de kust (onder om van een uitbreiding der terri- zee) hun heerschappij te laten en de buitenlandse visserij aan te leggen, een poging, die in ipbrengen van de walvisvaarders Ie reder Onassis haar hoogtepunt ndonesische maatregel heeft ech- bijzonder aspect. Interessant is nmers de methode, waardoor In- het odium van een werkelijk iporige uitbreiding van de terri- zee van haar schouders afwen- rwijl toch gehele binnenzeeën als aal gebied worden geannexeerd, iddel, dat hiertoe blijkbaar wordt «rend, en bijzonder vrij wordt ge- rd, is de „basislijn", erritoriale zee een strook kust- raar de staat met inachtneming regels van het volkenrecht zijn mag laten gelden wordt in de gevallen van de laagwaterlijn af n. Waar de kust echter een inge- verloop heeft, en waar in- tn en landuitsteeksels het gebruik ze basislijn bemoeilijken, is (bin- ipaalde grenzen) het trekken van lijnen tussen de meest vooruit- mde landgedeelten gerechtvaar- odat de territoriale zee vanuit een latig vereenvoudigde basislijn kan gemeten. Het zeegebied, dat deze grens ligt, wordt dan door wateren gevormd, waarvan het niet aan de specifieke regels en is waarmee het volkenrecht de van de kuststaat in de territo- se beperkt. jaren geleden gaf het Interna- Gerechtshof, door haar uitspraak Tisserijgeschil tussen Engeland en gen, aan het trekken van rechte oen een hechtere grondslag; het pelde deze praktijk in het con- eval van de Noorse kust als een itisch toepasselijke, eigen metho- volgens bepaalde en niet al te criteria kon worden aangewend, eze uitspraak aangemoedigd, en hulp van een vrije interpretatie ei, deed IJsland de visserijwereld kken toen het nieuwe basislijnen igde, die tot resultaat hadden de andse vissers uit brede stroken te verjagen. chipel geen geografische eenheid tt Indonesië echter een beroep (ze figuur, waarvan de toepassing otte (binnen hoe brede grenzen aan de algemene richting van de (jn gebonden is? Een blik op de leert wel anders! Hier gaat het m het recht trekken van een in- keld kustverloop. Indonesië steunt blijkelyk op een ander en veel uzer principe, op grond waar ten eilandengroep voor de meting ie beslissing als het ware als een jjkskundige eenheid zou mogen tn beschouwd. rechtvaardiging is gebrekkig, duidelyke rechtsregel ontbreekt ten enemale. conferentie, die in 1930 onder tn van de Volkenbond werd ge en tot taak had zekere hoofd- van- het volkenrecht te codifi- kon op dit punt geen resultaat bereikt. Hoogstens was toen een merkbaar, voor archipelgebie- bjjzondere regel te introduceren, n de toepassing echter aan be- n maxima gebonden zou zijn wat dte van de tussenwateren betreft, bet gebrek aan overeenstemming grote verscheidenheid der feite- gegevens bleken, onoverkomelijke lalen te zijndie de Commissie iternationaal Recht van de Ver- Naties ook niet heeft kunnen linen. Deze heeft er zich toe be- le hoop uit te spreken, dat de iteonferentie, die volgend jaar in bijeen zal komen, in de heer duisternis enig licht zal laten 'oorbeeld der Philippijnen nesië staat echter niet alléén. In ent verleden hebben de Philippij- zeestroken, die de eilanden van lippijnse archipel verbinden, tot lal gebied verklaard, en aldus, meer, een binnenzee van grote l (de Soeloezee) ingelijfd. Maar een ruimtelijke bepaling ontbreekt mate, waarin een archipel voor kten van de basislijn als eenheid mag worden beschouwd, is er geen aan leiding dergelijke aanspraken enige le gitimiteit toe te kennen. De omvang van de geannexeerde tussenwateren maakt het trouwens hoogst onwaar schijnlijk, dat een nieuwe rechtsregel deze aanspraken ooit volledig zal recht vaardigen. In beide gevallen heeft men te doen met inbreuken op de vrije zee. waartegen andere Staten met het volste recht protest kunnen aante kenen. Twaalfmijls-zone De ambitieuze wijze, waarop Indonesië haar binnenzeeën annexeert, kan haast doen vergeten, dat de territoriale zee die als het ware naar buiten wordt ge schoven, en voor een gedeelte geen llllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll reële kustlijn meer volgt tegelijkertijd van drie mijl tot twaalf mijl wordt ver breed. Een volstrekte veroordeling spreekt hier waarschijnlijk minder van zelf. Het hoofdstuk van de breedte der territoriale zee wordt sinds jaar en dag door ver gaande onenigheid gekenmerkt. De Commissie voor Internationaal Recht van de Verenigde Naties kon verleden jaar op dit punt slechts een halve oplossing bereiken, door de breedte van twaalf mijl als maximum te stellen en niet als al gemene, door ieder land te erkennen rechtsregel. Een breedte, die de twaalf mijl overtreft, wordt volgens de Com missie door het volkenrecht niet ge doogd. Verder kon de Commissie niet gaan; zij constateerde slechts, dat iedere breedte, die tussen de klassieke drie mijl en dit maximum van twaalf mijl in ligt, vaak door de staten, die zelf een mindere breedte verkiezen, niet wordt erkend. Er bestaat met andere woorden voör andere staten geen enkele plicht, voor de Indonesische twaalf mijl het hoofd te buigen behalve voor zo ver zij zelf op een territoriale zee van deze omvang een aanspraak laten gelden. Nieuwe inbreuk op Volkenrecht Het zou echter gevaarlijk zyn, de heersende situatie in volstrekt relati vistische termen te beschrijven. De belangrijkste traditioneel zeevarende Minister mr. J. M. A. H. Luns tijdens zijn verklaring in de Twee- de Kamer over de gebeurtenissen mogendheden waaronder de Vere nigde Staten, Engeland en Nederland blijven de drie-myls-grens getrouw. Bij gebrek aan enige andere vaste breedte kan men aan deze grens een bijzonder gewicht moeilijk ontzeggen. Zij steunt op een eerbiedwaardig ver leden en respecteert het algemeen be lang van de vrije zee. Wanneer deze argumenten als doorslaggevend worden beschouwd, dan kunnen de Indonesi sche twaalf mijlen als een nieuwe in breuk op een regel van volkenrecht wor den gebrandmerkt, waarvan de legiti miteit zeker niet automatisch door het feit wordt weerlegd, dat vele lan den aan een bredere territoriale zee de voorkeur geven. Tegen de zich snel uitbreidende prak tijk, op de kustzeeën beslag te leggen, moeten de zeevarende naties hun eigen belang verdedigen, dat met één belang rijk facet van het algemeen belang over eenkomt: de vrijheid van de internatio nale communicaties overzee. Voor zover de nieuwe aanspraken door een duide lijk economische motivering worden ge dragen, en slechts een beperkte, voor specifieke doeleinden gewenste heer schappij in de kustzee nastreven, bestaat er nog enige kans op redelijke compro missen, die de essentialia van de vrijheid der zee niet aantasten lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllll In bijgaande beschouwing geeft een bij uitstek deskun dige, wiens naam in verband met zijn positie niet kan wor den genoemd, een beschouwing over het recente besluit van Indonesië om de omvang der territoriale wateren te vergro ten met naar ruwe schatting vier miljoen vierkante kilo meter zeegebied tussen en rond de eilanden van de archipel. Terug van langste sleepreis Vóór Kerstmis en Oud en Nieuw weer thuis (Speciale berichtgeving) Thuis met de feestdagen na byna 11 maanden slingeren op de lange deining in een sleepreis, die niet alleen de blauwe wimpel van de zeesleepvaart opleverde, maar ook de langste sleepreis ooit volbracht dat kon de bemanning van de Oceaan van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst zeggen, toen zjj vanmorgen om half vijf de Waterweg binnenkwam, die zy op 4 februari had verlaten. Met Kerstmis en Oud en Nieuw thuis! Ze hebben het verdiend en het werd mogelijk omdat de directie de nog slepende Oceaan midden op de Atlantische, 12 dagen geleden, Het aflossen door de Rode Zee, die de sleep overnam, waardoor de Oceaan er de sokken in kon zetten.naar huis. Zij wilden de regering omverwerpen; ook vijftien arrestaties op Anibon Volgens overste Soekendro zouden de extremisten, die de aanslag op de pre sident hebben gepleegd, ook voornemens zRn geweest de regering omver te werpen, en premier Djoeanda, de overige ministers van het kabinet en de chef staf te vermoorden. Andere verdachten zjjn nog voortvluchtig. Kapitein Dirk Strybos en zfjn man nen kunnen het in hun persoonlijk jour naal schrijven, dat ze met 34.811 ge sleepte mijlen de Blauwe Wimpel ver overden tussen 1 september 1956 en 1 september 1957. En met de Clyde samen maakten zij de langste sleepreis met een voor de sloop bestemd Argentijns slag schip van Puerto Belgrano door het Panamakanaal en over de Stille Zuidzee naar Hikari in Japan15.190 zee mijlen in 96 dagen slepen. Het is een reis geweest zonder spectaculaire voor vallen als met de gewone portie slecht weer, die men overal op de wereld kan ontmoeten, niet meetelt. Of spectaculair zou moeten zijn, dat ze maar net twee dagen met die zware sleep in Hikari (Japan) waren aangekomen, toen daar een knaap van een tyfoon over kwam zeilen, waarin ze het danig benauwd zouden hebben gehad, als ze nog buiten waren geweest met die klomp staal ach ter zich aan de tros. Op 12 dagen na zijn ze 11 maanden op reis geweest. Het begon met de losse boot naar Poole en vandaar met een bak naar Maracaibo. Vandaar naar New Orleans en met een duwboot naar Buenos Aires via Trinidad als bunker haven. Dat kwam mooi uit, want twee in Indonesië. Naast hem minister- president dr. W. Drees. dagen voor de aankomst in Trinidad kreeg stuurman Hollenberg blindedarm ontsteking. Ze hebben hem in de bun kerhaven achtergelaten. Een paar we ken later, in Puerto Belgrano, kwam de stuurman weer aan boord. Dat kan te genwoordig met dat vliegen. Daar in Puerto Belgrano, de Argen tijnse oorlogshaven, hebben ze met de Clyde, kapitein A. van Dorp, het oude slagschip Moreno aan de tros genomen. In Christobal werd gebunkerd. Daarna door het Panamakanaal en op 12 juli waren ze ter hoogte van de Hawai- eilanden. De Clyde gooide eerst los en ging bunkeren, terwijl de Oceaan alleen ver der sleepte. Toen de Clyde de sleep overnam, ging de Oceaan naar Hawai om te bunkeren. Een paar dagen later joeg de sleep boot achter de sleep aan, die echter een stevig eind was opgeschoten. Want de nieuwe Clyde haalde er met gemak zes mijltjes per uur uit. Een week later was de Oceaan toen weer by de sleep en zonder mankeren leverden ze na 96 dagen het gevaarte in Hikari af, gesleepte afstand 15.190 myi. Veel slepen Met de losse boot ging de Oceaan toen via Hawai naar New Orleans en van die tijd af werden heel wat sleepreisjes met allerlei objecten in het Caraibische zee gebied gemaakt, zo tussen New Orleans en Maracaibo, waar momenteel heel wat te verslepen is voor de oliemaatschap pijen. Van Curasao naar Aruba hebben ze toen nog de tanker Esso Brasil ge sleept, die machineschade had. De Orestes van de KNSM, die aan de grond gezeten had, brachten ze naar Curasao en toen was het thuisvaren. In de Golf van Mexico kregen ze een lichter met propaangas geladen aan de tros. De sleep moest naar Italië. Daar zou de Oceaan nu nog aan liggen trek ken ergens midden op de Atlantic, als niet besloten was de boot naar huis te laten komen. De Rode Zee werd de At lantic ingestuurd en op heel wat hon derden mijltjes ten oosten van de Ber muda's kwam de aflossende boot by de sleep. Met mooi weer kon de lichter over worden gegeven. Met de sloepen brach ten ze de runners over, die ook naar huis mochten komen en heel wat mate riaal konden ze met de reddingsboten nog overzetten. Toen was de Oceaan een vrij schip. Op 12 december werd koers gezet op het Kanaal en gistermorgen vroeg liep het schip de Waterweg binnen. Op dezer eis werd niet minder dan ruim 31.000 mijlen slepend afgelegd. Volgens Soekendro is ook de voorma lige wnd-chef-staf van de Landmacht, kolonel Zoelkifli Loebis, die sedert zyn mislukte poging tot een staatsgreep in november vorig jaar voortvluchtig is, bij dit complot betrokken. Door degenen, die voornemens waren de regexing omver te werpen, was ge bruik gemaakt van de Daroel islam beweging en van een aantal officieren van het leger en leden van jeugdorga nisaties. Volgens Soekendro is de gearresteerde neef van de chef-staf ook een neef van i kolonel Zoelkifli Loebis. Soekendro deelde mede. dat het on derzoek in de aanslag op de president thans ds slotfase nadert. Tot de gearresteerden behoren enige leden van de landmacht, van de Daroel Islam en en kele andere personen. Gevraagd of er verband bestaat tus sen de aanslag op de president en op de opstandige bewegingen in de buiten gewesten, zeide Soekendro: „in het alge meen niet". A. de Wit moet de Antillen verlaten Aan de heer Adriaan de Wit, hoofd redacteur van de te Willemstad, Curacao verschijnende „Beurs- en Nieuwsberich ten", Is gisteren medegedeeld dat hU de Antillen binnen dertig dagen moet ver laten en er niet terugkeren. De heer De Wit is, als bekend, door publikaties in zyn blad in conflict ge komen met de landsregering van Cura sao. De heer De Wit kan op grond van artikel 203 van het Wetboek van Straf recht tegen dit bevel in hoger beroep gaan. De „Beurs- en Nieuwsberichten" meldt, dat zijn hoofdredacteur daar on verwijld gebruik van zal maken. In af wachting van de beslissing van de gou- verner laat het blad commentaar ach terwege. De „Amigoe di Curacao" zegt in een commentaar, dat de gewraakte artikelen van de heer De Wit voornamelijk op politiek niveau stonden, hetgeen het moeilijk, zo niet onmogelijk maakt voor een ieder aanvaardbaar te doen worden, dat de tegen de regering gerichte kritiek het algemeen belang heeft aangetast. Het blad noemt het middel van uitsto ting te grof om er de stryd der ideeën mee te kunnen winnen. Het besluit met te zeggen, dat het besluit een teken aan de wand is voor allen, die democratische vrijheden, waarin elementaire menselijke rechten zyn verankerd, ter harte gaan. NABETALING GARANTIETOESLAG MELKPRIJS Het is gebleken dat er geen bezwaar bestaat tegen het afgeven van verklarin gen door zuivelfabrieken omtrent de nog na te betalen garantietoeslag voor het melkprijsjaar 19561957. By de nabetaling zal tenminste een bedrag van t. 35.per 100 kg melkvet worden uitgekeerd. Op grond hiervan kunnen de zuivelfabrieken berekenen voor welk bedrag elke leverancier ten minste in aanmerking zal komen. Indien de veehouder daar prys op stelt, kan het zuivelbedryf daarover een verklaring af geven. welke wellicht de kredietverlening kan bevordereen. De minister van Landbouw. VisserU en Voedselvoorziening deelt dit mee in een brief aan de. Tweede Kamer. De militaire autoriteiten in Zuid- en Midden-Sumatra en in Noord-Celebes hebben de aanslag veroordeeld als een „daad van terrorisme". Tot slot deelde overste Soekendro nog mede, dat op Ambon niet gevoch ten wordt, doch dat daar kortgeleden 25 personen, waaronder 15 belangrijke figuren, zyn gearresteerd. Marianne krabbelt er financieel bovenop Tech zal 1958 nog moeilijk jaar zijn, zegt Pflimlin „Ons land is weer eens in een moel- lyke periode gekomen", zo verklaarde de Franse minister voor Financiën en eco nomische zaken, Pierre Pflimlin, gister avond in een rede voor radio en tele visie. De minister gaf een uiteenzetting van de geneesmiddelen, die de regering voornemens is in verband met de hui dige financiële toestand toe te passen. Hij herinnerde eraan, dat op 6 novebber J.l. de staatskassen leeg en de devie zenreserves bijna uitgeput waren. De regering begon met de staatsuit gaven op de begroting voor 1958 met 800 miljard frank te verminderen, en daarmede de inflatie. De poging tot financiële gezondmaking begint haar vruchten af te werpen. De goudprys is gedaald. De deviezeninkomsten zyn toe genomen. De minister zei goede hoop te hebben, dat men zal kunnen blyven voortgaan met de voorziening van de industrieën met grondstoffen en dat daardoor de kans op werkloosheid ver dwijnen zal. „Wat my het meest bezig houdt". aldus Pflimlin, „Is het vraagstuk van de pryzen". Hij herinnerde eraan, dat de regering het voornemen heeft tot invoer over te gaan, om de schparste te bestryden en van al haar bevoegdheden gebruik te maken, om de speculanten op een voor beeldige manier te straffen. Het jaar 1958 zal een moeilyk jaar zyn, aldus Pflimlin, die verklaarde, dat de door de regering begonnen stryd slechts gewon nen zal kunnen worden, wanneer ieder een zijn aandeel in de opofferingen aan vaardt. Overstromingen en voedselschaarste op Midden-Java Naar het Indonesische persbureau Pia meldt, heeft Java te lijden van overstromingen en voedselschaarste. Het voedseltekort doet zich voor in 30 onderdistricten in Midden-Java, waar ruim een kwart miljoen mensen wonen. Voorts is er door overstromin gen in Midden- en West-Java schade aan rystvelden aangericht. Midden- en West-Java hebben een totale bevol king van 50 miljoen zielen. Volgens Pia is het rijsttekort in Mid den-Java een „ramp". Het plaatselyk bestuur werkt aan plannen om voedsel te distribueren en werk te verschaffen aan de bevolking. Het onafhankelyke blad „Indonesia Raya" meldt in een hoofdartikel, dat de bevolking van het eiland Soembawa (Oost-Indonesië) en Boroea „om ryst roept". Het blad voegt hieraan toe: „Als minister Soemarjo (de minister van landbouw» niet in staat is de rystprljs in de hand te houden, is er nog altyd een eervolle uitweg voor hem: „aftre den". Politieke zet? Het tijdstip waarop de Indonesi sche maatregel is afgekondigd, en haar eigen kenmerken, geven echter aanleiding tot het vermoeden dat het hier hoofdzakelijk een politieke zet betreft, die door de heersende vlaag van nationalisme kan worden verklaard of (concreter gezegd) door de wens, de Nederlatidse scheepvaart naar Nieuw-Guinea lam te leggen. Hiertoe biedt een vrije interpreta tie van de Indonesische soevereini teit en veiligheid vergaande moge lijkheden. De aanspraak steunt dus niet op belangen, waarmee binnen een vol kenrechtelijk kader geredelijk een bevredigend compromis zou kunnen worden uitgeiverkt. Aan de mogelijk heid van een volledige tenuitvoerleg ging kan verder worden getwijfeld. Het zou dus derde staten moeilijk kunnen vallen, de Indonesische maatregel volkomen au sérieux te nemen. Hammarskjöld in Gaza De secretaris-generaal van de Ver. Naties. Dag Hammarskjöld, is gisteren uit Cairo in Gaza aangekomen. Hij zal het kerstfeest met de VN-troepen aan de Egyptisch-Israëlische grens vieren. Bij zijn aankomst in Gaza bood een tienjarig Arabisch meisje hem een witte duif aan. die aan de nek een kaartje had hangen met de woorden: „Recht gaat boven macht. Er zal geen vrede in het Midden-Oosten zijn, tenzy de (Pa- lestynse) vluchtelingen naar huis te rugkeren". De secretaris-generaal werd luide toe gejuicht door militairen van de V.N.- troepen en Arabische vluchtelingen. Na zijn bezoek aan de V.N.-troepen keert Hammarskjöld naar Cairo terug voor besprekingen met president Nasser van Egypte, vermoedelnk over de Egyp tisch-Israëlische bestandscommissie, die al een jaar niet meer bijeenkomt en vraagstukken die verband houden met het Suezkanaal. Het Koninklijk gezin tijdens de opvoering in het Paleis Soestdijk van het kerstspel, waarin Prinses Marijke meespeelde. Van links naar rechts Koningin Juliana. Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix Irene en Margriet. Nu aanslag op Soekamo: Mohammad Natsir, de voorzitter van de islamitische partij Masjoemi, een neef van de chef-staf, generaal-majoor Nasoetion, en nog 58 andere personen zijn gearresteerd in verband met de mislukte aanslag op president Soekamo op 30 november. Dit werd bekend gemaakt door het hoofd van de militaire inlichtin gendienst van de Generale Staf, luitenant-kolonel Soekendro tijdens een vandaag in Djakarta gehouden persconferentie.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7