Kerstmis in Australië is dikwijls een uiterst werelds feest „Wordt als de kinderkens Rijwielen lederen kleding - wasmachines - LANGEZAAL - Stille Rijn 3—4 DINSDAG 24 DECEMBER KERSTNUMMER PAGINA 4 Onbegrensde lie fdadigheid Lessing van dorst kent generlei grenzen (Van onze correspondent in Sydney) Kerstmis in Australië geeft de immigrant uit Neder land, hoe lang hij hier ook woont, altijd weer reden tot overpeinzing; overpeinzing over de stichtelijke liederen, die weken achtereen door de luidsprekers in de grote warenhuizen klinken en over de blerrende aankon digingen van wijnwinkels en café's om tijdig zoveel moge lijk bier te bestellen; overpeinzing over de activiteit van slagers, kruideniers en andere winkeliers om ons al in de eerste week van september te laten weten dat de ham en de plumpudding nu al kunnen worden besteld op afbeta ling en dat de kerstkaarten al klaar liggen in de etalages; overpeinzing ook over het grote feest, dat in Wagga Wagga in het binnenland wordt gehouden en dat het „vrolijkste feest in Nieuw-Zuid-Wales" heet. Het pro gramma maakt gewag van „carnaval-nachten, muziek korpsen, orkesten, conferenciers, dansen op straat, con- fetti-gevechten en grand gala voor de kroning van Miss Wagga Wagga, allemaal in de kerstweek onder auspiciën van de Kamer van Koophandel. Acht dagen lang, tot nieuwjaarsmorgen, wordt er feest gevierd Voor de kinderen in Zuid-Australië begint het kerst feest met een monster-optocht door de straten van Adelaide. Een levensgrote namaak-olifant opent de stoet van ontelbare praalwagens met heldenfiguren uit de kindersprookjes. Met het kerstfeest als herdenking van de geboorte van Christus heeft dit alles niets te maken. Deze sprookjes-optocht is, zegt men, de grootste ter wereld. Het vorig jaar was hy meer dan een kilometer lang. Het kerstmannetje is het sluitstuk van de processie, compleet met rendieren en slee. Gelukkig wordt de christelijke gedachte niet helemaal verbannen. Hoe weinig intieme sfeer het kerstfeest in het warme Australië ook heeft, de spontane hulp, die in deze dagen wordt verleend aan behoeftigen en kinderen, moet als een directe uiting van christelijke liefdadigheid wor den beschouwd. Het grootste „kerstfeest" (als ik het zo noemen mag) wordt gehouden in een stadion in Sydney, waar vierduizend behoeftige kinderen verwelkomd worden door de Gouverneur van de Staat en allen een stuk speel goed ontvangen. Ze worden onthaald op een show van radio-artiesten, muziekorkesten, Schotse pijpers en dan sers. De organisatie is geheel door particulieren op touw gezet. De kosten worden bestreden door vrijwillige bijdra gen, die dit jaar meer dan 50.000 gulden bedragen, maar in depressie-jaren, toen twaalfduizend kinderen waren uitgenodigd, het veelvoudige daarvan waren. Sinds 1945 worden in Hyde Park, in het hartje van Sydney, iedere kerstweek kerstliederen bij kaarslicht gezongen. Dan komen, nadat de zon ter kimme is gedaald, duizenden mannen, vrouwen en kinderen met kaarsen in de hand tezamen, om door het zingen van kerstliederen de steeds nieuwe boodschap van Christus' komst op aarde te verkondigen. Ook in andere Austra lische steden kent men sinds jaren deze indrukwekkende betoging van christelijke geloofsbelijdenis. In Sydney wordt zij nu voor de twaalfde keer georganiseerd door een der grote dagbladen en een commercieel radiostation. Voor het eerst hebben de organisatoren ook aandacht ge- tengroepen uitgenodigd een bijdrage televeren tot verho- schonken aan de immigranten. Zij hebben alle immigran- ging van de stichtelijke sfeer en de Nederlander, dr. Cornelis Wouters, verzocht de organisatie hiervan op zich te nemen. Dr. Wouters, die over geheel Australië bekend staat als de man, die de verbreiding van Nederlandse cultuur in Australië sterk ter harte gaat en altijd klaar staat haar ook daadwerkelijk te bevorderen, zal alle immigrantengroepen leiden. Zij komen in nationaal kos tuum en zullen elk hun eigen vaderlandse kerstliederen zingen. De opbrengst van de verkoop der programma's en kaar sen wordt bestemd voor een ziekenhuis. In Redfern, één der oudste wyken van Sydney, met vele krotten, wordt elk jaar met Kerstmis een „uitdeling" ge houden van pennies (2% cent stukken), die caféklanten in de loop van het jaar telkens wanneer zij een biertje bestellen als wisselgeld in een glas hebben gedaan. Dit betekent dat er zo'n tienduizend pennies zijn verzameld als het kerstmannetje de dag voor kerstmis in z'n rode jak verschijnt, op de luifel van het café kruipt en ze dan rondstrooit onder de kinderen, die van heinde en ver zyn samengestroomd om hun duitje op te pikken. Ook wordt een grote hoeveelheid suikergoed rondgedeeld. De stam gasten van het café zijn niet karig. Elk jaar besteden zij tienduizend gulden aan kerstcadeautjes voor de kinderen. In de buitenwijken zingen jongens en meisjes van de Anglicaanse Kerk en van andere gezindten tot midder nacht, in groepjes van vyf, kerstliederen. Zij trekken van de ene straat naar de andere. Wanneer zij hun liederen aanheffen, flikkeren hier en daar de lichten achter de gordijnen van de ramen der huizen op, ten teken dat er naar hen wordt geluisterd. Deze gewijde liederen in een stille omgeving, waar de nacht nauwelijks verlichting brengt van de hitte overdag, klinken als de klanken van een ver-verwijderd koor en brengen in vele harten de stemming van Kerstmis, die men zo duidelijk mist in de dikwijls overbluffende vrijgevigheid, waarmede de Austra liërs behept zijn. Kerstmis is voor de Australiërs een tijd van feest vie ren. Op kantoren en fabrieken worden eet- en drink feesten voor het personeel gehouden. Het bier schuimt er over de tafels. Velen trekken van de ene partij naar de andere. Het aantal gevallen van openbare dron kenschap is groter dan ooit. Het is niet ongewoon op deurstoepen of op banken in het park dronken mannen en vrouwen te zien. Zij zitten daar al vroeg in de ochtend. Lege wijnflessen en lege bierflessen liggen verspreid in het gras of staan op raamposten en in hoeken van deuren. Zij zijn er de stille getuigen van dat Kerstmis in Austra lië voor velen een welkome gelegenheid is zich over te geven aan een lessing van dorst naar alcohol. De café's puilen uit. De warmte drijft de drinkers naar buiten, waar zij de trottoirs bevolken. Zij nemen gevulde bier glazen mee in de auto's, die in lange rijen langs de café's geparkeerd staan en wanneer het aantal verkeersonge lukken toeneemt, schudden zij het hoofd over zoveel onvoorzichtigheid. Maar het is typerend voor de Australiër, dat de zegs wijze „Let's have one for the road" Oaten we nog een biertje nemen vóór we wegrijden) zó ingeburgerd is, dat niemand er gewetenswroeging schijnt te hebben. Kerstmis in Australië is een werelds feest.... Engeland is het land van de traditie. Ook de kerst j eest viering is vandaag de dag nog het zelfde als eeuwen geleden. Nog steeds worden de leden van het koor van de Koninklijke Kapel zan St. Peter ad Vincula in de Tower van Londen bijgelicht met stallantaarns, gedragen door •nannen in de zestiende-eeuwse uniformen van ie voormalige lijfwacht van de Britse koningen. (Foto L. Boom. Leiden) „In de mensen een welbehagen". Kan dat zo zijn in deze tijd? Misschien voor jongeren, maar ook voor ouderen? Wij moeten weer als de kinderkens worden, zegt het Woord, om geloof en vertrouwen te bewaren. Werkelijk: géén gemakkelijke opgaaf Ik herinner me, hoe wij, kind nog, geschaard stonden rond de kerstboom, met het grote witte laken er onder om de dennenaalden op te vangen, de mandarijntjes aan de takken om ze laag te houden en de kaarsjes eraan om het „licht" te verspreiden. Er was véél moeite aan vooraf gegaan om alles zó schitterend te krijgen, maar het re sultaat mocht er zijn: van de hoge zilveren punt in de top, tot aan de breed-uitzwaaiende takken onderaan, was het één zee van lieve, vertrouwde, prachtige dingen daar aan die hoge boom: klokjes en belletjes, witte, roze en bruine suikeren kerstkransjes, rode huisjes en alle andere wonderlijke zaken, die het kinder hart in verrukking brengen en de échte, ivarm bezielende kerstsfeer in huis brachten En wat het voornaamste was: dat kleine kribje met Jozef en Maria en het Kindeke Je zus en de Drie Wijzen uit het Oosten en de os en de ezel, op de voorgrond! Het was alles zó mooi, dat we geen óóg van dat tafreeltje konden afhouden, misschien omdat we toen nog, zoals het hóórde, écht kinderlijk waren en „blij" konden zijn. Echt blij Zijn we dat nog, na een jaar van zoveel beschamend-schokkende gebeurtenissen en met zoveel leed en smart in 't rond? Het zal wel altijd zo geweest zijn, maar toen ive nog kinderen waren, wisten we 't niet en hóórden we 't - gelukkig - niet. Wij moeten het „In de mensen een welbe hagen" straks niet alleen „zingen", maar ook waarachtig „doorleven", wil het voor het. in nerlijk wezen betekenis hebben. Er zullen op de kerstdagen duizenden kinde ren zijn, die het, oprecht van zin, zingen. Laten de ouderen, zij die het (nog) goed hebben en zij, die al zoveel leed droegen, pro beren méé te zingen tot heil van een voortdu rend strijdende mensheid in haar gehéél, op dat het mededogen der hogere krachten haar stuwe naar het plan, waar het „welbehagen" géén fictieve, maar reële waarde bezit. Als kinderen, nog eerlijk en onbevangen zin gen van alles, ivat het „Goede" dient, zal dit ook de ouderen, kunnen openstellen voor een nieuwe wereld, ivaarin dat Goede niet - zoals nu nog altijd - hardnekkig wordt uitgebrand. Idealisme? Misschien: maar zónder idealisme heeft deze wereld, noch het eigen bestaan waarde of toekomst En alleen mét „idealisme" zal ons hart wer kelijk „blij" kunnen zijn! FANTASIO Nu is 't zo anders: kinderen leven mee met alle gebeurtenissen, vrolijke, zowel als dra matische. Er wordt aan tafel over dat alles véél meer gepraat dan vroeger, radio, televisie, film: ze zijn er en men kan kinderen daarvan niet weghouden. De tijden zijn ook véél schokkender, direct treffender, snijdender dan in ónze jeugd: de kinderen veranderden méé. Tóch zal 't de moeite waard zijn - ondanks élles - vast te houden aan - en terug te grijpen naar dat Woord: „Wordt als de kinderkens", om iets van ons kinderlijk geloof en de blijd schap, die daarvan uitgaat, in ons hart te be waren. opdat we niet ten prooi vallen aan een innerlijke chaos, die een mens op de duur ver scheurt SLEUTELTJES AANGEBODEN Autorijschool „Beatrix", ge diplomeerd instructeur B.B.N.L. vermindert Uw praktische les sen door theorie-onderwijs met films Lesmateriaal Ford Tau- nus Beatrlxstraat 4. Tel. 30319 i» Kinderfoto's? Natuurlijk Studio Koopman, Hooigracht 96. De klnderfotografe die het kén! 3 leuke briefkaartfoto's van üw kindje vanaf f 3.75. Bespreekt tijdig. Tel. 31701. O) Horloges. Wi) leveren voor slechte 39.50 een prima 21- steens anker herenpolshorloge, waterdicht, schokvrij, anti- magnetisch stalen bodem, on- breekb. veer. 1 Jaar schrift, ga rantie. Alleen het Rlngenhuis. Morsstraat 9. 200 bloembollen voor slechts f 11.50, bloeien allemaal. Half pakket f6.50. Vlielands Zaad- handel. Nieuwe Rijn 50 t.o. 't Gangetje. „Roslne" geeft de hoogste prijs voor goud, zilver en Ju welen. Grote keuze in verlo vingsringen. gouden, zilveren en verzilverde artikelen. Het adres voor alle reparaties en uurwerken. Steenstraat 16, te lefoon 26854. Autorilschool Rogier, f 50 per 10 lesuren. Erkend en gediplo meerd Instructeur. Oude vest 33 D. Tel. 24120. Knlttax de koning der brei machines. Met 198 naalden, draadgelelder. kluwenhouder, toerenteller en verende tong naalden, prijs f 360.Model 164 naalden, de breimachine voor ledereen f 270. 't Breima chinehuis Haarlemmerstraat 196 a. Lelden. Telef. 23214. Solex Standaard f 349.50, p. m. f 17.30, Solex de Luxe f399.50, p. m. f20.24 inclusief all risk verzekering. Service Station. Gebr. Huisman. Ho- gewoerd 66—68, telef. 31292. Verhuur zonder chauffeur, 4-, 5- en 6-pers. all risk ver zekerd. De zaak met de grootst mogelijke service. Bil lijke tarieven. Werkhoven's luxe autoverhuur. Van 't Hoff- straat 11. Telef. 22300. Wasmachines. Een mooier geschenk is niet denkbaar, Indien U tenminste een merk- machine koopt, b.v.: Mlele, Erres. Edy, reeds vanaf f 2.50 p. week en prima service. Joop Nleuwenhuls, Korte Mare no. 6. Iedereen Is enthousiast als wij üw matras overtrekken met damast, éénpers. vanaf 19.50, tweepers. f26.50. Smlt's bedden-tapijtenmagazijn. Mare 98 .Vrouwensteeg 9. tel. 23913 Horloges, wekkers, klokken, van elk model worden door ons snel en vakkundig op eigen atelier gerepareerd. Eventueel afhalen en bezorgen. Fa. Jan M. Pierrot, Maarsmanssteeg 21 Lelden. Tel. 20778. W(j verzorgen alles op accu- Sebied. Gratis verzorging van 'w batterij en doormeten van de elektrische installatie. Heeft U startmoellijfcheden? Gratis advies. Accu-Service Groenen, Nieuwe Rijn 106, telef. 23140, Lelden. Gloednieuwe voor export be stemde stofzuigers f89.50, was machines f 135.Beide met schoonheidsfoutjes; volledige garantie. Eventueel gemakke lijke betaling. Vrijblijvende demonstratie. C.M.F. fabrleks- kantoor Spul 214, Den Haag, telef. K 1700: 11.34.91 b. g. g. 11.53.96. Nieuw. Caltex edel-haard- olie meer warmte voor minder geld! Speciaal Caltex prodiukt. Reukloos en geen roet. Neemt proef. Bestellingen Caltex Ser- vlcedlenst. Fa. Sasburg. De Wetstraat 35, Leiden. Telef. 21523. Verkeersongevallen gebeuren door onvoldoende verkeersken- nls. OudriJbewijs-examlnator Kwak bespreekt iedere woens dag 8 uur n.m. m. b. van licht beelden en verkeerstafel de voorschriften, f 1.50 p. p. Zoe- terwoudseslngel 104, telefoon 22806. Het juiste adres voor het overtrekken van Uw matras is De Kleine Winst Haarlemmer straat 51. 1-persoons f 19.50, 2- persoons f 26.50. Rijbewijs? Erkende Bondsry- school. Gediplomeerd Instruc teur. Lessen onder volle ga rantie. Hendriks, Schelpen kade 3 a. Zeemanlaan 17. Alle motoronderdelen heeft motorslopery Cor Bolman. Hekkelaan 223, Den Haag. tele foon 11.45.01. Kousenreparaties. Klaar terwijl U wacht. De Haas. stoffen-, en damesmode-maga zijn. Haarlemmerstraat 8082. Kerstcadeau. 50 visitekaart jes met naam en adres f 3.75. 100 stuks f 5.50. Voor kerst be steld, ballpoint cadeau. Pracht sorte. \g verlovlngs-, huwe lijks. en geboortekaartjes. A. A. Verhoog, Haarlemmer straat 29. Tel. 22197 en 25374 Damespolshorloges. Edel- doublé, 17 st. anker onbr. veer schokvrij (Incabloc). In de on overtroffen EWE-anker kwa liteit. Geen f 79.50, slechts f 57.50. ,,De Goedkopere Zaak", S. v. d. Water en Zn., Haar lemmerstraat 207. Alba Llen wasmachines f 395 met sneldroger. Gaan 'n men senleven mee. Enkele bescha digde machines belangrijk goedkoper. Ook gemakkelijke betalingsvoorwaarden. Fa. Dusoswa, Turfmarkt 2. Lelden. Kerkstraat 48, Noord wijk. Zeeweg 1. Katwijk aan Zee. Rijwielen f 25 goedkoper. Enorm restant kinderrijwie len, voor jongens en meisjes, met remnaaf, 5 kleuren. Volle garantie. Thans f 56.Alleen contant. Fa. Dusoswa, Turf markt 2, Lelden Kerkstraat 48 Noordwljk, Zeeweg 1, Katwijk aan Zee. ■Rooijackers en naaimachines een begrip: prima kwaliteit, voordelig vlotte serviceVraagt vrybiyvend bezoek aan huis en ook U zult overtuigd zijn. Naaimachinehandel Rooijackers Leemansstraat 31. Leiden. Tel. 31324. Voor oudejaarsavond tijdig Uw schotel bestellen. Hors d'oeuvres, zalmsalades, huza rensalades. Russische eieren. Garnalensalades en hamsala des. Croquetten, bitterballen enz. Huize Gerard De Wekker Herengracht 100. Tel. 21935. B Een schilderstuk is een nut tig geschenk van blijvende waarde. wy hebben voor U een enorme sortering, reeds vanaf f 16.50 voor boven dres soir, compleet met lijst. Lys- tenmakerij „De Concurrent", Haarlemmerstraat 72. Een slecht kerstrapport? Onderwijzer heeft nog enkele uren vrij voor het geven van bijlessen en hulp bij huiswerk tegen normale vergoeding. Br. bur. v. d. blad no. 2028 k. V.W. zlg-zag naaimachines van de „Victoria" Werke A.G. Neurenberg (Did.), sinds 1836, en de Carson als gewone huls- houdnaaimachlne lopen soe pel en geruisloos! Uw adres: Lelden. Tel. 31324. Naaimachines kunt U overal kopen. Kwaliteit en service krijgt U bij Dernee. Haven 7. Tel. 25365. Wasmaeh. vanaf f 125. Langzaam wasser f 259. Merk- mach. Erres, Servls met elektr. wringer. Turbulent met ver warming. Gemakkelijke beta ling. Tel. 30372. Oude Singel no. 206. H Valda droogcentrifuge f 166.50 met deksel. Xanta, kunt U op aanrecht plaatsen. AEG. Cordes vanaf f 2.50 per week. Tel. 30372. Oude Singel 206. Financiering van Uw auto, bromfiets, scooter en motorrij wiel. Alle verzekeringen. Ass.- kantoor C. W. Betcke, Kanaal- weg 11, Leiden. Telef. 26785. Opel Rekord 1957 te huur zonder chauffeur. Tevens nieuwste Ford Consul beide met radio en een Morris Minor Alleen nieuw materiaal. Billijk tarief. Stipdonk, Hoogl. Kerk- gracht 30. Tel. 31608. Gillende keukenmeiden, vuurpijlen, rotjes, voetzoekers, atoomraketten, zevenklappers, kanonslagen, gouden- en zilver regen. korenbloemregen enz. enz. Bazarpryzen. Victorie- en Hogewoerdbazar, Hogewoerd 31—73. Vuurwerk. Bjj ons Uw vuur werk gekocht, succes verze kerd. Zo Juist ontvangen uit Kat's vuurwerkfabriek, dus kurkdroog, onze grote sorte ring. uitsluitend goedgekeurd vuurwerk. Victorie- en Hoge woerd Bazar, Hogewoerd 3173

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 20