Nederland steeds meer in trek als vakantieland r Het toerisme is een groots bedrijf met vele facetten De bomen in bloesem- tooi, de schilderachtige kledij van de Beveland- se vrouwen en de altijd zindelijke boerderijen, het vormen evenzovele trekpleisters voor de toeristen uit het bui tenland. J „De waarde van het reizen voor het bevorderen van de goede verstandhouding tus sen de landen is groter dan menigeen denkt". (Dag Hammarskjöld Lieflijk en rustig is het Nederlandse pol derlandschap. Een rus tiek plekje in de van bedrijvigheid gonzende randstad Holland. Juist de scherpe contrast werking tussen de ru moerige steden en de stille natuur heeft een sterke bekoring voor de buitenlandse toeristen. keert, zal aan zijn vrienden en kennis sen de goede en de minder goede kwa liteiten van dit „produkt" opsommen. Het zyn dus de goede kwaliteiten, die de toeristische sneeuwbal aan het rol len brengen. De statistieken kunnen hiervan getuigenis afleggen. Maar het toerisme heeft behalve economische en sociale betekenis ook nog een ander aspect. in bungalows, zomerhuisjes, jeugdher bergen, kampercentra, caravans, boten enz. Ook vallen buiten de statistieken de vele miljoenen toeristen, die slechts één dagje in Nederland vertoeven en er niet overnachtten. Dit zijn uit de aard der zaak in hoofdzaak Duitsers en Belgen. Het dagbezoek vooral van onze zuiderburen neemt van jaar tot jaar toe. Beneluxlanden. Door het reizen binnen het gebied van de drie nauw aaneen gesloten partners leren de mensen hun Belgische, Nederlandse en Luxemburgse buren, hun omstandigheden, zeden en gewoonten beter kennen. Zij krijgen meer begrip en waardering voor elkaar en deze drie zaken nu zijn van enor me betekenis voor de volledige verwe zenlijking van de Beneluxgedachte. (Van een deskundige medewerker) „Bromfietsen zijn gemotoriseerde fietsen, bereden door Nederlandse harakiri- of zelfmoordploegen. De opzet van zo'n bromfiets is: recht op een voetganger af te razen, zo dicht dat hij de haren van je broek scheert. Dan gooit hij achteloos het stuur om en vlak langs het slachtoffer daverend kijkt hij lachend over zijn schouder om". Deze zeker overdreven, maar toch wel komische karakterisering van de bromfiets is afkomstig van een Amerikaans journalist. Hij schreef dit na een bezoek aan ons land. Ook voor hem vormden de fietsers en bromfietsers in ons kleine landje een ware nachtmerrie. Maar des ondanks, door de apartheid, door het unieke aspect van dit soort vervoer, blijkt het toch een zekere trekpleister te vormen. Nu is het op zichzelf wel prettig om te weten, dat de buitenlanders zo gaarne naar Nederland komen en dat zij de niet-fietsende en niet-brom- mende Nederlanders zo prijzen, onder meer om de opvallende properheid. Voort raakt de buitenlander niet uitgepraat over de charmes van Am sterdam, Den Haag, Rotterdam en Arnhem en tal van andere stedenHij is uitbundig enthousiast over onze brede witte stranden, over ons fraaie polderlandschap met zijn draaiende molens en kaarsrechte slotent over onze bloemen, onze folklore, onze Zuiderzeewerken en onze musea. Maar de betekenis van dit alles gaat aanzienlijk verder. In de eerste plaats betekent de steeds toenemende trek van buitenlandse be zoekers naar ons land een niet te onderschatten economisch voordeel. Het internationale toerisme is in feite een vorm van zij het dan onzicht bare export. In plaats van tastbare materiële goederen voeren wij in figuurlijke zin ons landschaps- en stedenschoon en onze cultuur uit tot ver over de grenzen. De hierdoor ver kregen deviezen vormen een welkome versteviging van onze economische positie, doch niet alleen dat, de toeris ten verschaffen bovendien arbeid aan duizenden Nederlanders, die werkzaam zijn in onze hotels, restaurants, café's, vermaakcentra, concertzalen, biosco pen, musea, winkelbedrijven, vervoer middelen, benzinestations en wat al niet meer? De grenspost te Vaals. Niet alleen het normale dagelijkse verkeer gaat door deze uiterst zuidelijke in- en uitgangspoort van ons land, maar ook talloze toeristen glijden in duizenden wagens jaarlijks langs de douaniers ons land binnen. Een produkt Men zou het toerisme kunnen verge lijken met een produkt. Als onze Ne derlandse toeristische inventaris als produkt een goede naam op de wereld markt heeft en dit is een onomstre den feit dan wordt het zowel door de buitenlandse als door de binnen landse afnemers gekocht. De buiten lander, die na zijn vakantie in Neder land weer naar zijn haardstede terug- Fietsers en brommers. Eindeloze stromen, vooral op de spitsuren in het hartje van de hoofdstad. Een bekend beeld in het Neder landse stadsbeeld, maar een nachtmerrie voor de toeristen De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjöld, heeft hierover gezegd: „De waarde van het reizen voor het bevorderen van de goede verstandhouding tussen de lan den is groter dan menigeen denkt". Door te reizen leert men immers andere volkeren beter kennen en be grijpen, hun karakter en levensomstan digheden. Wü mogen deze betekenis niet overschatten, maar ook niet onderschatten. Begrip en waardering voor andere volkeren worden hierdoor vergroot met als gevolg, dat wij een duurzame vrede kunnen benaderen. Vooral daarom heeft het vreemdelin genverkeer recht op aller steun en waardering. Ook Nederland Ook Nederland heeft zich na de tweede wereldoorlog bijzonder snel ont wikkeld tot een geliefd vakantieland. Dat was niet zo vreemd. Ons land was vooral in de eerste jaren na 1945 een goedkoopte-eiland in vergelijking met andere landen. Door het jarenlang gedwongen thuiszitten was er een grote reislust ontstaan, die nog steeds voort woekert. Gezien de cijfers kan men wel aannemen, dat het hoogtepunt nog steeds niet is bereikt. In 1948 boekten de hotels en pensions al even veel be zoeken als in 1938, namelijk 284.000. In 1952 was dat reeds tweemaal zo groot en in 1956 was het miljoen reeds met een stevig aantal overschreden. Hoe wel de balans voor 1957 nog niet kon worden afgesloten, kan thans reeds met zekerheid worden aangenomen, dat het toerisme weer is toegenomen. In feite was en is de omvang van het buitenlandse toeristenbezoek aan ons land echter nog aanmerkelijk gro ter. In bovengenoemde cijfers komen niet tot uitdrukking al die buitenlan ders, die het moede hoofd te rusten legden in volkslogementen of bij par ticuliere kamerverhuurders, in de logeerkamer van familie of vrienden, Stimuleren Alhoewel Nederland allerminst kan klagen over gebrek aan toeristische be langstelling van de zijde van zijn Be- neluxpartners, wordt met alle beschik bare middelen getracht hun bezoek aan het land van hun noordelijke bu ren te stimuleren. De woorden, die Hammarskjöld sprak over het toeris me, zijn uitermate toepasselijk op de In toeristische kringen in België, Luxemburg en Nederland heeft men dit alles duidelijk onderkend. Reeds kort na de oorlog vonden er besprekin gen plaats tussen de leiders van de landelijke vreemdelingenverkeersorga- nisaties en andere belanghebbenden uit deze drie landen om tot hechte samenwerking op toeristisch gebied te komen. In 1951 werden twee comité's gevormd, aan wie een belangrijke U werd opgedragen: het Beneluxcom voor toerisme. Het eerste houdt zi bezig met meer technische zaken, streeft het bijvoorbeeld naar het t form maken van toeristische statisti ken. Ook de classificatie en reglemi tering van het hotelwezen en het va stellen van een reisbureaustatuut 'z onderwerp van gesprek geweest. Uirwisselii Het BelgischNederlands i tracht meer in het bijzonder het vree delingenverkeer tussen België en derland te bevorderen in de vorm v het verspreiden van eikaars pro] gandamateriaal door de V.V.V.'s, wederzijds verstrekken van toeristisc inlichtingen, het uitwisselen van joi nalisten, radioreporters en spreke het houden van lezingen en het ge* van filmvoorstellingen over de toer tische aspecten van het partnerlai Verder heeft dit tweede comité doel: het voeren van gezamenli propaganda in het buitenland ter I vordering van het toerisme naar Beneluxlanden. Zonder twijfel beschikt elk der Bei luxlanden over tal van toeristisc trekpleisters en mogelijkheden. Het hoeft echter geen betoog, dat zij toeristische eenheid meer beteke kunnen krijgen. Bovendien is het zamenlijk propagandistisch vermoj vanzelfsprekend groter en kan een ger rendement opleveren. Vandaar, men de handen ineen geslagen he De concurrentie van andere vakant landen in ons oude werelddeel wc steeds groter. Wij denken hierbij voorbeeld aan Oostenrijk, Zwitserk en West-Duitsland. Ook in toeristfc opzicht geldt derhalve, dat de saro werking in Beneluxverband van grootste belang is. Een zo specifiek Nederlands plaatje, dat het geen commentaar behoeft

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 18