loemlust Lisse vanmiddag geopend t is lente in de H.B.G.-lial ÏVerke 1 ij k Leven Indonesië wil geen Nederlandse Marine in Singapore [e jaargang Maandag 23 december 1957 Vierde blad no. 29324 innacht om 12 uur is men begonnen met de afwerking van de tentoonstelling van „Bloemlust" in de grote hal van H.B.G. te In een nacht tijd heeft men dus alle bloemen moeten plaatsen e hal moeten herscheppen in een voorjaarstuin. Een heel werk, ientallen personen deze nacht uit bed heeft gehouden. Ondanks de tijd heeft men het natuurlijk ook dit jaar weer klaargespeeld, en liddag bij de officiële opening was alles weer keurig gereed. zal het bezoek ook dit jaar groot zyn, vooral op 2de kerstdag. Mede in verband met de verwachte grote belangstelling heeft men het ontwerp in strakke lijnen gehouden, omdat hierdoor meer ruimte overblijft, en een gemakkelijker doorstro ming van het publiek mogelijk wordt. ontwerp was opgemaakt in strakke in tegenstelling met andere jaren, n verschillen en er zullen vele be- zfjn, die deze aanleg kunnen eren. Vele anderen zullen er zyn, rer wat afwisseling zouden zien in Vloeiender lijnen bevredigen meer men de hal van „Bloemlust" komt treft men allereerst in het een gedeelte aan, dat gewyd is erstmis. Er zyn witte hyacinten en jzen enkele wit bestoven kerst- Rondom deze groep is het voor- egroepeerd. HONDERDEN BLOEMEN ierden tulpen, hyacinten en nar en veel „klein goed" zoals krokus- ïen hun schoonheid. De narrssen iheel aan het einde van de zaal eld en prijken daar in hun uit- e pracht. Niet minder mooi zijn ien en hyacinten, die aan de zy- en in het midden zyn geplaatst, eze tentoonstelling kan men zien t de broeiers goed gegaan is dit De resultaten zijn bijzonder goed is niet alleen prettig voor de •s, doch ook voor de bezoekers tentoonstelling, die hierdoor een ter beeld krijgen van wat bereikt urden met bloembollen. AMARYLLIS ,lve de bekende sporten bolbloe- reft men op deze tentoonstelling ikele bijzonder® soorten aan. De itand van de amaryllis trekt ook ar bijzonder de aandacht. Deze ige grote bloemen zijn aan de lin- van de zaal direct bij de in- eplaatst. en trekken zodoende e aandacht, hetgeen ze ook inder- erdienen. Voorts ziet men nog terwijl de opbouw is afgewis- net bloeiende forsythia, denne en verschillende heesters. VIJVER st midden van de zaal heeft men rer aangelegd, waarin de bloemen nen weerspiegelen. In een der tentoonstelling is de aanwezig- in een waterpartij altijd zeer ge- tn toegegeven moet worden dat ir de opbouw verlevendigd wordt, it jaar weer is de tentoonstelling k zeker waard. Ongetwijfeld [rouw steekt man te Rotterdam dood es drong in longtop (Speciale berichtgeving) emannen, die waren gealarmeerd n ernstige steekpartij op het sta- ïin te Rotterdam, troffen zater- nd omstreeks acht uur een ern- ronde man voor het in het groot- igebouw gevestigde café-restau- »n. In zijn nabijheid stond een die een bebloed mes in haar hand 4 hield. Met dit mes had de 38- itouw uit Rotterdam, de man, de ie stoffeerder J. W. de Ridder, is uit Rotterdam, neergestoken, chtoffer werd zwaar gewond gtop was door het scherpe staal in een ziekenhuis opgenomen, (j gisteren is overleden. Gewillig ideres meegegaan naar het hoofd- van politie. Het drama heeft zich 1 voltrokken, dat slechts weinigen overigens toch drukke plein zul- ben gezien, wat er precies is ge- icherche is thans druk bezig te n achter het motief van de vrese- ad te komen. tidder is als kostganger by de n huis geweest", terwijl haar man voer. Er ontwikkelde zich een be- l tussen hen, hetgeen voor de loot reden was om echtscheiding vragen, welke dezer dagen is uit en, maar nog niet op het stad- as vastgelegd. Ongeveer tien n geleden verbrak de vrouw de met de stoffeerder, hetgeen ech- betekende, dat zij elkaar niet agen. Er vonden nog wel ontmoe- plaats die meestal in hevige ru taardden. By een van die ontmoe- heeft de vrouw de stoffeerder in gestoken, echter zonder ernstige i. rrestante heeft verklaard, dat zij bjj zich had om De Ridder neer nen steken, als hy het haar te ou maken Betreft het hier dood- is er sprake van moord? Dat is iag, waarvoor de Rotterdamse he zich ziet gesteld. Het is lente geworden in de H.B.G.- hallen, en velen zullen ervan willen ge nieten. Met uitzondering van 1ste kerst dag heeft men daarvoor tot en met zaterdag de tijd. Een hoekje van de Bloemlust- tentoonstelling'' in de H.B.G.-hal- len te Lisse. (Foto L.D./Van Vliet) Waarschuwing De heer Ferman sprak tijdens de jaarvergadering van de Neder landse Roeibond enkele waarschu wende woorden ten aanzien van het damesroeien, dat zyns inziens op een kruispunt staat. Men heeft de keuze, aldus zei hy, tussen het voorbeeld van de Oosteuropese lan den („in mannelijke trant") en de meer „charmante" wyze van roei en, zoals gebruikelijk in West- Europa. De „mannelijke trant" moet moet naar de mening van het be stuur beperkt blyven tot een be paalde groep raceroeisters. CONFERENTIE VAN EUROPESE KERKEN Het voorlopig bestuur van de confe rentie van Europese kerken, in mei jJ. te Liselund Denemarken i opgericht, heeft dezer dagen vergaderd op Oud- Poelgeest. Alle bestuursleden uit Oost en West-Europa waren aanwezig, met uitzondering van het bestuurslid uit Oost-Berlyn. In plaats van de kort geleden over leden praeses Held van de Evangelische Kerk in het Rynland, werd in het be stuur gekozen de praeses Wilm van de Evangelische Kerk van Westfalen, zo dat het moderamen thans gevormd wordt door de praeses Wilm (Bielefeld), dr. E. Emmen, secretaris-generaal van de Ned. Herv. Kerk en aartsbisschop Kievit uit Estland. Het bestuur bevestig de de opdracht aan het moderamen om de aaneensluiting van alle Europese ker ken verder te bevorderen. Het voorlopig secretariaat biyft in ons land gevestigd. Tydens de vergadering hield prof dr. G. C. van Niftrik uit Amsterdam een referaat over de structuurverandering van de kerk in de nieuwe verhouding ▼an kerk en wereld. Algerijnse rebellenactie in 1957 steHc verminderd „Le Bied" („Het Afrikaanse veld"), het weekblad van het Frame leger, meldt dat de activiteit der rebellen in Algerije in het gehele jaar 1957 aan het afnemen is geweest. „De acties der opstandelingen hebben thans het peil van december 1955, toen de verzetslieden slechts in de helft van Algerije opereerden, bereikt. Tussen januari en eind november 1957 zijn door het optreden der Franse veilig heidstroepen 27.000 opstandelingen ge sneuveld, gevangen genomen, of op andere wijze buitengevecht gesteld. Ter wijl de verzetslieden in januari 1957 nog 1492 aanslagen pleegden, was dit getal in november j.l. tot 282 gedaald. Werden er in december 1956 in de hoofdstad Algiers 122 aanslagen ge pleegd, in oktober en november jJ. waren het er in elke maand slechts één", aldus „Le Bied". Twee Algerijnse meisjes zyn zondag door een rechtbank voor jeugdzaken te Algiers ter dood veroordeeld wegens medeplichtigheid aan twee bomaansla gen onder toeschouwers van te Algiers gespeelde voetbalwedstryden, die tien personen het leven hebben gekost, terwyl er 45 werden gewond. De aanslagen werden in februari j.l. geraadpleegd. De twee hoofdschuldigen, Algerijnen, zyn reeds met de guillotine terechtgesteld. De twee meisjes van zestien en twintig jaar hadden hen by het leggen van de bommen geholpen. Dr. P. C. Cleyndert onderscheiden Met ingang van 1 januari as. zal dr. P. C Cleyndert uit Delft zyn functie van directeur der stichting .Het Neder, lands Ziekenhuiswezen" neerleggen. Hy zal worden opgevolgd door dr. C. Ouwehand. De raad van de 6t.icht.ing heeft in een daartoe in Utrecht gehou den byeenlkoimst van dr. Cleyndert af scheid genomen. De verdiensten van dr. Cleyndert, die sinds de oprichting aan de werkzaam heden van de Stichting ledmg gaf en door wiens toewijding en deskundigheid de Stichting haar tegenwoordig aanzien in de wereld van de gezondheidszorg verkreeg, vonden erkenning in het feit, dat prof. dr P Muntendam, directeur- generaal van de Volksgezondheid, na mens de regering dr. Cleyndert mede deling deed van zyn benoeming tot Of ficier in de Orde van Oranje-Nassau. Auto reed te water EEN DAME GEDOOD Gisteravond is te Akersloot een auto met drie inzittenden van de veerpont in het Noordhollands Kanaal gereden eien hunner Is verdronken. De inzitten den waren de heer en mevrouw Veldt uit Haarlem met hun zesjarige zoontje. Zij waren op weg van Haarlem naar de Ryip, waar familie van mevrouw Veldt woonde. Mevrouw Veldt, die de auto be stuurde gaf. toen zy op de veerpont stond, gas irvplaats van te remmen, met het gevolg, dat de auto in het water Teed. De heer Veldt en zyn zoontje konden gered worden De aut-o met het stoffelijk overschot van mevrouw Veldt werd een uur later met een hysknaan uit het water gehaald. Advertentie Als 't vuur boog c-pscbiot in de keel - oplaaiend vanuit de maag Dat is geen kwaal die ge nog langer hoeft te dragen. Neem Rennies - die blussen de brandende pyn. Voetstoots Rennies neutraliseren alle overtollig maagzuur en nemen zo de oorzaak weg van die snerpend brandende pyn. Botsing trein—auto DODE EN GEWONDE. Zaterdagochtend is op de onbewaakte overweg aan de Bokkestraatweg tussen Breda en Etten-Leur een personenauto aangereden door de trein. In de auto bevonden zich twee inzittenden, waar van er één, de 59-jarige P. van Kesteren uit Rotterdam werd gedood, en de ander gewond. De trein had enige vertraging. Nieuwe koers het enig mogelijke geacht De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken. mr. Soebandrio, heeft zater dag in een regeringsverklaring een beroep op de NAVO gedaan zich niet te mengen in het Nederlands-Indonesische conflict. In de huidige situatie hangt de regering nog steeds sterk het beginsel aan van regeling van het geschil door vreedzame middelen. Iedere poging uit elke kring om dit te bereiken, zal door de Indonesische regering in overweging worden genomen", aldus Soebandrio. De minister vervolgde: „Zou aan de andere kant Nederland de Indonesische regering en bevolking tot onderwerping willen brengen met medewerking van de fysieke en economische kracht van zyn vrienden, dan zal de Indonesische regering teneinde de belangen van land en volk te verzekeren, gedwongen zyn haar vroegere beginselen te herzien. In dit opzicht heeft de regering de aandacht van de Britse regering gevraagd, niet toe te staan dat de haven van Singapore wordt gebruikt als basis voor de activiteiten van Nederlandse oorlogsschepen, die de Indonesische belangen schaden". De minister zei voorts, dat de regering voortdurend op haar hoede is voor Nederlandse militaire druk en dat alle voorbereidingen waren getroffen om deze mogelykheid onder ogen te zien. Huidige betrekkingen „abnormaal" Djoeanda ever de nieuwe koers De Indonesische minister-president Djoenda. heeft zaterdagavond tot het Indonesische volk gezegd dat met de huidige maatregelen, die in het kader van de „nieuwe koers" zijn genomen voor de bevrijding van „West Irian", wordt beoogd de teruggave van het ge bied te bespoedigen, de verbetering van de grondslagen van de nationale econo mie van Indonesië te versnellen en de betrekkingen van het land met de in ternationale wereld te verbeteren en meer bewegingsvryheid te krijgen voor de toepassing van de „actieve en onaf hankelijke buitenlandse politiek" van Indonesië Hij zei. dat de regering zich volkomen bewust is van de gevolgen, die de krach tige anti-Nederlandse maatregelen van Indonesië voor het land zelf hebben. Premier Djoenda zei voorts het niet normaal te vinden, dat in een groot geschil tussen twee landen, zoals het huidige tussen Indonesië en Neder land. economische, financiële en an dere betrekkingen blijven bestaan. Dit is een tegenstrijdigheid, die niet al leen materieel ongunstig is voor ons volk, maar die ook een reden voor westelijke landen. waaronder ook Nederland, kan zyn het recht van Indonesië op West-Irian lichtvaar dig te beoordelen. De regering is ervan overtuigd, aldus Djoenda, dat de nieuwe koers de enige manier is om een oplossing van de problemen te bespoedigen. Daar de regering vreest, dat er zich tengevolge van het ontwrichten van het verkeer tussen de eilanden door het vastleggen van de K.P.M. nieuwe af scheidingen in afgelegen gebieden zul len voordoen, acht zy herstel van de intersulaire verbindingen als een zaak van zeer groot belang. Minister-president Djoenda drong er op aan de regering gelegenheid en tijd te geven de problemen tot een oplos sing te brengen. Centraal comité ontbonden De Indonesische premier Djoenda heeft bekend gemaakt, dat het „Cen traal comité voor actie voor de bevrij ding van West-Irian", dat onder lei ding stond van de minister van voorlich ting. Soebidjo. ontbonden is. Volgens Djoeanda zullen voortaan alle acties, die in het kader van de strijd voor de bevrijding van West-Irian zul len worden ondernomen, worden geleid door de Nationale Veiligheidsraad, on der leiding van de premier zelf. De leden van deze raad zyn de drie vice- premiers. de chefs van staven van de drie strydgroepen, de procureur-gene raal Soeprapto en het hoofd van de staatspolitie, Soekanto. Vrees voor ruilhandel De Indonesische minister van Binnen landse Zaken, Sanoesi Harjadinata, heeft zaterdag zyn stem doen horen tegen .de „ryst voor rubber"-handel. die de regionale autoriteit van Borneo voornemens zyn te beginnen. Deze autoriteiten hebben bekend gemaakt te zullen trachten met Singapore 10.000 ton rubber tegen 10.000 ton ryst te rui len. De minister betoogde, dat de ruilhan del „moeilijkheden voor ons zal op leveren". Hy voegde daaraan toe, dat er andere wegen zyn om het huidige rijsttekort te boven te komen. Onrust op Bali De gouverneur van de kleine Soenda- eilanden, T M Daoebsjah, heeft op de In de residentie van het Spaanse staatshoofd heeft minister Dulles I rechtseen onderhoud gehad met generaal Franco na afloop van de NAVO-conferentie in Parijs. bevolking van Singaradja de hoofdplaats kalmte te bewaren en haar woonplaats niet te verlaten. De gouverneur deed dit beroep naar aanleiding van berichten, als zou een toestand van anarchie zijn ontstaan onder de bevolking van Singaradja en als zouden sommige mensen reeds naar de nabij gelegen heuvels zyn gevlucht. Hongersnood ep Midden-Java Regeringskringen hebben verklaard, dat ongeveer 30 onderdistricten in Mid- den-Java door hongersnood zyn getrof fen. De instanties, die met de voedsel voorziening voor de bevolking zyn be last. kregen opdracht de nodige maat regelen ter verlichting van de nood te treffen. Zeepfabrieken staken preduktie Kringen van het Indonesische mini sterie van Handel hebben verklaard, dat de zeepfabrieken op Java genoodzaakt zullen zyn de produkie te staken als gevolg van gebrek aan kopra. Zij zei den, dat sedert de overname van de K.P.M. al moeilykheden waren ontstaan in de aanvoer van kopra, die vooma- melyk van Celebes en andere delen van Oost-Indonesië afkomstig is. doch dat sindsdien de moeilykheden nog zyn toegenomen. De „Indonesia Raya" meldt, dat in de hoofdstad zeep uit de winkels is ver dwenen. De laatste paar dagen is de prys per stuk opgelopen van 2.50 tot 3.50 roepiah Japanse premier waarschuwt De Japanse minister-president Kishl heeft gezegd dat. hoewel Japan grote sympathie voor Indonesië koestert in zyn geschil met Nederland, pogingen om aan te sporen tot extremiteiten of geweld, „dezelfde anti-kolonialistische doeleinden, waarvoor Indonesië strijdt zullen vernietigen". Premier Kishi, die kortgeleden een reis door Zuid-Oost-Azië maakte, waarschuwde tegen de „intriges van het internationale communisme". „Zuid-Oost-Azië is de sleutel voor het behoud van de wereldvrede". „Indien dit gebied zich overgeeft aan het communisme, zal de vrye wereld voor een ernstige bedreiging komen te staan" aldus de Japanse premier. Inschakeling van Japanse en andere schepen De Indonesische minister van Scheepvaart. Nazir, heeft bekend ge maakt, dat een regeringsdelegatie naar Japan is gezonden om formele onder- derhandelingen te voeren met de Japanse autoriteiten over het huren van Japanse schepen. De delegatie is vier dagen geleden in Tokio aangeko men. Nazir deelde mee, dat de schepen op commerciële basis zullen worden ge huurd; de betaling daarvoor geschiedt in contanten. De schepen zijn nodig om de problemen, die in Indonesië na het onder toezicht stellen van de KP.M. zijn ge rezen. ten dele op te lossen. Volgens de minister is tussen Japanse rederijen en de Indonesische autoriteiten reeds overeenstemming bereikt over het huren door Indonesië van 75.000 ton scheepsruimte, bestemd voor het inter- insulaire verkeer. De minister verklaarde voorts, dat de regering ook aan andere landen gelegen heid biedt voor het openen van inter- insulaire scheepvaartiynen in Indonesië Tot de landen, die hiertoe werden be naderd, behoren Engeland (Blue Funnel Line), de V.S. (Isthmian Lines), West- duitsland (Hapag) en Polen. De regering heeft 72.000 ton scheeps ruimte van de nationale scheepvaarton dernemingen ingeschakeld, om een i volledige verbreking der verbindingen te RECHTZAKEN Zware straffen in moordzaak Heer Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft vandaag arrest gewezen in de za ken tegen twee inwoners uit Maastricht wegens moord in vereniging gepleegd op de garagehouder M. H. J. Mohncn te Heer en tegen twee inwoners uit Heer wegens het opzettelyk uitlokken van moord en medepleging. Twee arbeiders, beiden uit Maastricht, werden ieder veroordeeld tot 10 jaar ge vangenisstraf met aftrek en terbeschik kingstelling van de regering wegens moord in vereniging gepleegd op de garagehouder. Het Hof heeft de vrouw van de garage houder uit Maastricht veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 jaar en ter beschikkingstelling van de regering. De knecht van de garagehouder uit Maastricht werd op grond van dezelfde tenlastelegging als de vrouw, opzettelyke uitlokking van moord en medepieglngen veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering. Russen achter bij V.S. in zuivere wetenschap Prof. Blochintsef, een vooraanstaand Russisch natuurkundige, heeft in een zondag gepubliceerd vraaggesprek ver klaard, dat de VB. een voorsprong op de Sovjet-Unie hebben op het gebied van de zuivere (in tegenstelling tot toege paste) wetenschap. „Maar wy hopen in de nabye toekomst hetzelfde peil te be reiken", aldus de geleerde, die aan het hoofd staat van een delegatie van vier Russische natuurkundigen naar een in ternationaal symposium in Califomië. Volgens het Amerikaanse tydschriffc Missiles and Rockets Magazine hebben de Russen in de afgelopen week naby de Kaspische Zee zonder succes geprobeerd een derde kunstmaan af te schieten. Het blad schreef dit uit eigen geheime bron te hebben vernomen. Kind uit brandend huis gered Door zyn dapper en doortastend op treden heeft de 18-jarige Henny van den Broek zaterdagmorgen te Hilver sum het leven gered van een 5-jarig kind. In het perceel Merelstraat 1 brak brand uit, doordat een stoel, waarover men kleren te drogen had gehangen, te dicht by de haard stond en vlam vatte. Vader en moeder Houthuyzen, die dit huis bewonen, waren niet thuis, omdat zy een krantemvyk verzorgen, maar het 5-jarig zoontje Wim lag boven nog te slapen. Vrij snel greep het vuur in de huiskamer om zich heen. Buren con stateerden de brand en alarmeerden de politie en brandweer. De Jonge Van den Broek, die aan de overzyde in deze straat woont, dacht plotseling aan het kind. Via de luifel boven de voordeur en door het stukslaan van een ruit wist hy het huis binnen te dringen en het jongetje, dat nog lag: te slapen, in veiligheid te brengen. Inmiddels was de brandweer gearri veerd, die de vlammen met de nevel- spuit bestreer, waardoor het vuur be perkt kon worden tot de huiskamer, die geheel uitbrandde. Van 't Hoff-herdenking door Kon. Akademie Zaterdag as., zal i<n het Trippenhuis te Amsterdam de afdeling Natuur kunde van de Koninklijke Nederlandse Aikademie van Wetenschappen een her denking houden van de Nederlandse scheikundige Jacobus Henricus van "t Hoff. In 1052, toen het honderd jaar geleden was dat de®e geleerde het le venslicht zag. heeft de afdeling natuur kunde besloten voortaan telkens om de vyf jaar aan zyn nagedachtenis op plechtige wyze aandacht te schenken. Op deze eerste herdenking zal de heer J. M. By voet een redevoering houden over ..De ligging der atomen in de ruimte". Het overige deel van de bijeen komst zal worden besteed aan de nor male werkzaamheden der afdeling. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Wanneer U al eens een reddings- haak van de L.R.B. gebruikt om Uw hoed uit het water te vissen, leg hem dan tenminste weer op z'n plaats! iiiiiliiiiiiiiiiiiilliiiiiliillilihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii voorkomen. De K.P.M. onderhield de in- ter-insulaire dienst met 78 schepen, met een totale tonnage van 138.000 ton. Met de 72.000 ton van onze nationale ondernemingen en de 75.000 ton, die door de Japanse rederijen zullen worden ge leverd, en nog enkele schepen van an dere landen, zal Indonesië in staat zyn in het tekort aan scheepsruimte te voor zien, aldus minister Nazir. Opzienbarende houding van Nederland De Nederlandse historicus prof. Geyl heeft, in een brief in de „New-York Ti mes" verklaard, dat de „gemoedstoestand in Nederland op geen enkele wyze de wilde beschuldigingen rechtvaardigt, welke Indonesië tegen Nederland geuit heeft." „Integendeel", aldus prof. Geyl," de manier waarop Nederland het verlies van zyn koloniale wereldrijk aanvaard heeft is opzienbarend. De Nederlanders hebben hun energie gericht op het herbouwen van hun land, in uitge breide en deskundige industrialisatie, in grote land-aanwinningen. Te sug gereren dat N.-Guinea vastgehouden wordt om het als een bedreiging van de Indonesische onafhankelijkheid te kunnen gebruiken is een absurditeit." Alle Nederlandse belangen weg mits De Indonesische ambassadeur bU de VH. dr. Ali Sastroamidjojo heeft in het televisieprogramma van C.B.S. aange kondigd dat alle Nederlandse belangen uit Indonesië verdreven zullen worden, tenzU Nederland West-Irian prysgeeft. „Indien het standpunt van Nederland inzake West-Irian niet verandert, /ui len de regering en het volk (van Indo nesië) zeggen dat er geen plaats in Indo. neslë is voor Nederlandse belangen." al dus de ambassadeur. AH Sastroamidjojo verdedigde de stappen tegen Nederland met de opmerking: „Indien een deel van uw land door een ander land was „be zet", zoudt U handelen als wy of erger". De ambassadeur gaf te kennen dat ook de kwestie van schadeloosstelling voor de „overgenomen" Nederlandse eigendommen zal afhangen van de op lossing van het geschil over West-Irian.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7