msm Jongenskoor lierv. Mor sk war tier Leidse jongeren maakten kennis met Suriname Loop der bevolking te Leiden Welterusten Wat verstaat men in Polen onder revisionisme of fractionisme? MAANDAG 23 DECEMBER 1957 Koninkrijksdag herdacht door Leidse Jeugd Actie en P.J.C.R. Onder auspiciën van de Leidse Jeugd Actie en de Politieke Jongeren Contactraad en met medewerking van de Nederlandse stichting voor culturele samenwerking met Suriname en de Nederlandse Antillen, werd zaterdagavond in de aula van de Gem. Opleidingsschool aan de Du Rieustraat een bijeenkomst gehouden ter herdenking van „het Statuut voor de West". VOLK Na een kort openingswoord van de voorzitter van de P.J.C.R., de heer J. P. van Zonneveld, sprak de heer H. H. Frese, wetenschappelijk ambtenaar aan het Rijksmuseum voor Volkenkunde, over „Suriname en zijn bevolking". Doel van de bijeenkomst, aldus de heer Frese. is enkele factoren naar voren te bren gen. waardoor ..Koninkrijksdag" een zekere inhoud krijgt ook hier in Leiden! Want wat weet „men" eigenlijk van Su riname af? Het land. vier maal zo groot als Nederland heeft ongeveer 300.000 inwoners. Het is een tropisch land, dat doorsneden wordt door grote rivieren, die dan ook belangrijke verkeerswegen zijn. De landbouw is van grote impor tantie. Een van de boeiendste dingen, die men er kan zien is de markt van de hoofdstad, Paramaribo. Deze plaats is als het ware een verzamelpunt van alle rassen en volken der wereld. Afrikanen Hindoestanen, Indianen, Chinezen, Ja vanen, Nederlanders. Spreker vertelde hoe al die volken in Suriname zijn te recht gekomen. Als men, zei hij, vroeger ging emigreren, deed men dit met an dere oogmerken dan nu: men wilde zelf vrij gemakkelijk rijk worden door an deren hard te laten werken hoewel men voor eigen rasgenoten ook niet bepaald zachtzinnig was. Hoe het zij. de oor spronkelijke bewoners van Suriname, de Indianen, ontvluchtten de blanken. Er ging een golf van levensmoeheid door de inheemse bevolking. Om toch aan de nodige arbeidskrachten te komen deed een Spaanse bisschop het menslie vende middel aan de hand negersla ven over te brengen uit Afrika. Velen van deze negerslaven probeerden ook weer te vluchten, wat aan een aantal hunner gelukte. Zij vestigden zich in dorpen en leefden daar zoals zij het in Afrika gewend waren. Een belangrijk deel van de Afrikaanse cultuur is daar om in Suriname geconserveerd. Oude verhalen en spreekwoorden voeren re gelrecht terug naar het stamland. Niet alle Bosnegers tegenwoordig Bosland Creolen genoemd zagen kans te vluchten, wilden dat ook niet. Zij vor men nu de grootste bevolkingsgroep in Suriname, die vrij sterk op Nederland is geörienteerd. Men krijgt, aldus de heer Frese, de indruk dat deze groep de ruggegraat is van het Surinaamse volk. Spreker noemde in dit verband nog de Kotta missies. Met hun typische hoofd doeken, op steeds verschillende manie ren geknoopt, kunnen zij verschillende dingen tot uitdrukking brengen, vrien delijke maar ook minder vriendelijke. Ook dit kan weer worden teruggebracht tot Afrika: het beslechten van maat schappelijke twisten door zegswijzen en spreekwoorden: Na 1866 in 1863 was de slavenhandel afgeschaft deden de Chinezen hun intrede, die zich al spoedig op de handel toelegden. Enorme aan tallen hindoestanen uit Vóór-Indië werden het land binnengevoerd, evenals talloze Javanen. Allen brachten hun godsdienst, hun specifieke klederdrach ten levenswijzen en gebruiken mee. Na de laatste wereldoorlog zijn er groepen Nederlandse boeren binnengekomen. Dit mede met het oog op de plannen voor een nieuwe landbouwmechanisatie. Aan het slot van zijn inleiding zeide spreker nog iets over de politieke onaf hankelijkheid van Suriname, d.w.z. bin nen het kader van het Koninkrijk. Het land doet nu ook grote moeite eco nomische zelfstandig te worden van an dere naties maar eveneens van Neder land. Als laatste reden, waarom het in teressant is de gebeurtenissen in Suri name met spanning te volgen is het feit. dat wat zich daar dagelijks in die samenleving van verschillende rassen en volken afspeelt eigenlijk op verkleinde schaal een soort Verenigde Naties is. Met de vertoning van twee films over de bevolking en over het oerwoud van Suriname werd het eerste deel van de avond besloten. MUZIEK Aan de hand van geluidsbandopna men toonde dr. G. D. van Wengen, evenals de heer Frese wetenschappelijk ambtenaar aan het Rijksmuseum voor Volkenkunde, de frappante gelijkenis aan tussen de muziek van Suriname en Afrika. Een overeenkomst niet alleen in ritme, maar ook in melodie. In een roeilied van de Boni (Zuid Suriname) en van een stam uit Angola (Afrika) kon een stijl van zingen opgemerkt worden met eenzelfde intonatie, melodiepatroon en timbre. Ook zijn de Europese in vloeden in het Caraïbisch gebied onmis kenbaar. Na dit instructieve woord over de mu ziek stond het Surinaams orkest .Guyana" op het podium. Zes heren en ëén dame brachten muziek, zang en dans uit het Caraïbisch gebied op een dergelijke enthousiaste en vrolijke ma nier, dat het ons verbaast, dat, mede gezien ook de reactie van het meren deels vrije jeugdige publiek, de muren van de aula van de Du Rieustraat-school nog overeind staan. De secretaris van de L.J.A.. de heer G. Steinbach, sloot met een enkel woord van dank de bijeenkomst. Voor een klein deel van de Leidse jon geren is zaterdagavond iets van Suri name gaan leven. Het land kan voor hen nu geen onbekend gebied meer zyn. Laat men verheugd zijn over dit be scheiden contact. Wie weet waartoe het uitgroeit. Kerstbijeenkomst Hervormde jeugd De kerstjeugdbijeenkomst. gisteren in de Stadsgehoorzaal gehouden. Is zeker één van de hoogtepunten van het Jeugd werk der Leidse Hervormde Gemeente geworden. Zo dacht ds. J. N. de Ruiter er ook over. toen hij in zijn openingswoord zijn vreugde uitsprak over de zeer grote op komst. Hij was verheugd, dat zovelen bijeengekomen waren om gezamenlijk de geboorte van het Kerstkind te ge denken. Ds. J. N. de Ruiter sprak de hoop uit. dat Kerstmis een vreugde mag zijn voor jong en oud. Na deze wel komstwoorden zong het Haags Jeugd dienst Kerkkoor 'o. 1. v. Henk Akse, met medewerking van de heer J. Hen- zen orgel, enige kerstliederen. Deze werden op zeer verdienstelijke wijze ten gehore gebracht. Ook de samenzang ontbrak niet. Het was een Indrukwek kend lied. dat opsteeg uit de vele jeug dige kelen, terwijl hun zang begeleid werd door de heer H. Bosveld trompet. Tussen de liederen speelden de pijpersafdeling van het Chr. Tamboer en Pijperskorps ..Kunst en Genoegen" enige kersthymnen. De Lekespelgroep van de Hervormde Gemeente te Leiderdorp o.l.v. ds. J. P. Honnef, voerden het bekende spel „De Herders van Bethlehem" op. Dit spel werd in de oorlogsdagen in een inter neringskamp te St.-Michelsgestel ge schreven. Het spreekt over de bevrij dende en vredebrengende boodschap van kerstfeest voor alle volken en voor alle tijden. Het spel bestaat uit drie episoden, die zich in Bethlehem tijdens Christus geboorte en in een herberg te Jeruza lem en in de burcht ..Antonio" afspe len. De Lekespelgroep heeft het met veel enthousiasme en eerbied gebracht.. Nadat ds. J. N. de Ruiter met een dankwoord deze kerstbijeenkomst ge sloten had. werd gezamenlijk het „Ere zij God" gezongen. NIEUWJAARSBIJEENKOMST KAMER VAN KOOPHANDEL De nieuwjaarsbijeenkomst van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland wordt vrijdag 3 januari in „De Lakenhal" gehouden. In deze bijeen komst zullen de voorzitter en de beide ondervoorzitters een rede uitspreken. Vooraf vindt een huishoudelijke verga dering plaats. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over vier is een 7-jarig meisje in de Poelgeeststraat, toen zij plotseling de rijbaan overstak, aangereden door een fietser, waardoor het kind viel en haar linkerbeen brak. De E.H.D. bracht het meisje naar het Academisch Ziekenhuis. f.1200.— ONTVREEMD Tijdens afwezigheid der bewoners heb ben inbrekers gisteravond een bezoek gebracht aan een perceel aan de Haag- weg. Zij klauterden aan de achterzijde op het balcon en trachtten daar een deur te forceren. Toen dit niet lukte, ver nielden zij het raam van de badkamer en klommen zo naar binnen. Bij thuis komst kwamen de bewoners tot de on plezierige ontdekking, dat uit een geld kistje een bedrag van f. 12.00.— was ontvreemd. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Elviere Marion, dr van J. Eijkman en L. M. Mosseveld. Aaldert Johan Peter, zn van A Pol en W. A. Reede, Thomas Maria Hé- lène Bernard, zn van K E. M. Wllking en M K. L. A. Isertm. Johanna, dr van H. B. Zuljderduln en F. C. Schuitemaker. Jo hannes. zn van M. G. Boon en J. C. T. Dons. Christiaan Bernardus. zn van C. G. Borst en J. C. van Beek. André. zn van A. H C. Arends en V. C. van Hooidonk. Jo hanna Wilhelmlna Maria, dr van P. J. v. d. Putten en J. M. Scholtes. GETROUWD J. Wisse en M. F. J. van Lith. OVERLEDEN W. Snoek, 37 Jaar, man. Het zware verkeer in de binnenstad ONDERZOEK NOG NIET AFGESLOTEN. Zoals bekend heeft de raadslid, de heer H. M. J. W. J. Kortmann, B. en W. onlangs de volgende gesteld: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van de verkeersongevallen die de laatste tijd door vrachtwagens in de Breestraat en op het Kort Rapenburg zijn veroor zaakt; 2. menen B. en W. niet, dat de mogelijkheid uitermae groot is, dat deze rampen in de toekomst door de toename van het verkeer meer zullen voorkomen; 3. Zo ja, willen B. en W. dan mededelen, welke maatregelen zij op korte termijn denken te nemen om dit gevaar voor de binnenstad zo klein mogelijk te doen zijn en of zij de mogelijkheid overwegen de binnenstad te sluiten voor het door gaande zware verkeer. B. en W. antwoorden hierop: 1. „Deze vraag beantwoorden wij bevestigend, met dien verstande, dat wij opmerken, dat bij het ongeval op het Kort Rapenburg een vrachtwagen betrokken was, zonder dat vaststaat, dat deze vrachtwagen het ongeval heeft veroorzaakt; 2. door de toe name van het verkeer is het te ver wachten, dat het aantal verkeersonge vallen zal toenemen. Helaas is dit ver schijnsel onverbrekelijk aan de evolutie van het verkeer verbonden, hetgeen niet inhoudt, dat naar ons gevoelen dit zon der meer moet worden aanvaard. Zoveel mogelijk zal dienen te worden gezocht TAPIJTEN reinigen - verven Lelden. Rijnsburgerweg: 62e Tel. 24029 naar middelen om het aantal verkeers ongevallen te doen afnemen; 3.. maat regelen op korte termijn zouden alleen kunnenn bestaan uit geslotenverklaring van de binnenstad voor bepaalde soorten verkeer. Het is ons uit een summier onderzoek gebleken, dat enerzijds niet vaststaat, dat een dergelijke geslotenver klaring inderdaad effect zal sorteren, terwijl anderzijds moet worden onder zocht, of een zodanige maatregel niet op onoverkomelijke bezwaren stuit. Ons on derzoek in deze zullen wij zo spoedig mogelijk voltooien." Sinds korte tfld beschikt de her vormde wijkgemeente „Morskwartier" over een eigen jongenskoor. Zoals met alle activiteiten, welke deze wijk ont wikkelt. is het ook met dit koor snel cresceno gegaan, hetgeen voor een belangrijk deel te danken is aan de koster van de Maranathakerk, de heer C. Vermeer, die zich ontpopt heeft als een geboren jeugdleider. Nadat deze zich overtuigd had. dat dit koor levensvatbaarheid had. rustte hij niet vooraleer de jeugdige leden van dit koor ook een uniform hadden. Thans is dit zover en zullen de jongens zich hedenavond tijdens een in de Marana- tha-kerk te houden bijeenkomst in dit uniform: zwarte broek, met grijze blouse afgezet met zwart koord, presen teren. In dit uniform maakt het koor. dat onder leiding staat van de organist van de Maranathakerk. de heer J. Hen- sen. een uitstekende indruk, hetgeen ook reeds kan worden gezegd van de koor zang. Het koor is voortgekomen uit het jeugdwerk, dat nu al weer geruime tijd o.l.v. de heer Vermeer in deze wijkge meente Is opgezet. Het begon met zes jongens thans nemen 120 Jongeren (Deze pag. is gedeeltelijk gecorrigeerd) W. DE GAST COMMANDANT GEWEST DEN HAAG RIJKSPOLITIE De heer W. de Gast, oud-inspecteur van politie alhier, thans dirigerend of ficier 2de klasse der Rijkspolitie is door de minister van Justitie met ingang van 28 december belast met het commando over gewest Den Haag als opvolger van de dirigerend officier der R.P. 1ste klas J. Gerritsen, die m.i.v. deze datum is aangewezen als chef-staf van de alge mene inspectie. In de nacht van vrijdag op zater dag is ingebroken in een perceel aan de Warmonderweg. De bewoners waren af- wezig. De dief verschafte zich toegang tot de woning door verbreking van het ruitje in de voordeur. Vermist worden f. 107 en enige sieraden. ANTI-ALCOHOL-SCHOOLDAG In de Stadsgehoorzaal werd zaterdag middag de uitslag bekend gemaakt van de winnaars van de tekenwedstrijd, uit geschreven door het Leids-Drankweer- Comité. Vier scholen hadden hieraan deelgenomen, met 3 prijzen voor elke school, bestaande uit kleurpotloden en kleurkrijt. De opgaaf bestond uit het na tekenen van een plaat voorstellende sport en alcohol. De prijzen werden uit gereikt door de voorzitter, de heer Wyr- deman. Er waren 420 deelnemers. Ter afwisseling werden enkele films gedraaid; de boerenkapel van K. en G. verleende muzikale medewerking. WINKELS MOGEN TOT 9 UUR GEOPEND ZIJN In verband met de komende feestda gen mogen de winkels tot hedenavond negen uur geopend zijn. Nog geen orgel in Stadsgehoorzaal FINANCIËLE POSITIE VAN GEMEENTE LAAT DIT THANS NIET TOE Het raadslid de heer K. F. de Bree, heeft zich met onderstaande vragen tot het college van B. en W. gericht: 1. Kunnen B. en W. bevorderen, dat er in onze stad, waar zich behoudens in de kerken geen orgel van enige betekenis bevindt, de gelegenheid wordt geschapen vocale concerten te geven, welke bege leid kunnen worden door een daarvoor geschikt orgel? 2. Zijn B. en W. niet van mening, dat met het plaatsen van een orgel in de Stadsgehoorzaal een zeer geschikte gelegenheid voor het geven van vocale concerten beschikbaar zou zijn?; 3. I« het B. en W. bekend, dat meerdere uitvoeringen van zangver enigingen uitgesteld moesten worden en In week van 12 t.m. 18 december 1957 GEVESTIGD J. G. A. J. Severens en fam. leraar, Op- penhelmstraat 53. C. A. Korevaar en fam, boordwerktuigkundige, Kastanjekade 17, W. H. J. Heinhuls en fam, arts, Oppen- heimstraat 31. C. J. Vogelensang en fam, arts, Oppenheimstraat 15, G. Crama en fam. med. analiste Vijf Meilaan 45, H. Hei koop en fam, administrateur. Schelpen kade 31a, H. J. Roest en fam, agent van politie, Meerburgerkade 22, R. A. S. Bren- der k Brandis en fam, militair. Fr. van Mierisstraat 29a. M. Staffeleu. verkoopster. Doelengracht 15. A. C. den Held de Ge- nestetstraat 78a, J. H. Cramer, Rijnsbur gerweg 31. J. J. P. van de Kamp. Witte Singel 106, J. W. van der Maazen, huis schilder. Utr. Jaagpad 26, T. C. Hartwijk geb. Keljzer, de Sitterlaan 59. I. Parlevliet verpleegster. Rijnsburgerweg 118, M. Schel- tema. Nieuwe Rijn 35, D. Hrlstov, Kaiser- straat 38, J. J. M. Berbee, kok, Oude He rengracht 22, N. M. de Vries, verpleegster, Rijnsburgerweg 10, S. Zelling, Plet Paal- tjenspad 2, T. L. H. H. M. de Marchand et d'Ansembourg (Graaf), Plet Paaltjens- pad 5, C. D. Zandvliet, opperman, Vollers- gracht 10a, G. E. de Groot, conservator, J. van Goyenkade 40. W. M. M. van Egmond 11. verpleegster. Hooigracht 11-29, C. A. M. G. van de Rijt, Bakh. Roozenboomstraat 22. K. S. van Joost. Hoge Rijndijk 44. A. J. Goddijn geb. Wolvers, a/b ws. Morskade t/o 4. M. H. van der Kamp geb. Zwaan. Jacob Catslaan 61. J. H. van der Laken geb. Vochteloo, Oude Singel 170. M. A. v. Rhijn. Rapenburg 119, M. Weekhout. Utr. Veer 13. D. C. J. van Peype. Langebrug 19 H. G. A. Hooft (Jonkheer). Breestraat 14. VERTROKKEN J. van Laar en fam. van Kortenaerstr. 91, naar Vrlezenveen, Molenstraat 46, W. de Vreugd en fam, van Houtstraat 3a, n. Amsterdam, Hertspleghelweg 6III, R. A. Nassy geb. Chan Jon Chu en fam, van H. Rijndijk 50a, naar Oegstgeest, Pr. Bern- hardlaan 25, H. W. van der Reijden en fam. van Nieuwe Rijn 43a naar Oegstgeest Pr. Irenelaan 7, G. Bos en fam. van Irene- straat 16a, naar Voorschoten, Pr. Hendrik- laan 21, B. E. de Groot en fam, van KL Sionshof 1-4. naar Diepenveen, Spanjaars- dijk 50. B, J. van der Weijden en lam, van Lammenschansweg 81, naar Alblasserdam Parallelweg 1, W. A. Fasel en fam, van Calandstraat 2 naar 's-Gravenhage, Eras- musweg 100, T. Zaalberg geb. Stokman en fam, van Herengracht 96, naar Heemskerk. Const. Huygensstraat 86. H. W. J. F. Hllle- brand en fam, van da Costastraat 3, naar Heiloo, Tulpencroftlaan 20, J. van der Hoek en fam. van da Costastraat 41, naar Ned. Antillen. E. J. Vork geb. Wljttenburg en fam. van Koolgracht 11 naar Nieuw koop. Fazantstraat 11, T. Vlothuizen, van Roodenburgerstr. 48. naar Katwijk, Molen weg 35. L. G. Vrij, van de M. van Streef kerkstraat 8. naar Bloemendaal, Domp- vloedslaan 66, A. Sieval, van Spleghelstr. 37 naar Oegstgeest, A. van Burenlaan 2, F. E. Nommensen, van Maredijk 87, naar Voorburg, van Halewijnplein 64, M. F. Wasch, van Noordeinde 2a naar Schiedam, Nic. Beetsstraat 54b, J. A. Feith (Jonk heer) van Groenhovenstraat 12, naar Am sterdam, Nw Keizersgracht 1811. A. A. Boer van Kruisstraat 14 n. 's-Gravenhage, Us- sellnestraat 61. A. D. Nieuwenhulzen Se- gaar. van Rijnsburgerweg 21, naar Rotter dam. C. de Vrieselaan 102b, E. Geul geb. van Ligten, van Warmonderweg 33. naar Oegstgeest. Wijttenbachweg 44. G. M. Kei ler. van Sllngelandtlaan 8. naar Lisse, He- reweg 469, R. M. van der Spek, van Haar lemmerstraat 94, naar Ewijk, Binnenweg 4. A. R. Cummens, van de M. van Streefkerk straat 34, naar Verenigde Staten van N. Amerika, P. E. Zandvoort, van Papengrt. 19 naar Amsterdam, Prinsengracht 632, S. M. D. Portheine geb. Metsers, van Nleuw- steeg 31. naar Oegstgeest, Witte de With- laan 6, H. Molijn, van Rapenburg 37, naar Rotterdam, Mathenesserlaan 510. B. M. Baxter, van van der Brandelerkade 7, naar Oegstgeest, Wilhelminapark 9, J. Verkerk geb. van Klaveren, van de Sitterlaan 66 n. Utrecht, Groeneweg 52, M. van Haaster. v. Kastanjekade 32, naar Oegstgeest. Deutz- straat 11, L. J. Castelein van Toussalnt- kade 27. naar Nootdorp, woonwagen Laak- weg 2. J. Jonk, geb. Batelaan, van Lod. v. Deysselstr. 1. naar 's-Gravenhage, a/b ws. Soestdljksekade t/o 727, M. C. Hoekstra, van Kneppelhoutstraat 24, naar Veenen- daal, Jullanastraat 30, M. M. Koot geb. Stikvoort, van Coornhertstraat 32. naar Al kemade, Burg. van Wlchenlaan 7, L. P. C. van der Linden van Leemansstraat 53, n. Wormerveer, Ohmstraat 6, J. E. Reinoud, van Rijnsburgerweg 10. naar Verenigde Staten van N.-Amerika. C. van der Kils, van Rijnsburgerweg 144. naar Rijswijk Z- H., Haantje 26a, J. M. Mledema, van Joh. de Wittstraat 14. naar Brits Oost Afrika, A. Steenbakker, van Oude Singel 20. naar Llsse, Zwartelaan 16, R. Portheine. van O. Singel 12, naar Oegstgeest. Witte de With- laan 6, L. C. M. Brouwer, van Hooigracht 15, naar Hlllegom, van Meerbeekstraat 31, A. van Tol, van Voorstraat 49, naar Noord- wijk, Zwarteweg 20, E. de Beus, van Witte Singel 58a, naar Zaandijk, Parklaan 15, A. K. Bakker, van Rijnsburgerweg 86, naar Leiderdorp, Dr. de Bruynestraat 26. M. C. Kersbergen, van Rijnsburgerweg 10, naar Llsse. Nassaupark 67, J. W. van Zomeren, van Groenhazengracht 12, naar Haarlem, Indischestraat 61. F. H. J. Hugas, van Plantsoen 15. naar 's-Gravenhage, Laan van Poot 180, P. Langenberg, van Hoge- woerd 27. naar Voorburg. Vijverhof 14. T. L. M. van der Laan, van de Genestetstr. 63a, naar Vlaardingen, Brederodestraat 61. L. M. M. Scheltens, van Mossingel 2, naar Rotterdam, Groeneveld 15. C. R. F. Kalff, van Hoogl. Kerkgracht 14, naar Wassenaar Schouwweg 101. P. C. de Graaf, van Su- matrastr. 14a, naar Zierlkzee, Klerksweg I, J. Schoneveld, van Tltus Brandsmalaan 1 naar 's-Gravenhage, Rijawykseweg 115. aan dit jeugdwerk deel in een figuur zaagclub, waaruit een sport- en kam- peerclub, een jeugdbibliotheek etc. zijn gegroeid, terwijl er ook de plannen be staan tot het vormen van een toneel- en muziekafdeling. Het „mes" snijdt hier echter naar twee kanten, want uit de leden heeft de heer Vermeer al weer adspirant-jeugdleiders gerecru- teerd. die hem bij deze jeugdarbeid assisteren. Hoewel men voorlopig het koor moet nog meer scholing opdoen nog in eigen wijk blijft zingn, ligt het in de bedoeling, indien men daartoe althans wordt uitgenodigd, om in de toekomst ook medewerking te verlenen aan gods dienstoefeningen der Leidse hervormde gemeente, waarvoor o.i. zeker plaats Is. in ieder geval is dit een bescheiden po ging om het liturgisch element in de ëre-dienst een grotere plaats te geven. Kunt U niet slapen door reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere midde len falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88 Koster-jeugdleider C. Vermeer (rechts) is en terecht zeer trots op het nieuwe uniform van „zijn" jongenskoor, dat hij heden avond voor het eerst aan de her vormde wijkgemeente „Morskwar tier" presenteert. (Foto L.D./Van Vliet) NIEUWE UITGAVEN. „AKU-AKU". Van de hand van Thor Heyerdahl, schrijver van het reisverhaal over de wereldberoemde Kon-Tiki-expeditie van acht jaar geleden, verscheen onder de titel „Aku-Aku" een nieuw, boeiend reisverhaal over de expeditie naar de Stille Zuidzee, met als doel het Paas eiland met al zijn geheimen, n.l. de raadselachtige reuzenbeelden, over de herkomst waarvan onderzoekers zich sinds eeuwen het hoofd gebroken heb ben. In dit spannende boek, verlucht met prachtige kleurenfoto's, worden velerlei mysteries onthuld. Het biedt tevens een schilderachtige beschrijving van het Paaseiland en zijn bewoners. Heyerdahl ontlokte de bewoners ook de kennis van het oprichten en trans porteren van de enorme beelden. Aku-Aku, „Het mysterie van het Paaseiland" is een uitgave van „De Tijd stroom" Lochem. Praag set Warschau onder druk tregens terugvallen in sociaal-democratie (Van onze Weenee correspondent) Tezamen met haar leider Gomoelka staat de communistische party in Polen onder sterke druk en wel vanuit Tsjecho-SIowakye. Reeds weken lang ageert de Praagse pers tegen verschijnselen van „verval" In de Poolse communistische partij en voornamelijk tegen het steeds sterker wordende revisionisme. Tsjecho-SIowakije (en niet Polen) levert dan ook het beste materiaal over de jongste Poolse ont wikkeling. Zodoende weten wij nu, dat twaalf Poolse bladen onder de verdenking van revisionisme staan. Onder deze druk van Praag en vooral onder invloed van Moskou heeft Gomoelka maatregelen moeten treffen om dit dreigende gevaar af te wenden. Volgens het Tsjechische blad „Rude Pravo" werd niet alleen het bekende studentenblad „Po Prostu" verboden, maar ook de dagbladen „Prze- miany" uit Kattowitz en „Kronika" uit Lodz. Bovendien is geen verlof gegeven om het blad „Europa" uit te geven. Gomoelka moest zich bij tegenstanders aansluiten De redacties van vrijwel alle grote bladen werden gezuiverd, terwijl drie Poolse journalisten werden gearresteerd omdat zij „te slaafs" waren tegenover het Westen en „voor dollars informaties aan het Westen hebben verkocht". De vraag welke zich aan iedere lezer opdringt, is deze: wat verstaat men in Polen en in andere communistische landen op het ogenblik onder „revisio nisme?" Hierop heeft de Poolse hoog leraar A. Schaf een duidelijk antwoord gegeven. Hij noemt de beschuldigde journalisten „revisionisten" en voor standers van een zekere „liquidatie". Hiermee schijnt hij niet een bepaalde liberale of gematigde richting binnen het kader van het Marxistische Lenin isme te bedoelen, noch te zinspelen op meningsverschillen die bijvoorbeeld In de laatste tijd tussen Soeslof en Kroesjt- sjef tot uiting zijn gekomen. Duidelijk gaat het zo verklaart Schaff om een beweging die het we zen van het Marxisme en Leninisme aantast en niet meer gelooft aan de dictatuur van het proletariaat. „Het re visionisme verzet zich tegen het Lenin. isme en betekent dus een terugvallen in de sociaal democratie". De huidige communistische leiders in Polen veroor delen dan ook alle pogingen van deze revisionisten om in de ene communis tische party een linker en een rechter vleugel te construeren, van welke de een extreem communistisch zou zijn en de andere sociaal-democratisch. Wie een dergelyke opvatting huldigt is geen communist meer en moet zijn lidmaat schap opzeggen, omdat hij het niet meer eens is met de grondbeginselen van de party. Dit streven wordt ook „fractionis me" genoemd en van de aanhangers wordt gezegd dat zij het diepste wezen van het communisme aantasten en in feite de liquidatie daarvan voltrekken. De Stalinistische „natolinisten" in Po len worden dus steeds sterker en Go moelka moest zich bij deze vroegere te genstanders aansluiten omdat hij zelf niet als revisionist van het tone°l wil verdwijnen. of zelfs niet door konden gaan, omdat er geen orkest ter beschikking was of de kosten daaraan verbonden veel te hoog waren?; 4. Zijn B. en W. niet van me ning dat het in het kader van de actie ve en passieve cultuurbeoefening verant woord is de raad van Leiden op korte termijn voor te stellen gelden bechikbaar te stellen voor de aanschaffing van een voor het gestelde doel geschikt orgel, en dit te doen plaatsen in de Stadsgehoor zaal? B. en W. geven op deze vragen het volgende antwoord: 1 en 2. Voorzover ons college een directe taak ziet op het hierbedoelde terrein, zou onze activiteit zich slechts kunnen richten op de mo gelijkheden, welke de Stadsgehoorzaal biedt. Wij zijn dan ook gaarne bereid onze volle medewerking te verlenen aan het scheppen van een gelegenheid tot het geven van vocale concerten, welke door een daartoe geschikt orgel kunnen worden begeleid. In verband hiermede hebben wij ons omtrent de aanschaf fingsmogelijkheden van een pijporgel in de Stadsgehoorzaal reeds in 1955 laten voorlichten door een vooraanstaand Ne derlands musicus en organist; 3. Hier van draagt ons college geen kennis; 4. Het is ons onder meer uit het onder 1 en 2 bedoeld advies gpbleken, dat met het aanschaffen van een pijporgel in de Stadsgehoorzaal de uitgave van een zeer groot bedrag is gemoeid. Hoewel wy dit instrument gaarne op korte termijn zou den zien geplaatst, achten wij het gelet op de financiële positie van de gemeente, niet verantwoord de gemeenteraad thans een daartoe strekkend voorstel te doen. Een dergelijk besluit zou overigens in de huidige situatie zeker niet voor goedkeuring in aanmerking komen. Wij menen voorts dat het aanbeveling ver dient het plaatsen van een orgel te doen samengaan met de verdere restauratie van de Stadsgehoorzaal, waartoe plan nen in voorbereiding zijn. In verband met het vorenstaande merken wij op, dat het onzes inziens eveneens onjuist zou zijn, in afwachting van de aanschaffing van een pijporgel, onze toevlucht te nemen tut het plaat sen van een tijdelijk elektronisch orgel. Ofschoon hiermede weliswaar minder kosten zijn gemoeid, zou de aanschaffing van een dergelijk instrument onder de huidige omstandigheden eveneens een bezwaarlijk verantwoorde uitgave bete kenen. terwijl wij voorts van mening zijn, dat een elektronisch orgel niet in overeenstemming zou zijn met de goede faam van onze Gehoorzaal als concert zaal."

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4