SPRINGBOK TREINRAMP IN AMSTERDAM Paus Pius roept de volken op hun bewapening te beperken "1 Met een enkel v/oord Slechte beurt moscatel Agenda MAANDAG 23 DECEMBER 1957 Aan dood ontsnapt Vervolg van pag. 1 De vrachtwagen werd met een enorme i te voor het vastgeklemde wrak. dat door klap opgenomen en schuin naar rechts een kraanwagen werd weggtrokken. geworpen, waar zij tegen de hoek van het vierkante, uit bakstenen opgetrok ken seinhuisje werd geworpen, dat vlak langs de rails staat. De nog steeds voortrijdende trein verpletterde de tus sen trein en seinhuisje geklemde visauto volkomen. Tevoren had de wagen ook de half geopende spoorboom, die als een luciferhoutje afknapte, meegenomen, terwijl het zware betonnen onderstuk ervan half uit de grond getrokken werd. Iedereen, die na afloop zag wat er nog van de auto was overgebleven, vroeg zich verbijsterd af hoe het mogelijk was. dat uit dit wrak. waarvan overal om het seinhuisje heen de verbogen resten te vinden waren, nog drie levende, zij het ernstige gewonde, passagiers tevoor schijn waren gekomen. Ook het seinhuisje zelf was aan de zijde van de treinrails volledig vernield. De neus van de zeer lange trein, die niet ontspoorde, kwam circa 140 meter voor bij de overweg tot stilstand. Het staart stuk stond toen nog in het station en de overweg was dus geblokkeerd. Overal langs de eerste 140 meter van de trein kon men aan de rechterzijde krassen en beschadigingen ontwaren, die door de tussen het seinhuisje en de trein ge klemde auto waren veroorzaakt. Te laat De ongelukkige overwegwachter, die nog getracht had de vergissing te her stellen door de bomen weer neer te la ten, kon daarna zelf niet meer tijdig voor zijn huisje wegkomen. Ook hij werd vermoedelijk bij de versplintering van de visauto getroffen en bleef le vensgevaarlijk gewond op de straat lig gen. Een jongeman, die vlak bij hem in de buurt stond, liep een bloedende wond op. Maar wonder boven wonder I waren er verder geen slachtoffers, hoe wel er zeer veel publiek voor de bomen had staah wachten. Het ongeluk veroorzaakte op dit zater dagmiddag-spitsuur zowel voor het trein verkeer als het wegverkeer groot op onthoud. Drie uur lang was het drukke baanvak Amsterdam-Haarlem geblok keerd en nog langer duurde het voor het wegverkeer van dit vitale verbin dingspunt tussen Amsterdam-west en de betonweg langs het Noordzeekanaal (naar de Velser tunnel) weer gebruik kon maken. Bij de opruiming van het autowrak werd een kraanwagen gebruikt. Eerst werd de trein in het midden ontkop peld en reed het achterste deel terug het station in. Daardoor kwam er ruim- Tweede A.A.-conferentie begint donderdag in Cairo Op 26 december a.s. begint In Cairo de tweede Afrikaans-Aziatische confe rentie, welke tot 1 januari zal duren. Vijfhonderd afgevaardigden uit vieren vijftig landen, die uitgenodigd zijn, wor den in de Egyptische hoofdstad ver wacht. Vijfenveertig landen hebben reeds laten weten, dat zy van de party zullen zijn. De Russische delegatie staat onder leiding van een lid van het presidium van de Opperste Sovjet (Sovjetrussische „parlement"). Aan het hoofd van de delegatie uit communistisch China staat de president van de Academie van We tenschappen. Volgens de agenda, die wordt opge steld door een comité van voorbereiding, zal de conferentie, waarvan de gedele geerden "volkeren en geen regeringen" vertegenwoordigen, voornamelijk de in ternationale situatie bestuderen en op lossingen zoeken voor de vraagstukken van de Aziatische en Afrikaanse landen. Een belangrijk onderwerp is ook „de strijd tegen het imperialisme, dat de ontwikkeling van de Aziatische en Afri kaanse landen belemmert". Amerikanen en Russen gaan grondmonsters onderaoeken De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben besloten, grondmonsters uit hun gebieden uit te wisselen om de geleer den van twee landen in staat te stellen de resultaten te vergelijken van het onderzoek dezer monsters op hun ge halte aan strontium 90. aldus heeft het lid van de Amerikaanse Commissie voor kernenergie, dr. Willard Libby, zaterdag gezegd. De Amerikaanse commissie heeft vol gens dr. Libby, op 5 oktober vijf grond monsters naar de Sovjet-Unie gezonden maar nog geen Russische monsters ont vangen. Het onderzoek van de monsters moet juiste conclusies mogelijk maken om trent de neerslag van radio-actieve deel tjes als gevolg van proeven met kern wapens. Dr. Libby zei, dat de Russisch-Ameri- kaanse overeenkomst in september tot stand gekomen is. De Verenigde Staten hebben een dergelijke overeenkomst ook met andere landen, waaronder Engeland. De Deen Bang-Jensen in het ongelijk gesteld Een speciale commissie van de Ver. Naties, bestaande uit drie leden, heeft zaterdag als haar oordeel gegeven, dat de geschorste Deense ambtenaar, Bang- Jensen, van het secretariaat van de Ver. Naties, documenten van de commissie voor Hongarije moet overhandigen aan de secretaris-generaal, Hammarskjöld. De commissie van drie deelde mee. dat geheime documenten op het secretariaat veilig worden opgeborgen. De documen ten die Bang-Jensen niet wil overhandi gen. zijn niet enig in de twaalfjarige ge schiedenis van de Ver. Naties en er is geen reden in dit geval een uitzondering aanwezig te achten, waarvoor buitenge wone maatregelen vereist zyn. De desbe treffende documenten bevatten de na men van personen, die getuigenis hebben afgelegd over de gebeurtenissen in Hon garije. „Willem Ruys" met twee passagiers naar Indonesië De „Willem Ruys" vaart met twee passagiers een Engels echtpaar naar Indonesië. Het schip was zaterdag uit Nederland in Singapore aangekomen met een 60- tal Nederlandse passagiers. Allen zijn van boord gegaan. Enigen van hen deelden mede, dat zy gehoopt hadden dat de Indonesische regering zich zou laten vermurwen en inreisvergunningen zou verstrekken, bfj de aankomst in Singapore. Een woordvoerder van het Indonesi sche consulaat zei. dat onder geen enkele omstandigheid inreisvergunningen aan Nederlanders zouden worden verstrekt. Hij zei hun dat in Nederland reeds een inreisvergunning geweigerd was. Terwijl door een speling van het lot de 12-jarige kleindochter Riekje van de vishandelaar J. L Jansen aan de dood ontsnapte, heeft het noodlot gewild, dat de 42-jarige Amsterdammer M. Rouw het leven liet. De laatste was in IJmuiden. toen de visauto daar een la ding vis kwam halen en aangezien de heer Jansen met zijn drie medewerkers in Amsterdam cok nog wat vis zou gaan halen, reed de heer Rouw mee terug naar zijn woonplaats. Hij was bij het ongeluk, evenals de heer Admiraal, op slag dood. Veel fortuinlijker was de kleine Riek je. een dochter van de uit de Jordaan bekende zangeres „Zwarte Riek". Onge veer een maand geleden was „Zwarte Riek" voor een vakantiereis naar Mal- lorca vertrokken. Daags tevoren had ze haar dochtertje naar haar vader in Leeuwarden gestuurd: de thans ernstig gewonde vishahdelaar J. L. Jansen. Riekje ging een maand lang in Leeu warden op school en vrijdag kwam haar moeder weer in Amsterdam terug. Daarom kon ook Riekje weer naar huis en zaterdagochtend nam haar groot vader haar in de cabine naast zich, toen hij giet de visauto uit Leeuwarden naar IJmuiden vertrok. Ook de beide chauffeurs Admiraal en Iseger. alsmede Jitse Koopman maakten de reis mee. Kleine Riekje was bijzonder blij en opgewonden, want ze ging terug naar mammie. Het oponthoud in IJmuiden zou echter geruime tijd duren Zo ver langend was ze om terug te zijn in Amsterdam, dat ze haar grootvader er toe wist te overreden haar daar meteen op een trein te zetten. Dat geschiedde en ruim een uur voordat de visauto op dezelfde plek zou ver ongelukken, reisde Riekje er langs in een trein. Zaterdagmiddag ging ze met haar moeder de stad in en eerst 's avonds om 6 uur vernam ze bij haar thuis komst wat er gebeurd was. Een dode en vier gewonden KABINETSCHEF COMMISSARIS KONINGIN BRAK BEEN Op de provinciale weg Hembnig-Lim- men hebben zich zaterdagmiddag binnen twee uur tijds op dezelfde plaats en op gelijke wijze twee ernstige verkeersonge lukken voorgedaan, waarbij een vrouw om het leven kwam en vier personen werden gewond, van wie twee ernstig. De ^peipalenhandelaar C. G. Stoel uit Wormerveer reed met zyn personenauto gaande in de richting Amsterdam, ach terop een aan de rechterzijde van de weg stilstaande met aardappelen gela den vrachtauto. Zijn wagen werd geheel vernield. Mevr. C. Stoel-Weerheim over leed ter plaatse. De heer Stoel en een 12-jarig meisje uit Alkmaar, dat bij de familie logeerde, werden ernstig gewond naar het gemeente ziekenhuis te Zaan dam overgebracht. Later werd de kraanwagen, die bezig was met het afladen van de vrachtauto, aan de achterzijde aangereden door een personenauto, waarin als passagier de chef van het kabinet van de Commissa ris der Koningin in Noord-Holland, jhr. F. W. A. Beelaerts van Blokland, zat. Deze brak een been en de chauffeur, de heer C. Klinkenberg, liep een zware her senschudding op. Beiden werden even eens naar het gemeente ziekenhuis te Zaandam vervoerd. Kerstboodschap van het Vaticaan „Wedloop roept slechts verwijdering haat en rouw opaldus de verklaring Paus Pius XII heeft zondag in een kerstboodschap aan de wereld een beroep gedaan op alle landen, hun bewapening te beperken „onder doelmatig toezicht". „Vermindering der bewapening en andere maatregelen om een oorlog af te wenden worden door de goddelijke wet vereist om een wereld die reeds te veel geleden heeft een verdiend respijt te geven". Klaarblykelyk doelend op de landen van het Atlantisch pact drong de Paus aan op „de meest volledig gewaarborgde onderlinge afhankelijkheid tussen de landen die werkelijk vrede verlangen om degene af te schrikken, die de vrede zou willen verstoren". De rede van de Paus is uitgezonden door de nieuwe krachtige korte-golfzender van het Vaticaan, welke naar men meent zelfs tot in het hart van China kunnen doordringen. Een woordvoerder van het Vaticaan deelde gisteravond mede, dat de uitzending werd gestoord op de golflengte, welke naar alle waarschijnlijkheid voor de ontvangst in de Sovjet-Unie de geschiktste is. Als wrakhout zit de auto klem i twee mensen om het leven kwamen tussen trein en seinhuis, na de ern- j en vier zwaar werden gewond, stige botsing bij Sloterdijkwaarbij „Wie ziet niet, aldus zei de Paus, dat de ontwikkeling en toepassing van be paalde uitvindingen voor militaire doe len bijna overal schade veroorzaken, die niet in verhouding staat tot de voor delen, zij het van politieke aard, die er uit voortvloeien en die men op andere wijze, met minder kosten en gevaren, zou kunn en verkrijgen? Wie zou de eco nomische schade kunnen becijferen van vooruitgang die niet door de wijsheid wordt geleid? Er wordt zoveel materiaal, geld en arbeid gebruikt voor het maken van nieuwe wapens, dat zelfs de rijkste volkeren er op bedacht moeten zijn het eens te zullen betreuren, dat de harmo nie van hun nationale economie op ge vaarlijke wijze is verstoord, hetgeen misschien reeds gebeurd is, ook al poogt men dat te verbergen. Zinspelend op de bewapeningswedloop tussen de naties, die „slechts hovaardij voortbrengt waardoor onderlinge verwij dering, haat en rouw worden opgeroe pen", dringt de Paus erop aan de feiten tot hun normale verhoudingen terug te brengen. Moge de christelijke mens er in slagen, door gebruikmaking van de vrijheid van geest, die voortkomt uit een bredere kijk op de dingen, in objectieve beschouwing van de gebeurtenissen de rust en de kracht des geestes terug te vinden, die geworteld zyn in de godde lijke geest, welke altyd in de wereld aanwezig is. De goddelijke wet van de harmonie in de wereld, aldus de Paus in het laatste gedeelte van zijn boodschap, legt alle regeerders de strikte verplichting op om oorlog te voorkomen door middel van internationale instellingen voor vermin dering van de bewapening onder doel treffend toezicht, en door de eensgezind heid van de volken, die eerlijk de vrede willen diegenen af te schrikken die deze vrede zouden willen verstoren. Israëliër voor de ogen van meisje neergeschoten Een Syriër heeft zaterdag een Israëliër voor de ogen van diens meisje doodge schoten, aldus heeft een woordvoerder van het Israëlische leger medegedeeld. Het paartje wandelde aan de oever van de Jordaan, toen de Syriër met een ma chinepistool het vuur op het paartje opende. Israël heeft gisteren een klacht bij de Israëlisch-Syrische bestandscom missie ingediend. Uit een onderzoek van Israëlische politie en waarnemers der Ver. Naties is gebleken, dat de Syriër vijfhonderd meter op Israëlisch gebied was doorgedrongen, toen hij begon te schieten. BINNENLAND De directeur-generaal van de Kun sten en de Buitenlandse Betrekkingen, mr. H. J. Relnlnk. heeft zaterdagmiddag ln het „Prinsenhof" te Delft een expositie geopend van werk van Dieric Bouts. Mr. J. E. Th. C. baron Speyart van Woerden, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd per 1 Januari a.s. aftreedt als officier van Justitie te Arnhem, heeft zaterdag ln een buitenge wone zitting, tot dit doel gehouden in het opleidingsinstituut van de Rijkspolitie te 4 iuiicu vuui igaiig vuiucu, maai uauau &a Smom-n g belangstelling „e „pining6van raketten met atoSmkop. De gouverneur van Cyprus heeft mee gedeeld dat honderd Cyprioten ter gele genheid van Kerstmis op vrije voeten zul len worden gesteld. Het betreft mensen, die ln interneringskampen zyn opgesloten. Buiten de honderd die vrijgelaten worden, zyn er daar nog 700. Voorts zal de bewe gingsvrijheid van 600 mensen, die hun dorpen niet mogen verlaten, worden her steld. Twaalf gedetineerde geestelijken mogen naar hun woonplaatsen terug. Een op last van de overheid gesloten middel bare school zal worden heropend. De plannen om de Japanse lucht macht met „Sidewinders", vliegtuigraket ten voor doelen in de lucht, uit te rusten, zullen voortgang vinden, maar Japan zal afscheid genomen. Gisteravond tegen half zes brak brand uit in de boerderij van de heer Th. Klomp aan de Kerkedijk te Angelo. Met vereen de krachten gelukte het de buurtgenoten de gehele veestapel uit de stallen te red den en enig meubilair naar buiten te brengen. Toen de brandweer uit Doesburg arriveerde, waren de grote schuur en het woonhuis een vlammenzee. Doordat de wind gunstig was. bleven aangrenzende gebouwen gespaard. De heer Klomp is te gen brand verzekerd. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets bekend. BUITENLAND President Nasser van Egypte heeft de 23ste december tot „overwlnningsdag" en een nationale feestdag verklaard Op die datum is het een Jaar geleden, dat Britse en Franse troepen Port Said ontruimden President Nasser zal maandag in Port Said de eerste steen leggen van een monument voor de „martelaren", die gevallen zijn ln de strijd tegen de Frans-Britse Invallers" en een militaire parade bijwonen. Hij zal ook een redevoering houden. De Syrische regering heeft goedkeu ring gehecht aan de benoeming van Char les Yost tot Amerikaans ambassadeur te Damascus, aldus heeft een woordvoerder van het Syrische ministerie van Buiten landse Zaken zondag te Damascus mede gedeeld. Er bevindt zich, sinds augustus Jl., geen Syrische ambassadeur te Washln- ton. In die maand verzocht de Amerikaan se regering de Syrische ambassadeur te vertrekken, nadat hetzelfde was gevraagd aan drie leden van het personeel van de Amerikaanse ambassade te Damascus Laatstgenoemden waren ervan beschul digd tegen de Syrische regering te heb ben samengezworen. pen ln Japan niet toestaan. Dit heeft de Japanse eerste minister. Kisji, vandaag in het parlement medegedeeld. De socialis tische oppositie, die ongeveer een derde van de zetels in Senaat en de Kamer be zet, had de regering aangevallen wegens haar aanvaarding van Amerikaanse raket ten. De Sovjetrussische regering zal Ha rold Macmlllan. de Britse premier, harte lijk ontvangen wanneer hij een bezoek aan Moskou zou willen brengen, aldus heeft Kroesjtsjef, de eerste secretaris van de Sovjetrussische communistische partij, ln een gesprek met een correspondent van de „Daily Express" gezegd. Communistische artillerie heeft zon dagochtend vroeg het door de Chinese nationalisten bezette eiland Quemoy be schoten. Volgens het ministerie van De fensie op Formosa zijn vierendertig salvo's op Quemoy afgevuurd. Het bombarde ment had evenwel geen schade aangericht Schepen van Nationalistisch China, die bij het eiland Matsoe patrouilleerden, hebben vanochtend twee schepen van Communistisch-China verdreven, die „een landingspoging" wilden doen, aldus meldt het ministerie van Defensie van Nationa- llstisch-China. Duizenden hectaren weiland ln een rijk zuivelgebied in de Australische staat Victoria hebben zeer zwaar te lijden van Voor het eerst sedert 1954 heeft de Russische pers weer aandacht besteed aan Stalins geboortedag In het officiële blad van de communistische partij, de „Praw- da", is zaterdag een artikel geplaatst over Gori, Stalins geboorteplaats in Georgië. In dit artikel wordt gesproken over „de over winningen die behaald zijn onder leiding van de communistische party van de Sov jet-Unie en het centrale comité ervan, waarvan J. W. Stalin vele Jaren het hoofd is geweest". De (linkse) Volksactiepartij heeft za terdag een grote overwinning behaald by de eerste verkiezingen voor een geheel ge kozen gemeenteraad van Singapore. De Volkspartij verkreeg 13 van de 32 zetels en met deze partij verbonden kandidaten kre gen er 10. De Liberale socialisten, die in hoofdzaak de Chinese zakenlieden verte genwoordigen. kregen zeven zetels. Deze partij was de sterkste ln de vorige ge meenteraad, die nog gedeelteiyk benoemd was. Door branden ln Nieuw-Zuid-Wales (Australië) is veel vee verloren gegaan, een grote oppervlakte weiland verwoest en de spooriyn Sydney-Broken Hill, een mijnstad, afgesneden. Men heeft de po gingen om de branden te blussen opge geven en beperkt zich nu tot het redden van huizen. De bewoners van de staatsgevangenis te Jefferson (V.S.) hebben een cipier be last met kerstinkopen voor een bedrag van 1273 dollar ten behoeve van ouderloze ne gerkinderen De zendeling-arts, dr Albert Schweit zer. die verscheiaene maanden in Europa heeft doorgebracht, is vrijdagavond met het passagiersschip „Brazza" te Libreville aangekomen. Hij zal de leiding weer op zich nemen van het ziekenhuis en de Le- prozenkolonie te Lambarene. Hij was ln gezelschap van zijn kleindochter, die hem als verpleegster zal assisteren. De AVRO-televisie, die doorgaans niet het slechtste voor de dag komt, is met de samenstelling van de programma's voor de zaterdagavonden beslist op de verkeerde weg. Zaterdag ji. werd weer een duidelyke demonstratie gegeven van de wyze, zoals het niet moet. Voor vele kijkers, die in de hoop op mogelijk een beter vervolg, de knop niet hebben om gedraaid, is het een bedorven avond ge worden. Het begon met een uitermate druk filmpje met allerlei beelden uit de stad, die nu als onderwerp was gekozen: Den Haag. Om onbegrijpelijke redenen was er niemand, die deze kennelijk wat oudere beelden van commentaar voor zag. De Poortersparade, die daarna werd opgediend door Mies Bouwman en Cees de Lange, liet in de eerste plaats een vraaggesprek zien en horen met vijf burgemeesters over de satellietstad, die mogelijk eens zal ontstaan. Op zichzelf ongetwijfeld een belangwekkend onder werp, maar zeker niet passend in het kader van een „amusementsprogramma", zoals de bedoeling toch moet zijn ge weest. Daarna als los zand aan elkaar hangende vraaggesprekjes met allerlei figuren uit de Residentie, die nauwelijks kans kregen om iets behoorlijks te zeg gen en wanneer zy zover kwamen, was het amper te horen door de hinderlijke muziek op de achtergrond. De enige ondervraagde, die door zelf het gesprek in handen te nemen, nog wat allure aan dit onderdeel van het programma gaf, was Fie Carelsen. De quiz „Haal je schoolgeld terug" was iets levendiger dan voorgaande keren, maar kwam toch ook niet tot een vol doende. Daarvoor waren de grapjes, die werden gedebiteerd, vaak te zouteloos. Over zouteloosheid gesproken, dat was wel het opvallendste kenmerk van de parodie van Johny Kraaykamp en Rijk de Gooijer op het indertijd zo verrassend goede VARA-programma „Dit is uw leven". Inderdaad, er was veel werk aan dit programmaatje besteed, maar de tekst was zo flauw en de zogenaamde komi sche effecten zo gespeend van humor, dat Willy Walden en Piet Muyselaar zonder enig bezwaar hun zelfde parodie met oudejaar voor de radiomicrofoon kunnen brengen. Tot overmaat van ramp was dit stuk eindeloos lang gerekt en steeds in stukken gebroken om het orkest ook de gelegenheid te geven zich te laten horen. Het slotstuk van de avond werd verzorgd door de Franse zanger Henri Salvador, die precies paste in het kader van deze totaal mislukte ontspanningsavond. Advertentie een zoete kaapse wijn graag geschonken met smaak gedronken IMP. OUD HAARLEM Dag Hammarskjöld, de secretaris generaal van de V.N., ls vandaag ln Cairo aangekomen, op weg naar Gaza, waar hy enige dagen by de troepen van de V.N. zal vertoeven Op eerste kerstdag zal Hammarskjöld ln Cairo terugkeren voor een rupsenplaag. aldus hebben boeren za- I besprekingen met president Nasser. Van terdag te Melbourne medegedeeld. Met Egyptische zijde verluidt, dat de secreta- llchte vliegtuigen, die lnsektendodende ris-generaal zal spreken over de Egyp- mlddelen sproeien, worden de rupsen be- tisch-Israelische wapenstllstandscommlssie streden. Ten gevolge van de plaag ls de die sinds vorig Jaar niet meer bljeenge- Ryksprentenkablnet (Kloksteeg 25 melkproduktle ln de laatste tyd met tien komen is, en over vraagstukken, welke Foto's van Erich Salomon. Werkdagen procent gedaald. 1 verband houden met het Suezkanaal. I van 25 uur (t/m 18 Januari). MAANDAG Geref. Kerk Oude Vest: Geref. Jeugd verband. Spr. dr. F. H. von Meyenfeldt. 8 uur nam. Geref. ULO-school (Kaasmarkt 1). Af scheid en Installatie schoolhoofd. 8 uur nam. De Doelen: Ledenvergadering Leldse Amateurfotografenver. Spr. J. G. Beer- nink. 8 uur nam. Plantage 16: Uitleg plechtigheden Nacht mis. 8 uur nam. Wijkgebouw LevendaalKerstfeestvle- rlng Open Deur. 8 uur nam. Chr. Geref. Kerk. Kerstwydlng. Medita tie en koorzang. 8 uur nam. DINSDAG Nomateg (le Binnenvestgracht 21): Chr. Jeugdver. UKS; Kerstspel „De Vier schaar". 8 uur nam. Oegstgeest (Irene). Kerstwij ding Geref. Kerk. 8 uur nam. WOENSDAG Luxor-theater. Bijz. Kerkewerk Herv. Gem. Kerstspel „De Vierschaar". 10.30 uur voorm. DONDERDAG Schouwburg: Jeugdtoneel Chr. Hofland. „Repelsteeltje". 2.30 uur nam. Hogewoerd 175. Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. VRIJDAG Stadszaal (grote zaal): L.K.K. „Voor Al len". Solopianist Jan Smeterlin. 8 u. nam. Stadszaal (grote zaal)Toneelgroep Arena brengt „Hoera voor zon en regen". 10 uur voorm. en 2.30 uur nam. ZATERDAG Stadszaal (grote zaal): Toneelgroep Arena speelt „Hoera voor zon en regen" 2,30 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen (Vrouwenkerksteeg 12): Tentoonstelling van tekeningen, de School voor esthetische vorming. Werkdagen 2 5 en 79 uur nam. Paratyfusbacillen in worst TWEE ZIEKEN IN BODEGRAVEN Het afgelopen weekeinde is in Bode graven nogal wat onrust geweest over het feit. dat een der plaatselijke slagers zijn zaak op last van de burgemeester zaterdagmiddag heeft moeten sluiten. In de door deze slager gemaakte worst wa ren paratyfusbacillen gevonden, terwijl twee inwoners der gemeente na het nuttigen van deze worst ziek zyn ge worden. In de onderzochte worst bleken bacillen te zitten van een zeer zeld zaam bij varkens voorkomende paraty- fusstam. De inspecteur van de Volksge zondheid heeft de voorraad vlees in de winkel doen vernietigen en een onder zoek ingesteld naar de herkomst van de bacillen. Nadat het bedrijf van de betrokken slager onts-met was. mocht 'hij 'heden morgen zijn zaak weer openen. De bwee zieken maken het naar om standigheden goed. Zij blijven uiter aard onder doktersbehandeling. Ontslag rechtsvervolging Telegraaf puzzel Officier in cassatie De rechtbank te Amsterdam heeft van morgen, uitspraak doende in hoger be roep, de hoofdredacteur, die verantwoor delijk is voor de in een landelijk och tendblad (de Telegraaf) uit de hoofd stad gepubliceerde puzzel „Wie weet die wint", ontslagen van rechtsvervolging. In eerste instantie had de kantonrechter de hoofdredacteur vrijgesproken omdat naar zijn oordeel de deelnemers aan de puzzel (gepubliceerd in het blad van 22 februari j.l.) wel in staat zijn op de op lossing een overwegende invloed uit te oefenen. De Officier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker, had echter in hoger beroep een boete van f100.— geëist omdat naar zijn mening de deelnemers geen overwe gende invloed op de oplossing kunnen uitoefenen. Daarom was volgens de Of ficier de puzzel een overtreding van de loterijwet. Het kanselement is zijns in ziens gelegen in de aard der vragen en de oplossing berust volgens de officier op een subjectief inzicht van de puzzel redacteur. De raadsman, mr. C. R. C. Wycker- held Bisdom uit Den Haag. had zyn pleidooi besloten met de opmerking, dat de rechtbank moest uitmaken of het was: één vrijspraak, of twee ont slag van rechtsvervolging. Voor hem wa« „drie" (allebei) goed. Mr. Hartsuiker zal van dit vonnis in cassatie gaan bij de hoge raad. Geen oordeel In de overwegingen van het vonnis werd o.m. gezegd, dat de wijze waarop de gelegenheid werd gegeven tot deelne ming aan deze puzzel niet zonder meer het houden van een loterij is. De deel nemers kunnen zeer zeker een overwe gende invloed uitoefenen als de gedepo neerde antwoorden onjuist zijn. Doch dit is niet in de dagvaarding gesteld; alleen de vragen zjjn er in opgenomen. De verdachte móet het strafbare feit aldus de overwegingen uit de dag vaarding kunnen lezen. De rechtbank heeft dus niet kunnen oordelen of hier een strafbaar feit heeft plaats gehad en derhalve volgde ontslag van rechtsver volging. PRINSES MARGRIET BEZOCHT CIRCUS STRASSBURGER Prinses Margriet heeft zaterdagavond een voorstelling bijgewoond van het circus Strassburger in het Amsterdamse theater Carré. Het bezoek was onoffi cieel en de aanwezigheid van de Prin ses werd slechts door weinig bezoeker* opgemerkt. BIOSCOPEN Trianon: „Tante's laatste stunt" aJ. Werkdagen 2,30. 7 en 9.15 uur; zondag en belde kerstdagen 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Zoek het maar uit" a.l. Werkda gen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag en beida kerstdagen 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De babysitters van de marine" a.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag en beide kerstdagen 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Dwars door Parijs" 14 Jaar. Dagelijks 7 en 9.15 uur. Vakantle-matl- nees 2.30 uur „Donald Duck en zijn vriendjes". Rev: „Vallei der v/etteloosheld". 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag en belde kerstdagen 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt van maandag 23 december tot en met vrydag 27 december waargenomen door Apotheek van Drlesum. Mare 110, tel. 20406, de Zulder-Apotheek, Lammenschansweg 4. tel. 23553 en Apotheek Oegstgeest, Wilhel- mlnapark 8. Oegstgeest 26274. By geen gehoor Dy Uw halsarts of specialist bel op dokterstelefoon 2222*. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Rytsmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werfpark 1) .Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde toonstelling „Volk van Suriname" 1 maart 1958). Ten- (tot 1 t O la Helsinki motregen zw 5 4 0.4 Stockholm licht bew. zzw 6 3 0 Oslo geh. bew. zzw 5 7 0 Kopenhagen mist zo 8 3 0.3 Aberadeen onbewolkt windstil 1 1 Londen geh. bew. z 3 7 1 Amsterdam zwaar bew. zo 6 1 0 Brussel zwaar bew. z 6 4 0 Luxemburg geh. bew. zzo 3 0 0 Parijs geh. bew. zzo 5 5 0 Bordeaux awaar bew. z 5 5 0 Grenoble geh. bew. n 1 1 0 Nice regen n 5 7 1 Berlijn geh. bew. zzo 4 -1 0 Frankfort zwaar bew. windstil -1 0 München onbewolkt zzo 1 -7 0.1 Zürich zwaar bew. wnw 1 -5 0 Genève sneeuw w 2 -1 0.1 Liocarno licht bew. ono 1 -4 0 Wenen geh. bew. zo 8 -4 0 Innsbruck onbewolkt windstil -11 0 Rome onbewolkt ozo 5 3 0 AJacclo regen windstil 8 2 Mallorca licht bew. windstil 5

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2