Pas op voor n U 0% V .Ja gïaag Fijn voor de zo'n hele slof ROXY feestdagen ^Sra Soms IV2 uur ouder water op 30 meter diepte )rie op de vijf Amerikanen zijn n liet bezit van een eigen huis verkoudheid 6ste jaargang Vrjjdag 20 december 1957 Vijfde blad no. 29322 Pianoconcert voor het linkerbeen Aantal bioscopen in zes jaar tijd van ruim 17.000 gedaald tot ruim 14.000 eel geprezen bestseller van twijfelachtig gehalte (Van onze correspondent in Washington) Waarschijnlijk hen ik met het ver- erde been uit bed gestapt. Maar Ijs dat is al een prestatie, wanneer al 24 uur lang natte sneeuw valt Washington en je eigenlijk het fst een beer zoudt willen zijn en ii winterslaap beginnen. Ik had deze inleiding natuurlijk g kunnen laten, maar zelfs op Ik een sombere dag wil ik eerlijk Onthoudt het dus maar, wan- er ik wat somber mocht worden: t verkeerde been en natte sneeuw. Overal ter wereld mag een mens rust eens somber zijn. Er zijn zelfs uien - ik zal ze niet noemen - iar iemand nauwelijks ernstig ge- men wordt als hij niet fronst ilaar somberheid is in Amerika ilist ongepast. Vandaar dat ik dit Neem tijdig KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f. 0.98 PHILIPS-ROXANE NEDERLAND N.V. artikel af ivil hebben en de somber heid gespuid vóór ik vandaag de modder in ga. Als die sneeuw maar door blijft vallen kan het een lang artikel ivorden! Mijn Amerikaanse vrienden hebben de cijfers bij de hand om te bewijzen dat somberheid niet te pas komt in dit land zestig procent van de Amerikanen zijn in het bezit van een eigen huis, drie van de vier gezinnen hebben op zijn minst één auto, vier van de vijf hebben televisie en zesennegentig van de hon derd gezinnen hebben een ijskast! (allen bij elkaar hebben niet één spoetnik,mom pel ik). Het huwelijksgeluk aldus, on verstoord. mijn vrienden kunnen de Amerikanen vroeger en vroeger deel achtig worden. De laatste cijfers tonen aan, dat een meisje gemiddeld twintig jaar en drie maanden is wanneer zij trouwt en de jongen pardon, de man is drieen twintig jaar en een maand. Wel moeten mijn Amerikaanse vrienden toegeven dat tussen 1948 en 1954 het aantal bioscopen gedaald is van 17.689 tot 14.716, maar het aantal televisie-toe stellen is natuurlijk veel groter gewor den. In de bioscoop kun je niet drinken, thuis welEen gunstig feit voor de 31.240 drankwinkels (bij de televisie zo mompel ik weer kun je niet lezen, dat is ongunstig voor het toch al lage aantal van 2.642 boekhandels). Een teleurstelling De natte sneeuw valt nog steeds, maar ik weersta de verleiding om al te som ber te worden. Er zijn dan wel niet meer dan een goede twee en een half duizend boekwinkels in Amerika, maar de waarheid gebiedt te schrijven, dat velen hier him goedkope ingenaaide boeken (pocketbooks) in de drug-store kopen, waar men ook tandpasta, veters,, schrijfbehoeften en ijsjes haalt. Voor de nieuwste, nog duur uitgegeven boeken, moet men echter naar de offi ciële boekhandel. Duizendeoi en dui zenden moeten daar in de laatste we ken de roman „by love possessed" ge kocht hebben van James Gould Coz- zens en in de komende kersttijd zal dit wel hét Amerikaanse cadeau-boek wor den. Al wekenlang staat deze roman bovenaan op de lijst van „bestsellers". Meestal is dat een reden voor mij om een boek niet te kopen, maar om „Door liefde bezeten" te bezitten heb ik toch vijf dollar neergeteld. Het boek ging namelijk niet alleen zeer vlot van de hand, maar kreeg ook buitengewoon gunstige kritieken in serieuze Ameri kaanse couranten en tijdschriften. Heen en weer reizende per trein naar Nieuw Guinea ik bedoel natuurlijk naar de behandeling van Nieuw Guinea in de Verenigde Naties in New York heb ik de 570 bladzijden van mijnheer Cozzens dan gelezen. Ik had niets beters bij me. Maar wat een teleurstelling. Niet j dat de man niet schrijven kan. niet i dat hij onintelligent is zelf. maar welk een ondiepte heeft dat dikke boek. Als de Zuiderzee bij Elburg! In sommig opzicht kan men deze roman als prima vakwerk kenschetsen: voor kennis van feiten, vóbr constructie van de intrige, voor wei-gebalanceerde en ongewoon lange zinnen, verdient Coz zens een tien en een griffel. Maar leg hier nu eens „The fountain overflows" van Rebecca West naast (een Engels boek, dat in Amerika niet al te gunstig ontvangen is), dan ziet men ineens hoe zeer Cozzens te kort schiet in subtiliteit, diepte, warmte, sprankeling Lezen al die duizenden het boek van Cozzens omdat het technisch zo goed in elkaar zit? Het zou me zeer verbazenen zij die deze roman zo gunstig besproken hebben, hadden er toch wel eens op mogen ivijzen dat hier, binnen één prachtband, de lezer vergast wordt op semi-ver- krachting, kindermoord, buitenech telijke zwangerschap, perversiteit in een huwelijk enz. Kortom, allerlei onderwerpen waar de onrijpen van geest naar hongeren. Amerikanen hebben mij na een dergelijke ontboezeming geant woord: „O, maar dit is nog niets vergeleken bij Peyton Place (een an dere bestseller)". Hu, voor mij ivas „By love possessed" meer dan ge noeg. En als ik werkelijk eens naar j Nieuw-Guinea moet, dan neem ik Omar Chajjam maar mee! Misschien is het een goed idee om meteen maar te vertrekken, want het sneeuwt nog altijd. Natte sneeuw VARIA Sophia gaat zingen Het heeft er zo langzamerhand wat van weg, dat de beroemde Italiaanse filmsterren noodzakelijk ook moeten kunnen zingen. Eerst heeft Gina Lollo- brigida haar vocale talenten op het witte doek tentoongespreid en nu blykt, dat ook haar grote rivale Sophia Loren die zoals bekend nu in Amerika filmt enkele liedjes gaat zingen. Jay Livingston en Ray Evans hebben twee liedjes gemaakt „Bing Bang Bong" (zon heerlyk veelzeggende titel!!!) en ..Almost in your arms". Deze muzikale prod'ukten zullen door Sophia ten ge hore gebracht worden in haar nieuwste film „Houseboat", waarin zij optreedt met Cary Grant. Het eerste liedje heeft een samtoa ritme en ze zal het in de film zingen met drie kinderen. „Almost in your arms" is aangekondigd als een ..romantische ballade". Voor het overige staat vast, dat Sophia in Amerika vol gend jaar zeker twee films zal maken. Men moet nog een keus maken uit de volgende onderwerpen „B'laze of the sun"; een Franse roman van Jean Hou- gron, „Bahia"; een Braziliaanse roman van Jorge Amado: Tsjechows „De drie zusters" en een filmscenario, dat Cy Howard thans in bewerking heeft en dat nog niet op een titel kan bogen. Zo'n vrolijk gekleurde feestslof met 200 verse ROXY sigaretten verhoogt de feestvreugde voor U zelf en voor Uw gasten Moed, uithoudingsvermogen en een yzersterk lichaam zijn no dig voor hen, die in het Hoge Noorden waken over Canada's veiligheid. taak peilschalen op te stellen om de verschillen tussen eb en vloed te me ten. Voorts moeten zij onderwater- rotsen opruimen met behulp van springstofladingen, zodat er voor de bovenwaterschepen geen gevaar voor lek slaan bestaat, als zij de kust na deren. Zij maken „ruim baan" voor de bevoorradingsschepen, dus verrichten in de letterlijke zin des woords baan brekend werk. DE UITRUSTING De duikers van de „Labrador" dragen „vrye" duikpakken. Als zij onderduiken, zyn zy name lijk niet verbonden met een schip op het water en daarvan voor hun luchttoevoer niet afhankelijk. Hun bewegingsvrijheid is dientengevolge vry groot. De nodige lucht dragen zij bu zich (op de rug) in twee cy linders, waarvan er een met zuurstof en een met stikstof is gevuld. In welke menging beide gassen moeten worden ingeademd, is afhankelijk van de diepte van de duik en, zy het in mindere mate, van de gesteld heid van het water. Een duiker kan met zijn beide cylinders ongeveer 85 minuten onder water blijven op een diepte van circa dertig meter. Gemakkelijk ls de taak der Labra dor-mannen niet. Zij moeten beschik ken over een ijzersterk lichaam en een flinke dosis moed en uithoudingsver mogen, Nu, die eigenschappen bezitten zij, want die baanbrekers worden met grote zorg gekozen. Tegen de eenzaam heid moeten zij goed bestand zijn, want eenzaam is het leven op die „duikpos- ten" stellig, welhaast even eenzaam als op de „veiligheidsposten", welker be voorrading zij moeten effenen. „Maar. weet U, de eenzaamheid, och, daar wen je aanen je bent dubbel tevreden, als je na een poosje koud water en koude eenzaamheid weer terugkomt in de beschaving", zei Walter Green, een der kikvorsmannen van del „Labrador". Toen maakte hij zich gereed om met zijn kameraad Arthur Beaumont een inspectietochtje onder water te maken. „We gaan niet diep", zei Beaumont, „niet dieper dan tien a twaalf meter vandaag. En het is daar beneden wel koud, maar daarvan merken we wei nig, terwijl het er soms heel mooi Is en Je er merkwaardige vondsten kunt doenWat dan wel?, vraagt U. Daarover praat ik niet. We doen hier namelijk hoogst geheim werk, weet U!" (NivanoNadruk verboden) De toebereidselen voor het onderwater-verblijf BAANBREKERS IN IJSKOUD WATER ONDERDUIKERS derkleding, die uit één stuk is gemaakt van de voeten tot de hals. De kraag lijkt enigszins op het nekvel van een •childpad, zodat de term „schildpad kraag" ingang heeft gevonden. Soms duiken die mannen alleen, soms ook paarsgewijs. In het laatste geval worden zij voortgetrokken door een kleine motorboot, zodat zij onder water sneller vooruitkomen en tevens een bredere strook zeebodem kunnen controleren dan wanneer zij individueel werken. Zy hebben ondermeer tot De ijsschotsen in de Poolzee lokken weinig uit tot het nemen van een bad Eenzaamheid heerst op de voorposten (Bijzondere medewerking) ou er onverhoopt ooit weer een „Grote Oorlog" uitbreken, dan moet Canada rekenen met de waarschijnlijkheid van luchtaanval- n uit noordelijke en noordoostelijke richting op zijn belangrijke dustriële en andere centra. Immers, in dat geval zal de luchtweg er de Noordpool een der belangrijkste strategische luchtlijnen orden. In het kader van het (nog) vreedzame Noordpoolspel van nerika en Rusland doet ook Canada mee. Om te zorgen, dat men huis" zo snel mogelijk wordt gewaarschuwd tegen een dreigende chtaanval, hebben de Canadese militaire autoriteiten in het Hoge oorden van hun vaderland een reeks veiligheidsposten gebouwd, gericht en bemand, die ook nu, dus in volle vredestijd, paraat zijn. T un taak is voornamelijk die van 1 observatie- en waarschuwings- 1 posten. Natuurlijk moeten die sten zo nu en dan bevoorraad wor- n. Deels geschiedt dit door de lucht, els ook per schip. Aan deze laatste insportmethode van proviand en an- re benodigdheden kleeft het bezwaar, t de oostelijke delen van de Noorde- ie IJszee en de kusten aldaar nog «hts gebrekkig in kaart konden >rden gebracht, zodat men omtrent de bruikbaarheid van anker- en lan dingsplaatsen nog veelal in het duister tast. DE „LABRADOR" k m iets meer licht in die „kust- te brengen. O duisternis" te brengen, heeft men het voor de vaart in de poolwateren uitgeruste patrouilleschip „Labrador" ingeschakeld. Eens per jaar maakt de „Labrador" een vaart door die wateren en langs die kusten. Aan boord bevindt zich een aantal „opruim- duikers" of kikvorsmannen. Zij wor den op sommige plaatsen langs de kusten aan land gezet en krijgen daar tot taak om de kustwateren ter plaatse „onder water" te verkennen, teneinde geschikte anker- en landingsplaatsen te ontdekken of te maken. Te maken? Ja, want soms is het nodig, dat zy ob stakels onder water met behulp van explosiva opruimen. Pas als de lan dingsplaatsen voldoende „schoon" zijn, komen de bevoorradingsschepen met proviand en andere goederen voor de mannen, die Canada's eenzame, afgele gen en koude voorposten bezet houden. In de regel gaan de kikvorsmannen per helikopter van de „Labrador" naar het voor hen bestemde operatie-toneel. Zodra ze daar zijn, slaan ze hun kamp op en beginnen dan meteen met de uitvoering van hun taak. Het is im mers „kort dag" in het Hoge Noorden, zodat er haast gemaakt moet worden. De mannen maken zich gereed voor hun onderwater-taak. Zij hullen zich in kikvorspakken, hangen de zuurstof- en stikstofcylinders om en verdwijnen in het water. Geen kleinigheid, want vaak is de zee ijskoud en bedekt met ysschotsen. Dat zij de bevriezingsdood niet sterven, danken zy goeddeels aan de speciaal voor hen vervaardigde on-

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7