GERDING Willem Andriessen 70 jaardank voor Uw vitale wederkomst STADSNIEUWS Menselijk-rijp Beethovempel 96ste jaargang Vrijdag 20 december 1957 Tweede blad no. 29322 De heer W. Th. Alting, werkzaam aan de gas- en stroomberekening van de Lichtfabrieken, was gisteren 40 jaar in dienst van dit bedrijf. Dit jubileum was voor de heer Alting van bijzondere bete kenis, aangezien hij in het Stadhuis uit handen van de wethouder voor de Be drijven, de heer D. v. d. Kwaak, de ere medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau ontving. Daarna begaf de heer Alting zich met zijn echtgenote naar de Lichtfabrieken, waar ir. F. J. J. Meuwese (de directeur ir. Y. Ykema was verhinderd) de jubila ris met enige toepasselijke woorden de oorkonde en de gratificatie van het ge meentebestuur overhandigde. Spreker dankte de heer Alting voor de langdu rige en met veel toewijding bewezen diensten en sprak zijn beste wensen uit voor de resterende jaren. Ook de overige bij de plechtigheid aan wezige heren uitten hun waardering voor de werkkracht, het verantwoordelijk heidsgevoel en de prettige omgang met de heer Alting. Namens het bestuur van de Personeels vereniging werd de heer Alting tevens een waardevolle herinnering aan deze dag aangeboden, terwijl mevr. Alting een bloemenhulde in ontvangst mocht nemen. Het personeel van de Gas- en Stroom berekening, inclusief het meteropnemers- corps, had zich intussen verzameld in de kantine. Hier waren het de heren J. Bonsel en C. M. J. Verhagen, die zich tot de heer Alting richtten en in hun toespraken herinnerden aan de uitste kende verstandhouding met de jubilaris. Enige attenties onderstreepten de 'tot uit drukking gebrachte woorden. Tot slot dankte de heer Alting, ook namens zijn vrouw, voor zoveel hartelijk heid. Hij sprak de hoop uit, dat het hem gegeven mocht zijn met dezelfde opgewektheid zijn arbeid in de nog res tende jaren te mogen voortzetten. Van de gelegenheid tot gelukwensen maakten vele collega's gebruik. RUIM F. 200 VOOR GEMEENTELIJKE WERKPLAATS. De Klaverjasclub „Haagweg", die reeds voor het vierde jaar klaverjaswedstrijden hield, waarvan de opbrengst bestemd was voor de Gem. Werkplaats, kon ook ditmaal een mooi bedrag (f.210) aan de directeur van deze werkplaats, de heer H. Bassie, adfragen. Tijdens een in Café I Van Diemen gehouden bijeenkomst, waarin tevens de prijsuitreiking plaats vond, is dit bedrag de directeur ter hand gesteld. De heer Bassie toonde zich hier voor zeer erkentelijk. UITBREIDING LEEROPDRACHT. Bij K. B. is, gerekend van 16 septem ber 1957 tot een nader te bepalen datum, de bij eerder K.B. aan dr. W. L. G. Lemaire, gewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit, verstrekte opdracht tot het geven van onderwijs in het con flictenrecht (waaronder begrepen het in ternationaal privaatrecht en het inter- gentiel recht) en het westerse privaat recht van de overzeese rijksdelen en van Indonesië uitgebreid met: het burgerlijk recht. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, K. en W. is aaan de Leidse Universiteit alsnog benoemd voor het tijdvak van 1 mei 1957 tot en met 30 april 1958 tot wetenschappelijk ambte naar 1ste klasse by het Academisch Zie kenhuis dr. A. E. F. H. Meyer, 'thans wetenschappelijk ambtenaar. Chopinavond Jan Smeterlin Vrijdag a.s. zal voor de Leidsche Kunst kring „Voor Allen" in de Stadsgehoor zaal optreden de beroemde Poolse pianist Jan Smeterlin. Deze Chopin-vertolker bij bij uitnemendheid, zal een kern- van werken van Chopin ten gehore brengen. voor kantoorinrichting ....voortaan Breestraa» 11 t fc BLDEMLU5T LI55E I 1 LENTE IN DE WINTER SHOW van bloeiende hyacinten, tulpen, narcissen en amaryllis 2328 december H.B.G.-hallen le kerstdag gesloten. Concert Residentie-Orkest VVSL-almanak 1958 Bij Eduard IJdo N. V. is verschenen de Almanak 1958 van de Vereeniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden. Ook deze almanak toont voor een deel (waar almanak" geldt) eenzelfde „vernieu- het gaat om wat tevens als „civitas- wingsdrang" als de almanek van het L.S.C., waar wij onlangs enige beden kingen tegen lanceerden, maar deze ver nieuwingsdrang is in de V.V.S.L.-alma- nak heel wat minder storend. Het men gelwerk, dat in de reeks almanakken, die veelal hetzelfde feitenmateriaal in traditionele vorm brengen, als het ware bepalend is naast illustraties voor het al of niet geslaagd zijn van een almanak, is over het algemeen wel geslaagd. Het blijkt, dat de dichterlijke bijdragen de overhand krijgen bij de literaire bijdra gen tot dit jaarlijkse boekwerk. De technische verzorging van de uit gave is prima. Belangrijke aanwinst voor ..De Lakenhal" zend-en-een-nacht" schildering van Rimsky-Korsakof (van 1888), waarin men in de eindeloze variaties de einde- Kleurige wereld van Rimsky-Korsakof Willem Andriessen: 70 jaar! Hij is niet veel veranderd: noch in wezen, noch in zijn spel, deze nog immer vitale musicus en beminnelijke mens, lange, lange jaren de „grootmeester der Nederlandse pianistiek". Waar blijft de tijd? zo vraagt Uw recensent zich af na afloop van het concert met het Residentie-Orkest, waarop Andriessen Beethoven's Vierde Pianoconcert, een zijner meest geliefde composities, vertolkte. En hij slaat zijn kritiek van twintig jaar geleden op. Toen schreven wij: Willem Andriessen, een halve eeuw oud! Wie hem ziet, kan het nauwelijks geloven. Jeugdig en vol activiteit ver schijnt zijn vertrouwde figuur op het podium. Doch wie hem hoort spelen, weet dat hij een kunstneaar van gerijpte ontplooiing en van verdiepte menselijkheid voor zich ziet. Ja, zo achten wij het nog altijd, nu Andriessen 70 is. Vertrouwd is hij ons als volstrekt on gekunsteld kunstenaar, als nobele, warm- levende persoonlijkheid, aan wie in dit leven het verdriet zeker niet is be spaard, maar die desondanks zijn blij optimisme en idealisme behield met een haast naïeve eenvoud. Dat nobele, dat warm-menselijke spreekt ook uit zijn gevoelig, bezonken en vooral„wijs" spel, waarin hij alles uitdraagt wat hem in een lang leven geschonken is. Rust en zuiverheid ligt erin geborgen en het heeft, voortreffelijk gedisponeerd als Andriessen was, nog maar héél weinig aan technische kwaliteit moeten af staan. Als wij Andriessen vragen, hoe dat mogelijk is antwoordt hy, nogal altijd streng te studeren: „anders zou ik van zenuwachtigheid door de grond zinken", zo zegt hij enhet tekent zyn gesig naleerde strikte eenvoud! Indertijd maakte Andriessen ons met dit oprechte spel vete malen gelukkig. Wij zijn des te gelukkiger, dat „het" er nog altijd is! Zowel in Beethoven als, niet minder, wellicht nog méér in de toegift zeldzaam gebeuren op een orkestconcert! Chopins Mazurka op. 24 no. 4, waarin tenslotte de weemoed doorklinkt, weemoed over het klimmen der jaren, misschien heimwee naar ver loren jeugd? Doch wie nog zó te spelen weet in de jaren der „sterken" behoeft zich om dat ouder worden geen zorg te maken, want hij draagt de muziek in en rond zich als een zegen des Hemels enAn driessen is zich daarvan ten volle be wust! Héél Andriessens psyche kwam in dit spel, ook in de cadenz van eigen hand? tot uiting: zyn onbevangen- hied, zijn gerijpte ernst, dit alles door zongen van de gians van een rijk en nog altijd vibrerend innerlijk. Andriessen zó „zijn" Beethoven op nieuw te horen spelen, betekende bly- heid voor geest en ziel: een reeks van jaren, waarin wij hem hier niet hoor den, werd er onmiddellijk door over brugd. In zijn jubeljaar terecht had het bestuur van het R.O. in verband hier mee zijn keuze op hem laten vallen, volgde het orkest hem extra volgzaam soms iets te dominerend maar met de eerbied aan een man als hij ver schuldigd. Voor Andriessen moet Leiden een prettige pleisterplaats geweest zijn, want het succes was uitbundig en van bewon dering voor zijn onverfauwde reproduk- tiekracht doordrongen. Bloemen onder streepten dit! Wij zijn Andriessen, die ook in oor logstijd de Hollandse fakkel zo hoog hield, dankbaar voor al hetgeen hij nu nóg te geven had. loosheid van het onmetelijke Rusland onderkent en de componist op de be grensde thematiek zyn fantasieën de vrije loop laat, vormde een boeiende en expressieve uitleiding. Van Otterloo en het orkest openbaar den deze veelzijdige en warmbloedige kleurenwereld bezield en overspeelden volkomen de ook inhoudsarme passages, echter verhuld in het verblindende oos terse gewaad. Ook nu opgetogen toe juichingen, niet alleen voor deze leven de herschepping, doch ook voor Herman Krebbers, wiens harmonisch ingelaste, teder-vertellende, zoetvloeiende vioolsoli vlekkeloos opklonken. Rimsky-Korsakof moge in zekere zin „verouderd" zyn: hij weet toch de snaren van het „hart" aan te raken en wie zou daar de waarde van willen ontkennen? En bovendien: Van Otterloo dempte in overeenstemming met deze tijd het „overromantische" wat af, zodat niemand zich behoefde te storen aan te grote overdaad van sentiment. Een besluit, van klankschoonheid rijkelijk vervuld! Schilderij van W. H. v. d. Nat Aan het in ..De Lakenhal" aan wezige oeuvre van de Leidse schil der D. H. van der Nat I8C4-1929 heeft de directeur van dit museum de heer j. Nt an Wessem. een be langrijk werk kunnen toevoegen, t.w. het „Bloemkoolme sje", een I schilderij, dat afkomstig is uit een j particuliere verzameling. Het is een I sfeervol werk. met grote kleurkwa- liteiten en waarin alle goede hoe- danigheden van deze Leidse kunst schilder te onderkennen zijn. Het schilderij is aangekocht tijdens een in het Venduhuis der notarissen gehouden veiling. Blachers hier de vorige week geïntro duceerd en toen beschreven geestige „Concertante Musik", pakkend in de ge comprimeerde vormgeving, probleemloze „speelse" speelmuziek, ging aan deze Beethoven vooraf. Het was frappant hoe zeer het orkest er zich ditmaal mee vereenzelvigd had, hoe sterk de expositie aan duidelijkheid gewonnen had, in korte tijd. Blacher wilde niets meer geven dan wat de titel aanduidt: „divertissement" ..onder grootse allure, niettemin van grote aantrekkelijkheid, virtuoos en rit misch foutloos gereproduceerd, met ten slotte een glansrijk „zingende" strijkers klank naar voren gebracht. Ook daarvan hebben wij genoten! De geniaal geïnstrumenteerde She- herazade-suite, sprookjesachtige „Dui- OPEN-DEUR-KERSTFEESTVIERING.2 Maandagavond wordt in het wijkge- bouw .Levendaal" onder leiding van ds. D. J. Vossers, een Open-Deur-kerstfeest- viering gehouden. De heer S. Koopmans vertelt deze avond het kerstverhaal. Me dewerking verleent het gemengd dubbel- kwartet „Musica". Onze stadgenoot, de heer J. H. Mul der is benoemd tot leraar aan de Ha venvakschool te Rotterdam. Officiële publikaties UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van '21 december 1957 tot en met 17 Januari 1958 ter gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken (Stadhuis, kamer 111) voor een leder, in ontwerp, ter inzage zal liggen een plan ter herziening van het partiële uitbreidingsplan „Leiden-zuidwest". vast gesteld bij raadsbesluit van 6 Juni 1955. no 149. met betrekking tot gronden, be grensd door de Fontuinsloot. de Trekvliet. de Voorschoterweg en de westzijde van de Churchilllaan (kaart gemerkt K IId-1032 E). met bijbehorende bebouwingsvoor schriften. Leiden, 19 december 1957. H. VAN KINSCHOT WILLEM ANDRIESSEN 70 jaar VARIA Onbetwistbare uitvinder van moderne vliegtuig In een artikel in de Times van 13 de cember wordt de honderdste sterfdag herdacht van Sir George Cayley, die door de schrijver van het artikel. Char les Gibbs-Smith, als de „onbetwiste uit vinder van het moderne vliegtuig" wordt genoemd. „Sir George Cayley". aldus de schrijver, „is wellioht het laat ste grote wetenschappelijke genie van Engeland, die zeer lang vrijwel onbe kend is gebleven in zijn eigen land. Cayley wordt thans erkend als de onbe twiste uitvinder van het moderne vlieg tuig en de afstamming van elke ma chine, die vandaag de dag vliegt, kan worden herleid tot deze merkwaardige bewoner van Yorkshire. Sir George Cayley, de zesde baronet, werd in 1773 in Scarborough geboren en erfde op 19-jarige leeftijd de familiebezitting en vestigde zich op Brompton Hall. waar hij zich zijn gehele lange leven aan zijn wetenschappel. onderzoekingen wijdde. Hielp Nederland Indië? Geen schenking, doch voorschot Een ingezetene uit Leiderdorp, die in dertijd uit Indonesië repatrieerde, heeft reeds geruime tijd een conflict met de voormalige Stichting „Nederland helpt Indië" over het al dan niet betalen van aan hem door deze Stichting geleverde goederen. De man en vele gerepa- trieerden met hem verkeerde in de veronderstelling, dat deze goederen als een schenking waren te beschouwen. Een en ander op grond van het ideële doel der Stichting, welke inmiddels haar rechten heeft overgedragen aan de Stichting „Zorg voor gerepatrieerden". De Stichting voerde hiertegen evenwel aan, dat de man voor de ontvangst der goederen een verklaring heeft gete kend, waaruit viel op te maken, wat de goederen t.z.t. betaald moesten worden. De Leidse Kantonrechter, die in deze zaak een uitspraak moest doen, heeft de Stichting in het gelijk gesteld. De Leiderdorper en met hem vermoedelijk vele gerepatrieerden, zullen nu alsnog een bedrag van f. 195,moeten betalen. Woningbouwvereniging „Ons Belang" UITREIKING PRIJZEN TUIN- POTPLANTKWEEKWEDSTRIJD. Gisteravond vond in de bovenzaal van „De Harmonie" de prijsuitreiking plaats van de dit jaar onder de bewoners van de woningen van „Ons Belang" gehouden tuin- en potplantkweekwedstrijd. De voorzitter der woningbouwvereni ging, de heer J. Gerritsen, opende deze bijeenkomst met een woord van welkom, in het bijzonder tot de aanwezige jury leden en bracht hen dank voor het vele werk, dat ze hebben verricht. De voor zitter nam tevens van de gelegenheid ge bruik er bij de leden op aan te dringen meer belangstelling voor het werk der bouwvereniging te tonen door het beter bezoeken van de vergaderingen. Hierna gaf hij het woord aan het oudste lid van de jury, de heer J. H. Smit, voor het uitreiken van de prijzen. Zowel de voorzitter der bouwvereniging als de heer J. H. Smit brachten dank aan de heer P. Winterkamp, die, trots zy hoge leeftijd, de organisatie van de keuring als het in elkaar zetten van de feestelijke prijsuitreiking, had ter hand genomen. De uitslag van deze wedstrijd luidt als volgt: Grote voortuinen: 1ste prijs: M. J. Verhagen (beker); 2de prijs: S.H.Marck, A. van Mastrigt, wed. Sliggers, A. A. de Leng, A. C. Bonarius. C. Streefland, C. D. den Os; 3de prijs: W. v. d. Berg, A. Singerling, A. Wendt, Jek van Beek, J. E. van Biezen, J. de Man, Joh. v. d. Bos: 4de prys: A. Louwrier, H. J. P. Wor'tman, A. Heetveld, Jac. van der Leek, J. W. Rijsdam. J. G. v. d. Pompe, H. de Graaf. Joh. Ober, J. H. v. d. Berg, A. v. d. Velden, J. G. Veen. mevr. Kooger, H. Habraken; 5de prijs: H. J. W. Kwik, J. Kukler, A. Gerritsen, H. J. Dickhoff, L. Volkers. Kleine achtertuinen: 1ste prijs: P. Winterkamp (beker), L. J. de Waal, W. Teleng, D. Galjaard, P. G. M. de Winter; 2de prijs: J. P. Crama, J. Dreef, C. Baart; 3de prijs: J. Boetekees, H. Kerk vliet; 4de prijs: M. J. Willemse,. C Scheurwater, mevr. Kaak—Van Giezen, J. Gerritsen. Voortuinen: 1ste prijs: A. A. de Leng (beker); 2de prijs: mevr. Van der Vel den; 3de prijs: Joh. v. d. Leek, Joh. Ober, A. Wendt, Joh. v. d. Bos; 4de prijs: C. Scheurwater; 5de prys: Jef van Beek, A. Gerritsen, J. G. v. Veen, J. Kukler. Uitslag Potplantkweekwedstrijd: In verband met het feit, dat geen der inzendsters aan het door de jury vastge stelde aantal punten kwam, werd géén eerste prijs toegekend. 2de prijs: mevr. Verhagen; 3de prijs: mevr. Van der Laan,, mevr. v. d. Wilk, mevr. Winterkamp, mevr. v. d. Wijn- gaarn; 4de prijs: mevr. Florisson, mevr. Singerling, A. Wendt, Jef van Beek, J. Baart. mevr. Van den Bos, mevr. De Leng, mevr. Kaak-Van Giezen, mevr. Sliggers, mevr. Gyzenij, mevr. Wil- lemsen, mevr. Van der Linden, mevr. Van Mastrigt, mevr. Chaudron, mevr. Heetveld. mevr. Crama. mevr. Petiefc, mevr. Westbroek, mevr. Slegten- horst, mevr. Zirkzee: 5de prijs: mevr. Vijlbrief, mevr. Kwik, mevr. Eduard, mevr. Teleng, mevr. Boot, mevr. Gerrit sen, mevr. Ober, mevr. De Winter, mevr. De Waal, mevr. Segaar, mevr. Van den Berg, mevr. Streefland, mevr. Van d. Berg, mevr. Van der Velden, mevr. Jan sen, mevr. Oppelaar, mevr. v. Biezen. Na de uitreiking der prijzen bleef men onder de opgewekte tonen van „The Keytown Stars", onder leiding van Henny v. d. Wijngaarden, nog enige tijd gezellig bijeen. Met ingang van 5 maart a.s. is mr. W. de Clercq herbenoemd als kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Leiden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Edith, dr van H. de Raaf en A. Brlnks- ma. Frederik Johannes Guillaume Maria, zn van G. J. F. Dijkstra en E. C. Swaanen- burg, Andreas Maria, zn van J. P. Spruit en H. M. de Jong, Elisabeth Sophia Maria, or van J. R. Dijkhuis en M. E. van Hei ningen, Alphonsus Maria Herman Joseph, zn van N. W. J. van Diemen en A. J. C. Paardekooper, Wilhelmina, dr. v. G. Bar- kema en L. de Geus, Petrus Adrlanus Ar- noldus, zn van P. A. Berg en M. J. van Boheemen, Johannes Franclscus Nicolaas, zn van J. W. Kemper en H. M. Wasserman Rudolf Antonius Petrus, zn van G. A. de Lange en T. de Bruin, Alewlna Gerarda, dr. van A. de Leeuw en A. C. M. Kramer. Johanna Martha Maria, dr van G. van der Hoorn en M. J. Fransen. GETROUWD H Vermond en A. M. A. van Vonderen. G J van der Hoeven en I. Bierma. F. J. Abels en H. C. J M. A. van Dijk, J. A. Meijer en S. J. H. Bennink, W. I Wassink en C. Jesse, F. J. M. van Alphen en M. A. Geene, L. Boom en W. Seller, C. G. A Cornellsse en W. M. Albers, F. Hoger- vorst en M. de Nobel, S. F. van Gorkum en S. M. M. Ouwerkerk, A. J. Hoorn en S. Zandvliet, J. van Rijn en J. Regeer, J. Braxhoven en C. M. C. Hoogervorst, O. K. Luurssen en J. C. Grit, J. M. Ouwerkerk en A. W. Heijmans. W. F. Meljers en J. M. den Hoed. A. Cramer en A. R. M. van Via- nen, J. Plu en N. van Geenhuizen. J. R Baart en W. Verstraaten. N. A. Hartman en G L. Erades, J. W. Tap en M. Vonk. J P. Hiep en E. Klijn. W. Luiten en E. Rasmussen. W. de Leeuw en J Gressle, L. H. Schotel en J. H. M. Rakers. OVERLEDEN B. A. Ridderlkhoff, 66 Jaar, man, W. C. Brokaar. 76 Jaar, wed. van H. B. Nieuwen- huljs. Kon. onderscheiding W. Th. Alting

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3