L. H. Brijnen BRITSE VLOOT GOEDDEELS ONDER AMERIKAANS BEVEL? Kerkelijk Leven r S iT 1 - Nieuwjaars- advertenties Prettige teestdagen! Duitse plattelaiidskindereii vaak liard aan *1 werk op boerderijen Brandend vraagstuk Is roken gevaarlijk? DINSDAG 17 DECEMBER 1957 Bestrijding van Russische duikboten een belangrijk punt van beraad in Parijs (Van onze Londense correspondent) Onofficieel verluidt in de Engelse hoofdstad, dat het plan zou bestaan om het grootste gedeelte der Britse vloot, welke gereorganiseerd en gestroomlijnd wordt, onder Amerikaans tactisch en strategisch opperbevel te plaatsen. Z\j zou onder commando komen van de Amerikaanse admiraal Jerauld Wright, de opperbevel hebber van de geallieerde vloot in de Noordatlantische Oceaan. Ook het beroemde kunstcommando van de Royal Air Force zou onder Amerikaans NAVO-bevel komen. Het zou een hoofdrol moeten spelen btf de verdediging tegen met raketten uitgeruste Sovjetrussische duikboten. In Londen wordt onderstreept, dat het vraagstuk van de bestrijding van Russische duikboten in de besprekingen in Parijs een zeer vooraanstaande plaats inneemt. Marine-deskundigen zijn van oordeel, dat de Russen elk denkbaar doelwit in de vrije wereld met van duikboten afge vuurde raketten kunnen bestoken. De belangrijkste rol van de NAVO-vloot is dan ook de bestrijding van het Russische duikbootgevaar. tieke overtuiging topbesprekingen tussen Oost en West wil; 62 procent van de ondervraagden zou van mening zijn, dat deze onderhandelingen succes zullen op leveren. Men is tegen Amerikaanse ra ketbases in Engeland of West-Duitsland. Verder verlangen zij, dat Amerikaanse vliegtuigen niet langer met H-bommen aan boord patrouilleren, en dat Oost en West-Duitsland zullen worden ont wapend. Het onderzoek vond plaats voordat Boelganins oproep tot het Wes ten bekend werd. Vele Engelsen willen overleg met Moskou Verder verluidt in Londen, dat de Britse regering definitief zou hebben besloten over te gaan tot afschaffing van de „fighter-command". het jacht- commando van de Royal Air Force, dat in de tweede wereldoorlog zoveel lauwe ren heeft geoogst, maar welks taak thans overbodig is geworden. Dit zal een onmiddellijke besparing van 100 miljoen gulden en een jaarlijkse besparing van 800 miljoen gulden meebrengen. Voorwaar de voor de afschaffing van de Britse straaljagers is geweest; het beschikbaar komen van een grondraket, welke in 6taat moet zijn om bommenwerpers bo ven zee neer te schieten. De ontwikke ling van een dergelijk projectiel zou zich volgens de „Daily Express" reeds in een vergevorderd stadium bevinden. De En gelsen hebben vooral ook wegens hun bezuinigingsplannen grote haast. Dun can Sandys zou volgens andere berich ten begin januari naar Washington vlie gen om er op aan te dringen, de afleve ring van de Amerikaanse projectielen voor de tussenafstand (2400 km.) te be spoedigen. De „News Chronicle" publiceerde gis teren het resultaat van een opinie onderzoek, waaruit zou blijken, dat de overweldigende meerderheid van het En gelse volk (85 procent) ongeacht poli- Sjeik Abdoelia, „leeuw van Kasjmir", komt vrij De regering van Kasjmir - omstreden gebied tussen India en Pakistan - heeft besloten de voormalige premier Sjeik Abdoelia. die in augustus 1953, door toe doen van de huidige minister-president Baksji Goelan Mohammed, werd afgezet en gearresteerd, op vrije voeten te stel len; dit zal waarschijnlijk volgende maand geschieden. Er waren, enkele maanden voordat Abdoelia werd gearresteerd, aanwijzin gen geweest dat hij ernaar streefde de banden tussen Kasjmir en India min der hecht te maken. Zijn opvolger Mo hammed is een toegenegen vriend van India. Sjeik Abdoelia, bijgenaamd de „leeuw van Kasjmir", is negen maal in de ge vangenis beland in zijn strijd van twin tig jaar tegen het bewind van de In diase maharadja van Kasjmir, die na de opheffing van het Britse bestuur over Voor-India zijn rijk wilde doen toetre den tot de Indiase statenbond, hoewel zijn overwegend mohammedaanse on derdanen aansluiting bij Pakistan wens ten. In 1947 werd hij premier van Kasj mir en bestuurde dit gebied vijf jaar, zonder dat zijn gezag werd betwist. NED. HERV. KERK Beroepen te Leerbroek (toez.) J. Spelt te Dinteloord. Bedankt voor Markelo (toez.) H. L. Boonstra te Wlssekerke. GEREF. KERKEN Aangenomen naar 's-Gravenhage-Oost (vac. wijlen J. Attema) P. de Bruljn te Woerden. Beroepen te 's-Hertogenbosch (2de maal) mr. C. Brouwer te Luttelgeest (N.O.P.), die dit beroep ook aannam. GEREF. KERKEN (Onderh. art. 31 K.OA Tweetal te Schlebroek-Hlllegersberg H. Bouma te Assen en J. Faber te Deventer. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Amersfoort H. W. Eerland te Lisse en L. Floor Jr te Almelo Beroepen te Enschede-West Th. Rutters te Wilder - vank. Tweetal te Meppel J. H. Carller te Zutphen en D. Coppoolse te Kornhorn. HERVORMD DIACONIE-WEESHUIS TE AMSTERDAM. Viering 300-jarig bestaan. Het in 1657 opgerichte Diaconie-wees huis der hervormde gemeente te Am sterdam sedert 1 januari jl. Her vormd Jeugdhuis genaamd, geëxploi teerd door de gelijknamige stichting bestond zondag precies 300 jaar. Dit derde eeuwfeest van het sedert 25 jaar in de Volkerakstraat gevestigde te huis is gevierd met een door 600 per sonen bezochte receptie van het bestuur in „Bellevue" op zaterdagmiddag en een herdenkingsdienst in de Westerkerk I zondagmorgen, waarin prof. dr. E. L. Smelink voorging. Het hoogtepunt van de grote receptie vormde de mededeling, dat de directeur, de heer G. J. Visser, benoemd is tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Dit geschiedde bij monde van de ver tegenwoordiger van de minister van Justitie, de heer J. H. J. Schouten, hoofd van de. dienst Kinderbescherming van dit departement. I Voor het begin van de receptie voer den de jongeren uit het tehuis een spel op. DS. P. C. IJSSELING ZESTIG JAAR PREDIKANT Donderdag is het zestig jaar geleden, dat ds. P. C. LJsseling van Hilversum werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Ds. IJsseling stond eerst ruim drie I jaar te Brakel, daarna tien jaar te Mak- jkum en tenslotte nog ruim 28 jaar te |Loenen aan de Vecht, waar hem met ingang van 1 mei 1939 na ruim eenen veertig volbrachte dienstjaren op 68- Jarige leeftijd emeritaat werd verleend. jNa zijn emeritaat vestigde hij zich te Hilversum, waar hij. vooral in de eerste jaren, nog veel pastoraal werk heeft verricht. Kanselier Adenauer moet zijn gezondheid ontzien De eerste zorg van de Duitse delega tie bij haar aankomst in Parys zater dag jJ. was de voorbereiding tot het bijwonen door de Duitse bondskanselier Adenauer van 'een Parijse kerkdienst de daaropvolgende zondag. De 82-jarige staatsman is herstellend van een griep en lijdt nog aan een bronchitis en men heeft dus naarstig gezocht naar een kerk ,die goed verwarmd was. Het rap port van de deskundigen was negatief; in geheel Parijs is geen enkele kerk, die op het stuk van verwarming voldoende garanties biedt voor de gezondheid van de Bondskanselier. Adenauer heeft dus zondag de mis niet kunnen bijwonen, hetgeen, naar verzekerd werd, een zeer zeldzame gebeurtenis is in zijn leven. De persoonlijke arts van Adenauer, mevr. Bebber-Bucher, heeft de grijze staatsman eveneens verboden zioh op te houden in plaatsen, waar gerookt wordt. In deze heeft hij dan 'ook afgezien van de talrijke recepties die ter gelegenheid van de NAVO-topconferentie worden gehouden. Zelfs in de nabijheid van Adenauer zal niet gerookt mogen wor den door de leden der Duitse delegatie. Van deze oekase worden in de eerste plaats het slachtoffer minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano en de perschef Von Eokhardt, die per dag ongeveer 100 sigaretten in rook plegen om te zetten. Mr. J. W. Beijen ambassadeur te Parijs Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mr. J. W. Beijen tot bui tengewoon gezant en gevolmachtigd amlbassadeur m Parijs. ^aat ONS Uw adviseur zyn by Uw £euze uit de Philips-serie '58. Klink klaar MUZIEKGENOT voor bescheiden orijs. Onze naam en die van Philips sijn Uw waarborg. fUKFMARKT 7 PIANO'S RADIO TELEVISIE Onderwijzers klagen steen en been over lusteloosheid van vele leerlingen (Van onze correspondent in West-Duitsland) De plattelandskinderen in West-Duitsland moeten hard werken. Wü bedoe len daarmee niet op school of voor de school (wat zowat op hetzelfde neer komt), maar op het land zelf, op de akkers en op de boerenhofsteden. In som mige streken wisten de onderwijzers by een onlangs ingesteld onderzoek te ver tellen, dat hun klaslokalen tijdens de suikerbietencampagne, waarby men blijk baar alle handen nodig heeft, helemaal leeg blyven. Andere onderwijzers klaag den er over, dat hun scholieren in die tijd van het jaar moe en lusteloos en onuitgeslapen in hun banken zitten en gedurende de lessen niet veel anders doen dan knikkebollen. Het komt hier en daar voor dat onderwijzers samen met de kinderen op het land gaan werken, omdat zij menen aldus te kunnen verhinderen dat de boeren teveel van hun jonuge krachten eisen! Kinderen van 6 tot 14 jaar worden geregeld voor allerlei soorten werk gebruikt, zoals oogsten en dorsen. Af en toe moeten ze ook al tractors besturen I weest. moeten ze 's avonds nog raak 1 doodmoe wat huiswerk afraffelen- Udt- geput vallen ze dan in bed. Van tyd om te spelen lean geen sprake meer zijn. Een vereniging op sociaal-agrarisch ge bied in de universiteitsstad Göttingen, die in samenwerking met de autoritei- j ten een onderzoek heeft ingesteld, rap- porteert dat in gemeenten met een overwegend rooms-katholieke bevolking meer kinderen in de boerenbedry»v>en aan het werk worden gezet dan in pro testantse dorpen. Dat zal, aldus wordt gezegd, vermoedelijk een gevolg zijn van het feit, dat men in r.-k. streken al kdinderen van zes en zeven jaar op het land laat werken, terwijl zulks in dor pen waarin hoofdzakelijk protestanten wonen, pas gebeurt met kinderen, die een jaar of negen zijn geworden. De kinderen beseffen heel goed dat ze als werkkrachten wat „waard" zijn en zij willen daarom goed beloond wor den. In een dorp in de buurt van Ham burg is zelfs een soort kindervakrverenl- ging opgericht van ongeveer 25 kinde ren! Hun vertrouwensman, of liever ge zegd „vertrouwensjongen" ging met de boeren praten en stelde de pryzen vast. Hij „leverde" de boeren het gewenste aantal kinderen, maar wanneer een „Kindervakvereniging" in de buurt van Hamburg Wanneer ze overdag een paar uur naar school zijn geweest en verder lanjgduri met boerenwerk bezig zijn ge- Advertentie Steeds meer nadruk wordt gelegd op het gevaar dat verbonden is aan het tevéél roken. Gelukkig bestaat er thans een Deens middel waarmede men het roken kan doen verminderen. Dit middel heet SMOKELESS. Smokeless zijn kleine tabletten welke men langzaam in de mond moet laten smelten. Het resultaat is verrassend. Na het opzuigen van één tablet heeft men 2 a 3 uur een afkeer van roken. Smokeless Is verkrygbaar bij Uw apotheek of drogist. Begin vandaag nog met de Smokeless-kuur; het is beter voor Uw gezondheid. RECHTZAKEN Hoge Raad beslist KNVB-voetbalpool is geen hazardspel (Van onze Haagse redactie). De heer L. B. Brunt, de organisator van de K.NV.B.-voetbalpool, kon van ochtend opgelucht het gebouw van de Hoge Raad verlaten. Ons hoogste rechtscollege heeft het beroep in cas satie, door de advocaat-generaal in de zaak van deze voetbalpool „in het be lang der wet" aangetekend, verwor pen. De Hoge Raad is blijkens de zeer uitvoerige overwegingen, die het ar rest vergezellen, van mening dat de voetbalpool van de K.N.V.B. niet als hazardspel kan worden aangemerkt en dat de rechtbank indertijd terecht een Vrijsprekend vonnis heeft gedaan. Uit de overwegingen van de Hoge Raad laat zich overigens wel afleiden, dat dit college de voetbalpool van de K.N.V.B. als een loterij beschouwt. De vraag, in hoeverre er sprake is van een strafbare loterij, dient eventueel door de kantonrechter te worden be zien. Zolang dat niet is geschied, draait de voetbalpool van de K.N.V.B. ongestoord door. Ook de voetbalpool van de Nationale Caritasvereniging zal voorlopig kun nen voortbestaan. De Hoge Raad heeft vanochtend het beroep in cas satie, door de Officier van Justitie te Maastricht, niet ontvankelijk ver klaard. omdat dit beroep was inge steld tegen een „zuivere vrijspraak", d.w.z. een uitspraak, die op grond van de tenlastelegging in deze zaak terecht heeft plaats gevonden. Agenten schuldig aan valsheid in geschrifte De officier van Justitie mr. J. Corslen heeft gisteren ter zitting van de rechtbank te Maastricht zes weken ge vangenisstraf geëist tegen twee agenten van politie te Heerlen, terzake valsheid in geschrifte. Verdachten zouden n.l. in cijierlijsten van hun examens geknoeid hebben om een zodanig puntental te krygen, dat ze kans konden maken op de in 1956 geboden mogelijkheid van promotie toï hoofdagent. Deze lysten hadden ze by hun superieuren doen in dienen. De eerste verdachte zou ergens een cijfer ingevuld hebben voor een examenvak, waarvoor hij geen examen had gedaan, de tweede zou een cijfer 5 hebben weggeradeerd en vervangen door een 6 en daarna het totaal puntencijfer van 83 op 84 verhoogd hebben. Beide verdachten ontkenden echter ten stelligste zich aan deze vervalsingen te hebben schuldig gemaakt. De veran deringen en onnauwkeurigheden zouden dan door de commissie der ..examens tot het verkrijgen van het politiediploma. eventueel diploma met aantekening, ge houden onder Rijkstoezicht" zijn be gaan. Mr. Corsten meende echter dit ver weer naast zich te moeten leggen en achtte, waar het hier politiemannen be treft, op wier eerlijkheid en betrouw baarheid men ten volle staat moet kun nen maken, sprake van een ernstig mis drijf en daarom luidde de eis zes weken. De verdediger mr. H. Sanders uit Maasstricht. betoogde dat in beide ge vallen de schuld van de verdachten geenszins bewezen is. Een rechtstreeks bewijs, dat zijn cliënten de vervalsing hadden gepleegd, was er niet. Hij acht te het aan ernstige twijfel onderhevig, dat het maken van fouten door de com missie of het examenbureau uitgesloten moest worden geacht, zoals uit verkla ringen in het dossier moest blijken. Hij concludeerde, dat de commissie óf het examenbureau in Amersfoort di verse fouten hebben gemaakt, zodat het niet uitgesloten te achten is, dat ook in dit geval fouten waren gemaakt, niet door zijn cliënten maar door ande ren. Mr. Sanders vroeg vrijspraak. Uitspraak zaterdag 28 december as. Hatta wil geen vice-president zijn Dr. Moh. Hatta heeft gisteren gewei gerd wederom vice-president te worden. De commissie van neeen, die tot taak heeft de meningsverschillen tussen Soe- karno en Hatta uit de weg te ruimen, heeft het parlement meegedeeld dat Hatta liever ambteloos burger blijft, maar bereid is als adviseur van de pre sident op te treden. De voorzitter van de commissie, zei dat de commissie, ondanks de mislukte poging, alle hoop nog niet opgegeven heeft en zal blijven streven naar een of andere vorm van samenwerking tussen Soekarno en Hatta. boer niet op zijn financiële voorstellen wilde ingaan, kwam hy op een ..zwarte lijst" te staan. Dan werd hij doodeen voudig geboycot en kon hij nergens meer kinderen voor zyn werkjes vin den.... Een „INDUS" kalender met 12 Zwitserse landschappen cadeau Een geschenk van waarde, de decembermaand waardig. Geen één-dags vreugde, maar een vol jaar zult U genieten van dit geschenk: een fraaie „INDUS" kalender met 12 schitterende foto's van het Zwitserse landschap. Tot 25 december ontvangt een ieder, bij aankoop van een „INDUS" horloge, deze kalender cadeau. De kalender wordt U, na inzending van garantiebewijs of kassabon van Uw horloger/juwelier aan de Importeur: N.V. v/h Ed. Goudsmit, Groothandelsgebouw, Conradstraat 18 Rotterdam, onmiddellijk toegestuurd. In verband met terugzending bewijs, gelieve U Uw naam en adres volledig en duidelijk te vermelden. V n - ^y| -v*'.- T ff i -éf i - - Twee Duitse opleidingsschepenI voor een niet-officieel bezoek aan de de Trave en de ..Eider", zijn gis- Maasstad. Deze schepen waren Uren in Rotterdam aangekomen oorspronkelijk Canadese korvetten Leidse Bridgeclub DDS Voor het tweede deel van de paren competitie zijn nu 6 ronden gespeeld. De stand in beide groepen is: Groep Zwart: 1. Verboog-Vellenga 138m.p.. 2. Brouwer-Plouvier jr. 133, 3. Heer en mevr. Kuilman 128, 4. Heer en mevr. Krul 127, 5. Heer en mevr. Lancel 125 6. en 7. Heer en mevr. De la Court en Parmentier-Van der Voort 122li, 8. dames Seis-Van Alphen 116. 9. Heer en mevr. Eichhorn 113, 10. Van der Meer-Scholvinck 112%, 11. en 12. Van Berge Henegouwen-Rijnbende en mevr. Reekers-D. Reekers 107% 13. Dames /isser-Van der Meer 106 Groep Groen: 1. mevr. Rijnbende- Lautenbach 151% m.p.. 2. mevr. v. Zijp- Van Noort 150%, 3. Heer en mevr. Van Heusden 127, 4. mevr. Beeker-Baggen 126%, 5. Heer en mevr. Brouwer jr 125% 6. Dames Verstraaten-Nagel 120%, 7. Dames Guldemond-Aalbersberg 120. 8. Plouvier sr.-Langemeyer 117%, 9. Van Leeuwen-Eyndhoven 115%, 10. Dames Van Berge Henegouwen-Landzaat 110, 11. Dames Verboog-Brouwer 108, 12. Dames Van Rooyen-Van der Valk 102%, 13. Dames Den Holder-Schneiders 96%. Bridgeclub Sans Atout De uitslagen van de 2e ronde der vier tallencompetitie luiden; Zwart: team Vissers gehjk met team Tielkemeyer (1 p. voor team Vissers); team Brakel wint met 36 p. van team Kukler; team Eling wint met 14 p. van team Winterkamp. Rood-Groen: team v. d. Zeeuw wint met 50 pnt. van team Niehot; team De Haas sr. wint met 13 pnt. van team Altink; team Bernard wint met 40 pnt. van team Jonkers; team Stikvoort wint met 5 pnt. van team Huys. Bokswedstrijden te Rotterdam Gisteravond zyn in de Rivierahal te Rotterdam internationale bokswedstrij den voor profs gehouden. De uitslagen luiden: Lichtgewicht: Piet van Klaveren, kampioen van Nederland, wint in 10 ronden op punten van Ahcene Attar (Frankryk), Jan Verhagen (Ned.) wint door k.o. in de 4e ronde van Karl Pins- dorf (Duitsland). Weltergewicht; Schuurmans (Ned.) wint op punten in 8 ronden van Ger hard (Duitsland), Brommer (Ned.) wint door een technische k.o. in de 8e ronde van Lothar Heimann (Duitsland). TAFELTENNIS. W erelclkampioene Agnes Simon in ons land (Speciale berichtgeving) Een dezer dagen arriveerde onopval lend in Rotterdam de 22-jarige Agnes Simon. De Nederlandse tafeltennissers hebben reikhalzend naar haar komst uit gekeken, want deze mevrouw Simon was het, die in maart van dit jaar in Stock holm samen met mejuffrouw Mosoczi voor Hongarije het wereldkampioenschap damesdubbel won. Een speelster van zó hoge klasse kent men in ons land niet en al zal het misschien nog lang duren voor zy voor Nederland mag uitkomen, de Nederlandse tafeltennissers kunnen ongetwyfeld nog heel wat van haar leren. Wie echter het meest verheugd was met haar komst was ongetwyfeld haar echtgenoot, dr. Bela Simon, die er een jaar geleden op 15 december in slaagde uit Hongarye te vluchten. Hy was daar, na aanvankelijk advocaat te zyn geweest, trainer van de Hongaarse tafeltenissers en een der hoogst ge taxeerde trainers ter wereld. Door uit Hongarije, waar de staatssport voor uit blinkers als hy vele kansen biedt, te vluchten, vergooide hij een schitterende toekomst. Maar hy „Verkoos de vry- heid". Hy is nu trainer van de Rotterdamse afdeling van de NTTB. Zyn jonge vrouw vroeg en kreeg na de wereldkampioen schappen in Zweden asiel, maar moest lange tyd op een visum voor Nederland wachten. Noord-lerlandItalië nu op 15 januari a.s. De wedstryd tussen Noord-lerland en Italië voor de voorronden van het toer nooi om het wereldkampioenschap-voet bal zal nu op 15 januari 1958 te Belfast worden gespeeld. De wedstryd was aanvankelyk vastge steld op 4 december j.l. beide teams speelden toen inderdaad, maar slechts „vriendschappelyk", aangezien de Hon gaarse scheidsrechter Szolt wegens mist niet van Londen naar Belfast kon reizen. TEGEN GEREDUCEERD TARIEF De prijs voor z.g. NIEUWjAARS- ADVERTENTIES in ons nummer van dinsdag 31 december a.s. is 115 mm. 11.80 elke mm. meer f 0.14 Geef ze spoedig op. De opdrach ten worden in volgorde van bin nenkomst uitgevoerd. Nd 28 december worden geen nieuwjaarsadvertenties tegen dit gereduceerd tarief aangenomen. DE DIRECTIE Helmuth Rahn moet twee weken zitten Helmuth Rahn, de befaamde rechts buiten van het Duitse voetbalteam, zal waarschyniyk niet meer ln de nationale ploeg worden opgesteld. De man, die in 1954 door het scoren van het beslissende doelpunt Duitsland ln Bern de titel van wereldkampioen bracht, werd namelijk maandag te Essen door het gerecht ver oordeeld tot twee weken hechtenis, een geldboete van 100 Duitse marken en intrekking van het rybewys voor de tyd van 6 maanden. Rahn werd voor het gerecht gedaagd wegens het besturen van een auto onder invloed van sterke drank en wegens ver zet tegen de politie. By een auto-onge luk, op 28 juli j.l. door hem veroorzaakt, had Rahn de vlucht genomen om zich te onttrekken aan een gerechtelyk on derzoek, pas na een vechtparty met agenten kon hy worden gearresteerd. Vermoedelyk zal Rahn ln verband met deze veroordeling niet meer in aanmer king komen voor een plaats in de natio nale voetbalploeg. De schepen aan de Rotterdamse kade. Hoe is het ontstaan Dit woord: GRIMAS Een grimas is een gryns, een gelaatsvertrekking. Koude grimas sen betekende vroeger: malle, on nodige fratsen. (Dat koud kan betekenen: overbodig, bewyst de zegswyze: koude drukte). Het woord is afgeleid van het Franse grimace, dat óf familie is van grimmig: boosaardig, woedend, nors óf ver want is met een in het Middel nederlands een enkele maal voor komend woord grime, dat masker betekende. Zegt men. grimassen trekken, dan doelt men alleen op de gelaatsuitdrukking: onder grimassen maken verstaat men: zonderlinge en dwaze gebaren maken. Leidse Schaakbond Gisteravond speelde NZH 1 zyn derde wedstryd voor de competitie van de Leidse Schaakbond tegen SPW 1 (Lei den). Ook deze stryd wisten de NZH-ers in winst om te zetten. Met 73 gingen de bewoners van de Professorenwyk huistoe. Hoewel het begin niet erg hoop vol was voor de NZH, SPW stond op een gegeven moment met 2%—1% voor, lie pen de gastheren spoedig deze achter stand in. zodat, toen de tyd verstreken was, de stand 53 in het voordeel van NZH was. De eerste bordspelers van bei de clubs kwamen tot de conclusie, dat de twee afgebroken partyen voor NZH ee- wonnen stonden. Gedetailleerde uitslag: A. Hensing (NZH 1)—J. de Vries (SPW 1) M. J. Goudriaan—I. Kruts 10; H. TystermanJ. Vink 01; A. VletterH. v. Os 10; W. van Egmond A. Huussen 01; Joh. SchoneveldJ. Verkuyl 1—0; L. J. GoudriaanJ. v. Oosten 10; A. RavensbergenI. Groe- nedyk 10; D. SchoneveldE. v. d. Veen W. BinnendykR. Kop pers 1—0. Voor de 2e klasse van de L.SB. speel de HSC zyn 3e competitiewedstryd tegen Alphen 2. Het werd een grote overwin ning voor HSC: 73. Reeds na een uur spelen kwam HSC aan het eerste bord- punt, daar Balk van Alphen 2 een min der gunstige voortzetting koos, een stuk verloor en tevens de party. Jac. Harkes, die tegen J. Kempen speelde, kreeg 3 maal remise aangeboden, doch wilde daarop niet ingaan. Toen hy zich echter verrekende en een stuk weggaf verloor hy de party, wat tevens het enige volle bordpunt voor Alphen 2 betekende. De uitslag is als volgt: N. v. d. BoschC. H. Kroon (res.) 10; M. J. RavensbergJ. C. van Schaik 10; Jac. Harkes—J. Kempen 01; P. J. Cok—A. H. Balk 10; W. van Ofwegen—A. J. de Haan J. A. VosJ. Koopman L. van Gor- kum—J. G. Kardol Joh. de GrootW. de Ruiter 10; J. van Dorp J. v. d. T "yngaar{l 1—0: H. MerbisN. Plantfeber Door deze overwinning heeft HSC thans 5 punten uit de 3 gespeelde wed- stryden. Sportsplinters Het Amerikaanse team, dat op 26, 27 en 28 december te Melbourne in de Challenge round van het Davis-cup- toernool uit zal komen tegen bekernou- der Australië wordt gevormd door: Vic Seixas, Barry Mackay. Gardnar Mulloy en Ron Holmberg. De jeugdige Herb Flam, nummer twee op de Amerikaanse tennisrangiyst, zal op medisch advies voorlopig niet spelen. Een yshockeywedstryd tussen de nationale teams van Rusland en Duits land, maandagavond te Moskou gespeeld, is geëindigd in een 9—3 zege voor de Russen. Het internationale schaaktoernooi te Dallas (Texas» is gewonnen door de Amerikaan Reschevsky en de Zuidsl i&f Gligoric. Zij bereikten elk een totaal van 8% punt. De Deen Bent Larsen en de Hongaar Szabo delen met elk 7% nart de derde plaats.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7