Het werk bij Zoeterwoude-dorp kon op 5 december worden opgeleverd 17 zorgt voor Provinciale iveg verbinding met Zoeterivonde HET WIL TOCH WEL WAT ZEGGEN.., 'N BLAD WAAR PIT IN ZITI GEMIDDELDE DUITSER WIL WEL PRATEN MET RUSSEN Minister Luns over verklaring van minister Drees voor de Navo 96ste jaargang Dinsdag 17 december 1957 Derde blad no. 29319 Rijkstveg 4 A in wording (V) De aanleg van Rijksweg 4 A heeft voor Zoe- terwoude niet onbelangrijke gevolgen gehad. Dat de Rijksweg over het grondgebied van de ge meente loopt is een feit dat Zoeterwoude met vele andere gemeen heeft, doch dat er wegen met name de Vrouwenweg en de Miening afgeslo ten worden is een bijzonder feit. Een tweede bijzonderheid is dat de Vrouwenvaart omgelegd is naar links en zodoende bijna 200 meter meer in noord-oostelijke richting in de Meerburger Wetering uitmondt. De werkzaamheden aan de Rijksweg en de daarmede verband houdende wer ken zijn nagenoeg voltooid, en wat de aannemers en uitvoerders betreft kan de Rijksweg dus open gesteld worden. De ingebruikneming zal echter nog wel even op zich laten wachten, tot men ook bij Leiderdorp zover gereed is, dat het wegver keer van deze verkeersader gebruik kan maken. Ptm Vrouwenweg en Miening lopen straks dood Ook op dit punt bU Zoeterwoude-dorp is de aansluiting van de bestaande wegen op de Rijksweg het werk, dat het meeste de aandacht trekt. Voor deze aanslui ting heeft men de Provinciale weg no. 17 aangelegd, die de verbinding vormt tussen de Rijksweg en de Vrouwenweg en de Miening. Bovendien is een gedeelte van deze weg bestemd voor het plaatselijk verkeer, ter vervanging van de binnen kort af te sluiten Vrouwenweg en Miening. Brug over rijksweg met tweeërlei doel Wanneer men vanuit Leiden naar Zoeterwoude rijdt, komt men aan het begin van de Vrouwenweg aan een weg splitsing. Rechtdoor loopt de Vrouwen weg, die tot nu toe altijd werd gebruikt voor het verkeer, dat in de richting Zoe terwoude verder wilde. Deze weg blijft bestaan. Naar rechts ziet men echter een nieuwe weg lopen: de provinciale weg No. 17, speciaal aangelegd voor het verkeer, dat naar en van de rijksweg 4 A gaat en komt. Een gelijkvloerse krui sing met de rijksweg zou zeer gevaar lijk zijn en daarom heeft men de pro vinciale weg met een viaduct over de rijksweg geleid. Aansluitingen Het verkeer, dat vanuit Leiden naar Rotterdam moet, kan voor de brug rechtsaf slaan en zo de rijksweg berei ken; het verkeer voor Amsterdam moet over het viaduct naar rechts en komt zodoende op de goede weghelft. Verkeer uit Amsterdam komt aan de Leidse kant van het viaduct op de pro vinciale weg en het verkeer uit Rotter dam aan de andere zijde. De uitvoe ring van de aansluitingen is nagenoeg gelijk aan de aansluiting van de rijks weg op de Hoge Rijndijk, waarover wij in ons blad van 12 november j.l. schreven en waarbij wij toen een teke ning plaatsten. Het belangrijkste ver schil is dat in Zoeterwoude-dorp de rijksweg laag ligt en de provinciale weg hoog, terwijl aan de Rijndijk de rijks weg hoog ligt en de provinciale weg (Rijndijk) laag. Brug van 110.80 meter Het viaduct over de rijksweg is een zeer belangrijk punt in deze nieuwe verkeerssituatie, temeer daar dit stuk weg een tweeledig doel heeft. De brug, die hier gelegd is, is 110,80 meter lang, gemeten tussen de twee aarden dam men. Er zijn zeven steunpunten en twee landhoofden onder aangebracht voor de nodige stevigheid, resp. voor de aansluiting met het vervolg van de weg. De gehele breedte van de brug is 16.40 meter, terwijl de doorrijhoogte 4,20 me ter bedraagt. De brug overspant niet alleen de rijksweg 4 A, doch ook de Meerburger Wetering, waarin twee steunpunten voor de brug zijn geplaatst, doch zo danig, dat de doorvaartwijdte nau welijks verkleind is. Door de naast rijksweg 4 A lopende wetering heeft de brug een zó grote lengte gekregen. Voor een dergelijk kunstwerk is een grote hoeveelheid materiaal nodig. Zo is er o.m. 1585 kub. m beton in ver werkt, waarbij dan de betonpalen niet meegerekend zijn. Verder was er ter versteviging nog eens 263 ton betonijzer nodig! Via de linkerweghelft alles ge zien vanuit de richting Leiden komt men even voorbij de overgang over de Meerburger Wetering, op een zijweg naar links, die naar de Mie ning loopt. Inplaa'ts van rechtdoor te rijden, zo als tot nu toe, maakt men straks een omweg naar rechts, of wanneer men uit het dorp in de richting Leiden gaat, naar links. De aansluiting met de Mie ning is een wat moeilijk kruispunt ge worden, aangezien men nauwelijks zicht heeft in verband met de bestaande be bouwing. Wanneer men zich echter houdt aan de regel „kleine bocht naar rechts en grote bocht naar links", zal ook dit punt geen al te groot gevaar opleveren. Matige snelheid lijkt ons op dit punt wel geboden. Nog twee bruggen Met de bouw van de ene grote brug was men echter niet gereed. Er wa ren nog twee kleine bruggen nodig. Eén daarvan ligt in de verbinding van de provinciale weg 17 met de Miening en leidt over Zuidbuurtse Wetering. Dit bruggetje is 27,30 meter lang, 7,60 meter breed en de doorvaartwijdte is 8,30 meter. In totaal is hier 123 kub m beton gebruikt en 17 ton betonijzer, Het derde bruggetje loopt over de Meerbur ger Wetering en is gelegen in de op- resp. afrit naar Amsterdam, resp. van Rotterdam. Aangezien de bodem hier niet al te stevig is,heeft men flink moeten heien voor men voldoende stevigheid had. Voor de kleine brug gebruikte men palen van 15,35 meter lengte en voor de grote van 14,35, 14,60, 14,85 en 17,60 meter. De rijksweg bij Zoeterwoude- dorp. Links ziet men de afrit van de Provinciale weg 17 uit de richting Leiden. Op de achtergrond het klooster aan de Vrouwenweg. Ge heel rechts ziet men nog een deel van de brug over de Rijksweg. (Foto L.D./Van Vliet) Weg doortrekken Bij de aanleg van de provinciale weg No. 17 heeft men niet alleen gekeken naar het heden, doch ook naar de toe komst. De aanleg was nodig om een niet-gelijkvloerse kruising te krijgen met rijksweg 4 A (hetgeen in het verlengde van de Vrouwenweg niet goed mogelijk was in verband met onvoldoende ruimte. Tevens heeft men echter het plan deze weg door te trekken naar de kom van het dorp. Dit is nog wel toe komstmuziek, doch er bestaan vage plannen. In ieder geval zal men dan de scherpe bocht in de Miening en het smalle bruggetje in die bocht links laten liggen, zodat dit gevaarlijke punt niet meer gepasseerd behoeft te wor den, wanneer men over de Miening naar het dorp rijdt. Hoe het verloop van deze weg zal zijn, is nog niet be kend. De provinciale weg 17 is uitsluitend bestemd voor het snelverkeer, dat ook van rijksweg4 A gebruik maakt. Lang zaam verkeer berijdt ook straks de Vrouwenweg, dan het linkergedeelte van de brug in de provinciale weg en daarna de Miening. Voor het snelverkeer is de wegbreedte 7 meter en voor het plaat selijke verkeer aan de linkerzijde van de weg is een breedte van 5.50 meter beschikbaar. Opgeleverd Het werk op dit punt, zowel aan de rijksweg als aan de provinciale weg, met alle aansluitingen, is nagenoeg gereed. Het is op 5 december opgeleverd, en thans behoeven nog slechts enkele kleine karweitjes opgeknapt te worden, zoals het slopen van de diverse keten en het effenen van de grond waarop zij ston den. Door op 5 december op te leveren was men 12 dagen voor op het schema, dat als datum 17 december noemde. Tweeledig doel Deze brug heeft, zoals wij reeds schreven een tweeledig doel: voor het verkeer van en naar de rijksweg en voor het plaatselijke verkeer. Het plaatse lijke verkeer is het verkeer dat van de Vrouwenweg komt en verder naar het dorp wil of omgekeerd. Daar de Vrouwenweg en de Miening straks geen verbinding meer met elkaar hebben een gelijkvloerse kruising met de rijksweg zou levensgevaarlijk zijn moest men omzien naar een andere mo gelijkheid. Deze is gevonden in de pro vinciale weg en de daarin liggende brug. Juist voor het klooster is een weg naar rechts aangelegd, die men, wil men verder komen dan het klooster, moet volgen. Men komt dan op de provinciale weg, doch blijft aan de linkerzijde van de weg, die van de rechterzijde gescheiden is door een groenstrook en op de brug door een trottoir met betonnen paaltjes. Alleen op het punt, waar deze zijweg op de provinciale weg komt, is er ver binding tussen de beide weghelften, dit ten behoeve van het verkeer, dat verder de provinciale weg wil volgen. „Twin Pioneers" aan <le grond De Nederlandse Nieuw-Guinea Lucht vaartmaatschappij „De Kroonduif" heeft, nadat een van haar drie Scot tish Aviation "Twin Pioneer" toestel len was verongelukt, de twee resteren de machines enige tijd aan de grond gehouden voor een onderzoek. Op grond van het onderzoek dat o-a. door een deputatie van de vliegtuigen- fabriek is ingesteld, is aanbevolen be paalde versterkingen aan het vliegtuig aan te brengen Men is thans met die werkzaamheden bezig. Het ziet er naar uit. dat de twee toe stellen van dit type van ..De Kroon duif" daarna weer zullen worden ge bruikt en dat Ie vandaag door Scottish Aviation uitgegeven aanbeveling om al le vliegtuigen van het type ..Twin Pio neer" aan de giond te zetten naar aan leiding van het ongeluk dat onlangs met een „Twin Pioneer" in Afrika is ge beurd, geen betrekking heeft op de „Twin Pioneers" van „De Kroonduif. De splitsing aan het begin van Zoeterwoude. naar rechts de Provinciale weg 17 en recht door de Vrouwenweg. (Foto L.D./Van Vliet) dat REVUE - dit jonge, pittige familieblad - in korte tijd een vaste plaats heeft gekregen in de harten van honderdduizenden jonge huisgezinnen Géén wonder! Een staf van enthousiaste reporters is dag en nacht in touw om U steeds het beste van het beste te brengen - in woord en beeld - in Uw REVUE Groeiende tivijfel aan Adenauers beleid Ernstig gewetensonderzoek raakt op gang (Van onze reisredacteur) Met meer dan gewone spanning volgt West-Duitsland de NAVO- conferentie der regeringschefs in Parijs, met meer dan normale inten siteit lijkt het te hopen, dat deze conferentie zal leiden tot een top-conferentie met de Sovjet-Unie. Zowel deze spanning als deze hoop zijn geboren uit het Amerikaanse plan om atoomraketten in West- Europa en dus ook in West-Duitsland te stationeren. Twijfel aan de juistheid van de NAVO-fundamenten Ik berichtte vorige week al, dat dit plan de consequenties van de funda menten van het NAVO-beleid in een nieuw en hard licht had geplaatst en dat daardoor bij de Westduitsers twij fel begon te rijzen aan de juistheid van die fundamenten en daarmee aan de wijsheid van de politiek van de oude Bondskanselier Konrad Ade nauer. Die twyfel, die vorige week nog niet zo sterk scheen, dat men de concepties van het Atlantisch bondsgenootschap begon te verwerpen, is in de laatste paar dagen uitgegroeid tot een algemene kritiek, die zeer wel het begin zou kun nen zijn van een nieuwe, politieke oriën tering in de Bondsrepubliek. Bijna iedere krant, die men thans opneemt, „Die Welt", „Der Spiegel", het „Hamburger Abendblatt", begint in lange grondig beredeneerde hoofdartikelen en begelei dende beschouwingen van de buiten landse correspondenten aan een diep gaand gewetensonderzoek. Weer hereniging Kennans voorstellen tot militaire neu tralisering van Duitsland, de bijval van de Britse Labourparty, de brieven van Boelganin, de voorstellen van de Poolse minister van Buitenlandse Zaken Ra- packi, komen steeds weer ter sprake. En alle betogen lopen begrijpelijkerwijs uit op de gedachte van de Duitse hereni ging. Het verlangen daartoe, dat enigs zins ingeslapen leek door Westduits- lands economische welvaart, wordt thans gekoppeld aan de vrees, dat eventuele atoomrakettenbases in West-Duitsland het risico van alle verschrikkingen van een atoomoorlog op onverantwoordelijke wijze zal vergroten. De Westelijke hoop om met een positie van sterkte de Rus sen tot concessie te dwingen, Adenauers poging om eveneens uit een positie van kracht het Oostduitse yegime op de knieën te brengen, worden, sinds de Spoetniks ten hemel suisden, niet meer reëel geacht. Men wenst meer en meer een werkelijke poging om via onderhan delingen met de Russen tot een akkoord te komen. Niet alleen socialisten Zoals ik al eerder meldde, blijven deze wensen niet tot de socialistische kringen beperkt. Het is vandaag de dag uiterst moeilijk geworden nog een Duitser te vinden, die deze wensen niet in meer of mindere mate deelt. Dat geldt voor de man in de straat, het geldt evenzeer voor de intellectuelen, die zich dieper met deze problemen bezig houden, het geldt ook voor de zakenlieden. Er groeit hier een sterke afkeer van de geijkte reacties uit Washington en Bonn. die Russische voorstellen afdoen met „niets nieuws" of „geen werkelijke concessies". Men wil, aleer wordt voortgegaan op de weg der bewapening, onbevangen en oprecht onderzoeken of het de Russen ernst is. Is dit een herleving van het zozeer gevreesde Duitse neutralisme, of ster ker nog, een Duitse wens om het Wes ten tegen het Oosten uit te spelen? In alle eerlijkheid moet ik zeggen, dat ik deze indruk niet heb. Het neutra lisme is ten eerste minder „onfatsoen lijk" geworden sinds een zo onver dacht man als George Kennan, die toch mede aan de wieg van de NAVO heeft gegstaan, nieuwe onderhandelin gen met Moskou en de militaire neu tralisering van een brede zone in het hart van Europa aanbeveelt. Men moet voorts vaststellen, dat de Duitsers zo zeer door de ernst van het ogenblik gegrepen lijken, dat het zoeken naar specifiek Duits profijt op het ogenblik niet overheerst. K.A.B. plus minus 400.000 leden Door de verbreking van de solidari- teitsbindirsg tussen de Katholieke Ar beiders Beweging en de Algemene Rooms Katholieke Ambtenaren Bond is het aantal bij de KA B. aangesloten le den teruggelopen. Dit aantal was door :al van propaganda-acties de 400.000 ruim gepasseerd. De voorzitter van de K A B., de heer J. A. Middelhuis, deelde op de vanmor gen te Utrecht gehouden Verbondsraad vergadering van de K.AJB. mede, dat het aantal per 1 oktober 395.777 be droeg. Het aantal officieus geregistreer de leden per 1 december bedroeg 399.197. Inmiddels zijn de 400.000 weer bereikt, zo deelde de propagandaleider van de K A3., de heer L. Beumer, ter verga dering mede. Maafregel verlichting geldmarkt jaarwisseling (Van onze Haagse redactie) De Ned. Bank heeft maatregelen genomen om de spanningen op de geldmarkt, die gewoonlijk tijdens de jaarwisseling optreden, te verlichten. TüdelUk heeft de Ned. Bank zich be reid verklaard, hetschatkistpapier.dat bü de inschrijving van vandaag wordt afgenomen, van de banken en wis selmakelaars over te nemen. Deze maatregel geldt voor de periode van 27 december tot 6 januari. De Ned. Bank neemt het papier op tegen het zelfde disconto als bij de toewijzing zal worden vastgesteld. De banken heb ben hiermee dus de vrije hand ge kregen om zoveel papier op te nemen als zij nodig denken te hebben in de komende tijd. Zij ondervond grote belangstelling „Ik heb de indruk dat Nederland ten aanzien van de Indonesische kwestie van zün Atlantische partners meer dan alleen maar platonische steun zal ont vangen", aldus verklaarde de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns gisteravond tijdens het gesprek, dat h(j na afloop van de gehou den bijeenkomst van de regeringshoofden der NAVO-landen met de Nederlandse persvertegenwoordigers in Parijs had. De verklaring van dr. Drees over de toestand in Indonesië en de repercussie daarvan op Nederland, zo zeide hij, werden door de andere regeringshoofden met belangstelling aangehoord. Mr. Luns zeide te verwachten dat de Indonesische kwestie op geregelde tijden in de permanente raad van de NAVO zal worden behandeld. Uitbreiding van Schiphol De vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat ui't de Tweede Kamer, die voorlopig verslag heeft uitgebracht over het wetsontwerp tot het beschikbaar stellen van gelden voor de uitbreiding van Schiphol, is overtuigd, dat de aan leg van een nieuwe startbaan op het vliegveld Schiphol, langer dan 2550 me ter, onvermijdelijk is met het oog op het toekomstige intercontinentale ver keer. Zij zou echter gaarne vernemen, aldus haar verslag, of het in de bedoe ling ïigt deze nieuwe baan zo aan te leggen, dat het aanvliegen over de stad Amsterdam kan worden vermeden. Voorts zou zij gaarne nader toegelicht zien, waarom het maximum der ver plichtingen moet worden opgevoerd tot 30 miljoen, terwijl de aanleg van de bedoelde baan naar raming 26.5 miljoen zal koeten? Gevaarlijke kalverenliefde Jongen van 16 jaar stak medeminnaar l Dat ook „kalverenliefde" tot niet on gevaarlijke uitbarstingen kan leiden heeft zaterdagavond een 16-jarige jon gen uit Amsterdam bewezen. In wan hoop en woede stak deze jongen een 17-jarige medeminnaar pardoes een mes in het dijbeen. Het slachtoffer werd met een slagaderlijke bloeding naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, daar verbonden en later naar huis gebracht. Lijdelijk onderwerp van deze heftige minnenijd was een 14-jarige schone, ge naamd Catharina, die dus reeds op zeer jeugdige leeftijd heeft moeten ervaren hoe raadzaam het kan zijn enige vrou welijke diplomatie toe te passen bij het vertonen van affectie. Ze had zaterdag avond in de Jordaan gedanst, onder andere met het slachtoffer. Dc 16-jarige rivaal in de liefde had dit knarsentan- dend aangezien en in verontwaardi ging nam nog toe, toen het meisje vier kant weigerde van zijn aanbod gebruik te maken haar na afloop naar huis te brengen. Die eer viel de 17-jarige te beurt. Het dansen eindigde om 11 uur 's avonds. Buiten kwam de minnenijd op de Egelantiersgracht tot uitbarsting. De afgewezen jongeman probeerde het meisje van zijn hart te lijf te gaan, maar als een ridder zonder vrees spreng haar begeleider tussen het tweetal in. Hij had meteen een messteek in zijn dij te pakken. Kort daarop arresteerde de politie de jeugdige agressieve minnaar, die gisteren aan de kinderpolitie is over gegeven. Meer dan platonisch? De solidariteit van onze NAVO-part- ners, zo zeide hij, schuilt evenwel niet alleen in politieke steun. Ook ten aan zien van de pogingen van Indonesië om andere landen in te schakelen, kunnen zij immers hun houding van solidariteit tegenover Nederland aannemen. Sedert» 1956, zo ging hij voort, is overigens de belangstelling van het bui tenland tot het doen van investeringen in Indonesië zeer gering geweest en deze belangstelling is niet toegenomen door de wijze, waarop de Indonesiër met het eigendom van anderen de laatste tijd omgaat. Ook de andere Aziatische landen tonen weinig enthousiasme voor hetgeen thans in Indonesië gebeurt, al dus mr. Luns, die zich verheugd toonde over de wijziging in de houding van de NAVO-partners ten aanzien van de Ne derlands-Indonesische verhoudingen. Toen Indonesië in 1956 de verdragen verscheurde, zo merkte hij op, was er nauwelijks een reactie waar te nemen," doch dit is na de laatste gebeurtenissen volkomen gewijzigd. Vraagstuk technische hogeschool Enschede (Speciale berichtgeving) In de gemeenteraad van Enschede heeft burgemeester Van Veen gespro ken over het vraagstuk van een derde teehnisehe hogesehool. Er zijn twee pro blemen: de vestiging van een nieuw in stituut voor hoger onderwijs (universi teit) en de spreiding van het teehnisch hoger onderwijs. De betrokken commissie zegt dat het niet gaat om een duplicaat van Delft, maar om een inrichting van hoger on derwijs, waai- aandacht wordt besteed aan technische wetenschappen en aan facetten van sociale en economische wetenschappen. Een nieuw soort hoger onderwijs dus. Dit alles is een zeer in gewikkelde zaak. Het gaat om de be hoefte en om de spreiding en ook om de mogelijkheden om het aanwezige in tellect tot ontplooiing te brengen. Vol gens spreker is de behoefte primair. We denken in de eerste plaats aan de A- faculteiten. waarvoor ons land nogal wat mogelijkheden heeft, zoals de kwestie nu ligt, hebben wij dan ook geen moeilijkheden met de andere ste den in Overijssel. Wij streven iets an ders na. Het rapport van de drie hoogleraren, die deze kwestie in studie hebben geno men. is in concept gereed. Morgen zal de stichting die indertijd voor dit doel is opgericht, het rapport bekijken. Half januari ongeveer zal het worden gepu bliceerd. Steun van Gaillard De Franse premier Felix Gaillard deelde gisteren aan de NAVO-confe- rentie mee, dat de Indonesische crisis „de laatste waarschuwing voor het Westen" was. Gaillard zei, dat Rusland de natio nalistische moeilijkheden in Indonesië en elders oprakelde, „om de overblij vende bolwerken van de Europese in vloed" overzee „te veroveren". Gaillard zei, dat de NAVO ineen zou storten, als hij „diplomatiek beperkt, geografisch besloten en militair on actief" zou blijven. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken Luns, dankte Gaillard met warmte voor de steun van Frank rijk aan zijn land bij de Indonesische noodtoestand. Hoe goed Amerika's wetten voor Eisenhower zorgen De manier, waarop president Eisen hower beschermd wordt als hij na de conferentie het Paleis de Chaillot ver laat. is een schouwspel dat dagelijks veel kijkers trekt. Geruime tijd voor de president het gebouw verlaat, staan zijn gesloten auto en de twee open auto's van zijn lijfwacht van twaalf man met een es corte van de Parijse motorpolitie ge duldig te wachten. Parijse politieman nen zorgen ervoor, dat niemand in de buurt van de auto's, die met draaiende motoren gereed staan, kan komen. Het hoofd van Eisenhowers lijfwacht staat bij de wagen, zijn jas openhangend, zo dat hij in geval van nood direct zijn wapens kan grijpen. Bovendien heeft hij altijd een hand op de revolver in de zijzak van zijn overjas. Als de president naar buiten komt. wordt hij aan het oog onttrokken door de leden van zijn lijfwacht, die hem aan alle kanten met hun lichaam be schermen. De president stapt onmid- delijk in zijn auto, die, zodra hij zit. gaat rijden. De mannen van de lijf wacht lopen nog eerst een eindje mee. dan springen zij op de treeplank van hun open auto's en als het konvooi meer vaart krijgt, klimmen zij met een flinke zwaai van hun benen naar bin nen. zonder de portieren te openen. Het lijkt wel iets voor een film, maar de Amerikaanse wetten willen het nu eenmaal zo. daar kan zelfs Eisenhower niets aan doen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5