M.OcC. Voorschoten gaat verhuizen naar opleidingskamp Hilversum Leidse verenigingen herdachten bekrachtiging van het Statuut DemmenÏE Leids zoöloog voor een jaar naar de Verenigde Staten A. A. DE VRIES UIT LEIDEN WON DE EERSTE ERE PRIJS Bestedingsbeperking leidt tot concentratie walinrichtingen DINSDAG 17 DECEMBER 1957 Verlies voor Voorschoten Niettemin hebben de argumenten, die voor concentratie van de waldiensten spraken, het gewonnen van deze bezwa ren, die mettertijd waarlijk wel op be vredigende wijze zullen kunnen worden overwonnen. Bij de winst van deze concentratie komt echter voor Voorschoten het verlies van een gewaardeerd „ingeze tene", een onderdeel van de Kon. Ma rine, dat steeds nauwe banden met de burgerij heeft onderhouden en er blijk van heeft gegeven de waarde van dergelijke goede verhoudingen te be seffen. Ook de schepen van de Italiaanse re derijen ..Lloyd Triestino" en „Flotta Lauro", die regelmatig Tandjong Priok aandoen, zullen heel wat repawierenden kunnen meenemen. Van de „Flotta Lau ro" zijn dit de „Roma" en de „Syd ney". die respectievelijk begin januari en begin februari in Tandjong Priok" worden verwacht. Volgens de dienstregeling van de Lloyd Triestino zuulen de „Oceania" op 11 januari en 29 maart, de „Neptunia" op 8 februari en de „Australia" op 8 maart Tandjong Priok aandoen op weg naar Italië. Al deze schepen bieden accomodatie aan om en nabij de 800 passagiers. Neg geen besluit over nieuwe bestemming De commandant van het M.O.C., ka pitein ter zee R. M. Crommelin, legde er in een onderhoud, dat wij naar aanlei ding van het besluit tot verplaatsing met hem hadden, de nadruk op dat tot deze verplaatsing thans definitief is besloten, doch dat vele aspecten hiervan nog nader moeten worden beoordeeld. Zo zal nog een beslissing moeten worden genomen over de toekomstige bestemming van het huidige kamp in Voorschoten, dat in de loop der jaren aanzienlijk werd uitgebreid en modern geoutilleerd. Het ligt voor de hand, dat deze bestemming mettertijd een mili tair karakter zal behouden, maar ook daarover is nog niets definitiefs be sloten. Het kamp is eigendom van de Kon. Marine, en het lijkt onwaar schijnlijk, dat het, bjj de bestaande behoefte aan ruimte bij vrijwel alle militaire diensten, aan de militaire sfeer zou worden onttrokken. De concentratie van M.O.C. en Marine Opleidings Kamp heeft als gi-ondoor- zaak het streven naar bezuiniging bij de walinrichtingen, vooral in de personeels- sector maar ook in de outillage. "Hie Porta Classis Est", ,,dit is de poort tot de vloot", zo vertelt het motto onder het embleem van het MOC te Voorschoten. Het is nog niet bekend of het MOC in Hilversum eenzelfde zelfstandige plaats zal innemen dat dit embleem gehandhaafd kan blijven, of dat de poort een meer verborgen be staan zal krijgen als afdeling van een groter „bouwwerk" waarin ook het voorportaal van de marine is gehuisvest. in het MOC doende, via verkorte op- j leidingen van jonge officieren, in de mettertijd te verwachten tekorten op dit gebied te voorzien. Minister Pos sprak over verhoudingen met de West Het was zondag precies drie jaar ge leden, dat Koningin Juliana het Sta tuut voor het Koninkrijk der Neder landen bekrachtigde. Dit feit werd op de laatste dag van de vorige week in ons land officieel herdacht. De Leidse afdelingen van de Surinaamse Studen ten Vereniging, de Vereniging van Antilliaanse Studenten in Nederland, de Vereniging voor Internationale Rechtsorde en de Koninklijke Vereni ging Oost en West belegden gister avond in het Prytaneum een speciale bijeenkomst ter gelegenheid van deze Koninkrijksdag, welke vanzelfsprekend ook in Suriname en de Nederlandse Antillen is gevierd. Als gast was aan wezig de gevolmachtigd minister van Suriname, mr. dr. R. H. Pos. Deze zou spreken over het Statuut voor het ADMINISTRATIE-EN ARCHIEFSYSTEMEN Haarlemmerstraat 169 Telef. 21400 Statuut voor het Koninkrijk der Ne- derlanden en daarna een aantal vra- i gen van de aanwezigen beantwoorden, i Spreker begon met er op te wijzen, dat I in de jaren voor de tweede wereldoorlog in Suriname en de Nederlandse Antillen j vrijwel geen sprake was van ook maar j enig staatkundig leven. Het kiesrecht bijvoorbeeld was zeer beperkt. In de oor logsjaren echter, toen men actief aan de strijd ging deelnemen, begonnen vele Surinamers en Antillianen zich meer en meer te bezinnen op de beginselen van zelfbeschikkingsrecht, terwijl zij na de bevrijding van Nederland de verschillen de hervormingen zo spoedig mogelijk doorgevoerd wilden zien. Pas in 1954 is het Rijksstatuut tot stand gekomen. Het maakte een eind aan de vroegere kolo niale verhouding van Nederland tot Suriname en de Antillen en smeedde een nieuwe onderlinge band op basis van gelijkwaardigheid. De kern van het Statuut is: de drie landen zullen ieder j de eigen belangen zelfstandig kunnen behartigen; zij zullen gezamenlijk op voet van gelijkwaardigheid de gemeen schappelijke belangen verzorgen en elkaar wederkerig bijstand verlenen. Het Statuut, dat kan worden gewijzigd met gewone meerderheid van stemmen en dat volgens spreker elementen van verschil lende meer bekende stelsels vertoont, gaat boven de Grondwet. Mr. Pos wijdde voorts enige aandacht aan de bevoegd heden van de gevolmachtigde ministers van Suriname en de Antillen, terwijl hij een antwoord trachtte te geven op de vraag hoe' of het Statuut zich verder zal ontwikkelen. Na de pauze was er ruim schoots gelegenheid om op en ander wat dieper in te gaan. Men zou het haast niet geloven, maar dezer dagen nog maakte een fotograaf bovenstaand plaatje in het zo rumoerige Djakarta, waar in bepaalde kringen anti-Nederlandse campagne hoogtij viert. Rustig rijdt hier de baboe met twee Nederlandse kindertjes in de „betjak": het lijkt wel een beeld uit het vooroorlogse Ned. Indië. Onlangs hoorde men het al uit de mond van een der op Schiphol gearriveerde Nederlandse vrouwen: ,.de bedienden huilden toen we weg gingenOok dit plaatje spreekt van dezelfde goede verstand houding tussen „blank" en „bruin". Waarom zou het zo niet kunnen zijnals met de „politiek" en de „haat" steeds een spaak tussen het (betjak)-wiel staken? Ach: mocht het verstand nog eens terug keren en de overwinning behalenHoe zou de wereld daar wel bij varen! Eerst investering Directe vruchten zal dit niet,afwer pen, omdat voor deze exploitatiebezui- niging eerst niet onbelangrijke bedragen zullen moeten worden geïnvesteerd. Bij het bestaande kamp in Hilversum zullen nieuwe gebouwen voor het M.O.C. moe ten worden opgetrokken. Als opleverings datum voor deze nieuwe gebouwen is aan de Rijksgebouwendienst 1 november volgend jaar gesteld. Uiteraard is het van vele factoren afhankelijk, of deze datum in praktijk kan worden gehand haafd. Naast vele voordelen van deze con centratie, die waarschijnlijk o.m. zal lei den tot een eenhoofdig commando over de geconcentreerde inrichtingen, staan ook onmiskenbare bezwaren, die mede hebben gesproken in de veel tijd vergen de thans genomen beslissing. Tientallen woningen In Voorschoten beschikt de Marine over tientallen defensie-woningen, die momenteel in Hilversum en omgeving niet beschikbaar zijn. Dat schept pro blemen voor de gezinnen van de per soneelsleden van het MOC die met tertijd naar hun nieuwe standplaats moeten verhuizen. Want de concentratie moge vooral in de personeelsbezetting bezuiniging mee brengen, niettemin zal een belangrijk percentage van het huidige personeel van het MOC, zoals het personeel van de keuring en de selectie, toch gehand haafd moeten blijven. De personeels- bezuiniging ligt vooral in de huishoude lijke en administratieve diensten. Het is voorts de vraag, of de toewij zing aan de marine van 50 woningen in het huidige nieuwbouwplan van Voor schoten nog gehandhaafd zal worden, nu het MOC zal worden verplaatst. Leidse studenten moeilijk vervangbaar Dan is er het probleem van de circa 40 Leidse medische werkstudenten, die hun diensten bewijzen aan het MOC. Het is niet te verwachten, dat in Hil versum gelijksoortige studentenhulp uit Amsterdam en Utrecht kan wor den aangetrokken. Reeds nu is men Amateurs setten hun beste beentje voor In een stampvolle Nutszaal is gisteravond de slotavond gehouden van het door de Muziekvereniging „Crescendo" gehouden amateur-concours, dat ook dit jaar op bijzonder succesvolle wijze gehouden is onder het motto „Amateurs zetten hun beste beentje voor". In de finale kwamen de besten van de beide eerste avonden nogmaals op het toneel. Niemand, die gisteravond aanwezig was, zal met de jury van mening ver- schilli n over de toekenning van de eerste ereprijs, die met ruime punten voor sprong door de heer A. A. de Vries uit Leiden voor zijn uitstekend goochel- nummer werd gewonnen. Stampvolle Nutszaal in Alphen Deze avond stond op een hoger peil dan de beide vorige. De voorzitter van de propagandacommisisie, de heer W. v. d- Louw. stelde het bijzonder op prijs, dat deze avond werd bijgewoond door burgemeester Z. Bruins Slot en zijn echtgenote, deken E. A M. Paap en oud-deken L. H. M. Nieuwenhuizen, en door de beschermvrouwe mevr. De Vries Lentsch-Wouda. De medewerkenden hebben ook op deze avond voor een afwisselend pro gramma gezorgd, waarbij de een wat succesvoller optrad dan de ander. De a-vond werd geopend door een Ha- waiianband uit Woerden, die buiten mededinging speelde en zong; mevr. Den OudenBakker uit Gouda zong en declameerde het laatste stel-lig beter dan het eerste. Zeer goed waren ook nu weer de beide jongemannen uit Noord- wijk, die onder de naam „The Barvi- lo's" enkele populaire stukjes bij de gi taar zongen. George v. d. Heuvel goo chelde minder succesvol dan wij van hem gewend zij-n, waarna het muziek- ensemble The Cupido's uit Aarlander- veen op (te) rustige wijze enkele num mers bracht. Na het zingen van de Al- phense Johnny Jordaan (Willem Fut selaar) sloten de Electro Boys met hun uitstekende acrobatiek het eerste deel van de avond af. Bijzonder goed was ook het optreden van ae Leidse Orkestvereniging „Cres cendo" en niet te vergeten een viertal accordeonisten uit Halfweg. Mej. Ran- daraat ontpopte zich ook nu weer als de zangeres van een band en The Waiki Hawaiians uit Nieuwveen speelden en zongen zeer aanvaardbaar. SEXTET Met het optreden van „The Old Horn Quintet" werd deze avond besloten; het was ook nu weer van goed gehalte, wat deze Alphense jongelui brachten. Het zal velen bevreemd hebben, dat dit ensemble, dat reedis naam gemaakt heeft, blijkens de mededeling van de leider Jan van Zwieten, zal worden op geheven. Gelukkig kon hij echter tevens vertellen, dat dit gebeurde om er een sextet van te maken, door toevoeging van een vibrafoon, die zal worden be speeld door Fred Lam, ook al geen on bekende in de Alphense amateurmu- ziek. Ter kennismaking speelden zij als sextet een slotnummer. PRIJSUITREIKING Na een hartelijke toespraak reikte mcvT. De Vries LentschWouda ver volgens de prijzen uit vam de beide vori-ge avonden «m daarna over te gaian to-t de uitreiking vam de zeven ereprijzen. Mevr. De Vries Lentsdh sprak er haar voldoening over uit, dat weer zulk een Mevrouw De Vries Lentsch reikt de eerste ere-prijs uit aan de heer A. A. de Vries. Dr. Dullemeijer gaal cgntaeten leggen, voorlichten en onderzoeken De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft dr. P. Dullemeijer, wetenschap pelijk ambtenaar eerste klasse aan het Zoölogisch Laboratorium van de Leidse Universiteit een stipendium verleend voor een reis naar de Ver enigde Staten. Van Amerikaanse zjjde heeft dr. Dullemeijer voor deze reis eveneens een subsidie ontvangen, namelijk een Fulbright Travelgrant, die gegeven wordt om de uitwisseling van wetenschapsmensen te bevorde- ren. Dr. Dullemeijer zal eind deze j maand naar de nieuwe wereld ver- trekken, waar hU een klein jaar zal vertoeven. In een onderhoud vertelde dr. Dul lemeijer, dat het doel van zijn reis niet alleen zal bestaan in het opdoen van zoveel mogelijk ervaring en het leggen van contacten met tal van vakgenoten, maar ook in het uiteenzetten hoe het zoölogisch onderzoek te lande bedreven wordt teneinde aldus tot een uitwisse ling van gedachten te komen. In de de tweede plaats wil de zoöloog onder zoekingen doen op het gebied van de i functionle anatomie, gelijk deze ook in Nederland gebeuren, en ten slotte is het zijn bedoeling om in de Verenigde Sta ten materiaal te verzamelen voor het zoölogisch ondrzoek hier te lande, daar men te onzent over weinig in Amerika levende dieren beschikt. Dr. Dullemeijer zal bezoeken brengen aan instituten en vakgenoten te Los Angeles, San Diego, Berkelen, Omaha, Boston-Cam bridge en New York. spontane medewerking is verleend. Het zou best kunnen zijn, aldus spreekster, dat in deze zaal door deze avonden de eerste schreden zijn gezet voor een suc cesvolle loopbaan in de amusementswe reld. De heer Th. Fee ristra sprak als voor zitter van Crescendo enkele woorden van dank tot de propaganda commissie, die onder 'leiding van de heer W. v. d. Louw weer zoveel werk heeft verzet. Hem werd hiervoor een plant aange boden. Ook de jury, bestaande uit de heren D. de Vries, J- S. Deurlo, B. Lam en P. Koren, werd dank gebracht, als mede de heer P. v. d. Stoel, die voor prima pianobegeleiding zorgde. PRIJSWINNAARS Het lijstje van de zeven prijswinnaars is als volgt; lste prijs A. A. de Vries, Leiden, voor goochelen, met 157 pun- ten: 2. Electro Boys, Leiden, acrobatiek (149 p.); 3. Leids Mondaccordeongezel- sohap Crescendo (148 p.)4. „Accordia" uit Halfweg (147'2 p.»: 5. The Old Horn Quintet irit Alphen (136 p.): 6. mevr. Den OudenBakker, voor declamatie GMü p en tenslotte 7. de beide jon gens uit Noordwijk als The Barvilo's, met 132 punten. De avond werd besloten met een ge zellig bal. onder leiding van de Woer- d-ense Hawaiianband. Depotchef aangehouden (Van onze Haagse redactie) De chef van het bandendepot van een grote rubberfabriek in Den Haag wordt ervan verdacht sedert juli van dit jaar een groot aantal autobanden ter waar de van ongeveer f. 27.000 te hebben verduisterd. Uit een kas, die hij be heerde zou hij bovendien door manipu laties met bonnen f5000 hebben ont vreemd. De man is zaterdag aange houden. (Deze pagina ls gedeeltelijk gecorrigeerd) HAZEN VANGEN PER AUTO Een tweetal inwoners van Noordwij kerhout was in de nacht van 30 sep tember j.l. in een auto met verblinden de verlichting door het Langeveld onder Noordwijk gereden om konijnen of ha zen te vangen, hoewel zij niet in het bezit van een jachtakte waren. Toen de Rijkspolitie verdachten aanhield, ble ken deze in het bezit van een dode haas en van een jong, nog levend exemplaar van dezelfde diersoort. Bei den stonden voor de Leidse kanton rechter terecht. De officier van Justitie, mr. Van der Schans, eiste voor deze overtreding van de jachtwet resp. f. 200 boete of 30 dagen en f. 50 boete of 20 dagen. De plaatsvervangend kanton rechter. mr. De Koning, veroordeelde conform de eis. ZORG VOOR UW REMMEN! Te vaak komt het voor, dat iemand in een auto gaat zitten zonder dat de remmen in orde zijn. Voor de Leidse kantonrechter had zich wegens een der gelijke overtreding een chauffeur uit Hazerswoude te verantwoorden, omdat hij op 17 Juni j.l. met een slechtrem- mende vrachtauto op de Stationsweg in Leiden had gereden. De gevolgen waren niet uitgebleven. Omdat hij niet op tijd had kunnen remmen, had hij een dame, die met haar rijwiel op het trottoir stond te wachten, aangereden. Het slachtoffer was er gelukkig nog goed afgekomen. De officier van justitie, mr. Van der Schans eiste f25 en f 100 boete of vijftig dagen en tegen de patroon, een inwoner van Leiden, f75 of 25 da gen. De plv. kantonrechter, mr. De Koning, veroordeelde de chauffeur con form de eis en de patroon tot f 50 boete of 25 dagen. Ook een Haarlemmer had ln Leiden met een auto gereden, waarvan de rem men niet in orde waren. Dat was op 18 juni op de Hoge Rijndijk, waardoor hij met zijn vrachtauto tegen een lan taarnpaal was gereden. Later bleek, dat de remmen van het voertuig in vier en een half jaar niet gecontroleerd waren. De officier van justitie, mr. Van der Schans, eiste tegen de chauffeur tweemaal f 50 boete en f 100 boete of veertig dagen en tegen zijn patroon, eveneens uit Haarlem f50 boete of 25 dagen. Uitspraak conform de eis. HERDENKING STATUUTDAG. Onder auspiciën van de Leidse Jeugd Actie zal op 21 december een herden king plaats vinden van de ..Statuutdag" Deze avond, die in de Aula van de School, Du Rieustraat 4 plaats vindt, wordt georganiseerd in samenwerking tussen de Leidse Jeugd Actie en de Politieke Jongeren Contactraad. De heren H. H. Frese en dr. G D vanWengen van de Educatieve afdeling van het Rijksmuseum voor Volken kunde zullen resp. spreken over „Suri name en zijn bevolking" en „Surinaam se Volksmuziek", terwijl na overleg met de Stichting Sticusa het Surinaamse orkest „Guyana" zal optreden Lezers schrijven BEDERF DE IJSPRET NIET! Zodra de winter in ons land zijn in trede doet en Leiden's wateren met een dun laagje ijs worden bedekt, is het de slechte gewoonte van de Leidse jeugd op het nog zo verse ijs stenen te gooien of gaten te maken, zodat er als het vriesweer doorzet in geheel Leiden slechts enkele banen goed berijdbaar zijn. Leidenaars probeer dit te voorko men! Wij zullen hier allen voordeel van hebben D. J. FILIPPO. Oude Rijn 158 a. Leiden. Tegen eind volgend jaar? De „Groningen" oefent thans bij Singapore De Nederlandse marine-attaché in Singapore heeft vandaag medegedeeld, dat de Nederlandse onderzeebootjager Hr Ms „Groningen" op het ogenblik „ergens in de buurt van Singapore oefe ningen houdt". De „Groningen" is sinds de laatste twee weken in Singapore en zal te zijner tijd naar Nieuw-Guinea doorvaren. De „Groningen" krijgt in Singapore dezelfde faciliteiten als de Britse ma rine, evenals zulks het geval is met de schepen der Navo-landen in Europa. In januari repatriëren duizenden Nederlanders (Van onze Haagse redactie) Behalve de „Waterman", de „Siba- jak" en de „Captain Cook" zullen ver scheidene andere passagiersschepen begin volgend jaar nog enkele duizen den Nederlanders uit Indonesië kunnen repatriëren. De „Zuiderkruis" zal volgende week zaterdag uit Amsterdam vertrekken naar Tandjong Priok, waar dit schip om streeks 20 januari wordt vei-wacht. Het zal dan van de omstandigheden afhan gen of dit schip rechtstreeks naar Am- sterdaam zal terugvaren, dan wel eerst nog een of meer pendelreizen naar Sin gapore zal maken. In Priok zullen voorts op 25 Januari re „Groote Beer" en op 20 februari de „Johan van Oldenbarne- veldt" (beide terugkeren van Australië) arriveren. (Van een onzer redacteuren) De „Poort tot de Vloot" gaat uit Voorschoten verdwijnen en zal, wanneer de plannen volgens tijdschema worden verwezenlijkt, eind komend jaar in Hilversum herrijzen. Zoals wij gisteren reeds in het kort berichtten, wordt het Marine Opkomst Centrum, dat sinds 1945 in Voorschoten is gevestigd, naar het Marine Opleidingskamp te Hil versum (Loosdrecht) overgeplaatst. Dan zullen opkomst, registratie, keuring, selectie en eerste militaire training zijn geconcentreerd waar door rationalisatie in en bezuiniging op de waldiensten van de marine zal zijn verkregen, vooral op het gebied van de personeelsvoorziening, waardoor binnen het beschikbare budget voor de marine verhoudings gewijs meer gedaan kan worden voor de varende marinediepsten, waaronder het voldoen aan de Navo-verplichtingen op marineterrein. Geen woningverruiming voor burgerij Het vertrek van tientallen marine gezinnen uit Voorschoten zal geen ver lichting van de woningnood op bur gerlijk terrein meebrengen, omdat de vrijkomende woningen voor defensie personeel zijn gebouwd en de behoefte aan defensiewoningen (Haagse dien sten. Valkenburg etc.) nog steeds zeer groot is. Het kamp in Hilversum, waar alle mannelijke militairen van de marine buiten de officiersopleiding hun eerste schreden op het pad der marine zetten na hun toetreding door de Voorscho- tense „poort", is in de oorlogsjaren door de Duitsers gebouwd, doch sindsdien aanzienlijk uitgebreid en gemoderni seerd. Door zijn ligging in de dennen bossen is het een der aantrekkelijkste opleidingscentra van de strijdmacht. Die ligging heeft echter organisatorisch enige bezwaren voor het MOC, dat tot dusverre in het centrum van de Rand stad Holland, midden tussen de grote steden was gelegen en nu een meer ge- isoleerde positie krygt, met minder goede verbindingen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4