LEXINGTON r Totstandkoming Merenplan Leiden van groot belang is voor Honderdnegentig-delig eetservies komt donderdag onder de hamer Nog steeds wordt gewacht op toestemming van Ged. Staten BLOEMLUST Lexi wenst U het beste met Kerstmis en Nieuwjaar Een brok Russische cultuur fijntjes uitgebeeld 96ste jaargang Dinsdag 17 december 1957 Tweede blad no. 29319 B. en W. aan Leidse raad Plan dateert reeds van 28 juni 1950 Zoals bekend heeft de Leidse raad tijdens de begrotingsbehandeling in november B. en W. verzocht om een zo duidelijk mogelijk overzicht van de huidige stand van zaken betreffende het Merenplan. In een uitvoerige nota geeft het College de raad thans een inzicht van al het geen van de zijde van de gemeente en van Ged. Staten van Zuid- Holland sedert 28 juni 1950 de datum, waarop de raad zich in beginsel akkoord verklaarde met de plannen voor het maken van zandputten in daarvoor te verwerven gronden in de Zwanburger- polder en de Broek- en Simentjespolder t.b.v. de zandwinning voor de uitbreiding der gemeente Leiden op dit punt is gedaan. Met grote nadruk wijzen B. en W. in hun nota erop, dat de totstandkoming van dit plan voor Leiden van groot belang is, doch dat nog steeds gewacht wordt op een toestemming van Ged. Staten. Alvorens B. en W. opening van zaken geven, brengen zij de raad onder het oog, dat zij niet in staat zijn mede te delen „al hetgeen van de zijde van G.S." is gedaan. Op dit punt, zo zeggen zy, zijn alleen G.S. bevoegd volledige op heldering te verstrekken. De voorbereiding van het plan, aldus merken B. en W. dan op, betrof in de eerste plaats het verkrijgen van de ver eiste ontheffing van het verbod tot zandwinning ingevolge de ontgrondings verordening Zuid-Holland en de vast stelling van tal van maatregelen op waterstaatkundig gebied ter uitvoering van de door Ged. Staten aan de bedoel de ontheffing te verbinden voorwaarden. Nadat tal van besprekingen terzake waren gevoerd, ontvingen B. en W. in augustus 1951 van Ged. Staten een con cept van de voorwaarden, welke naar het oordeel van genoemd college waren te verbinden aan een te verlenen onthef fing van de bovengenoemde verbodsbe paling, zulks in afwachting van het besluit van Ged. Staten ter bepaling van hun standpunt zowel omtrent de vraag, of de ontheffing kon worden verleend, als omtrent de eventueel te stellen voor waarden. B. en W. werd verzocht mede te delen, tot welke beschouwingen be doeld concept aanleiding gaven. Dit concept bevatte 26 bepalingen en voorwaarden, welke aan een nauwkeu rige studie werden onderworpen. NOG STEEDS GEEN JOEDKEURING Nadat het College de raad dan een inzicht heeft gegeven van alle sindsdien gevoerde onderhandelingen, o.a. met de Rijkswaterstaat, de gemeente Warmond, de Ned. Spoorwegen en het Hoogheem raadschap van Rijnland, wijzen zy erop, dat nog steeds geen goedkeuring tot de ontheffing tot het ontgronden van Ged. Staten is ontvangen. Intussen waren Leiden, de Rijkswater staat en de Ned. Spoorwegen als part ners in 't merenplan ontvallen. Toen de spoorwegwerken gereed kwamen, hadden de Ned. Spoorwegen geen belangstelling meer voor Let merenplan. Ook de Rijks waterstaat heeft zich teruggetrokken, zonder hiervan overigens ooit medede ling te doen. Ook al vormt het terug trekken van de Rijkswaterstaat op zich zelf geen financieel nadeel, daar al het vrijkomende zand gebruikt kan worden voor Leiden en omgeving, toch moeten B. en W. deze gang van zaken betreuren, daar de medewerking en het gezag van de Rijkswaterstaat een belangrijke steun hadden kunnen vormen, zowel bij het verkrijgen van de ontgrondingsonthef fing en van de eigendom der te ontgron den percelen, als bij de behandeling van de in de toekomst te verwachten be roepszaken. Ook de economische opzet van het plan onderging ingrijpende wijziging, omdat het door het uitvallen van Rijkswaterstaat en Ned. Spoorwegen noodzakelijk is geworden, een scheiding te maken tussen de constante kosten van het merenplan (aankoop van gron den, dijkaanleg etc.) en de variabele kosten (kosten van het zandzuigen, transport, opspuiten etc.). Men moet nu immers rekening houden met een zand- produktie, welke zich over een langere termijn dan oorspronkelijk was gedacht zal uitstrekken. CONTACT VASTGELOPEN In 1952 was het contact met het ge- meentebestuur van Warmond „vastgelo pen". In 1954 hebben B. en W. tegenover de raad hun bereidheid uitgesproken om opnieuw met B. en W. van Warmond in overleg te treden, doch zij meenden, dat dit beter kon geschieden, wanneer met de provincie overeenstemming was be reikt, zulks in verband met de beoogde samenwerking in deze tussen de provin cie en de gemeente Leiden. Enige reactie van de zyde van Ged. Staten bleef ech ter uit. G.S.: GEEN BELANGSTELLING MEER. Nadat in de loop van 1955 herhaalde malen op afdoening was aangedron gen, ontving het College een schryven van Ged. Staten d.d. 13 september 1955, waarbij het College werd uitge nodigd tot een bespreking ten Provin ciehuize op 24 september 1955. Deze bespreking, welke namens het College werd bygewoond door de burgemeester, wethouder Jongelecn, de directeur der Gemeentewerken en de chef van de afdeling Openbare Werken der Secre tarie, bereidde B. en W. de teleurstel ling. dat vanwege Ged. Staten werd verklaard, dat de provincie niet veel meer voor het merenplan voelde, het welk men bovendien slechts als een Leids belang zag. De vraag werd gesteld, of deze zand winning uit economisch oogpunt voor eiden wel de meest aangewezen weg crmde. De burgemeester en de wethou- ?r hebben hierna 't standpunt van het allege uiteengezet, waarbij in het bij - ander de burgemeester het ernstig be- eurde. dat de zienswijze van Ged. taten blijkbaar was veranderd, daar .list voor de provincie het recreatie- aspect van het merenplan van het be gin af de grote aantrekkelijkheid had evormd. Van de zijde van de Provin- iale Waterstaat werd gewezen op de ".oeilijkheden van het bouwen op boe- empeil en de mogelijkheden van het ouwen op polderpeil. Dit aspect van de zaak verdiende nadere bestudering. Overigens bleken er ten aanzien van 'e financiële en economische mérites an het merenplan uiteenlopende me ningen onder de aanwezige Gedeputeer den te bestaan. De slotconclusie van de bespreking was deze. dat van de kant van het college werd verklaard, dat de gemeente Lei den nog steeds het merenplan vast hield en dat Ged. Staten zich nader zouden beraden omtrent de bewuste ontgron- dings-ontheffing. TOCH VOORTGAAN Intussen had het college op 29 maart 1955 aan de directeur der Gemeentewer ken de opdracht gegeven te rapporte ren over de vraag, welke stappen verder zouden kunnen worden ondernomen voor de verwezenlijking van het zand winningsplan. met name door de moge lijkheid te onderzoeken om in samen werking meteen groot aannemersbedrijf tot de bedoelde zandwinning te geraken. Nadat de dienst van Gemeentewerken hieromtrent de nodige besprekingen had gevoerd, ontving het college op 26 mei 1956 een aanbieding van een combinatie van twee grote aannemersbedrijven, t.w. aannemersbedrijf v.h. J. P. Broekhoven N.V. te Arnhem en Hollands Aanne mersbedrijf Zanen Verstoep N.V. te 's-Gravenhage, voor de levering van 3.200.000 resp. 5.200.000 m3 zand. te ver krijgen door ontgronding va,n de terrei nen onder Warmond, welke ontgronding zou geschieden voor rekening en risico van genoemde aannemersbedrijven, met dien verstande, dat de stijgingen van lo nen. sociale lasten en brandstoffen zou den worden verrekend. Bij schrijven van 13 juli 1956 heeft het college zich tot Ged. Staten gewend met het verzoek hun beslissing over de gevraagde ontheffing toch spoedig ken baar tê maken. Uiteraard hebben zij daarbij genoemd college op de hoogte gebracht van de nieuwe ontwikkeling met opsomming van de gedetailleerde cijfers van de ontvangen aanbieding. Op 7 december 1956 ontvingen B. en W. eindelijk antwoord van Ged. Staten. Ged. Staten waren echter vooralsnog van mening, dat het financieel voordeel van de gemeente Leiden bij bedoelde aanbieding niet groot genoeg zou zijn om de nadelen van het zandwinnings- plan ten aanzien van de cultuurgrond nog op. dat het College in de afgelopen maanden verschillende malen contact heeft gehad met het gemeentebestuur van Warmond. Aangezien deze bespre kingen weliswaar het merenplan raakten doch geheel binnen het kader van het structuurplan-overleg vielen, waarom trent B. en W. de raad binnenkort ope ning van zaken hopen te geven, achten zij het juister omtrent dit overleg thans geen mededelingen te doen. ZAND EN RECREATIE Aan de hand van deze uiteenzetting maken B. en W. de raad tenslotte dui delijk. dat 'n uitspraak van Ged. Staten nog steeds zeer urgent is. Na de behan deling van deze nota zullen B. en W. zich opnieuw tot Ged. St»ten wenden. Als gevolg van de lange tijdsduur, welke helaas is verstreken sedert het tijdstip, waarop de raad het College machtiging tot de verdere voorbereiding van de zandwinning verleende, is een groot deel van de oorspronkelijke opzet vervallen. Daar staat echter tegenover, dat sindsdien de toekomstige ontwikke ling en uitbreiding van de Leidse agglo meratie aan de orde zijn gekomen, waardoor de economische en financiële voordelen van het merenplan onver zwakt hun stempel op het plan blijven drukken, daar voor de uitbreiding van de agglomeratie nog zeer grote hoeveel heden zand nodig zijn. Bovendien speelt de factor van de recreatie, zowel voor Leiden als voor de agglomeratie, bij de gestegen welvaart en de toename van de bevolking in i.og sterker mate een rol dan vroeger. B. en W. gaan er dan ook van uit, dat te gelegener tijd dit plan zal kunnen worden uitgevoerd volgens de bovenom schreven bedoelingen, met in ieder geval de provincie Zuid-Holland als partner. weg te nemen. Ged. Staten achtten het evenwel gewenst, dat, alvorens zij ter zake een beslissing zouden nemen, ook een onderzoek zou worden ingesteld naar de mogelijkheid om zand te betrekken uit het gebied der benedenrivieren en zeearmen en daartoe van een of meer aannemersbedrijven een alternatieve prijs te vragen, zonodig voor leveranties op langlopend contract. ,,Wij zijn be reid". aldus Ged. Staten. ..onze beslis sing ten aanzien van de zandwinning in de Zwanburgerpolder aan te houden tot het resultaat van bovengenoemd na der onderzoek te onzer kennis zal zijn gebracht". Het behoeft wel geen betoog, dat dit schrijven van Ged. Staten B. en W. zeer heeft teleurgesteld: na jaar op jaar hun besluitvorming te hebben uitgesteld, wa ren Ged. Staten immers thans bereid hun beslissing ten aanzien van de zand winning in de Zwanburgerpolder aan te houden. WEINIG OOG VOOR LEIDSE BELANGEN Sindsdien is vele malen mondeling op een beslissing aangedrongen. B. en W. betreuren het in hoge mate, dat Ged. Staten kennelijk zo weinig oog hebben voor de grote belangen, de financiële niet in de laatste plaats, welke hier voor onze gemeente - en voor wat het recreatie-aspect van het merenplan betreft niet alleen voor onze gemeente - op het spel staan. Volgens de laatst verkregen inlichtingen vormt de on derhavige aangelegenheid nog steeds een punt van nader overleg tussen Ged. Staten en de directeur-hoofdin genieur van de Prov. Waterstaat. PLAN KOMT TEGEMOET AAN RECREATIE-MOGELIJKHEDEN Het stemt evenwel tot verheuging, dat de andere verdienste van het plan - de vergroting van de recreatiemogelijk heden op de Kaag - niet aan de aan dacht van de directeur van de Rijks dienst voor het Nationale Plan blijkt te zijn ontsnapt. In de onlangs verschenen nota van Ged. Staten betreffende de recreatie in de provincie Zuid-Holland wordt in de bijbehorende nota van de provinciale planologische dienst ten aanzien van de Leidse recreatiebehoeften o.m. het vol gende gezegd: „Het grootste deel van de Leidse re creatievoorzieningen kan men vinden aan de noordzijde. Daar liggen het plas- sengebied en de bollenstreek. Voor de specifieke Leidse recreatie zal dus het accent vooral op het plassengebied val len. Bij een te verwachten spoedige uitleg van Leiden in noordelijke en oostelijke richting komen de plassen van Kaag en Braassem direct nabij de stadsrand. De Kagerplassen zijn reeds thans het drukste watersportgebied in Zuid-Hol land. Zij omvatten een aantal kleine plassen met doorvaarten, gegroepeerd rondom een serie eilanden. Met War mond als belangrijkste kern is de wa tersport er zeer intensief tot ontwikke ling gekomen. Bij gunstig weer is er zelfs een overbelasting. Een uitbreiding van het watersportgebied in de nabij heid van Leiden is dan ook gewenst. De laatste zin hebben B. en W. gecur siveerd. Hopelijk spreekt hieruit een hernieuwde belangstelling van provin cie-zijde voor het recreatie-aspect van het merenplan. Volledigheidshalve merken B. en W. H.B.G.-hallen le kerstdag gesloten. L.Z. EN P.V. „DE SLEUTELSTAD" Ondanks de koude, werd gisteren on der goede belangstelling van de ouders, het diplomazwemmen gehouden van de L.Z. en P.V. „de Sleutelstad". De leerlingen stelden de instructrices- (teurs) niet teleur en wisten allen, on der het alziend oog van de K.N.Z.B.- official mej. M. Gilein, het begeerde diploma te behalen. Diploma A meisjes ontvingen: Hennie Crama, José Brandt. Margaretha de Roode. Wilhelmina Bink. Antje Bink, Anneke v. Duuren, Tineke Mulder, Jan- nie Onderwater, Lenie Kleinman, Ineke Lepelaar. Cora de Ligny, Thea Stik- voort. Jongens: Theo Kok. Salomon v. Erkel. Leendert v. Veen, Mattie Bouman en Wim de Koning. Diploma B, meisjes: Wilma v. d. Zeyden, Jacoba Scheffers, Eefje Ouwer- kerk, Elisabeth Moonen, Anne-Mieke v. d. Poel, Jannie Zandvliet, Francoise Kruit, Irene Tijssen, Ria v. d. Hoeven, Nelly v. Berkel, Tineke Nieuwenhuis, Anneke Griffioen, Catharina Ouwer- kerk, Alida Dreef, Elly Delfos. Henk van Zijp, Gé Gijzenij en Loek Ju. Advertentie t'7 LISSE Advertentie from America's Best Tobaccos Tsjechoiv's Oom Wan ja" Het oeuvre van de Russische schrijver Tsjechow, de laatste pre-revolutlonaire Rus van betekenis op dit terrein, is de laatste jaren hier te lande wel in trek. Ongetwijfeld mede door het feit, dat de grote Russische regisseur Peter Scharof beschikbaar is. En deze is wel bij uitstek geschikt om, al wordt er dan gespeeld door Hollandse acteurs en actrices, de Russische sfeer hier op de planken te doen leven. Na „De Kersentuin" en „De drie zusters" is thans door de Nederlandse Comedie Tsjechows „Oom Wanja" reeds eerder door het nu verdwenen gezelschap Comedia gebracht nog eens op het repertoire genomen. Het Is niet Tsjechows sterkste stuk, maar toch wel geëigend om begrip te wekken voor de toestanden in het onmetelijke rijk der Tsaren voor de revolutie, dus in de tijden, die deze ryp maakten, waartegen de Rus met zijn lethargie en zijn schikken in het Nood lot zich niet kon verzetten. Het is, alsof Tsjechow het komende voorvoelde, al begreep hy dan de vorm, die de toekomst voor zijn ijjk zou aannemen niet volkomen. LENTE IN DE WINTER SHOW van bloeiende hyacinten, tulpen, narcissen en amaryllis 2328 december Unieke porseleinveiling in Leiden Tsjechow is een soort impressionist, die alles beschouwt en doet leven van het binnenste uit; hy gebruikt daarbij geen grote woorden of grote middelen. Inte gendeel, hij bezigt alledaagse voorvallen in het leven van de geestelijk afsterven de adel, die de kracht mist om zich daar tegen te verzetten en zich gelaten onder werpt aan het proces der verwording. Men mene echter niet, dat Tsjechow daarom een pessimist zou zijn; dit wordt wel eens ten onrechte verondersteld. Hij is trots zijn sombere schilderingen een optimist, die gelooft, dat hij een steentje bij kan dragen om de Russen te doen inzien, hoe verworden hun leven is en te brengen tot een beter leven, al be greep hij dan zelf er niet meer te zijn, hetgeen ook uitgekomen is, want hij stierf in 1904. Ook in „Oom Wanja" ligt dit streven verborgen. Deze Wanja heeft met zyn nicht Sofje 25 jaar lang een landgoed beheerd, maar komt geheel uit zyn doen, als de eigenaar met zyn jonge tweede vrouw daar komt wonen. Deze eigenaar, 'n oud-hoogleraar, waartegen hij vroeger huizen-hoog heeft opgezien, blijkt een man te zijn zonder werkelijke inhoud en hij gaat deze haten. Te meer, wanneer hij verliefd wordt op diens vrouw, die zich echter meer voelt aangetrokken tot een „zonderling" van een plattelands dokter. Het komt tot een uitbarsting, waarbij Wanja zelfs tweemaal schiet op Nog 8 dagen dan la het weer Kerstfeest! Natuur lijk haalt U voor Uw feestschotels mayonnaise in huls. Wilt U verse mayonnaise, let dan op het achter- etiket met datumstempel. Wilt U lekkere mayonnaise, let dan op het vooretiket, want de fijnste mayonnaise komt van TJk/mtfsm Keizer Napoleon heeft er nog van gegeten De Leidse Vendumeester, de heer T. Beeuwkes, heeft in zijn bijna veertig jarige carrière reeds vele belangrijke roerende en onroerende goederen onder de hamer zien doorgaan. Maar wat hem a.s. donderdagmiddag op het terrein van de „afdeling" porselein te wachten staat, is zelfs voor hem uniek. Ten overstaan van notaris J. C. van Eek zal die middag een kostbaar, uit 190 delen bestaand, porseleinen eetser vies worden geveild. Een servies, dat o.a. In het begin van de vorige eeuw werd gebruikt by een diner, dat de maire (burgemeester) van Rotterdam aanbood aan Keizer Napoleon ter ge legenheid van zyn tevens enig bezoek aan deze stad. Het servies, dat al die jaren in particu lier bezit is geweest, is bijna twee eeuwen oud. Omstreeks 1750 werd het vervaardigd in de Porseleinfabriek „Für- stenberg" in Duitsland. Op alle borden, doch ook op vlees- en wildschotels, de Een klein gedeelte van dit, ook uit historisch oogpuntbelangrijke servies. (Foto L.D./Van Vliet) soepterrien en fruitmandjes en zelfs op de mosterdpotjes treft men met de hand beschilderde landschappen aan. Volgens de mening van experts ver tegenwoordigt dit servies, dat, zoals ge zegd a.s. donderdagmiddag om twee uur in het Venduhuis der Notarissen aan de Hogewoerd onder de hamer komt, een hoge waarde. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Patricia, dr van C. J. Slappendel en M. M. C. Blomme, Adriana Diderika Louise, dr van C. van Duljn en N. van Duijven- bode, Ingrid Glselinde Induna, dr van J. P. C. J. Spendel en J. C. Boon, Yvonne Elisabeth, dr van J. Eradus en M. J. van den Ing. Hendrika Maria, dr van G. van der Ploeg en J. M. Hoogenboom, Maria, dr van J. van der Meij en J. C. Veefkind, Maria Everdlna Henriette Cécile, dr van G. Prinsen en C. T. M. Relring, Antonius Hermanus. zn van A. G. van der Born en C. Vijlbrlef. Petrus, zn van A. Tegelaar en C. Westerhoven, Andreas, zn van A. Tege laar en C. Westerhoven, Cornells, zn van W. P. Breeuwer en W. M. Kaldenbach, Ma ria Johanna, dr van P. J. Verdonschot en M. Vink. Yvonne, dr van J. Houwellng en C. Cuperus. Cornelia Alida Wilhelmina, dr van H. Keijzer en P. H. J. Wortman. GETROUWD N. L. van Welzenis en A. Schreuder. OVERLEDEN J. G. J. Zwetsloot. 3 dagen zoon, E. van der Tuin, 88 Jaar. echtgenote van J. Ba- rendse. N. Massaar, 81 Jaar. man, P. G. Schmidt, 72 Jaar. man, J. Smittenaar, 83 Jaar, man, M. van der Leeden, 88 jaar, we duwe van M. Vreeken, J. Buis, 70 Jaar. echtgenote van H. J. Fagcl. deze voze kwasl-geleerde, echter geluk kig zonder hem te raken. De professor verlaat dan met zfjn vrouw het landhuis en alles keert terug in oude toestand: gelaten zullen Oom Wanja en Sofje, die er nu achter is gekomen, dat haar lief de voor de dokter niet beantwoord wordt, hun leven voortzetten in dezelfde som bere overgave van vroeger, tot de dood hen komt verlossen en hun een betere wereld zal schenken Men ziet, er is reden voor pessimisme, doch Tsjechow weet met fijne trekjes in echt Russische styl toch hoop te doen blijven. In heel eenvoudige intrige, in heel eenvoudige taal! Onder de beproefde leiding van Scharof heeft de Nederlandse Comedie een prach tige uitbeelding gegeven aan dit stuk van het land. Zonder uitzondering komen alle figuren tot leven. Trouwens, er wordt met zwaar geschut gewerkt: Ko van Dijk, Han Bentz v. d. Berg. Paul Huf, Ank v. d. Moer. Ellen Vogel, aan gevuld met Jacqueline RoyaardsSand- berg, Magda Janssens en Pierre Myin in bijrollen. De Russische sfeer werd prachtig ge creëerd, al leek het tempo ons in de eer ste twee bedrijven ietwat traag, althans voor onze begrippen.. De erepalm zouden wij willen toeken nen aan Han Benz v. d. Berg voor zijn uitbeelding van de wonderlijke dokter. Dat was meeslepend en veroverend. Hfj verdiende het open doekje volkomen. Maar ook Ko van Dijk is prachtig op dreef in mooi ingehouden spel als Oom Wanja en, hoewel het ons wilde voor komen, dat Ank v. d. Moer in de rol van de jonge vrouw van de professor geen kolfje naar haar hand had gevonden, wist zy met haar ervaring ook aan deze figuur gestalte te geven. Hetzelfde geldt voor Ellen Vogel, wier handenspel mis schien ietwat te monotoon wordt, als Sofja. Alle anderen sloten zich perfect aan en zo is deze vierde Abonnements voorstelling uitgegroeid tot een gave voorstelling van een, trots bezwaren, toch wel interessant stuk Russische cul tuur. De volle schouwburg heeft dan ook genoten en daarvan overtuigend doen blijken. Het was een geheel van fijne allure. Aan de dames werden bloemen aange boden. M. FILMSTUDIEKRING K. EN O. In de voorstelling van de Filmstudie kring van K. en O. zal hedenavond in de filmzaal der Universiteit vertoond worden „Entrée des Artistes" en dus niet zoals aanvankelijk is aangekondigd „Le Rosier de Madame Husson". De fototentoonstelling van dr. Erlch Salomon in het Rijksprentenkabinet ls niet geopend tot 13. doch tot 19 Januari. Officiële publikaties OPENING BRUGGEN Burgemeester en Wethouders der ge meente Leiden brengen ter openbare ken nis. dat de van gemeenteweege bediende bruggen op 24 en 31 december 1957 na 19.00 uur niet meer geopend zullen wor den. VERKEERSREGELING APOTHEKERSDIJK TIJDENS KERSTBOMENMARKT Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten de Apothekersdijk op 18. 19, 21, 23 en 24 december 1957 van 13.00 tot 19.00 uur en op 20 december 1957 van 6,0019.00 uur gesloten te verklaren vcrr het verkeer met alle voertuigen, r;;- trekdieren en vee ln de richting K -; brug.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3