HOREN ElZIEN Westduitse pers zou contact met de Sovjet-Unie toejuichen SniLWIEiS. Agenda DINSDAG 17 DECEMBER 1957 Vervolg van pag. 1 Adenauer gaat voor het eerst zijn eigen iveg in de Atlantische gemeenschap Spaak liet weinig los Na afloop van de zitting (die ander half uur langer duurde dan oorspronke lijk was voorzien) en vóór het gemeen schappelijke diner, waar de plaatsen van Eisenhower en Adenauer, die zich beide nog moeten ontzien, open bleven, heeft secretaris-generaal Paul-Henri Spaak de circa duizend vertegenwoordigers van de internationale pers een beknopt over zicht van de besprekingen gegeven. Spaak was kennelijk zeer vermoeid en daardoor bijzonder prikkelbaar en het traditionele steekspel van weerszijden van het podium gaf enkele malen aan leiding tot nogal pijnlijke momenten. Op vrijwel geen der vragen gaf de heer Spaak een antwoord, waarmede de pers veel verder kon komen en op een gege ven moment gaf een der Nederlandse correspondenten de secretaris-generaal nogal ongezouten te kennen, dat het werk voor een gezonde voorlichting op deze wijze niet bepaald bevorderd werd. Zijn zware hoofd van Romeins impe rator wendde Spaak nu dreigend naar de Nederlandse journalist, die hij ver zocht hem iets vriendelijker te willen behandelen, doch ook na dat incident mochten wij helaas niet heel veel wijzer worden van de bijzonderheden, die de oppermachtige Spaak dan wel los wilde laten. En vele journalisten betreurden na afloop dan ook de tijd, dat Lord Is- may ook wel eens verplicht was een journalist natuurlijk met een kluitje in het riet te sturen, maar dat kluitje dan toch altijd met een kwinkslag gepaard liet gaan en vooral een goede verstand houding wist te bewaren. Hopen wij dus dat de heer Spaak bij volgende perscon ferenties iets meer begrip voor de taak der journalisten op zal kunnen brengen, die het deze dagen ook niet zo gemak kelijk hebben, zodat de goede betrekkin gen tussen pers en opperleiding der At lantische Gemeenschap spoedig kunnen worden hersteld. Tot zover onze Parijse correspondent. Boelganin naar Bonn De meeste Westduitse bladen juich ten hedenochtend Adenauers suggestie toe om nieuwe contacten met Rusland te leggen. Het Hamburgse blad „Die Welt" schrijft, dat besprekingen tussen het Oosten en het Westen een nieuw, niet verwacht perspectief voor de wereldvre de zullen openen. Het regeringsgezinde blad „General Anzeiger" is van mening dat Ade nauer voor het eerst in de Atlantische gemeenschap weloverwogen zijn eigen weg gaat. De „Frankfurter Rundschau" heeft het over de geruchten, volgens welke de Westduitse regering het plan heeft maarschalk Boelganin voor een bezoek aan Bonn uit te nodigen. Het blad merkt hierbij op. dat dit bezoek Bonn de gelegenheid geeft verkennende be sprekingen met de Russen te voeren. Dergelijke besprekingen moeten elke nieuwe poging inluiden om tot ontwape ning en hereniging van Duitsland te ko men, aldus het blad. dat er in dit ver band op wijst dat de NAVO-landen. die in Parijs bijeen zijn. Adenauer de nood zakelijke volmachten zouden kunnen verstrekken voor deze besprekingen met de Russen. Het Hamburgse blad „Bild" herin nert eraan, dat Duitsland bijna twintig jaar geleden een oorlog is begonnen. En nu heeft het uur geslagen, waarop het wellicht de vrede kan „ontketenen" en de wereld een nieuw Duitsland kan to nen, aldus het blad Eisenhower vervolgde: de 15 landen van de N.A.V.O. hebben een totale be volking van bijna 500 miljoen zielen, die per hoofd circa driemaal zoveel op brengen als de Russische bevolking. Bovendien hebben de N.A.V.O.-landen op het ogenblik het sterkste militaire apparaat van de wereld. De president verklaarde dat de lan den van de N.A.V.O. hun wil hebben getoond om tot een algemene ontwape ning en vrede te komen. Zij hebben In de afgelopen 15 jaar aan 20 landen met een totale bevolking van 800 miljoen zielen onafhankelijkheid op politiek ge bied verleend, aldus Elsenhower. Zuidafrikaanse ambassadeur herdacht Voortrekkersdag (Van onze Haagse redactie) In de historische Rolzaal van het Bin nenhof te Den Haag heeft de ambassa deur van Zuid-Afrika, dr. F. E. Gelden- huys, gisteren de in 1838 door de Zuid afrikaners afgelegde gelofte „Ek vir jou, Suid-Afrika" hernieuwd. Terwijl 18.000 kilometer hiervandaan duizenden Zuid afrikaners zich om het reusachtige voor- trekkerf-hioniiment bij Pretoria schaar den, sprak de ambassadeur voor leden van het Algemeen Nederlands Verbond, waaronder vele Zuidafrikaners, een her denkingsrede uit. Hij noemde de voortrekkersdag - ook wel Dingaansdag genoemd - .,die berg top van geskiedenis". Drie miljoen Euro peanen moeten het verschil tussen de rassen harmoniseren in een gebied dat 37 maal zo groot als Nederland is. Sprekend over het voortrekkersmonu ment zei de ambassadeur: ..Als symbool van maatschappelijk en geestelijk voed sel heeft het Afrikaanse volk het voor trekkersmonument gebouwd als herin nering aan het beslissende gevecht op 16 december 1838 tegen primitieve in boorlingen. Om precies twaalf uur schijnt de zon door een gaatje in het dak van het monument op een sarco faag. waarop de gelofte gebeiteld staat ,Ek vir jou. Suid Afrika". Het stadskerkewerkkoor van de Ned. Hervormde Kerk verleende medewer king aan de bijeenkomst. Ds. W. A. Smit Zuidafrikaans predikant, sprak over „volksgeschiedenis, die vader van een volk". Na de vertoning van twee films 'n Volk se erfenis" en .,Suidafrikaanse mo- saiek", zong men gemeenschappelijk ..Die stem van Suid Afrika" en het Wil helmus. Dr. Drees terug Onderhoud Dulles-Luns (Van onze correspondent te Parijs) Dr. Drees is vanochtend, volgens de plannen, weer naar Den Haag terugge keerd. doch heeft Parijs toch niet willen verlaten zonder de Nederlandse cor respondent eerst nog zijn persoonlijke indrukken over de NAVO-conferentie toe te vertrouwen. Voor de Nederlandse premier had de kwestie Indonesië zeker in het centrum der besprekingen ge staan en werd aan dit onderwerp in zijn rede bijzondere aandacht gewijd. Tot zyn grote spijt had dr. Drees pre sident Eisenhower alleen in het begin van de conferentie even de hand kun nen drukken, doch geen gelegenheid gehad de Indonesische kwestie daarbij ter sprake te brengen. De gedachten- wisseling heeft evenmin later plaats kunnen vinden op het diner van gis teravond. waarbij de president verstek had laten gaan en ook een afspraak voor vanmorgen bleek niet meer te kunnen worden georganiseerd. De behandeling onder vier ogen van het Indonesische vrobleem, waarvoor volgens dr. Drees in Atlantische kringen zeker algemene en Intensieve belangstel ling bestaat, heeft vanmorgen echter plaats kunnen vinden tussen minister Dulles en minister Luns. Verdere bijzon derheden over dit beraad zullen zo hopen wij door de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken vanavond nog worden medegedeeld. Naar de V.N. Dr. Drees heeft medegedeeld, dat de Nederlandse regering in overweging houdt, de Indonesische kwestie aan de V.N. voor te leggen. Dit zal een logi sche gevolgtrekking ztfn, zo zelde hij. aangezien de onderhandelingen in 1949 tussen Nederland en Indonesië plaats vonden onder auspiciën van de V.N. „Tijdens mijn uiteenzetting van giste ren In de conferentie", aldus dr. Drees, „heb ik dus de principiële verantwoor delijkheid van de V.N. gesteld". „Er is bij de regeringen der NAVO- landen zeker geen neiging in Indonesië de plaatsen van de Nederlanders te gaan innemen. Hoe dit met de individuele zakenlieden zelf op den duur zal zijn is in dit stadium natuurlijk nog niet te overzien", aldus dr. Drees. Dr. Drees zeide nog, dat hij geen economische en zeker geen militaire sancties tegenover Indonesië heeft voor gesteld. Wij hebben deze kwestie wel ter sprake gebracht in het kader van het politieke overleg tussen de leden-staten van de NAVO, doch geen enkele con crete beslissing van de NAVO verwacht, aldus dr. Drees. Advertentie CBflDEÜTO of voor een goed geschenk Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger. FAMILIEBERICHTEN, ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Van Bee—Van der Does, z., Amsterdam: De Vries RoblesDe Vries, Amsterdam; KesslerStahl, z„ Huis ter Heide; MerriamVan Tongeren, z., New York; BosVan den Broeke, z., Over- veen; VerheyTerpstra, z., Amsterdam; Dudok van HeelVan Zanten Jut, z., Naarden; Van Rietschoten-Möller-Jör- gensen, Rotterdam; BlokBurger, z., Poortugaal. Getrouwd: ir. W. K. de Wijs en J. A. M. H. Olst, Voorburg; H. H. F. Niemeyer en M. G. Welleman, Groningen. Overleden: jkvr. I. Deutz van Len- nepTeding van Berkhout, vr. 88 jr, Heemstede". H. D. Kan, m. 68 jr, Am sterdam; Sj. Nauts, m., Den Haag; S. Bogaert, m. 82 jr, Rotterdam; E. J. Wiebes. m. 78 jr. Rotterdam; P. J. Reus- Ouburgh, vr. 84 jr, Dordrecht: G. J. Thieme—Kaptein, vrr. 76 jr. Hilversum; dr. G. P. Frets, m. 78 jr, Soesterberg: W. J. Arends, m. 21 jr, Middelharnis; J. W. Slotboom, m. 59 jr, Rotterdam. Onder de aanwezigen waren onder meer mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, en de president van de Hoge Raad der Nederlanden, mr. dr. J. Donner. en leden van de staf van de Zuidafrikaanse ambassade. Ere-doctoraat Tage Kemp Ter gelegenheid van de viering van de 322ste Dies Nataliis van de Rijksuniver siteit te Utrecht zal op 28 maart 1958 een eredoctoraat worden ver leend in de faculteit der geneeskunde aan Tage Kemp, professor aan de universiteit te Kopenhagen. Tage Kemp is thans een van de meest vooraanstaande onderzoekers ter wereld op het gebied van ziekten en aangeboren misvormingen bij de mens, die op erfe lijke grondslag kunnen berusten. Hij werd op 28 augustus 1896 als zoon van een Deens predikant geboren. Hij vol- bbracht zijn studie in de geneeskunde aan de universiteit te Kopenhagen. Na afloop van de studie specialiseerde hij zich in de pathologische anatomie. Voorts wordt het eredoctoraat in de wis- en natuurkunde verleend aan ir. Johannes L. van Soest, hoogleraar in de hoogfrequentietechniek aan de Tech nische Hogeschoool te Delft, commissaris voor fysische research van de rijksver dedigingsorganisatie T.N.O. Prof. Van Soest heeft belangrijk werk geleverd op fysisch gebied en als ama teur-botanicus zoveel voortreffelijk we tenschappelijk werk verricht, dat de faculteit nment, dat hij een ere-docto raat waardig is. Tenslotte wordt het eredoctoraat in de letteren en wijsbegeerte verleend aan prof. A. M. W. J. Mammacher. Deze is thans sedert 1952 buitengewoon hoog leraar in de kunstgeschiedenis in Delft en directeur van het Rijksmuseum Kröl- ler-Müller te Otterloo. De lijst van zijn publikaties bevat ten minste 20 studies in boekvorm en meer dan 60 tijdschrift-artikelen, de honder den bijdragen in weekbladen en kranten buiten beschouwing gelaten. Programma zonder hoog tepun ten Het grootste gedeelt: van het NCRV- programma werd gisteravond door Peter van Campen met zijn rubriek „Attentie" ingenomen. Van Campen beschikt voor dit i-'.tgebreid kritisch journaal over een serie werkelijk uitstekende Ideeën, die hij echter vrij stroef voor de camera brengt, die hij aansnijdt, zijn echter belangwekkend en daarom kan men hem zijn niet altijd even vlotte presentatie wel vergeven. Zijn interview met minis ter Zijlstra over de werkloosheid was actueel en interessant. Telediscoparade van Dick van Bom mel was zoals gewoonlijk: leuk, vlot en voorgeschoteld met een goed begrip voor het medium televisie. De documentaire film over de bestrij ding van de ratten, welke in samenwer king met de Stichting Nederlandse Onderwijsfilm vervaardigd is onder regie van E. D. Pfeiffer, toonde nog eens duidelijk waarom deze dieren zo bitter weinig mededelijden verdienen. Op ver rassend goede wijze zijn de cameralieden er namelijk in geslaagd de handel en vooral wandel van de ratten vast te leg gen op het celluloid. Al diegenen, die wel eens geprobeerd hebben een rat te be trappén. zullen begrijpen met welk een groot geduld dit filmpje tot stand is gekomen. In „Keerzijden" kregen we een pro gramma van de iets te geposeerde Coosje Guilleron en de voortreffelijk vertellende Top de Bordes te zien. De dagsluiting werd vervolgens verzorgd door ds. C. M. de Vries, waarna men tenslotte nog de op film samengevatte reportage van de i aandagmorgen in Parijs gehouden openingsvijeenkomst van de NAVO-conferentie kon bekijken. Secretaris van „Monster" dodelijk verongelukt (Van onze Haagse redactie) De 40-jarige heer M. Blok, secretaris van de voetbalvereniging „Monster" is gisteren met zijn motorrijwiel in volle vaart te Monster tegen een geparkeerde vrachtauto gebotst. De heer Blok werd hierbij zo ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar 't ziekenhuis Zuidwal te Den Haag aan de gevolgen is over leden. Nabezorging J Mocht U een keer de krant niet J| B ontvangen, dan verzoeken wij U g no. 3 0 5 0 0 te bellen vóór 7 uur n.m. Zaterdags tussen 4 en 6 uur n.m. (Dus niet het in de telefoongids vermelde nummer van onze auto- JJ maat). I Spaak contra BoelganinM©t @©n ©nKsl WOOfd Secretaris-generaal Spaak heeft zich gisteren op de middagvergadering tegen Roelganins voorstellen gekeerd. Kunnen «ij. zo vroeg hij, instemmen met de politiek, die Boelganin voorstelt, een politiek die in feite is gebaseerd op een aanspraak van de Sovjet-Unie op een monopolie in Europa van kernwapens? Ook waarschuwde hij, dat bij aanvaar ding van Boelganins voorstellen de N.A.V.O. het denkbeeld zou aanvaarden, dat de legers der N.A.V.O.-landen zon der kernwapens, dus slecht uitgerust, zullen moeten zijn en in geval van oor log een zekere nederlaag tegemoet gaan tegen een vijand, die wel over kernwa pens beschikt. Despotie en dwangarbeid De successen van de Sovjet-Unie zijn een gevolg van het despotische regime met harde discipline en dwangarbeid, aldus verklaarde president Eisenhower in zijn rede ter N.A.V.O.-conferentie. De Sovjetrussische leiders willen die macht gebruiken om de wereld te over heersen. De nadruk ligt daar op nieuwe wapens en de Russen dagen de vrije wereld uit op economisch gebied. Het feit. dat de regeringsleiders nu hier in Parijs bijeen zijn. bewijst wel, dat de N.A.V.O. het belang van deze uitdaging erkent. De president waarschuwde er voor. dat de vrede die de N.A.V.O. zoekt niet voor niets verkregen kan worden. De prijs zal hoog zijn. maar dat mag ons niet afschrikken. Onze vrije volken be zitten grote hulpbronnen, waarmee elke bedreiging het hoofd geboden kan wor- de.n. Behalve de materiële mogelijkhe den zijn voor het Westen vooral belang rijk de politieke en morele hulpbronnen, aldus de president. Over de recente ontwikkelingen in Rusland merkte Eisenhower op dat het Kremlin in het openbaar heeft toegege ven dat er „tegenstellingen" bestaan tussen het verlangen van de arbeiders naar een betere levensstandaard en de enorme sommen, die door de staat wor den gebruikt voor kapitaalsinvesteringen en militaire doeleinden. De Russische regering heeft moeten afzien van de uitvoering van het hui dige vijfjarenplan. In de Sovjet-Unie werkt men aan de decentralisatie van de industrie, die onvermijdelijk een decen tralisatie van macht en een onafhan kelijke meningsvorming met zich mee zal brengne, aldus Eisenhower. Hij merkte voorts op. dat de uitwerking van de industriële plannen van de Russi sche lieders een steeds groter wordend aantal uitstekend geschoolde intellec tuelen eist. En het denken van derge lijke mense:. kan niet voor onbepaalde tijd onderworpen worden aan controle en in overeenstemming worden gebracht met de opinie van de communisten, al dus de president. De vrije volkeren hebben de moge lijkheid op vreedzame wijze de over winning te behalen. BINNENLAND j De kerstboom, die de 6tad Stock' holm aan Den Haag heeft geschonken, is gisteren per m s. „Wiros" te Rotterdam I gearriveerd en door de plantsoenendienst I naar Den Haag gebracht. De verlichting i wordt morgen met enige plechtigheid ont- stoken. De oud-burgemeester van Leeuwar- deradeel (Fr.), de heer J. G. Jansonlus, is in Huize Avondlicht te Haren op 87-jarige leeftijd overleden. Te Ede is overleden de heer H. Staf, vader van de minister voor defensie ir. C. Staf. De heer Staf is 82 jaar geworden. Corry Vonk en Wim Kan zullen, her steld van de griep die hen beiden noopte tot een gedwongen langer verblijf in Zwitserland, morgen in ons land terug keren. Zij zullen vrijdag voor het eerst weer optreden in de Stadsschouwburg te Groningen. De PTT heeft medegedeeld, dat giste ren 250 kg. post uit Indonesië in Amster dam is aangekomen. BUITENLAND Een Hongaarse gerechtelijke functio naris uit Boedapest heeft maandag ver klaard, dat de vroegere secretaris van kar dinaal Mindszenty. Egon Turcsanyl, mo menteel op beschuldiging van „tegënrevo- lutionalre handelingen" terecht staat. Met hem staan vijftien andere roomskatho- lleke priesters terecht. Het proces was op 3 december begonnen en zou tot de eerste week van Januari duren. Zondag is München door de geboor te van een nieuw inwonertje de derde miljoenenstad van Duitsland geworden. De gemeente schonk de kleine een spaar bankboekje met 1000 mark. (De belde an dere miljoenensteden zijn Berlijn en Ham burg). Een eeuw geleden telde de Beier se hoofdstad, die in 1958 haar 800-Jarlg bestaan zal herdenken, nog slechts 100.000 Inwoners. Het gebeurt slechts uiterst zelden dat muildieren (kruising tussen ezel en paard) levende Jongen ter wereld brengen. Op de boerderij van generalissimo Trujil- lo in de Dominicaanse republiek evenwel heeft dezer dagen een muildier een spring levend veulen gekregen. Nader wordt ge meld. dat in Amerika een muildier eens een tweeling heeft gehad. De Van Gogh-tentoonstelling. die de afgelopen acht weken te Essen is ge houden. heeft 84 000 bezoekers getrokken. Het was de best bezochte expositie, die dit jaar in West-Dultsland is gehouden. Te Parijs wordt een dergelijke tentoon stelling voorbereid. De voormalige Columblaanse vaste afgevaardigde bij de V.N.. dr. Urrutla is gisteren door de V.N. aangewezen om met Israel en Jordanië te onderhandelen over moeilijkheden Jn het gedemilitariseerde gebied van de berg Scopus. De secretaris generaal Hammarekjold van de V.N. heeft, verklaard, dat Urrutla zijn persoonlijke afgezant zal zijn bij de besprekingen, die f;ericht zijn op volledige uitvoering van de n 1948 gesloten overeenkomst tot demili tarisering van het gebied. De premier van communistisch Chi na. Tsjou en-Lal, gaat begin Januari naar Egypte Dit 1p gp.'-ren in officiële kringen tè Cairo bekend gemaakt. In Nicosia hebben maandag enige honderden Griekse Cyprioten een beto ging gehouden om hun eis voor zelfbe schikking kracht bij te zetten. Zij werden door de militaire politie uiteengejaagd. Er werd één man aangehouden. Te Limas sol werden vijftien personen aangehouden, toen een menigte de politie met stenen ging bekogelen De demonstranten werden met gummistokken uiteengedreven. In Malakka hebben zich 122 commu nistische verzetslieden overgegeven sinds het „nieuwe en definitieve" voorstel tot overgave, dat de regering van Malakka op 3 sept. heeft gedaan, zo heeft premier Toenkoe Abdoel Rahman gisteren gezegd. De termijn van het aanbod zou verlengd worden van 31 dec. tot april 1958. Gisteren zijn in Italië bij botsingen tussen de politie en arbeiders zevenen twintig mensen gewond. Twaalf politie agenten liepen verwondingen op toen werklozen het stadhuis van Foggia (Zuld- Italie) bestormden en de politie met ste nen bekogelden. Zestien mensen werden gearresteerd In het raadhuis onderhan delden vakbondsleiders over een speciale kersttoelage voor de tweeduizend werk lozen van Foggia. Te Catania, op Sicilië, trad de politie met gummiknuppels op tegen een groep stakende bouwvakarbei ders, die het politiebureau trachtte bin nen te dringen. De stakers gooiden met kelen. Tien politieagenten en vijf betogers zijn naar een ziekenhuis vervoerd. Volgens Robert Allen, correspondent van de New York Jost. zou de leider van de communistische partij in de Sovjet- Unie. Kroesjtsjef. pogingen doen om een bezoek van het Britse Koninklijke Paar en de kinderen aan de Sovjet-Unie te arran geren. Kroesjtsjef zou de Britse ambassa deur in Moskou over het bezoek gepolst hebben en ook de Russische ambassadeur in Londen over de mogelijkheid van een dergelijk bezoek inlichtingen hebben laten Inwinnen. Mirt. mr. J. M. A. H. Luns (rechts) in gesprek met Paul Henri Spaak tijdens een voorbespreking voor de Parijse conferentie van de NAVO. De Aramco heeft een tweede olieveld in de Perzische Golf ontdenkt. Dit reser voir ligt 16 km uit de kust en ongeveer 250 km. ten noordwesten van Dahran. Het zal Manlfa 1 worden genoemd. De olie bevindt zich op een diepte van ongeveer 2.900 a 3.000 meter. Dit is het tweede olie veld. dat door de Aramco in de Perzische Golf is ontdekt. Het eerste olieveld is dat van Safanya, dat ten noorden van het nieuwe veld ligt. De ministers van Openbare Werken en Verkeer hebben gisterochtend in de omtrek van het Zuidstation in Brussel een tunnel voor trams voor het verkeer open gesteld. De ondergrondse omvat een 340 meter lange tunnel voor vier tramsporen en drie toegangstunnels van negentig me ter lengte. De toegangen zijn uitgerust met roltrappen en gewone trappen. De metro is vandaag in gebruik genomen; in de nacht van gisteren op heden is het ondergrondse op het bovengrondse tram net aangesloten. De Franse regering heeft maandag bekendgemaakt, dat meisjes van sedert 1952 in Noord-Afrika gesneuvelde solda ten als wettige echtgenote zullen worden erkend, indien zij stukken kunnen over leggen. waaruit blijkt, dat de soldaat in derdaad het voornemen had hen te hu wen. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie zei. dat een van de bedoe lingen van deze nieuwe wet is de kinde ren uit dergelijke verhoudingen geboren, de staat van wettig kind te geven. De Po wast opnieuw en de toestand ir de delta wordt verontrustend genoemd. iet cijpni Carbonclli is overstroomd. De bevolking f'h niet ceevacucerd wilde wor- Ook zal in de faculteit der letteren en wijsbegeerte het eredoc toraat worden toegekend aan de thans 70-jarlge Anthony van Hoboken. Uit diens Haydn-collectie is na langdurige voorbereiding de grote thematicshe ca talogus ontstaan, waarvan het eerste en belangrijkste deel, Haydns instrumentale muziek omvattend, deze zomer is ver schenen. DINSDAG Café Aniba (Herenstraat)Ledenverga dering Tuiniers- en Bloemistenver. „DEV". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Con Amore zingt „Weihnachts-oratorlum" van J. S. Bach. 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: lezing dr. J. W. Salomonson over het beeld van Kei zer Trajanus in Leiden. 8 uur nam Universiteit (filmzaal)Filmstudiekring K. en O. „Ie Rosier de Madame Husson". 8 uur nam. In den Vergulden Turk. Kerstbijeen komst Ned. R.K. Middenstandsbond. Spr. rector K. L. J. M Sondaal. 8.15 uur nam. Rehoboth: Chr. Hist. Jongerengroep. Spr. mr. dr. K. de Vries óver „De C.H.U van toen en nu". 8 uur nam. Remonstr. Kerk: Kerkconcert leerlingen Muziekschool Mij. voor Toonkunst. 8 uur nam. R.K. Don Bosco-school (Boerhaavelaan) Voorlichtingsavond over Canada. 8 uur nam. Oegstgeest (Patronaatsgebouw) „De lekenspelers". „Als de klok waar schuwt". 8 uur nam. WOENSDAG Hoge Rijndijk 81. Hum. Verbond. 8 u nam. Gerecht 10: Splrltlsch Genootschap. 8 uur nam. W(jkgebouw Levendaal: Kerstviering Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 uur nam. Warmonderweg 20Ledenvergadering Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Volk van Suriname" (tot 1 maart 1958). Prediker: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. In den Vergulden Turk. Ledenvergade ring Kon. Ned. MIJ voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. Prediker: Spreker ds. J. A. Smlnk van Den Haag. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Ontspannings avond Alg. Bond van Ouden van Dagen. 7.30 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175. Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Abonnements concert Residentieorkest. 8 uur nam. Royal: Jaarvergadering Vespa-club. 8 u. nam. VRIJDAG Lakenhal (grote Pers)K. en O. Voor drachten Heieen Plnental en Albert Vo gel. 8 uur nam. De Doelen: Genootschap Nederland- Engeland. Opvoering van Priestley's „I have been here before". 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Ned. Comedie .Oom Wanja". 8 uur nam E Kerstfeest ..De Sleutel- Zoltan Kodaly 75 jaar De grote Hongaarse componist Zoltan Kodaly is maandag 16 decembr vijf-en- zeventig jaar geworden. De N.C.R.V. heeft de kunstenaar op de avond van zijn verjaardag geëerd met de uitzen ding van zijn „Psalmus hongaricus" en ook enkele buitenlandse omroepen zijn niet achtergebleven met het huldigen van de componist door één van zijn wer ken voor de microfoon te brengen. De N.D.R.-zender kwam met Kodaly's zang spel „Hary Janos", als hoorrpel bewerkt door Karlheinz Gutheim met handha ving van de oorspronkelijke muziek, die geschreven werd voor solisten, groot koor en kinderkoor en orkest. De Engelse „Home service" nam de door Kodóly zelf samengestelde suite „Hary Janos" (waarvan dr. Willem Mengelberg in 1927 de eerste uitvoering leidde) in zijn pro gramma op. En voorts behoorde de Noorse Omroep tot die radio-instanties, die maandag c.n deel van hun zendtijd wijdden aan de jarige componist. Zoltan Kod&li. die in 1882 In de Hon gaarse plaats Kecskemet geboren werd, heeft zich steeds als mens en als kunste naar vast verbonden gevoeld met zijn volk. In zijn werken, die na een korte tijd van artistic' afhankelijkheid, zeer persoonlijk van aard werden, leeft de ziel van Hongarije, niet alleen door het opnemen en verwerken van de elemen ten der volksmuziek, maar ook door de intensieve bewogenheid, waarmede zij geladen werden. Het zangspel „Hary Janos" Is een blijspel, maar zelfs in de kostelijke dra matisering van de sterke verhalen, die de snoeverige oud-gediende aan zijn kameraden in een dorpsherberg vertelt, bespeurt men de zorgen en het verlan gen van het in de loop der geschiedenis zo dikwijls gekwelde Hongaarse volk. De bewerker van het zangspel heeft dit met juist begrip in het hoorspel tot uitdruk king gebracht. De muziek van Kodaly werd door alle uitvoerenden voortreffe lijk vertolkt. De N.C.R.V. bracht de Psalmus hon garicus ten gehore in een uitvoering door het koor van de Beriynse St.- Hedwigskathedraal. het Rias-kinderkoor en het kamerkoor met de tenor Ernst Hafliger als solist. Het was te verwach ten, dat de dirigent, de Hongaar Fereno Fricsay, het meesterwerk zou interpre teren met alle diepgaande emoties van het verslagen en geknechte volk, dat nochtans het vertrouwen bewaarde op een gelukkiger toekomst. Het was na de eerste wereldoorlog. In 1923, dat Kodóly zich met deze Psalmus hongaricus tot een vertolker maakte van de diepste gevoelens van zijn land genoten en hun hiermede een kunstwerk schonk, dat voor alle tijden een symbool werd van de hardnekkige worsteling van het Hongaarse volk om verlossing. (Deze pag. Is gedeeltelijk gecorrigeerd) ZATERDAG Luxor-theater. K. en O. „Het wonder van de 34ete straat". 3 uur nam. De Lakenhal: Uitreiking Rembrandt- prijs en opening tentoonstelling Coba Rlt- sema. 4 uur nam. School Du Rleustraat 4: Surlname- avond Pol. Jongerencontactraad en Leldse Jeugdactle. 8 uur nam. Da Costastraat 14-16. Tentoonstelling Peugeot-modellen. 39 uur nam. ZONDAG Da Costastraat 14-16: Tentoonstelling Peugeot-modellen. 38 uur nam. Hooigracht 84. Hum. Verbond. Spr. dr. J. Vijlbrlef. 10.30 uur voorm. Plantage 16. Uitleg plechtigheden Nacht mis. 4.30 uur nam. Hoegewoerd 175. Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG De Doelen: Ledenvergadering Leldse Amateurfotografenver. Spr. J. G. Beer- nlnk. 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Kerstbijeen komst Ned. Ver. van Hulsvrouwen. 2 uur nam. Plantage 16: Uitleg plechtigheden Nacht mis. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen (Vrouwenkerksteeg 12) Tentoonstelling van tekeningen, de School voor esthetische vorming. Werkdagen 2 5 en 79 uur nam. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werf park 1) .Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 2—4 uur Lakenhal: Tentoonstelling van Haagse aquarellen (tot 16 december). Werkdagen 10-4 uur en zondags 1-5 uoir naa i. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Foto's van Erich Salomon. Werkdagen van 25 uur (t/m 19 Januari). BIOSCOPEN Luxor: „HU die sterven moet". 14 Jaar. Werkdagen 2,30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „Donatella". A.l. Werkdagen 2,30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2,30, 4,45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „De grote verleiding" a.l. Werk dagen 2,30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Bazooka's en whiskey" 14 Jaar. Werkdagen 2,30. 7.15 en 9.15 uur. Zon dag 2.30 .4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino: „Gervatse". 18 jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2,30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Obsessie". De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 21 december 8 uur waar genomen door: Apotheek Herdlngh en Blanken. Hogewoerd 171, tel. 20502. Apo theek Reyst. Steenstraat 35, tel. 20136 en Apotheek Oegstgeest. Wilhelmlnapark 8. Oegstgeest tel. 26274. By geen gehoor t>y Uw balsarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 2222c WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Genéve Locarno Wenen' Tnnsbruck Rome AJaccio geh. bew. zwaar bew. half bew. onbewolkt regen mist mist onbewolkt ilzel zwaar bew. gch. bew. geh. bew. onbewolkt onbewolkt motregen ilzel geh. bew. geh. bew. onbewolkt geh. bew. geh. bew. zwaar bew. onbewolkt 3 m e- E S 8 c -r Ccj wzw 5 0 wzw 7 0 z 1 2 0 zw 4 -5 0 windstil 2 0.4 windstil -6 0 ozo 2 -5 0 w 2 -4 0 w 2 -3 0.1 windstil -2 0 windstil 2 0 nnw 6 3 0 nnw 6 7 0 ozo 4 - 13 0 windstil -2 0.1 O 1 -2 0.1 n 2 0 nno 5 2 0 windstil -4 0 windstil -2 0 O 2 -0 0 ono 6 8 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2