Het Westen deed niets EERSTE DAG IN PARIJS WAS NIET ZONDER PERSPECTIEF WEERBERICHT V.S. blijven wel bewust neutraal GRATIS KOOPUUR Aclit problemen aan de orde Onvoldoende kritiek uitgeoefend ).(k COEMAAT Meeste NAVO-leiders voorstander van nieuwste atoomwapens - Noorwegen en Denemarken tegen 96ste jaargang DINSDAG 17 DECEMBER 1957 No. 29319 Directeur: j J. W. Henny Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal: f. 2.55 per maand; t 0.59 per week Witte Singel 1. LeldeD Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Zo ver is men nu dus evenwel nog lang niet. Voor het ogenblik is een achttal der voornaamste vraagstukken uitgekozen ontwapening, Duitsland, Midden- Oosten, de betrekkingen met andere internationale organisaties, Afrika, de onder ontwikkelde landen, de kwestie van onderlinge raadpleging en tenslotte Boelganins brieven welke bij wyze van huiswerk hedenochtend door de ministers van Buitenlandse Zaken nader zouden worden bekeken, om er dan vanmiddag verslag by de regeringsleiders over uit te kunnen brengen. Het belangrijkste doelwit is in dit verband ongetwijfeld de huidige technische achterstand van het Westen bü het Oosten voorlopig alvast te verminderen met een verhoogde mate van samenwerking. De leuze is van een alliantie, welks nood zaak geen der ministers in twijfel heeft getrokken, een ware gemeenschap te maken. En het is misschien niet het minst bemoedigende voorteken van de eerste zittingsdag geweest, dat met name de machtigste bondgenoot (Amerika) bij monde van president Eisenhower de stellige indruk heeft gegeven een stapje vooruit te willen doen op de noodzakeiyke weg der onderlinge en loyale raad pleging alvorens op enig gebied van gemeenschappelijk Atlantisch belang een definitieve beslissing in de toekomst zal worden genomen. andere woorden, ook door de volgende sprekers, de Franse premier Felix Gail- lard (de Benjamin van het gezelschap), president Eisenhower, kanselier Ade nauer, minister-president Drees en hun overige collega's geparafraseerd Gail- lard wees op de openhartigheid, die van een recht onder vrienden wederzijds een plicht was geworden. Eisenhower, die zijn toespraak, welke twaalf minuten duurde, van blaadjes voorlas die met bij zonder grote en vette letters waren be drukt, sprak zijn vurig verlangen uit het uur van de vrede op de basis van de vrijheid voor de hele wereld te kunnen verhaasten. De Westduitse kanselier Konrad Ade nauer gaf op zijn beurt een pleidooi voor uitbreiding der bevoegdheden van de permanente NAVO-raad en van de vrij heid van de secretaris-generaal eigen initiatieven te kunnen nemen. Evenals de Britse, de Nederlandse en de Ita liaanse regeringsleiders, was hij van oor deel dat de Atlantische landen niet moesten aarzelen hun verdedigingssys teem van de modernste atoomwapens te voorzien, een standpunt dat evenwel werd bestreden door zijn Noorse en Deense ambtgenoten, die weigerden hun landen voor de startbanen van het nieuwe nucleaire geschut beschikbaar te stellen. Een ander punt. waarover op deze eerste dag geen eensgezindheid bleek te heersen, betrof de betekenis, die aan de jongste brieven van maarschalk Boel- ganin moet worden toegekend. Hoewel een vrij groot aartal .prekers bet met secretaris-ger!'raai Spaak eens scheen te zijn dat het moment voor een construe- Geen eensgezindheid over de brieven Toen gisteren om klokke twaalf de Luxemburgse premier Bech de wit- gesnorde wjjze patriarch, die uit een klein volk is voortgekomen als voor zitter de vergadering opende, was het in de zaal wel duidelijk te voelen, dat er een moment van betekenis en wellicht van historisch belang was aangebroken. Bech legde terstond en openhartig de vinger op de wonde plekken in het ver bond der Atlantische volkeren. De Sovjet-Unie heeft de vrye wereld met haar spoetnik de handschoen toegewor pen, zo zei hij ongeveer, en wij zijn nu verplicht onze verdedigingsmiddelen eveneens aan te passen aan de verdere ontwikkeling der militaire wetenschap. Wij hebben een eigen beschaving te ver dedigen en een eerste vereiste is nu de vertrouwenscrisis te overwinnen, waar door onze Atlantische gemeenschap de laatste maanden werd bedreigd. Diezelfde beide thema's werden, met Proces aanslag Soekarno De advocaat-fiscaal majoor Soerjosoe- dijono is benoemd tot openbaar aankla ger, in het komend proces tegen perso nen die betrokken waren bij de aanslag van 30 november op Soekarno. In antwoord op een vraag verklaarde de advocaat-fiscaal, d .t hij geloofde, dat het proces gehouden moet worden op een „rustige" plaats, doch dat hij zich uiteraard van zijn taak zou kwijten op enige plaats die zou worden bevolen. De zaak is nog steeds in onderzoek en van verdachten zijn nog geen namen gepu bliceerd. lief gesprek met Moskou nog niet geko men was, helden Adenauer en de Ita liaanse premier over naar de mening, dat het nuttig zou kunnen zijn langs de diplomatieke kanalen in Moskou toch eens om nadere opheldering over een aantal duisterheden in Boelganins brie ven te informeren. Advertentie PHILIPS RADIO '58 persoonlijke service *6 lelden teleloon 26500 Spaak, de secretaris-generaal van de NAVO. vindt het zo te zien op de Parijse conferentie tijd worden om spijkers met koppen te slaan. Ook president Eisenhower (links) schijnt er benieuwd naar te zijn hoe laat het nu eigenlijk is. Koningin en Prinsessen in ons Ictnd terug H.M. de Koningin en de Prinsessen Beatrix en Irene, die in Londen het hu welijk van een achternicht van Konin gin Elizabeth hebben bijgewoond, zijn gistermiddag om kwart over vijf per vliegtuig te Soesterberg aangekomen. Dr. Drees voor de Novo: Minister-president dr. W. Drees, die gehoopt had nog een persoon lijk onderhoud te kunnen hebben met president Eisenhower, is daarin niet geslaagd en vandaag naar ons land teruggekeerd. Hij voerde gisteren op de eerste plenaire vergadering van de rege ringsleiders der 15 Navo-landen in Parijs het woord. Hij betreurde het dat de onwettige methoden der Indonesiërs gedurende de laatste jaren en maanden geen ernstige kritiek ontmoetten in de Westerse landen, waardoor de radicale elementen in Indonesië werden aange moedigd en de constructieve elementen werden ontmoedigd. Volgens hem kon men het belang van een gemeenschappelijke houding van alle Westelijke mogendheden tegenover deze uitdaging var ordelijke internatio nale betrekkingen door Indonesië niet overschatten. De kwestie Nleuw-Guinea, is een van de gevallen die de afgelopen paar jaar door de Indonesische regering als voorwendsel werden gebruikt voor de zogenaamde onmogelijkheid voor nor- Nevelig De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog, nevelig en zwaar bewolkt weer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Lichte, maar in de nacht hier en daar matige vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). 18 DECEMBER Zon op: 8.46 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 5.26 uur; onder: 14.42 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.26 uur en 12.54 uur. Laagwater te 8.29 en 20.53 uur. Dit nummer bestaat nit 12 pagina's. Dr. Werner von Braun, de oor spronkelijk Duitse raketdeskundige. die thans in Amerika aan het hoofd staat van het legerprogramma voor de ontwikkeling van geleide projec tielen (links), in gesprek met gene- raal-majoor Medaris (midden) en senator Stuart Symmington tijdens een zitting van de Senaatscommis sie voor het onderzoek naar de Amerikaanse paraatheid ten aan zien van de ruimtevaart. Von Braun stelde tijdens deze zitting de oprichting voor van een nationale ruimtevaartbureau met een jaarlijks budget van ongeveer anderhalf miljard dollar. male betrekkingen met Nederland. De huidige toestand is er een die de nauw- lettendste aandacht van de gehele wes telijke wereld vereist. Dr. Drees zei voorts, dat de Indonesi sche regering een nieuwe standaard van internationaal gedrag invoert en dat het duidelijk is waarom landen die als Indonesië handelen de volledige steun van Russische en Chinese com munisten hebben. Dr Drees legde er voorts de nadruk op. dat de methode die Indonesië ge bruikt zoals „controle" of „nationalisa tie". in het geheel niet lijken op wat de Westelijke wereld hieronder verstaat. Het zijn gewoon vormen van inbeslag neming. op aanstichting van en dikwijls uitgevoerd door communistische organi saties. De Nederlandse premier zei, dat hij niet zou uitwijden over de grote moei lijkheden van de Nederlanders, wie het leven in Indonesië onmogelijk wordt gemaakt en over wat het betekent een land te moeten verlaten waar generaties van Nederlanders hebben gewerkt. Maar zei hij, hij kon de ogen niet sluiten voor de gevolgen die de huidige toestand wel licht zou kunnen hebben voor de alge mene positie van Nederland, aangezien hij deze positie op economisch en finan cieel gebied en op het gebied van bui tenlandse valuta beïnvloedt. Dr. Drees had tevoren in herinnering gebracht, dat in 1949 onderhandelingen waren gevoerd, onder auspiciën van de V.N.. die een commissie (de V.N.-com- mi.sie voor Indonesië) hadden opge richt. Die commissie heeft een belang rijk aandeel gehad in het ontwerpen van verdragen, die in de loop van datzelfde jaar tussen Nederland en Indonesië werden gesloten en nadrukkelijk was overeengekomen, dat de commissie toe zicht zou houden op de uitvoering van die verdragen. Binnen een paar maan den echter begon de Republiek Indone sië de overeenkomsten te saboteren. Dit vond in 1956 zijn hoogtepunt in de op zegging va; de overeenkomsten. De 'politieke reeeling die men moeizaam had bereikt, werd door Indonesië opzij ge schoven: financiële en economische ver plichtingen werden opgezegd. Men lean vragen, aldus dr. Drees wat de V.N. en hun commissie die de Indonesische kwestie altijd op hun agenda hadden gehouden hebben ge daan. Het antwoord is „niets". Het verbreken van internationale verdra gen aangegaan onder toezicht van de V.N. baarde nauweUjks opzien, aldus dr. Drees, die met rustige stem sprak, waarin niettemin zijn verontwaardi ging duidelük sprak. Ons conflict met Indonesië Indonesië ivaarschuwt de N.A.V.O.-landen De officiële Amerikaanse politiek ten aanzien van de Nederlands-Indonesische crisis is erop gericht geen van beide partijen boven de andere te begunstigen, zo is van Amerikaanse regeringszijde verklaard. In diplomatieke kringen wordt opgemerkt, dat dit aanleiding is geweest tot een byna volledige officieel stil zwijgen. Er was gisteren geen commentaar van het departement van Buitenlandse Zaken op de verklaring, die dr. Drees gisteren aflegde op de NAVO-conferentle in Panjs. Het departement wilde ook niets zeggen over de Indonesische verklaring dat het water tussen de Indonesische eilanden territoriaal water is. Niet-officieel hebben Amerikaanse functionarissen erkend, dat het officiële stilzwijgen welbewust is. Nederland en Indonesië zijn beide met Amerika be vriend, zo wordt gezegd, en de atmosfeer is zwaar geladen met emoties, eisen en tegeneisen. Hieraan wordt toegevoegd, dat Amerika er niet van overtuigd is, dat het overnemen van Nederlandse on dernemingen in Indonesië „onteigening" kan worden genoemd; dit moet worden afgewacht. Verder, aldus Amerikaanse functiona rissen, is er enige twijfel over of In donesië dan wel Nederland op het ogen blik de evacuatie van Nederlandse bur gers „forceert". In het begin waren het de Indonesiërs, die hadden aangedrongen op het vertrek van de Nederlanders, maar later scheen de drang tot vertrek meer van Nederlandse kant te komen. De functionarissen aarzelen óm zelfs niet-officieel hun mening te zeggen over de binnenlandse politiek van Indonesië, hoewel het geen geheim is, dat Wash ington onaangenaam getroffen is door de opneming van communisten in de rege ring. Hulp zoeken in Oost-Berlijn Engeland zegt: „Open Zee" De woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat naar de mening van de Britse regering „de wateren tussen vele van de Indonesische eilanden al- tijd open zee zijn geweest en zullen bleven". De woordvoerder zeide dit naar aan leiding van de Indonesische verklaring, dat de wateren rondom de 3000 eilanden van de Archipel thans Indonesische ter ritoriale wateren zijn. Beroep op Navolanden De woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Za ken heeft gisteren, evenals minister Soebrandio, in uitvoerige verklaringen, een beroep gedaan op „de Navo-lan den om op hun hoede te blijven voor het Nederlandse verzoek (inzake soli dariteit In verband met de Indonesi sche anti-Nederlandse acties) en niet hun eigen nationale belangen op te offeren terwille van het Nederlandse kolonialisme in West-Irian". De woordvoerder zei. dat alle huidige gebeurtenissen in Indonesië „hun wor tels hebben in het Nederlandse kolonia lisme in dat deel van Indonesië's grond gebied". Indien de Navo zich door de Neder landers zou laten overhalen tegen Indo nesië op te treden, dan zouden de Azia tische en Afrikaanse landen een derge lijke handeling opvatten als steun van de Navo aan het „kolonialisme", zo zei hy. De functionaris van -het Statedepart- ment Gordon Mein bracht gisteren een bezoek aan de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Soebandrio, en besprak ge durende 50 minuten de algemene toe stand in Indonesië na de anti-Neder landse maatregelen in de huidige cam pagne inzake West-Irian. Gordon Mein, die hoofd is van de af deling Zuidwest-Pacafic, werd vergezeld door de Amerikaanse ambassadeur, John M. Allison. Gisteravond werd vernomen, dat Gor don Mein. evenals de Amerikaanse am bassadeur Allison, de bezorgdheid van zijn regering over de toestand in Indo nesië'tót uitdrukking bracht, maar dat hij geen aanbod deed voor bemiddeling door de V. S. in de crisis tussen Neder land en Indonesië. BEËDIGING Mr. SARTONO. De voorzitter van het Indonesische Parlement mr. Sartono, heeft gisteren in het Parlement meegedeeld, dat hy met ingang van vrijdag zijn taak zal aan vaarden, op welke dag zyn beëdiging als wnd president is vastgesteld in verband met het a.s. vertrek van president Soe karno naar het buitenland. De Indonesische ambassade in Bonn onderzoekt op het ogenblik geruchten, als zou de voorzitter van de Indonesische Kamer van Koophandel, Soebschan, naar Oost-Berlijn zyn gegaan, alvorens naar Hamburg te komen voor het voeren van besprekingen met Westduitse zaken lieden. Volgens kringen van de ambassade werd Soebschan dit weekeinde in Ham burg verwacht, doch gistermiddag was hij nog niet aangekomen. Men acht het mogelijk, dat Oost-Duitsland erg ver langend is om met Indonesië handelsbe sprekingen te voeren, om politieke re denen. Ontslagname juristen Acht Nederlandse juristen bij het mi nisterie van Justitie in Djakarta hebben hun ontslag ingediend en de wens te kennen gegeven naar Nederland terug te keren. Dit verzoek is ingewilligd, hoewel hun contracten nog niet geëin digd zijn. Voor hun vertrek zullen zij echter eerst hun belastingen moeten hebben betaald, evenals alle andere schulden aan de Indonesische regering. De commandant van het militaire dis trict der Molukken en West-Irian, met standplaats Ambon, heeft volgens pers berichten uit Ambon, de veiligheid ge garandeerd van alle buitenlanders, met inbegrip van de Nederlanders. Tegen allen, die de belangen van bui tenlanders in dat gebied schaden, zullen „drastische maatregelen" genomen wor den, aldus de commandant. Hy verklaarde verder, dat de be woners van de Molukken bereid zyn hun land te verdedigen, indien de Ne derlanders „een actie zouden beginnen die inbruik maakt op de soevereiniteit van de Molukken". De Molukken vor men, zo verklaarde hy, de voorpost van Indonesië in de worsteling om het herkrügen van West-Irian. (MEN ZIE OOK ELDERS) MAANDAG voor Leiden en Rijnsburg VAN 13.30—14.00 UUR (stempel B) Voor Katwijk en Noordwijk VAN 11.00—11.30 UUR (stempel 5) en van 13.30—14.00 UUR (stempel B) ELKE DAG 1 UUR GRATIS KOPEN. KOOP U RIJK Leiden Noordwijk Katwijk - Rijnsburg (Van onze correspondent in Parijs) De Parijse monster-conferentie der vijftien Atlantische landen, die door een zestigtal rege ringsleiders en ministers vertegenwoordigd zijn, is gistermiddag om twaalf uur in de NAVO- hoofdzetel, het Palais de Chaillot, begonnen. De opbrengst van de eerste dag werd na afloop algemeen en met name door de secretaris-gene raal, Paul Henri Spaak, en de Nederlandse minis ter Luns gunstig en zelfs niet zonder beloften genoemd. Niettemin is het al wel zeker, dat de conferentie waarvoor aanvankelijk drie dagen waren uitgetrokken ten minste tot en met don derdagmorgen zal moeten worden verlengd, terwijl het dan nog twijfelachtig blijft of de heren hun slot-communiqué met erg veel tastbare resultaten zullen kunnen stofferen. Men moet gelijk Spaak gisteren nog eens ten overvloede opmerkte echter niet vergeten, dat de stof, die behandeld moet worden uitermate veel omvattend is, zodat de conferentie al geslaagd zal mogen heten indien voor de toekomst een aantal beginselen en doeleinden kunnen worden opge steld, die dan door commissies voor een volgende bijeenkomst waarschijnlijk in maart 1958 verder kunnen worden uitgewerkt.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1