Nasoetion spoort tot verhoogde nationale waakzaamheid aan ZUIDAFRIKAANS PROTEAS WAS BIJ LMHC In Djakarta Nederlandse staan huizen de meeste thans leeg Duitsers voelen het met voor „aanpappen" met Indonesië Nieuwe stap op de de internationale weg naar anarchie MAANDAG 16 DECEMBER 1957 Competitie KNSB LSG kwam met grote zege uit Den Haag terug Philidor gaat derde overwinning boeken (Van onze schaakmedewerker) Het Leidse Schaakgenootschap maakt een uitstekende kans om weer in de eerste klasse terug te keren, want de reis naar de Residentie leverde tegen de H. Chr. S.V. 2 een overtuigende 37 overwinning op. Slechts één partij ging verloren en aangezien koploper VIOS een ver rassende nederlaag tegen D.D. 2 leed, namen onze stadgenoten de leiding in deze afdeling. Al spoedig namen de LSG-ers een 0—3 voorsprong door overwinningen van dr. Groeneveld, Modderman en Demmendal. Dr. Groeneveld veroverde in een f4- opening de zwarte dame. Modderman kon door een kansrijk kwaliteitsoffer matdreigingen creëren, terwijl Dem- mendal in het oude Koningsgambiet een gewonnen torenspel op overtuigende wijze in zijn voordeel besliste. Er waren toen pas 3 uren verstreken! Dr. Van Arkel offerde een toren in de Konings-Indische verdediging voor enige pionnen, die blijkbaar zo agressief vier den. dat de witspeler het raadzaam achtte, remise te forceren door eeuwig schaak. Toen J. van Steenis in een ge drongen stelling geleidelijk aan in het nadeel kwam en de vlag moest strijken, was de stand 1%3%, weliswaar in het voordeel van het LSG. doch er kon nog van alles gebeuren. Eerst na de zege van Weiland nam men aan. dat de winst naar Leiden zou gaan. Het werd na bijna 5 uur spelen 1 5% door een goede zege van de eerste bordspeler M. van Steenis, die na enige sublieme of fers. de geroutineerde L. de Bondt over speelde. De remises van Th. v- d. Oord jr.. W. H- v .d- Nat en prof. dr. W. v. d. V/oude waren slechts een formaliteit om de eindstand overtuigender te maken. Door deze winst wordt het LSG als een der voornaamste pretendenten voor het kampioenschap beschouwd. Zonder ons aan overdrijving schuldig te maken, durven wy np reeds te voor spellen, dat onze stadgenoten de lei- j ding wel niet meer zullen afstaan, ook al moeten zij nog VIOS, De Pion en D-D. 3 bekampen. Of zal Philidor voor een verrassing zorgen De gedetailleerde uitslag luidt: H.Chr.S.V. II—L.S.G.: L. de Bondt- M. v. Steenis 0—1. mr. C. G. Klapwijk —Th. v. d. Oord Jr. drs. D. Hoe genprof. dr- W. v. d. Woude T. Cnossen—H. Th. Weiland 0—1. K. de Roo—W. G. Demmendal 0—1, dr- R. J. Escher—W. H. v. d- Nat H. M. Spijkerman—A. E. J. Modderman 0—1, A. ten Kate—J. v. Steenis 1—0, J. G. Druyber—dr. W. L. Groeneveld 0—1, C. W. F. A. Broekhuizen—dr. P. C. van Arkel Totaal: 3—7. DE PION—PHILIDOR Philidor toog zaterdag en zondag naar Rotterdam om het lang niet zwakke De Pion te bestryden. Zater dag gingen zes spelers vol goede moed achter het bord zitten, de overige vier waren wegens werkzaamheden genood zaakt op zondag te spelen. De eerste zes kwamen naar de Sleutelstad terug met oen voorlopige 23 voorsprong, waarby één partij werd afgebroken, die op zijn minst remise is en in enkele gevallen winstkansen biedt. De andere vier hielden de balans in evenwicht door broederlijk de eer (22) te delen. Met deze 51 voorsprong en één afgebroken partij zal Philidor zijn derde overwinning behalen en samen met LSG de kop van de ranglijst be zetten! Door spoedige overwinningen van Et- mans en Jerry Bey nam Philidor een 0—2 voorsprong. Ketting die een prach tige stand had bereikt, moest met re mise genoegen nemen. Schuss kreeg kort na de opening een geweldige aanvalsstel- ling, maar zette toen blijkbaar niet op zijn sterkst voort, want de situatie ver anderde dusdanig, dat men bij het af breken geen tastbaar voordeel kon aan wijzen. De na-analyse liet echter zien, dat er wel degelijk winstmogelijkheden zijn. In deze afdeling vielen nog de vol gende beslissingen: VIOSDD II 4%-- 5% en DD in—Wilhelm Steinitz 6—4. De gedetailleerde uislag luidt: De PionPhilidor: J. Mahutte--E. Ketting G. Mahutte—D. v. Gelder 0—1, W. Markenstein—A. Barkema 1—0, D. Verschoor—W. F. Schuss afgebr.; M. Lugtenburg—Jerry Bey 0—1, J. H. Geu- vers—M D. Etmans 0—1, J. Poolman— P. J. Preenen 0—1, 9. Hoogwerf—A. Geyer A. VesterW. F. Wakka 1—0, A. Wielinga—C. Pels 10. Totaal: 45 (voorlopig). Zoals de stand laat zien, doen de Leidse clubs het uitstekend. LSG moet nog spelen tegen De Pion. VIOS en DD 3 Philidor tegen Wilhelm Steinitz, DD3 en de H-Chr. S.V. 2- In onderstaande stand hebben wij de wedstrijd De Pion—Phili dor op 4%5% gerekend. gesp. gew. gel. verl. p. br.pnt. LSG 4 3 0 1 6 24%- Philidor 4 3 0 1 6 19% VIOS 4 2 1 1 5 23 De Pion 4 2 0 2 4 19% DD II 4 2 0 2 4 19% H.Chr.SV 2 4 1 1 2 3 18 DD III 4 1 0 3 2 18 W. Steinitz 4 1 0 3 2 18 Sportsplinters Naar wij vernemen wordt het Ne derlands kampioenschap wielrennen op de weg voor profs in 1958 in twee races gesplitst: één in Valkenburg op het Cau- berg-circuit (20 april), en één in Zand- voort op de autoracebaan (10 augustus). Een en ander heeft de bedoeling, noch de specifieke klimmers noch de vlakke weg-coureurs eenzijdig te bevoordelen. Tijdens een internationale zwem wedstrijd te Brussel heeft onze landge noot Theo Hoogveld de 200 meter vrije slag voor heren gewonnen in 2 min. 18,7 sec. Op de tweede plaats eindigde de Zuid-Slaviër Volcansek in 2 min. 20,3 sec. Als president van de Franse Wie lerbond is gekozen de heer Louis Doreau. De vacature was ontstaan door het over lijden van de heer Achille Joinard, die tevens president van de U.C.I. was. In de vergadering van de bonds raad van de K.N.L.T.B. is met algemene stemmen het bestuursvoorstel, om de heer mr. C. H. Muntz (Rotterdam) kan didaat te stellen voor het voorzitterschap van de Tennisbond, aangenomen. De verkiezing van een voorzitter zal plaats vinden in de jaarvergadering van 15 maart. De heer mr. H. Wilton treedt in die vergadering af. In „Amicitia" in Den Haag is zon dagmiddag een wedstrijd in het gewicht heffen gehouden tussen de nationale ploegen van Nederland en van Frank rijk. De Fransen wonnen met 43. De samengestelde ruiterweds'trijd om de Amersfoortse zilveren wisselkei, is gewonnen door L. van der Slikke uit Nieuw- en Sint-Joosland (Zeeland) met het paard „Etcetera". Hij behaalde 317% pnt en won daarmee de trofee voor de tweede maal. F. Albers Pis'torius uit Beek bij Nijmegen, die met „Ajax" uitkwam, eindigde met een gering puntenverschil op de tweede plaats. Hij behaalde een totaal van 316 punten. Roger Riviere, de houder van het werelduurrecord, heeft zondag op de Pa- rijse winterbaan in een omnium ge triomfeerd over Jacques Anquetil en Fausto Coppi. Seinpost-toernooi De vijfde ronde van het Seinpost- toernooi leverde een bijzondere verras sing op. In een Hollandse verdediging ondernam de jeugdige J. Turk uit Noordwjjk een gevaarlijke aanval op de damevleugel, wat \V. G. Demmen dal noodzaakte een tegenoffensief op de koningsvleugel te ondernemen. Na zeer ingewikkeld spel sloeg de Noord- wjjker het eerst toe en behaalde een indrukwekkende zege. W. F. Schuss speelde eveneens zeer sterk, won in het middenspel een toren tegen twee pionnen en drong de witte vesting binnen. L. W. Turk wachtte de bui niet af en gaf de hopeloze strijd op. Het is Jerry Bey niet gelukt zyn eerste zege binnen te halen. Zijn tegenstander, J. Verduyn, behandelde de Siciliaan op een zeer spitsvondige manier, won twee pionnen en kreeg een dreigende mat- aanval. Door tijdnood kon Verduyn ech ter niet zijn voordeel in directe winst omzetten, verloor een pion en staat bij het afbreken nog wel beter, maar Bey beschikt over enige gevaarlijke tegen- dreigingen. De uitgestelde partijen van M. D. Et- mans zullen in de loop van de volgende week worden ingehaald. De stand na de vijfde ronde luidt: 1. J. Turk 4 pnt.; 2. en 3. W. G. Dem mendal en W. F. Schuss 3 pnt.; 4. L. W. Turk 2 pnt.; 5. J. Verduyn 1% pnt. en 1 afgebr.; 6. M. D. Etmans 1% pnt. en 3 uitgestelde partijen; 7. Jerry Bey 1 pnt. uit 3 en 1 afgebr.; 8. G. Marijt 0 pnt. WIELRENNEN Swift De uitslag van de eerste rit van de cycle-crosscompetitie luidt: A- en B-klasse 15 km. in 41.14: 1. J. v. Wetten; 2. L. Sikking; 3. Th. de Vroo- men; 4. A. v .d. Kaaij; 5. J. Riethoven. C- en D-klasse: 10 km. in 28 37, 1. R. Riethoven; 2. B. Zoet; 3. H. Grimbergen; 4. N. Kooien; 5. K. Kasteel. Vrijdagavond (19-30 uur) wordt de tweede rit van de hometrain-competite gereden in de kantine van het Sport park Roomburg. HENGELSPORT De Gulden Voorn hield haar kam pioenswedstrijd 1957 in de Ringvaart te Aalsmeer. Het was koud en winderig weer en de vangst viel hard tegen- De uitslag: 1. C. v .d. Zwan, kampioen 1957 tevens gr. voorn 5de wedstrijd; 2.Ter Dam gr. blei; 3. M. P. Hoogkamer; 4. G. Springer; 5. M. v .d. Zwan; 6. G. Har- land; 7. F. Velthuizen; 8. N. Nachtegaal; 9. Joh. Azier; 10. C. v. Duin. Kampioen over 1957 zijn: 1. C. v. d. Zwan. aantal grammen, 1355 in totaal; 2- M. v -d. Zwan, gr. blei 37 mc. 3. F. Velthuisen gr. voorn 29% cm. Vervoerskosten uit Indonesië In een conferentie met officieren van zijn staf te Djakarta heeft de chef-staf van het Indonesische leger, generaal-majoor Nasoetion vandaag een uiteenzetting gegeven over de problemen, waarvan Indonesië zich op het ogenblik, en in het bijzonder wat betreft de strijd om Westelijk Nieuw- Guinea ziet geplaatst. Volgens het persbureau Pia. ver klaarde de woordvoerder van het leger, majoor Harsono, dat Nasoetion zijn officieren erop heeft gewezen, dat Indonesië vijandiggezinde groepen, en „in het bijzonder de Nederlanders" on getwijfeld een zenuwenoorlog zullen ontketenen, om de tegenstellingen in het binnenland nog te vergroten. Ma joor Harsono zeide, dat deze pogingen in het bijzonder zijn gericht tegen die genen. die thans een belangrijke rol spelen in de strijd tegen het kolonia lisme. Chef-staf Nasoetion waarschuwde zijn officieren, dat de nationale waak zaamheid moet worden verhoogd. Geen terugkeer mogelijk In een toespraak tot een aantal schepelingen van de Indonesische Marine, heeft president Soekarno vandaag verklaard, dat „wij voor waarts zullen gaan. Dit jaar vormt het punt. waarvan geen terugkeer mogelijk is". „Wij zijn de nationale revolutie met niets begonnen, .toen wij alleen maar bezield waren van de geest om land en volk te dienen". De president zeide dit tot personeel van de Indonesische Marine, dat op 21 december naar Italië zal vertrekken, om vier oorlogsschepen, die daar zijn ge bouwd, over te nemen en naar Indone sië over te brengen. Tijdens dit bezoek van Soekarno aan het hoofdkwartier van de Indonesische Marine, waren in de omgeving ver sterkte militaire wachten geplaatst, ter wijl de wegen naar het hoofdkwartier waren afgezet. Soekarno was gekleed in admiraalsuniform. Geen censuur De woordvoerder van het Indonesi sche leger, majoor Harsono, heeft van daag verklaard, dat in Indonesië geen censuur op de pers bestaat". Hij zeide dit in antwoord op vragen die hem door een aantal buitenlandse perscorrespon denten werden gesteld. Ook maakte hij bekend, dat de valse berichtgeving over president Soekarno van de Nederlandse N.C.R.V. niet afkomstig was van buitenlandse correspondenten in Djakarta. Dit was de slotsom van een door de legerlei ding ingesteld onderzoek. Hij voegde daaraan toe, dat deze berichten kennelijk door de Hollan ders waren gefantaseerd, om een „zenuwenoorlog" tegen Indonesië te beginnen. Zondag ontving de Leidse Mixed Hoc key Club het Zuidafrikaanse tourteam, dat onder de naam Proteas (suikerbos- sie) een hockey-goodwill-reis maakt langs vele Universiteitssteden in Europa, Ondanks de slechte weersomstandig heden van de afgelopen dagen waren de velden in goede conditie en bood het terrein met de vele vlaggen een fleurige aanblik. De Leidse Sportstichting had eer van het vele werk, dat tot op het laatste ogenblik aan de speel-accommo datie werd gedaan. In zijn openingswoord zeide de vice- voorzitter van de LMHC, de heer J. M. Ballego, het voor zijn vereniging een ge lukkige omstandigheid te achten, dat Proteas de Leidse uitnodiging had aan vaard en besloten was dat de daadwer kelijke tour in de Sleutelstad zou begin nen. Het is temeer een eer voor de LMHC omdat Proteas slechts twee we ken in Nederland zal verblijven en er een tiental wedstrijden zijn vastgesteld, onder meer tegen het Nederlandse B- team en de bekende Batavieren-ploeg. Na de gemeenschappelijke lunch bond het eerste herenelftal van Leiden de strijd aan tegen de Proteas-heren en het bleek al dadelijk, dat de gasten, die twee maanden geleden een enkele oefenwed strijd hadden gespeeld, nog geheel aan het andere terreintype en de eveneens andere speelwijze moesten wennen. De score liep dan ook regelmatig op en met de rust stond Leiden met 3-0 voor. door doelpunten van Krol, Deutman en Hil- brands. Proteas bleek nu voldoende ingespeeld en al kon het eigen speltype van korte passes en snelle rushes niet geheel wor den ontplooid, het Leidse overwicht werd steeds kleiner en de gasten brach ten de balans in evenwicht door doel punten van midvoor Trace (2) en links binnen Lange. De dameswedstrijd toonde hetzelfde beeld van een zich moeilijk aanpassend Proteas in de eerste helft en het Leidse overwicht was duidelijk. Reeds voor de rust hadden de gasten hun zelfvertrou wen hervonden en werd de druk op de Leidse verdediging groter. Hij bijzonder felle aanvalsspel van Proteas deed doel punten niet uitblijven en de achterstand werd geleidelijk aan ingelopen. Aan Leidse zijde doelpuntten de dames O. v. Randwijck (2) en R. 's Jacob. De vier Zuidafrikaanse goals kwamen van de sticks van midvoor E. Allnutt, linksbin nen D. Holmes, rechtsbuiten J. Tabe- rer en linksbuiten S. Grace. De wedstrijden werden in zeer vriend schappelijke sfeer gespeeld en men mag bewondering hebben voor de wijze, waarop de gastelftallen de koude heb ben weten te verduren. De klimatologi sche verschillen zijn wel erg groot en ook voor de Hollandse begrippen was het gisteren een koude dag. Tijdens een gezellig samenzijn wer den wederzijdse souvenirs overhandigd en de drietalige speeches, Nederlands. Zuidafrikaans en Engels, getuigden van waardering voor het slagen van deze hockey-dag. Morgen, zo zei de heer J. Kelder, de leider van Proteas, zouden we naar Mar ken gaan, maar we gaan eerst hand schoenen kopen. Verdere uitslagen van de LMHC: Heren: Groen Geel 3Leiden 3 24, Leiden 5Zuidwijck 2 52, HDS 5 Leiden 7 72: Dames: Ever SwiftLei den 2 62. Leiden 3Zuidwijck 11: Jongens: HGC b—Leiden b 13, HGC dLeiden d 06, VCL iLeiden f 14. Hockey-uitslagen Heren, 1ste klasse: HHYC—Be Fair 1—1; Delftse Studs— Laren 20; BMHCAmsterdam 10. Promotieklasse B: TOGO 2HDM 2 0—1. 2de klasse C: VCL—Kieviten 2 3—1. 2de klasse D: HGC 4—Zuidwijck 2-0; BMHC 6—Te Werve 1—2; Kieviten 3— HHYC 4 2—2. Dames, 1ste klasse: BDHCAlliance 50; GooiKieviten 05. 2de klasse B: HGC 2—HBS 1—3; BDHC 3—Alliance 2 1—3; Kieviten 2— Rijswijk 3—1; TOGO 2—Leiden 4—0. De Nederlandse ambassadeur in Tokio. jhr. O. Reuchlin. heeft vandaag een onderhoud gehad met de Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Fujiyama, ter bespreking van het Ja panse standpunt in de Indonesische crisis. aldus een ambtenaar van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Het hoofd van het directoraat Europa van het Japanse ministerie van Buiten landse Zaken. Nasahide Kanayama. die het onderhoud bijwoonde, zeide na af loop daarvan dat waar Nederland en Indonesië beide vriendschappelijke be trekkingen met Japan onderhouden, de Japanse regering op een vreedzame op lossing van het geschil hoopt. De Deense en de andere Scandina vische regeringen hebben een beroep gedaan bij de Indonesische regering in Djakarta ..om matiging te tonen en de wil. de veiligheid van de Nederlandse onderdanen te handhaven". De Scandinavische regeringen heb ben hun bezorgdheid uitgesproken over de behandeling van de Nederlandse be woners gedurende de paar laatste weken. George Kennan over Boelgaiiins brieven „Hoe betwistbaar me de psychologie van de Russische leiders ook schijnt te zijn. ik kan nooit genoeg wijzen op het gevaar om zich al te gretig in te beel den dat de boodschappen, die de laatste weken uit Rusland op de Westelijke kanselarijen neerstroomden, geen zweem oprechtheid bezitten", aldus de Ame rikaanse hoogleraar George F. Keiman. oud-ambassadeur te Moskou, in een causerie voor de Engelse omroep. Men moet oorlog niet als onvermijde lijk beschouwen en zich ook niet laten meeslepen door het verlangen naar absolute veiligheid. Men moet bepaalde risico's durven nemen om andere, gro tere, te vermijden. Het is fout te ver onderstellen, dat versterking van de NAVO de noodzakelijke sfeer en achter grond voor onderhandelingen met Rus land kan vormen, want Moskou zal uit elke eenzijdige krachtsinspanning van het Westen voordeel trekken, al dus Kennan. „De heersende omstandigheden in In donesië kunnen de Nederlanders, die dit land wensen te verlaten in de onmoge lijkheid plaatsen hun passage financieel te regelen. Teneinde te voorkomen, dat hierin een belemmering is gelegen voor een vlot verloop van het vertrek, is besloten de kosten verbonden aan het vervoer van Indonesië naar Singapore of andere aan te wijzen plaatsen, voorzover dit geschiedt met door de Nederlandse rege ring daarvoor aangewezen schepen en vliegtuigen, voor Rijksrekening te ne men. Deze regeling is niet toepasselijk op Nederlanders, die hetzij met betaling uit eigen middelen, hetzij op kosten van hun werkgever Indonesië op andere wijze kunnen verlaten. Deze gevallen komen niet voor restitutie van Rijks wege in aanmerking. De kosten van de overtocht naar Ne derland komen niet voor Rijksrekening. 1 Degenen die de overtochtskosten niet direct uit eigen middelen kunnen beta- j Ien dan wel de reis niet krachtens aan- I spraak op derden kunnen maken, kun nen op daartoe aangewezen schepen of vliegtuigen worden geboekt op zoge- I naamde Rijksvoorschotbasis. d.w.z. zij Amsterdam-doelman v. d. Vliet 1 moeten een verklaring tekenen, dat zij van de Nederlandse regering passage gelden in voorschot hebben ontvangen en dat zij bereid zijn eventuele rechten op derden terzake van vergoeding van de overtocht aan de Nederlandse rege ring te cederen". maakt een aanval van Rapid JC onschadelijk, waarbij de verdedi ging van de Zwarte Schapen een tikje ongerust toekijkt. Groeiende vrees voor ordeverstoringen als gevolg van verminderde aanvoer In Djakarta staat het grootste deel van de Nederlandse panden in de woon wijken leeg daar de Nederlanders hun meubels met het oog op hun repatriëring reeds weggehaald hebben. De Procureur-Generaal is benoemd tot voorzitter van het comité, dat belast is met het toezicht op en de machtiging tot overdracht van eigendommen. Talrijke Indonesiërs hebben zich zaterdag aan zijn bureau vervoegd om toestemming te krijgen voor het kopen van goederen die toebehoord hebben aan Nederlanders die Indonesië gaan verlaten of verlaten hebben. In uitgestrekte delen van het havengebied van Tandjong Priok ligt alle werk stil, sedert de regering het beheer over de KPM heeft overgenomen en de schepen van deze maatschappij opdracht heeft gegeven in de havens voor anker te blijven In Djakarta maakte het Indonesische veteranenlegioen bekend een beroep te hebben gedaan op president Nasser, premier Nehroe en de wereld-veteranen- organisatie voor „concrete steun" aan de Indonesische strijd over Ned. Nieuw- Guinea. Kettingreactie Niet alleen de buitenlandse, en in het bijzonder de Nederlandse, ondernemin gen, maar ook de Indonesische zaken lieden en industriëlen nemen met groeiende bezorgdheid de ontwikkeling in Indonesië en speciaal op Java waar. Deze groep, die de laatste jaren in aan tal en belangrijkheid is toegenomen, on dergaat nu nameljjk de invloed van een kettingreactie van resultaten der anti- Nederlandse campagne, welke thans werkt als een tweesnijdend zwaard. Ook de Indonesische importeurs worden nu geconfronteerd met een daling van de activiteit in het zakenleven, als gevolg van de stagnatie in de scheepvaart. Voorts worden er orders aan industriële ondernemingen geannuleerd. De vrees in het buitenland over de situatie in Indonesië beïnvloedt ook het Indonesische zakenleven. Zo ont ving een belangrijke Indonesische auto-importeur, aan wie een Ameri kaanse automobiel-fabriek juist een miljoen dollar krediet had verleende Maar er zijn twee uitzonderingen (Van onze reisredacteur) Van de lange rij bezoekers, die de Indonesische ambassadeur in West- Duitsland, dr. Zairin Zain, zaterdag in Hamburg ontving, bleek het grootste deel gekomen om in te gaan op de vrjjdag door hem gedane uitnodiging eventuele klachten over de Duits- Indonesische handel bij hem in te die nen. De zakenlieden, niet alleen uit Hamburg, maar ook uit Bremen en Hannover, kwamen veeleer reppen over belemmeringen en onzekerheden, die hun transacties bemoeilijken, dan hun bereidheid tot uitbreiding van hun zaken te kennen te geven. Eén uitzondering schijnt hierop noch tans te bestaan. Enige kleine Westduitse scheepvaaronderneminkjes, die zich naar men zegt sinds lang ergeren over de overheersende positie van de Nederlandse scheepvaart op velerlei ge bied, schijnen zich tegenover de Indo nesische ambassadeur bereid te hebben verklaard een deel van het scheepvaart verkeer met Indonesië voor hun rekening te nemen. Deze maatschappijtjes, die zich niet aan tariefregelingen gebonden achten, zouden daartoe een combinatie willen stichten omdat zij voorshands het nodige kapitaal nog ontberen. Verder verneemt men in Hamburg uitsluitend de wens dat het handelsverkeer zoals voorheen voor het grootste deel via het Nederlandse commerciële apparaat in Indonesië te laten lopen. My is voorts te verstaan gegeven dat wanneer dit apparaat door de Indo nesiërs geheel of gedeeltelijk uitge schakeld zou worden, de Hamburgse zakenlieden zouden proberen via een omweg het weer in te schakelen. Men maakte in Hamburg slechts één voorbehoud: „Wanneer het er naar uit zou gaan zien dat Indonesië zyn han delsbetrekkingen uitsluitend over com munistische landen zou gaan leiden, dan zullen de Hamburgers in het al gemeen belang proberen de Indone sische handel voor een zo groot moge lijk deel in handen te krijgen. Men zei mij uitdrukkelijk dat tot zo'n poging niet zou worden overge gaan zonder dat daarover overeen stemming met Nederland is bereikt. Om te verhinderen, dat de Indonesiërs bij het Oosten zullen aankloppen, heeft men thans slechts enige belangstelling voor de Indonesische wensen getoond. Een woordvoerder van de Indonesi sche delegatie bevestigde tegenover mjj dat de Duitsers dit standpunt ook tegen over dr. Zain kenbaar hebben gemaakt. Hij zei niet zonder ironie dat de Indo nesiërs enigszins verbaasd waren over de „haast roerende trouw van de Duitsers jegens hun Hollandse bondgenoten". Voordat dr. Zain naar Hamburg ver trok, had men hem trouwens op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn nog eens duidelijk aan het ver stand gebracht, dat de Bondsrepubliek het op prijs zou stellen wanneer in de huidige situatie „ongepaste uitnodigin gen" aan het Duitse zakenleven achter wege zouden blijven. Men voegde daar aan toe, dat zulks trouwens allerminst in de bedoeling van dr. Zain had ge legen. Het lijkt inderdaad niet uitgesloten dat het eerder een onhandige tijds bepaling van de Indonesiërs is ge weest, die zo veel beweging rond dr. Zains bezoek aan Hamburg heeft ver wekt, dan een werkelijke poging om de Nederlandse commerciële invloed door een Duitse te doen vervangen. een telegram met het bericht dat dit krediet voor het ogenblik was inge trokken. Naast de groeiende bezorgd heid over de economische problemen neemt in Indonesische, speciaal in de beter gesitueerde, kringen verder de vrees voor ordeverstoringen toe als ge volg van de verminderde aanvoer van voedingmiddelen. Deze groep zou daar zo verwacht men daar de dupe van worden. Ondertussen hebben de verklaringen van de afgelopen week, dat de Indone sische regei-ing niet van plan is alle Ne derlandse belangen uit Indonesië te ver- dryven, zulks overigens in tegenspraak met een vroegere ministeriële verkla ring, in Nederlandse kringen in Dja karta niet veel reactie verwekt. Men handhaaft daar het standpunt, dat het beter is dit land te verlaten, waar zy niet gewenst zijn en waar de strjjd tus sen communisten en anti-communisten een sfeer van onzekerheid schept met de mogelijkheid van een uitbarsting. Zij die reeds voorbereidingen hebben getrof fen om in de komende tijd te evacueren, hebben hun plannen dan ook niet ge wijzigd. De Borsumij bijvoorbeeld heeft haar Nederlandse staf-employé's geadviseerd het land te verlaten. De directie van deze Hollandse maatschappij heeft de kantoren niet meer betreden, sinds zij enige dagen geleden werden overgeno men. Bloementeelt in de Sovjet-Unie Prof. dr. N. Basilewskaja, directeur van de botanisohe tuin van de univer siteit te Moskou, scihrijft een uitgebreid artikel over het kweken van bloemen en het winnen van nieuwe soorten in de Sovjetunie in de „Deutsdhe Gartners- börse". Indien we dit artikel mogen geloven, aldus het. Weekblad voor Bloembollen cultuur, dan is er de laatste jaren op dit gebied in de Sovjetunie het een en ander aan de hand. Beweringen dat de liefde van de mensen voor bloemen zo groot is, dat ze niet alleen in de woon huizen, maar zelfs op de machines van de arbeiders in de fabrieken prijken, boezemen echter geen groot vertrouwen in- De Sovjetunie heeft echter de titel van „land van onbegrensde mogelijkhe den" van de Ver. Staten van Amerika overgenomen. Men kan dus nooit weten! A rchipelzee territoriaal (Van onze Haagse redactie) De beslissing van de Indonesische regering om de wateren tussen de ongeveer 3000 eilanden van de Archipel tot territoriale zee te verklaren, wordt in politieke kringen te Den Haag be schouwd als een nieuwe aanslag op het internationale recht. Het is duide- lyk, dat het hier niet gaat om het z.g. continentale plateau of de biologische rijkdommen, maar om de „onvoor waardelijke soevereiniteit" over dui zenden kilometers Oceaan, een nieuw offer dus op het altaar van het Staats- egoïsme, een nieuw stap op de weg naar de internationale anarchie. Men behoeft werkelyk geen volken- rechtsgeleerde te zijn om te zien, dat deze eigenmachtige annexatie-poging in volslagen strijd is met de internationale praktijk. De comn-lssie voor internatio naal recht heeft indertijd in haar rap port over het zeerecht uitdrukkelijk vastgesteld, dat het volkenrecht geen breedte van meer dan 12 rnjjl toestaat. Dit rapport is het vorig jaar door de Algemene Vergadering met grote meer derheid van stemmen w.o. die van Indonesië aangenomen. Over het artikel dat betrekking heeft op de breed te van de territoriale zee, is bovendien nog afzonderlijk gestemd en ook toen bevond Indonesië zich onder de voor stemmers. De verklaring van de regering in Djakarta herinnert aan een soortgelijke claim van de Philippijnen, die indertijd ook alle wateren van de Philippynse archipel tot territoriale zee heeft ver klaard. Maar deze claim is door geen land erkand en men verwacht in Den Haag, dat de proclamatie van Indonesië eenzelfde lot beschoren zal zijn. In politieke kringen te Den Haag ge looft men, dat het, gelijk wij reeds op pag. 1 opmerkten, de bedoeling is van Indonesië om de doorvaart te beletten van de Nederlandse oorlogsschepen, die naar Nieuw-Guinea zijn gedirigeerd. In dit verband wijst men op een artikel in het bekende blad „Indonesia Raya", waarin het vermoeden wordt uitgespro ken, dat Nederland deze oorlogsschepen zal gebruiken om de inter-insulaire scheepvaart te hinderen. Dat de Nederlandse regering plannen in deze richting zou koesteren, wordt in politieke kringen echter nadrukkelijk ontkend. De regering voelt er niets voor om zich in allerlei avonturen te begeven en op deze wyze het lot van de 48.000 Nederlanders in Indonesië op het spel te zetten. De veiligheid van deze Nederlanders staat, by het bepalen van onze politiek, nog steeds voorop.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 8