1ARCEL DIEUDONNE' specialist in toekomstgeheimen Irnnhrijks nieuwe zienerziet einde Vierde lepubliek en Margaret niet Townsend trouwen New-Yorks vliegveld kreeg modern internationaal stationsgebouw Nieuw Duits TEE-treinstel door nogal pompeuze luxe gekenmerkt VARIA Ie jaargang Zaterdag 14 december 1957 Vjjfde blad no. 29317 (Van onze Parijse correspondent) m [en kan er als leek nu wel lang en breed, zelfs ge- fover peinzen en praten wat de toekomst voor ons ll nog verborgen houdt, maar wij zijn een Jantje jur en daarom hebben we ons ook voor dit probleem ^en deskundige, een onversneden specialist, willen den. We hebben Frankrijks nieuwe nostradamus tzocht om hem te vragen wat we van 1958 rede rwijs zo al wel en niet mogen verwachten. Zoals hoort, stellen we hem u eerst liever even voor. Zijn i is Marcel Dieudonné en deze door „Godge- Ucen" Marcel verschuilt zich niet achter een pseu- |em, doch speelt gelijk legt ook hier open K en hij is een figuur van imposante proporties, k is trouwens nogal imposant aan hem. Zijn zware kiel met de Yull Brynner-coiffure, de fonkelende jochtans blauwe ogen, het vuurrode wollen hemd, rin zijn brede torso is gehuld en vooral nog wel de rheid waarmee zijn verklaring worden afgelegd. [roemde cliënten ook zijn levensgeschiedenis, die hij oerst nog even uit de doeken doet, pposant. Onze profeet is bijna als I geboren, want zijn ouders pleeg- enkele dagen na zUn geboorte te reeds zelfmoord, omdat, naar [de jonge Marcel later vertelde, zij huwelijk geen instelling vonden, [in het menselijk geluk blijvend worden geborgen. [ondeling-zuigeling werd door zijn ider opgenomen, die hem, toen maar net kon lopen, verhuurde mhoeder bij een boer. Maar het Evond dat ook al peen beroep je je leven verder tot de dood en en zo monsterde hij op 14- leftjjd aan op een vrachtschip, hij de wereldzeeën bevoer. Tot irderjarigheid is de heer Dieu- varensgezel gebleven, maar al tijd daarvoor was hU zich van 'ennatuurlijke gaven bewust ge- Het begon met de matrozen, die behulp van kaarten, voorspelde ie volgende haven hun liefje hen was gebleven, en toen hij wat Slater als zeeman op een luxueuze Istomer diende, liet de kapitein avonds vaak komen om passa- Un en zonder naam wat wijzer in toekomstig leven te maken. En dan ook zijn roem van wal, met van de propaganda, die met wijlen president Roosevelts spe- oodschapper Vanderbildt, de mil- e-in-dollars Barbara Hutton, rren als Mariene Dietrich, Michèle en Brigitte Bardot, alsmede de ur-hoofdredacteur van Frankrijk e dagblad Pierre Lazaref, koste- >or hem maakten. Die glorie snel- zelfs vooruit naar Parijs, en op sgezinde aandrang van zijn ge- iseerde vrienden besloot enkele terug Marcel Dieudonné zich dan ijvend te vestigen op de wal in om vlak bij de Invalides, in een latje, dat hij zelf zeer modern ft ingericht, zijn astrologen-prak- vestigen. En daar hebben wij hem ezocht. Tweeledige techniek [Journalist wil Je altijd graag het van de kous achterhalen en zo we dus eerst welke de technische van zijn profetieën vormde. Het dan dat monsieur Dieudonné een dige techniek beheerst en volgt, >n de oud-Egyptische tarokkaar- de even klassieke astrologie, die s wetenschap beoefent, de ingre- i leveren. Op een bridgetafeltje is ik een soort ganzenbordspel opge- waarvan de cirkelsectoren zijn n van de twaalf maandsymbolen. rikwekkende man schudt nu zijn ii en verzoekt mij er een paar keer willen trekken, die dan zorgvuldig I astrologisch ganzenbord worden ineerd. Even tevoren heeft hij me nog gevraagd of ik was gekomen s meer van de toekomst te weten len en op die vraag naar de be- weg konden wij naar eer en ge- een positief antwoord leveren. J knikte het grote hoofd, terwijl sublieme glimlach om de fijne speelde. weet zo langzamerhand nu wel", nteerde de ziener, „dat mijn be- eerst wat op hun gemak moeten gesteld. Ik krijg hier soms mag- ministers en andere machtigen rde, die beven als 'n riet, wanneer Dment is aangebroken, dat ik alle len van hun bestaan zal doen jnen. Ik zou U namen kunnen 1, die ook U zelfs met verbazing i vervullen. Een heal vermaarde nier, wiens naam ik U nu eens nthullen mag, doch die met drie in pleegt te worden aangeduid, It zich onder mijn geregelde cliën- Frankrijk's toekomst *r nu ter zake. Hebt eoms spe- 'ensen?" i de waarheid te zeggen, word sl door de toekomst van Frankrijk *d, erkennen we. iren Dieudonné's gelaat betreft, en (rijp terstond dat Marianne nog an het einde harer noden en be dingen zal zijn gekomen, nneer ik U vertel, dat het huidige tt vermoedelijk wel eens zou kun- allen, dan heeft U het recht U bekocht te voelen, want voor zo'n «Hing behoeft U natuurlijk geen tog te consulteren. 'r de zaak is dan ook wel wat ern- Niet alleen mag ik U geen poli- stabiliteit in Frankrijk beloven, tonomisch en sociaal zal het hier voegen blijven kraken. Onze 8 frank zal nóg maar lichter wor- n die inflatie gaat met stakingen lusten genaard. 'Wannetr ik deze combinatie van ten juist interpreteer en een teve wijsvinger wijst naar een elrkelsegmenten «dan het volgend jaar het met de vierde repu bliek wel 's op haar eindje kunnen I lopen. In de maand oktober bereiken we het dramatisch hoogtepunt: ik zie 1 de heer Coty verdwijnen in de sche mering." Over de grenzen „En wat ziet U zo al óver de Franse grenzen?" informeren we in de hoop ons nog aan een grashalm vast te kunnen klampen. „De Russen gaan verder", onthult onze gastheer om ons tijdens een adem- I pauze van enkele seconden gelegenheid te geven dit bericht diep tot ons door te laten dringen. „Maar het Westen geeft zich ook veel moeite de achterstand in te halen en, vergis ik me niet, dan zal er volgend jaar in Frankrijk eveneens een Spoetnik worden geboren. Evenmin is het uitgesloten, dat we in '58 voor de eerste reis naar de maan zullen starten". Marcel Dieudonné, de nieuwe Parijse Nostradamus. doorboort met zijn helderziende blauwe ogen, over de schouders van onze Parijse correspondent, de twaalf maanden van 1958. die nu voor ons liggen. Wie chaufferen mag? „Nu vraagt U weer zo veel, maar ik zie Mongoolse trekken en hoor Slavisch accent. Een lichtpuntje, naast een sombere plek, ontwaart mijn oog aan gene zijde van het Kanaal Engeland heeft over 't algemeen ook al niet zulke vreselijk goede kaarten en cijfers en die koning daar wijst erop. dat de banden tussen volk en Hof gevaarlijk worden bedreigd. Maar die valet naast de vrouw zal zelfs U wel doen begrijpen, dat Townsend een beste kans maakt om zijn Margaret te krijgen. En dat is dan natuurlijk ook het lichtpunt waarop ik zo juist doelde". Benelux steunt Nederland inzake Indonesië In de raadgevende interparlementaire Beneluxraad heeft de voorzitter, de heer Frans van Cauwelaert, gistermiddag na mens de Belgische en Luxemburgse parlementsleden verklaard, dat zij mee leven met de rampspoedige gebeurtenis sen en het onrecht, waaronder Neder land heeft te lijden door het gebeurde in Indonesië. De Belgische regering heeft reeds laten weten Nederland bij te wil len staan in deze zorgwekkende ogen blikken. De Belgische regering weet. dat zü steunt op het parlement en bet volk, aldus de heer Van Cauwelaert. De Belgische minister Fayat heeft ver volgens een kort woord gesproken, op merkend. dat minister Larock de Bel gische solidariteit reeds heeft uitgespro ken. Minister Fayat wilde die hier nog eens bevestigen. De Luxemburgse minister van Justitie, Bodson, zei hierna dat het Groothertog dom al het nodige zal doen om Neder land te helpen. De Nederlander Burger (socialist), sprekend namens de Nederlandse parle mentariërs, noemde het bemoedigend te weten, dat de vrienden Nederland steu nen. Er is in Indonesië een ontwikke ling, die verontrustend is. Er is zowel het facet van de menselijke rechten, die geschonden worden, als een economische ontwikkelingsgang in een land. waaraan Nederland is gebonden is. Een ontwik kelingsgang die voor Nederland ongun stig is, maar voor Indonesië in het bij zonder. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Aangenomen naar Didam (toez.) J. Verburg, kand. te Amsterdam. Be noemd tot voorganger van de Herv. Evan gelisatie te Hulzen (N.-HB van Gln- kel te Amsterdam. CHR. GEKEF. KERKEN Beroepen te Opperdoes M. Drayer te Drachten. GEKEF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen te Rijssen M. van de Ketterij te Alblasserdam. r- .':-j Advertentie ERRES RADIO Morgen kunt U thuis, op Uw gemak het radiotoestel van Uw keuze kiezen uit de fraaie kleurenfolder van ERRES. U behoeft slechts onderstaande coupon, vandaag nog naar R S Stokvis Zonen N V. te zenden. COUPONals drukwerk te eenden aan: R.S. Stokvis Zonen N.V. Aid. Publiciteit, Postbus 426. Rotterdam. Gelieve mij geheel vrijblijvend de nieuwe Erres radio!older te eenden. Straat: Woonplaats (w bloklerters s.v.p.) verrijkt Uw liuis en Uw hart! Omdat de heer Marcel Dieudonné klaarblijkelijk uit onze gelaatsuitdruk king op kan maken, dat die laatste waarschijnlijkheid, die dan al aan zekerheid grenzen moge, voor ons toch een ietwat licht tegenwicht vormt voor alle drama's en rampspoeden waarop we ons eveneens moeten voorbereiden, verzekert hij ons, na een laatste blik op het tafeltje, als troost dat we met z'n allen vermoedelijk voor een nieuwe i oorlog zullen kunnen worden bespaard. En met die riem onder het hart verla ten we dan de nieuwe Nostradamus met het vaste voornemen einde vol gend jaar bij hem terug te komen, zo dan inderdaad de Vierde Republiek uit- en het huwelijk TownsendMar garet zal zijn ingeluid. Idlewild (maar die naam raakt er uit) is de grootste luchthaven ter wereld (Van onze correspondent in New York) De reclame-platen van de luchtvaartmaatschappijen zijn zo aantrekkelijk: die vrolijke, goed-geklede mensen, die men op de affiches naar het vliegtuig toe ziet stappen, maken de indruk de prinsen en prinsessen van de moderne tijd te zijn, vorstelijk behandeld door de hovelingen op het vliegveld en in de lucht. Hoe anders is soms de werkelijkheid. Zelf heb ik mij vertrekkende van Newyorks grootste vliegveld Idlewild herhaaldelijk een soort landverhuizer gevoeld. In die enorme houten keet, die negen jaar dienst heeft gedaan als stationsgebouw, kon het in de zomer smoorheet zijn. Tegen de tijd dat het eigen vliegtuig vertrok, moest men zich opstellen voor een der uitgangen. Daar stond men dan soms een half uur of langer te wachten, voortdurend omspoeld door het dreunend geluid van luidsprekers en in een bijna ondraaglijke hitte. Of men oud was of jong, of eerste- of toeristenklasse reisde: het vertrek was in de drukke warme zomer maanden heel vermoeiend en voor oudere mensen eigenlijk niet aan te raden. Negenmaal zo groot als het oudere La Guardia Maarhet leed is geleden, want op 5 december heeft New York een Sin terklaascadeau van dertig miljoen dol lar gekregen! Op die datum is namelijk het internationale stationsgebouw ge opend., waar men aankomt en vanwaar men vertrekt, wanneer men reist met een der vijftien buitenlandse lijnen, die New York aandoen, de K.L M- natuur lijk inbegrepen. Met de opening van dat kolossale ge bouw (het is elf stadsblokken lang!) is de toekomst eigenlijk al begonnen. Voortaan zal men in kunstmatig koel- gehouden ruimten rustig kunnen zitten, wanneer men wacht op het vertrek of wanneer men vrienden en bekenden komt afhalen. Maar de toekomstplannen zullen pas voltooid zijn, wanneer heel New Yorks internationale vliegveld gereed zal zijn. Die tijd breekt eerst aan In I960 en het stationsgebouw waarvan hierboven sprake is. is slechts het eerste in de reeks van een aantal imposante kolos sen. d'ie gaan verrijtzen op het modern ste vliegveld ter wereld. De buitenlandse maatschappijen heb ben hun kantoren dus gekregen in het kolossale gebouw, dat thans gereed ls, maar de grote Amerikaanse maatschap pijen. zoals Pan American of T.W.A. krijgen afzonderlijke gebouwen in een nederzetting, die men terecht „Ter minal City" of „Eindpunt Stad" noemt. T.W.A. gaat stelig het meest curieuze Met tarokkaarten op het astro- logisch ganzenbord wordt de ba lans van 1958 bij voorbaat opge maakt station neerzetten: sommigen beweren, dat het lyken zal op een reuzenvogel, maar iets walvisachtigs heeft het ge bouw toch ook. In elk gewal aal men in „Eindpunt Stad" staaltjes kunnen zien van de modernste architectuur, en de bouwmeesters, die hier hun opdrachten hebben gekregen, kunnen er zeker van zijn internationale belangstelling te krijgen. Een soort aanlegplaats Mlen heeft aan Terminal Ctity veel „aanlegplaats" weten te geven dtoor het grote complex te bouwen als een soort eiland, aan welks oevers de vliegtuigen overal kunnen aanleggen. Weliswaar landen zij op de grote banen, ver van de gebouwen af, maar al taxiënd kun nen zij dan alle stationsgebouwen be reiken. die aan de rand van het „eiland" gebouwd zijn. De naam Idlewild schynt men in on bruik te willen brengen. Thans spreekt men in officiële stukken alleen nog van New Yorks internationale vliegveld. Deze luchthaven is negenmaal zo groot als het oudere La Guardia. In 1948 is het nieuwe veld reeds in gebruik geno men. De afstand naar het centrum van New York is vrij groot: 22 kim., maar men had ruimte nodig. Het vliegver keer is namelijk enorm toegenomen. In 1949 behandelde men er 222.620 passa giers en men schat, dat dit aantal voor 1957 5.440000 zal bedragen! Op de bovenste verdieping van het pas geopende gebouw vindt men een groot restaurant .De gouden deur" ge naamd. waar om zo te zeggen alle heer lijkheden der aarde zo komen binnen gevlogen. Nederlunds-Zivitsers fabrikaat valt op door praktische eenvoud en economie (Van een bijzondere medewerker) Wederom hebben de Nederlandse Spoorwegen, ditmaal in samenwerking met de Duitse Bondsspoorwegen, de Nederlandse pers gelegenheid gegeven kennis te maken met een nieuw TEE-treinstel (Trans Europ Express). Nadat enige maan den geleden een Nederlands-Zwitsers treinstel aan het reizend publiek was voor gesteld, was nu een Duits stel aan de beurt by een proefrit tussen Amsterdam en Apeldoorn vice versa. In tegenstelling tot de praktische eenvoud en de rede lijke en economfsch-verantwoorde indeling van het Nederlands-Zwitserse fabrikaat, vertoonde het Duitse treinstel van zeven rijtuigen een pompeuze luxe, die de Duitsers op het gebied van de techniek zo graag aan buitenlanders vertonen. Bijzonder ingenieus zijn wel de grapjes, die men met de zitplaatsen uit kan halen. Een druk op de knop en de hele zetel draait 180 graden, zodat men steeds naar verkiezing zowel voor- als achteruit kan rijden. Dit geldt ook voor de rij dubbele plaatsen, die aan één zyde opgesteld staan. Eventueel kan men de stoelen ook naar het raam draaien, zodat men het hoofd niet meer opzij behoeft te draaien om het landschap te bekijken. In zeven Duitse rijtuigen weinig meer accommodatie dan in vier Nederlandse Met een druk op een andere knop kan men de rugleuning aanzienlijk laten zakken tot de gewenste luie stand. Na tuurlijk-ontbreken de met een wit sloop je overtrokken hoofdkussentjes niet. Voor de voeten en onderbenen is een steuntje aangebracht, waartegen men kan rusten in de gemakkelijkste hou ding. De stoelen zijn alle met pluche be kleed. soms per compartiment in de zelfde kleur, soms iedere stoel in een andere kleur. Iedere zitplaats heeft een apart lampje en een gordijntje. Langs alle wanden is een luchtverversingsap paratuur aangebracht, die de hele trein op een ideale constante temperatuur houdt. Dit is slechts mogelijk, wanneer de reizigers zelf de temperatuur door het openen van raampjes niet kunnen beinvloeden. Daarom zijn alle ramen gesloten. Slechts de bovenste randen kunnen eventueel geopend worden, maar slechts met een treinsleutel van de conducteur. Dit lijkt, vooral voor onze Nederlandse reizigers, nogal vervelend, maar niette min voor een goede temperatuurregeling onontbeerlijk. Immers een koude wind stoot door een geopend raampje zou de thermostaten tot veel te grote hoogte doen oplopen, waardoor de temperatuur in de hele trein verhoogd wordt. De deuren tussen de rijtuigen werken met luchtdruk. Met een lichte druk op de knop openen zij zich vanzelf, blijven even openstaan om de reizigers gele genheid te geven door te lopen en gaan dan vanzelf weer hermetisch dicht. Asbakjes als prullebakken Snufjes met stoelen en deuren zijn in de Nederlands-Zwitserse uitvoering niet aanwezig. Wel kan men in die stellen de zittingen iets naar voren brengen. In de Duitse stellen zijn de vloeren, evenals in de Nederlandse, bekleed met vast tapijt terwijl buiten de persoonlijke verlich ting voor iedere plaats een doorlopende neonverlichting in het midden is aange bracht. Het Duitse stel heeft asbakjes, die zo groot zijn. dat zij tevens als prullebak bedoeld moeten zijn. wat ons nogal ge vaarlijk leek met het oog op brand. Reeds op 2 juni werd de TEE-dienst Amsterdam-Franfurt geopend, hoewel men nog met gewone internationale treinen bleef rijden. Maandag is de dienst door het Duitse TEE-treinstel overgenomen. De reis Amsterdam Frankfurt over Amhem-Keulen-Ko- blenz duurt slechts zes uur. De maxi mumsnelheid is 140 km. In Nederland is slechts maximaal 125 km toegelaten. De trein bevat 122 gewone zitplaatsen, ver der in de restauratie en in de bar nog 53. Er is een gesloten reizigersafdeling met 17 plaatsen voor kleine gezelschap- 1 pen. Veel ruimte Merkwaardig is. dat de zeven rijtui gen van het Duitse stel slechts heel wei nig accommodatie méér geven dan de vier rijtuigen in het Nederlands-Zwit serse stel. de soort die thans Amster dam-Parijs en Amsterdam-Zürich één maal per dag vice versa bedient. Het Nederlands-Zwitserse stel heeft slechts één dieselmotorwagen, het Duitse twee. Verder leek het ons. dat het Duit se stel minder vast op de rails ligt. Schrijven is onmogelijk, lezen gaat uitstekend. Opvallend is wel de grote ruimte in het Duitse stel. Tussen de zit plaatsen kan men nog stapels koffers plaatsen, als men niet voldoende plaats zou vinden in de kofferrekken of in de kofferruimten, die men aan beide zijden van ied.r rijtuig eantreft. Zoals iedar TEE-stel bevat ook het Duitse stel een luidsprekerinstallatie voor de gehele trein en een restaurant, waar men elke maaltijd, allerlei soorten (ook sterke) drank, alsmede tabakswa ren kan bestellen, uiteraard tegen be taling. Deze overdadige luxe is bereik baar voor reizigers, die de eerste klas met een stevige toeslag willen betalen. Voor het Europese TEE-net is een apart telcxnet aangelegd, waarmee de reser veringen in ëen code worden overge seind. welke voor telexisten van iedere landaard begrijpelijk is, zodat zij geen vreemde talen behoeven te kennen om de telex te bedienen. Voor iedere TEE- trein kan men zowel voor de heen- als de terugreis een plaats reserveren aan ieder inlichtingenkantoor van de spoor wegen. ook telefonisch. Vóór de TEE kon men de terugreis slechts schriftelijk en lang van tevoren en dan nog met veel risico reserveren. Wij kregen tij dens de proefrit naar Apeldoorn de in druk. dat het uitblijven van de eenheid van Europa zeker niet aan de spoor wegmaatschappijen te wijten is. Drie oude dames in Chicago, een moe der van negentig jaar een twee doch ters van een jaar of zestig hebben de laatste acht jaar op een vreemde manier geleefd. Toen de politie in haar flat, waar ze als kluizenaars woonden, een inval deed vond ze hier een van de dochters dood op bed liggen en de andere twee bewoonsters waren half verhongerd. De laatste twee jaar was er geen licht en ver warming meer in de flat en hadden de oude dames zich met havermout in het leven gehouden. Tussen de ontzettende rommel in het huis vond men cheques ter waarde van f. 20.900. De negentigjarige moeder vertelde de politie, dat haar twee dochters haar acht jaar lang tegen haar wil hadden vastgehouden op haar kamer. Moeder en dochter lig gen nu naast elkaar in het zieken huis om op verhaal te komen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7