FILMS Lustrumtentoonstelling Avibus ff uidgenezing Mooie avond der lichte Muze DemmeniE 96ste jaargang Zaterdag 14 december 1957 Tweede blad no. 29317 Fraaie collectie vogels In het gebouw St.-Leonardus aan de Haagweg 14 heeft „Avibus" (afdeling Leiden van de Ned. Bond van Vogellief hebbers) ter gelegenheid van haar eerste lustrum een interessante tentoonstelling Ingericht. Een fraaie collectie vogels er zijn ruim 3000 inzendingen is hier geëxposeerd. Gisteravond opende de voorzitter, de heer W. Zitman, de show met een har telijk woord van welkom tot de reeds talrijke aanwezigen, in het bijzonder tot bondsvoorzitter J. H. Noordzij, die op zijn beurt aandacht vroeg voor de voor uitgang in de open klasse, eigen kweek. Spreker roemde de rust in deze ten toonstelling en had grote waardering voor de opbouw en de kwaliteit der vo gels. Nadat de heren W. v. d. Reyden, als beste lotenverkoper en G. van Leeuwen als kampioen meesterzanger waren ge huldigd, kon men de fraaie inzendingen in ogenschouw nemen. De uitslagen van de onderlinge wed strijden waren als volgt: Zangkanaries Harzers, stam 4 vogels: 2de W. Zitman. Zangkanaries Harzers, 2 vogels 1ste kweek: 1ste en ereprrijs G. v. Leeuwen. Zangkanaries Harzers, 1 vogel, 1ste kweek: 2de L. Tisseur; 3de W. Zitman. Zangkanaries Harzers, open klasse: 1. G. van Leeuwen; 2/3. A. G. Vlok; 4. L. Tisseur. Kleurkanaries, eerste kweek: 1/2 en ereprijs W. Zitman: 3. J. Broekman. Bastaarden van kanaries: 1. en ere prijs: G. F. de Rooy: idem open klasse: 1. J. Pison; 2. J. Planje. Kruisingen tropische vogels, eerste kweek: 1. en ereprijs G. F. de Rooy (kampioen). Kuif- en vormkanaries: 1/3 en ere prijs J. H. Goossen; 2. G. F. de Rooy. Paren tropische vogels, eerste kweek: 1„ 2, 4, 5 en ereprijs W. Zitman; 3. me vrouw v. d. Horst. Paren tropische vogels, open klasse: 1. A. Boelee; 2/3 A. G. Vlok. Enkele tropische vogels, eerste kweek: 1. en ereprijs W. Zitman. Enkele tropische vogels, open klasse: 1. H. J. van Wijk. Paren parkieten, eerste kweek: 1. en ereprijs W. Zitman; 2. M. K. Wierstra. Aanbod van werkkrachten stijgt De geregistreerde arbeidsreserve voor mannen nam, voor wat Leiden en aan grenzende gemeenten betreft, 'toe en be droeg op 7 december jJ. 660 tegen 540 in de daaraan voorafgaande week. Een vergelijking met het overeenkom stige tijdstip in 1956, toen 260 personen als geheel werkloos werden geregistreerd, laat een stijging met 400 zien. Behalve de normale afneming van de werkgelegenheid in de wintermaanden, komt in deze stijging ook de vermin derde bedrijvigheid tot uitdrukking, welke een gevolg is van de iets minder gunstige economische toestand. Niettemin is de werkloosheid relatief niet hoog te noemen; in 1953 stonden b.v. begin december 1475 personen inge schreven. De geregistreerde vraag naar manne lijk personeel vertoonde een daling en omvatte 175 personen, waaronder 40 be trekking hebben op jeugdig personeel. Het aanbod van vrouwelijk personeel onderging geen wijziging en bedroeg 145. Het aantal openstaande aanvragen om vrouwelijk personeel daalde opnieuw en wel van 120 tot 105. CURSUS VOOR BROMFIETSERS Overtuigd van de daartoe bestaande behoefte heeft het bestuur van de afde ling Leiden van het Verbond voor Veilig Verkeer het voornemen opgevat om een cursus voor bromfietsers te organiseren. De cursus, welke in januari zal aanvan gen en die wordt gegeven in het nieuwe verkeerslokaal in de Nieuwsteeg, zal zes a acht lessen omvatten en worden af gesloten door een schriftelijk examen. Nadere bijzonderheden worden aan de aspirant-deelnemers toegezonden na aanmelding aan het secretariaat, geves tigd in het Politiebureau, Zonneveld straat 10. Waar voor deze cursus een grote belangstelling mag worden ver wacht, zijn maatregelen getroffen om parallel-cursussen te organiseren. De heer WZitman, die met een inzending kleurkanaries beslag leg de op de medaille van ons Blad. (Foto L.D./Van Vliet) Enkele parkieten, eerste kweek: 1. mevrouw v. d. Horst; 2 3 M. K. Wier stra. Paren parkieten, open klasse: 1. me vrouw v. d. Horst. Wildzang: 1. J. Planje. De klasse-vluchten zijn als volgt ge waardeerd: 1. G. F. de Rooy: 2 en 7 W. v. d. Reyden: 3. A. Laterveer; 4. 6 me vrouw v. d. Horst; 5. A. G. Vonk; 8. J. H. Goossen; 9. J. Broekman; 11. J. Pison; 12. J Planje. De tentoonstelling is hedenavond tot tien uur en morgen van 10 tot 8 uur nog geopend. Advertentie I Huidzuiverheid - Huidgezondheid hozzïËa Houdt de winter uit handen en voeten. Ver. voor Pedagogiek DR. W. F. STORM SPRAK OVER SEXUELE VOORLICHTING De afdeling Leiden van de Vereniging voor Pedagogiek kwam gisteravond in een der zalen van het Volkshuis bijeen. Als gast was aanwezig de Amsterdamse neuroloog en sexuoloog dr. W. F. Storm. Deze sprak over sexuele voorlichting en gaf daarna de aanwezigen gelegenheid over dit onderwerp vragen te stellen. Spreker begon met erop te wijzen, dat vele ouders thans wel overtuigd zijn van de noodzaak van een voorlichting op sexueel terrein, maar dat zij over het algemeen de juiste aanpak niet weten. De ouders evenwel moeten wat deze voorlichting betreft het initiatief nemen en niet wachten tot de kinderen einde lijk eens beginnen te vragen. Iedereen heeft de neiging het geven van sexuele voorlichting aan kinderen uit te stellen ondanks het feit. dat dit funest kan blijken te zijn. Men kan er nooit te vroeg mee beginnen, aldus dr. Storm. Hij was van mening dat deze voorlich ting evenwel gegeven moet worden op een moment, dat het kind er belang stelling voor heeft. Aan de hand van enkele voorbeelden uit het dagelijkse le ven toonde spreker aan hoe men op eenvoudige wijze de rol van een moeder als die van een vader in het huwelijk FILMAVOND VOLA Gisteravond hield de Ver. van Oud- Leerlingen der Ambachtsschool haar laatste bijeenkomst van het Jaar. De voorzitter, de heer J. P. Zwanen burg, heette de vele aanwezigen hartelijk welkom en gaf hierna het woord aan de heer Boersma van de Kon. Rotterdam- sche Lloyd. Na een korte inleiding van de heer Boersma over de bouw van het m.s. „Willem Ruys" werd een film ver toond, welke een duidelijk beeld gaf van de bouw van dit imposante vlaggeschip. De film eindigde met de proefvaart en de eerste aankomst in Indonesië. Na de pauze werd een film over Bali vertoond. aan de kinderen kan uitleggen. Als een wondermooi verhaal kan men het tel kens weer opnieuw vertellen. Het ver trouwen van ieder klein kind dient ech ter ten alle tijde ongeschokt te blijven! Van groot belang achtte dr. Storm het ook. dat aan het kind op de een of an dere wijze de emotionele betekenis van het sexuele contact verteld wordt. Voorts gaf hij een uiteenzetting over enkele as pecten van het begrip sexualiteit. Uitslagen kerstveetentoonstelling Vebo De uitslagen van de gisteren in Leiden gehouden kerstveetentoonstelling van de Vebo luiden als volgt: Afdeling A. (rood- of zwartblaar of zwartbont). Rubriek 1. Afgewisselde vette koeien: P. Rijnsburger. Zoeterwoude, 196 ptn.; G. J. v. Leeuwen. Oud-Ade, 246 pnt. eerste pr.; E. C. Westgeest, Wassenaar, 253 pnt. eerste pr. Rubriek 2. Koeien met niet meer dan 6 brede tanden: G. J. v. Leeuwen, Oud- Ade, 210 pnt. eerv. verm.; G. J. v. Leeu wen, Oud-Ade, 223 pnt eerv. verm.; G. J. v. Leeuwen, Oud-Ade, 237 pnt. eerv. verm.; H. J. A. Bakker, Amsterdam. 282 pnt. erepr.; C. J. Hoogeveen, Noordwijk- Binnen, 228 pnt. eerv. verm.; A. Rijns burger, Leiderdorp, 258 pnt. erepr. Rubriek 3. Vette koeien met niet meer dan 4 brede tanden: Joh. Uit den Boo gaard, Warmond, 197 pnt.; J. Dorrepaal, Zoeterwoude, 219 pnt., eerv. verm.; G. Roos, Abbenes, 246 pnt., eerste pr.: A. Rijnsburger, Leiderdorp, 253 pnt. eerste prijs. Rubriek 4. Vette koeien met niet meer dan 2 brede tanden: Joh. Uit den Boo gaard, Warmond. 189 pnt. eerv. verm. dan 4 brede tanden: G. Roos, Abbenes, 228 pnt. eerv. verm.; G. Roos, Abbenes, 231 pnt. eerv. verm.; G. Roos. Abbenes, 219 pnt. eerv. verm.; G. Roos, Abbenes, 226 pnt. eerv. verm.; G. Roos, Abbenes, 224 pnt. eerv. verm.; R. Roos, Abbenes, 189 pnt.: Ph. v. Gelderen. Leiden. 204 pnt.; O. de Kok. Nieuw-Vennep, 203 pnt.; O. de Kok, Nieuw-Vennep. 235 pnt. eerv. verm.; J. v. d. Maarl, Hoofddorp, 267 pnt. erepr.; J. v. d. Maarl, Hoofd dorp, 256 pnt. erepr.; J. v. d. Maarl, Hoofddorp, 231 pnt. eerv. verm.; J. v. c Maarl. Hoofddorp, 229 pnt. eerv. verm J. v. d. Maarl, Hoofddorp, 226 pnt. eerv. verm. Rubriek 4. Vette koeien met niet meer dan 2 brede tanden: M. Vellekoop, Maasdijk, 226 pnt. eerv. verm.; O. de Kok, Nieuw-Vennep, 236 pnt. eerv. verm J. v. d. Maarl, Hoofddorp. 254 pnt. eerste Alvorens een toernee door het buitenland te gaan maken, doet Toon Hermans een rondreis door eigen land. Als om een voorlopig afscheid te wensen met de hoop van: tot wederziens! Het is logisch, dat Toon Hermans in zyn „One Man Show" nu een buitenlands accent heeft gelegd. Engels, Frans en Duits worden door elkaar gehaspeld, dik wijls werkelijk op komische wijze. Handig heeft Toontje van deze gelegenheid gebruik weten te maken om koeterwaals te praten. Dit mengsel, al is het op zich zelf goedkoop, doet het immers altijd. Natuurllijk is het leeuwendeel kolder en nog eens kolder, losjes aan elkaar ge regen door een conference. Kolder, ge heel afgestemd op vrolijkheid en gulle lach. Is Hermans niet een „lichte Muse man"? En juist dan is hij op z'n best en weet hij de lach af te dwingen. Men kan misschien zeggen, dat hij de vrouw ietwat veel als object gebruikt voor zijn grollen, waarvan er enkele langs de grens lopen, maar hij slaagt er niette min prachtig in, om succes te verove ren. zelfs bij open doek. In zijn liedjes ligt echter wel zijn grootste kracht. Hij weet deze eigen gemaakte en op muziek gezette liedjes uitmuntend te brengen. Noemt hij zelf trouwens de avond niet een liedjes-avond? Dit is ongetwijfeld wel het beste deel van zijn program, dat hem ook gemakkelijker afgaat dan zijn conference. Typisch, dat zyn imitatie van Wim Kan wederom het slechtste was! Goed was zijn tover-scène. Hij voert ons naar de lente, naar de Rivièra. naar Wenen, naar de rommel zolder met de wieg, waarin de liedjes worden geboren, naar hier, naar daar; Toon Hermans op z'n best Geheel een éënmans-show is deze show 1957 feitelijk niet meer, want be halve het dappere troepje „muzikanten" van vier man die een pluim verdie nen voor hun begeleiding en ondersteu ning! treedt ook als helpster op een dame, die zich Phylis Lane laat noemen en voor een Engelse wil doorgaan, het geen zij van origine werkelijk is, al is moeilijk aan te nemen, dat zij het Hol lands niet even goed weet te hanteren. Doch het is slechts een zeer bescheiden aandeel, al brengt het enige verade ming met zich voor Toon Hermans, die overigens de ganse avond moet vullen en "vult. Met wat? Ja, daarop een vol ledig antwoord te geven is wel bijzonder moeilijk, om niet te zeggen onmogelijk. Want de bonte verzameling van num mers bevat zoveel verscheidenheid van inslag, dat het uiterst moeilijk is deze te definiëren. Maar is dit ook wel ge wenst? Om in Hermans' terminologie van het ogenblik te blijven, zou men kunnen vragen: pourquoi? pr.; J. v. d. Maarl, Hoofddorp, 262 pnt. erepr.: J. v. d. Maarl, Hoofddorp, 266 pnt. erepr.; A. Rijnsburger, Leiderdorp, 263 pnt. erepr. Rubriek 5 Groepen minstens 4 stuks van één eigenaar samengesteld uit voorgaande individuele rubrieken: G. Roos. Abbenes, 2e pr.: J. v. d. Maarl, Hoofddorp. Ie pr.; J v. d. Maarl, Hoofd dorp, 3e pr. Rubriek 8. Dikbillen slachtrijp met niet meer dan 2 brede tanden: G. J. Grunstra, Katwijk aan Zee. 210 pnt. eerv. verm. Rubriek 5. Groepen minstens 4 stuks van één eigenaar samengesteld uit voorgaande individuele rubrieken: G. J. v. Leeuwen, Oud-Ade, 2e pr. Afdeling B. Roodbont. Rubriek 1. Afgewisselde vette koeien: D. C. v. Leeuwen, Hoofddorp, 253 pnt. eerste pr.; G. v. d. Sluis, Moerdijk, 266 pnt. erepr.; G. v. d. Sluis, Moerdijk, 248 pnt. eerste pr.; G. v. d. Sluis, Moerdijk, 240 pnt. eerste pr.; G. v. d. Sluis, Moer dijk, 220 pnt. eerv. verm.; G. v. d. Sluis, 232 pnt. eerv. verm.; G. v. d. Sluis, Moerdijk, 248 pnt. eerste pr. Rubriek 3. Vette koeien met niet meer Roos. Abbenes, 270 pnt. erepr.; G. Roos, Abbenes, 254 pnt. eerste pr.; G. Roos, Abbenes, 240 pnt. eerste pr.; G. v. d. Sluis, Moerdijk, erepr.; Wed. v. Elderen, Haarlemmermeer, 225 pnt. eerv. verm. Rubriek 9. Groepen dikbillen min stens 3 stuks van één eig., samengesteld uit de rubrieken 6 t/m 8: G. Roos, Ab benes, le pr. Rubriek 10. Vette stieren: H. Hoogen- doorn, Wassenaar, 262 pnt. erepr.; A. M. Ammerlaan, Zoeterwoude, 251 pnt. eerste pr.; M. Kroon, Abbenes, 246 pnt. eerste pr.; Ph. J. de Vlieger, 245 pnt. eerste pr. (vette os). Afdeling C. Vette kalveren. Rubriek 12. Vette kalveren dik billen: Nic. v. d. Mey, Voorschoten, 63 pnt. le pr. Rubriek 13. Vette kalveren geen dikbillen: E. J. v. d. Kraan, Zoeter woude, 62 pnt. le pr. KAMPIOENEN No. 7. H. J. A. Bakker, Amsterdam, kampioen afd. A. Zwartbont; no. 36 J. v. d. Maarl. Hoofddorp, kampioen afd. B. Roodbont; no. 35. G. v. d. Sluis, Moerdijk, afd. B. Roodbont, kampioen dikbil. blijmoedig en opgeruimd in opzet en uit brengen. Met een poging tot het toepas sen van parallellen. Naast het geheel op het humoristische afgestemde, doet Hermans evenwel een enkele poging om ernstiger werk te brengen. In dit programma bepaalt zich dit tot een tweetal nummers, waarvan het lied van de Franse clochard het beste uit de verf kwam. Jammer, dat Hermans, die overigens op de trap der lichte amusementskunst beduidend is gestegen, zo gevoelig blijft voor wisseling van niveau. Hij tuimelt of stijgt plotseling, zelfs in een en het zelfde nummer, zich mee laten drijvend door een soort gevoeligheid op de ge wekte reactie. Waarover hij niet te kla gen had, want zijn „samenzang" met zijn gehoor in versjes van klank zonder woorden, ging er in als koek. En al was zijn eerste optreden dan op een vrijdag en op een dertiende, Hermans kon zich na afloop gelukkig voelen! Met de geheel gevulde schouw burg. die zich kostelijk heeft geamu seerd en daarvan getuigenis aflegde in een tot een ovatie aangroeiend applaus. En dus ook een pracht-avond voor K. cn O., dat voor zijn leden Hermans' komst had georganiseerd. M. Officiële publikaties VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten het wachtverbod. dat geldt voor de Middelstegracht, voor zover gelegen ter weerszijden van het water, in te trekken. Een afschrift van dit besluit is gezon den aan de Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de Minister van Verkeer en Wa terstaat aangewezen verenigingen, behar tiging van verkeersbelangen ten doel heb bende. en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Groot >elangstel!ing vrij- Krimf. dagochtend, toen over de storm- cagochtend zelfs later om de kinde vloedkering in de Hollandse IJssel I ren de gelegenheid te geven dit be- gort vrij- bruik zijnde nier pont en is dus voo: tussen Krimpen en Capelle de mee dan 80 meter lange en 540 ton zware stalen brug werd geplaatst. langrijke evenement bij te wonen. De brug wordt nl. de vaste verbin ding inplaats van de nu nog in ge- de ontsluiting van de om'iggcnde gebieden aan beide zijden van de IJssel van groot belang. „Hij, die sterven moet" (Christus wordt weer gekruisigd) Magistraal Luxor Naar de roman „Christus wordt weer gekruisigd" van Niko Ka- zantzakis vervaardigde de regisseur Jules Dassin zijn magistrale, veelbesproken realistische en schilderachtige film „Hij, die sterven moet" (..Celui qui doit mourir")magistraal qua spel, fotogra fie, opnametechniek Het meeslepende en inhoudsrijke ver haal speelt zich af in een Grieks dorp. dat omstreeks 1920 door de Turken bezet is. Daar leeft men in vrede en welge moed met de bezetters: de Agha (mili taire commandant) en zijn handjevol soldaten. Plotseling de „wrede" verstoring: een groep Grieken uit een ander, door de Turken uitgebrand dorp, komt, totaal verpauperd en uitgehongerd hulp en eten zoeken Maar naar de mening van de hardvochtige pope Gregorius komen zfj „orde en rust" de vrienden der kerk verstoren. Hij constateert zoge naamd cholera onder de vluchtelingen, om ze uit zijn dorp te verdrijven en slaagt daarin. Tegenover hem stelt zich de idealisti sche „Jezus"-figuur uit het jaarlijkse Passiespel. Deze wil uit innerlijke over tuiging handelen naar de principes der christelijke naastenliefde. Van hu af aan ontbrandt de strijd tussen de bevolkingen van beide dorpen en de bittere strijd tegen de onverzoen lijke pope. Hoe de hoofdfiguur deze met een gruwzame dood moet bekopen, beschrijft deze machtige film, waarin talrijke fi guren. alsmede de bevolking der Griekse dorpen hun suggestieve of dramatische rollen vervullen. In moderne zin wordt hier het leven van Jezus „her-onder gaan". Toch worden de ogen van vele dorpe lingen geopend, gelijk dat met Jezus' na volgers het geval is geweest. Dit „epos" boeit van meter tot meter, niet alleen door de verheffende tendenz, maar ook door het bezielde en bewogen spel van alle betrokkenen. Zij stelden zich zonder uitzondering overtuigend en met bewonderenswaardig resultaat in de dienst van een grootse opgave! Donatella Genoeglijk modern sprookje Lido Het sprookje heeft nog niets van zijn charme verloren. Zelfs niet in deze tijd van kille techniek en nuch tere zakelijkheid. Men ervaart dat bij het zien van het sprookje „Donatella". Het mag dan in een modern pakje zijn gestoken, het mag dan verteld worden in de taal van de film; in de duistere beslotenheid van de bioscoop wordt men toch gepakt door de romantiek van het sprookje, zoals het door de eeuwen heen de mensheid bekoord heeft: de geschie denis van het arme meisje en de rijke prins! Er was eenseen jong meisje. Ze is lief en mooi, maar arm. Haar vader kan als boekbinder slechts met grote moeite het hoofd boven water houden; het meisje zij heet Donatella is zonder baantje. Tot zij op straat een tasje vindt. Ondanks de tegenwerpingen van haar familie die het geld in het tasje maar al te goed kan gebruiken brengt de eerlijke Donatella het terug. Het behoort aan een zeer rijke dame, voor wie de papieren, die ook in het tasje zaten, een fortuin betekenen. Deze dame vertrekt voor enkele weken en als beloning mag Donatella al die tijd als ongekroonde vorstin in het grote en mooie paleis verblijven. Een ongekende wereld opent zich voor haar en zo krijgt ook de rijke prins in de per soon van een succesvol zakenman ge legenheid haar leven binnen te stappen en in beroering te brengen. De Assepoester van dit bijzonder ge noeglijke sprookje is Elsa Martinelli. Een lieftallig Italiaans sterretje zonder de duimendikke „glamour" van een Lollo of een Loren. maar meer van het type, dat aan Audry Hepburn doet denken. Zij is het beminnelijke levenslustige en goedhartige heldinnetje uit ons heden daags sprookje ten voeten uit. Een ander knap rolletje: dat van haar gemoedelijke vader. Een gezellige dikke man, die als weduwnaar echter niet al tijd opgewassen is tegen de problemen, welke de opgroeiende jeugd met zich meebrengt. En voor de liefhebbers zijn er enkele uitstekende nummers, gebracht door het bekende orkest van Xavier Cugat. Maar ook zonder dat zal een ieder veel ple zier kunnen beleven aan dit hartver- overende moderne sprookje, dat in kleu ren gestalte krijgt op een breed doek. „De grote verleiding" Zeer charmante film vol humor en menselijkheid Trianon Een verrassend frisse film van Amerikaanse makelij, vol humor en boordevol charmante menselijke trekjes. Regisseur William Wyler heeft op mees terlijke wijze de sfeer uit de helft van de vorige eeuw opgeroepen, ten tijde van de Amerikaanse burgeroorlog <1861— 1865), die er overigens maar ten dele de achtergrond van vormt. Het thema is de botsing tussen de strenge opvattingen van een Quaker-familie met de werke lijkheid van alle dag en tenslotte met het vraagstuk van het opnemen der wa penen. waartegen de Quakers met hun afkeer van geweld ten zeerste gekant zijn. Maar dit punt komt eerst aan hPt slot van de film aan de orde. Het wordt als het ware voorafgegaan door een lange inleiding, waarin het dagelijks leven van de bijzonder aardige familie Birdwell vol verve wordt verhaald: de zondagse rit ten naar de kerk. als vader Jess net niet kan laten met zijn rijtuigje een wedstrijd te houden met een van zijn buren die op zeker ogenblik verrassend overtroefd wordt: het bezoek aan de jaarmarkt, als moeder Eliza haar man en kinderen bij de kermisgeneugten moet weghalen; de aankoop van een harmonium mer als gevolg het verhuizen van Eliza naar de schuur, en wat daarop volgtde reis van vader en zoon en de ontmoeting met een weduwe met drie huwbare dochters. Een enkele maal wordt de situatie wat gechargeerd en denkt men even aan een persiflage, maar over het geheel geno men is alles van een echtheid, welke vrijwel gelijk moet zijn aan de werke lijkheid Bij alle kostelijke humor is deze rolprent tegelijkertijd doortrokken van een ernst, die het probleem van oorlog en vrede allerminst schuwt- Vooral aan het slot zijn er ontroerende ogenblikken. Het onderwerp, de uitwerking ervan en het uitstekende spel van een acteur als Gary Cooper, die op niet minder voor treffelijke wijze wordt gesteund door Dorothy McGuire, Marjorie Main en Anthony Perkins hebben een levensech te film in het leven geroepen, die wel zeer gunstig afwijkt van de beruchte Hollywood-traditie. De kleuren verdie nen over het algemeen veel lof. Een film. welke men onder geen beding mag overslaan. VAN DEZE WEEK: Bazooka's en whiskey Realistisch oorlogsbeeld Rex Het was tijdens de oorlog in Korea. Ver van huis vochten de Ameri kaanse militairen. Maar hun beproeving leek tegen het einde te lopen. Ogen schijnlijk was het nog slechts een kwes tie van tijd en Noord-Korea zou ge heel bezet zijn. Maar toen gooide China ineens zijn massale legers in de strijd. Amerikaanse troepenafdelingen kwamen plotseling sterk in de verdrukking te zitten. Deze film. waarvan de titel reeds zoveel doet vermoeden, tekent een rea listisch fragment uit deze periode van een strijd van bloed, zweet en tranen. Kapitein MacKenzie moet de linker flank van zijn regiment dekken. Het is een schier onmogelijk taak tegen de oppermachtige vijand. Maar hij weet zijn taak te volbrengen, al gaat dat niet zonder offers. „Gervaise" Meesterlijk CASINO Eertijds zijn wij hier reeds onder de diepe indruk gekomen van de film „Gervaise". naar Emile Zola's „De kroeg", de roman die indertijd zoveel opzien baarde. Een door en döor trieste film, met nie mand minder dan Maria Schell in de hoofdrol, haar droeve rol spelend op een wijze, die tot in de ziel kerft. Het verhaal speelt zich af in een Pa- rijse arbeiderswijk omstreeks 1850. waar de vrouw van een aan de drank ver slaafde zinkwerker haar gedoemd leven moet leiden Wat uit haar ellende voortkomt, leert dit meesterwerk van Zola, door Rcne Clemt al even meesterlijk veifilmd Noodlottig is de angstwekkende zeker heid. dat ook Gervaise's dochtertje ge doemd zal zijn, eveneens zulk een mi- sebel leven, waarin de „straat", nü nog haar „speeldomein", een grote rol. te gemoet te gaan. Een uniek voorbeeld van de Franse cinematografische kunst! Advertentie KANTOOR BENODIGDHEDEN Haarlemmerstraat 169 Lezers schrijven Kerstmis vraagt een eigen sfeer Men schrijft ons: Nauwelijks ls de deur achter Sinter klaas dichtgevallen, of de huisvrouw ver diept zich in plannen voor de kerstvie ring. Ieder gezin heeft een eigen kerst traditie, waar men zuinig op is. Natuur lijk dragen alle gezinsleden hiertoe bij, maar de kern van het typische, het meest eigene in de sfeer draagt meestal het stempel van moeder. Aan haar smaak, maar bovenal aan haar fantasie worden bij de voorbereiding van het kerstfeest hoge eisen gesteld. Met grote vindingrijkheid moet zU nieuwe kerst versieringen ontwerpen, wanneer blijkt, dat de oude sterren zijn verbleekt en de kerstboom nog maar een schim is van voorgaande jaren. Zij moet zorgen, dat de kersttafel nog gezelliger wordt dan anders, er moet een kerststukje tot leven worden gebracht, terwijl men bovendien hoge verwachtingen van haar koestert als keukenprinses. Dit alles hoeft geen probleem voor haar te zijn. De Leidse huisvrouwen worden immers in de gele genheid gesteld nieuwe ideeën en inspi ratie op te doen over de kerstviering in het gezin, tijdens de kersttentoonstelling van de Huishoudelijke- en Gezinsvoor lichting in het gebouw „De Hoeksteen", Levendaal 1. Op dinsdag 17 en woensdag 18 december a.s., des namiddags en 's avonds zal daar getoond worden hoe met bescheiden middelen een gezellige kersttafel en kerststukjes tot stand ko men, uit waardeloos materiaal kerstver sieringen worden gemaakt, en men de huisgenoten op specifieke kerstattracties (goedkoop) kan onthalen. Dinsdag- en woensdagmiddag kunnen bovendien de kinderen leren zelf een cadeautje te knutselen en leuke pakjes te maken voor de kerstboom of de kersttafel. Deze kersttentoonstelling, die langzamerhand traditie gaat worden, verdient warme belangstelling. Verkeersongevallen in Leiden In de week van 6 t.e.m. 12 december deden zich in Leiden 29 verkeersonge vallen voor. Hieronder bevonden zich 6 aanrijdingen, welke lichamelijk letsel tengevolge hadden en 23 met uitsluitend materiële schade. Van 1 januari t/m. 12 december deden zich in totaal 1804 aanrijdingen voor.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3