T Rode Kruis organiseert de hulp aau Nederlanders uit Indonesië 2)ames.J% r®huid? Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 14 DECEMBER 1957 oen de Sovjetrussische premier Boel- ganin dezer dagen de pen ter hand nam om brieven te schrijven aan de regeringshoofden van de NAVO-lan- den, heeft hij zich blijkbaar niets aan getrokken van het wantrouwen, dat, terecht, gewekt zou kunnen worden door het tijdstip van verzending. Had hij dit wèl gedaan, dan zou deze vredesactivi- teit-per-brief vermoedelijk meer indruk hebben gemaakt dan nu het geval is geweest. Natuurlijk is het niet ondenk baar, dat er een kiem van overeenstem ming in deze epistel-schrijverij verbor gen ligt, maar tot die gevolgtrekking zal men toch eerst kunnen komen na een grondig onderzoek van de bedoelingen. En intussen is het tijdstip van verzen ding eerder een hinderpaal dan een aanbeveling geweest. Nu toch heeft men reeds dadelijk de verdenking geuit, dat Boelganin een poging heeft gedaan de besprekingen op de aanstaande topcon ferentie van de NAVO bij voorbaat te doorkruisen en bij de niet-nadenkende grote massa de indruk te wekken, dat tegenover „het oorlogsdrijven" van deze Westelijke verdedigingsorganisatie de „diepgewortelde vredeswil" van de com munistische landen staat Ut propagandistisch oogpunt moge het ogenblik derhalve niet ongun stig gekozen zijn, aan de bevorde ring van de goede verstandhouding komt dit zeker niet ten goede. En dit te min der omdat er toch weer eens een poging gedaan is tweedracht te zaaien tussen de leden-staten van de NAVO. Aan de Amerikanen wordt namelijk voor de zo veelste maal een afzonderlijke conferen tie tussen de Ver. Staten en de Sovjet- Unie gesuggereerd, een denkbeeld, dat de moeite van het opschrijven nauwe lijks waard geacht kan worden. Het aanstaande overleg in Parijs heeft im mers de bedoeling de saamhorigheid van de Westelijke landen te vergroten, der halve het tegendeel van wat Boelganin als oplossing voor de grote vraagstuk ken, welke de wereld verdeeld houden, aan de hand doet. Maar in het Kremlin weet men natuurlijk zeer wel, dat er in Washington een isolationistische stro ming is, welke een afzonderlijk akkoord tussen de twee grootmachten niet bij voorbaat van de hand wijst. Intussen zijn de leiders van de Ameri kaanse delegatie zich er terdege van bewust, dat de technische ontwikke ling op militair gebied zeer bepaalde eisen stelt. Het voornaamste punt van het komende overleg is dan ook de vraag of de Westeuropese landen al of niet be reid zijn op hun grondgebied Atlantisch atoomgeschut te aanvaarden. Sinds de Russen een tweetal kunstmanen hebben gelanceerd, is er weinig reden een vraag teken te plaatsen achter de bekendma king van het Kremlin, dat de Sovjet- Unie over intercontinentale ballistische raketten beschikt, een wapen dus, dat in staat is op Amerikaans gebied een cata strofale verwoesting te veroorzaken zon der dat de Verenigde Staten nu reeds in de gelegenheid zijn met gelijke munt te antwoorden. Vandaar de wens van Was hington in West-Europa raketten voor de middelbare afstand te plaatsen, wa pens, welke lang niet zover reiken .als die van de Sovjet-Unie, maar door de grotere nabijheid bij de grenzen van dit lande de Kremlin-dictators ertoe kan brengen zich nog wel eens te bedenken alvorens zij tot een nieuw Pearl Harbour zouden willen besluiten. De narigheid voor de Westerse lan den is uiteraard hierin gelegen, dat kernwapens weliswaar een krachtig afweermiddel en tevens een afschrik wekkend wapen vormen, maar ander zijds de aanvaller ook aantrekken. On juist is het evenwel te zeggen, dat West- Europa door aanvaarding van deze raketbases voor Amerika de kastanjes uit het vuur zou moeten halen. Want weliswaar komt het dan, meer dan ooit tevoren, in de eerste verdedigingslinie te liggen, maar de vraag is of een agressief communisme zich niet eerder tegen het Amerikaanse grondgebied zal richten dan tegen Europa. Een aanval via de Pool zou immers het hart van Amerika be dreigen, dat bovendien het gevaar loopt getroffen te worden door raketten van onderzeeërs, welke plotseling voor de Amerikaanse Oostkust zouden kunnen opduiken. Van „afschuiven" van gevaar naar Europa kan dus niet gesproken worden; wel kan vastgesteld worden, dat de voortschrijdende ontwikkeling van de destructieve techniek het gevaar voor alle bondgenoten doet toenemen. Het is pijnlijk deze dingen te moeten zeggen, maar het gevaar van de bewapeningswedloop met steeds dreigender middelen kan moeilijk onbe sproken blijven. Geen enkele Westeuro peaan zal dan ook blU zijn met het denkbeeld, dat de graad van oorlogstoe rusting, hoe defensief van karakter ook, weer groter gaat worden. De verant woordelijkheid van de staatslieden, die volgende week in Parijs vergaderen, is dientengevolge in bijzondere mate toege nomen. In dit verband verdient het denk beeld van de Times overweging, waar voor wy eerder de aandacht vroegen. Dit gezaghebbende Engelse blad opperde immers de gedachte van een militair vacuum in Midden-Europa, althans wat raketten betreft. Derhalve niet voor con ventionele wapens, die in Duitsland. Polen en Tsjecho-Slowakije gehandhaafd zouden blijven. Maar deze landen, in elk geval de beide Duitslanden. zouden moe ten afzien van aanvaarding van raket ten voor de middelbare afstand, zodat er een eerste stap gedaan zou zijn naar een ontspanning, welke mogelijk tot verdere maatregelen in die richting zou kunnen leiden. Het gevaar van deze tijd is, dat de Amerikanen nooit gezucht hebben Beroep op Nederlandse volk Brits schip reeds onderweg naar Djakarta (Van onze Haagse redactie) Het „Nederlandsche Roode Kruis" heeft, in nauwe samenwerking met het Centraal Comité van Kerkelijk en Particulier Initiatief (CCKP), een plan voor de hulpverlening aan de repatriërende Neder landers uit Indonesië opgesteld. Dit heeft de heer A. van Emden, directeur van het Rode Kruis, gistermiddag op een persconferentie in Den Haag meegedeeld. Om het hulpverleningsplan van het Rode Kruis volledig te doen slagen, zal echter opnieuw een beroep worden gedaan op de offer vaardigheid van het Nederlandse volk. Bijdragen kunnen worden ge stort op het vanouds bekende gironummer 777 ten name van het hoofdbestuur van het „Nederlandsche Roode Kruis", te 's-Graven- hage. De binnengekomen gelden zullen tussen het Rode Kruis en het CCKP worden verdeeld. „Blitar" vertrekt over enkele weken Ofschoon het nog niet vaststaat hoe veel Nederlanders Indonesië zullen ver laten. heeft het Rode Kruis reeds een hulpverleningsplan opgesteld, dat in grote lijnen op het volgende neerkomt. 1). De leden van de Rode Kruls-korp- sen zullen als helpsters optreden in de boottreinen van Genua naar Nederland. Deze hulp is speciaal gericht op de re- patriërenden. die met Italiaanse sche pen naar ons land zullen komen. 2) Het Rode Kruis zal zeer binnenkort - waarschijnlijk reeds morgen - een post op Schiphol inrichten, waar evacuees zullen worden voorzien van dekens, ves ten. truien en dassen. 3) Het Rode Kruis zal 6000 pakketten samenstellen met praktische benodigd heden zoals schrijfpapier, zakdoeken, biscuits, zeep. handdoeken etc. Kolonel M. Vooren. lid van de staf van het Rode Kruis-korps zal binnenkort naar Singa pore vertrekken om de distributie van de paketten te regelen. Uit deze korte opsomming blijkt al. dat het aandeel van het Rode Kruis vrijwel geheel beperkt blijft tot de hulp verlening buiten Nederland. Het CCKP. dat is samengesteld uit vertegenwoordi gers van 23 organisaties op kerkelijk, humanistisch en charitatief gebied, zal de aanvullende hulp voor de gerepa- tieerden in ons land voor zijn rekening nemen. Daarbij wordt speciaal gedacht aan de voorlichting van gezinnen, het organiseren van jeugdkampen, de aan vullende hulp bij studie en de sanering van gezinnen. De heer Van Emden deelde nog mee, dat het door de regering gecharterde NOODWEER IN ITALIË Italië is gisteren geteisterd door he vige stormen. In Sicilië zijn verschei dene huizen ingestort zes schepen heb ben schipbreuk geleden in de haven van Palermo. Hierbij zijn echter geen slachtoffers gevallen. In het gebied van Palermo werd de land- en tuinbouw ernstig getroffen. Een vloedgolf heeft een wijk in Napels onder water gezet. In het noorden van Italië en met name in het gebied van Savona woedt al drie dagen een orkaan, die ernstige schade heeft aangericht in Savona zelf. Engelse schip, de „Captain Cook", thans op weg is naar Indonesië, op 19 decem ber met 1000 evacuees uit Djakarta zal vertrekken. De Rode Kniis-pakketten voor deze evacuees zullen per vliegtuig naar Aden worden gebracht, enkele maatschappelijke werksters zullen zich voorts in Djakarta aan boord begeven om de repatriërenden bii te staan. De „Blitar" van de Rotterdamsche Lloyd zal verder op 3 januari uit Rotterdam naar Singapore vertrekken om eva cuees op te halen. Op enkele plaatsen worden reeds kle ren ingezameld voor de gerepatrieerden. Het Rode Kruis heeft echter verder met nadruk verzocht dit niet te doen. Aan gezien de postverbindingen nog func tioneren. heeft het geen zin het infor matiebureau van het Rode Kruis in te schakelen. Advertentie oabyderm-zeep Betere aanduiding maximumsnelheid Het besluit de maximumsnelheid van 50 kilometer per uur slechts aan te dui- duiden door middel van de borden, die de grenzen van de bebouwde kom aan geven, is in hoofzaak gebaseerd op de overweging dat aan het plaatsen van speciale borden bij het begin en het einde van elke bebouwde kom zeer aan zienlijke kosten zijn verbonden, zo schrijft minister Algera in zfjn memorie v. ant woord op de behandeling van de begro ting van Verkeer en Waterstaat in de Eerste Kamer. Hierbij kan nog worden opgemerkt, dat ook in West-Duitsland de maximumsnelheid binnen de be bouwde kom op dezelfde wijze wordt aangegeven als in Nederland. Intussen kan de minister het eens zijn met de vele leden, die een duidelijke aandui ding van het einde der maximumsnel heid bepleitten. Hij beraadt zich op de vraag, hoe tegen zo gering mogelijk kosten op korte termijn een voorziening kan worden getroffen. Adenauer had nog een gesprek met Smirnof Ook de brief van Boelganin kwam ter sprake (Van onze correspondent in West-Duitsland) Hetheeft ln politieke kringen in Bonn nogal verwondering gewekt, dat Bonds kanselier dr. Konrad Adenauer op de dag vlak voor zijn vertrek naar Parijs om daar de NAVO-conferentie bij te wonen (vandaag reist hij per trein naar de Franse hoofdstad) nog de Russische ambassadeur Smirnof bij zich heeft ontvangen etn dat het onderhoud, dat deze beiden ongeveer een half uur lang met elkaar hadden, op wens van Ade nauer zelf heeft plaats gehad. Van Westduitse zijde werd officieel alleen meegedeeld, dat daarbij over de reeds sedert het voorjaar aan de gang zijnde Duits-Russische onderhandelin gen in Moskou betreffende het intensi veren van de handelsbetrekkingen en het repatriëren van Duitsers werd ge sproken. Maar het is uitgelekt, dat ook de brief die Boelganin dezer dagen aan Adenauer heeft gericht wel degelijk ter sprake werd gebracht. Adenauer heeft Smirnof nog om een paar toelichtingen betreffende de voor stellen van Boelganin verzocht. Daaruit meent men op (e kunnen maken, dat Adenauer toch niet geheel afwijzend te genover de onvatting zou staan, dat nog onderhandelingen tussen het Oosten en het Westen moesten worden gevoerd. Adenauer zal in Parijs noch zijn goed keuring aan de plannen geven bases voor raketwapens in de Bondsrepubliek te installeren noch zal hij ze geheel van de hand wijzen. De beslissing over deze aangelegenheid zal eerst na een debat in de Bondsdag door de regering in Bonn kunnen worden genomen. Illlllllllllllillllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllülll Bescherm de reddingshaak en -lijn 't Kan voor Uw eigen redding zijn! iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Sta hen bij! De „Daily Express" levert vandaag kritiek op dc houding van Indonesië tegen de Nederlanders en dringt er op aan, dat Engeland zich met Ne derland solidair zal tonen. Onder de kop: „Sta hen bij", schrijft het blad: „Het wrede en gemene ge drag van de Indonesiërs tegen de Hol- landrs biedt Engeland een gelegen heid om zijn solidariteit met het slecht behandelde Nederlandse volk te tonen. Het blad dringt er op aan een alge hele vastberadenheid en het vaste voor nemen in Engeland, dat noch Enge land zelf, noch enige Engelse firma zal trachten te profiteren van het ongeluk van hun Nederlandse vrienden. Engeland zal geen cent beter af zijn. als het de Nederlanders in de steek laat. De eer eist. dat het hen bijstaat", aldus de „Daily Express". De „New York Herald Tribune" schrijft vandaag, dat de ziekte van president Sockarno „zuiver diploma tiek" schijnt te zijn, en dat het een „geruststelling" zou zijn. als oud- vice-president Hatta weer op het to neel zou verschijnen. onder de ijzeren hiel van een die tator, zoals dr. Adenauer onlangs nog eens men mag wel zeggen: ten over vloede onderstreepte in een gesprek, dat de bekende Amerikaanse journaliste Marguerite Higgins van de New York Herald Tribune met de Westduitse Bondskanselier had. In Washington is men daarom al te zeer geneigd de mo gelijke tegenstander te onderschatten en rozen te zien, waar alleen maar doornen zijn. Aan de andere kant zou het on verstandig zijn, indien het Westen niet voortging te pogen een akkoord met Moskou te sluiten, mits dit gebaseerd is op het beginsel: leven en laten leven. Tot op heden is er weinig of geen hoop, dat het Kremlin heeft afgezien van zijn plannen tot wereldverovering, maar de gevaren, welke de gehele mensheid be dreigen, wettigen het aftasten van de mogelijkheid, dat ook daar een ander in zicht baan breekt, nu de kansen op een overwinnaar in een algemene worsteling vrijwel nihil zijn geworden. LEIDERDORP RAADSVERGADERING De raad van Leiderdorp komt a.s. vrijdag bijeen o m. ter behandeling van ie gemeentebegroting 1958. WASSENAAR TENTOONSTELLINGEN Wassenaar Kasteel „Oud Wasse naar" Postzegeltentoonstelling 11 uur v.m. 10 uur nam. .(t/m 22 december). BINNENLAND De tarieven van de Amsterdamse taxi's zullen zo spoedig als de technische voorbereidingen dit mogelijk maken, met I "1 Tc worden verhoogd. Het „Rotterdams Toneel" deelt mede dat vanavond Hans Kaart weer zijn rol van Sganarelle in „Don Juan" zal spelen, i Deze rol was naar bekend gedurende zijn ziekte opgenomen door Ton Lutz. De Nederlandse Christelijke Aan nemers- en Bouwvakpatroonsbond houdt woensdag 18 december ln het gebouw i voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht zijn algemene ledenvergadering*1 De Vereniging tot medische hulp aan tropenland (Slmavi). heeft de, Stichting „Hulp aan landgenoten ln In- donesie een bedrag van f 500. ter beschik- i king gesteld voor de aanschaffing van medicijnen. De leden der Vereniging van dlrec- j ties van Nijverheidsscholen, die gisteren ln Amsterdam hun Jaarvergadering hiel- i den, hebben ln een brief aan de minister j van O. K. en W. erop aangedrongen als- j nog de salarissen voor het onderwijzend personeel van het nijverheidsonderwijs te j verhogen. Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben een rapport opgesteld over de ont- i wikkeling van het Zuidhollandse zeeha vengebied. Deze studie ..Randstad en Del ta" die vrijwel geheel gewijd ls aan de I vraagstukken van het haven en Indus- triegebied aan de zeezijde van Rotterdam. langs de Noord en de Merwede zal op j 18 februari ln een vergadering van de I Provinciale Staten besproken worden. In het genoemde rapport wordt er nadruk kelijk op gewezen, dat de welvaartsbron nen ln het nieuwe waterweggebied ten- volle gebruikt zullen moeten worden, om dat Zuid-Holland in 1980 vermoedelijk ongeveer een miljoen en Nederland drie miljoen inwoners meer zal tellen. BUITENLAND Een administratieve rechtbank te West-Berlijn heeft de aanspraak van Heinz Llnge, die tien Jaar hulsknecht van Hitler is geweest, op een schadeloosstel ling voor zijn verblijf in Rusland als krijgsgevangene erkend. Volgens de recht bank heeft Llnge, die van 1945 tot 1955 ln de Sovjet-Unie gevangen heeft gezeten niet met militaire en politieke zaken te maken gehad. De Finse vertaling van een boek van de Noorse schrijver Agnar Mykle. „Lasso om vrouw Luna". Is op last van de Finse minister van Justitie ln beslag genomen. Gedeelten ervan zouden zedenkwetsend zijn. Een ander boek van Mykle. „Het lied van de rode robijn", heeft ln Noor wegen reeds aanleiding gegeven tot een proces, waarbij de schrijver niet veroor deeld werd, de uitgever echter verplicht werd het boek uit de circulatie te nemen. Ook van dit boek ls de Finse uitgave ln beslag genomen. Een Amerikaanse B-52 straalbom- menwerper ls ten westen van Spokane (V.S.) neergestort. Acht der negen Inzit tenden vonden de dood. BIJ een ontploffing ln een chemslchs fabriek te Elton ln de Amerikaanse staat Maryland, zijn vier mensen omgekomen en een aantal gewond. In deze fabriek wordt brandstof voor raketten gemaakt. Syrië heeft vrijdag bil de Syrlsch- Israellsche bestandscommissie een klacht ingediend tegen Israel, zo heeft een mi litaire woordvoerder te Damascus mee gedeeld. Hij zei. dat Israëliërs de dag te voren het vuur hadden geopend op Syri sche boeren, die bU het dorp Baniaa op ij het land werkten, offar* gevallen. waren geen slacht- Gevluchte Nederlanders in Brazilië Op vragen van het lid der Eerste Ka mer de heer de Vos van Steenwjjk met betrekking tot een aantal rechtstreeks uit Indonesië naar Brazilië geëmigreerde Nederlanders, die in benarde omstandig heden zouden verkeren, heeft de minis ter van Sociale Zaken en Volksgezond heid mede namens zijn ambtgenote van Maatschappelijk Werk medegedeeld, be kend te zijn met het feit, dat enkele rechtstreeks uit Indonesië naar Brazi lië geëmigreerde landgenoten nog met bijzondere moeilijkheden te kampen hebben. Volgens de laatste gegevens be treft het hier 18 gezinnen, van welker omstandigheden de emigratie-attaché in Brazilië zich voortdurend op de hoogte houdt, ten einde, waar nodig, de hel pende hand te bieden. Ten aanzien van emigranten, die door bijzondere omstandigheden tot repa triëring worden genoodzaakt en die de daaraan verbonden kosten niet of niet geheel uit eigen middelen kunnen be strijden, bestaat een regeling, welke destijds tot stand is gekomen in overleg met de minister van Buitenlandse Za ken. Deze regeling voorziet in een indi viduele behandeling van alle voorko mende gevallen, welke leder op hun eigen merites worden beoordeeld. Op de voet van deze regeling zal de minister, indien de omstandigheden van één of meer der besproken gezinnen, ten gevol ge van ernstige ziekte of andere buiten hun invloed gelegen factoren, een zo danige wending zouden nemen, dat het succes van hun emigratie hierdoor ver der zou worden uitgesloten, voorstellen van de emigratie-attaché ln Brazilië tot repatriëring van de betrokkenen in over weging nemen. Prinses Beatrix onverwacht bruidsmeisje Onze Londense correspondent meldt: Prinses Beatrix, die oorspronkelijk als gast was uitgenodigd, wachtte bij aan komst in Londen een verrassing. Haar werd gevraagd of zij evenals haar zuster, bruidsmeisje wilde zijn om de plaats in te nemen van mejuffr. Shirley Watson, die influenza heeft. Er zouden 11 bruidsmeisjes en 3 bruidsjonkers zijn. Door het uitvallen van het ene bruids meisje zou de bruid door nog maar 13 personen worden vergezeld, een getal, dat zij liever wilde vermijden! Prinses Beatrix stemde onmiddellijk toe. Het gevolg was, dat de bekende couturier Herbert Sidon in allerijl een toilet voor Prinses Beatrix moest ontwerpen en uitvoeren. Het moest allemaal in een et maal gebeuren, zodat Sidon en zijn per soneel de hele nacht hebben doorge werkt. Kort na aankomst van Prinses Beatrix verscheen de heer Sidon in het Kensington Paleis, waar Koningin Ju liana en de Prinsessen logeeren. De heer Sidon is vroeger in Amster dam werkzaam geweest. De Algemene Vergadering van de Ver. Naties heeft vrijdag met 62 tegen nul stemmen bij 4 onthoudingen besloten dat de hoeveelheid documenten, welke de volkerenorganisatie elk Jaar publiceert met een kwart vermindert dient te worden. Een commissie waarin negen landen ver tegenwoordigd zijn. zal met secretaris generaal Hammarskjöld nagaan hoe men dat het beste kan doen. De Spaanse minister voor openbare werken, generaal Vlgen. heeft medege deeld. dat er binnen vijf Jaar 25 miljard peseta's nodig zullen zijn voor de moder nisering van het nationale spoorwegnet. HIJ verklaarde niet te zullen aarzelen om de l(]nen. die tekorten opleveren, te la ten vervallen. Het Poolse parlement ls vrijdag ak koord gegaan met de Instelling van een kamer van toezicht, die controle moet uitoefenen op de activiteit en uitgaven van de regering. Dit betekent een nieuwe stap ln het proces om het Poolse parle ment een grotere macht en een groter gezag te geven. Tijdens de stalinistische periode maakte de regering de politiek uit en kon het parlement niets anders doen dan de reeds bekrachtigen Een Noorse expeditie van vier man. uitgerust met tractoren en hondesleden, zal gedurende enige maanden karterlngs- werk doen in het gebergte ten zuidoosten van het Noorse station ln het Zuidpool gebied. Op 22 november is de groep van het genoemde station vertrokken. genomen beslissingen Koning Mohammed van Marokko ls gisteravond naar zyn land teruggekeerd. Hij heeft een bezoek van drie weken aan de VB. gebracht. De minister van Handel van Ceylon, de heer R. G. Senanayaka is gistermiddag op Schiphol aange komen. Hij zal in ons land handels besprekingen voeren: in de loop van vandaag zou hij weer. naar Londen vertrekken. Deze foto werd bij de aankomst van de minister gemaakt: hij werd op de luchthaven begroet door de heren dr. J. E. van Hoogstraaten rechts) en C. den Hollander, bei den vertegenwoordigers van de Stichting Nederlandse Industrie. De Amerikaanse minister van On derwijs. Marlon Folsom, heeft gisteren bekend gemaakt, dat er tussen de V.S. en de Sovjet-Unie onderhandelingen gaan de zijn om te komen tot een uitwisseling van pedagogen. Negen kinderen en twee volwassenen zijn zoals wij reeds ln een deel van onze oplage berichtten gisteren omge komen door instorting van een bewaar school in het Slciliaanse dorp Altofonte nabij Palermo. De volwassenen waren een kloosterzuster, die les gaf. en een moe der van een van de kinderen. Tien kin deren werden gewond. Het ongeluk wordt toegeschreven aan de hevige storm, die ln dit gebied woedde. Een muur van het eeuwen oude schoolgebouw zou zijn om- gewaald, waardoor het dak Instortte. ZATERDAG Haagweg 14: Vogelshow „Arlbus". 10 uur voorm. 10 uur nam. R.K. Lyceum (Marlënpoelstraat 4): Wedstrijd ln welsprekendheid. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. „One-man show 1957" door Toon Hermans. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal). Ouderavond Chr. Tamboer- en Pijperkorps K. en G. 8 uur nam. Speel tulnver. „Oosterkwartier" (Bor- neostraat)Tentoonstelling „De Rljnklle- vers". ZONDAG Haagweg 14: Vogelshow „Arlbus". 10 u. voorm. 8 uur nam. Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam. Plantage 16: Uitleg plechtigheden Nacht mis. 4.30 uur nam. Lldo-theater. Inst. voor Arbeidersont wikkeling". „Dr. Vllmmen". 10.30 uur voorm. Speeltulnver. „Oosterkwartier" (Bor- neostraat)Tentoonstelling „De Rljnklie- vers". MAANDAG De Kleine Burcht: Centr. Ver. van Markt-, straat- en rivlerhandel. 8 uur nam. Prytaneum (Rapenburg 6): Spr. Zijne Exc. dr. R. Pos over het statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden". 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Ned. Comedle „Oom Wanjo". 8 uur nam. Leiderdorp Café Doesburg. Contactavond buurtver. Doesburg. 8 uur nam. Café Anlba (Herenstraat)Ledenverga dering Tuiniers- en Bloemistenver. „DEV". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Con Amore zingt „Weihnachts-oratorlum" van J. S. Bach. 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: lezing dr. J. W. Salomonson over het beeld van Kei zer Trajanus ln Lelden. 8 uur nam Universiteit (filmzaal): Filmstudiekring K. en O. „Ie Rosier de Madame Husson". 8 uur nam. In den Vergulden Turk. Kerstbijeen komst Ned. R.K. Middenstandsbond. Spr. rector K. L. J. M Sondaal. 8.15 uur nam. Rehoboth: Chr. Hlst. Jongerengroep. Spr. mr. dr. K. de Vries over „De C.H.U. van toen en nu". 8 uur nam. Remonstr. Kerk: Kerkconcert leerlingen Muziekschool Mij. voor Toonkunst. 8 uur nam. R.K. Don Bosco-school (Boerhaavelaan) Voorlichtingsavond over Canada. 8 uur nam. Oegstgeest (Patronaatsgebouw) „De lekenspelers", „Als de klok waar schuwt". 8 uur nam. WOENSDAG Gerecht 10: Splrltlsch Genootschap. 8 uur nam. Wykgebouw LevendaalKerstviering Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 uur nam. Warmonderweg 20: Ledenvergadering Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Volk van Suriname" (tot 1 maart 1958). Prediker: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. In den Vergulden Turk. Ledenvergade ring Kon. Ned. MIJ voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. DONDERDAG Stadszaal (grote zaal): Abonnements concert Residentieorkest. 8 uur nam. Lakenhal (grote Pers): K. en O. Voor drachten Heieen Pinental en Albert Vo gel. 8 uur nam. De Doelen: Genootschap Nederland - Engeland. Opvoering van Priestley's „I have been here before". 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Ned. Comedle „Oom Wanja". 8 uur nam. Schelpenkade 6. Kerstfeest „De Sleutel bloem". 8 uur nam. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 14 dec. Leldse Coöp. Groen te- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg.: appelen 61. andijvie 23-47, kroten 19-20. boerenkool 12-22. rode kool 6-9, gele kool 8-9. groene kool 10-12, witte kool 6, prei 10-26. stoofsla 15-21, spruiten A 26-48. B 20-36. tomaten A 32-88. B 31-57. C 21-27. uien plcklers 5-16, waspeen 10-17, witlof 63-95, per 100 stuks: knolselderle 9-16. 6la A 5,00-7,70, B 3.40-4.60. per 100 bos: bos- peen 26. peterselie 10-15, selderie 3-13. BOSKOOP, 13 december. Kerstartl- kelenvelling. Vrijdagmorgen had wederom onder grote toeloop van kopers en be langstellenden de veiling plaats van di verse kerstartikelen. In tegenstelling met 11. woensdag wa ren de prijzen die weraen besteed iets achteruitgaande. Voor le kwaliteit Hulst met bes werd besteed 8.00 tot 8.30. per kg. idem 2e soort 5.90 tot 6.70, 3e soort 3,20-3,80, ld. J. C. van Tol 5,90-7,50, Hulst met gele bes 3e soort 2.70-3.20. alles per kg. Bonte Hulst zllverbont 4,60-5.60, Idem goud- bont 3.90-4.60, Hulst zonder bes 70-80. alles per kg. Plumosagroen per kg. 95- 110, Blauwe sparretakken 130-150 per kg.. Snijgroen 50-56. BOSKOOP. 13 dec. Coöp. Veren. „De Boskoopse Velling". Rozen. gr. bloemig, 20 stuks: New York 200. Tonnygold 110. Witte rozen 50. Cath. Pechtold 70. Ge mengde rozen 63-80. Babyrozen 10 stuks: Ingar Ohlson 30-40, Diversen per bos: Andromedablad 70, Chrysanten ln soorten en kleuren, kl. bloemig 52-57, Troschry- santen 35-42, Mahonlablad 42-60. Per- nettyatakken. witte bes. le soort 220, ld. 2e soort 120-150, idem rode bes 110-130, Idem gemengde bes 190-240, Wigekat jes 28-35, Heestertakken met bes 4,40- 6.70, Cyclamen in kleuren, per plant 63- 72. Heestertakken met rode bes. le kw. per tak 4.10-4.60, Idem 2e kw. 130-210. KATWIJK AAN DEN RIJN. 13 dec. Groenteveiling: waspeen A export per kist 3,90-5.40. Idem A binnenland per kist 3.20-5,10, Idem B per kist 3.80-4,10, an dijvie A 23,00-37,00, Idem B 13.00-20.00. boerenkool 30.00. spruiten geschoond 35.00-63,00, spruiten A 30,00-50,00. uien per 100 kg.: 14.00-16.00. rode kool 5.00- 7.20. groene kool 10,60-12,20, knolselderle 10.00-17.00. ROELOFARENDSVEEN. 13 december. Bloemenveiling: Cyclamen 48-75, Tulpen: Superba 110-125. Krelage 140. Sabaros 175, Freesla's: Marijke 122-168, Blauwe Wimpel 124-157, Saffier 92-120, Zaalfree- sia 64-95. Narcissen: Earley Glorie 41-54, Cragford 55-67, Blauwe Druifjes 30. Tros- chrysanten: Long Island 59-98, Orchid Beauty 36-73, Am. Aanwinst 56-75, Schla ger 45-90. Branber 71-95. Balcombe Per fection 60-66. Christmas 62-79, Kauff- mann 39-51. Rollnda 64-85, Little Ameri ka 37-53, Tros gemengd 83-95 per bos; ld. geplozen: Long Island 8-14, Balcombe Perfection 11-16, Christmas 13-15, Am. Aanwinst 10-12 per stuk, Am. Anjers: Sim roze 29-34, Idem rood 29-34, Betty Lou 20-22. Brenner 24-35 per stuk, Witte Due 6.50 per 100 stuks. RIJNSBURG, 13 dec. Bloemenveiling FLORA. TroschrysantenFirebrand 110- 115, Beauty 65-85, Elzlng 60-80, Germ 100-110, Gele Schlager 105-110, Selassie 130-140. Minstreel 100-105. Island 90-100, Jozef 60-85, Tulpen lang: Overdale 230- 260. White Sail 130-155, Krelage 200-220, Copland 350-355, Narcissen: Smiling Pr. Glory 58-64. Helios 40-52, Freesia's: But tercup 60-85. Pr. Irene 65-80, wit 60-70. Blauwe Druifjes 27-36, Hyacinten 65-105, alles per bos. Am. Anjers: sim rood 20- 23, roze 21-24, wit 20-21. Elisabeth 16-18, Hyacinten: Pink Pearl 20-26, Anna Ma rie 35-38. Bismarck 20-26. L'lnnocence 30-43, J. Bos 16-22 alles per stuk. TER AAR. 13 dec. Groenteveiling: witlof 1 71-93, Idem 2 44-80. idem stek 6- 33. spruiten 47-55. Idem B 15-33. glas- andijvle 35-41, andijvie 21-33, idem B 10- 13, aardappelen 15. tomaten A2 27. Idem B2 20. Idem C 29, waspeen 18. boerenkool 14 alles per kg, knolselderle 2-9 per stuk. bosselderie 6-8 per bos. boerenkool 60-90, per kist. Peren: Brederode 87 per kg. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen (Vrouwenkerksteeg 12) Tentoonstelling van tekeningen, de School voor esthetische vorming. Werkdagen 2 5 en 79 uur nam. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V. d. Werf park 1) .Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10- 12 en 2—4 uur Zon- en feestdagen 24 uur Lakenhal. Van Gog-h-tentoonstelling. Geopend Iedere werkdag van 10 uur voor middag tot 4 uur nai...: 's zondags 14 uut nam. (tot 16 december). Donderaeg 7.30 en 9.30 uur nam. Lakenhal: Tentoonstelling van Haagse aquarellen (tot 16 december). Werkdagen 1C-4 uur en zondags 1-5 uur na: Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Foto's van Erich Salomon. Werkdagen van 2—5 uur (1 t/m 12 Januari). BIOSCOrEN I.uxor: „Hij die sterven moet". 14 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „Donatella". A.l. Werkdagen 2,80, 7 en 9.15 uur. Zondag 2,30. 4,45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „De grote verleiding" a.l. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Bazooka's en whiskey" 14 Jaar Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zon dag 2.30 ,4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino: „Gervaise". 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2,30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Obsessie". Zaterdag 14 december zijn dea middags, s avonds en 's nachts voor het klaar maken van spoedrecepten geopend: Apo theek Herdlngh en Blanken. Hogewoerd 171. tel. 20502, Apotheek Reyst, Steenstr. 35- t*1- 20136 en Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, Oegstgeest. tel. 26274. Zondag 15 december zijn geopend van s morgens 8 u. tot 's avonds 12 u. Apo theek Herdlngh en Blanken en Apotheek Oegstgeest. De geneeskundige dienst der huisartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Meel, Hartman. Wil- dicks. Roodenburg Vermaat en Teeuwen Te Oegstgeest door dr Held, tel. 24649. B(| geen gehoor bij Uw hoisarts of specialist, hel op dokterstelefoon 2222*~ WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome AJacclo Mallorca lioht bew. nno 5 -16 0 onbewolkt n 2 -11 0 onbewolkt windstil -11 0 zwaar bew. nno 13 -2 licht bew. w 2 -1 0 geh. bew. no 10 4 sneeuw no 6 1 3 sneeuw nno 6 1 1 geh. bew. n 4 1 0 ge>h. bew. n 7 3 0 geh. bew. nw 4 7 27 geh. bew. windstil 1 0 onweer nnw 7 8 6 regen nno 5 2 1 regen nnw 2 2 geh. bew. w 3 3 4 motregen windstil 3 11 geh. bew. nw 2 4 0.4 zwaar bew. windstil 2 60 geh. bew. w 10 8 1 geh. bew. wzw 2 4 2 onweer BZW 6 12 40 onweer no 4 10 22 lloht bew. windstil 4 7

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2