TOS CA ONS MENU Ook voor kleine meisjes is liet feest V erre reis van een kleine eènd EEN KUSJE VERDIEND?.... ZATERDAG 14 DECEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand VAN DE WEEK Verhaal voor de kleintjes Oorry kreeg voor de feestdagen een driedelig geheel (4), dat bestaat uit een klassieke, witte popeline over hemdblouse, een vestje van vuurrode ratiné (of vilt of laken), en een ge plooide rok van donkere Schotse wol. De stolpplooien van de rok zijn niet ingestreken. Op het kraagje van de witte blouse Is een zwart strikje ge hecht. Mia's feestjurkje is een cehmisiermo- del van wasbare halfwol of flanel, een witte inprimé met roze roze nmot lef- Jes. (5) Het modelletje heeft een wijde aangeplooide rok waarvan de plooien niet zijn ingestreken. Het lijfje is ge garneerd met een biaiskraag en kleine zakklepjes en wordt op de rug met knopen gesloten. Een smal, groen le ren ceintuurtje is er de accessoire bij. Tot slot Willy's feestjurkje, dat ge maakt werd van dunne, vuurrode wol len stof (6) en dat gegarneerd is met een wit kraagje en witte manchetban den. Om die manchetboorden is een gestrikt, zwart lintje gehecht. Een zwart strikje garneert ook het witte kraagje, terwijl evenwijdig aan de rok- zoom eveneens zwart lint, aan de voor kant gestrikt, werd geappliceerd. De knoopjes waarmee het lijfje aan de voorkant sluit, zijn met stof over trokken. J. V. Parijs, december '57. De feestdagen zijn er niet alleen voor groot, maar ook voor klein. En menig ijdeltuitje voor wie de hoogste klas van de lagere school nog toekomst is, zal in deze laatste maand van het jaar met plezier haar mooiste jurkje, haar feestjurkje dragen. Dat feestjurkje is echter niet te feestelijk, niet te gekleed, want het moet vaker dan één maal kunnen dienen, voordat het vanwege de groei weer moet worden afgedankt, en dus heeft moeder met zorg het model en de stof gekozen. De week voor Kerstmis is altyd een drukke rommelige week voor de huis vrouw, een week waarin ze beslist niet de nodige tyd aan het klaarmaken van haar maaltijden zal kunnen besteden. Daarom ditmaal wat eenvoudige maal tijden die beslist niet veel tijd vergen. ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG vermicellisoep, varkensfricandeau, bloemkool, aardappelen, luchtige griesmeelpudding met vruchtensaus, bloemkoolsoep, koud vlees, bieten, aardappelpuree, prei met kaassaus, rauw gebakken aardappelen, havermout pap (bonen In de week zetten), bruine bonen, aardappelen, speksaus, appelmoes, jachtschotel bruine bonen, aardappelpurée, gebakken uien, gebakken beschuit met stoofperen. gestoofde vis, aardappelen, snipperwortel, 3 in de pan met rozijnen. hard gekookt ei, lofsla, gebakken aardappelen, fruit. ZATERDAG Recept: Prei met kaassaus. IVz kg. prei, 10 g.roomboter, 25 g. bloem, 50 g. geraspte kaas, zout. De prei schoonhaken, wassen en in 2 cm. lange stukken snijden. Nu met weinig water in ongeveer 20 minuten gaarkoken. Op een vergiet laten uit lekken en het uitgelekte kookvocht binden met wat aangemengde bloem, door het sausje wat roomboter roeren en, van het vuur af geraspte kaas. De saus over de prei gieten. Recept: Gebakken beschuit met stoof peren. Vier beschuiten, roomboter, 1 a VA pond (500 a 750 g.) stoof peren, 3 dl. water, 50 g. suiker, pijpkaneel, aardappelmeel. De peren schillen, in vieren snijden en met water, suiker en kaneel gaar koken (minstens 1 uur). Is er een restje bessesap, dan kan dit toege voegd worden om de kleur beter te ma ken. Het overgebleven vocht bijbinden met wat aangemengd aardappelmeel Kort voor het opdienen de beschui ten in een koekepan in roomboter bros en lichtbruin bakken. De beschuiten in een glazen schaal schikken en erop de koud geworden perencompote gieten. Ook is het aardig dit gerecht op te doen in 1-persoonsschaaltjes. v. ROSSEM du CHATTEL Breestraat 95 DRIESSEN J. HOOGERVORST Morschstraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 J. du PON Breestraat 89 Voor kleine Hanka werd het het marineblauwe wollen Jurkje (1), dat aan de voorkant over de gehele lengte met twee witte ruches is gegarneerd en bovendien een smal wit kraagje heeft. Op de naad tussen het getailleer. de lijfje en de wijde, aangerimpelde rok is een gedrapeerde, vuurrode stof- ceintuur gelegd. Petra kreeg het tweede modelletje een praktische overgooier van heel mooie, bedrukte popeline (die over en kele maanden als zomerjurkje kan dienen) en dat ze bij feestelijke gele genheden aanvult met een bloesje van zwarte taftzijde, dat gegarneerd is met een wit batisten kraagje en dito manchetjes. De aangerimpelde rok van de overgooier is zeer wijd, om de taille is een brede, gedrapeerde ceintuur van de bedrukte stof gelegd. Liesje zal er straks schattig uitzien in het gele corduroy jurkje, dat moe der voor haar koos. Het ripsfluwelen jurkje heeft een aangerimpelde rok, die evenals de lange puntige kraag ge appliceerd is met wit, geborduurd lint. Het modelletje heeft een knoopslui- ting op de rug (3). „Ik zou," zei de kleine eend in de grote rivier, „ik zou wel eens een verre reis willen maken." En het was hele maal niet gek dat die eend een reis wilde maken, want hij zwom nu al weken. nee. maandenlang eenzaam heen en weer tussen twee wijde boch ten in die rivier en hij kende alle knot wilgen en alle rietpluimen die bij het water groeiden zó goed, dat hij ze zelfs nog zag, als hij op zijn kopje in het water stond. Daarom vloog die eend op een mooie morgen naar een heel klein bootje dat achter een grotere boot bungelde en toenja. toen was hij dus op reis. Helemaal alleen reisde hij in dat klei ne bootje over de rivier, hij zag dat er nog veel meer bochten waren dan de twee die hij kende en nog veel meer knotwilgen en nog veel meer rietplui men. „Wel, welkwaakte de eend verbaasd maar niemand hoorde hem. Het werd avond en de eend die ge wend was om vroeg te slapen, viel ook nu in slaap, hij dommelde zoetjes op het achterbankje van dat. piepkleine bootje en hij werd pas wakker toen In het park praatte de onthutste eend met een mus. het ochtend werd. En hij merkte, dat de reis over was. Want de gTOte boot en de kleine boot lagen stil aan een DACHT U, dat fotograferen géén kunst Is? Mis: dan moet U de foto grafen zelf, de amateurs en wie zich verder met het maken van een mooie opname bezighouden, horen. Scherper kritiek dan op el- kaars werk is nauwelijks denk baar. De opnamen moeten dyna misch, levendig, contrastrijk, sfeer- en stemmingsvol zijn. En natüürlijk technisch haarfijn verzorgd Nu ja: U moet een fotocursist spreken, om achter de duizen den eisen te komen. ZOALS de schilder alle mo gelijke moeite doet, om zijn pronkstuk niet op een foto te laten lijken, komt 't me als leek voor, dat de fotograaf in vele gevallen, juist alle mogelij ke moeite doet om zijn foto voor een „schilderij" te laten door gaan. Ik heb, werkend met een klein boxje van 6 bij 9, intussen door puur geluk? wel eens kiekjes gemaakt, die er naar mijn smaak bést konden zijn.. IJdele illusie: dat werken met zo'n klein knipgevalletje, waar zulke alleraardigste herinnerin gen mee worden vastgelegd, is niets voor de experts. Die komen met héél wat an ders aandragen: bijv. een „ge coate" lens, een dieptescherpte- ring, een zelfontspanner, een ingebouwde afstandsmeter, al of niet gekoppeld, een sperinrich- ting tegen dubbele belichting, afneembare achterwand en als nieuwste snufje de „ingebouw de" lichtmeter. Hè, hè, dat wordt mij te in gewikkeld voor zo'n plaatje- schieten IK voel me op gevaarlijk ter rein, nu de foto het onder werp van m'n aandacht is. Want wanneer Ik beweer, dat t een „pracht"-exemplaar. is, komt de deskundige verklaren, dat er niks van deugt. Bijv. omdat de achtergrond niet in orde is, of de groep ver keerd staat opgesteld, de gezich ten niet te zien zijn, kortom, de deskundige had ólles anders ge daan, met als verblindend resul taat een schitterend „zwart wit" uit de bus En dan zijn er bovendien nog de mannen met de trucs: ze maken de meest verbijsterende platen, waar een gewone dilet tant perplex naar zit te kij ken U moet U eens zien, wat de man, die déze foto maakte, daarvoor moest uithalen I Allereerst deze 11 schattige meisjes zó ver krijgen, dat ze in een cirkel op stoelen gingen staan, alsof er muisjes op komst waren D&t op zichzelf is al een toer, maar om er dan nog onder te gaan liggen, die 11 lieve gezicht jes in de lens en zó ver te krijgen, dat ze allemaal op het zelfde moment haar meest char mante glimlach ten toon sprei den: dét is een heksentoer, waaraan alleen een fotograaf van professie, die voor niets staat, zich kan bezondigen. Het resultaat is echter, dat hij er zich niet voor hoeft te scha men: er wós moed toe nodig om deze schattige Jonge meisjes op wiebelende stoelen te krijgen en er zélf niet door verpletterd te worden. Maar het was tevens een feest, om de liefste blik van deze blon de dames, allen verlangend om tot Lichtkoningin van Londen te worden uitgeroepen, met de blikvanger te vangen. Ik vind, dat deze fotograaf er een extraprijs voor „moed, be leid en trouw" voor heeft ver diend. Misschienhéél misschien, kon er na afloop van dit ge waagde experiment een kusje voor hem af Het is hem van harte gegund! FANTASIO. lawaai werd gemaakt. De eend werd er onrustig van en fladderde ontstemd drukke kade waar oorverdovend veel de lucht in. En ach. wat schrok hij Hij zag stalen hijskranen en stoom boten en treinen en auto's en karren en mensen enoch wat zag hij veel. En vond hij dat nu leuk? Nee, hele maal niet. Hij vond het griezelig. Hij keek zoekend rond naar de twee boch ten in de rivier en naar de knotwil gen en naar de rietpluimen maar de rivier had in de stad geen groene oevers met planten meer, de rivier had stenen walletjes en de eend ging ont hutst op één ervan zitten. Gelukkig duurde het niet lang, of er streek een grote grijze zeemeeuw naast hem neer. „Wat doe jij hier?" vroeg de zee meeuw. „jy hoort in het park.'. „In het park?" zei de kleine eend. „Ik in het park. Niets ervan, ik hooren hij vertelde de zeemeeuw precies waar hij vandaan kwam. De zeemeeuw klapte vol minachting met zijn vleugels en vloog zonder een woord te zeggen weg. De eend begon zich diep ongelukkig te voelen. Toen hij in het water beneden hem keek, zag hy dat er olie op de golfjes dreef en brokken hout. O, wat was dat water vies! „Weet je wat" dacht de eend. ,.Ik ga op zoek naar het park". En dat deed hJj. Hy vloog angstig over de drukke straten en de mensen die hem zagen zeiden: „Kyk, daar vliegt een wilde eend". Het park vond hy gauw maar een den zag hy niet. Wel was er een bru tale mus en de eend zei tot de mus: „Weet jy ook hoe ik uit deze drukte komen kan?" „Drukte?" zei de mus verbaasd. „Dit is geen drukte. Dit is een stad. En bo vendien is het hier helemaal niet druk. Dit is het rustigste park van die stad. Er zün zelfs geen lawaaiige eenden hier." „O zei de eend onthutst en de mus vroeg: „Waarom wil jy weg?" „Omdat", zei de eend, „omdat ik bang ben en omdat ik het hier leiyk vind". ,Leiyk?" zei de mus verontwaar digd. „Maar. eend, dit is een heel be roemde stad en elk jaar komen dui zenden mensen en mussen hierheen gevlogen omdat het hier zo mooi is". De eend schudde treurig zyn kop. ,3Ü my in de rivier is het veel mooier," zei hy droef. „Zou jy me naar een park willen brengen waar eenden zyn?" „Zeker wel," zei de mus en hy vloog vriendelyk met de eend naar een park waar wel tien, wel twintig eenden wa ren. Ach, wat was die eend blij! Hy kwaakt^ opgewonden en alle eenden luisterden naar hem en ze zeiden: „Als het zo mooi was, in jouw rivier, waar om ben je dan hier gekomen?" „Ik was daar zo alleen," zei de eend en opeens kreeg hij een idee: „Zullen we met elkaar in mijn rivier gaan wo nen? vroeg hy en de eenden in het park waggelden in het rond van vreug de over dat aardige plan. En zo vlogen ze met elkaar dwars door de stad en boven de rivier, net zo lang tot ze kwa men by de twee bochten waar de avontuurlijke eend altyd gezwommen had. En daar bleven ze voortaan gezel lig samen wonen. „Zie je nu wel", zei de kleine eend tevreden, „dat het nuttig is om af en toe op reis te gaan?" En daar wa ren zyn nieuwe vriendjes het roerend mee eens. M. F. B. (Ingez Med.-Adv.) Deze week trekken in een bonte rij o.a. aan u voorbij „meisjes" die Jacob heten... drie Nederlandse mannequins een elfjarige mode-ontwerpster en Audrey Hepburn die grappig en vreemd doet! Libetle - Naseauplehi 7 - Haarlem. Advertentie voor de dagelijkse Schoonheids - verzorging 4711 TOSCA-JJreme beschermt de huid tegen schadelijke invloeden, geeft haar de gewenste matte teint en houdt haar zacht en glad. U behoudt daarmede bekoorlijkheid en jeugdige frisheid 4711 TOSCA Cold Cream staat U ten dienste voor reiniging en massage van de huid 's avonds Zij spant en verstevigt het huid weefsel, bevordert de regeneratie van de huid en maakt haar zacht, glad en soepel. TOSCA-Creme van het Wereldhuis 4711Ï

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 15