Geen stimulansen uit Ver. Staten De schacluiv van Indonesië hangt over de effectenbeurs Duitsers maken zich nu ongerust over blindgangers onder huizen Haagse Gerechtshof behandelde steekpartij met dodelijk gevolg De vlucht van Jan Klaassen b&knhad afgebpen weekeinde Plu£mv€ê i Jnboesdtoten kreeg mm na 2 jaat wadden «coVt&t scbooU. \W Mm. dU. iaoisj» „s Cwi* vetttokken. isw<xdi- iSM. uie op ckkecstmavu 96ste jaargang Zaterdag 14 december 1957 Derde blad no. 29317 Verminderde activiteit Bedrijfsnieuws in ons land niet ongunstig (Van onze financiële medewerker) Het zijn weinig opwekkende berichten, waarmee de beurzen worden gecon fronteerd en zowel in New York als in Amsterdam is het koerspeil opnieuw gedaald. Van stormachtige bewegingen is overigens, noch hier, noch in New York sprake, integendeel, de omvang van de fondsenhandel bljjft uiterst gering, maar ook op de verlaagde koersen ontbreken veelal de kopers, althans op de aan delenmarkt, waarin zich het wantrouwen ten aanzien van de naaste toekomst illustreert. In de V.S. heeft de jongste discontoverlaging op de kapitaalmarkt wel enige ontspanning gebracht, maar de berichten uit het Amerikaanse be drijfsleven wjjzen nog steeds op een verminderde activiteit in de meeste takken van industrie en bij de spoorwegen. Gevolg hiervan is dat het indexcijfer voor de industriële produktie blijft teruggaan, een verschijnsel dat vooreerst nog wel zal aanhouden, omdat de afleveringen de nieuw inkomende orders bij de Ame rikaanse ondernemingen overtreffen. In verband hiermee worden uiteraard de nieuwe investeringen verminderd, zodat ze thans voor het komende jaar op 36 miljard worden geraamd, terwijl ze in het lopende jaar ca. 39 miljard zullen bedragen. Veel zal er in de V.S. afhangen van de ontwikkeling van de auto-industrie, ten aanzien waarvan de deskundigen vrij optimistisch zijn nu men straks met de nieuwe modellen aan de markt zal komen. De grotere vraag naar kleine en goedkopere wagens wijst er echter op, dat ook in de V.S. een soort bestedingsbeperking gaande is en zolang hierin geen verandering komt, kan niet worden verwacht, dat de Newyorkse beurs zich" aan haar apathische stem ming zal kunnen ontworstelen. De decembermaand is trouwens doorgaans geen periode van grote levendigheid op de beurzen, omdat men tegen het einde des jaars meer geneigd is oude posities af te bouwen dan nieuwe op te bouwen. Gaat er dus van Wallstreet geen sti mulans op de Amsterdamse beurs uit, de zorgen, welke wij hier zelf hebben, zijn er helaas ook niet minder op ge worden. Bij de vele problemen, waarmee men in ons land heeft kampen heeft de toestand van anarchie in Indonesië op de Amsterdamse beurs een nieuwe schaduw geworpen. Dat de situatie, waarin de Nederlanders en de Neder landse be,drijven zich aldaar bevinden, deze week erger is geworden, kan niet worden gezegd, maar de vooruitzich ten blijven vooralsnog onzeker en het staat wel vast dat aan de Nederlandse belangen in verschillend opzicht grote schade wordt toegebracht. De Nederlandse handel op dat land is de laatste jaren tot 2H a 3% van onze totale buitenlandse handel ingekrom pen, maar dit op zich zelf kleine per centage weegt dubbel zwaar nu het er voor ons land om gaat de export zoveel mogelijk te vergroten, teneinde een compensatie te vinden voor de verminderde afzet in het binnenland. Ook de inkomsten, welke wU uit Indo nesië genieten, zijn de laatste jaren aanmerkelijk gedaald, maar, zoals minister Hofstra heeft medegedeeld, bedragen ze toch altijd nog een bedrag van ca. f. 1 miljard, zijnde ca. 3% van ons nationaal inkomen. Zouden de Nederlandse belangen in Indonesië tenslotte geheel moeten worden afge schreven en onze Inkomsten uit dien hoofde vooreerst achterwege blijven, dan is dat voor onze nationale econo mie een verlies, dat vooral in deze tijd niet zo gemakkelijk zal kunnen wor den ingehaald. Het is een gelukkige omstandigheid, dat vele handelsondernemingen reeds jarenlang bezig zijn op andere delen van de wereld te oriënteren. De inkomsten van deze ondernemingen zijn echter tot dusver toch nog voor een groot deel uit Indonesië afkomstig. De Nederlandsche Handel Mij. heeft haar aandeelhouders overigens gelijk gemeld een hart onder de riem gestoken met de mede deling, dat de positie van de instelling door de jongste gebeurtenissen in Indo nesië niet wordt aangetast en ook van de Nationale Handelsbank is bekend, dat zij haar Indonesische belangen nagenoeg geheel afgeschreven en in 1956 geen Indonesische baten meer als winst heeft geboekt. Men mag aannemen, dat de koersdaling, welke de laatste tijd voor de aandelen van deze instellingen is tot stand gekomen, de eventuele verliezen in voldoende mate weerspiegelt. Ook kan men zich moeilijk voorstellen, dat aan delen als die van de Internatio en Borsumij niet meer dan 50, resp. ruim 30% waard zijn, maar de hangende on zekerheid weerhoudt niettemin de beleg ger om op die koersen in de markt te gaan. Overigens verdient het toch de aandacht, dat er nog altijd deskundigen zijn, die ten aanzien van Indonesië de moed niet opgeven, zoals bijv. de gedele geerd commissaris van de Ver. Majang- landen, de heer Alberdingk Thijm, die een gematigd iptimisme altijd nog ge rechtvaardigd acht. Het is in elk geval geruststellend, dat het koerspeil van Indonesische waarden in vele gevallen reeds met de meest ongunstige gang van zaken rekening houdt. Al is dit dan ook voor de betrokkenen een schrale troost. Het is geen wonder, dat met name de aandelen van scheepvaartmijen, wel ke in en op Indonesië varen, het hebben moeten ontgelden. Aandelen Kon. Paket- vaart, die in 1956 nog 218 noteerden, zijn tot 90, aandelen Ned. Scheepvaart Unie, die in 1956 nog een koers hadden van 201, zijn tot ca. 100% gedaald, waarna weer een herstel is ingetreden. Intussen blijven ook de berichten uit de scheep vaart in het algemeen weinig bemoedi gend, daar van een herstel op de vrach- tenmarkt nog geen sprake is. Bericht wordt, dat de Shellgroep is begonnen met het opleggen van enige tanksche pen, nadat de British Petroleum Cy dit reeds eerder heeft gedaan. Daarentegen heeft de directie van Van Ommeren, welke maatschappij voornamelijk bij de tankvaart is betrokken laten weten, dat haar resultaten over 1957 niet bij die van 1956 zullen achterblijven en de koersdaling van haar aandelen van 343 in 1956 tot ca. 200 thans meer aan het gevoel dan aan het verstand moet wor den toegeschreven. Dat het gevoel in deze tijd op de beurs domineert, blijkt ook uit de aanhouden de koersdaling van aandelen Konink lijke, die in de oude noteringsvorm tot ca. 750% zijn gedaald, zijnde ca. 400% beneden de hoogste stand van ca. 1150%. De komende emissie, welke thans in januari a.s. wordt verwacht, werpt hier haar schaduw vooruit. Nog sterker spreekt het gevoel bij de aandelen Dordtsche, welke op grond van het aan delenbezit Koninklijke 1.2 maal zo hoog mogen noteren, dus bij een koers van ca. 750 voor de Koninklijke, op ca 900%, terwijl de beurskoers zelfs beneden 750 ligt. Naar thans verliedt zal de Dordt sche bij de emissie van de Koninklijke haar bezit zodanig uitbreiden, dat straks achter elk aandeel Dordtsche weer een aandeel (nominaal f. 1000) Koninklijke ligt. Tal van beleggers schijnen tegen de komende emissie hun kruit droog te houden. Wat de Nederlandse industrie betreft, de tussentijdse mededelingen over het aflopende jaar zijn in doorsnee zeker niet ongunstig. In het algemeen zijn de orders wat ingekrompen, maar terecht wordt opgemerkt, dat men de laatste jaren op dit punt ook wat verwend was. Zeker is, dat in tal van bedrijven, zowel bij de fabrieken als bij de groothandel, maar zo klein mogelijke voorraden wordt gestreefd niet alleen omdat men eerder een prijsdaling dan een prijsstijging ver wacht, maar niet het minst ook omdat men wegens de hoge debetrente het liefst zo weinig mogelijk bij de bankier in het krijt staat. Bij de banken ziet men dan ook het bedrag der uitstaande debiteuren verminderen. Klachten over het stijgend kostenpeil komen in de meeste bedrijfsberichten voor en hier ligt dan ook een van de knelpunten voor onze economie, waarop ook nog eens in het verslag van de Hollandsche Bank Unie wordt gewezen. Dat de vakbonden in ons land geen nieuwe loonronde voorstaan en ander zijds in de Duitse metaalindustrie een loonsverhoging plaats vindt, zal uiter aard aan de concurrentiepositie van ons land ten goede kunnen komen. Overigens is het onvermijdelijk, dat minderde economische bedrijvigheid en een ruimere arbeidsmarkt gepaard gaat. Dat de regering bij monde van minister Suurhoff zich heeft gehaast te verklaren, dat zij, als de werkgele genheid verder afneemt, voor „aan vulling" nieuwe koopkracht zal zorgdragen, bewijst de labiliteit van de huidige toestand, om het zacht te zeggen. NERTZENTENTOONSTELLING TE 's-HERTOGENBOSCH Burgemeester mr. H. Loeff van 's-Her- togenbosch heeft gisteren in een der grote hallen van de veemarkt aldaar een nationale tentoonstelling van meer dan 300 levende nertzen geopend, die georga niseerd wordt door de Nederlandse Ver eniging van Fokkers van Zilvervossen en andere Pelsdieren. Sinds de tweede wereldoorlog zijn de zilvervossen door de nertzen verdrongen. Met hun kostbare pelsjes zijn zij een aantrekkelijk fokarti- kel, waarmede zich thans in Nederland 600 farms bezighouden. Deze farms heb ben een jaarlijkse opbrengst van circa 70.000 pelsjes, die een bedrag van enkele miljoenen guldens vertegenwoordigen maar De meeste pelsjes gaan naar Engelse I veilingen. De gemeenteraad van de Duitse plaats Bad Hersfeld heeft een olie verfschilderij aangekocht van de zestienjarige schilder Helmut Kraft. Veertien dagen heeft de jonge kunstenaar aan het doek gewerkt: het is een middeleeuws stadsge- een periode van deflatie met een ver- zicht van Bad Hersfeld, dat hij in zond op een tentoonstelling van werk van jonge mensen. Het honorarium van 150 mark. dat het doek hem opbrengt, gaat hij gebruiken om pianolessen te nemen; zijn toekomstplannen zijn geheel niet artistiek: Helmut wil later machine-tekenaar worden. Celluloid begint te vergaan Hoofd van mijnopruimingsdienst in Kiel heeft jarenlang tevergeefs gewaarschuwd (Van onze correspondent in West-Duitsland Men is in West-Duitsland tot de zeer onplezierige ontdekking gekomen, dat onder talloze huizen (het moeten er ettelijke duizenden zijn!), die pas na de oorlog werden gebouwd, zogenaamde „blindgangers" liggen, bommen, die in dertijd uit vliegtuigen werden neergeworpen en niet zijn ontploft. Wat de zaak nog veel erger maakt is, dat men heeft vastgesteld, dat ze waarschijnlijk op een kwade dag vanzelf zullen exploderen. Toen men in Duitsland na de oorlog weer begon huizen te bouwen, was niemand verplicht in de grond, waarop ze moesten verrijzen, te gaan zoeken of er nog onontplofte projectielen lagen. Ook nu bestaat zo'n voorschrift nog niet. Doorgaans graaft men bij het bouwen van een huis niet veel dieper dan de fundamenten moeten worden, maar blind gangers liggen vaak tot op een meter of tien onder de oppervlakte. laat een wetsontwerp uitwerken volgens Eindelijk maatregelen „Regierungsrat" Claus Kinder, die in Kiel. de hoofdstad van Sleeswijk-Hol- stein, een groep mannen onder zich heeft, die tot taak hebben niet-ontplof- te bommen en mijnen onschadelijk te maken, is ervan overtuigd, dat onder tenminste zes procent van alle nieuwge bouwde huizen in steden, die veel door de bombardementen in de laatste oorlog te lijden hebben gehad, gevaarlijke pro jectielen liggen. De dunne celluloid- plaatjes, welke de slagpin moeten tegen houden. beginnen te vergaan en onge lukken zijn daarom onvermijdelijk. Het spreekt vanzelf, dat de bommen niet al leen onder nieuwe huizen liggen, maar ook onder ruïnes van oude gebouwen, onder straten en wegen, in parken en plantsoenen. e\enals in rivieren en me ren. Auto's rijden er dag en nacht over heen, kinderen spelen en ravotten er boven. Duizenden mensen eten. drinken en slapen, werken, spelen en dansen dus al sedert jaren in haast letterlijke zin des woords op een vulkaan. De heer Kinder heeft al een jaar of vier geleden op dat grote gevaar gewe zen. maai* men sloeg zijn waarschuwin gen, als het om het bouwen van huizen ging. in de wind. Alleen toen men in Hamburg een nieuwe, dure brug over de Elbe ging slaan, is men ijverig in de bedding van de rivier naar blindgan gers gaan zoeken. Men heeft er toen verschillende naar boven gehaald! In de laatste jaren zijn onverwachts bom men in het Rijnland, in Hessen en in Hamburg ontploft, maar men neemt aan. dat ongeveer tien procent van alle bommen, die in de oorlogsjaren op Duitsland zijn neergeregend. nog niet tot ontploffing zijn gekomen. In Sleeswijk-Holstein is men thans eindelijk naar Clans Kinder gaan luis teren. De regering van dat Bondsland hetwelk in streken en plaatsen waar in dertijd veel bommen zijn neergevallen, geen enkel huis meer zal mogen worden gebouwd zonder dat het terrein tevoren nauwkeurig is doorzocht. De kosten van dat onderzoek zal het land moeten dra gen. Zeshonderd doden 7 Volgens te Teheran ontvangen be richten heeft de aardbeving in West- Perzië aan zeshonderd mensen het leven gekost. Er hebben zich in het ge teisterde gebied nieuwe aardschokken voorgedaan. Militairen en gendarmes zyn bezig met, reddingswerk. Er zijn vijfhonderd tenten en duizenden dekens naar het rampgebied gezonden. Ook in Mongolië doen zich aardbevin gen voor, maar deze schokken zyn van betrekkelijk lichte aard. In alle getrof fen gebieden zijn hulpstations opgericht. Voorraden worden over land en door de lucht aangevoerd. Geen loonronde voor spoorwegpersoneel Slechts incidenteel hoger De kwestie van een eventuele verbete ring van lonen en arbeidsvoorwaarden van het spoorwegpersoneel houdt nauw verband met het algemene loonbeleid der regering, waarvoor de verantwoorde lijkheid in eerste instantie bij de minis ter van Sociale Zaken en Volksgezond heid berust, aldus minister Algera in zijn memorie van antwoord over de begroting van Verkeer en Waterstaat aan de Eerste Kamer. Het algemene loonbeleid, zo vervolgt de minister, brengt mede, dat thans geen sprake zal kunnen zijn van algemene loonsverhogingen, terwijl in incidentele gevallen slechts bij aparte I achterstand of onbillijkheden verbete- ringen in de lonen en andere arbeids- j voorwaarden kunnen worden toegestaan. I Ofschoon de gang van zaken niet gebrui kelijk is, is de minister bereid, de voor- stellen van de organisaties tot wijziging van het R.V.D. aan het College van Rijksbemiddelaars voor te leggen, ten einde het oordeel van het College dat daarbij ongetwijfeld ook het advies van de Stichting van de Arbeid zal inwinnen te vragen of en zo ja, in hoeverre en met ingang van welke datum binnen het raam van het algemene loonbeleid deze voorstellen voor inwilliging vatbaar zijn. Na ontvangst van dit oordeel zal de regering haar beslissing nemer. Klassiek Verbond wil Grieks in 6e klas handhaven Het Nederlandsch Klassiek Verbond heeft zich tot de beide Kamers der Staten Generaal gewend naar aanlei ding van het door de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen ingediende wetsvoorstel, waarin de mogelijkheid wordt geopend om voor de afd. b van het gymnasium ea ly ceum het Grieks in de zesde klase en bij het eindexamen te laten vervallen. Deze maatregel draagt een schijnbaar onschuldig karakter, zo zegt het Klas siek Verbond, doordat de klassieke op leiding van de b-leerlingen, globaal be zien. slechts met 10 procent wordt ver minderd. Deze quantitatief betrekkelijk geringe beperking zal echter qualitatief, d w.z. voor de klassieke vorming veel zwaardere gevolgen hebben, omdat in de zesde klasse pas de vruchten worden geplukt, die aan de voorafgaande oplei ding zin en bestemming geven. Wan neer deze afsluiting weg zou vallen, zou de klassieke vorming van de b-leerlingen wat het Grieks betreft, dus min of meer halvenveee blijven steken. Het bestuur van het Nederlandsch Klassiek Verbond kan het genoemde wetsvoorstel slechts zien als een uitvloei sel van een utilisme. dat zich op het meest „nutteloze" vak werpt en terwille van een kleineverlichting een grote ver arming op de koop toeneemt. Dit stemt totdes te grotere bezorgdheid, wanneer men de voorgestelde maatregel ziet in verband met het reeds eerder ingedien de wetsvoorstel tot verruiming van de studierechten, verbonden aan het eind diploma gymnasium b. Doorvele ter zake kundigen is erop gewezen, dat het on verantwoord zou zijn om aan de bezit ters van dit einddiploma toegang tot de studie in de litteraire faculteit te geven, Indien zij niet voor de beide oude talen een voldoend cijfer bjj het eindexamen zouden hebben. In plaats van deze al leszins redelijke eis over te nemen, stelt de minister nu het Grieks op het eind- examen-b facultatief. Prinses Beatrix te Lenden Prinses Beatris is gisteren per vlieg tuig te Londen aangekomen, waar zi) vandaag de huwelijkssluiting zal bijwo nen van een achternicht van Koningin Elizabeth, mej. Ann Abel Smith. Koningin Juliana en Prinses Irene zijn —naar men weet sedert donderdag reeds in Engeland. Mej. Ann Abel Smith is de 25-jarige dochter van kolonel Sir Henry Abel Smith, die benoemd is tot gouverneur van Queensland, maar nog niet in func tie is getreden. ZU huwt met de 27-jange Schot David Liddell-Grainger. Drie jaar geëist tegen een betonwerker (Van onze Haagse redactie) Het Haagse Gerechtshof heeft enkele uren besteed aan de behandeling van de dodelijke steekpartij in de Van Dijck- straat te Den Haag, in de nacht van 9 o» 10 maart van dit jaar, waarbij zoals bekend, een amateur-kampioen boksen van Zuid-Holland, door zijn zwager, de 27-jarige betonwerker, met een dolk in de Tenierstraat zodanig werd gewond, dat hij in de Van Dijckstraat. enkele Vervolgverhaal voor de kleintjes 33-34 Ja, de tak was groot genoeg om Jan en Katrijn te dragen. Ze lieten zich van de woonschuit zakken en stapten op de dikke tak. die langs de boot dreef. Zie je wel. het gaat best! zei Jan Klaassen. Houd je goed vast. Ka trijn. dat je er niet afglijdt! Ze hielden zich stevig vast aan een paar zijtakken, die aan het dikke stuk vastzaten. En zo dreven ze netjes met de stroom mee. alsof ze op een bootje zaten Spoedig was er van de woonschuit al niets meer te zien. Kijk de zon komt opl zei Jan. meters van de plaats van de steekpartij, aan zijn verwondingen bezweek. Begin augustus eiste de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank wegens opzettelijke doodslag een gevangenis straf van vier jaar met aftrek tegen de betonwerker, die door de rechtbank echter wegens zware mishandeling de dood tengevolge hebbend, tot anderhalf jaar met aftrek werd veroordeeld. Evenals voor de rechtbank verklaarde de verdachte tegenover het hof. dat hij op de bewuste nacht buiten zichzelf van woede zijn huis uit was gesneld, omdat hij had gezien dat zijn zwager zijn zus ter sloeg. Een ter zitting voorgelezen psychi atrisch rapport over de verdachte gaf aan. dat deze een onbewuste (en onge gronde) angst heeft, gehad zijn vrouw te verliezen. De grondvesten van zijn be staan werden aangetast. De spanning kwam plotseling tot ontlading, toen hij zag. dat zijn zwager zijn zuster sloeg. Toen hij op blote voeten <hij kwam net uit bed) naar buiten rende en zijn zwa ger met een mes te lijf ging handelde hij in een toestand van bewustzijnsver nauwing. De procureur-generaal stelde voorop, dat verdachte de" dood van zijn zwager niet gewild heeft. Maar de gevolgen blij ven er toch hetzelfde om. aldus mr. Voorst tot Voorst. Deze kende de ver zachtende omstandigheden, de achter gronden maken de daad begrijpelijk, maar daarom mogen wij nog niet licht vaardig oordelen. Een gevangenisstraf van anderhalf jaar vind ik voor dit feit te weinig. Ik eis. dat de verdachte zal worden veroordeeld tot een gevangenis straf van drie jaar met aftrek, aldus de procureur- generaal De verdediger, mr. Huisman, achtte het zeer onjuist, dat de ernst van het gevolg de strafmaat zou moeten bepa len. De procureur-generaal vraagt zo om vergelding, aldus pleiter, die betoogde, dat de verdachte in tweede instantie was aangevallen door zijn zwager, een bokser en dus in noodweer heeft ge handeld. Hij achtte de opzet niet aan wezig en vroeg vrijspraak, en toch in ieder geval geen zwaardere straf. Uit spraak 20 december a.s. m ko nijnanlenlowstel ljrq Louise V«,v. Postsegei- vateamefaats kad {nvtwawondwas op- avond. van ..dOpteJdeftmateiu:' Vanvvuetdag wASWtuxi openbare, tas ..„rtuaek- SCköot H4.vJrponU.un5t,

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11